Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑ ΑΘΗΝΩΝ


Recommended Posts

Κορίτσια όσες έχετε περάσει επιτροπή, θα ήθελα να ρωτήσω, ο σύζυγος όταν κάναμε το 2ο σπερμ/μα επειδή είχαμε επαφές λόγω των γόνιμων ημερών που είμασταν δεν είχε αποχή 3-4 ημερών(καλώς ή κακώς!!!) και το σπερμοδιάγραμμα είναι λιγάκι οριακό στις τιμές του ενώ γενικά δεν έχει κανένα θέμα. Και μέσα στο σαιτ για την επιτροπή αναφέρει πως απαιτείτε από ενδοκρινολόγο χαρτί ή ουρολόγο, ισχύει κάτι τέτοιο, θα αντιμετωπίσω πρόβλημα μ αυτό πιστεύετε? Εγώ έχω ενδομητρίωση και η σαλπιγγογραφία δείχνει την μία σάλπιγγα κλειστή (δεν υφίσταται ευτυχώς αυτό, είχε βγει λάθος η σαλπιγγογραφία!!!) και την άλλη σάλπιγγα με μεγάλο μήκος? Αν ξέρει κάποια κοπέλα ας μου πει...Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια και απο εμένα , μπήκα και εγώ στο κλαμπ της εξωσωματικης τελικά...Πήγα χθες στον γυναικολογο μου , μου έδωσε σε ένα χαρτί τα δικαιολογητικά που πρέπει να έχω για να περάσω επιτροπή και τις εξετασεις που πρέπει να κάνω.Αυτο που θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζετε , ειναι πρώτα θα πάρω τηλ στην επιτροπή για ραντεβού και μετα θα πάω στο ΙΚΑ να πάρω το παραπέμπτικο απο το γυναικολογο εκεί , η το ανάποδο?

HpRzp3.png0ExJp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

koritsia zito tin voithia sas sto thema

ekana tin salpigkografia.kai ayrio tha kanoume to proto spermatodiagrama.o giatros moy,mou eipe pos epidi o suzigos exei provlima ygeias to epomeno tha gine se 1 mina(apla gia epivevaiosi)se symvevlimeno mikroviologiko tou eopyy.tha moy dosei kai kapoio parapemtiko kai tha kleiso ranteyou gia epitropi.

an exete kapoia pliroforia pou tha me voithisei sas parakalo peite moy.poia einai ta epomena vimata?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια και απο εμένα , μπήκα και εγώ στο κλαμπ της εξωσωματικης τελικά...Πήγα χθες στον γυναικολογο μου , μου έδωσε σε ένα χαρτί τα δικαιολογητικά που πρέπει να έχω για να περάσω επιτροπή και τις εξετασεις που πρέπει να κάνω.Αυτο που θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζετε , ειναι πρώτα θα πάρω τηλ στην επιτροπή για ραντεβού και μετα θα πάω στο ΙΚΑ να πάρω το παραπέμπτικο απο το γυναικολογο εκεί , η το ανάποδο?

 

 

παρε να κλεισεις πρωτα ραντεβου για επιτροπη γιατι αργουν παρα πολυ και μετα τα υπολοιπα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παρε να κλεισεις πρωτα ραντεβου για επιτροπη γιατι αργουν παρα πολυ και μετα τα υπολοιπα...

 

 

Οκ... ευχαριστώ. Θα πάρω αύριο το πρωί να κλείσω...και μετα θα πρέπει να κλείσω κ σε γυναικολογο του ΙΚΑ , έτσι δεν ειναι? τα χαρτιά μου θα ειναι έτοιμα μέχρι τέλος Δεκέμβρη ...στο γυναικολογο του ΙΚΑ δεν έχει σημασία αν θα πάω έστω κ λίγες μερες πριν το ραντεβού με την επιτροπή , έτσι δεν ειναι?

HpRzp3.png0ExJp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Οκ... ευχαριστώ. Θα πάρω αύριο το πρωί να κλείσω...και μετα θα πρέπει να κλείσω κ σε γυναικολογο του ΙΚΑ , έτσι δεν ειναι? τα χαρτιά μου θα ειναι έτοιμα μέχρι τέλος Δεκέμβρη ...στο γυναικολογο του ΙΚΑ δεν έχει σημασία αν θα πάω έστω κ λίγες μερες πριν το ραντεβού με την επιτροπή , έτσι δεν ειναι?

 

Ακριβώς έτσι, μόνο να συγκεντρώσεις όλα τα χαρτιά. Και μην το αφησεις το ραντεβου με τον γυναικολόγο του Ικα πολύ οριακά με την επιτροπή, δεν ξέρεις τι γίνετε,μπορεί να χρειαστείς κανένα χαρτί επιπλέον, κάνουν και συνέχεια απεργίες:mad: δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλα τα ραντεβου νομίζω πως πάνε τώρα για Φεβρουάριο, οπότε παρε οπωσδήποτε αυριο τηλ. Και πες μου νεα για το πότε εκλεισες..φιλια! ΑΑΑ!!! Υπολόγισε και τα σπερμοδιαγράμματα να έχουν τρεις μήνες διαφορα μεταξύ τους ώστε έτσι να κλείσεις και το ραντεβου με την επιτροπη.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι, μόνο να συγκεντρώσεις όλα τα χαρτιά. Και μην το αφησεις το ραντεβου με τον γυναικολόγο του Ικα πολύ οριακά με την επιτροπή, δεν ξέρεις τι γίνετε,μπορεί να χρειαστείς κανένα χαρτί επιπλέον, κάνουν και συνέχεια απεργίες:mad: δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλα τα ραντεβου νομίζω πως πάνε τώρα για Φεβρουάριο, οπότε παρε οπωσδήποτε αυριο τηλ. Και πες μου νεα για το πότε εκλεισες..φιλια! ΑΑΑ!!! Υπολόγισε και τα σπερμοδιαγράμματα να έχουν τρεις μήνες διαφορα μεταξύ τους ώστε έτσι να κλείσεις και το ραντεβου με την επιτροπη.

 

 

Πήρα τελικα σήμερα το πρωί τηλέφωνο στην επιτροπή και μου έκλεισαν ραντεβου για 15 Φεβρουαρίου. Αυτό που είπες με τα σπερμοδιαγραμματα με προβλημάτισε λίγο...δηλαδή θέλουν ακριβώς 3 μήνες διάφορα η απο τρεις μήνες και πάνω?και το τελευταίο να έχει γινει πόσο καιρό πριν την επιτροπή? γιατι εμάς το πρώτο έγινε 29/3/2012 και το δεύτερο 8/11/2012 .Πρέπει δηλαδή να κάνει και τον Φεβρουάριο που κλείνει το τρίμηνο με το σπερμοδιαγραμμα του Νοεμβρίου? Συγνώμη αν σε ταλαιπωρω με τις ερωτήσεις μου αλλά θέλω να τα έχω όλα έτοιμα και να μην χάσω το ραντεβου με την επιτροπή.Θελουμε τοοοοσο πολυ και οι δυο το μωρακι μας που περιμένει να βρεθεί στην αγκαλιά μας...

Εσύ τελικα τι έκανες με το σπερμοδιαγραμμα του συζύγου? ποτέ περνάς επιτροπή η περασες?

HpRzp3.png0ExJp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τελικα σήμερα το πρωί τηλέφωνο στην επιτροπή και μου έκλεισαν ραντεβου για 15 Φεβρουαρίου. Αυτό που είπες με τα σπερμοδιαγραμματα με προβλημάτισε λίγο...δηλαδή θέλουν ακριβώς 3 μήνες διάφορα η απο τρεις μήνες και πάνω?και το τελευταίο να έχει γινει πόσο καιρό πριν την επιτροπή? γιατι εμάς το πρώτο έγινε 29/3/2012 και το δεύτερο 8/11/2012 .Πρέπει δηλαδή να κάνει και τον Φεβρουάριο που κλείνει το τρίμηνο με το σπερμοδιαγραμμα του Νοεμβρίου? Συγνώμη αν σε ταλαιπωρω με τις ερωτήσεις μου αλλά θέλω να τα έχω όλα έτοιμα και να μην χάσω το ραντεβου με την επιτροπή.Θελουμε τοοοοσο πολυ και οι δυο το μωρακι μας που περιμένει να βρεθεί στην αγκαλιά μας...

Εσύ τελικα τι έκανες με το σπερμοδιαγραμμα του συζύγου? ποτέ περνάς επιτροπή η περασες?

 

Όχι νομίζω ότι είσαι μια χαρά, εννοούσα τουλάχιστον 3 μήνες διαφορά μεταξύ τους...αλλά αν έχεις και οποιαδήποτε απορία να πάρεις να ρωτήσεις στο τηλ που έκλεισες και το ραντεβου, θα σου πουν πιστεύω.

Όλα πήγαν μια χαρά την πέρασα χτες!!!:-P

Link to comment
Share on other sites

Όχι νομίζω ότι είσαι μια χαρά, εννοούσα τουλάχιστον 3 μήνες διαφορά μεταξύ τους...αλλά αν έχεις και οποιαδήποτε απορία να πάρεις να ρωτήσεις στο τηλ που έκλεισες και το ραντεβου, θα σου πουν πιστεύω.

Όλα πήγαν μια χαρά την πέρασα χτες!!!:-P

 

 

Μπράβο, πολυ χαίρομαι:P...ποτέ με το καλό θα ξεκινήσεις ?

Μίλησα και με τον γυναικολογο μου σήμερα και τον ρώτησα και μου είπε και αυτός πως δεν χρειάζεται να κάνουμε και άλλο...αλλά με αυτό το ΙΚΑ που ποτέ δεν βγάζεις άκρη τι να πω, φοβάμαι..θα τους κάνω και ένα τηλέφωνο για σιγουριά...τι να πω?

HpRzp3.png0ExJp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα

Πρόκειται και εγώ να κάνω εξωσωματική μετά το Φεβρουάριο. Έχει κάποια κοπέλα να μου στείλει το τηλέφωνο της επιτροπής στην Αθήνα?

 

Καλή αρχή και σε σένα και υπομονή στον αγώνα που θα δώσεις..Θα έχει το ωραιότερο και σπουδαιότερο "έπαθλο" της ζωης μας και αξίζει τον κόπο...το τηλ της επιτροπής Αθήνας ειναι: 210 3222923 , πλ.θεατρου 18 , Αθήνα.φιλια.

HpRzp3.png0ExJp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, πολυ χαίρομαι:P...ποτέ με το καλό θα ξεκινήσεις ?

Μίλησα και με τον γυναικολογο μου σήμερα και τον ρώτησα και μου είπε και αυτός πως δεν χρειάζεται να κάνουμε και άλλο...αλλά με αυτό το ΙΚΑ που ποτέ δεν βγάζεις άκρη τι να πω, φοβάμαι..θα τους κάνω και ένα τηλέφωνο για σιγουριά...τι να πω?

 

 

Γεια σου Νεφέλη, σε ευχαριστώ πολύ. Με το νέο έτος θα προχωρήσω κι εγώ. Όλα καλά θα πάνε και σε εσένα με την επιτροπή. Θύμισε μου το λόγο που πάτε σε εξωσωματική..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Πρόκειται και εγώ να κάνω εξωσωματική μετά το Φεβρουάριο. Έχει κάποια κοπέλα να μου στείλει το τηλέφωνο της επιτροπής στην Αθήνα?

 

Kαλή αρχή κοπέλα μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και σε σένα και υπομονή στον αγώνα που θα δώσεις..Θα έχει το ωραιότερο και σπουδαιότερο "έπαθλο" της ζωης μας και αξίζει τον κόπο...το τηλ της επιτροπής Αθήνας ειναι: 210 3222923 , πλ.θεατρου 18 , Αθήνα.φιλια.

 

 

Αχ Νεφέλη πολύ γλυκό το μήνυμα σου:P... έτσι ακριβώς είναι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου Νεφέλη, σε ευχαριστώ πολύ. Με το νέο έτος θα προχωρήσω κι εγώ. Όλα καλά θα πάνε και σε εσένα με την επιτροπή. Θύμισε μου το λόγο που πάτε σε εξωσωματική..

 

Εχω περιορισμένη διαβατοτητα και στις δυο σαλπιγγες, η μια σχεδόν κλειστη και ό άντρας μου σοβαρή ολιγοασθενοσπερμια.παθαμε ένα σοκ όταν μάθαμε τα αποτελέσματα αλλά εντάξει τώρα προχωράμε με πολυ καλή ψυχολογία.αν υπάρχει αγάπη , υπομονη και επιμονή θα ξεπεραστούν όλα τα εμπόδια.

HpRzp3.png0ExJp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Εχω περιορισμένη διαβατοτητα και στις δυο σαλπιγγες, η μια σχεδόν κλειστη και ό άντρας μου σοβαρή ολιγοασθενοσπερμια.παθαμε ένα σοκ όταν μάθαμε τα αποτελέσματα αλλά εντάξει τώρα προχωράμε με πολυ καλή ψυχολογία.αν υπάρχει αγάπη , υπομονη και επιμονή θα ξεπεραστούν όλα τα εμπόδια.

 

 

Μπράβο Νεφέλη για την αισιοδοξία σου, μου κάνεις κι εμένα πολύ καλό!!! έτσι είναι:-P

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Νεφέλη για την αισιοδοξία σου, μου κάνεις κι εμένα πολύ καλό!!! έτσι είναι:-P

 

Δεν γίνετε διαφορετικά. Οταν έμαθα τι μου συμβαίνει,είχα σοκαριστει τόσο που για δυο μήνες δεν πλησίαζα τον άντρα μου. Του έλεγα πως αφού δεν μπορώ να κάνω παιδιά για ποιο λόγο να συνεβρεθουμε? κατα το καλοκαίρι ηρεμησα, με τις διακοπές χαλάρωσα και είπα τέλος!!! Το όνειρο μου θα το πραγματοποίησω ο κόσμος να χαλάσει! Είμαι τόσο αισιόδοξη που αν και ξέρω ότι μέχρι να περάσω την επιτροπή θα βρω ένα κάρο δυσκολίες μπροστα μου ,αλλά μετα θα τα καταφέρω! Για κάποιους ανθρώπους ακόμα και το ποιο απλό πράγμα ειναι σχεδόν ακατόρθωτο και για ότι έχω καταφέρει προσπάθησα παρά πολυ στη ζωή μου!!!τωρα θα απογοητευτικό? όχι βέβαια!!! Τώρα είμαι πολυ κοντά στην πηγή και νερό ΘΑ ΠΙΩ!!!

HpRzp3.png0ExJp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνετε διαφορετικά. Οταν έμαθα τι μου συμβαίνει,είχα σοκαριστει τόσο που για δυο μήνες δεν πλησίαζα τον άντρα μου. Του έλεγα πως αφού δεν μπορώ να κάνω παιδιά για ποιο λόγο να συνεβρεθουμε? κατα το καλοκαίρι ηρεμησα, με τις διακοπές χαλάρωσα και είπα τέλος!!! Το όνειρο μου θα το πραγματοποίησω ο κόσμος να χαλάσει! Είμαι τόσο αισιόδοξη που αν και ξέρω ότι μέχρι να περάσω την επιτροπή θα βρω ένα κάρο δυσκολίες μπροστα μου ,αλλά μετα θα τα καταφέρω! Για κάποιους ανθρώπους ακόμα και το ποιο απλό πράγμα ειναι σχεδόν ακατόρθωτο και για ότι έχω καταφέρει προσπάθησα παρά πολυ στη ζωή μου!!!τωρα θα απογοητευτικό? όχι βέβαια!!! Τώρα είμαι πολυ κοντά στην πηγή και νερό ΘΑ ΠΙΩ!!!

 

 

Δεν έχω λόγια, έχεις δίκιο σε όλα, επειδή κι εγώ έχω παλέψει για ότι έχω πετύχει στη ζωή μου και δεν μου έχουν έρθει εύκολα, με αυτά που λες θυμώνω μαζί μου που κάποιες φορές με καταβάλει ο φόβος μου και σκέπτομαι αρνητικά .Να σου πω μην τρομάζεις με τα χαρτιά για την επιτροπή, κι εμένα στην αρχή μου φαίνοταν βουνό, αλλά δεν είναι τόσο, έχεις όλο το χρόνο να τα ετοιμάσεις.Όλα καλά θα πάνε!

Link to comment
Share on other sites

Τοσο γρηγορα σου ειπαν; Εγω τα έχω καταθέσει πριν 1,5 χρονο στον πρωην ΟΠΑΔ, νυν ΕΟΠΠΥ και ακομα δεν μου έχουν δωσει τιποτα!

 

 

Εγω τα πιρα μετα απο 5 μερες ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

μπορεί να μου πει κάποια πόσο καιρό μετά κλείνουν ραντεβού στην επιτροπή Θεσσαλονίκης ;

αν πάρω τώρα π.χ το ραντεβού μου θα είναι μετά απο ένα μήνα ;

 

 

Προθεσμία για εξωσωματική απο την επιτροπή σου δίνουν 3 μήνες, μετά κάνεις την διαδικασία απο την αρχή, αυτό μου είπαν τουλάχιστον εμένα χθες στο Π. Αλεξανδρούπολης.

798150rxxbbyqcbf.gif
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τελικα σήμερα το πρωί τηλέφωνο στην επιτροπή και μου έκλεισαν ραντεβου για 15 Φεβρουαρίου. Αυτό που είπες με τα σπερμοδιαγραμματα με προβλημάτισε λίγο...δηλαδή θέλουν ακριβώς 3 μήνες διάφορα η απο τρεις μήνες και πάνω?και το τελευταίο να έχει γινει πόσο καιρό πριν την επιτροπή? γιατι εμάς το πρώτο έγινε 29/3/2012 και το δεύτερο 8/11/2012 .Πρέπει δηλαδή να κάνει και τον Φεβρουάριο που κλείνει το τρίμηνο με το σπερμοδιαγραμμα του Νοεμβρίου? Συγνώμη αν σε ταλαιπωρω με τις ερωτήσεις μου αλλά θέλω να τα έχω όλα έτοιμα και να μην χάσω το ραντεβου με την επιτροπή.Θελουμε τοοοοσο πολυ και οι δυο το μωρακι μας που περιμένει να βρεθεί στην αγκαλιά μας...

Εσύ τελικα τι έκανες με το σπερμοδιαγραμμα του συζύγου? ποτέ περνάς επιτροπή η περασες?

 

Nefeli, το θέμα με το σπερμοδιάγραμμα και το τριμηνο ψάξτω παραπάνω. Την ιδια απορία είχα και εγω και πήρα τηλ στην επιτροπή και μου είπαν 3 μήνες, με 5- 10 μέρες το πολύ διαφορά. Δε ξέρω αν το άτομο που με εξυπηρέτησε ήθελε να με ξεφορτωθεί ή ισχύει πραγματικά αυτό, αλλά καλύτερα να τους πάρεις και εσυ ένα τηλ για να είσαι σίγουρη. Βεβαια είδα οτι έχεις θέμα με τις σάλπιγγες και σε καποιες περιπτώσεις δεν απαιτούνται καν τα σπερμοδιαγράμματα.

 

Η γνώμη μου είναι να πάρεις αρχικά ένα τηλ στην επιτροπή και αν δεν πάρεις τις πληροφορίες που θες, κλείσε καλύτερα ραντεβου και σε ένα γιατρό του ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Πρώτη φορά γράφω εδώ και ελπίζω κάποιος να βοηθήσει γιατί θα τρελαθώ! Πριν λίγες μέρες πέρασα την επιτροπή εξωσωματικής και πήρα την πολυπόθητη έγκριση. Σήμερα πήγα στο γυναικολόγο μου για να κάνω υπέρηχο και να δω πότε θα κάνω την εμβρυομεταφορά (έχω κατεψυγμένα έμβρυα από προσπάθεια εξωσωματικής που έκανα ιδιωτικά πριν 2,5 μήνες). Είδε ότι στην ωοθήκη έχω ένα κυσταδένωμα 9 εκ. κάτι το οποίο μας αποτρέπει από οποιαδήποτε προσπάθεια εξωσωματικής. Θα κάνω 1 μήνα θεραπεία με ορμόνες και αν δεν φύγει θα πρέπει να χειρουργηθώ κάτι που σημαίνει ότι θα πάει πίσω το όλο θέμα. Αν εγώ δεν κάνω την προσπαθεια την 1η μέσα σε 3 μήνες από την επιτροπή και ακόμα χειρότερα αν περάσει ο χρόνος και δεν κάνω ούτε την 2η, μπορώ να περάσω επιτροπή εκ νέου για καινούριο χαρτί; Ή απλά παίρνω απόφαση για 3η προσπάθεια, χάνοντας έτσι τις 2 πρώτες; Είναι πολλα που σας ρωτάω και ελπίζω να έγινα κατανοητή γιατί κοντεύω να τρελλαθώ!!!

:roll:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...