Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑ ΑΘΗΝΩΝ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλημέρα!!!

 

Σήμερα πέρασα από επιτροπή ΙΚΑ ατην Αθήνα...!

 

Ευτυχώς με πέρασαν..!!!!

Και λέω ευτυχώς γιατί πολλές κοπέλες πριν από εμένα τις έκοψαν.....:(

 

Από τα δικαιολογητικά ΔΕΝ μου κράτησαν τα πρωτότυπα αλλά τις φωτοτυπίες....

Βέβαια είχα μαζί μου κ τα πρωτότυπα αλλά τους έδωσα τα φωτοτυπημενα κ αυτά κρατήσαν...

 

Το Φαρμακείο στην Νέα Ιωνία μήπως γνωρίζετε αν είναι ανοιχτό κ απογεύματα...?

 

Μεχρι 6.45 ειναι ανοικτο

 

Tελικά σε ποσες μερες βγαινει η έγκριση; Αυθημερον ή μετα από 2;

Link to comment
Share on other sites

Δευτέρα τριτη Πέμπτη μέχρι τις 19:00 το ξέρω σίγουρα γιατί πηγα εχθές!

 

Ελενά μου,

 

πολύ χάρηκα που λειτουργούν κ απόγευμα!!!!

Να μη χρειαστεί να πάρω πάλι άδεια από τη δουλεια!!

 

Sunty το χαρτί της έγκρισης το πήρα εκείνη τη στιγμή..!

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια Έλενα μιας το πήγες πρόσφατα, τα φάρμακα στα καλύπτει το ΙΚΑ εντελώς ή πληρώνεις κάποια συμμετοχή και πόσα...?

 

Τιποτα δεν πληρωνεις. θα εχεις μαζι σου το χαρτι της επιτροπης και μια φωτοτυπια του την οποια θα τους την αφησεις. το βιβλιαριο σου και την συνταγη. τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τιποτα δεν πληρωνεις. θα εχεις μαζι σου το χαρτι της επιτροπης και μια φωτοτυπια του την οποια θα τους την αφησεις. το βιβλιαριο σου και την συνταγη. τιποτα αλλο.

 

 

Οπότε αυτοί κρατανε την φωτοτυπία κ εγώ το πρωτότυπο της επιτροπής???

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια, φρεσκα νεα από επιτροπή. Περασα σημερα. ΜΟυ κρατησαν σε όλα τα άλλα δικαιολογητικά φωτοαντιγραφα εκτος από τη σαλπιγγογραφια που ήθελαν πρωτοτυπη.

Παντως ειναι αυστηροι. Τα ξεψειρίζουν. Κοιτουν εξονυχιστικά το βιβλιαριο να δουν αν έχεις κανει άλλες προσπαθειες, τι φαρμακα έχεις παρει.

 

Αφου εξασφαλισεις το χαρτι (μου το δωσαν αυθημερον) μετα πας στο γιατρο σου και τα γραφεις ηλεκτρονικά και μετα με τη συνταγη και φωτοτυπία της απόφασης της επιτροπής και την ταυτοτητα σου στα δινουν στο φαρμακειο της Ν. Ιωνιας εντελώς δωρεάν. 5000 μοναδες!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! πέρασα από επιτροπή πριν από μερικές ημέρες, μου κράτησαν τα πρωτότυπα (!) αλλά το θέμα είναι΄ότι ο γιατρός μου, σε κρατικό νοσοκομείο, δεν θέλει λέει να γράψει τα φάρμακα γιατί τα φαρμακεία δεν τα δίνουν (!!) Σήμερα που επικοινώνησα πάλι τηλεφωνικά με τη γραμματεία του, μου εξήγησαν ότι α) εκτός από τα φάρμακα που θα πάρω από το φαρμακείο του εοπυ της Ν. ιωνίας θα πρέπει να πάρω και κάποια άλλα από "απλό" φαρμακείο 2) ο γιατρός δεν θέλει λέει να γράψει δύο διαφορετικές συνταγές. θα τα γράψει όλα σε μία (οικονομία στο χαρτί!) και γι'άυτό περιμένουμε(!!!) να τελειώσει η "απεργία" των απλών φαρμακείων για να μπορώ να πάρω όλα τα φάρμακα μαζί! Διότι, όπως έμαθα σήμερα, οι ηλεκτρονικές συνταγές έχουν στο επάνω δεξί τους μέρος το χρονικό όριο (!!), συνήθως 3-4 ημέρες, μέσα στον οποίο πρέπει να εκτελεστούν. μετά "λήγουν" και δεν έχει φάρμακα...

Συμβαίνει - έχει συμβεί και σε κάποια άλλη κοπέλα να περιμένει να ξεκινήσουν πάλι τα φαρμακεία να δίνουν φαρμακα σε ασφαλισμένους του εοππυ, για να της γράψει ο γιατρός της τα φάρμακα;;; ποια φάρμακα παίρνουμε από το "απλό" φαρμακείο; γιατί εγώ νόμιζα ότι καλυπτόμασταν εξ'ολοκλήρου από το φαρμ, της Ν,Ιωνίας... (συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα..)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! πέρασα από επιτροπή πριν από μερικές ημέρες, μου κράτησαν τα πρωτότυπα (!) αλλά το θέμα είναι΄ότι ο γιατρός μου, σε κρατικό νοσοκομείο, δεν θέλει λέει να γράψει τα φάρμακα γιατί τα φαρμακεία δεν τα δίνουν (!!) Σήμερα που επικοινώνησα πάλι τηλεφωνικά με τη γραμματεία του, μου εξήγησαν ότι α) συνήθως 3-4 ημέρες, μέσα στον οποίο πρέπει να εκτελεστούν. μετά "λήγουν" και δεν έχει φάρμακα...

Συμβαίνει - έχει συμβεί και σε κάποια άλλη κοπέλα να περιμένει να ξεκινήσουν πάλι τα φαρμακεία να δίνουν φαρμακα σε ασφαλισμένους του εοππυ, για να της γράψει ο γιατρός της τα φάρμακα;;; ποια φάρμακα παίρνουμε από το "απλό" φαρμακείο; γιατί εγώ νόμιζα ότι καλυπτόμασταν εξ'ολοκλήρου από το φαρμ, της Ν,Ιωνίας... (συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα..)

Estrel καλησπέρα, τα φαρμακα πρέπει να είναι γραμμένα σε διαφορετικές συνταγές. Αυτά που είναι απο το φαρμακείο του ΙΚΑ και άλλη μια για όλα τα υπόλοιπα που όντως τώρα πρέπει να περιμένεις . Αλλα για τα αλλα που είναι απο το ΙΚΑ μπορείς και τώρα να πάρεις κανονικά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα! πέρασα από επιτροπή πριν από μερικές ημέρες, μου κράτησαν τα πρωτότυπα (!) αλλά το θέμα είναι΄ότι ο γιατρός μου, σε κρατικό νοσοκομείο, δεν θέλει λέει να γράψει τα φάρμακα γιατί τα φαρμακεία δεν τα δίνουν (!!) Σήμερα που επικοινώνησα πάλι τηλεφωνικά με τη γραμματεία του, μου εξήγησαν ότι α) εκτός από τα φάρμακα που θα πάρω από το φαρμακείο του εοπυ της Ν. ιωνίας θα πρέπει να πάρω και κάποια άλλα από "απλό" φαρμακείο 2) ο γιατρός δεν θέλει λέει να γράψει δύο διαφορετικές συνταγές. θα τα γράψει όλα σε μία (οικονομία στο χαρτί!) και γι'άυτό περιμένουμε(!!!) να τελειώσει η "απεργία" των απλών φαρμακείων για να μπορώ να πάρω όλα τα φάρμακα μαζί! Διότι, όπως έμαθα σήμερα, οι ηλεκτρονικές συνταγές έχουν στο επάνω δεξί τους μέρος το χρονικό όριο (!!), συνήθως 3-4 ημέρες, μέσα στον οποίο πρέπει να εκτελεστούν. μετά "λήγουν" και δεν έχει φάρμακα...

Συμβαίνει - έχει συμβεί και σε κάποια άλλη κοπέλα να περιμένει να ξεκινήσουν πάλι τα φαρμακεία να δίνουν φαρμακα σε ασφαλισμένους του εοππυ, για να της γράψει ο γιατρός της τα φάρμακα;;; ποια φάρμακα παίρνουμε από το "απλό" φαρμακείο; γιατί εγώ νόμιζα ότι καλυπτόμασταν εξ'ολοκλήρου από το φαρμ, της Ν,Ιωνίας... (συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα..)

 

καλησπερα κοριτσι, εγω δεν εχω περασει αυτο το σταδιο ακομα αλλα νομιζω οτι ή εσυ κατι δεν καταλαβες καλα ή κατι δεν σου εχουν πει καλα απο το νοσοκομειο!! απ οτι εχουν πει εδω τα κοριτσια, εγω τουλαχιστον καταλαβα τα εξης: οι συνταγες που θα σου γραψουν πρεπει να ειναι δυο. η μια θα εκτελεστει στο φαρμακειο του ικα- εοπυυ, οπου θα παρεις εντελως δωρεαν καποια φαρμακα, και η αλλη σε ιδιωτικο φαρμακειο οπου θα παρεις μερικα αλλα φαρμακα με συμμετοχη 25%. πως ειναι δυνατο να σου γραψουν μια συνταγη και να την εκτελεσεις σε δυο διαφορετικα φαρμακεια;;;;;;;;;:!::!::!::!: μηπως ειναι καποιος αλλος ο λογος που θελουν να καθυστερησουν τη συνταγογραφηση;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσι, εγω δεν εχω περασει αυτο το σταδιο ακομα αλλα νομιζω οτι ή εσυ κατι δεν καταλαβες καλα ή κατι δεν σου εχουν πει καλα απο το νοσοκομειο!! απ οτι εχουν πει εδω τα κοριτσια, εγω τουλαχιστον καταλαβα τα εξης: οι συνταγες που θα σου γραψουν πρεπει να ειναι δυο. η μια θα εκτελεστει στο φαρμακειο του ικα- εοπυυ, οπου θα παρεις εντελως δωρεαν καποια φαρμακα, και η αλλη σε ιδιωτικο φαρμακειο οπου θα παρεις μερικα αλλα φαρμακα με συμμετοχη 25%. πως ειναι δυνατο να σου γραψουν μια συνταγη και να την εκτελεσεις σε δυο διαφορετικα φαρμακεια;;;;;;;;;:!::!::!::!: μηπως ειναι καποιος αλλος ο λογος που θελουν να καθυστερησουν τη συνταγογραφηση;

 

 

ναι.... όντως δεν ακούγεται και πολύ σωστό αυτό με την μία συνταγή αλλά είμαι σίγουρη ότι αυτό μου είπε η κυρία στο τηλέφωνο.. :confused: πάντως η γενική διάθεση από το νοσοκομείο είναι ''της καθυστέρησης'', και δεν αντιλαμβάνομαι το γιατί.. και μπορεί να μην με ενδιαφέρει να κάνω προσπάθεια μέσα στον Ιούλιο (λέμε με τον άντρα μου να αφήσουμε να περάσει το καλοκαίρι.), αλλά πραγματικά φοβάμαι μήπως χάσω τα φάρμακα ...

Link to comment
Share on other sites

ναι.... όντως δεν ακούγεται και πολύ σωστό αυτό με την μία συνταγή αλλά είμαι σίγουρη ότι αυτό μου είπε η κυρία στο τηλέφωνο.. :confused: πάντως η γενική διάθεση από το νοσοκομείο είναι ''της καθυστέρησης'', και δεν αντιλαμβάνομαι το γιατί.. και μπορεί να μην με ενδιαφέρει να κάνω προσπάθεια μέσα στον Ιούλιο (λέμε με τον άντρα μου να αφήσουμε να περάσει το καλοκαίρι.), αλλά πραγματικά φοβάμαι μήπως χάσω τα φάρμακα ...

 

Οπως τα λέει το ζουζουνάκι είναι. Ποια φάρμακα θα χρησιμοποιήσεις, σου έχει πει; Απο το φαρμακείο του ΙΚΑ παίρνεις μόνο όσα φάρμακα δίνονται εντελώς δωρεάν, τα άλλα με συμμετοχή 25% υποχρεωτικά από ιδιωτικό φαρμακείο.

Πάντως αν έχεις έγκριση της επιτροπής μπορείς να τα γράψεις τότε που θα κάνεις την προσπάθεια, να λήξει αυτό με την απεργία των φαρμακοποιών. Εχε υπόψη σου όμως ότι πρέπει να κάνεις την 1η προσπάθειά σου μέσα σε 3 μήνες από την έγκριση της επιτροπής. Ετσι δεν γράφει στην εγκύκλιο ή κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λέει το ζουζουνάκι είναι. Ποια φάρμακα θα χρησιμοποιήσεις, σου έχει πει; Απο το φαρμακείο του ΙΚΑ παίρνεις μόνο όσα φάρμακα δίνονται εντελώς δωρεάν, τα άλλα με συμμετοχή 25% υποχρεωτικά από ιδιωτικό φαρμακείο.

Πάντως αν έχεις έγκριση της επιτροπής μπορείς να τα γράψεις τότε που θα κάνεις την προσπάθεια, να λήξει αυτό με την απεργία των φαρμακοποιών. Εχε υπόψη σου όμως ότι πρέπει να κάνεις την 1η προσπάθειά σου μέσα σε 3 μήνες από την έγκριση της επιτροπής. Ετσι δεν γράφει στην εγκύκλιο ή κάνω λάθος;

 

 

καλημέρα! η επικοινωνία με τον γιατρό είναι σε "λακωνικό" επίπεδο ;) και έτσι δεν έχω ιδέα τί φάρμακα θα μου δώσει... Για το τρίμηνο της προθεσμίας φοβάμαι και εγώ γιατί τον Αύγουστο το συγκεκριμένο τμήμα του νοσοκομείου είναι κλειστό (!) και αυτό με την "απεργία" των φαρμακοποιών δεν το βλέπω να λύνεται σύντομα + το ότι φοβάμαι μήπως σταματήσουν τα φαρμακεία του ικα να δίνουν αυτά που μέχρι σήμερα έχουν και δίνουν! θα πάω στο γραφείο του την επόμενη εβδομάδα μήπως και καταφέρω να μου γράψει αυτά που δίνονται χωρίς συμμετοχή και τα άλλα.. εν καιρώ ίσως... τί να πώ; :?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! πέρασα από επιτροπή πριν από μερικές ημέρες, μου κράτησαν τα πρωτότυπα (!) αλλά το θέμα είναι΄ότι ο γιατρός μου, σε κρατικό νοσοκομείο, δεν θέλει λέει να γράψει τα φάρμακα γιατί τα φαρμακεία δεν τα δίνουν (!!) Σήμερα που επικοινώνησα πάλι τηλεφωνικά με τη γραμματεία του, μου εξήγησαν ότι α) εκτός από τα φάρμακα που θα πάρω από το φαρμακείο του εοπυ της Ν. ιωνίας θα πρέπει να πάρω και κάποια άλλα από "απλό" φαρμακείο 2) ο γιατρός δεν θέλει λέει να γράψει δύο διαφορετικές συνταγές. θα τα γράψει όλα σε μία (οικονομία στο χαρτί!) και γι'άυτό περιμένουμε(!!!) να τελειώσει η "απεργία" των απλών φαρμακείων για να μπορώ να πάρω όλα τα φάρμακα μαζί! Διότι, όπως έμαθα σήμερα, οι ηλεκτρονικές συνταγές έχουν στο επάνω δεξί τους μέρος το χρονικό όριο (!!), συνήθως 3-4 ημέρες, μέσα στον οποίο πρέπει να εκτελεστούν. μετά "λήγουν" και δεν έχει φάρμακα...

Συμβαίνει - έχει συμβεί και σε κάποια άλλη κοπέλα να περιμένει να ξεκινήσουν πάλι τα φαρμακεία να δίνουν φαρμακα σε ασφαλισμένους του εοππυ, για να της γράψει ο γιατρός της τα φάρμακα;;; ποια φάρμακα παίρνουμε από το "απλό" φαρμακείο; γιατί εγώ νόμιζα ότι καλυπτόμασταν εξ'ολοκλήρου από το φαρμ, της Ν,Ιωνίας... (συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα..)

 

Κοπέλα μου, πάρε τη συνταγή να πας να πάρεις τα ακριβά φάρμακα να ξενιάσεις...

Κοστίζουν περίπου 2500 -3000 ευρώπουλα αν τα έπαιρνες από μόνη σου.

Τα ...λοιπά φάρμακα κοστίζουν μερικά ευρουδάκια... να μου πεις γιατί να τα χάσεις...

καβάτζωσε όμως τα πρώτα, να τα έχεις στο ψυγείο σου και για τα άλλα έχει ο Θεός..

Εξάλλου αν λήξει εντωμεταξύ η στάση των φαρμακείων, πας και σε έναν οποιονδήποτε γιατρό και σου τα γράφει.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα! πέρασα από επιτροπή πριν από μερικές ημέρες, μου κράτησαν τα πρωτότυπα (!) αλλά το θέμα είναι΄ότι ο γιατρός μου, σε κρατικό νοσοκομείο, δεν θέλει λέει να γράψει τα φάρμακα γιατί τα φαρμακεία δεν τα δίνουν (!!) Σήμερα που επικοινώνησα πάλι τηλεφωνικά με τη γραμματεία του, μου εξήγησαν ότι α) εκτός από τα φάρμακα που θα πάρω από το φαρμακείο του εοπυ της Ν. ιωνίας θα πρέπει να πάρω και κάποια άλλα από "απλό" φαρμακείο 2) ο γιατρός δεν θέλει λέει να γράψει δύο διαφορετικές συνταγές. θα τα γράψει όλα σε μία (οικονομία στο χαρτί!) και γι'άυτό περιμένουμε(!!!) να τελειώσει η "απεργία" των απλών φαρμακείων για να μπορώ να πάρω όλα τα φάρμακα μαζί! Διότι, όπως έμαθα σήμερα, οι ηλεκτρονικές συνταγές έχουν στο επάνω δεξί τους μέρος το χρονικό όριο (!!), συνήθως 3-4 ημέρες, μέσα στον οποίο πρέπει να εκτελεστούν. μετά "λήγουν" και δεν έχει φάρμακα...

Συμβαίνει - έχει συμβεί και σε κάποια άλλη κοπέλα να περιμένει να ξεκινήσουν πάλι τα φαρμακεία να δίνουν φαρμακα σε ασφαλισμένους του εοππυ, για να της γράψει ο γιατρός της τα φάρμακα;;; ποια φάρμακα παίρνουμε από το "απλό" φαρμακείο; γιατί εγώ νόμιζα ότι καλυπτόμασταν εξ'ολοκλήρου από το φαρμ, της Ν,Ιωνίας... (συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα..)

 

 

καλησπέρα κι απο μένα.

εγω πέρασα επιτροπη πριν απο 10 μέρες. Είχα δυο συνταγες. μια για το φαρμακειο του ΙΚΑ (τα ακριβά τα φαρμακα - που δεν πληρωνουμε τίποτα) και μια για τα άλλα που έχουμε συμμετοχή 25%. Λόγω της απεργίας των φαρμακοποιών πλήρωσα όλο το ποσό (γυρω στα 100 ευρω) απο τα οποία θα μου επιστρέψει το ταμείο μου το 75% (δηλαδή 75 ευρω) . Οποτε μην περιμένεισ να τελειωσει η απεργία... αφου τα λεφτά σου ουτως η αλλως θα τα πάρεις πίσω! (το ποτε θα τα πάρεις είναι άλλο θεμα...!).

Αυτο με το χρονικό όριο των συνταγών ισχύει.

οποτε πεσ του εσυ να στα γράψει όλα μαζι και μην περιμένεις τους φαρμακοποιούς...

Qhtop3.png
Link to comment
Share on other sites

Loulouca και Christy, σας ευχαριστώ για την ενθάρρυνση γιατί σιχαίνομαι τόσο πολύ όλες αυτές τις "διαπραγματεύσεις" με γιατρούς και τους συν αυτώ, που σκεφτόμουν σοβαρά να το αφήσω το θέμα στο έλεος του Θεού -- που δεν είναι και λίγο βέβαια, αλλά καλύτερα ο Θεός να αναλάβει το θέμα του μωρού και εγώ τα φάρμακα :) Αυτό θα κάνω, θα πάω και θα του πω να τα γράψει όλα, για να κλείσει αυτό το θέμα και να προχωράμε σιγά σιγά..

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κι απο μένα.

εγω πέρασα επιτροπη πριν απο 10 μέρες. Είχα δυο συνταγες. μια για το φαρμακειο του ΙΚΑ (τα ακριβά τα φαρμακα - που δεν πληρωνουμε τίποτα) και μια για τα άλλα που έχουμε συμμετοχή 25%. Λόγω της απεργίας των φαρμακοποιών πλήρωσα όλο το ποσό (γυρω στα 100 ευρω) απο τα οποία θα μου επιστρέψει το ταμείο μου το 75% (δηλαδή 75 ευρω) . Οποτε μην περιμένεισ να τελειωσει η απεργία... αφου τα λεφτά σου ουτως η αλλως θα τα πάρεις πίσω! (το ποτε θα τα πάρεις είναι άλλο θεμα...!).

Αυτο με το χρονικό όριο των συνταγών ισχύει.

οποτε πεσ του εσυ να στα γράψει όλα μαζι και μην περιμένεις τους φαρμακοποιούς...

 

Εγω παντως έχω καταθέσει τα χαρτιά μου εδω και 1μισυ χρονο (δημοσιο) για κατι φαρμακα που χα παρει παλι με καποια απεργια και δεν μου έχουν βαλει τιποτα ακομα. Δεν υπαρχει φραγκο τσακιστο στα ταμεια. Ρωτησα δε και μου ειπαν ότι οι πληρωμες έχουν σταματησει από ΔΕκεμβρη11.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως έχω καταθέσει τα χαρτιά μου εδω και 1μισυ χρονο (δημοσιο) για κατι φαρμακα που χα παρει παλι με καποια απεργια και δεν μου έχουν βαλει τιποτα ακομα. Δεν υπαρχει φραγκο τσακιστο στα ταμεια. Ρωτησα δε και μου ειπαν ότι οι πληρωμες έχουν σταματησει από ΔΕκεμβρη11.

 

απο Δεκεμβρη 11?? τοσο καλαα... τι να πω ... που ξερεις μπορεί να μας τα βάλουν με την σύνταξη!! :cool:

Qhtop3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα. Από την ώρα που πήρατε τηλέφωνο στην επιτροπή του ΙΚΑ, μετά από πόσο καιρό σας έκλεισαν ραντεβού;;;;;;;

Καλή επιτυχία σε όλες, Ήλιος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα. Από την ώρα που πήρατε τηλέφωνο στην επιτροπή του ΙΚΑ, μετά από πόσο καιρό σας έκλεισαν ραντεβού;;;;;;;

Καλή επιτυχία σε όλες, Ήλιος

 

Kαλημερα, περιπου μετα απο 1- 1,5 μηνα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα, ξεκίνησα και εγώ τις διαδικασίες για να κάνω εξωσ. στο δημόσιο Ν. Αλεξανδρούπολης. Είμαι στην φάση που κάνω τις εξετάσεις που μου ζήτησαν οι γιατροί εκεί( κάποιες τις είχα ήδη με πρόσφατες ημερομηνίες)

το ίδιο και ο άντρας μου.

Όπως καταλάβατε ακόμα έχω δρόμο μπροστά μου για να σταθώ μπροστά στην επιτροπή... αλλά

ποια είναι τα κριτήρια της επιτροπής αν σε περάσουν ή όχι ;

 

για να κάνεις σπερματέγχυση περνάς απο επιτροπή ;

και η διαδικασία είναι το ίδιο χρονοβόρα ;

798150rxxbbyqcbf.gif
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, ξεκίνησα και εγώ τις διαδικασίες για να κάνω εξωσ. στο δημόσιο Ν. Αλεξανδρούπολης. Είμαι στην φάση που κάνω τις εξετάσεις που μου ζήτησαν οι γιατροί εκεί( κάποιες τις είχα ήδη με πρόσφατες ημερομηνίες)

το ίδιο και ο άντρας μου.

Όπως καταλάβατε ακόμα έχω δρόμο μπροστά μου για να σταθώ μπροστά στην επιτροπή... αλλά

ποια είναι τα κριτήρια της επιτροπής αν σε περάσουν ή όχι ;

 

για να κάνεις σπερματέγχυση περνάς απο επιτροπή ;

και η διαδικασία είναι το ίδιο χρονοβόρα ;

 

 

Καλημερα Λεμονακι!Νομιζω πως για σπερματεγχυση δεν περνας επιτροπη.Απλα σου γραφουν τα φαρμακα κ πας κ τα παιρνεις εχοντας μαζι σου μια σαλπιγγογραφια σου των τελευταιων δυο ετων κ ενα σπερμοδιαγραμμα.

Τωρα για την επιτροπη...δεν ξερω να σου απαντησω...αλλα δεν νομιζω να "κοβουν"κανεναν...τουλαχιστον εγω δεν εχω ακουσει κατι τετοιο.Αν εχεις ολα τα δικαιολογητικα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα.

Καλη σου επιτυχια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Λεμονακι!Νομιζω πως για σπερματεγχυση δεν περνας επιτροπη.Απλα σου γραφουν τα φαρμακα κ πας κ τα παιρνεις εχοντας μαζι σου μια σαλπιγγογραφια σου των τελευταιων δυο ετων κ ενα σπερμοδιαγραμμα.

Τωρα για την επιτροπη...δεν ξερω να σου απαντησω...αλλα δεν νομιζω να "κοβουν"κανεναν...τουλαχιστον εγω δεν εχω ακουσει κατι τετοιο.Αν εχεις ολα τα δικαιολογητικα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα.

Καλη σου επιτυχια!!!!

ευχαριστώ για την απάντηση σου :D

 

καλή επιτυχία σε όλες μας !

798150rxxbbyqcbf.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια γεια σας.

Έχω ήδη υποβληθεί σε 2 εξωσωματικές, η τελευταία τον Απρίλιο 2012 για τις οποίες, σύμφωνα με το παλαιό σύστημα, είχα περάσει από Επιτροπή του ΙΚΑ. Έχει αλλάξει η διαδικασία;

 

1.Πρέπει πάλι να πάω σε γιατρό του ΕΟΠΠΥ (ιδιώτη) για να πάρω παραπεμπτικό; ή μήπως πρέπει να πάω σε γιατρό υποκαταστήματος του ΙΚΑ για να μου δώσει το παραπεμπτικό γιατί δεν το έχουν οι ιδιώτες;

2. Υπάρχει ή δεν υπάρχει πια Επιτροπή;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...