Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑ ΑΘΗΝΩΝ


Recommended Posts

koritsia na sas rotisw....sthn epitropi xreiazetai na exw mazi moy k to xarti me ta farmaka pou mou exoun dwsei???k episis ena xarti pou leei gnwmateush gia xorigisi puregon k ayto prepei na dwsw???sorry gia tis ilithies erwthseis alla den kserw katholou....

 

Εμένα δεν μου ζήτησαν κάτι τέτοιο. Μόνο τα χαρτιά που έγραφε η αίτηση που σου συμπληρώνει ο γιατρός του ΙΚΑ. Τίποτε άλλο δεν ζήτησαν. Πάντως τα είχα και γω όλα μαζί μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


karapinat den sou edwsan kateutheian thn egkrisi?se 2 meres pernaw epitropi k elpizw na mou thn dwsoun amesws!!ayto pou fovamai einai oti exoume ena spermodiagramma kathws opws exw ksanapei sto nosokomeio den kanoun thn exetasi alla oute k sto ika!!!alla ti na ta theloun 2 spermodiagrammata otan oi salpigges mou einai entelws voulwmenes......

KALH EPITYXIA se oles oses ksekinane prospatheies!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

karapinat den sou edwsan kateutheian thn egkrisi?se 2 meres pernaw epitropi k elpizw na mou thn dwsoun amesws!!ayto pou fovamai einai oti exoume ena spermodiagramma kathws opws exw ksanapei sto nosokomeio den kanoun thn exetasi alla oute k sto ika!!!alla ti na ta theloun 2 spermodiagrammata otan oi salpigges mou einai entelws voulwmenes......

KALH EPITYXIA se oles oses ksekinane prospatheies!!!!!!!!!!!!!!

 

 

katerina αν δεν κάνω λάθος στην περίπτωση σου δε χρειαζεται σπερμοδιαγραμμα.

Από τη σελιδα του ικα:

"Εάν υπάρχει πλήρης απόφραξη σαλπίγγων, δεν απαιτείται σπερμοδιάγραμμα και βέβαια σε περίπτωση αποδεδειγμένης με νοσηλεία άμφω χειρουργικής εξαίρεσης σαλπίγγων, δεν απαιτείται ούτε σαλπιγγογραφία."

 

Καλή μας επιτυχία σε ολες μας!!!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μολις πηρα την εγκριση απο την επιτροπη.γινοταν της τρελης κ δε μπορεσα να ρωτησω απο που κ πως παιρνω τα φαρμακα!!απο το κεντρο μου τα εχουν δωσει πρωτοκολλο.ποια ξερει να με κατατοπισει;;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μολις πηρα την εγκριση απο την επιτροπη.γινοταν της τρελης κ δε μπορεσα να ρωτησω απο που κ πως παιρνω τα φαρμακα!!απο το κεντρο μου τα εχουν δωσει πρωτοκολλο.ποια ξερει να με κατατοπισει;;

 

Μπράβο βρε κατερινακι! Παει κι αυτο! Δεν ξέρω με σιγουριά αλλα ρωτα στο ΙΚΑ της περιοχής σου. Μου είπε μια κοπέλα ότι στα γράφει ο γυναικολογος του ΙΚΑ. Αλλα αν δεν είσαι απο Αθηνα κ έχεις ανεβεί μόνο για αυτο το λόγο σιγουρεψε το πριν φύγεις! Όταν μάθεις πες να ξέρουμε και οι υπόλοιπες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια μολις πηρα την εγκριση απο την επιτροπη.γινοταν της τρελης κ δε μπορεσα να ρωτησω απο που κ πως παιρνω τα φαρμακα!!απο το κεντρο μου τα εχουν δωσει πρωτοκολλο.ποια ξερει να με κατατοπισει;;

 

Θα πας με το χαρτί των φαρμάκων που σου έδωσαν σε γυναικολόγο του ΙΚα και θα στα γράψει. Να έχεις μαζί σου και το χαρτί της επιτροπής.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κατ΄αρχην καλη χρονια και καλη επιτυχια να εχουμε. εχω τρεις μερες που τρεχω για το θεμα της εξωσωματικης και ακρη δεν μπορω να βγαλω , εχω πεσει πανω στις αλλαγες με τα ταμεια και γινεται ο χαμος ουτε αυτοι οι ιδιοι δεν γνωριζουν να σου δωσουν απαντησεις....θελω να προμηθευτω τις gonal για να ξεκινησω και δεν μπορω,μου λενε να περασω απο επιτροπη η οποια μου εκλεισε ραντεβου για τον αλλον μηνα, οπως καταλαβενεται τον μηνα αυτον τον χανουμε.....ασε που θελουν και ενα σωρο χαρτια, τι να πω αν γνωριζει καμια κοπελα καμια πιο γρηγορη κινηση ας μου πει παρακαλω.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Παρομοιως kathi. Εγω θεσσαλονικη ομωσ την Πέμπτη σε3 μέρες. Εσυ; Καλη μας επιτυχία. Να τελειώνει αυτο να ξεκινήσουμε με το καλο!!!

 

την 01/02 πρωτομηνια εγω....καλη μας επιτυχια με το καλο να ξεκινησουμε!!!!!! πες μου πως πηγες οταν ερθει η ωρα......

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρομοιως kathi. Εγω θεσσαλονικη ομωσ την Πέμπτη σε3 μέρες. Εσυ; Καλη μας επιτυχία. Να τελειώνει αυτο να ξεκινήσουμε με το καλο!!!

 

την 01/02 πρωτομηνια εγω....καλη μας επιτυχια με το καλο να ξεκινησουμε!!!!!! πες μου πως πηγες οταν ερθει η ωρα......

 

Πριν λίγο τελειώσαμε με την επιτροπη. Όλα καλα. Δυο λεπτά υπόθεση ήταν. Είδαν απλά τα χαρτιά και μας πέρασαν. Τίποτα το ιδιαίτερο. Καλη επιτυχία και σε σένα!!! Άντε να προχωράμε. !!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο τελειώσαμε με την επιτροπη. Όλα καλα. Δυο λεπτά υπόθεση ήταν. Είδαν απλά τα χαρτιά και μας πέρασαν. Τίποτα το ιδιαίτερο. Καλη επιτυχία και σε σένα!!! Άντε να προχωράμε. !!!

 

μπραβο ρε κοριτσακι με το καλο, καλη αρχη και καλα αποτελεσματα, επιτελους τελειωσες, και εμενα κοντευουν οι μερες μου.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρε κοριτσακι με το καλο, καλη αρχη και καλα αποτελεσματα, επιτελους τελειωσες, και εμενα κοντευουν οι μερες μου.

 

Σε ευχαριστω πολυ καλη μου. Καλη επιτυχία κ σε σένα κ όλα τα κορίτσια. Αυτο δεν ήταν τίποτα απολύτως. Να μας πεις τα νέα σου όταν με το καλο πας.

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω κορίτσια μήπως ξέρει καμία:

Έκανα εξωσωματική τον Δεκέμβριο, αφού πέρασα Επιτροπή ΙΚΑ, και τώρα πρέπει η δεύτερη προσπάθεια να γίνει μετά από 4 μήνες. Σωστά? Γίνεται να την κάνω νωρίτερα και μετά να ζητήσω από το κέντρο βεβαίωση τον Απρίλιο για να πάρω τα 350? Ή αν μείνω έγκυος μετά δεν θα μπορώ να τα πάρω τον Απρίλιο? Το έχει κάνει καμία σας? Γενικά μετά από μία επιτυχημένη εξωσωματική ενημερώνεις το ΙΚΑ σχετικά με το πότε έμεινες έγκυος?

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω κορίτσια μήπως ξέρει καμία:

Έκανα εξωσωματική τον Δεκέμβριο, αφού πέρασα Επιτροπή ΙΚΑ, και τώρα πρέπει η δεύτερη προσπάθεια να γίνει μετά από 4 μήνες. Σωστά? Γίνεται να την κάνω νωρίτερα και μετά να ζητήσω από το κέντρο βεβαίωση τον Απρίλιο για να πάρω τα 350? Ή αν μείνω έγκυος μετά δεν θα μπορώ να τα πάρω τον Απρίλιο? Το έχει κάνει καμία σας? Γενικά μετά από μία επιτυχημένη εξωσωματική ενημερώνεις το ΙΚΑ σχετικά με το πότε έμεινες έγκυος?

 

νομιζω αν μπεις στην σελιδα του ικα επιτροπης, γραφουν αναλυτικα για κατι τετοιες λεπτομερειες και υπαρχουν και καποια τηλ που μπορεις να ρωτησεις,για να μην σου πουμε κατι λαθος εμενα ειναι η 1η προσπαθεια.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σώθηκες...το τηλέφωνο δεν απαντά, πήγα από εκεί και η υπεύθυνη δεν ήξερε καν αν ισχύει αυτό με τους 4 μήνες...πήγα στον Διευθυντή και μου είπε ότι ναι, ισχύει, οπότε αν το έχει κάνει κάποια ας μας πει γιατί αλλιώς τι να τους ρωτήσω...θα με βρίσουν αν τους πω ότι θέλω να το κάνω νωρίτερα

Link to comment
Share on other sites

σώθηκες...το τηλέφωνο δεν απαντά, πήγα από εκεί και η υπεύθυνη δεν ήξερε καν αν ισχύει αυτό με τους 4 μήνες...πήγα στον Διευθυντή και μου είπε ότι ναι, ισχύει, οπότε αν το έχει κάνει κάποια ας μας πει γιατί αλλιώς τι να τους ρωτήσω...θα με βρίσουν αν τους πω ότι θέλω να το κάνω νωρίτερα

 

εχεις απολυτο δικιο.....

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοριτσια, η μεγαλη μερα ευτυχως περασε, σε δυο μερες θα παω να παρω απαντηση.τελικα ολα καλα (τουλαχιστον ετσι νομιζω) απο χαρτια οτι μου ζητησαν τους τα εδωσα υποθεση ουτε 5 λεπτων ειχα πεθανει απο την αγωνια μου. σε δυο μερες θα δειξει πως θα συνεχισουμε.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Εμείς που είχαμε δημόσιο και τώρα πήγαμε στο ΙΚΑ έχουμε 4 προσπάθειες μπροστά μας αν περάσουμε από Επιτροπή ή καταγράφονται και αυτές που ήταν με το δημόσιο;

Link to comment
Share on other sites

Εμείς που είχαμε δημόσιο και τώρα πήγαμε στο ΙΚΑ έχουμε 4 προσπάθειες μπροστά μας αν περάσουμε από Επιτροπή ή καταγράφονται και αυτές που ήταν με το δημόσιο;

 

Αυτη ειναι και δικη μου απορια... Επισης ξερει καμια αν η γραπτη αποφαση βγαινει την ιδια μερα σε οσες ειναι απο επαρχεια? Αν το υπερηχ/μα δεν ειναι γυναικολογικο αλλα μαιευτικο (εχω προσφατο) με αιτια παραπομπης "κυστικη ινωση" και τα 2 σπερμ/τα απο το ιδιο ιδιωτικο εργαστηριο με 3μηνη διαφορα, κανουν?

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι και δικη μου απορια... Επισης ξερει καμια αν η γραπτη αποφαση βγαινει την ιδια μερα σε οσες ειναι απο επαρχεια? Αν το υπερηχ/μα δεν ειναι γυναικολογικο αλλα μαιευτικο (εχω προσφατο) με αιτια παραπομπης "κυστικη ινωση" και τα 2 σπερμ/τα απο το ιδιο ιδιωτικο εργαστηριο με 3μηνη διαφορα, κανουν?

 

 

kat76 σου εχω απανστησει σε αλλο ποστ με τις ερωτησεις σου, στο χαρτι που ειχαν στην πορτα και εγραφαν τα ραντεβου με κοκκινα γραμματα κατω κατω ελεγε οτι απαντησεισ θα εχουμε σε 2 μερες μεταξυ 8-9 το πρωι.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Εμείς που είχαμε δημόσιο και τώρα πήγαμε στο ΙΚΑ έχουμε 4 προσπάθειες μπροστά μας αν περάσουμε από Επιτροπή ή καταγράφονται και αυτές που ήταν με το δημόσιο;

 

sunty και εγω απο τεβε ειμαι και εμπλεξα με το ικα. κανε ενα τηλ. αν θες να ρωτησεις για το θεμα σου.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

kat76 σου εχω απανστησει σε αλλο ποστ με τις ερωτησεις σου, στο χαρτι που ειχαν στην πορτα και εγραφαν τα ραντεβου με κοκκινα γραμματα κατω κατω ελεγε οτι απαντησεισ θα εχουμε σε 2 μερες μεταξυ 8-9 το πρωι.

 

Sorry! δεν ειχα προσεξει την απαντηση σου στο αλλο τοπικ! :? Ειμαι και καινουρια εδω...

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοριτσια, με την επιτροπη ολα καλα την πηρα την εγκριση μου φυγε ενα μεγαλο αγχος, προχωραμε παρακατω.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...