Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑ ΑΘΗΝΩΝ


Recommended Posts

 

luckym2 αυτό με τα εισιτήρια πάλι τώρα το ακούω! Είναι όντως έτσι;Εσύ απότι κατάλαβα πήγες πρόσφατα,ε;

 

ΟΥΦ θα σκάσω! νομίζω ότι έχω βαλτώσει. Κάθε που καταλήγω κάπου,όλο και κάτι άλλο μαθαίνω. Πχ αυτό που΄λέτε ότι έχουν αλλάξει τα πράγματα. ε δεν ανανεώνουν κι αυτή τη σελίδα ναξέρουμε κι εμείς τι γίνεται;

 

 

Αχ βρε κοριτσι μου εδω δεν ξερουν τι τους γινετε και εσυ περιμενεις να φτιαξουν τη σελιδα και παλι καλα που εχουν να λες!Ειναι καλυτερη ιδεα νομιζω να πας αμεσως στο ικα σε γιατρο και ναι αυτο με το εισητηριο ειναι οπως σου το εγραψα σου δικαιολογει νομιζω 130 ευρο.Σου ευχομαι ολοψυχα η μονη σου ταλαιπορια να ειναι η επιτροπη και ολα τα αλλα να σου ερθουν ροδινα!!!!Το μονο που εχω να σου πω ειναι να μιλησεις με αυτον που θα κανεις εξωσωματικη για να κανεις τις εξετασεις που περνουν πολυ χρονο απο τωρα μην χασεις την προθεσμια!!!!

 

 

εξεταση για στιγμα μεσογειακης,κυστικη ινωση και θρομβοφιλια ειναι sos και μα μην στις πουν να ζητησεις εσυ να τις κανεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


luckym2 μπορεί να είναι έτσι,γιατί εγώ πέρασα επιτροπή τον Μάϊο και ξέρω ότι από τότε έχουν γίνει αλλαγές για τις οποίες όντως δεν ενημερώνουν το site τους και για να το μάθει κάποιος πρέπει να ταλαιπωρηθεί!!!!!!!!εγώ ας πούμε ήξερα ή μάλλον έτσι έγραφε το χαρτί το Μάϊο ότι για να πάρω αυτά τα χρήματα που δικαιούμαστε για κάθε προσπάθεια ,τα 350? περίπου,έπρεπε να καταθέσω τα δικαιολογητικά στο ΙΚΑ της περιοχής μου,αλλά όταν πήγα μου είπαν ότι αλλαξε και πρέπει να τα πάω στην επιτροπη που μου έδωσε τη γνωμάτευση!όρεξη για βόλτες και βενζίνη να έχεις!!!!!!!

 

:confused::confused::confused::confused::confused::confused:

Πέρασα επιτροπή τέλη Ιουλίου ακολουθώντας ακριβώς ό,τι έλεγε το site. Εμβρυομεταφορά έκανα 20 Οκτωβρίου, κατέθεσα τα δικαιολογητικά στο ΙΚΑ της περιοχής μου, και 1η Νοέμβρη μπήκαν τα χρήματα στο λογαριασμό μου.

Μήπως κάτι δεν κατάλαβες καλά?

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι μου είχε γράψει και στο βιβλιάριο κάτι για την επιτροπή,θα το κοιτάξω και θα σου πω,μην αγχώνεσαι,αυτά είναι χαρτιά και γίνονται,και με το ΙΚΑ θέλει υπομονή!!!!!!!!!πολύ όμως!!!!!!!!!

 

Στο βιβλιάριο γράφει απλά παραπομπή σε επιτροπή IVF λόγω....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! τι κάνετε;

 

luckym2 κατάφερες να βρεις απάντηση στο ερώτημά σου; σκεφτόμαουν ότι ίσως εκεί που θα κάνετε την προσπα΄θεια μπορούν να σου γράψουν άλλες ημερομηνίες ώστε να συμπίπτει με το διάστημα που δίνει το ικα. Εκτός κι αν είναι μεγάλο το διάστημα που θα το αναβάλλεις. Μπορεί να λέω και βλακείες αλλά αν είναι κοντινά τα διαστήματα αυτά ίσως να γίνεται...:?::roll:

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι μου είχε γράψει και στο βιβλιάριο κάτι για την επιτροπή,θα το κοιτάξω και θα σου πω,μην αγχώνεσαι,αυτά είναι χαρτιά και γίνονται,και με το ΙΚΑ θέλει υπομονή!!!!!!!!!πολύ όμως!!!!!!!!!

 

Στο βιβλιάριο γράφει απλά παραπομπή σε επιτροπή IVF λόγω....

 

Ατιμη γραφειοκρατία!!!!!!!!!! Δε μπορούσαν να είναι πιο απλά?

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για την εμψύχωση!!!:-P:-P:-P

 

:confused::confused::confused::confused::confused::confused:

Πέρασα επιτροπή τέλη Ιουλίου ακολουθώντας ακριβώς ό,τι έλεγε το site. Εμβρυομεταφορά έκανα 20 Οκτωβρίου, κατέθεσα τα δικαιολογητικά στο ΙΚΑ της περιοχής μου, και 1η Νοέμβρη μπήκαν τα χρήματα στο λογαριασμό μου.

Μήπως κάτι δεν κατάλαβες καλά?

 

Δηλαδή τα χρήματα τα δίνουν αμέσως,ε; Οχι οτι είναι αστρονομικό το ποσό, αλλά κάτι είναι κι αυτό! Σε ποια επιτροπή πήγες; Αθήνα ή Θεσσ/κη; Εμένα ευτυχώς αν και υπαγόμαστε Αθηνα μας δέχτηκαν Θεσσ/κη. Είναι και πιο κοντά σε εμάς αλλά απότι διαβάζω εδώ δεν είναι κ τόσο αυστηρα τα πράγματα όσο στην Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα,someday στο ικα πήγα για να πάρω τα λεγτά με όλα τα χαρτιά μου και αυτοί μου είπαν για την αλλαγή αυτή και μάλιστα μου έδωσαν και φωτοτυπία την αλλαγή που έχει στείλει ο Διοικητής του ΙΚΑ σε όλα τα υποκαταστήματα και για να βεβαιωθώ πήρα αμέσως τηλ στη Θεσσαλονίκη και μου το επιβεβαίωσαν,τι να πω?αυτό έγινε πριν 1 εβδομάδα,μήπως επειδή είσαι Αθήνα ισχύει κάτι άλλο?έχω μπερδευτεί!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω βρε κορίτσια,μας έχουν τρελάνει. Το κάθε υποκατάστημα μου φαίνεται κάνει ό,τι θέλει...!!!!!!

 

Επιτροπή πέρασα στην Αθήνα, και μάλιστα όπως είχα γράψει και παλιότερα δεν δυσκολεύτηκα καθόλου.Είχα τα χαρτιά που έλεγε το site και μάλιστα είχα αγχωθεί επειδή αντί για σαλπιγγογραφία είχα εξιτήριο του μαιευτηρίου και μια βεβαίωση απ το γιατρό μου που έλεγε οτι έγινε λαπαροσκόπηση και διαπιστώθηκε διαβατότητα των σαλπίγγων.

Ανεξήγητη υπογονιμότητα ήταν ο λόγος της δικής μου παραπομπής.

 

Καλή επιτυχία κοριτσάκια μου και υπομονή!Κι εμένα μου φαίνονταν όλα βουνό, αλλά τελικά σαν διαδικασία τίποτα δεν είναι!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας! Εχω κι εγώ κάποιες απορίες. Πρόκειται να κλείσω ραντεβού στην επιτροπή για εξωσωματική.

Η απορία μου είναι η εξής:

 

Εμένα ο άντρας μου δεν έχει ταμείο, είναι ανασφαλιστος αυτή τη στιγμή. Οπότε αφού δε μπορεί στο ΙΚΑ, που κάνει σπερμοδιάγραμμα; ΑΛλά και να ήταν ασφαλισμένος, στο ΙΚΑ της περιοχής μου, όπως και στο νοσοκομείο μας, απλά ΔΕΝ κάνουν σπερμοδιαγράμματα!!! Έλεος! Απότι μας είπαν, εδώ μόνο σε συμβεβλημένα μικροβιολογικά με το ΙΚΑ γίνεται σπερμοδιάγραμμα.

Και αναρωτιέμαι: Η επιτροπή θα το δεχτεί??? ΟΕΟ????

θα πάρω βέβαια να ρωτήσω στα τηλ της επιτροπής αλλά θα ήθελα να το διασταυρώσω και με όσες απο εσας γνωρίζετε

 

Σας ευχαριστώ για την όποια απάντηση και καλή μας επιτυχία!!!!!

 

to idio provlima exoume k meis!!!!to nosokomeio xaniwn den kanei spermodiagramma oute k to ika!!!kalo e??pira thl sthn epitropi k mou eipan na parw xarti apo to nosokomeio oti den kanoun thn exetasi.k malista mou eipan oti ekeini th stigmh eixan diwksei mia kopela apo ta xania pou den eixe to sugkekrimeno xarti...ti einai ayta ta pragmata????fantasou oti egw exw voulwmenes salpigges k leei sto site oti otan yparxei to sygkekrimeno provlima den apaiteitai spermodiagramma k to xei k me mayra grammata!!!!sto thl omws mou eipe oti den tous endiaferei ti leei h istoselida!!!ena mpou.....lo eimaste lew egw!!!!!

Link to comment
Share on other sites

to idio provlima exoume k meis!!!!to nosokomeio xaniwn den kanei spermodiagramma oute k to ika!!!kalo e??pira thl sthn epitropi k mou eipan na parw xarti apo to nosokomeio oti den kanoun thn exetasi.k malista mou eipan oti ekeini th stigmh eixan diwksei mia kopela apo ta xania pou den eixe to sugkekrimeno xarti...ti einai ayta ta pragmata????fantasou oti egw exw voulwmenes salpigges k leei sto site oti otan yparxei to sygkekrimeno provlima den apaiteitai spermodiagramma k to xei k me mayra grammata!!!!sto thl omws mou eipe oti den tous endiaferei ti leei h istoselida!!!ena mpou.....lo eimaste lew egw!!!!!

 

Αυτό ξαναπεστο! Εγω πάντως που με δέχθηκαν στη Θεσσαλονικη μου τα είπαν πολυ "χαλλλαρα"! Μου είπαν μόνο να Πάρω μια βεβαίωση απο γιατρο του ΙΚΑ ότι η εξέταση δε γίνεται στο ΙΚΑ κέρκυρας αλλα δε μου είπε για το νοσοκομείο! Θα πάω να το Πάρω για καλο κ για κακό αν και αυτο που μου είπαν για το ΙΚΑ δεν ξέρω αν στέκει απο τη στιγμή που ο άντρας μου δεν είναι ασφαλισμενος. Ούτως η άλλως δε θα μπορούσε να την κάνει εκει ετσι δεν είναι; Επίσης μου είπε ότι δεν πειράζει που τα δυο σπερμοδιαγραμματα έχουν λιγότερο απο τρεις μήνες διάφορα κι αυτο με ανησυχεί! Δεν ξέρω τι να κάνω! Με ρώτησε αν έχουμε πιο παλιό και της είπα ένα περσινό κ πάλι μου λέει καλα φέρτε ότι έχετε! Περίεργο δεν είναι; Βέβαια έχω διαβάσει κ απο άλλες κοπέλες που τις πέρασαν με παρόμοιο τροπο. Όσο παει κ μπερδευομαι κ η Θεσσαλονικη δεν είναι η γειτονιά μου να πω δε βαριέσαι, ξαναερχομαι....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

swsta ta les!apo th stigmh pou o antras sou den exei ika den mporei na thn kanei ekei!pare k sy xarti apo to nosokomeio.,,mia allh aporia exw egw twra...pantreyomai me politiko 29 tou mhna gt 30 exw epitropi k prepei na xoume liksiarxiki praksi gamou.ayto twra pou thelw na kserw einai an tha mou dwsoun to parapemptiko apo to ika prin kanw to gamo...oriaka prolavainw koritsia apo tyxh vrika rantevou kontino k thn patisa...

Link to comment
Share on other sites

swsta ta les!apo th stigmh pou o antras sou den exei ika den mporei na thn kanei ekei!pare k sy xarti apo to nosokomeio.,,mia allh aporia exw egw twra...pantreyomai me politiko 29 tou mhna gt 30 exw epitropi k prepei na xoume liksiarxiki praksi gamou.ayto twra pou thelw na kserw einai an tha mou dwsoun to parapemptiko apo to ika prin kanw to gamo...oriaka prolavainw koritsia apo tyxh vrika rantevou kontino k thn patisa...

 

 

Κάπου διάβασα ότι εγκρίνουν κ έξωσωματικες κ σε αγαμα ζευγάρια αλλα να μη σε παρω στο λαιμό μου. Για ρωτα το!Ίσως κ οι άδειες γάμου να μπορούν να σε βοηθήσουν! Απο που είσαι; Στην επαρχία όλο κ κάποιος γνωστός υπάρχει να κάνει τα στραβά ματια! Κλαψου κ λίγο κ που ξέρεις;

Με την ευκαιρία: Η ώρα η καλη κοριτσάκι!!!!

Link to comment
Share on other sites

swsta ta les!apo th stigmh pou o antras sou den exei ika den mporei na thn kanei ekei!pare k sy xarti apo to nosokomeio.,,mia allh aporia exw egw twra...pantreyomai me politiko 29 tou mhna gt 30 exw epitropi k prepei na xoume liksiarxiki praksi gamou.ayto twra pou thelw na kserw einai an tha mou dwsoun to parapemptiko apo to ika prin kanw to gamo...oriaka prolavainw koritsia apo tyxh vrika rantevou kontino k thn patisa...

κουκλιτσα μου με την νεα νομοθεσια δεν χρειαζετε ληξιαρχικη πραξη γαμου ουτε καν γαμος,και μονη σου να εισαι μπορεις να περασεις επιτροπη με την προοπτηκη του δοτη σπερματος!!!και αυτο ειναι 100% σιγουρο θα προσπαθησω να σου βαλω φοτο να δεις το χαρτι που μου δωσανε και το γραφει η αν μπορεις στειλε μου σε πμ το mail σου γιατι δεν ξερω πως να βαλω φοτο!!!! Θα προσπαθησω ομως! Καλη επιτυχια σε ολες!!!!

Link to comment
Share on other sites

alitheia koritsia de thelei gamo?k trexw sa ton vego na prolavw...de peirazei...as kanoume to gamo mias k to vala k sthn efhmerida etsi k alliws kapoia stigmh tha ginei.. k egkyos an meinw...apo ta xania eimai ,wraia dld mporw na parw to parapemptiko prin pantreutw...

Link to comment
Share on other sites

alitheia koritsia de thelei gamo?k trexw sa ton vego na prolavw...de peirazei...as kanoume to gamo mias k to vala k sthn efhmerida etsi k alliws kapoia stigmh tha ginei.. k egkyos an meinw...apo ta xania eimai ,wraia dld mporw na parw to parapemptiko prin pantreutw...

 

 

ναι κουκλιτσα μου μην τρεχεις αδικα!!!Απο Χανια ε?ειμαστε διπλα εγω ειμαι Ηρακλειο!!!Αν θελεις στειλε μου σε πμ το μαιλ σου να σου στειλω την αποφαση γιατι δεν ξερω πως να την βαλω εδω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sou esteila pm luckym2.na se rwthsw..thn egrisi thn pires kateytheian h meta apo meres?gt egw tha paw k tha prepei na fygw amesws gia xania!!mporei na thn parei o antras mou px?

 

αν τους πεις οτι εισαι απο Κρητη στη δινουν αμεσως!!!!

 

Συμβουλη προς ολες ...βγαλτε φωτοτυπιες ολα τα χαρτια τις εξετασεις και τις γνωματευσεις να τα εχετε σε ενα φακελο, για δικο σας αρχειο γιατι εγω δεν το εκανα και μου τις πηραν και τωρα τρεχω να ξανακανω εξετασεις και σπερματοδιαγραμματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλη προς ολες ...βγαλτε φωτοτυπιες ολα τα χαρτια τις εξετασεις και τις γνωματευσεις να τα εχετε σε ενα φακελο, για δικο σας αρχειο γιατι εγω δεν το εκανα και μου τις πηραν και τωρα τρεχω να ξανακανω εξετασεις και σπερματοδιαγραμματα!!!

 

Τα πρωτότυπα θα μου πάρουν? Πειράζει να τους δώσω φωτοτυπίες έγχρωμες?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σήμερα πέρασα από την επιτροπή του ΙΚΑ. Να σας ενημερώσω ότι δεν μου ζήτησαν ληξιαρχική πράξη γάμου. Σε 2 λεπτά είχα τελειώσει. Βέβαια εισέπραξα και την δόση ειρωνείας τους για το εποτέλεσμα της FSH μου , αλλά έδωσα τόπο στην οργή και δεν τους έβρισα.:twisted:

Τα αποτελέσματα μετά από 3 εργάσιμες. Ουφ! πάει και αυτό!

Link to comment
Share on other sites

μπραβο karapinat! πάει κι αυτό!κάθε βημα μας πάει πιο κοντά στο στόχο μας!!!!Όμως τι εννοεις οτι σε ειρωνεύτηκαν για την FSH?

Eπίσης συγχώρα με αν το έχεις αναφέρει ήδη, είσαι πάνω από 39 ετων; γιατί εμένα μου είπαν ότι δε χρειαζονται ορμονολογικές αν είμαι κάτωτων 39.

εγω περναω επιτροπη 15/12

 

Αντε να ξεκινησεις με το καλο!

Πως θα κινηθεις τωρα;

Link to comment
Share on other sites

μπραβο karapinat! πάει κι αυτό!κάθε βημα μας πάει πιο κοντά στο στόχο μας!!!!Όμως τι εννοεις οτι σε ειρωνεύτηκαν για την FSH?

Eπίσης συγχώρα με αν το έχεις αναφέρει ήδη, είσαι πάνω από 39 ετων; γιατί εμένα μου είπαν ότι δε χρειαζονται ορμονολογικές αν είμαι κάτωτων 39.

εγω περναω επιτροπη 15/12

 

Αντε να ξεκινησεις με το καλο!

Πως θα κινηθεις τωρα;

 

Σ΄ευχαριστώ. Οσον αφορά την FSH η τιμή της είναι 2,2 και μάλλον είναι χαμηλή. Ε σαν έμπειροι γιατροί που είναι, το βρήκαν πολύ αστείο! Είμαι 42 γιαυτό και οι ορμονικές. Άμα έχεις τα χαρτιά που θέλουν, δεν θα έχεις πρόβλημα. Καλή επιτυχία !;)

Αύριο ξεκινάω τις ενέσεις με τα φάρμακα της εξωσωματικής έχω το "βραχύ" πρωτόκολλο. Θα μάθω να κάνω και ενέσεις ! :lol: Πειραματόζωο στον εαυτό μου! χι!χι!

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ. Οσον αφορά την FSH η τιμή της είναι 2,2 και μάλλον είναι χαμηλή. Ε σαν έμπειροι γιατροί που είναι, το βρήκαν πολύ αστείο! Είμαι 42 γιαυτό και οι ορμονικές. Άμα έχεις τα χαρτιά που θέλουν, δεν θα έχεις πρόβλημα. Καλή επιτυχία !;)

Αύριο ξεκινάω τις ενέσεις με τα φάρμακα της εξωσωματικής έχω το "βραχύ" πρωτόκολλο. Θα μάθω να κάνω και ενέσεις ! :lol: Πειραματόζωο στον εαυτό μου! χι!χι!

 

 

Καλη αρχη λοιπόν κ κυριως ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!!

:-P

Link to comment
Share on other sites

koritsia na sas rotisw....sthn epitropi xreiazetai na exw mazi moy k to xarti me ta farmaka pou mou exoun dwsei???k episis ena xarti pou leei gnwmateush gia xorigisi puregon k ayto prepei na dwsw???sorry gia tis ilithies erwthseis alla den kserw katholou....

Link to comment
Share on other sites

koritsia na sas rotisw....sthn epitropi xreiazetai na exw mazi moy k to xarti me ta farmaka pou mou exoun dwsei???k episis ena xarti pou leei gnwmateush gia xorigisi puregon k ayto prepei na dwsw???sorry gia tis ilithies erwthseis alla den kserw katholou....

 

Katerina δε νομίζω.εγω πχ θα πάω στην επιτροπη κ μετα θα πάω να δω πως θα προχωρήσω. Εκτός κι αν Είμαι λάθος αλλα έχω διαβάσει κ άλλες κοπέλες που περνάνε επιτροπη κ μετα καταλήγουν σε κάποιο κέντρο. Ποτε πας; Πάντως πάρτα μαζί σου κ αν στα ζητήσουν τα δίνεις. Εγω θα Πάρω ότι έχω κ δεν έχω για παν ενδεχόμενο. Καλη επιτυχία!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...