Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑ ΑΘΗΝΩΝ


Recommended Posts

Εγώ με την πρώτη πέτυχα γραμμή . Τι να πω? μάλλον στάθηκα τυχερή! Θα το ρισκάρω και θα πάω έτσι στην επιτροπή ( έχω ραντεβού στις 25/11) και θα δούμε, εξάλλου δεν προλαβαίνω νομίζω να κάνω σπερμοδιάγραμμα στο ΙΚΑ τώρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


kapioi lene oti den exei shmasia poy einai apo idiotiko k ta 2.einai k entelws xazo ayto poy zhtane.egw poy exw provlima me tis salpigges diavasa oti den thelei spermodiagramma.isxyei??sorry pou grafw etsi..kati epathe o ypologistis k den mpainoyn ellhnika.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα Κατερίνα, και εγω είχα τεράστιο πρόβλημα με το τηλ. του ΙΚΑ, αλλα τελικά τα κατάφερα, μια δεν απαντούσαν μια μιλούσαν και μια φορά μετά απο 2 ώρες που έπαιρνα συνέχεια, το σήκωσαν και μου το έκλεισαν στη μούρη.... Παρε όσο πιο νωρίς μπορείς και κάποια στιγμή θα τα καταφέρεις, εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

telika ekleisa rantevou alla oxi se ayta ta thlefwna pou mou eixan dwsei.to shkwse mia eygenestath kyria k mou eipa oti einai xalasmena k katafere ekeinh na mou kleisei...a@@@@dia lew egw alla telos pantwn...to allo mou provlima einai oti to ena spermodiagramma mou lene oloi na to kanw se kratiko nosokomeio.emeis ena exoume k auto den kanei tetoia exetasi...nai k omws!!!!k sto ika den mporoume na to kanoume gt o antras mou exei tebe.re koritsia poia kserei sigoura na mou pei???xreiazetai opwsdhpote 2o spermodiagramma otan oi salpigges einai to provlima?????

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα, γιατί δεν κλείνεις ένα ραντεβού στο ΙΚΑ της περιοχής σου να το διευκρινήσεις? έτσι κι αλλιώς για να περάσεις επιτροπή χρειάζεσαι παραπεμπτικό απο γιατρό του ΙΚΑ, οπότε αυτός θα σου πει εάν χρειάζεσαι και κάτι αλλό.

Link to comment
Share on other sites

Άμα λέω εγώ ότι είμαι άτυχη.....!!!!! Ακούστε , ακούστε!!!!

Λοιπόν η επιτροπή του ΙΚΑ αν είσαι πάνω από 39 θέλει και ορομονικές εξετάσεις. Ε, εγώ πήγα στο γυναικολόγο (ιδιώτης με το ΙΚΑ) μου τις έγραψε και τις έκανα την επόμενη μέρα για να προλάβω το ραντεβού που έχω στην επιτροπή στις 25/11. Σήμερα λοιπόν που ξαναπήγα στο ιατρείο του για να δει τις εξετάσεις που πήρα, ανακάλυψε ότι την FSH που είναι και η σπουδαιότερη, δεν μου την είχε γράψει (ο μ@@@@ς) και τώρα χωρίς αυτήν την εξέταση δεν θα περάσω την επιτροπή!!!:evil::evil::evil::evil: . Μου είπε ένα απλό "συγνώμη" ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΝΑ ΤΟΝ ΠΝΙΞΩ!!!! και το ραντεβού μου θα χάσω και πρέπει να περιμένω τον άλλο μήνα που θα μου έρθει η περίοδος για να κάνω την FSH τελικά !!!!!

Δεν υπάρχει ρε κορίτσια τέτοια γκαντεμιά!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

την fsh μπορείς να την κάνεις και ιδιωτικά.Δες το link, τα γράφει όλα αναλυτικά![/QUOTE]

 

Ναι , τελικά πήγα και μου την ξαναέγραψε, θα την κάνω αύριο απλά τα αποτελέσματα δεν θα είναι ξεκάθαρα γιατί αυτή η εξέταση γίνεται 2-6η μέρα μετά την περίοδο. Τέσπα!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια μήπως ξέρει καμία να μου πει εάν τα φάρμακα της εξωσωματικής τα παίρνεις μόνο εάν έχεις περάσει από την επιτροπή του ΙΚΑ ή απλά στα γράφει ο γυναικολόγος του ΙΚΑ και η επιτροπή είναι μόνο για τα λεφτά που σου δίνουν?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν περάσεις επιτροπή, στα γράφει ο γυν του ικα και τα περνάει σαν σπερματέγχυση.Αλλά σου δικαιολογει λιγότερες μονάδες απ ότι στην εξωσωματική, και ίσως θα χρειαστεί να πληρώσεις για οτι παραπάνω χρειαστει.Και φυσικά δεν παίρνεις το αστρονομικό ποσό των 352 ευρώ.Τα δικαιολογητικά που χρειάζονται είναι αυτά που στο παραπάνω link αναφέρονται ως δικαιολογητικά για πρόκληση ωοθηλακιορρηξίας.Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

telika ekleisa rantevou alla oxi se ayta ta thlefwna pou mou eixan dwsei.to shkwse mia eygenestath kyria k mou eipa oti einai xalasmena k katafere ekeinh na mou kleisei...a@@@@dia lew egw alla telos pantwn...to allo mou provlima einai oti to ena spermodiagramma mou lene oloi na to kanw se kratiko nosokomeio.emeis ena exoume k auto den kanei tetoia exetasi...nai k omws!!!!k sto ika den mporoume na to kanoume gt o antras mou exei tebe.re koritsia poia kserei sigoura na mou pei???xreiazetai opwsdhpote 2o spermodiagramma otan oi salpigges einai to provlima?????

 

Καλύτερα να πάρεις τηλέφωνο στη γραμματεία της επιτροπής εξωσωματικής για να ρωτήσεις (στο τηλέφωνο που κλείνεις και το ραντεβού) για το αν είναι απαραίτητα τα δύο σπερμοδιαγράμματα σε περίπτωση προβλήματος σαλπίγγων (που νομίζω ότι είναι) και για να ρωτήσεις που μπορεί ο σύζυγος σου -που έχει ΤΕΒΕ- να κάνει το σπερμοδιάγραμμα.

 

Από Δημόσια Νοσοκομεία ξέρω ότι στο Αλεξάνδρα το κάνουνε σίγουρα.

 

Ψάξτο γιατί τα δύο σπερμοδιαγράμματα πρέπει να έχουν ακριβώς 3 μήνες διαφορά με απόκλιση το πολύ 5 ημερών πάνω - κάτω. (Εμείς την είχαμε πατήσει και περιμέναμε τρείς μήνες επειδή είχαν περάσει 15-20 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γεια σας! Εχω κι εγώ κάποιες απορίες. Πρόκειται να κλείσω ραντεβού στην επιτροπή για εξωσωματική.

Η απορία μου είναι η εξής:

 

Εμένα ο άντρας μου δεν έχει ταμείο, είναι ανασφαλιστος αυτή τη στιγμή. Οπότε αφού δε μπορεί στο ΙΚΑ, που κάνει σπερμοδιάγραμμα; ΑΛλά και να ήταν ασφαλισμένος, στο ΙΚΑ της περιοχής μου, όπως και στο νοσοκομείο μας, απλά ΔΕΝ κάνουν σπερμοδιαγράμματα!!! Έλεος! Απότι μας είπαν, εδώ μόνο σε συμβεβλημένα μικροβιολογικά με το ΙΚΑ γίνεται σπερμοδιάγραμμα.

Και αναρωτιέμαι: Η επιτροπή θα το δεχτεί??? ΟΕΟ????

θα πάρω βέβαια να ρωτήσω στα τηλ της επιτροπής αλλά θα ήθελα να το διασταυρώσω και με όσες απο εσας γνωρίζετε

 

Σας ευχαριστώ για την όποια απάντηση και καλή μας επιτυχία!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας! Εχω κι εγώ κάποιες απορίες. Πρόκειται να κλείσω ραντεβού στην επιτροπή για εξωσωματική.

Η απορία μου είναι η εξής:

 

Εμένα ο άντρας μου δεν έχει ταμείο, είναι ανασφαλιστος αυτή τη στιγμή. Οπότε αφού δε μπορεί στο ΙΚΑ, που κάνει σπερμοδιάγραμμα; ΑΛλά και να ήταν ασφαλισμένος, στο ΙΚΑ της περιοχής μου, όπως και στο νοσοκομείο μας, απλά ΔΕΝ κάνουν σπερμοδιαγράμματα!!! Έλεος! Απότι μας είπαν, εδώ μόνο σε συμβεβλημένα μικροβιολογικά με το ΙΚΑ γίνεται σπερμοδιάγραμμα.

Και αναρωτιέμαι: Η επιτροπή θα το δεχτεί??? ΟΕΟ????

θα πάρω βέβαια να ρωτήσω στα τηλ της επιτροπής αλλά θα ήθελα να το διασταυρώσω και με όσες απο εσας γνωρίζετε

 

Σας ευχαριστώ για την όποια απάντηση και καλή μας επιτυχία!!!!!

 

καλημερα μπορεις να το κανει το σπερματοδιαγραμμα και σε διμοσιο νοσοκομειο.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα εχω σοβαρο θεματακι και θελω την βοηθεια σας!!!!!

 

 

Εχουμε περασει την επιτροπη του ΙΚΑ (οποτε οτι θελετε ρωτηστε με) και πηραμε την εγκριση αλλα σου δινει περιθοριο να κανεις την πρωτη εξωσωματικη μεσα σε τρεις μηνες αλλα μας εκατσαν καποια απροοπτα και δεν προλαβενουμε:confused::confused: τι γινετε σε αυτην την περιπτωση ξερει καμια?τι μπορω να κανω τους τηλεφωνο αλλλα δεν το σηκωνουν!!!!!! ευχαριστω προκαταβολικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα εχω σοβαρο θεματακι και θελω την βοηθεια σας!!!!!

 

 

Εχουμε περασει την επιτροπη του ΙΚΑ (οποτε οτι θελετε ρωτηστε με) και πηραμε την εγκριση αλλα σου δινει περιθοριο να κανεις την πρωτη εξωσωματικη μεσα σε τρεις μηνες αλλα μας εκατσαν καποια απροοπτα και δεν προλαβενουμε:confused::confused: τι γινετε σε αυτην την περιπτωση ξερει καμια?τι μπορω να κανω τους τηλεφωνο αλλλα δεν το σηKκωνουν!!!!!! ευχαριστω προκαταβολικα!!!

 

 

 

Δυστυχώς δε ξέρω να σου απαντήσω. Καλύτερα να επιμεινεις στο τηλ για πιο σίγουρη απάντηση. Εμάς το νοσοκομείο μας είναι πολυ μπροστά! Ούτε εκει κάνουν. Καλο ε! Να σε ρωτήσω αν θυμάσαι, σε πόσες μέρες βγαίνουν τα αποτελέσματα απο τις εξετάσεις; Πρέπει να αδιαθετησω γύρω στις 10/12 κ αν περιμένω 2 μέρες για την fsh πάμε 12/12 . Που εδώ τώρα που το σκέφτομαι είναι τοπική αργία, οπότε έστω ότι το πετυχαίνω , θα έχουν βγει σε 2 μέρες τα αποτελέσματα; Ωχ Παναγίτσα μου.....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια το παραπεμπτικο προς την επιτροπή κ το συνημμένο ειδικό έντυπο που παίρνουμε στην επιτροπή απο γιατρό του ΙΚΑ ποιο και πως είναι; Ο γυναικολογος μου μου έσωσε ένα απλό χαρτί όπου γράφει ότι πρόκειται να υποβληθω σε εξωσωματικη λόγω υπογονιμοτητας του συζηγου. Γιατί νομίζω ότι δεν είναι αυτο η ότι κατι λείπει; Κ ποιο είναι το ειδικό έντυπο που λέει στη σελίδα του ΙΚΑ που πρέπει να επισυναψω;;; Απορίες, πολλές απορίες.....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια η σελιδα του ΙΚΑ ειναι παλια τα πραγματα εχουν αλλαξει και απλα δεν την αναναιωσαν!εγω πηγα στο ικα και πηρα δυο κολες Α4 στη μια εγραφε τηλ και πληροφοριες για την επιτροπη και στην αλλη εγραφε τα δικαιολογιτικα στο πανω μερος ειχε καινο και συμπληρωσε ο γιατρος του ΙΚΑ τα στοιχεια μου και τον λογο της εξωσωματικης με σφραγιδα και υπογραφη τπτ αλλο δεν θελανε!!!Απο κει και περα να ξερεις οτι αν δεν εισαι απο Αθηνα πρεπει να ζητησεις να σου πληρωσουν τα εισητηρια(τα δικαιολογουν)αν δεν το ζητησεις μπορει να μην στα δωσουν.

Link to comment
Share on other sites

miranda το παραπεμπτικό όντως δεν είναι ένα απλό χαρτί,είναι ένα χαρτί που το έχει το ικα και συμπληρώνει ο γιατρός στα πεδία που πρέπει τα απαρίτητα στοιχεία,δεν το έχω τώρα,θα κοιτάξω αν το έχω σπίτι και θα σου πω αύριο,το ειδικό έντυπο πρέπει να είναι ένα χαρτί που το έχει πάλι ο γιατρός του το οποίο λέει επάνω τι δικαιολογητικά,σαλπιγγογραφία κτλ,και βλέποντας ο γιατρός τι έχεις εσύ από αυτά το σημειώνει επάνω,αν θυμάμαι καλά πρέπει να έχει κουτάκια ή την ένδειξη ναι ή οχι και αυτός το σημειώνει.νομίζω ότι μου είχε γράψει και στο βιβλιάριο κάτι για την επιτροπή,θα το κοιτάξω και θα σου πω,μην αγχώνεσαι,αυτά είναι χαρτιά και γίνονται,και με το ΙΚΑ θέλει υπομονή!!!!!!!!!πολύ όμως!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε ξέρω να σου απαντήσω. Καλύτερα να επιμεινεις στο τηλ για πιο σίγουρη απάντηση. Εμάς το νοσοκομείο μας είναι πολυ μπροστά! Ούτε εκει κάνουν. Καλο ε! Να σε ρωτήσω αν θυμάσαι, σε πόσες μέρες βγαίνουν τα αποτελέσματα απο τις εξετάσεις; Πρέπει να αδιαθετησω γύρω στις 10/12 κ αν περιμένω 2 μέρες για την fsh πάμε 12/12 . Που εδώ τώρα που το σκέφτομαι είναι τοπική αργία, οπότε έστω ότι το πετυχαίνω , θα έχουν βγει σε 2 μέρες τα αποτελέσματα; Ωχ Παναγίτσα μου.....

 

 

Εδω τωρα αλλαζουν τα πραγματα αν το νοσοκομειο σας δεν κανει και δεν κανει ουτε το ικα(συνηθος δεν κανει)περνεις μια βεβαιωση απο το ικα και μια απο το νοσοκομειο οτι δεν κανουν και πας σε ιδιοτικο απλα οχι και τα δυο σπερματοδιαγραμματα στο ιδιο εργαστηριο και ετσι σε δεχουντε στην επιτροπη.Οσο για την FSH αν πας σε ιδιωτικο εργαστηριο στην βγαζουν σε λιγες ωρες αν τους πεις οτι βιαζεσαι στο νοσοκομει παιζει θεμα γιατι αν δεν εχουν πολλα αντιδραστηρια δεν την βαζουν αμεσως για αναλιση μπορει να κανει και βδομαδα αλλα αυτες τις εξετασεις τις δικαιολογει και το ικα αν πας στον διευθιντη και ζητησεις να την κανεις επιγων θα σου παρουν αιμα και την επομενη το απογευμα θα την εχεις!!!Τωρα με την γιορτη που λες δεν ξερω αν θα προλαβεις!!!Ελπιζω να βοηθεισα...

Link to comment
Share on other sites

luckym2 μπορεί να είναι έτσι,γιατί εγώ πέρασα επιτροπή τον Μάϊο και ξέρω ότι από τότε έχουν γίνει αλλαγές για τις οποίες όντως δεν ενημερώνουν το site τους και για να το μάθει κάποιος πρέπει να ταλαιπωρηθεί!!!!!!!!εγώ ας πούμε ήξερα ή μάλλον έτσι έγραφε το χαρτί το Μάϊο ότι για να πάρω αυτά τα χρήματα που δικαιούμαστε για κάθε προσπάθεια ,τα 350? περίπου,έπρεπε να καταθέσω τα δικαιολογητικά στο ΙΚΑ της περιοχής μου,αλλά όταν πήγα μου είπαν ότι αλλαξε και πρέπει να τα πάω στην επιτροπη που μου έδωσε τη γνωμάτευση!όρεξη για βόλτες και βενζίνη να έχεις!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ax βρε κορίτσια! Τρέλα είναι! Να τελειώσουν αυτά να προχωρήσουμε γιατί μου φαίνεται πιο δύσκολο να πας στην επιτροπή παρά η εξωσωματική!!!:(

 

Όσο πάει και καλυτερεύει! Ευχαριστώ που μου απαντήσατε.

 

luckym2 αυτό με τα εισιτήρια πάλι τώρα το ακούω! Είναι όντως έτσι;Εσύ απότι κατάλαβα πήγες πρόσφατα,ε;

LILA82 σε ευχαριστω για τις λεπτομέρειες!

 

Δηλαδή τι με συμβουλεύετε; Μήπως να έκλεινα ραντεβού σε ένα άλλο γυναικολόγο από το δικό μου που να ΄δέχεται στο ικα; Ο δικός μου έχει ΙΚΑ αλλά κάνει δέχεται επισκέψεις μόνο στο ιατρεί του. Δεν πάει ικα.

 

ΟΥΦ θα σκάσω! νομίζω ότι έχω βαλτώσει. Κάθε που καταλήγω κάπου,όλο και κάτι άλλο μαθαίνω. Πχ αυτό που΄λέτε ότι έχουν αλλάξει τα πράγματα. ε δεν ανανεώνουν κι αυτή τη σελίδα ναξέρουμε κι εμείς τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...