Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προβληματισμός για χήρες ζωντοχήρες ανυπαντρες μητερες


UFO

Recommended Posts

και έρχετε η στιγμη που πευτει η ατακα:

δε σ αγαπω θελω να παω στο μπαμπα μου

 

Εχω κατεβάσει τόνους βιβλίων ψυχολογίας

εχω συνεργαστεί με εκατονταδες (λόγο επαγγελματος)

παρακολουθούμε κι εγω και το παιδι μου για προοληπτικούς λόγους (συμβουλευτική )

ΞΕΡΩ τα παντα ...εν ολίγης

αλλα η πετρα στο στομαχι

και η ατακα που σφαζει καρδίες

οσο καλα προετημασμένος και να είσαι

ειναι ατακα που σφάζει!!!!

 

σόρι αλλα ηθελα να το πω !

μην το αναλύσουμε

ξέρω να το αντιμετοπήσω και το αντιμετωπησα οπως επρεπε

αλλα δυο απανωτα χτυπηματα

ενα

δε σαγαπαω

κι αλλοενα

θελω να παω στο μπαμπα μου

ε ποσο να αντεξω η γυναικα ????? :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις


Διαφημίσεις

αρια γουελκαμ μπακ:D

ε καλα κ εγω εχω πει στους γονεις μου στην αγρια (προ)εφηβεια "μακαρι να χωριζατεεεεεε!!" αλλα δεν το εκαναν:lol::lol::lol: κι επισης "σας μισωωωωωω" αλλα δεν επιασε:lol::lol::lol:

ενταξει καλα βγηκα. νομιζω...:roll:

Link to comment
Share on other sites

αλλα δυο απανωτα χτυπηματα

ενα

δε σαγαπαω

κι αλλοενα

θελω να παω στο μπαμπα μου

ε ποσο να αντεξω η γυναικα ????? :D

εμ μαζι πανε αυτα κοπελια... θα προτιμουσες να σου πει: "κοιτα μαμα, σ'άγαπαω, αλλα θελω να παω στον μπαμπα" ???

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

αρια γουελκαμ μπακ:D

ε καλα κ εγω εχω πει στους γονεις μου στην αγρια (προ)εφηβεια "μακαρι να χωριζατεεεεεε!!" αλλα δεν το εκαναν:lol::lol::lol: κι επισης "σας μισωωωωωω" αλλα δεν επιασε:lol::lol::lol:

ενταξει καλα βγηκα. νομιζω...:roll:

 

:lol::lol::lol: Το δικό της όταν φτάσει στην άγρια προεφηβεία θα την έχει εκπαιδέυσει τη μάνα του ήδη :lol::lol::lol::lol:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Την τρέμω αυτήν την κουβέντα...

η σωστή απάντηση μάλλον θα είναι "Εντάξει αγάπη μου, θέλεις να σου ετοιμάσω τη βαλίτσα σου ή θα το κάνεις μόνη σου"... και να παρακαλάς να μην πει "ναι, φτιάξε μου τη βαλίτσα μου εσύ!"...

Αλλά εγώ προσωπικά δεν νομίζω ότι έχω τα κότσια να την ξεστομίσω αυτ΄'ην την ατάκα, τη θανατηφόρα... νομίζω ότι θα είμαι σαν τη Χέλμη στα "Κόκκινα φανάρια" ...

"Μη μ' αφήνεις... θα φαρμακωθώωωωωωωωωωω"

 

Αμάν βρε Άρια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ, βρε Άρια, που ήρθα και στη συγκέντρωση και δεν γνωριστήκανε τα κορίτσια μας κι εμείς...

next time...

και ποιος είπε ότι η τρέλλα είναι κακό πράγμα???

και μόνο που μεγαλώνει με σένα... η δική μας βοήθεια περισσεύει!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι χειριστικη συμπεριφορα αγαπητη μου.

Θελει να σε πληγωσει και αφου πηρε γραμμη οτι τσιμπας....... συνεχιζει. Μην ψαρωνεις.

Σου λεω οπως συνηθως τι θα εκανα εγω (χωρις να ξερω οπως παντα αν ειναι σωστο ή λαθος):

Θα την ρωτουσα αρχικα γιατι θελει να φυγει απο κοντα μου. Την ενοχλει κατι? (αυτα οσο ημουνα ψυχραιμη)

Αναλογως απαντησης θα επρατα . Αν κατι την ενοχλει οκ να το λυσουμε. Αν μου απαντουσε κανενα "ετσι" θα ελεγα "θα το συζητησω με τον μπαμπα και θα δουμε.

 

Καποια στιγμη ο Βασιλης ειχε ακουσει καπου ενα παιδακι που ειπε θα φυγω απο το σπιτι και θα παω καπου αλλου και τρεχαν ολοι να το κανακεψουν. Το πεταξε μια....τσιμπησα, μου το πεταξε 2 παλι τσιμπησα ...την 3η ανοιξα την πορτα και του ειπα "στο καλο αγαπη μου οτι χρειαστεις να ξερεις θα ειμαι εδω"¨. Δεν το ξαναειπε :lol::lol::oops:

 

Στην μαμα μου μικρη συνηθιζα να λεω "δεν σε αγαπαω" και "δεν εισαι η μαμα μου εσυ" . Την μαμα μου την λατρευα και την λατρευω αλλα ετσι γλιτωνα το να με σαπουνιζει 3 φορες την ημερα καθοτι ηθελε λαμπερο κοριτσακι με φτιογκακια και εγω ημουνα αγοροκοριτσκι μεσα στα χωματα. Τσιμπουσε και εγω το χρησιμοποιουσα (και μιλαμε για 4 χρονων σκατο) . Η μανα μου ανακαλυψε το λουλακι και ησυχασε

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

εμείς που έχουμε πάντα κοινή θεση με το μπαμπά και ξέρει ότι δεν την πάιρνει και λέει με πόνο ψυχής: "θέλω τη γιαγιά μουουουυο!!!!" τι να κάνω;;;

στην αρχή ακούγόταν πολύ κουφό και έχω πιάσει τον εαυτό μου να στεναχωριέται, τώρα το χω συνηθίσει πια και με πιάνουν αναλόγως νεύρα ή γελια, στα καλά μας ηρεμώ και γω να το συζητήσουμε τελοσπάντων και έτσι πάιρνουμε τηλ. τη γιαγια που όντας εκπαιδευμένη υποστηρίζει τη θέση μας, των γονιών, απλά της τα λέει ήρεμα! αν όμως είμαι σε μπουρίνια, της έχω απαντήσει και '' δεν υπάρχει γιαγιά εδώ, εγώ είμαι, και πρέπει να τα βρούμε'' :roll:

Αμυνα των παιδιών είναι σίγουρα, αλλά δεν μας σταματά από το να νιώθουμε όλοι οι γονείς το ίδιο περίεργα...

4 asteria..... ta paidia mou!

3-2003, 7-2004, 12-2009, 6-2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το να ζει το παιδί και με τους δύο γονείς, βοηθάει... ειδικά αν έχουν κοινή γραμμή...

Οι ΄δε παπαουδογιαγιάδες εκπαιδεύονται και τέλος...

Τι γίνεται όμως αν ο μπαμπάς ψάχνει να βρει ευκαιρία να πάρει το παιδί???

Και όχι μόνο κοινή γραμμή δεν υπάρχει αλλά αντιστρατεύεται κι ότι χτίζει η μαμά???

Με τι κουράγιο θα δώσεις τη "σωστή" απάντηση στο παιδί... αυτή που θα το κάνει να καταλάβει ότι δεν ψαρώνεις???

Μιά φίλη μου που το έκανε... απλά η κόρη της (10 χρονών) μία από τις φορές πουθ απείλησε... το έκανε...μάζεψε τα πράγματά της κι έφυγε- πήγε στο μπαμπά της...

Βέβαια ξαναγύρισε γονυπετής μετά από 1 εβδομάδα... αλλά πως την πέρασε αυτή τη βδομάδα η φίλη μου... μόνο ο Θεός ξέρει... πήγε στην κόλαση και ξαναγύρισε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
και έρχετε η στιγμη που πευτει η ατακα:

δε σ αγαπω θελω να παω στο μπαμπα μου

 

Εχω κατεβάσει τόνους βιβλίων ψυχολογίας

εχω συνεργαστεί με εκατονταδες (λόγο επαγγελματος)

παρακολουθούμε κι εγω και το παιδι μου για προοληπτικούς λόγους (συμβουλευτική )

ΞΕΡΩ τα παντα ...εν ολίγης

αλλα η πετρα στο στομαχι

και η ατακα που σφαζει καρδίες

οσο καλα προετημασμένος και να είσαι

ειναι ατακα που σφάζει!!!!

 

σόρι αλλα ηθελα να το πω !

μην το αναλύσουμε

ξέρω να το αντιμετοπήσω και το αντιμετωπησα οπως επρεπε

αλλα δυο απανωτα χτυπηματα

ενα

δε σαγαπαω

κι αλλοενα

θελω να παω στο μπαμπα μου

ε ποσο να αντεξω η γυναικα ????? :D

 

Εαν μου το πει αυτό να πέσω από ουρανοξύστη !!!! συγνώμη αλλά εάν γίνει αυτό κάτι σημαίνει..... πχ το παιδί αρχίζει και παίζει τους γονείς μπαλάκι γιατί έχει καταλάβει ότι μπορεί να τους χειριστεί και να τους κάνει ότι θέλει ....!!

 

1) όχι τσακωμους μπροστά στο παιδί

2) να μην ακούει συζητήσεις που δείχνει ότι διαφωνείτε

3) από την στιγμή που θέλεις να έχει σχέση με τον πατέρα του πρέπει να τα βρείτε στο επίπεδο που αφορά το παιδί

4) μην αφήνεις τον μπαμπά να το παίζει ο καλός....!! κάθε φορά που θα κάνεις κάτι πχ. δεν θα φάει γλυκο γιατί ήταν κακό παιδί, θα λες "και ο μπαμπάς συμφωνεί μαζί μου"

5) φρόντισε να έχεις άριστες σχέσεις με τον πατέρα έστω και αν απαντά η νέα του σύντροφος στο τηλέφωνο, εσένα σε ενδιαφέρει το παιδάκι σου

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τώρα το είδα αυτό...... το διάβασα...

τρελός εφιάλτης ειδικά για τις ανύπανδρες...

και όμως...

μέσα στο παιχνίδι είναι και αυτό...

αφού ξέρουν και μας παίζουν ανάλογα..

σιγά μη δεν το πούνε....

 

όπως είπε και η singlemam κατεβάζεις την βαλιτσούλα του...

συμφωνώ 100%...

 

και αφού ηρεμήσουν τα πράγματα και έρθει αγκαλιά για να μιλήσετε (ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ)

και μιλήσετε.....

 

πας στο μπάνιο, κλείνεις την πόρτα βγάζεις μια στριγγλιά χωρίς ήχο... και αρχίζεις να ευχαριστείς στον καθρέπτη την μαμά σου, τον μπαμπά σου, τους γείτονες, τους συναδέλφους.. τους φίλους...

 

ΣΤΑ ΟΣΚΑΡ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ??????????????

Link to comment
Share on other sites

Στην εφηβεια ετσι ελεγα της μανας μου!!!

Μια μερα λοιπον εβαλα τα ρουχα μου σε μια τσαντα και της το δηλωσα ευθαρσως

Παω στον μπαμπα.

Καλα μου λεει. Κατσε να τον παρουμε ενα τηλ να δουμε.

Τον πηραμε τηλ και εφαγα την χυλοπιτα μου και στανιαρα.

Απο τοτε δεν της το ξαναειπα.

Τι γινεται ομως στην περιπτωση που θα μου ελεγε ελα παιδακι μου, σε περιμενω??

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το είδα αυτό...... το διάβασα...

τρελός εφιάλτης ειδικά για τις ανύπανδρες...

και όμως...

μέσα στο παιχνίδι είναι και αυτό...

αφού ξέρουν και μας παίζουν ανάλογα..

σιγά μη δεν το πούνε....

 

όπως είπε και η singlemam κατεβάζεις την βαλιτσούλα του...

συμφωνώ 100%...

 

και αφού ηρεμήσουν τα πράγματα και έρθει αγκαλιά για να μιλήσετε (ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ)

και μιλήσετε.....

 

πας στο μπάνιο, κλείνεις την πόρτα βγάζεις μια στριγγλιά χωρίς ήχο... και αρχίζεις να ευχαριστείς στον καθρέπτη την μαμά σου, τον μπαμπά σου, τους γείτονες, τους συναδέλφους.. τους φίλους...

 

ΣΤΑ ΟΣΚΑΡ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ??????????????

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Πολύ καλός τρόπος για να βγάλεις στριγγλιά χωρίς φωνή...

γεμίζεις τον κουβά...

βουτάς το κεφάλι μέσα...

το σκέφτεσαι λιγάκι αν θα το ξαναβγάλεις μετά τη φαρμακερή ατάκα...

στριγγλίζεις με όλη σου τη δύναμη...

και μετά φοράς το πιο γοητευτικό σου χαμόγελο για την απονομή!!!

Link to comment
Share on other sites

εχω κι αλλο κουιζ προβληματισμού :

ειναι βραδυ ξυμερωματα 2:00

το παιδι ανεβαζει ξαφνικα πυρετο 39,5

και ανακαλύπτεις οτι δεν εχεις πχ Ντεπον ...!!!!

Κανενας δνε μπορει να σε βοηθησει του στυλ

κυρα γειτονησα το νου σου μισο λεπτο παω φαρμακειο ...!

ΤΙ ΚΑΝΕΙς ???

περαν της πλακας νομίζω οτι οι προβληματισμοί εδω περα δημιουργούν και μια πιο σφαιρική εικόνα της ειδιαιτερότητας που ισως εχουν οι μονογονεικές οικογενειας

σε πρακτικα ζητήματα...!!!!

καλό ειναι περαν δλδ της χαρας και ευεξίας που νιωθουμε με την μητροτητα,

αλλα και περαν της δυναμικότητας που αναγκαστηκα αναπτύσουμε για να ανταπεξέλθουμε στις υποχρεωσεις και ευθύνες ανατροφής με την έλλειψη ενος δευτερου ζευγαριού χεριων .....

να υπονονται και αυτα ...

 

δεν ειναι κακό ....

 

να μην νομίζει κι ολας ο κόσμος οτι το να μεγαλώνεις ενα παιδι ειναι κι ευκολο ούσα ανυπαντρη ή χηρα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Άρια... πόσο δίκιο έχεις!!

Ακόμα κι εμείς με 4... εκ των οποίων και ένα σετ διδύμων... που όσο νά 'ναι, ζούμε απίστευτα πράγματα, και πάλι, να κάτι τέτοια.... "δεν παίζουν"...

Πάντα ο δεύτερος άνθρωπος, ο ενήλικος, ο σύμμαχος... είναι τόσο μα τοσο απαραίτητος για εμάς τις ίδιες... και για τα παιδιά μας....

 

Είναι πράγματι άθλος να μεγαλώνεις ΜΟΝΗ ένα παιδί (ή και περισσότερα).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

καποια στιγμη ειχε γίνει παλια μια κουβεντα επι του θεματος

οπου ειχε υποθει η φραση αυτη :

υστερουν οι μονογονεικες

ΣΕ ΧΕΡΙΑ!!!

θα λυσω το κουιζ που εβαλα με δυο τινα

το ενα ειναι :

τραβολόγαγα το παιδι μαζι ....με το αμαξι (αν και καθοοδων αναρωτηθηκα τι θα παιζόταν αν καποιος δεν εχει μεταφορικό προσωπικο μεσο )

το αλλο που ειναι ποινικα κολλασημο και δνε το εχω κανει ειναι ...

αφήνεις το παιδι και τρεχεις....

 

ειναι ποινικα κολλασημο γιατι αν τυχει κατι .......κατι.... οτι.......

ενω κοιματε το παιδι .........

πας με φυλακιση μεχρι 10 ετων για παραμεληση !!!!

(δεν βαζω εμοτικον με γουρλομενα ματια)

αλλα αυτη ειναι η ποινη !!!

και αυτη η αληθεια οτι και θα παθει κατι το παιδι σου(δεν το αναλυώ)

ενω προσπαθουσες να το φροντησεις ....

και θα κατηγορηθεις ....

και θα πρπει να αποδειξεις οτι το εκανες για καλο σκοπο ...(να το αφησεις)

ουφ ...συχηστηκα!!!!

τη καταδίκη μου μεσα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...