Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ναι αν και δεν είχα κάνει ξανα ούτε στην εγκυμοσύνη..να δούμε πόσο θα βγει αν και είναι μάλλον νωρίς για να δείξει κάτι..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επειδή δεν εχω προλάβει να ενημερωσω το γιατρό μου,έκανα την καμπύλη με τα 75γρ.Τιμές 83-163-115(0-60-120 λεπτά).Η ωριαία ειναι τσιμπημένη αλλά μετα από ψάξιμο ειναι καλό που έπεσε.Τι λέτε?

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εβδομάδα 26η.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν εχω προλάβει να ενημερωσω το γιατρό μου,έκανα την καμπύλη με τα 75γρ.Τιμές 83-163-115(0-60-120 λεπτά).Η ωριαία ειναι τσιμπημένη αλλά μετα από ψάξιμο ειναι καλό που έπεσε.Τι λέτε?

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εβδομάδα 26η.

 

ειναι τελεια τα αποτελεσματα σου!καταρχας βασικο ειναι το σακχαρο νηστειας 83 τελεια!το μεσαιο ειναι μεχρι 180 ξανατελειο και το τριτο μεχρι 153 εσυ 115 υπερτελειο μη φοβασαι καθολου θα στο επιβεβαιωσει και ο γιατρος με το καλο σου ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σας, εμένα η γιατρός μου, μου είπε να ότι δεν υπάρχει λόγος να κάνω την καμπύλη, αφού οι απλές αίματος που κάνω δείχνουν καλό σάκχαρο και δεν έχω άλλα συμπτώματα. Ποια είναι η γνώμη σας? Μπορεί κάποιος να καταλάβει εάν έχει διαβήτη κύησης χωρίς αυτή την εξέταση?????

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, εμένα η γιατρός μου, μου είπε να ότι δεν υπάρχει λόγος να κάνω την καμπύλη, αφού οι απλές αίματος που κάνω δείχνουν καλό σάκχαρο και δεν έχω άλλα συμπτώματα. Ποια είναι η γνώμη σας? Μπορεί κάποιος να καταλάβει εάν έχει διαβήτη κύησης χωρίς αυτή την εξέταση?????

 

για να είσαι σίγουρη πρέπει να κάνεις καμπύλη. έστω τη μικρή. πώς ξέρει η γιατρός σου ότι οι μεταγευματικές τιμές είναι καλές? ακόμη κι αν είναι καλή η τιμή νηστείας δεν μπορούμε να ξέρουμε τί γίνεται μεταγευματικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, εμένα η γιατρός μου, μου είπε να ότι δεν υπάρχει λόγος να κάνω την καμπύλη, αφού οι απλές αίματος που κάνω δείχνουν καλό σάκχαρο και δεν έχω άλλα συμπτώματα. Ποια είναι η γνώμη σας? Μπορεί κάποιος να καταλάβει εάν έχει διαβήτη κύησης χωρίς αυτή την εξέταση?????

 

Ούτε εγώ είχα σάκχαρο στις απλές εξετάσεις..Ούτε αφότου διαγνώστηκε ο διαβητης ούτε όταν έκανα ινσουλίνη είχα..Διαφωνώ καθέτως με αυτούς τους γιατρούς δυστυχώς..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Επομένως δεν μπορείς να ξέρεις χωρίς την εξέταση.Προσπαθώ να καταλάβω γιατί με απέτρεψε ενώ δεν είχα κάποιο θέμα μέχρι τώρα με τη γιατρό, τι να πω? Υπάρχουν κάποια συμπτώματα για το διαβήτη, ή όλες την κάνατε την εξέταση έτσι κι αλλιώς?

Link to comment
Share on other sites

Επομένως δεν μπορείς να ξέρεις χωρίς την εξέταση.Προσπαθώ να καταλάβω γιατί με απέτρεψε ενώ δεν είχα κάποιο θέμα μέχρι τώρα με τη γιατρό, τι να πω? Υπάρχουν κάποια συμπτώματα για το διαβήτη, ή όλες την κάνατε την εξέταση έτσι κι αλλιώς?

και παίρνει το ρίσκο να περιμένει να δει τα συμπτώματα πρώτα? κι εντωμεταξύ να έχει δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα με το μωρό? εκτός αν θεωρεί το κόστος της εξέτασης απαγορευτικό.

 

προσωπικά δεν γνωρίζω κοπέλα που να μην έκανε καμπύλη σακχάρου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να πω μου φαίνεται πολύ περίεργο. Θα τη ρωτήσω και πάλι!!! Είναι ακριβή εξέταση? Θυμάστε περίπου τιμές? Δε γράφεται στο ΙΚΑ?

 

δεν είναι ακριβή και νομίζω ότι γράφεται.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια κι εγω στο κλσμπ.εκανα τη καμπυλη στην 28η βδ.τωρα ειμαι 29η και αν και στις απλες εξετασεις δε φαινοταν τιποτα η καμπυλη δεν ηταν καλη.με 100γρ ειχα νηστειας 86,1h μετα 195(αυτη ητιμη ειναι που ξεφυγε),2h μετα 117 κσι 3h μετα 70.μιλησα με το γιατρο και μου ειπα να μετριαμαι μονη μου για μια βδ.4 φορες τη μερα και να παω μετα να δουμε τι θα κανουμε κι αν ειναι να παω κ σε διαβηυολογο.ηδη αρχισα απο μονη μου διατροφη που βρηκα στο νετ.τωρα νηστειας ανεβηκε στο 100με 110 μετα πρωινο γυρω στο 120 μετα γευμα εφτασε μιαμερα και 153 και το βραδυ δεν εχω χθες ηταν 108 μετα δειπνο.εσεις τι λετε εχω μεγαλο προβλημα ε;;;φοβαμαι για το μικρουλι μου..

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο αν θα δημιουργηθεί θέμα στο μωρό (είναι μαλλον σπάνιο να έχει τύπου ανωμαλία,ίσως περισσότερο αν πάρει πχ πολύ βάρος ) όσο το γιατί να φέρεις τον οργανισμό σου στα όρια του αν δεν μεταβολίζει σωστά την γλυκόζη και χρειάζεται διατροφή? Γράφεται από το ΙΚΑ αλλά & χωρίς να πας δεν κοστίζει πάνω από 30-40Ε,εξαρτάται από την ποσότητα γλυκόζης & τις αιμοληψίες

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σαφώς και πρέπει να την κάνεις τη καμπύλη! Είναι μια υποχρεωτική και σημαντική εξέταση κατα τη διάρκεια της κύησης... Γράφεται κανονικά με το ΙΚΑ και έιναι μια σχετικά φτηνη εξέταση!:mad::mad:

Ακόμα και ποτέ να μην είχες πρόβλημα με το ζάχαρό σου τη καμπύλη υποχρεούσαι να την κάνεις όπως και ο γιατρός σου να σου τη γράψει!

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια κι εγω στο κλσμπ.εκανα τη καμπυλη στην 28η βδ.τωρα ειμαι 29η και αν και στις απλες εξετασεις δε φαινοταν τιποτα η καμπυλη δεν ηταν καλη.με 100γρ ειχα νηστειας 86,1h μετα 195(αυτη ητιμη ειναι που ξεφυγε),2h μετα 117 κσι 3h μετα 70.μιλησα με το γιατρο και μου ειπα να μετριαμαι μονη μου για μια βδ.4 φορες τη μερα και να παω μετα να δουμε τι θα κανουμε κι αν ειναι να παω κ σε διαβηυολογο.ηδη αρχισα απο μονη μου διατροφη που βρηκα στο νετ.τωρα νηστειας ανεβηκε στο 100με 110 μετα πρωινο γυρω στο 120 μετα γευμα εφτασε μιαμερα και 153 και το βραδυ δεν εχω χθες ηταν 108 μετα δειπνο.εσεις τι λετε εχω μεγαλο προβλημα ε;;;φοβαμαι για το μικρουλι μου..

Ξενια αν δεν κανω λαθος κανεις και αντιπηκτικες η παιρνεις κατι σαλοσπιρ ??? Να ξερεις θρομβοφυλια ζαχαρο πιεση πανε σχεδον μαζι ...μην ανησυχεις απλα πανε σε ενα διαβητολογο να σου δωσει μια διατροφη για διαβητη κυησεως.Να ξερεις οτι το αγχος δεν βοηθαει στο ζαχαρο!!!Μην αγχωνεσαι παντως ολα υπο ελεγχο εγω κανω διατροφη απο την 7 εβδομαδα και ακομα δεν εχω παρει ινσουλινη , αν χρειαστει ομως θα κανω τι να κανω χχχ

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και πρέπει να την κάνεις τη καμπύλη! Είναι μια υποχρεωτική και σημαντική εξέταση κατα τη διάρκεια της κύησης... Γράφεται κανονικά με το ΙΚΑ και έιναι μια σχετικά φτηνη εξέταση!:mad::mad:

Ακόμα και ποτέ να μην είχες πρόβλημα με το ζάχαρό σου τη καμπύλη υποχρεούσαι να την κάνεις όπως και ο γιατρός σου να σου τη γράψει!

 

Μαργαρίτα σε ευχαριστώ, θα πάω σήμερα κιόλας να μου τη γράψει ελπίζω να είμαι καλά χρονικά είμαι 27+5!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μαργαρίτα σε ευχαριστώ, θα πάω σήμερα κιόλας να μου τη γράψει ελπίζω να είμαι καλά χρονικά είμαι 27+5!!!!!!!!!!

 

Θα έπρεπε ήδη να την έχεις κάνει... Συνήθως τη κάνουν απο τη 20η έως την 26η εβδομάδα γιατι τότε παρουσιάζεται η αντίσταση του παγκρέατος στην ινσουλίνη.. Τότε δηλαδή μπορούμε να ελένξουμε εάν το πάγκρεας μπορεί να παράξει αρκετή ινσουλίνη ωστε να αντισταθμίσει τα επίπεδα του ζακχάρου στο αίμα...

Παρόλα αυτά πήγαινε να την κάνεις έστω και τώρα.... Σίγουρα θα είναι όλα καλά αλλά δε μπορούμε να ακυρώνουμε έτσι απλά υποχρεωτικές εξετάσεις που είναι απαραίτητες για την υγεια του μωρού..!

Περιμένω νέα σου!

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε ήδη να την έχεις κάνει... Συνήθως τη κάνουν απο τη 20η έως την 26η εβδομάδα γιατι τότε παρουσιάζεται η αντίσταση του παγκρέατος στην ινσουλίνη.. Τότε δηλαδή μπορούμε να ελένξουμε εάν το πάγκρεας μπορεί να παράξει αρκετή ινσουλίνη ωστε να αντισταθμίσει τα επίπεδα του ζακχάρου στο αίμα...

Παρόλα αυτά πήγαινε να την κάνεις έστω και τώρα.... Σίγουρα θα είναι όλα καλά αλλά δε μπορούμε να ακυρώνουμε έτσι απλά υποχρεωτικές εξετάσεις που είναι απαραίτητες για την υγεια του μωρού..!

Περιμένω νέα σου!

 

Ωστόσο αν υπάρχει πρόβλημα όσο προχωράει η εγκυμοσύνη εντείνεται & έτσι η καμπύλη μια χαρά θα δείξει & τώρα :)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έκλεισα ραντεβού Δευτέρα πρωί για να την κάνω. Φαντάζομαι ότι θα πάω νηστική έτσι? (ξέχασα να ρωτήσω...)

δεν πρέπει να φας τίποτα μετά τις 8 το βράδυ της προηγούμενης μέρας. επίσης, θα παραμείνεις στο χώρο του ιατρείου μέχρι να ολοκληρωθεί η καμπύλη. δεν μπορείς να φύγεις και να ξαναπάς.

Link to comment
Share on other sites

δεν πρέπει να φας τίποτα μετά τις 8 το βράδυ της προηγούμενης μέρας. επίσης, θα παραμείνεις στο χώρο του ιατρείου μέχρι να ολοκληρωθεί η καμπύλη. δεν μπορείς να φύγεις και να ξαναπάς.

 

 

Α πα πα τόσες ώρες χωρίς φαγάκι? Μάλλον θα κοιμηθώ για να μην το σκέφτομαι :D:D:D. Ότι θα πρέπει να παραμείνω εκεί μου το είπανε θα πάρω κανένα βιβλίο για να περνάει η ώρα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...