Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

κοριτσια ποτε κανουμε περιπου την καμπυλη ζαχαρου;ειμαι στον πεμπτο μηνα εγω.

στον 6ο μηνα θα την κανουμε αυτη......

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μολις πηρα τα αποτελεσματα... στις προηγουμενες 2 εγκυμοσυνες δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα... σε αυτη με 75γρ μου βγηκε

0' --> 85

60'--> 183

120'-->147

 

γιατι ετσι στην τριτη ρε κοριτσια με εχει παρει το παραπονο

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα τα αποτελεσματα... στις προηγουμενες 2 εγκυμοσυνες δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα... σε αυτη με 75γρ μου βγηκε

0' --> 85

60'--> 183

120'-->147

 

γιατι ετσι στην τριτη ρε κοριτσια με εχει παρει το παραπονο

 

Ίσως να είναι και λόγο της μεγαλύτερης ηλικίας τώρα? Ο ενδοκρινολόγος μου το τόνισε αυτό πολλές φορές σε σχέση με το ζάχαρο.

 

Εγώ έκανα την καμπύλη με τα 100γρ γλυκόζης χτες και από το τηλέφωνο η μικροβιολόγος μου είπε άλλης τα αποτελέσματα, που δεν ήταν καλά, και κατατρομοκρατήθηκα! Τόσο που έκανα κατάσχεση στις ταινίες και το δεύτερο μηχανάκι για την μέτρηση ζαχάρου που έχει ο πατέρας μου.

 

Τελικά παίρνω σήμερα τα αποτελέσματα:

 

Νηστείας: 67

60΄ 90

120΄ 71

180΄ 79

 

Άλλα νούμερα μου έλεγε χτες! Ουφ, τι ανακούφιση ήταν αυτή.. Αύριο θα πάω στο γιατρό, αλλά μόνο μία μικρή διόρθωση προς τα πάνω μου φαίνεται να θέλουν...

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

τον σεπτεμβριο κλεινω τα 29 οποτε θεμα ηλικιας δεν παιζει.

ευτυχως ο γιατρος την χαρακτηρισε οριακη την καμπυλη κ μου ειπε να προσεχω την διατροφη μου απλα

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

τον σεπτεμβριο κλεινω τα 29 οποτε θεμα ηλικιας δεν παιζει.

ευτυχως ο γιατρος την χαρακτηρισε οριακη την καμπυλη κ μου ειπε να προσεχω την διατροφη μου απλα

 

Ουψ! Καμιά φορά ξεχνάω ότι οι περισσότερες γίνονται μητέρες πιο νωρίς από εμένα! :oops: Ειλικρινά τώρα, αυτό ακόμη δεν το έχω πολυσυνειδητοποιήσει..

 

Τέλος καλό και με την δική σου καμπύλη λοιπόν, οπότε ουφ ανακούφιση.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια εγω εκανα σημερα την εξεταση . με 50γρ γλυκοζης

νηστικη ειχα 83

μετα ηπια αυτο το αηδιαστικο σκευασμα κ περιμενα 1 ωρα.μετρηση 145.

κ μαλιστα με μαλωσε η μικροβιολογος επειδη βγηκα για λιγο εξω να μιλησω στο κιν . δεν πρεπει λεει να κινεισαι καθολου! μα με τοσο ζαχαρη θα επρεπε να τρεξω στο μαραθωνιο για να το μεταβολισω.ελεος δλδ!!

nKD1p3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω εκανα σημερα την εξεταση . με 50γρ γλυκοζης

νηστικη ειχα 83

μετα ηπια αυτο το αηδιαστικο σκευασμα κ περιμενα 1 ωρα.μετρηση 145.

κ μαλιστα με μαλωσε η μικροβιολογος επειδη βγηκα για λιγο εξω να μιλησω στο κιν . δεν πρεπει λεει να κινεισαι καθολου! μα με τοσο ζαχαρη θα επρεπε να τρεξω στο μαραθωνιο για να το μεταβολισω.ελεος δλδ!!

 

Εμένα η μικροβιολόγος δεν με άφηνε ούτε στο σπίτι μου να πάω μεταξύ των αιμοληψιών που είναι δίπλα στο εργαστήριο!!! Αναγκαζόμουν να περιμένω εκεί 2ώρες τουλάχιστον!!!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να κινηθείς καθόλου όταν κάνεις καμπύλη.Δεν το ξέρουν (προφανώς!) όλοι οι μικροβιολόγοι γιατί εγώ προχθές πήγα για εξέταση σε μία κοντά στην δουλειά μου (κάπου 200-300μ απόσταση) και την ρώτησα για καμπύλη (έχω κάνει 4 ήδη) και μου είπε ότι μπορώ να την κάνω και δεν χρειάζεται να κάθομαι εκεί αλλά να πηγαινοε΄ρχομαι στην δουλειά μετξύ των αιμοληψιών!!!!!Και της είπα πως δεν γίνεται να κόβω βόλτες (έτσι ακριβώς) και μου λέει "ε..αν έχετε αυτοκινητο!"

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε όλη την εγκυμοσύνη μου είχα διαβήτη κύησης. Χτες έκανα την επαναληπτική ένα χρόνο μετά και μου βγήκε 135 στο δίωρο. Την Δευτέρα θα πάω στον γιατρό μου. Ξέρει κάποια να μου πεί αν είμαι στο προδιαβητικό στάδιο? Γιατί βλέπω ότι τα φυσιολογικά όρια στο δίωρο είναι 120 ενώ για τους διαβητικούς 140. Μάλλον μου έμεινε ένα μικρό ενθύμιο από την εγκυμοσύνη..

Link to comment
Share on other sites

γεια σου στερ. θυμασαι την δικη μοθ καμπυλη 10μηνες μετα τη γεννα;δεν ειχε καμια διαφορα με αυτη στην εγκυμοσυνη.εκανα δευτερη επαναληπτικη 15μηνες μετα κ ηταν φυσιολογικη. ο ενδοκρ για την πρωτη μου ειχε πει οτι δεν επρεπε να σταματησω την διατροφη μετα τον τοκετο και να επαναπαυτω.το ιδιο μου ειπς τωρα και ενας γυναικολ που ειδα για τσεκαπ..ισως απλως να χρειαζεται να συνεχισεις την διατροφη κ να επαναλαβεις μετα απο λιγο καιρο ξανα.γλυκοζηλ εκανες;

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου στερ. θυμασαι την δικη μοθ καμπυλη 10μηνες μετα τη γεννα;δεν ειχε καμια διαφορα με αυτη στην εγκυμοσυνη.εκανα δευτερη επαναληπτικη 15μηνες μετα κ ηταν φυσιολογικη. ο ενδοκρ για την πρωτη μου ειχε πει οτι δεν επρεπε να σταματησω την διατροφη μετα τον τοκετο και να επαναπαυτω.το ιδιο μου ειπς τωρα και ενας γυναικολ που ειδα για τσεκαπ..ισως απλως να χρειαζεται να συνεχισεις την διατροφη κ να επαναλαβεις μετα απο λιγο καιρο ξανα.γλυκοζηλ εκανες;

 

 

Γειά σου ονειράκι! Η πρώτη μου καμπύλη ήταν 3 μήνες μετά την γέννα και είχε βγεί 144 στο δίωρο. Μου είπε τότε ο γιατρός ότι είμαι λίγο πάνω από το όριο (το 140) με προδιάθεση. Τώρα 15 μήνες μετά την γέννα, έκανα την καμπύλη των 75γρ και στο δίωρο βγήκα 135. Μου φαίνεται καλύτερο αποτέλεσμα.. αλλά δεν ξέρω τι ισχύει για μένα. Το όριο των 140 ή των 120 που είναι για τους φυσιολογικούς?

Εσένα η δική σου καμπύλη 15 μήνες μετά πόσο βγήκε στο δίωρο?

Πάντως έχεις δίκιο, δεν ακολούθησα την διατροφή της εγκυμοσύνης, μάλιστα έπεσα με τα μούτρα στο φαγητό και εκεί που ήμουν πετσί και κόκκαλο πήρα κάποια κιλάκια.

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμαμαι τα ακριβη νουμερα αλλα ημουν κατω απο τα ορια.αυτο.που.μου ειχε πει ο ενδοκρ (οχι αυτος.που.με παρακολουθουσε αλλα ενας που ειδε την επαναληπτικη μου χαλια καμπυλη) ειπε οτι και ακομη και φυσιολογ να ητανε η καμπυλη δεν σημαινει οτι ειμαι οκ.ειμαι σε προδιαβητικο σταδιο απλως κ.μονο επειδη εκανα διαβ κυησης. δεν θυμαμαι αν ειχες κανει κ ινσουλινη οπως και εγω..θα δεις τι θα σου πει..κ εγω ετσι ειχα πεσει με τα μουτρα σε γλυκα κ φαι.μετα στην δευτ επαναλ που εκανα εκτος του οτι ηταν φυσιολ βγηκε και η γλυκοζυλ πολυ καλη 5.3. τωρα που ειμαι ξανα εγκυος σκεψου εκανα την δευτ τεστ κ χοριακγ κ μιλησα με τον ενδοκρ ποτε να με δει κ του.πα την βδομ αυτη κτ την πεμπτη και μου πε πως ειναι αργα!!!!!δευτ θα παω σε αυτον κ τριτη για τον πρωτο υπερηχο..καταλαβες..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Mε το καλό το δεύτερο μωράκι σου!

Και εγώ είχα κάνει ινσουλίνη από την αρχή κιόλας της εγκυμοσύνης μου. Αυτό που μου λες είναι ότι αφού κάναμε διαβήτη κύησης θεωρείται ότι είμαστε σε προδιαβητικό στάδιο. Θα ρωτήσω αύριο και τον γιατρό μου να δώ τι θα μου πεί. Γράψε τα νέα σου μόλις έχεις και ελπίζω να είναι ευχάριστα. Ελπίζω να αλλάξεις τα δεδομένα γιατί σε μια εγκυμοσύνη ο διαβήτης κύησης με ινσουλίνη από την αρχή, συνήθως σε συνοδεύει και σε επόμενη εγκυμοσύνη. Αυτό μου είχε πει ο δικός μου. Ελπίζω να μην ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου στερ. σε ευχαριστω πολυ.εγω εκανα ινσουλινη απο τον 8ο περιπου..αυριο παω ενδοκρ και εχω μεγαλο αγχος δεν σου κρυβω..κ τειτη παω για τον πρωτο υπερηχο..αντε να δουμε..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε όλη την εγκυμοσύνη μου είχα διαβήτη κύησης. Χτες έκανα την επαναληπτική ένα χρόνο μετά και μου βγήκε 135 στο δίωρο. Την Δευτέρα θα πάω στον γιατρό μου. Ξέρει κάποια να μου πεί αν είμαι στο προδιαβητικό στάδιο? Γιατί βλέπω ότι τα φυσιολογικά όρια στο δίωρο είναι 120 ενώ για τους διαβητικούς 140. Μάλλον μου έμεινε ένα μικρό ενθύμιο από την εγκυμοσύνη..

 

Στερ μόνο καμπύλη σακχάρου έκανες;

Γλυκοζιωμένη αιμοσφαιρίνη έλεγξες; Ή μαζί με την καμπύλη σακχάρου, έκανες και ινσουλίνης;

Νομίζω, χωρίς να είμαι σίγουρη, χρειάζονται όλα αυτά για να δεις αν είσαι ή όχι σε προδιαβητικό στάδιο...

Εγώ με σύνδρομο πολυκυστικών και αντίσταση στην ινσουλίνη, έκανα διαβήτη κύησης στην 1η μου εγκυμοσύνη και φαντάζομαι τώρα που προσπαθούμε για 2ο, ο γυναικολόγος μου ή/ και ο ενδοκρινολόγος θα μου πουν να κάνω άμεσα καμπύλη και γενικώς εξετάσεις... Πάντως λόγω του ΣΠΩ και της αντίστασης στην ινσουλίνη, παίρνω Glucophage όπως οι διαβητικοί...

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου ηλιοβασιλεμα.Νομιζω πως στην δςυτςρη εγλυμοσυνη την καμπυλη την κανεις καπου 9η βδομαδα..θα δουμε τι θα μου πει αυριο ο ενδοκρ.παντως απο την δςυτ που τον πηρα με την θετικη χοριακη μου ειπε να προσεχω την διατροφη μου ηδη..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ηλιοβασιλεμα.Νομιζω πως στην δςυτςρη εγλυμοσυνη την καμπυλη την κανεις καπου 9η βδομαδα..θα δουμε τι θα μου πει αυριο ο ενδοκρ.παντως απο την δςυτ που τον πηρα με την θετικη χοριακη μου ειπε να προσεχω την διατροφη μου ηδη..

 

Ο γυναικολόγος που είχα όταν έκανα την κόρη μου, μου είχε κάνει 3-4 φορές τουλάχιστον καμπύλη σακχάρου και πιθανότατα να έκανα την 1η φορά στο πρώτο τρίμηνο, όπως λες... Δεν μου είπε τίποτα ούτε για σακχαρο ούτε για κιλα, ούτε εγώ ήμουν υποψιασμένη για το πόσες φορές κάνουν καμπύλη ή ποιες είναι οι σωστές τιμές και έφτασα 8μηνών να μου πει οτι έχω διαβήτη κυήσεως και να βρω ενδοκρινολόγο για διατροφή...Δεν έκανα ινσουλίνη και ευτυχώς γεννήθηκε η κόρη μου χωρίς πρόβλημα. Και παράλληλα να έχω πάρει μόνο 5-6 κιλά σε όλη την εγκυμοσύνη...

Τότε δεν είχα διαγνωστεί με το ΣΠΩ ούτε με την αντίσταση στην ινσουλίνη. Δεν είχα ιδέα για την σωστή διατροφή περί σακχάρου κλπ.

Ο τωρινός μου γυναικολόγος θα είναι πιο αυστηρός όσο αφορά την διατροφή και η ενδοκρινολόγος που ξερει το ιστορικό μου, σίγουρα θα με βοηθήσει...Ή τουλάχιστον θα είμαι υποψιασμένη να ¨ζητήσω¨ να με προσέξουν παραπάνω!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο ενδοκρινολογος μου ειχε πει οταν πηγα με ζαχαρο νηστεις υψηλο και γλυκωζυλιωμενη 6 οτι δεν θα κανω καμπυλη ζαχαρου νωριτερα αλλα οταν φτασω 24 εβδομαδες.Μου ειπε οτι επιβαρυνετε το παγκρεας με την εξεταση αυτη και δεν χρειαζεται να την κανουμε και τωρα και μετα.μου εδωσε κατευθειαν διατροφη και εκανα μετρησεις 3-4 φορες την ημερα και μου εδωσε 15 μερες περιθωριο να κατεβασω τις τιμες εντος οριων διαφορετικα θα μου εδινε ινσουλινη.

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις στην εγκυμοσυνη ε; καταλαβα..ειχες και προ εγκυμοσυνης εντοπισει σακχαρο; εγω δεν ειχα νηστειας ουτε ημουν υποψηφια να κανω.οποτε ουσιαστικα εκανες την καμπυλη κανονικα.ισως να κανω λαθος δεν ξερω αλλα.μαλλον κτ τετοιο εχω διαβασει οτι ισχυςι σε δευτερη εγκυμοσυνη μετα απο δια ητη κυησης.μου το ανεφερε και η μιμροβ που εκανα την χοριακη προχθες

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Ασε ηλιοβασιλεμα ειμαι καμμενη απο ενδοκρ. σε αυτη την εγκυμοσυνη δεν θα χαριστω σε κανεναν ουτε σε ενδοκρ ουτε σε γυναικ. εχω διαβασει και εχω ενημερωθει και εχω αποψη.και εγω ειχα παρει 8κιλα σε ολη την εγκυμοσυνη.μου εδωσε η πεωτη μια διατροφη που εχασα 2κιλα απο τα 3 που ειχα παρει ως τοτε και δουλευα κιολας και της ελεγα ζαλιζομαι αφου ημουνα απο τις 8 το πρωι ως τις 2 με ενα μηλο και μου ςλεγε οτι ειναι η ιδεα μου!!!!!!δεν ηξερα πως λειτουργει ο διαβητης και ολα.τωρα ομως πηρα το μαθημα μου

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια πήγα στον ενδοκρινολόγο - διαβητολόγο μου και μου είπε ότι με σάκχαρο 135 μετά γλυκόζης στο δίωρο είμαι στα φυσιολογικά όρια. Το προδιαβητικό στάδιο ξεκινά μετά το 140 και από 200 και πάνω διάγνωση για σακχαρώδη διαβήτη. Ολα αυτά ισχύουν για εκτός εγκυμοσύνης, για αυτές που είχαμε διαβήτη κύησης. Είχα μια ανακούφιση γιατί φοβόμουν ότι θα μου μείνει ενθύμιο.

Πάντως αν υπάρχει έστω και μια υπόνοια σακχάρου καλό είναι να γίνεται στην αρχή της εγκυμοσύνης η καμπύλη. Εγώ με αυτό το τρόπο έσωσα το μωράκι μου. Ο γιατρός μου ήταν υποψιασμένος από μια βιοχημική που είχα εξαιτίας του σακχάρου και έτσι με έβαλε να κάνω καμπύλη από την αρχή και ήταν σωτήρια γιατί η τιμή στο δίωρο μετά γλυκόζης ήταν 259..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τα νεα απο τον ενδοκρ ειναι τα εξης..ξεκιναω διατροφη οχι αυστηρη ακομη αλλα οχι μετρησεις ακομη.θα κανω την αλλη βδομ σακχαρο νηστειας κ γλυκοζυλιωμενη και βλεπουμε.θα κανω και καμπυλη περιπου 12η βδομ και αν χρςιαστει και 24η.γενικως χαλαρο τον ειδα τον γιατρο δεν ξερω αν οφειλεται στο οτι στην δςυτ εγκυμοσυνη το διαχειριζεσαι αλλιως το πραγμα..να δουμε..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή παρά τον διαβήτη κύησης που είχες, σε βάζει σε μια βδομάδα να κάνεις σάκχαρο νηστείας. Εγώ πάντως από περιέργεια θα τρυπιόμουν μόνη μου να δώ το νηστείας και το μετά από μια ώρα να δώ που βρίσκομαι. Αν και το πιο πιθανό είναι να μην έχεις θέμα, γιατί το εμφάνισες προς το τέλος της εγκυμοσύνης. Εύχομαι με το καλό το παιδάκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ζάχαρο νηστείας ποτέ ούτε στην εγκυμοσύνη με τον διαβήτη ούτε πριν. Οπότε δεν θα δείξει κάτι και το ξέρει και αυτός..Την γλυκοζυλιωμένη περιμένει να δει βασικά γιατί η προηγούμενη εξέταση που έκανα τον Φλεβάρη ήτανε στο 5.3

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ούτε εγώ είχα σάκχαρο νηστείας ποτέ, ούτε πριν, ούτε με τον διαβήτη κύησης. Στην μια ώρα όμως είχε εκτοξευτεί! Η γλυκοσυλιωμένη όντως δείχνει αν υπάρχει θέμα. Το 5.3 όμως νομίζω ότι είναι καλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...