Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

sofiaag να σε ρωτήσω γιατί προκειται να την κάνω κι εγω αυτήν την εξέταση.. Απο ποια αφορμή ο γιατρός σου έδωσε τη μεγάλη καμπύλη να κάνεις; Εμένα μου είπε εχτές που πήγα ότι αφου δεν έχω ιστορικό διαβητη στην οικογένεια και όλες οι εξετάσεις σακχάρου νηστείας είναι άψογες και κοντά στο κάτω όριο θα κάνω την 70gr σε 0' - 60' - 120'.

OmKAp2.png

tt13621d.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τελικα κ ο γιατρος ολα καλα μου ειπε, τ μονο ειναι που στην τελευταια μετρηση ειχε τοσο μεγαλη διαφορα κ καθε 2 ωρες ν τρωω κατι , να μην μενω νηστικια πολλες ωρες.

 

Silent εμενα μου εδωσε την μεγαλη επειδη η μανα μου εχει ζαχαρο κ η αδερφη μου και στην 1 κ σ αυτη την εγκυμοσυνη εχει ζαχαρο

Link to comment
Share on other sites

sofiaag να σε ρωτήσω γιατί προκειται να την κάνω κι εγω αυτήν την εξέταση.. Απο ποια αφορμή ο γιατρός σου έδωσε τη μεγάλη καμπύλη να κάνεις; Εμένα μου είπε εχτές που πήγα ότι αφου δεν έχω ιστορικό διαβητη στην οικογένεια και όλες οι εξετάσεις σακχάρου νηστείας είναι άψογες και κοντά στο κάτω όριο θα κάνω την 70gr σε 0' - 60' - 120'.

 

Ο γιατρός μου είπε απλά να κάνω την εξέταση. Εγώ πήγα στο ΙΚΑ πρωί πρωί και εκεί με ρώτησαν πόσα κιλά είμαι. Τους είπα 86 ( ουκ ολίγα ) και μου έδωσαν να πιώ ένα ποτήρι μεγάλο και μου έπαιρναν αίμα κάθε 30' μήπως παίζει ρόλο αυτό?ούτε κι εγώ έχω ιστορικό διαβήτη στην οικογένεια μου αλλά τι να πω.Φταίω κι εγώ που δεν θέλω να πρήζω τον γιατρό μου και δεν ρωτάω πολλά πράγματα.

Ολα καλά θα πάνε κουκλίτσα και μην το σκέφτεσαι καθόλου.

;)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ!!!Μαρία μου καισαρική κάναμε γιατί το μωρό 38+5 δεν είχε πάρει ακόμη θέση και ξέρουμε πως το σάκχαρο προς το τέλος της εγκυμοσύνης μπορεί με μία πολύ μικρή πιθανότητα -υπαρκτή μεν- να προκαλέσει ενδομήτριο θάνατο. Τον τελευταίο καιρό ήμουνα και πολύ χάλια ψυχολογικά γιατί ερχότανε απανωτές μέρες που δεν άκουγα το μωρό και καταλαβαίνεις..Και έτσι όταν πήγα πάλι την Τρίτη άρον άρον για νστ για τον ίδιο λόγο μου είπε ο γιατρός ότι είτε μπορούμε να περιμένουμε ακόμη μία βδομάδα μπας και κατέβει λίγο ή να κάνουμε την επόμενη καισαρική. Δεν κάναμε πρόκληση γιατί ο τράχηλος ήτανε κλειστός, το μωρό πολύ ψηλά και έτσι ο γιατρός θεώρησε ότι θα με ταλαιπωρούσε άδικα και δεν θα κατέληγε σε φτ. Όταν τελείωσαν όλα μου είπε ότι τελικά το μωρό (3,300κιλά) ήτανε μεγάλο για την λεκάνη μου και γενικότερα για το σώμα μου και ότι και το κεφαλάκι του ακόμη από την τομή πέρασε ίσα ίσα..

Να σου ζήσει ο κούκλος σου!!! Να είναι πάντα γερός και χαλάλι του όλες οι ταλαιπωρίες!

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει ο κούκλος σου!!! Να είναι πάντα γερός και χαλάλι του όλες οι ταλαιπωρίες!

 

Σ'ευχαριστώ πολύ πολύ!!!:-):-):-)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Γειά σας κοριτσια!!

Επιτέλους έφτασε η στιγμή να κάνω την καμπύλη ζαχάρου... Θα ήθελα να πάω άυριο να την κάνω αλλα ξέχασα να ρωτήσω το γιατρό εάν μπορώ να πάρω το πρωί το χάπι του θυρωειδή ή εαν θα επιρρεάσει τα αποτελέσματα της εξέτασης....

Αν γνωρίζει κάποια ας με ενημερώσει! Ευχαριστώ!

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κοριτσια!!

Επιτέλους έφτασε η στιγμή να κάνω την καμπύλη ζαχάρου... Θα ήθελα να πάω άυριο να την κάνω αλλα ξέχασα να ρωτήσω το γιατρό εάν μπορώ να πάρω το πρωί το χάπι του θυρωειδή ή εαν θα επιρρεάσει τα αποτελέσματα της εξέτασης....

Αν γνωρίζει κάποια ας με ενημερώσει! Ευχαριστώ!

 

Το ίδιο είχα ρωτήσει κι εγώ στο μικροβιολογικό και μου είχαν πει ότι μπορώ να το πάρω κανονικά πριν την καμπύλη.

8hwQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο είχα ρωτήσει κι εγώ στο μικροβιολογικό και μου είχαν πει ότι μπορώ να το πάρω κανονικά πριν την καμπύλη.

 

 

Ευχαριστώ πολύ Ρια μου! Τελικα δεν πηγα να την κάνω σημερα γιατι ηθελα να ειμαι σιγουρη... Πηρα το πρωι τηλεφωνο τη ν ενδοκρινολογο μου και μου ειπε ακριβώς αυτο.. οτι δεν επηρρεαζει καθόλου και οτι μπορώ να το πάρω κανονικά το πρωι πριν πάω για την εξεταση!

Αυριο λοιπόν....!:P

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Ρια μου! Τελικα δεν πηγα να την κάνω σημερα γιατι ηθελα να ειμαι σιγουρη... Πηρα το πρωι τηλεφωνο τη ν ενδοκρινολογο μου και μου ειπε ακριβώς αυτο.. οτι δεν επηρρεαζει καθόλου και οτι μπορώ να το πάρω κανονικά το πρωι πριν πάω για την εξεταση!

Αυριο λοιπόν....!:P

 

Καλά αποτελέσματα!!

8hwQp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Πήγα προχθές για καμπύλη ζαχάρου. Εκεί που περίμενα να μου πει πιες τη γλυκόζη σου μου λέει να φας μια σοκολάτα γάλακτος!

Τα αποτελέσματα δεν τα έχω μάθει ακόμη. Αλλά, έχει κάνει καμία από εσας καμπύλη με Lacta???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήγα προχθές για καμπύλη ζαχάρου. Εκεί που περίμενα να μου πει πιες τη γλυκόζη σου μου λέει να φας μια σοκολάτα γάλακτος!

Τα αποτελέσματα δεν τα έχω μάθει ακόμη. Αλλά, έχει κάνει καμία από εσας καμπύλη με Lacta???

 

Χαχαχαχαχ!Καλό και αυτό!!!Μιλάς σοβαρά???????:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:Πάντως θα προτιμούσα να φάω σοκολάτα ή μπακλαβά ή ότιδήποτε παρά να πιω την αηδιαστική γλυκόζη

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Πήγα προχθές για καμπύλη ζαχάρου. Εκεί που περίμενα να μου πει πιες τη γλυκόζη σου μου λέει να φας μια σοκολάτα γάλακτος!

Τα αποτελέσματα δεν τα έχω μάθει ακόμη. Αλλά, έχει κάνει καμία από εσας καμπύλη με Lacta???

 

:shock:...Ειχαν ελλειψη σε γλυκοζη???!!!Χαχαχα!!

Μακαρι και μενα να μου πουν να φαω μια Lacta!!!!Εγω θα παω την επομενη εβδομαδα!!!!Καλα αποτελεσματα κοριτσι!!!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τι λες τώρα ? Εγώ θα ζήταγα 2-3 για να έχω πιο σίγουρο αποτέλεσμα ... Τι μου θύμισες τώρα , γλυκόζη . Ειδικά εκεί στο δεύτερο ποτήρι ίσα που κρατιόμουν να μην κάνω εμετό, γιατί αν κάνεις θα πρέπει να την ξαναπάρεις από την αρχή....

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites

Τι λες τώρα ? Εγώ θα ζήταγα 2-3 για να έχω πιο σίγουρο αποτέλεσμα ... Τι μου θύμισες τώρα , γλυκόζη . Ειδικά εκεί στο δεύτερο ποτήρι ίσα που κρατιόμουν να μην κάνω εμετό, γιατί αν κάνεις θα πρέπει να την ξαναπάρεις από την αρχή....

 

Ωχχχχ,τοσο αηδιαστικο ειναι αυτο το πραγμα?Να ξερω δηλαδη τι θα αντιμετωπισω!!!!Να σε ρωτησω,σου δινει καποιο χρονικο οριο μεχρι να το πιεις ή σφηνακι...μια και κατω?:cool:

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

αρκετά αηδιαστικό ! μπαμ και κάτω δεν σου λένε να το πιεις αλλά δεν πρέπει να το καθυστερήσεις πολύ. Δηλαδή να σου δώσω να καταλάβεις κάθε πλαστικό ποτηράκι το έκανα γύρω στις 6-7 γουλιές... τι να κάνεις όμως πρέπει να γίνει. Αντε σου εύχομαι καλή όρεξη (!!!) και καλά αποτελέσματα κυρίως !

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αρκετά αηδιαστικό ! μπαμ και κάτω δεν σου λένε να το πιεις αλλά δεν πρέπει να το καθυστερήσεις πολύ. Δηλαδή να σου δώσω να καταλάβεις κάθε πλαστικό ποτηράκι το έκανα γύρω στις 6-7 γουλιές... τι να κάνεις όμως πρέπει να γίνει. Αντε σου εύχομαι καλή όρεξη (!!!) και καλά αποτελέσματα κυρίως !

 

:rolleyes:...Ψηφιζω lacta!!!!!:lol:

Ευχαριστω παρα πολυ για την ενημερωση και για τις ευχες σου!!!:-)

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ωχχχχ,τοσο αηδιαστικο ειναι αυτο το πραγμα?Να ξερω δηλαδη τι θα αντιμετωπισω!!!!Να σε ρωτησω,σου δινει καποιο χρονικο οριο μεχρι να το πιεις ή σφηνακι...μια και κατω?:cool:

 

Εμένα μου είπαν να το έχω πιει μέσα σε δέκα λεπτά με όποιον τρόπο ήθελα εγώ. Να πω την αλήθεια πήρα μια βαθιά ανάσα και το ήπια μονορούφι για να μην το βγάλω!

8hwQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπαν να το έχω πιει μέσα σε δέκα λεπτά με όποιον τρόπο ήθελα εγώ. Να πω την αλήθεια πήρα μια βαθιά ανάσα και το ήπια μονορούφι για να μην το βγάλω!

 

Σε ευχαριστω πολυ Ρια!!!!Με το καλο να ρθει το παιδακι σου!!!

Θα το πιουμε και το ποτηριον τουτο!!!!Τουλαχιστον ας ειναι τα αποτελεσματα καλα!:-)

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αίμα δίνω πάντα στο ιατρείο, μου το παίρνει η μαία.

Δεν ξέρω με ποια λογική ή επιστημονική καινοτομία (!) πάντως ο γιατρός μου λέει : Αίμα έδωσες ακόμα, τι σου έδωσε η μαία γλυκόζη ή σοκολάτα?

και ενώ είχα ακούσει τα τέρατα για την καμπύλη νόμιζα πως αστειεύεται.

Απόψε με κάλεσαν και είναι μια χαρά όλα. Θα ρωτήσω "γιατί εγώ Lacta" και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ Ρια!!!!Με το καλο να ρθει το παιδακι σου!!!

Θα το πιουμε και το ποτηριον τουτο!!!!Τουλαχιστον ας ειναι τα αποτελεσματα καλα!:-)

 

Να είσαι καλά, κι εσύ με το καλό! Καλά αποτελέσματα!

8hwQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχ!Καλό και αυτό!!!Μιλάς σοβαρά???????:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:Πάντως θα προτιμούσα να φάω σοκολάτα ή μπακλαβά ή ότιδήποτε παρά να πιω την αηδιαστική γλυκόζη

Εγω θα προτιμούσα με γλυκό του κουταλιου... συκο

egyip2.png2013.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Είμαι στην 25 εβδομάδα! Εκανα σήμερα καμπύλη με 50 γρ γλυκόζη!

προ γλυκόζης! 93

μετα από μια ώρα 138!

 

Την Τετάρτη θα με δει ο γιατρός! Μάλλον θα πάω για την τρίωρη,ε; Τσιμπημένη δεν είναι;;;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην 25 εβδομάδα! Εκανα σήμερα καμπύλη με 50 γρ γλυκόζη!

προ γλυκόζης! 93

μετα από μια ώρα 138!

 

Την Τετάρτη θα με δει ο γιατρός! Μάλλον θα πάω για την τρίωρη,ε; Τσιμπημένη δεν είναι;;;

 

Είναι λίγο τσιμπημένη η τιμή προ γλυκόζης, η τιμή μετά είναι εντός ορίων, στα ανώτατα βέβαια. Δεν αποκλείεται να στη ρυθμίσει με διατροφή χωρίς να σε στείλει για τα 100γρ, εξαρτάται από το γιατρό!

8hwQp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γίνεται περίπου στην 245-26η βδομάδα αν θυμάμαι καλα.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...