Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

κοριτσια μου εγραψε για την καμπυλη ζαχαρου που να την κανω λεω για το ικα αλλα ποια η διαδικασια τι κανω περνω εγω κατι κλεινω ραντεβου παω στα επιγοντα δεν εχω ιδεα μου ειπε τον 75γραμ....οποια μπωρει να μου στυλει σε μνμν ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια ευχαριστω, τελικα μου βρηκε η αδερφη μου στο Γερακα διπλα απο τ σπιτι της με 25Ε, θ παω εκει .

 

ξερει καμια αν τ προηγουμενο βραδυ μπορουμε ν φαμε η εχει καποιο περιορισμο?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας μανούλες!

έκανα κι εγώ χτες καμπύλη σακχάρου με 50 γρ. γλυκόζη!

δε μου άρεσε καθόλου!ήταν πολύ γλυκό!!!!:D περίεργο να είναι γλυκειά η γλυκόζη ε;;;:D

δε μου ήρθε ούτε ζαλάδα ούτε αναγούλα,αλλά αφού την ήπια δε σηκώθηκα καθόλου από την καρέκλα!:Dχάζευα για μία ώρα το περιοδικό του mothercare και όταν πέρασε η ώρα πήγα πάλι στις αιμοληψίες και μου πήραν για 2η φορά αίμα!

την έκανα σε νοσοκομείο!

δεν πήρα τα αποτελέσματα γιατί δε ξαναπήγα και δεν τα δίνουν τηλ!

θα μάθω τη Δευτέρα!

ποιές είναι οι φυσιολογικές τιμές;;

Link to comment
Share on other sites

ntemi δεν είχα κάνει τα 50 αλλά τα 75 και ήταν τόσο γλυκιά που...πως δεν τα έβγαλα.

Τις φυσιολογικές θα στις δώσει στα αποτελέσματα σου δίπλα στάνταρ, μην ανησυχείς!

Εύχομαι όλα καλά και να ξεμπερδεύεις με το ζάχαρο :)

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου εγραψε για την καμπυλη ζαχαρου που να την κανω λεω για το ικα αλλα ποια η διαδικασια τι κανω περνω εγω κατι κλεινω ραντεβου παω στα επιγοντα δεν εχω ιδεα μου ειπε τον 75γραμ....οποια μπωρει να μου στυλει σε μνμν ευχαριστω

καλησπερα..λοιπον θα κλεισεις ραντεβου στο κεντρο μανας κ παιδιου κ με το χαρτι που σου εδωσε ο γυναικολογος σου θα σου γραψει ο γιατρος του ικα να την κανεις.θα πας χωρις ραντεβου (θεωρησε επειγον επειδη εισαι εγκυος) την επομενη κιολας μερα σε οποιο ικα σε εξυπηρετει κ θα σου παρουν αιμα για να δουν γενικα τις εξετασεις σου κ μετα θα ξαναπας με δικη σου γλυκοζη(μην εχουμε κ απαιτησεις!!!!) την οποια θα την αγορασεις απο ενα φαρμακειο,ειναι πολυ φθηνη εγω εκανα την 50 κ εκανε 1ευρω παλι χωρις ραντεβου. αν δεν καταλαβες κατι ρωτα με!!!!!!:-D

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα..λοιπον θα κλεισεις ραντεβου στο κεντρο μανας κ παιδιου κ με το χαρτι που σου εδωσε ο γυναικολογος σου θα σου γραψει ο γιατρος του ικα να την κανεις.θα πας χωρις ραντεβου (θεωρησε επειγον επειδη εισαι εγκυος) την επομενη κιολας μερα σε οποιο ικα σε εξυπηρετει κ θα σου παρουν αιμα για να δουν γενικα τις εξετασεις σου κ μετα θα ξαναπας με δικη σου γλυκοζη(μην εχουμε κ απαιτησεις!!!!) την οποια θα την αγορασεις απο ενα φαρμακειο,ειναι πολυ φθηνη εγω εκανα την 50 κ εκανε 1ευρω παλι χωρις ραντεβου. αν δεν καταλαβες κατι ρωτα με!!!!!!:-D

 

ευχαριτσω!!να σου πω μονο την γλυκοζει περνω μαζη η χρειαζεται κ κατι αλλο!!κ ποση ωρα θα μου παρει μου εγραψε καθε 30' 90'''120'' στο χαρτι αυτο ειναι ο χρονος που θα μου παρει το αιμα δηλα καθε μιση ωρα οχ παναγια μου τον 75γρα μου εδωσε!!δεν θα τα καταφερω να το πιω δεν μπορω οτι εχει σχεση με σιροπια ευχαριστω κ παλι!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριτσω!!να σου πω μονο την γλυκοζει περνω μαζη η χρειαζεται κ κατι αλλο!!κ ποση ωρα θα μου παρει μου εγραψε καθε 30' 90'''120'' στο χαρτι αυτο ειναι ο χρονος που θα μου παρει το αιμα δηλα καθε μιση ωρα οχ παναγια μου τον 75γρα μου εδωσε!!δεν θα τα καταφερω να το πιω δεν μπορω οτι εχει σχεση με σιροπια ευχαριστω κ παλι!!

ναι να εχεις μαζι σου επισης ενα ποτηρι,εγω πηρα το σεικερ που φτιαχνουμε τον φραπε κ ενα κουταλακι!!! ουτε απο αυτο εχουν..δημοσια υγεια κ ευχαριστω να λεμε μαλλον!!!! εγω ειχα την 50 οποτε εκανα μονο 2 μετρησεις,μια πριν την γλυκοζη κ αλλη μια μετα απο 1 ωρα.εσυ φανταζομαι με τα 75 θα κανεις παραπανω.μην αγχωνεσαι καθολου δεν ειναι τπτ,εγω τουλαχιστον που ειχα ακουσει διαφορα κ ειχε φοβηθει το ματι μου δεν μου κακοφανηκε η γλυκοζη,σαν ζαχαρονερο ηταν!!!! καλη επιτυχια!!!

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμάς!Γεννήσαμε την Τετάρτη το πρωί με καισαρική και όλα πήγαν καλά..Όσες μέρες ήμουνα στην κλινική μου μετρούσαν το σάκχαρο 2 ώρες μετά το μεσημεριανό και το βραδινό με όριο 120 και μου έδιναν φαγητό άγλυκο -τύπου βραστά λαχανικά με κρέας χωρίς φρούτο και γλυκό που έτρωγαν οι άλλες αλλά και το πρωί μου έδιναν δημητριακά που είχα να φάω μήνες!!!Δυστυχώς μου κράτησαν το μπέμπη στην μονάδα για 24 ώρες..ήλπιζα να ήτανε λιγότερο αλλά τον κράτησαν τόσο και έδιναν και στους δύο μας για ένα 24ωρο ορό με γλυκόζη.Ευτυχώς όλα πήγαν καλά και οι μετρήσεις και όλα και το σάκχαρο μας είναι σε φυσιολογικά επίπεδα!Σήμερα γυρίσαμε σπίτι μας και θα το αφήσουμε πίσω μας όλο αυτό.Όταν σταματήσω τον θηλασμό θα κάνω άλλη μία καμπύλη σακχάρου αλλά ως τότε έχουμε καιρό..:)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμάς!Γεννήσαμε την Τετάρτη το πρωί με καισαρική και όλα πήγαν καλά..Όσες μέρες ήμουνα στην κλινική μου μετρούσαν το σάκχαρο 2 ώρες μετά το μεσημεριανό και το βραδινό με όριο 120 και μου έδιναν φαγητό άγλυκο -τύπου βραστά λαχανικά με κρέας χωρίς φρούτο και γλυκό που έτρωγαν οι άλλες αλλά και το πρωί μου έδιναν δημητριακά που είχα να φάω μήνες!!!Δυστυχώς μου κράτησαν το μπέμπη στην μονάδα για 24 ώρες..ήλπιζα να ήτανε λιγότερο αλλά τον κράτησαν τόσο και έδιναν και στους δύο μας για ένα 24ωρο ορό με γλυκόζη.Ευτυχώς όλα πήγαν καλά και οι μετρήσεις και όλα και το σάκχαρο μας είναι σε φυσιολογικά επίπεδα!Σήμερα γυρίσαμε σπίτι μας και θα το αφήσουμε πίσω μας όλο αυτό.Όταν σταματήσω τον θηλασμό θα κάνω άλλη μία καμπύλη σακχάρου αλλά ως τότε έχουμε καιρό..:)

να σας ζησει το αγορακι σας!!!!!!! σε εχασα αυτες τις μερες κ φανταστηκα οτι μαλλον γεννησες!!! καισαρικη εκανες λογω ζαχαρου?? θυμησε μου σε παρακαλω εκανες ινσουλινη γι'αυτο ηταν τοσο "αυστηροι" με το θεμα του φαγητου η' αυτο το κανουν σε οσες μανουλες εχουν ζαχαρο??

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμάς!Γεννήσαμε την Τετάρτη το πρωί με καισαρική και όλα πήγαν καλά..Όσες μέρες ήμουνα στην κλινική μου μετρούσαν το σάκχαρο 2 ώρες μετά το μεσημεριανό και το βραδινό με όριο 120 και μου έδιναν φαγητό άγλυκο -τύπου βραστά λαχανικά με κρέας χωρίς φρούτο και γλυκό που έτρωγαν οι άλλες αλλά και το πρωί μου έδιναν δημητριακά που είχα να φάω μήνες!!!Δυστυχώς μου κράτησαν το μπέμπη στην μονάδα για 24 ώρες..ήλπιζα να ήτανε λιγότερο αλλά τον κράτησαν τόσο και έδιναν και στους δύο μας για ένα 24ωρο ορό με γλυκόζη.Ευτυχώς όλα πήγαν καλά και οι μετρήσεις και όλα και το σάκχαρο μας είναι σε φυσιολογικά επίπεδα!Σήμερα γυρίσαμε σπίτι μας και θα το αφήσουμε πίσω μας όλο αυτό.Όταν σταματήσω τον θηλασμό θα κάνω άλλη μία καμπύλη σακχάρου αλλά ως τότε έχουμε καιρό..:)

να σου ζησει!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ!!!Μαρία μου καισαρική κάναμε γιατί το μωρό 38+5 δεν είχε πάρει ακόμη θέση και ξέρουμε πως το σάκχαρο προς το τέλος της εγκυμοσύνης μπορεί με μία πολύ μικρή πιθανότητα -υπαρκτή μεν- να προκαλέσει ενδομήτριο θάνατο. Τον τελευταίο καιρό ήμουνα και πολύ χάλια ψυχολογικά γιατί ερχότανε απανωτές μέρες που δεν άκουγα το μωρό και καταλαβαίνεις..Και έτσι όταν πήγα πάλι την Τρίτη άρον άρον για νστ για τον ίδιο λόγο μου είπε ο γιατρός ότι είτε μπορούμε να περιμένουμε ακόμη μία βδομάδα μπας και κατέβει λίγο ή να κάνουμε την επόμενη καισαρική. Δεν κάναμε πρόκληση γιατί ο τράχηλος ήτανε κλειστός, το μωρό πολύ ψηλά και έτσι ο γιατρός θεώρησε ότι θα με ταλαιπωρούσε άδικα και δεν θα κατέληγε σε φτ. Όταν τελείωσαν όλα μου είπε ότι τελικά το μωρό (3,300κιλά) ήτανε μεγάλο για την λεκάνη μου και γενικότερα για το σώμα μου και ότι και το κεφαλάκι του ακόμη από την τομή πέρασε ίσα ίσα..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να πω οτι ειμαι στον 7ο μηνα κ σε ολη την εγκυμοσυνη μου μεχρι τωρα ποτε δν τραβηξα τοσο ζορι με αναγουλα οσο σημερα με αυτο που μου εδωσαν να πιω για την εξεταση :shock:

vs2up3.png
Link to comment
Share on other sites

τελικά μάλλον καλά είναι τα αποτελέσματα(δεν τα είδε ο γιατρός μου)

σε 0 έδειξε 74 και μετά από μία ώρα 95.

είχα κάνει των 50γρ!

 

εκείνο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι στην εξέταση ούρων,και για πρώτη φορά,μου γράφουν σε κάποιο σημείο ότι έγινε πρόσμιξη με κολπικό και δεν μπόρεσαν να βγάλουν άλλα αποτελέσματα!

η αλήθεια είναι πως αυτή τη φορά τα ούρα που πήγα δεν ήταν τα πρώτα πρωνά αλλά τα δεύτερα,κι αυτά γιατί ξύπνησα 5 παρά,πήγα τουαλέτα αλλά ξέχασα να τα συλλέξω και ξαναπήγα 7 παρά και τα συνέλεξα τότε και ήταν και λιγότερα!!

το είπα στην κοπέλα όταν πήγα,αλλά μου είπε ότι δεν πειράζει!

σας έχει τύχει εσάς;;

να ξαναπάω ή να περιμένω να το δει ο γιατρός;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εκτος απο το ικα υπαρχει κανενα διαγνωστικο που να την κανει φθηνα !!μου ειπαν για την ευρωδιαγνωση οτι με ικα εχεις 50% εκπτωση κ πληρωνεις 6 ε εχετε ακουσει κατι!!γτ στο ικα ειναι μεγαλη ταλαιπορια κ πολης κοσμος

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εκτος απο το ικα υπαρχει κανενα διαγνωστικο που να την κανει φθηνα !!μου ειπαν για την ευρωδιαγνωση οτι με ικα εχεις 50% εκπτωση κ πληρωνεις 6 ε εχετε ακουσει κατι!!γτ στο ικα ειναι μεγαλη ταλαιπορια κ πολης κοσμος

Φτηνό ακούγεται, όντως ταλαιπωρία το ΙΚΑ.

Να πω κάτι άσχετο

Η υπογραφή σου είναι μεγάλη και κουράζει το μάτι...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ ήθελα να το πω, αλλά με πρόλαβες. :oops:

 

βρε κορίτσι,ξυπνάς τόσο νωρίς;;;

πω πω κι εγώ ξυπνάω για να πάω τουαλέτα και ξαγρυπνάω μετά!!

τώρα νιώθω κουρασμένη και νυσταγμένη...αλλά περιμένω να συνεννοηθώ για την άδειά μου με τη δευτ/βάθμια!πολλή γραφειοκρατία βρε παιδί μου!!!:?

Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσι,ξυπνάς τόσο νωρίς;;;

πω πω κι εγώ ξυπνάω για να πάω τουαλέτα και ξαγρυπνάω μετά!!

τώρα νιώθω κουρασμένη και νυσταγμένη...αλλά περιμένω να συνεννοηθώ για την άδειά μου με τη δευτ/βάθμια!πολλή γραφειοκρατία βρε παιδί μου!!!:?

 

Eξαρτάται. Κάποιες μέρες καταφέρνω να κοιμηθώ ως τις 7:30-8:00, αλλά τυχαίνει να ξυπνήσω και στις 5 και να κουτουλάω μετά όλη μέρα. Το βράδυ εννοείται με παίρνει ο ύπνος στον καναπέ πριν τις 22:00, ασχέτως τι ώρα θα ξυπνήσω το πρωί. :roll:

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια ερωτηση

ειχα πει ν παω Γερακα σ ενα μικροβιολογικο ν κανω καμπυλη αλλα λεω σημερα δεν παιρνω ν ρωτησω τιμες ετσι πληροφοριακα

 

πηρα κ ρωτησα euromedica ποσο εχει η καμπυλη ζαχαρου

κ μου ειπαν 5,99 με την επιδειξη βιβλιαριου!!!

 

μετα παιρνω βιοιατρικη κ μου λενε 14 ευρω καθε χρονος , δλδ εγω που θελω ν κανω των 100γρ σ 4 χρονους θελω 56Ε!!!! ειναι δυνατον τοσο μεγαλη διαφορα?

 

βρε μπας κ δεν καταλαβα κατι εγω στην euromedica?? εχει κανει καμια εκει ν μου πει?

Link to comment
Share on other sites

πριν μιση ωρα τελειωσα

 

τελικα μ την επιδειξη μονο τ βιβλιαριου τ ικα μου πηγε η καμπυλη ζαχαρου 4,75 για 4 χρονους!!!!

 

γλυτωσα αρκετα χρηματα!!!! . αντε ν δουμε τ απογευμα τ αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα τ αποτελεσματα

 

με 100γρ γλυκοζη

σε 0 88

σε 60 161

σε 120 127

σε 180 77

 

 

τ εστειλα στον γιατρο μου κ τωρα περιμενω ν μ παρει ν μου πει πως τ βλεπει

 

Μηπως ξερει καμια αν τ αποτελεσματα ειναι καλα η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Κόριτσια μόλις πήρα κι εγώ τα αποτελέσματα από την καμπύλη ζαχάρου.

Πήρα 75 γρ. γλυκόζη και τα αποτελέσματα ήταν τα εξής:

0' 75

60' 96

120' 91

Πώς σας φαίνονται; Θα ρωτήσω και το γιατρό αλλά ανησυχώ μήπως είναι χαμηλές οι τιμές...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

 

εχθές πήρα τα αποτελέσματα από την καμπύλη μου νομίζω οτι είναι υψηλά.

Δείτε τα κι εσείς ρε κορίτσια και πείτε μου μία γνώμη. Ο γιατρός μου είπε οτι είναι παθολογικό σάκχαρο και μου έκλεισε ραντεβού σε διαβητολόγο για να το ρυθμίσω με διατροφή θέλω να πιστέυω.

 

Μου έκαναν λοιπόν 4 μετρήσεις και τα αποτελέσματα είναι τα εξής :

91 mg/dl

159 mg/dl

184 mg/dl

156 mg/dl

130 mg/dl

 

Καλή συνέχεια σε όλες μας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...