Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλά θα ήταν , αλλά ήδη πήρα το 8ο κιλό και ο γιατρός μου συνέστησε αυστηρή διατροφή..μέχρι και να προσθέτω το λάδι στο τέλος του φαγητού. Μαύρα Χριστούγεννα θα περάσω!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έλα, παραπονιάρα, μια χαρά Χριστούγεννα θα περάσεις. Και μόνο που έχεις το μωράκι σου εκεί μέσα θα λάμπεις ολόκληρη. Εγώ έκανα ινσουλίνη από τον 3ο μήνα, σε όλη την εγκυμοσύνη ήμουν στρατιωτάκι, ούτε λίγο κοκορετσάκι το Πάσχα δε μ'αφήσανε να φάω. Σιγά! Αυτό που κουβαλάμε είναι πολύ πιο σπουδαίο απ'τη ζάχαρη, τ'αλάτι και το λάδι. Ε, ένα μελομακαρονάκι θα το κλέψουμε :wink::cool:

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιατρός μου αν και δεν εχω πρόβλημα με σάκχαρο μου δίνει από τον 5ο μήνα και κάθε μηνα να κάνω εξέταση καμπύλης αλλά των 2 ωρών.

Δηλαδή μία λήψη νηστική και μία λήψη μετά από 2 ώρες αφού όμως έχω φάει ένα τοστ, ένα ποτήρι φυσικό χυμό πορτοκάλι και μία ολόκληρη πάστα.

Στην π΄ρωτη λήψη συνήθως βγαίνει απότέλεσμα από 78 - 85 και στην λήψη μετά το φαγητό που σκάω στην κυριολεξία βγαίνει περίπου 87 - 90. Γλυκόζη δε μου δίνει ΄να πιω. Απλά μου έχει βάλει το πιστόλι στον κρόταφο να μην τρώω γλυκά, μακαρόνια, ψωμιά κτλ. Εγώ τρώω βέβαια κανένα κομματάκι σοκολάτα ή κανένα γλυκό αραιά και που. Ψωμί σικάλεως μια φέτα την ημέρα και μακαρόνια 2-3 φορές το μήνα. Τώρα τις γιορτές φοβάμαι μην εκτραπώ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εμένα πάντως ο γιατρός μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να μπω σε όλη αυτή την ταλαιπωρία εφόσον δεν έχουμε ιστορικό διαβήτη στην οικογένεια. Αφήστε που είχα πάθει και υπογλυκαιμία, οπότε δεν χρειάστηκενα την κάνω.

 

Καλά αποτελέσματα σε όλες σας!

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα πάντως ο γιατρός μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να μπω σε όλη αυτή την ταλαιπωρία εφόσον δεν έχουμε ιστορικό διαβήτη στην οικογένεια. Αφήστε που είχα πάθει και υπογλυκαιμία, οπότε δεν χρειάστηκενα την κάνω.

 

Καλά αποτελέσματα σε όλες σας!

 

marilyn δεν εχει σημασια το ιστορικο, θεωρειται απο τις πιο σημαντικες εξετασεις.η φιλη μου ειχε παντα 65 και 70 νηστικη χωρις ιστορικο στην οικογενεια της και στην καμπυλη χτυπησε 200 αρια.ειναι καθαρα διαβητης εγκυμοσυνης.

η καμπυλη που εκανα εγω ενω βγηκε οκ τον τελευταιο μηνα πριν γεννησω ανεβασα ζαχαρο(120 νηστικη!!!!!).καλο λοιπον εκτος απο την καμπυλη ειναι να κανουμε και καθε μηνα ζαχαρο αιματος και γενικη ουρων-αιματος .

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως ο γιατρός μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να μπω σε όλη αυτή την ταλαιπωρία εφόσον δεν έχουμε ιστορικό διαβήτη στην οικογένεια. Αφήστε που είχα πάθει και υπογλυκαιμία, οπότε δεν χρειάστηκενα την κάνω.

 

Καλά αποτελέσματα σε όλες σας!

Η υπογλυκαιμια υποδηλωνει προδιαθεση σακχαρου και στην εγκυμοσυνη που συμβαινουν μεταβολικες διαταραχες εμφανιζεις σακχαρο κυησης! αυτα βεβαια ειναι ψιλα γραμματα για τους ασχετους γυναικολογους που μας παρακολουθουν...

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

marilyn σωστά σου γράφουν τα κορίτσια. Η υπογλυκαιμία δείχνει προδιάθεση σακχάρου. Και το σάκχαρο στην εγκυμοσύνη είναι πραγματικά ύπουλο. Δηλαδή πρέπει να υπάρχει κληρονομικότητα για να το κάνεις ??? Κακώς που ο γιατρός σου σου είπε όχι. Να επιμείνεις !!! Μπορεί να είναι ταλαιπωρία για εσένα, αλλά μία πολύ σημαντική εξέταση για το μωρό σου. Μια φίλη μου, η οποία ήταν πετσί και κόκκαλο χωρίς κληρονομικότητα, στην πρώτη της εγκυμοσύνη έκανε καμπύλη και έδειξε 180 στη δεύτερη λήψη. Πήγε λοιπόν σε διαιτολόγο ο οποίος της έδωσε συγκεκριμένη διατροφή και κανένα γλυκό μέχρι να γεννήσει. Και ξέρω και άλλες τέτοιες περιπτώσεις. Μην διακινδυνεύεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Εγώ ξεκίνησα ινσουλίνη πριν μια εβδομάδα και έχω παρατηρήσει ότι έχω πρηστεί αρκετά. Υπαρχει περίπτωση να έχω πρηστεί από την ινσουλίνη? Θα ρωτήσω και τον διαβητολόγο αλλά έχω ραντεβου σε 4 μέρες. Εσείς οι πιο έμπειρες τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Nα σας πω την αλήθεια, δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει. Ο πρώτος μου γυναικολόγος μου είχε πει ότι δεν χρειάζεται να την κάνω (σύμφωνα με τις εξετάσεις μου μέχρι τότε), αλλά αν ήθελα, ας την έκανα...

 

Ο δεύτερος μου είπε ότι πρέπει οπωσδήποτε να την κάνω... Ε και την έκανα.

 

Ok, είναι λίγο βαρετή διαδικασία, αλλά δεν τη βρήκα φοβερή και τρομερή (προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με βελόνες).

 

Τα αποτελέσματά μου ήταν μια χαρά, ουδεμία σχέση με διαβήτη κύησης... Αλλά ok, η αλήθεια είναι ότι ανακουφίστηκα που τελικά την έκανα...

X4v5p2.png

Ζω το απόλυτο θαύμα με την Αθηνά μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια. Εγώ ξεκίνησα ινσουλίνη πριν μια εβδομάδα και έχω παρατηρήσει ότι έχω πρηστεί αρκετά. Υπαρχει περίπτωση να έχω πρηστεί από την ινσουλίνη? Θα ρωτήσω και τον διαβητολόγο αλλά έχω ραντεβου σε 4 μέρες. Εσείς οι πιο έμπειρες τι λέτε?

 

Μαλλον στην εγκυμοσυνη οφειλεται και οχι στην ινσουλινη!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η υπογλυκαιμια υποδηλωνει προδιαθεση σακχαρου και στην εγκυμοσυνη που συμβαινουν μεταβολικες διαταραχες εμφανιζεις σακχαρο κυησης! αυτα βεβαια ειναι ψιλα γραμματα για τους ασχετους γυναικολογους που μας παρακολουθουν...

 

Πωπω τι μου θυμίσατε τώρα, έκανα ινσουλίνη στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και μέχρι να ρυθμιστεί σωστά το σάκχαρο πάθαινα κάτι ξεγυρισμένες υπογλυκαιμίες, κάτω από 0,5 μια φορά είχα μετρήσει 0,33, ούτε στον εχθρό μου δεν το εύχομαι να το παθει!

Πάντως μια εξεταση είναι η καμπύλη σακχάρου, καλύτερα να την κάνεις άδικα, παρά να μην την κάνεις και να μην ξέρεις...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Εγώ ξεκίνησα ινσουλίνη πριν μια εβδομάδα και έχω παρατηρήσει ότι έχω πρηστεί αρκετά. Υπαρχει περίπτωση να έχω πρηστεί από την ινσουλίνη? Θα ρωτήσω και τον διαβητολόγο αλλά έχω ραντεβου σε 4 μέρες. Εσείς οι πιο έμπειρες τι λέτε?

 

vaggelitsa, το πρηξιμο το προκαλει ο διαβητης κυησης και οφειλεται σε μεγαλη κατακρατηση υγρων. για το λογω αυτο σου εχει δοθει η ινσουλινη, ωστε να μην αυξηθει πολυ το αμνιακο υγρο λογω κατακρατησης και βεβαια να μην παιρνει το μωρο πολυ γλυκοζη... ευχομαι οτι καλυτερο για σενα και το μωρο σου.. ολα να πανε καλα.:-P

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα!

εκανα κι εγω την καμπυλη και βγηκαν οι τιμες λιγο πανω απο το οριο η γιατρος μου μ'εστειλε σε ενδοκρινολογο διαβητολογο κι εχει εδω και 10 μερες που κανω διατροφη μετραω μονη μου το ζαχαρο μια ωρα προ φαγητου και μια ωρα μετα προς το παρον οι τιμες ειναι καλες εχω ραντεβου την αλλη Τριτη στο γιατρο για να τα δει και μετα δεν ξερω μαλλο θα μου πει να συνεχισω ετσι εως το τελος ε;

ειναι φορες που λιμπιζομαι κατι αλλα συγκρατιεμαι κανει λετε καμια φορα να τσιμπισω λιγο;

επισης ξεχασα να ρωτησω τον γιατρο κεφε ντεκαφεινε κανει να πινω;σοδα;

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα!

ειναι φορες που λιμπιζομαι κατι αλλα συγκρατιεμαι κανει λετε καμια φορα να τσιμπισω λιγο;

 

Πιστευω πως η ψυχολογια παιζει πολυ σημαντικο ρολο. Εγω τρωω βιολογικη μαυρη σοκολατα χωρις ζαχαρη, με ακατεργαστο ζαχαροκαλαμο και 85% κακαο. Ειχα ρωτησει αν κανει να τρωω ενα κομματακι, και μου΄χαν πει οχι. Εγω ετρωγα που και που, μετρουσα το ζαχαρο και ηταν μια χαρα. Οπως τωρα ο κουνιαδος μου που του βρηκαν ξαφνικα διαβητη. Η μεγαλη του αγαπη ειναι ενα ποτηρακι κρασι με το φαγητο του. Στην αρχη το εκοψε αλλα υπεφερε ψυχολογικα. Τωρα αρχισε να πινει λιγο, να μετραει ζαχαρο μετα και ολα ΟΚ. Φυσικα δε μιλαμε για υπερβολες!

επισης ξεχασα να ρωτησω τον γιατρο κεφε ντεκαφεινε κανει να πινω;σοδα;

 

Ζαχαρη και υδατανθρακες απαγορευονται. Καφε μπορεις να πινεις σκετο φυσικα, και σοδα νομιζω εφοσον δεν περιεχει γλυκαντικες ουσιες.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και τι γίνεται στην περίπτωση που έχει κάποια ζάχαρο πάνω από το όριο;

 

 

πηγαινει σε ενδοκρινολογο-διαβητολογο, ακολουθει ειδικη διατροφη και κανει μετρησεις καθε μερα για να παρακολουθει το ζαχαρο με τις ειδικες συσκευες που υπαρχουν.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Και τι γίνεται στην περίπτωση που έχει κάποια ζάχαρο πάνω από το όριο;

εκανες καμπυλη και ηταν οι τιμες πανω απο το οριο η εκανες αιματολογικες και σου βρηκαν ζαχαρο;

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

vatraxaki καφέ να μην πίνεις ντεκαφεινέ, διότι είναι χειρότερος από τον κανονικό λόγω της επεξεργασίας που υφίσταται. Εγώ κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ήταν το μοναδικό πράγμα που ζηλευα καθημερινά. Επινα όμως κανένα ελληνικό αραιωμένο ή γαλλικό με γεύση φουντούκι και καμμιά φορά freddo capuccino (τον έπινα σαν τρελή). Ακόμα και τώρα τον σκέφτομαι κάθε πρωί, αλλά δεν πίνω. Αντε 2-3 φορές το μήνα.

Αναψυκτικά δεν έπινα καθόλου, μόνο φυσικό χυμό πορτοκάλι κάθε πρωί. Τα άτιμα όμως κι αυτά τα ζήλευα σαν τρελή, ειδικά όταν έβλεπα άλλους να πίνουν. Καμμιά φορά έβαζα σε ένα ποτηράκι 2-3 εκατοστά sprite ή coca-cola για να ανακουφιστώ από το φούσκωμα στο στομάχι. Αυτό βέβαια πολύ σπάνια γιατί εκτός από το ανθρακικό περιέχουν πολλά σάκχαρα.

 

Σχετικά με το σάκχαρο που βρέθηκε αυξημένο καλό είναι να κάνεις μια σχετική δίαιτα εν ανάγκη να πας σε διαβητολόγο να σου δώσει διατροφή μέχρι το τέλος. Αυτό βέβαια έχει ένα μηνιαίο κόστος, αλλά πάνω από όλα η υγεία σου και το παιδί.

Προσπάθησε να μην τρως γλυκά καθόλου (άντε ένα κομματάκι σοκολάτα κουβερτούρα), πατάτες, μακαρόνια, ψωμιά, τηγανιτά, τσιγαριστά. Αντικατέστησε όλα αυτά με φυτικές ίνες, με μαύρο ψωμί με μέτρο, με πολλές σαλάτες και φρούτα με γιαούρτι ή γάλα με κορν φλέικς και αποξηραμένα φρούτα. Ετσι δε θα πάρεις και πολλά κιλά και δε θα αισθάνεσαι ότι στερείσαι. Πάντα υπάρχουν λύσεις...

Link to comment
Share on other sites

Η eliana έχει απόλυτο δίκιο σε ό,τι σου λέει. Να προσθέσω, όμως, ότι αν πας σε ενδοκρινολόγο-διαβητολόγο, θα προσαρμόσει έτσι το διαιτολόγιό σου ώστε να μπορείς που και που να κάνεις καμία "αμαρτία", ελεγχόμενη όμως. Καθώς και ότι κυκλοφορούν στο εμπόριο ωραιότατες σοκολάτες χωρίς ζάχαρη για διαβητικούς σε διάφορες γεύσεις και δεν καταλαβαίνεις καθόλου τη διαφορά απ'τις κανονικές. Μ'αυτές έβγαλα την εγκυμοσύνη μου όταν ζήλευα απ'τους άλλους.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγραψα και πιο πανω οτι πηγα σε ενδοκρινολογο κι εδω και 10 μερες κανω διατροφη λιγο αυστηρη θα ελεγα προς το παρον ειμαι οκ αν κι εχασα κι ενα κιλο αυτο ειναι καλο οχι οτι ειχα παρει και πολλα μονο 5.

tarsou μου θα τον ρωτησω για αυτες τις σοκολατες αν ειναι να τσιμπαω κατι που και που γιατι θα παθω στερηση :)

που τις πουλανε στα σουπερ μαρκετ;

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγραψα και πιο πανω οτι οηγα σε ενδοκρινολογο κι εδω και 10 μερες κανω διατροφη λιγο αυστηρη θα ελεγε προς το παρον ειμαι οκ αν κι εχασα κι ενα κιλο αυτο ειναι καλο οχι οτι ειχα παρει και πολλα μονο 5.

tarsou μου θα τον ρωτησω για αυτες τις σοκολατες αν ειναι να τσιμπαω κατι που και που γιατι θα παθω στερηση :)

που τις πουλανε στα σουπερ μαρκετ;

 

στο φαρμακειο της εχω δει.εγω παντως λεω μπραβο στα κοριτσια που κανουν διατροφη και μετρησεις,ειναι λιγο βαρβαρο γιατι στην εγκυμοσυνη λεμε οι περισσοτερες αν δεν φαω τωρα ποτε θα φαω???:D

 

αλλα πανω απ"ολα ειναι το παιδι και τιποτε αλλο!!!!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Σοφακι μου κ εγω ετσι ελεγα μιας και στην πρωτη μου εγκυμοσυνη δεν ειχα προβλημα ελα μου ομως σ'αυτη μου παρουσιαστηκε κι ετσι αν θες κανε κι αλλιως διατροφη λεει ο γιατρος διατροφη θα κανω!

ας ειναι καλα το παιδακι μου κι εγω θα κανω υπομονη!

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

Σοφακι μου κ εγω ετσι ελεγα μιας και στην πρωτη μου εγκυμοσυνη δεν ειχα προβλημα ελα μου ομως σ'αυτη μου παρουσιαστηκε κι ετσι αν θες κανε κι αλλιως διατροφη λεει ο γιατρος διατροφη θα κανω!

ας ειναι καλα το παιδακι μου κι εγω θα κανω υπομονη!

 

εμενα η καμπυλη μου ειχε βγει οκ αλλα ανεβασα ζαχαρο τις τελευταιες 2 εβδομαδες!!!!!εκανα 9 μερες διατροφη και μετρησεις και σε καταλαβαινω απολυτα.....αλλα ειναι μια συνηθεια απο ενα σημειο και μετα.

με το καλο να δεχτεις το μωρακι σου και κρατα γερα :D:D:D:D:D!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...