Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Θα αντισταθώ αυτό εννοείται. Άλλωστε πρόκειται για σοβαρό σκοπό. Πιστεύω πως έτσι είναι καλύτερα κιόλας για να μην πάρω και κιλά περιττά μέχρι τον τοκετό. Το μωράκι άλλωστε παίρνει τα κιλά που πρέπει και από ότι μου έχει πει ο γιατρός θα γεννηθεί μεγαλούτσικο!

N12Zp2.png

 

ofWRp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα αντισταθώ αυτό εννοείται. Άλλωστε πρόκειται για σοβαρό σκοπό. Πιστεύω πως έτσι είναι καλύτερα κιόλας για να μην πάρω και κιλά περιττά μέχρι τον τοκετό. Το μωράκι άλλωστε παίρνει τα κιλά που πρέπει και από ότι μου έχει πει ο γιατρός θα γεννηθεί μεγαλούτσικο! Απλά πίστευα πως το 140 μετά από 60' είναι μέσα στα φυσιολογικά και δε θα χρειαζόταν τόσο αυστηρή δίαιτα.

N12Zp2.png

 

ofWRp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα αντισταθώ αυτό εννοείται. Άλλωστε πρόκειται για σοβαρό σκοπό. Πιστεύω πως έτσι είναι καλύτερα κιόλας για να μην πάρω και κιλά περιττά μέχρι τον τοκετό. Το μωράκι άλλωστε παίρνει τα κιλά που πρέπει και από ότι μου έχει πει ο γιατρός θα γεννηθεί μεγαλούτσικο! Απλά πίστευα πως το 140 μετά από 60' είναι μέσα στα φυσιολογικά και δε θα χρειαζόταν τόσο αυστηρή δίαιτα.

N12Zp2.png

 

ofWRp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια! Είδα την διαβητολόγο χθές και μου έδωσε διατροφή 1700 θερμίδων με 6 γεύματα για ένα δεκαήμερο και μετά θα κάνω πάλι την καμπύλη με 100γρ γλυκόζης αυτή τη φορά και βλέπουμε...Αναρωτιέμαι βέβαια γιατί δεν έκανα από την αρχή με τα 100γρ και έκανα με τα 50γρ.? Πάλι δίαιτα λοιπόν.. και μάλιστα χριστουγεννιάτικα..Κουράγιο σε όλες μας!

Jenia πήρες κιλά παρόλο που πρόσεχες?

Link to comment
Share on other sites

εμένα δε μ' αφησαν να κουηθω. ΜΟυ είπαν ότι πρεπει να μεινω εκει για να μη ξοδέψω ενέργεια και αλλοιωθεί το αποτέλεσμα.

Όσο για το ποτηρι με η γλυκόζη επειδή φαινεται είχαν κάνει αρκετες εμετο, μου έβαλε μόνη της η μικροβιολόγος και λεμόνι μέσα και έγινε κάτι σαν ποτό. Γλυκό μεν αλλά πινόταν ευχαριστα μπορώ να πω.

Εμενα μου φανηκε δυσκολο το να σου παιρνουν αιμα καθε τρεις και λίγο. Εχω και φλέβες ίσα που φαίνονται και αντε ψαξε μια ωρα απο που να μου πάρουν αίμα.

pECmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για εσάς κορίτσια πάντως η πρώτη μέρα δίαιατας πέρασε λίγο βασανιστικά μπορώ να πω. Σηκώθηκα σήμερα και πείναγα πάρα πολύ. Προσπαθώ λίγο να φτιάξω το πρόγραμμα και πίνω πολύ νερό μπας και κόψω τη πείνα και μόλις με πιάνει ζαλάδα τρωω ένα μανταρινάκι και κάπως ισορροπώ.

N12Zp2.png

 

ofWRp2.png

Link to comment
Share on other sites

aporw vre koritsia pws sas fanike etsi auti i exetasi... piga k egw epireasmeni apo osa ixa diavasi edw... k gelaga... ena potiraki nero me zaxari ine siga... egw imoun volta sta magazia k pigena ka8e mia wra gia to aima. aporw pws kanete emeto ali8ia..

 

Εσυ ομως δεν εκανες σωστα την εξέταση! Δεν επιτρεπεται το περπατημα κατά τη διάρκειά της!

 

Δεν ξέρω για εσάς κορίτσια πάντως η πρώτη μέρα δίαιατας πέρασε λίγο βασανιστικά μπορώ να πω. Σηκώθηκα σήμερα και πείναγα πάρα πολύ. Προσπαθώ λίγο να φτιάξω το πρόγραμμα και πίνω πολύ νερό μπας και κόψω τη πείνα και μόλις με πιάνει ζαλάδα τρωω ένα μανταρινάκι και κάπως ισορροπώ.

 

Υπομονή, κάθε αρχή και δυσκολη.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας κορίτσια. Είμαι στην 23 εβδομάδα και ο γιατρός προχθές μου είπε να κάνω τη καμπύλη των 50 gr. Μου είπε να κάνουμε προς το παρόν αυτή και αν βγει παθολογική να κάνουμε τη μεγαλύτερη. Μπορείτε να με ενημερώσετε (μια που είναι η πρώτη μου φορά και δεν ξέρω τι γίνεται), πόση ώρα θα μου πάρει και ποιά είναι τα φυσιολογικά νούμερα; Σας ευχαριστώ πολύ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια. Είμαι στην 23 εβδομάδα και ο γιατρός προχθές μου είπε να κάνω τη καμπύλη των 50 gr. Μου είπε να κάνουμε προς το παρόν αυτή και αν βγει παθολογική να κάνουμε τη μεγαλύτερη. Μπορείτε να με ενημερώσετε (μια που είναι η πρώτη μου φορά και δεν ξέρω τι γίνεται), πόση ώρα θα μου πάρει και ποιά είναι τα φυσιολογικά νούμερα; Σας ευχαριστώ πολύ

 

Mία ωρα θα διαρκεσει. Οσο για τις φ.τ., διαφερουν απο εργαστηριο σε εργαστηριο, νομιζω όμως πως μετα τη μια ωρα δεν πρεπει το σάκχαρο να ειναι πάνω από 140-145.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Μία ωρίτσα κάνεις. Σου παίρνουν αίμα μόλις πας εκεί, πίνεις τη γλυκόζη και μετά από ακριβώς μία ώρα σου ξαναπαίρνουν αίμα και μετά φεύγεις. Αν ξεπεράσεις το 140 είσαι στο οριακό οπότε θα χρειαστεί να πας σε διαβητολόγο να σου δώσουν δίαιτα.

N12Zp2.png

 

ofWRp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας πάρα πολύ. Μου φαίνεται όμως, από αυτά που διαβάζω εδώ, οτι οι περισσότερες κοπέλες είναι στο όριο ή το ξεπερνάνε. Δηλαδή όλες αυτές έπρεπε να πάνε στο διατροφολόγο; Μου φαίνονται λίγο υπερβολικά όλα αυτά. Δηλαδή αν το βάρος που παίρνω και το βάρος του μωρού είναι φυσιολογικά και είμαι στο όριο πρέπει να κάνω και πρόγραμμα δίαιτας;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας πάρα πολύ. Μου φαίνεται όμως, από αυτά που διαβάζω εδώ, οτι οι περισσότερες κοπέλες είναι στο όριο ή το ξεπερνάνε. Δηλαδή όλες αυτές έπρεπε να πάνε στο διατροφολόγο; Μου φαίνονται λίγο υπερβολικά όλα αυτά. Δηλαδή αν το βάρος που παίρνω και το βάρος του μωρού είναι φυσιολογικά και είμαι στο όριο πρέπει να κάνω και πρόγραμμα δίαιτας;

 

Δεν ειναι απολυτο, αλλα δε μπορεις να εισαι σιγουρη και για τιποτα. Εμενα στην αρχη μου ειπαν απλα να προσεχω. Οι τιμες του ζαχαρου ανεβαιναν, και ξεκινησα τη διαιτα οταν πια ηταν αργα. Δεν γλυτωσα την ινσουλινη τελικά. Η διαιτα δρα προληπτικα, γι αυτο και ειναι στο χερι σου πώς θα ενεργησεις. Ισως ολα να πανε καλα χωρις αυτην, απλα κοβοντας γλυκα και υδατανθρακες. Ειναι λίγο ρισκο ομως...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όπως τα είπε η TARA είναι bourbou. Τα αποτελέσματα της καμπύλης είναι μια ένδειξη για προδιάθεση (εκτός αν βγουν υψηλά, οπότε δε μιλάμε πια για απλή προδιάθεση). Είναι λογικό ο διατροφολόγος να σε βάλει σε ειδική διατροφή για να καταφέρει να κρατήσει το σάχαρο σε χαμηλο επίπεδο, αλλιώς από μόνη σου σίγουρα δεν ξέρεις τι πρέπει να τρως και τι να αποφεύγεις. Αν και με τη διατροφή δεν γίνει τίποτα και το σάχαρο ανεβαίνει, τότε αναγκαστικά σε βάζουν σε ινσουλίνη. Παρ'όλ'αυτά, είμαι της άποψης πως αν υπάρξει θεματάκι με το σάχαρο, καλό είναι να παρακολουθείται η έγκυος από ενδοκρινολόγο που είναι ειδικότερος στα θέματα σαχάρου και όχι από έναν απλό διατροφολόγο.

 

Απλά, αν οι διατροφολόγοι σας βάζουν σε αυστηρή δίαιτα με αραιά γεύματα και λίγες θερμίδες την ημέρα, ρωτήστε τους μήπως να ελέγχετε τους κετώνες (δεν είναι τίποτα απολύτως, κάτι χαρτάκια είναι που αν έρθουν σε επαφή με τα ούρα της εγκύου αλλάζουν χρώμα). Εμένα ο ενδοκρινολόγος που με παρακολουθούσε μου τα είχε δώσει από την αρχή (δεν ξέρω όμως αν παίζει ρόλο που είχα δίδυμα, αυτό οι γιατροί θα το ξέρουν).

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μην το λες, μην το λες! Κοπέλα γνωστή μου με αυξημένο σάχαρο στην εγκυμοσύνη της έπαιρνε κάτι χάπια, και όταν τη ρώτησα αν της τα έδωσε ο ενδοκρινολόγος της, μου είπε ότι της τα έδωσε ο αδερφός της που είναι οδοντίατρος :shock::confused:

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μην το λες, μην το λες! Κοπέλα γνωστή μου με αυξημένο σάχαρο στην εγκυμοσύνη της έπαιρνε κάτι χάπια, και όταν τη ρώτησα αν της τα έδωσε ο ενδοκρινολόγος της, μου είπε ότι της τα έδωσε ο αδερφός της που είναι οδοντίατρος :shock::confused:

 

:shock::shock::shock:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μην το λες, μην το λες! Κοπέλα γνωστή μου με αυξημένο σάχαρο στην εγκυμοσύνη της έπαιρνε κάτι χάπια, και όταν τη ρώτησα αν της τα έδωσε ο ενδοκρινολόγος της, μου είπε ότι της τα έδωσε ο αδερφός της που είναι οδοντίατρος :shock::confused:

 

:shock::shock::shock: Τώρα τι να πει κανείς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:confused::confused::confused:

Μαριαλένα 11/12/09

Εμμελεια 16/01/12

Στεφανος 8/5/15

 

23/3/2012 ήρθε και ο ανηψιός!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ απο μενα!

κ εγω ειχα υψηλο σακχαρο στην εγκυμοσυνη-μετα την καμπυλη ηταν 160.ο ενδοκρινολογος μου ειχε δωσει διατα την οποια ομως δεν ακολουθουσα πιστα-ευτυχως γλιτωσα την ινσουλινη!μετριωμουν καθε μερα 3 φορες με το μηχανακι μετρησης σακχαρου κ τελικα γεννησα με καισαρικη στην 37βδομαδα γ αυτο το λογο.ολα πηγαν καλα το μωρακι γεννηθηκε μια χαρα δοξα τω θεο!

ειναι ταλαιπωρια αυτη η καμπυλη το ξερω αλλα ειναι απαραιτητη..εγω ποτε δεν ειχα σακχαρο πανω απο 80 η μετρηση ομως στον 7ομηνα εδειξε 90 νηστικη κ ο γυναικολογος συστησε να κανω την καμπυλη-την εκανα 2 φορες κ βγηκαν σχεδον τα ιδια.κ εγω σιχαινομουν αυτο το διαλυμα γλυκοζης αλλα τι να κανω το ηπια.δε μ αφησαν να φυγω ουτε να περπατησω ευτυχως ειχα τον μπαμπα μου να μου κανει παρεα-συνολικα εκατσα 2 ωρες.κ ευτυχως που ηταν καλη η μικροβιολογος κ εβρισκε εστω κ με δυσκολια φλεβες γιατι αλλιως...ειμαι κ ανθεκτικη στο πονο:wink::-( παρα πολυ..!-πλακα κανω.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τελικά το σάκχαρο μου από 73 μετά από μια ώρα πήγε στο 173!

Πήρα το γιατρό μου και μου είπε να κάνω αύριο τη μεγάλη καμπύλη γιατί η μικρή βγαίνει μερικές φορές λανθασμένη. Πώς θα αντέξω 3 ώρες εκεί; Μακάρι τουλάχιστον να βγουν λίγο καλύτερα τα αποτελέσματα αύριο!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσάκια μου θυμίσατε τα δικά μου προβλήματα με το διαβήτη κύησης. Να ακολουθείτε πιστά τις δίαιτες των ενδοκρινολόγων για να γλυτώστε τα τρυπήματα της ινσουλίνης (εγώ τότε δεν την είχα γλυτώσει). Καλά αποτελέσματα σε όλες και με το καλό τα μωράκια σας.

Link to comment
Share on other sites

Bourbou, πάρε κανένα walkman μαζί (ή, όπως θα λέγανε σήμερα τα πιτσιρίκια που δεν τα γνώρισαν τα walkman, το iPod σου :D ), μπόλικα κουίζ και αρκετή υπομονή. Η αλήθεια είναι πως είναι πολύ σπαστική εξέταση γιατί χρειάζεται να περιμένεις πολύ χωρίς να κάνεις τίποτα. Αλλά είναι πολύ σημαντική για τη μητέρα και το μωρό, αυτό να σκέφτεσαι και θα περάσει κάποια στιγμή η ώρα.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσάκια μου θυμίσατε τα δικά μου προβλήματα με το διαβήτη κύησης. Να ακολουθείτε πιστά τις δίαιτες των ενδοκρινολόγων για να γλυτώστε τα τρυπήματα της ινσουλίνης (εγώ τότε δεν την είχα γλυτώσει). Καλά αποτελέσματα σε όλες και με το καλό τα μωράκια σας.

 

Σε συμπονώ. Εσύ από ποιό μήνα ξεκίνησες να κάνεις τις ενέσεις; Εμένα ο γιατρός μ'έβαλε απ'τον 4ο περίπου. Όταν γέννησα και βεβαιωθήκαμε πως το σάχαρο κατέβηκε στο φυσιολογικό του, τα έχωσα όλα σε μια σακούλα και την πέταξα απ'τα νεύρα μου να μην τα βλέπω μπροστά μου (μόνο ό,τι φάρμακα είχα τα έδωσα... κι αυτά να μην τα βλέπω).

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...