Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Πήρα και εγώ σήμερα τα αποτελέσματα της καμπύλης και άρχισα να ανησυχώ...

Η πρώτη μέτρηση ήταν χαμηλή, 72 με ανώτατο όριο τα 95, στα 60' είναι αρκετά αυξημένη, νομίζω, 216 με ανώτατο τα 180, στα 120' είναι 161 με ανώτατο τα 155 και στα 180' έπεσε στα 78 με ανώτατο τα 140.

Ψάχνω να βρω και τα αποτελέσματα της εξέτασης στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, πριν από δύο χρόνια και δεν τα βρίσκω για να κάνω τις συγκρίσεις.

Την Τετάρτη έχω ραντεβού με το γιατρό μου και θα με φάει η αγωνία ως τότε. Και φεύγουμε και για δέκα ημέρες διακοπές την Παρασκευή (η μοναδική μου άδεια μέχρι να βγω σε άδεια κυήσεως)...

Δεν έχει την παραμικρή σχέση με τις απλές εξετάσεις για σάκχαρο, εκεί οι τιμές μου είναι πάντα στο 70.

Και επιπλέον, στη γενική αίματος που έκανα, ο αιματοκρίτης μου έπεσε στο 33 (με κατώτατο όριο το 37) και η αιμοσφαιρίνη στο 11,3 (με κατώτατο όριο το 11,5). Μάλλον με βλέπω να προχωρώ σε αύξηση της ποσότητας σιδήρου, όπως και στην πρώτη εγκυμοσύνη μου. Αλλά, σε κάθε περίπτωση, αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι η καμπύλη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τελικα αυτη η καμπυλη ζαχαρου ειναι μεγαλο αγχος και ταλαιπωρια!!!!

cleo υπομονη! εγω απο τοτε που εμαθα οτι ειμαι εγκυος οι εξετασεις μου -οτι και να κανω σχεδον-βγαινουν χαλια. Αιματοκριης,αιμοπεταλια,θυροειδης, πηξη αιματος κ.α

Α εχω παρει και 6 φορες αντιβιωση λογω ουρολοιμωξης-οι δυο ενδοφλεβιες-αστα.!!!!!

 

Απο βδομαδα θα κανω κι εγω καμπυλη ζαχαρου και η γιατρος μου εχει γραψει να παρω μετρηση στα:0

30

60

90

120

150

180!!!!!!!

ΔΗΛΑΔΗ 7 ΦΟΡΕΣ ΤΡΥΠΗΜΑ ΣΤΙΣ ΗΔΗ ΧΑΛΙΑ ΦΛΕΒΕΣ ΜΟΥ!!!!!ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΕΙ ΝΑ ΤΡΥΠΗΘΩ 7 ΦΟΡΕΣ????????ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΕΔΩ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΤΗΝ ΚΑΝΑΤΕ ΜΕ 4 ΤΡΥΠΗΜΑΤΑ. ΒΟΗΗΗΗΗΗΗΗΗΘΕΙΑ...

Link to comment
Share on other sites

να τους πεις να σου βάλουν πεταλούδα ώστε να σε τρυπήσουν μια φορά και ύστερα να τραβάνε απευθείας στα χρονικά διαστήματα που πρέπει. Εμένα έτσι κάνανε και στην καμπύλη ζαχάρου και στις αιματολογικές όταν έπρεπε να γεμίσουν πάνω από ένα δείγμα. Και μάλιστα έκανα την μικρή μόνο καμπύλη που κάνεις μόλις 2 μετρήσεις πρίν την γλυκόζη και στα 60 λεπτά.Μην ταλαιπωρηθείς πες τους εσύ για πεταλούδα αν δεν σου βάλουν μόνοι τους. (Παρεμπιπτόντως μόνο εγώ βρήκα τέλειο αυτό το ποτήρι με τη γλυκόζη;;;; Είχα διαβάσει εδώ πόσα μου λέγαν άλλα τόσα αλλά μόλις ξεκίνησα να την πίνω τρελάθηκα ήθελα και άλλη ήταν τόσο νόστιμη, τόσο γευστική.....και για να πω την αλήθεια επειδή οι μετρήσεις μου ήταν υπέρ-ικανοποιητικές μόλις έφυγα μου δώσανε και άλλη λίγη...)

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

πήγα σήμερα και έκανα την μεγάλη καμπύλη ζαχάρου!!! τρελάθηκα και εγώ με τη γεύση της γλυκόζης...μου άρεσε τρελά!!!!!!!! ούτε τάση για εμετό είχα, ούτε ζαλάδες ούτε τίποτα! ευτυχώς...το μόνο που με κούρασε ήταν πριν την τελευταία λήψη αίματος που μάλλον έπαθα κάτι σαν υπογλυκαιμία! ίδρωνα υπερβολικά και έτρεμα από την πείνα η κακομοίρα!!!!!!!!!!! φυσικά τσάκισα την τυρόπιτα που είχα πάρει και τα κρουασανάκια με την πραλίνα φουντουκιού!!!!!!!!! (δεν μου έφτανε η γλυκόζη βλέπετε)!!!!!

 

 

αύριο περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις! ελπίζω να είναι όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και τα δικά μου αποτελέσματα βγήκαν και δυστυχώς είναι παθολογική η καμπύλη... Σήμερα πήγα στην διαιτολόγο, μετά από συννενόηση με τον ενδοκρινολόγο, πήρα δίαιτα για διαβητικούς και ελπίζω να το ρυθμίσουμε έτσι χωρίς να χρειαστώ ινσουλίνη... :(

Link to comment
Share on other sites

και γω έκανα πριν 2 μέρες την καμπύλη και τελικά δεν ήταν κατι το φοβερό..

η αλήθεια είναι ότι ναι μεν έκανα τη μεγάλη των 100 γρ αλλά η γιατρός μου είχε γράψει τελευταία λήψη 120 min που σημαίνει ότι κάθησα μόνο 2 ώρες.

εντάξει.... δεν ήταν ό,τι καλύτερο αυτό που ήπια αλλά όχι αυτό το χάλι που είχα ακούσει.. το ήπια άνετα και μετά δεν με έπιασε τίποτα. η μικροβιολόγος μου είπε ότι θα μου φερει πείνα αλλά ούτε αυτό δεν έπαθα..

τώρα από αποτελέσματα η μικροβιολόγος μου είπε ότι οι τιμές είναι φυσιολογικές... ελπίζω όντως να είναι όλα καλά (στη γιατρό μου θα πάω από εβδομάδα να της τα δείξω)

BSuJp3.png
Link to comment
Share on other sites

Liv μη στενοχωριέσαι. Ακριβώς το ίδιο συνέβη σε μια φίλη μου και το αντιμετώπισε μόνο με δίαιτα και στα δυο της τα παιδιά. Με το που γέννησε εξαφανίστηκε τελείως το θέμα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το ελπίζω miriki... Γμτ, δεν χωνεύω καθόλου τις ενέσεις... Εν τω μεταξύ, η δίαιτα δεν είναι τόσο αυστηρή, δηλαδή, δεν πεινάω. Το μόνο σπαστικό είναι ότι πρέπει να τρως πολύ συγκεκριμένα πράγματα και κάθε 3 ώρες. Παράλληλα πρέπει να μετράω το ζάχαρο μου πρωί-μεσημέρι-βράδυ πριν το φαγητό και 1 ώρα μετά. Το σπάσιμο λοιπόν είναι ότι δουλευω με βάρδιες.... Άντε κουβάλα ταπεράκια (αυτό είναι το λιγότερο), πάρε την μέτρηση του ζαχάρου στη δουλειά με τον κάθε περίεργο κοκ.... Ευτυχώς σε 3 εβδομάδες σταματάω...!

 

Ελπίζω τουλάχιστον να αποδώσει καρπούς η προσπάθεια και αφενός να μην έχει πρόβλημα το μωρό μου κι αφετέρου να μην χρειαστώ ινσουλίνη...!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας και με το καλο να γεννησετε ολες.Συγνωμη που ηρθα στον καφε σας γιατι η ερωτηση που θελω να σας κανω ειναι λιγο ασχετη!!ειχα 2 υδροσαλπιγγες και μου τις ανοιξε ο γιατρος μου.Σαλπιγγογραφια που εκανα μετα απο 1 χρονο ηταν διαβατη,απλα δε μπορουμε να ξερουμε κατα ποσο ειναι λειτουργικες εσωτερικα.Τωρα θελω να ρωτησω εσας που ειστε ολες εγκυες αν εστω και μια εμεινε εγκυος φυσιολογικα μετα απο ανοιγμα υδροσαλπιγγων,και για να μην γεμιζουμε τον καφε σας με ασχετα θεματα ας εχω απαντηση μονο αν εχει συμβει το συγκεκριμενο σε καποια απο εσας,για συμβουλες παω και σε αλλα καφε!ευχαριστω και με το καλο

lmhJp2.png

 

 

PM1Op2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια έκανα και εγώ τη μικρή καμπύλη ζαχάρου προχθές και βγήκε παθολογική!!!

0 - 82 και μετά απο 60' - 160.. Ο γιατρός μου είπε οτι θα χρειαστει να κάνουμε την μεγάλη καμπύλη και μεγάλη προσοχή ως τότε σε μακαρόνια, γλυκά, ρύζι, ψωμιά και γινωμένα φρούτα... Δίαιτα δηλαδή.. Το λιγότερο είναι αυτο βέβαια, έχω φοβηθεί τόσο πολύ!!! Έχει καμιά κοπελιά αντίστοιχη εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα την καμπύλη προχτές...των 100 γρ.Παναγία μου να μη το θυμάμε καθόλου.Με έλουζε κρύος ιδρώτας,ζαλιζόμουν,είχα αναγούλα αλλά κατάφερα να μην το βγάλω...Αφήστε που ήμουν μόνη μου και δεν περνούσαν αυτές οι 3 ώρες με τίποτα!Τα αποτελέσματα τα πήρα σήμερα και τρόμαξα...στα 60'μου γράφει τιμή 190....γκλούπ!!!!και στα 120' και 180' δεν γράφει...μάλλον είναι αρκετό το πρώτο ε?Αύριο θα πάω στο γυναικολόγο να δω τι θα μου πει...

4Marp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια αν πατε προετοιμασμενες θα δειτε οτι δεν ειναι τιποτα. Ειχα ακουσει κι εγω τα χιλια μυρια πριν παω. Εκλεισα τα ματια και ηπια μονορουφι το ποτηρακι με το υγρο. Ενταξει, ηταν πολυ γλυκο, αλλα δεν επαθα και τιποτα. Ειχα παρει μαζι μου ενα βιβλιο και σταυρολεξα, επειδη πηγα μονη και περνουσε ευκολα η ωρα. Μπροστα στο θαυμα που περιμενουμε αυτα δεν ειναι τιποτα. Ουτε καν τα τσιμπηματακια δεν θα καταλαβετε. Να μη μου ειστε γκρινιαρουλες.... αλλες παρακαλανε να ειναι στη θεση μας.

Σε οσες βγηκε παθολογικη η καμπυλη, με λιγη προσοχη ολα διορθωνονται.

Λεω κι εγω να αρχισω διαιτα γιατι το εχω παρακανει με τα γλυκα τελευταια :)

 

Καλη λευτερια σε ολες!!!

as1cF1_0g410010MjRkfDAxMzRqfGxpdHRsZSBNaW5pIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έκανα και εγώ τη μικρή καμπύλη ζαχάρου προχθές και βγήκε παθολογική!!!

0 - 82 και μετά απο 60' - 160.. Ο γιατρός μου είπε οτι θα χρειαστει να κάνουμε την μεγάλη καμπύλη και μεγάλη προσοχή ως τότε σε μακαρόνια, γλυκά, ρύζι, ψωμιά και γινωμένα φρούτα... Δίαιτα δηλαδή.. Το λιγότερο είναι αυτο βέβαια, έχω φοβηθεί τόσο πολύ!!! Έχει καμιά κοπελιά αντίστοιχη εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια έκανα και εγώ τη μικρή καμπύλη ζαχάρου προχθές και βγήκε παθολογική!!!

0 - 82 και μετά απο 60' - 160.. Ο γιατρός μου είπε οτι θα χρειαστει να κάνουμε την μεγάλη καμπύλη και μεγάλη προσοχή ως τότε σε μακαρόνια, γλυκά, ρύζι, ψωμιά και γινωμένα φρούτα... Δίαιτα δηλαδή.. Το λιγότερο είναι αυτο βέβαια, έχω φοβηθεί τόσο πολύ!!! Έχει καμιά κοπελιά αντίστοιχη εμπειρία?

 

 

Γεια σου gioulies και ψυχραιμία! και εγώ έκανα ζάχαρο στην εγκυμοσύνη. έκανα τις καμπύλες των 50 και των 75 γρ και έβγαλαν και οι δύο κάτι τιμές.... στα ύψη!! και όλα αυτά από την 13η εβδομάδα! Έτσι λοιπόν μέχρι την ημέρα που γέννησα δεν ξέφυγα ούτε μία φορά από τη διατροφή που μου σύστησε η διαβητολόγος μου. Δεν χρειάστηκα ινσουλίνη, μόνο με αυστηρή διατροφή το κράτησα στα κατώτατα φυσιολογικά όρια το ζάχαρο και γέννησα και φυσιολογικά στις 40 εβδομάδες.

S.O.S: Αν τελικά σου προκύψει ζάχαρο οπωσδήποτε να επισκεφτείς ενδικρινολόγο-διαβητολόγο με εμπειρία στο διαβήτη κύησης, μην εμποστευθείς μόνο το γιατρό σου ή μόνο διατροφολόγο! Καλή λευτεριά!!!!!

Link to comment
Share on other sites

tokana , tokana !!! teleio itan telika ! Basika , ebala mesa lemonaki , kai 2 pagakia kai itan teleio ! To mono kako itan pou oli mera den efaga tipota allo giati prospathousa na xonepso tin glukozi , alla itan teleio ! To ksanakano xalara ! Kai basika xoris na mou pairnoun aima akoma pio xalara !

Smile !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Γεια σου gioulies και ψυχραιμία! και εγώ έκανα ζάχαρο στην εγκυμοσύνη. έκανα τις καμπύλες των 50 και των 75 γρ και έβγαλαν και οι δύο κάτι τιμές.... στα ύψη!! και όλα αυτά από την 13η εβδομάδα! Έτσι λοιπόν μέχρι την ημέρα που γέννησα δεν ξέφυγα ούτε μία φορά από τη διατροφή που μου σύστησε η διαβητολόγος μου. Δεν χρειάστηκα ινσουλίνη, μόνο με αυστηρή διατροφή το κράτησα στα κατώτατα φυσιολογικά όρια το ζάχαρο και γέννησα και φυσιολογικά στις 40 εβδομάδες.

S.O.S: Αν τελικά σου προκύψει ζάχαρο οπωσδήποτε να επισκεφτείς ενδικρινολόγο-διαβητολόγο με εμπειρία στο διαβήτη κύησης, μην εμποστευθείς μόνο το γιατρό σου ή μόνο διατροφολόγο! Καλή λευτεριά!!!!!

 

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει καμία ποιο είναι το όριο στο ζάχαρο νηστείας(εννοώ την μέτρηση που σου κάνουν το πρωί χωρίς να φας) στις έγκυες;Αληθεύει ότι είναι το 90;

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ελεγχος διαβήτη κύησης: Καμπύλη ζαχάρου ενός σημείου

(1 ώρα μετά τη λήψη διαλύματος 50-γραμ. γλυκόζης)

 

Λιγότερο από 140* mg / dL (7.8 mmol /L )

Φυσιολογική ανοχή γλυκόζης (μετά από φόρτιση)

 

140* mg / dL (7.8 mmol /L ) και άνω

Παθολογικά, απαιτείται καμπύλη ζαχάρου (βλέπε παρακάτω)

 

* Ορισμένοι χρησιμοποιούν ως όριο το >130 mg / dL (7.2 mmol / L ) διότι αυτό εντοπίζει το 90% των γυναικών με διαβήτη κύησης, σε σύγκριση με το 80% που εντοπίζεται αν χρησιμοποιηθεί ως όριο το >140 mg / dL (7.8 mmol / L ).

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έκανα και εγώ τη μικρή καμπύλη ζαχάρου προχθές και βγήκε παθολογική!!!

0 - 82 και μετά απο 60' - 160.. Ο γιατρός μου είπε οτι θα χρειαστει να κάνουμε την μεγάλη καμπύλη και μεγάλη προσοχή ως τότε σε μακαρόνια, γλυκά, ρύζι, ψωμιά και γινωμένα φρούτα... Δίαιτα δηλαδή.. Το λιγότερο είναι αυτο βέβαια, έχω φοβηθεί τόσο πολύ!!! Έχει καμιά κοπελιά αντίστοιχη εμπειρία?

 

Και μένα η μικρή καμπύλη βγήκε τσιμπημένη (153 η δεύτερη μέτρηση). Μέχρι τότε έτρωγα απίστευτες ποσότητες παγωτού και αρκετά ζυμαρικά. Επίσης για τις καούρες είχα αποκτήσει τη συνήθεια να πιπιλίζω συνέχεια κρακεράκια τις περισσότερες ώρες της μέρας που ήμουν στο γραφείο.

 

Μου τα έχωσε γερά ο γιατρός γιατί είχα πάρει 8 κιλά σε ένα μήνα (τώρα μερικές μέρες πριν γεννήσω είμαι στα +11 και μέχρι τον τέλος του 4ου δεν είχα πάρει τίποτα), το αμνιακό υγρό ήταν αυξημένο και ο μπέμπης 2 εβδομάδες μεγαλύτερος (ενώ μέχρι τότε, αλλά και μετά, οι μετρήσεις του συμβάδιζαν πλήρως με την εβδομάδα κύησης)...μετά από δυο βδομάδες έκανα τη μεγάλη καμπύλη, αφού είχα κόψει μαχαίρι το παγωτό και λοιπά γλυκά και δεν έτρωγα μακαρόνια, ρύζι, πατάτες επί καθημερινής βάσης...

οι μετρήσεις της μεγάλης καμπύλης βγήκαν πολύ χαμηλές και όλα καλά :) Από κει και πέρα δεν έτρωγα γλυκά, έκοψα τα κρακεράκια και τα πολλά ζυμαρικά (από 5 φορές σε 3 την εβδομάδα!)...

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Και μένα η μικρή καμπύλη βγήκε τσιμπημένη (153 η δεύτερη μέτρηση). Μέχρι τότε έτρωγα απίστευτες ποσότητες παγωτού και αρκετά ζυμαρικά. Επίσης για τις καούρες είχα αποκτήσει τη συνήθεια να πιπιλίζω συνέχεια κρακεράκια τις περισσότερες ώρες της μέρας που ήμουν στο γραφείο.

 

Μου τα έχωσε γερά ο γιατρός γιατί είχα πάρει 8 κιλά σε ένα μήνα (τώρα μερικές μέρες πριν γεννήσω είμαι στα +11 και μέχρι τον τέλος του 4ου δεν είχα πάρει τίποτα), το αμνιακό υγρό ήταν αυξημένο και ο μπέμπης 2 εβδομάδες μεγαλύτερος (ενώ μέχρι τότε, αλλά και μετά, οι μετρήσεις του συμβάδιζαν πλήρως με την εβδομάδα κύησης)...μετά από δυο βδομάδες έκανα τη μεγάλη καμπύλη, αφού είχα κόψει μαχαίρι το παγωτό και λοιπά γλυκά και δεν έτρωγα μακαρόνια, ρύζι, πατάτες επί καθημερινής βάσης...

οι μετρήσεις της μεγάλης καμπύλης βγήκαν πολύ χαμηλές και όλα καλά :) Από κει και πέρα δεν έτρωγα γλυκά, έκοψα τα κρακεράκια και τα πολλά ζυμαρικά (από 5 φορές σε 3 την εβδομάδα!)...

 

Αλήθεια μαράκι? Πόσο θάρρος μου δίνεις τώρα.. Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να μου βγεί λίγο καλύτερη η μεγάλη? Εγώ έχω πάρει 8 κιλά στο σύνολο και η μπέμπα είναι 3 μέρες μεγαλύτερη!!! Γλυκά δε τρώω καθόλου τώρα και κάποιες φορές τρώω μικρή ποσότητα μακαρόνια ή ρύζι!!

Ο γιατρός μου μου είπε οτι δεν είναι τόσο τραγικό όσο το έχω στο μυαλό μου!! Τη Πέμπτη θα πάω για τη μεγάλη καμπύλη, για να δούμε!!!

Σου εύχομαι με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου στα χέρια σου και χίλια ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια μαράκι? Πόσο θάρρος μου δίνεις τώρα.. Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να μου βγεί λίγο καλύτερη η μεγάλη? Εγώ έχω πάρει 8 κιλά στο σύνολο και η μπέμπα είναι 3 μέρες μεγαλύτερη!!! Γλυκά δε τρώω καθόλου τώρα και κάποιες φορές τρώω μικρή ποσότητα μακαρόνια ή ρύζι!!

Ο γιατρός μου μου είπε οτι δεν είναι τόσο τραγικό όσο το έχω στο μυαλό μου!! Τη Πέμπτη θα πάω για τη μεγάλη καμπύλη, για να δούμε!!!

Σου εύχομαι με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου στα χέρια σου και χίλια ευχαριστώ!!!

 

Κοριτσάκι μου σ'ευχαριστώ για τις ευχές σου!

Είμαι σίγουρη ότι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με την καμπύλη! Θα περιμένω νέα σου! Πολλά φιλιά!

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου σ'ευχαριστώ για τις ευχές σου!

Είμαι σίγουρη ότι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με την καμπύλη! Θα περιμένω νέα σου! Πολλά φιλιά!

 

Τη Πέμπτη θα πάω να τη κάνω..

Θα σε ενημερώσω.. Αν δεν έχεις υποδεχτέι τον μπέμπη σου μέχρι τότε..:D

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω αυριο παω για την καμπυλη.Δεν μου ειπαν οτι πρεπει να μαι νηστικη απο νωρις το βραδυ.Ισχυει αυτο η τρωω κανονικα και απλα το πρωι να μην εχω φαει τιποτα?

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...