Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Iνομυώματα και αφαίρεση μήτρας


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 207
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κορίτσια. Χθες επέστρεψα από το νοσοκομείο τελικάααααα. Την Τρίτη εγινε η περιβοητη επέμβαση. Τελικά τα ινομυωματα που βγηκαν με ανοιχτό χειρουργείο ήταν 12!!!!! (ολοκληρη ομάδα).

Ο γιατρός μου πολύ καλός, πάντα δίπλα μου. Βεβαια ακομη παιρνω αγωγη (αντιβιώσεις κλπ) και "χτυπαω" και κανενα 37αρι στο θερμομετρο αλλα αυτό δεν είναι καπως φυσιολογικό;; Επισης εχω και λιιιιγο αιματακι, το οποιο λεει θα εχω για λιγες ημέρες...αχ κοριτσια απο τη μια ξελαφρωσα από την αλλη ανησυχω (οχι που θα μου εφευγε η ανησυχια). Εσας ποσο καιρο σας πήρε να νιώσετε καλά;

Link to comment
Share on other sites

Σιδερένια βρε λουλουδένια! Περαστικά! Η γαϊδούρα δεν άδειασα να έρθω, θα τα πούμε και με πμ! Αντιβίωση θα πάρεις καμιά 15ριά μέρες συνολικά, αφού έφαγες μαχαίρι βρε κοριτσάκι μου! Πρόσεξε τον πυρετό σου μην ανεβαίνει, αν δεις να επιμένει κοίταξέ το για λοίμωξη. Το αίμα φυσιολογικότατο! Για πες! Δεν πονάς πολύ πια, ε? Πόνεσες την πρώτη μέρα? Πόση ώρα κράτησε? Τι νάρκωση? Πώς ξύπνησες? Πες!:)

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Νάρκωση ολική έκανα (ο τραυματιοφορεας που με πήγε στο χειρουργείο κούκλος), η επεμβαση κράτησε περιπου μιαμισυ ώρα, βγήκαν όπως είπα και παραπάνω 12 ινομυωματα εκ των οποιων το ενα παρολιγο να μου κατεστρεφε την σαλπιγγα. Ξύπνησα αμέσως από τη νάρκωση και ζητουσα επιμονα διπλο κεικ σοκολάτα (όπως και τις επομενες 2 ημέρες που εμεινα στο νοσοκομείο).

Επίσης οταν ρώτησα τον καλό μου "τι ελεγα όταν ξύπνησα" μου απαντησε "αυτά που λες συνήθως, οπότε κανείς δεν παρεξήγησε":p

Και εγω μωρε τη λοίμωξη φοβαμαι, αλλα οσο περνούν οι μέρες δεν γίνεται και πιο μακρινο το σενάριο;; Η αντιβιωση μου κραταει μεχρι την ερχομενη Τρίτη (οι ενέσεις είναι κανενα 15νθήμερο ακόμη) αλλα πυρετό μεχρι στιγμής είχα μεχρι 37.1 (αυτό ειναι δεκατα ή όχι;;)

Αυτά που λέτε τα νέα μου. Πονάω λίγο αλλά υποφερτά...(σαν να με δειρανε καπως...βρε λες;;;)

Επίσης επειδή το χειρουργειο μου τελειωσε γυρω στις 4 το απογευμα, σηκωθηκα την επομενη μερα το πρωι μόλις μου εβγαλαν τον καθετήρα δηλαδή (και από τότε δεν εβαλα κώλο κάτω), γι'αυτο ενω ήταν να φυγω παρασκευη μεσημερι τελικα βγηκα πεμπτη. Αυτα εν ολιγοις...θα σας πω τι γινεται και στην πορεία...

Link to comment
Share on other sites

μπραβο βρε κοριτσι μου χαιρομαι που πηγαν ολα καλα και εγω εγχειριζομαι την παρασκευη για ινομυωμα λαπαροσκοπικα.και φοβαμαι πολυ.κατ αρχην φοβαμαι πολυ την ναρκωση και πως θα ειμαι μετα την ναρκωση.μακαρι να πανε ολα καλα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περαστικα σου!!!!! Αντε σιδερενια τωρα!

 

Την δευτερη εβδομαδα θα εισαι πολυ καλυτερα και μερε με τη μερα θα καταλαβαινεις μεγαλυτερη διαφορα!

 

Ειδες που ολα πηγαν πολυ καλα? :D

Είσαι όλη μου η ΖΩΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ.

ΕΙΜΑΙ ΜΗΤΕΡΑ 2 ΠΑΙΔΙΩΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ 1 ΕΞΕΤΑΣΗ ΜΕΤΑ ΤΗ 2Η ΓΕΝΝΑ ΠΡΙΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΒΡΕΘΗΚΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ 0.6 ΕΚ ΙΝΟΜΥΩΜΑ .ΤΗ 2 ΧΡΟΝΙΑ 1.9 ΕΚΑΤΟΣΤΑ. ΚΑΙ ΤΗΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΗΤΑΝ 3,6 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΜΗΝΕΣ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ 5.6 ΕΚΑΤ. ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΟ ΓΙΑΤΙ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ.

 

ΟΙ ΓΝΩΜΕΣ ΔΙΙΣΤΑΝΤΑΙ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ 3 ΠΑΙΔΙ ΠΡΕΠΕΙ ΑΝΟΙΧΤΗ ΤΟΜΗ

ΣΑΣ ΕΥΑΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου σας στελνω την πιο γλυκια μου καλημερα!!!

 

Δεν θελω να βγω εκτος θεματος απλα θελω να ειστε οι πρωτες που θα το πω..

 

Επειδει μαζι σας περασα ολες μου τις αγωνιες και τους φοβους απο το χειρουργειο που ειχα κανει πριν 6 μηνες θα ηθελα να σας πω οτι μετα απο αυτο και απο τον πρωτο μηνα προσπαθειων τελικα τα καταφεραμε...ειμαι εγκυος....

 

Skybeam σ ευχαριστω για τα ομορφα λογια σου, Fleur ειδες????

 

Evagba πιστευω το σημερινο μου μυνημα να σε καλυψε...

 

Να μην φοβασαι καλη μου να χαιρεσαι που το βρηκες και μπορεισ να γιατρευτει!!

 

Πολλα φιλακια σε ολες!!

Είσαι όλη μου η ΖΩΗ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι καλά νέα είναι αυτά;;; Χαίρομαι πάρα πολύ ειλικρινά. Είμαστε εδω για τακτικές ενημερώσεις εννοείται. Αντε και σύντομα στα δικά μας όσες θέλουν ένα μωράκι;)

 

Εχει δίκιο η Decem, να λες καλά που το βρήκες και είναι κάτι περαστικό. Αφου μεγαλώνει και ενδιαφέρεσαι και για αλλο παιδάκι καλό θα ήταν να αφαιρεθεί. Κανε μια γύρα απο γιατρούς όμως να παρεις διάφορες απόψεις πριν το αποφασίσεις (εγω πηγα σε 4 και τελικά δεν κατέληξα στον αρχικά δικό μου να φανταστείς). Εγώ πια αφού το πήρα απόφαση ψυχολογικά είμαι ΠΑΡΑ πολύ καλύτερα και σωματικά μέρα με την ημέρα (σήμερα κλεινω 2 εβδομάδες απο την ανοιχτή επέμβαση που έκανα).

Εύχομαι το καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Επειδει μαζι σας περασα ολες μου τις αγωνιες και τους φοβους απο το χειρουργειο που ειχα κανει πριν 6 μηνες θα ηθελα να σας πω οτι μετα απο αυτο και απο τον πρωτο μηνα προσπαθειων τελικα τα καταφεραμε...ειμαι εγκυος....!!

Σ υ γ χ α ρ η τ ή ρ ι α! :D:D

 

άντε και στα δικά μας οι υπόλοιπες:)

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια τελικά το δικό μου είναι τοιχωματικό. Θα το αφαιρέσουμε με ανοιχή επέμβααη αμεσα ¨γιατί θα μου φαει τη μήτρα όπως μου είπε ο γιατρός. Ισχύει ότι πρέπει να περιμένω να αδιαθεήσω και μετά απο 2 ημέρες να το κάνω για να έχει χρονό να επουλωθεί η μήτρα;ποσες μέρες θα μείνω στο νοσοκομείο ;μπορώ να ταξιδέψω;

φιλικια

Link to comment
Share on other sites

εγω εδώ είμαι καλέ...με το καλό να κανεις και εσύ την επέμβαση αντε να δεις ολα θα πανε καλά. Εμενα με πονουσε η μεση, το πόδι δεν μπορείς να φανταστείς, για να μην αναφερω την πιεση σε εντερο και ουροδοχο κύστη. Αντε και μόλις στο βγαλεις θα ξελαφρώσεις. Πόσες μέρες θα μείνεις στο νοσοκομείο τελικά; εγώ ήταν να μεινω 3 αλλα τελικά εφυγα στις 2. Βεβαια στο σπίτι ξαπλα ε;; μεχρι να αισθανθεις καλά.

Link to comment
Share on other sites

μου είπαν για 2 μέρες . Αλήθεια πόσες μέρες θα κάνω να σηκώσω βάρη (γύρω στις 20;) . Αχ κορίτσια ευτυχώς που υπάρχετε. Γιατί κάποια κορίτσια δεν τα αφαιρούν ακόμη και όταν είναι πάνω απο 10 εκ;

Link to comment
Share on other sites

κοιτα αυτό με την περίοδο δεν μου το είπε ο γιατρός μου. Μαλιστα εγω περιμενα στις 5 του μήνα και έκανα την επεμβαση 29. Δεν ξέρω κατα ποσο επηρρεάζεται βεβαια ο οργανισμός καθότι και εγω ακόμα περιμένω....βάρη για κανενα μήνα εγω τα αποφεύγω,βεβαια βλέποντας και κανοντας. Εγω η χαζή το παρακανα μετά με το φαγητο και τώρα εχω και γαστρίτιδα να αντιμετωπίσω....

Link to comment
Share on other sites

Γειααα σας!Σιδερένιες και συγχαρητήρια στην εγκυμονούσα!Και εγώ τελικά ανοιχτό θα κάνω το Σεπτέμβρη.

Fleur είχες πρόβλημα με το πόδι λόγω ινομυώματος?Έχω και γω θέμα με το πόδι και τρέχω σε γιατρούς και δεν λέει να περάσει.Μου είπαν ότι είναι τενοντίτιδα αλλά δεν αποκλείουν να φταίει και το ινομύωμα και έχω αγχωθεί και με αυτό.

Να κάνω κάποιες ερωτήσεις?Τις ενέσεις που κάνει η fleur τις κάνατε όλες οι κοπέλες?Γιατί θα πρέπει να βρω από πριν ποιος θα μου τις βάλει εκτός νοσοκομείου.:roll:

Πόσες μέρες άδεια σας έδωσε ο γιατρός?

Και μια πολύ πολύ πολύ κουφή ερώτηση...:oops: Βολεύει στο νοσοκομείο να φοράς πυτζάμα ή καλύτερα νυχτικιά?(με νευριάζουν οι νυχτικές :D)

Ευχαριστώωωωωωωωωωωωωω!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειααα σας!Σιδερένιες και συγχαρητήρια στην εγκυμονούσα!Και εγώ τελικά ανοιχτό θα κάνω το Σεπτέμβρη.

Fleur είχες πρόβλημα με το πόδι λόγω ινομυώματος?Έχω και γω θέμα με το πόδι και τρέχω σε γιατρούς και δεν λέει να περάσει.Μου είπαν ότι είναι τενοντίτιδα αλλά δεν αποκλείουν να φταίει και το ινομύωμα και έχω αγχωθεί και με αυτό.

Να κάνω κάποιες ερωτήσεις?Τις ενέσεις που κάνει η fleur τις κάνατε όλες οι κοπέλες?Γιατί θα πρέπει να βρω από πριν ποιος θα μου τις βάλει εκτός νοσοκομείου.:roll:

Πόσες μέρες άδεια σας έδωσε ο γιατρός?

Και μια πολύ πολύ πολύ κουφή ερώτηση...:oops: Βολεύει στο νοσοκομείο να φοράς πυτζάμα ή καλύτερα νυχτικιά?(με νευριάζουν οι νυχτικές :D)

Ευχαριστώωωωωωωωωωωωωω!!!!!!

 

Για σου Δεσποινάκι, εύχομαι με το καλό η επέμβαση. Ναι το πόδι μου το ένιωθα πολύ "βαρύ" κάποιες μερες ειδικά πριν την περίοδο. Εγω εφτασα μεχρι σε νευρολογο για το πόδι μου δεν μπορείς να φανταστείς....και ολα αυτά από το ινομύωμα...τελοσπαντων. Οι ενέσεις αυτές είναι αντιπηκτικες και γίνονται περιπου για 15 ημέρες μετά την επεμβαση. Δεν ξέρω αν έκαναν όλα τα κοριτσια εγω εκανα τις innohep. Γίνονται υποδόρια και σχετικά εύκολα. Εγω ευτυχως βρήκα μια κοπέλλα που δουλευε σε διαγνωστικό κέντρο και εμενε κοντά μου, αν μενεις κοντα στην Κυψέλη μπορώ να σου στειλω στοιχεια της με ΠΜ. Να σου πω επίσης οτι οι συγκεκριμένες πρέπει να γίνονται συγκεκριμένη ώρα καθε μέρα οποτε να το κανονισεις οποτε σε βολευει και επίσης μπορείς να τις κανεις και στο φαρμακείο (απλα οταν μεσολαβει και σκ ειναι καπως δυσκολα). Ο γιατρός μου εγραψε 2 εβδομαδες αδεια αλλα αν του πεις μπορει να σου γραψει και 3 αναλογα τι εργασία κανεις.

Θα συμβουλευα να παρεις νυχτικο, στην ανοιχτή επεμβαση τα πυτζαμάκια δεν βολεύουν. Μια καλή λύση ειναι να παρεις ενα φορεματάκι για νυχτικο (να'σαι και ομορφη οταν θα έρθουν να σε βλεπουν) Εγω προσωπικά βολευτηκα με ενα φορεματάκι μπάνιου:P:p

 

Μια ασχετη ερώτηση κορίτσια και από μένα: Ενω για το χειρουργείο μπηκα χαλαρη και ηρεμη, τις τελευταιες μέρες τιναζομαι αρκετες φορες στον ύπνο μου (χερια ποδια κορμος) και ξυπναω με αποτελεσμα να μην κοιμαμαι αρκετα. Το έχει παθει καμμια σας αυτό;;; λέτε μετεγχειριτικο άγχος;;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...