Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Iνομυώματα και αφαίρεση μήτρας


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 207
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ξεμπέρδεψα και εγω κορίτσια,ΤΕΛΕΙΑΑΑ!!! Καλά η τεχνολογία έχει προχωρήσει τόσο πολύ που πραγματικά έχω την ανάγκη να το μοιραστώ μαζί σας! Η ρομποτική χειρουργική αφαίρεση ινομυωμάτων είναι πιστέυω η καλύτερη μέθοδος!Την έκανα την τετάρτη και σήμερα είμαι περδίκι, καλά και χθές ήμουν αλλά σήμερα πολύ καλύτερα! Λίγο πρήξιμο αλλά φυσιολογικό!Είχα πάρα πολλά ινομυώματα και δυστυχώς πήρε πολλή ώρα το χειρουργείο αλλά μόνο αυτό ήταν το αρνητικό, και απο ασφάλεια δεν το συζητάω, αναίμακτα! Επίσης απο τιμή έχω να σας πώ οτι είναι λίγη η διαφορά απο την απλή χειρουργική τομή (λαπαροτομή). Χαίρομαι πολύ που έκανα αυτή την μέθοδο και την συστήνω σε όποια θέλει επίσης να ξεμπερδεύει με τα ινομυωματάκια! Ο γιατρός μου είναι ΣΟΥΠΕΡ, τέλειος, επαγγελματίας, και λόγω του οτι είναι και νέος είναι πολυ μπροστά απο άποψης τεχνολογίας και ένα επίσης καλό είναι οτι μέχρι χτές με έπαιρνε κάθε μέρα για να δεί πως είμαι! Τον συστήνω ανεπιφύλακτα σέ όποια θέλει κορίτσια! Είναι Μαιευτήρας Γυναικολόγος με είδίκευση στην ρομπότική χειρουργική και είναι απο τους πρώτους που ξεκινήσαν τη ρομποτική μέθοδο στην Ελλάδα (Αδάμης Θεόδωρος). Λοιπόν αυτά κορίτσια, αν έχετε απορίες σχετικά με την μέθοδο με ρωτάτε ελέυθερα! Φιλάκια και καλά ξεμπερδέματα και στις υπόλοιπες!

Ελ!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Εκλεισα και εγώ το χειρουργείο μου για τις 29 για την αφαίρεση των ινομυωμάτων. Λόγω του ότι ειναι αρκετά (10) και τα δυο εξ αυτών μεγάλα θα γίνει με ανοιχτό χειρουργείο. Αυτό λίγο με φοβίζει αλλα ειναι μονοδρομος δεν γίνεται να το αφήσω αλλο. Αντε βρε κορίτσια δώστε λίγο κουράγιο γιατί τρεμει η καρδούλα μου....

Link to comment
Share on other sites

Say my name σου ευχομαι περαστικα!!!

Χαιρομαι που ολα πηγαν τοοοσο καλα!

 

Fleur να μην ανυσηχεις και αγχωνεσαι γιατι οπως βλεπεις ειμαστε πολλες κοπελες που περασαμε το ιδιο με εσενα...

Για καθετι που εντοπιζουμε και αντιμετωπιζεται πρεπει να ειμαστε αισιοδοξες ειναι πολυ σημαντικο!!

Σου ευχομαι τα καλυτερα

Φιλια ;)

Είσαι όλη μου η ΖΩΗ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ κορίτσια για τις ευχές σας. Αντε να ξεμπερδεύω με αυτή την ιστορία και εγώ...απλά εχω λίγη αγωνία (λογικό θα μου πείτε). Decem εσύ που εκανες ανοιχτό χειρουργείο, πόσες μέρες έμεινες στο νοσοκομείο;;; (βεβαια ίσως περίπτωση με περίπτωση να έχουν διαφορά)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!

Λογικο ειναι να εχεις αγωνια αλλα ολα θα περασουν..

Λοιπον εγω μπηκα Δευτερα εγινε η προετοιμασια, Τριτη εκανα την επεμβαση και Παρασκευη πηγα σπιτακι μου.

Οσο πιο νωρις σηκωθεις να περπατησεις τοσο πιο γρηγορη αναρωση θα εχεις και τοσο πιο γρηγορα θα αισθανεσαι και εσυ καλυτερα.

Και να ξερεις οτι μερα με τη μερα θα βλεπεις μεγαλη αλλαγη στον εαυτο σου....αλλα μην ξεθαρεψεις και πολυ, θελει λιγο προσοχη τις πρωτες ημερες με τις αποτομες κινησεις και φυσικα τα βαρη τα ξεχνας για ενα διαστημα..

Φιλακια

Είσαι όλη μου η ΖΩΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Decem...:). Εγώ θα πάω για εξετάσεις κλπ τη Δευτέρα αλλα δεν θα μείνω το βράδυ και Τρίτη πρωι πρωι θα είμαι εκεί για την επέμβαση. Ξερεις το έχω στο μυαλο μου ως "αντε να ξεμπερδευω και μ'αυτο" αλλά οταν σκεφτομαι τη στιγμή αυτή καθαυτή με πιανει λίγο τρόμος. Ολική έκανες εσύ ε;;; πόσο κράτησε η επέμβασή σου;; (βεβαια εμένα είναι και καμμια δεκαριά τουλαχιστον που πρεπει να αφαιρεθουν, και καθε περίπτωση ειναι διαφορετική). Χρειάστηκες μετάγγιση;; (είχες χαμηλό αιματοκρίτη δηλαδή ή όχι;)

Συγνωμη που σε ζαλίζω αλλά....ξέρεις οι απορίες της πρωτάρας..:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας! Είμαι καινούργια και θα ήθελα τη βοήθειά σας γιατί έχω φρικάρει εντελώς!Έχω ινομύωμα στη μήτρα περίπου 8,5 εκ και πρέπει να το βγάλω με ανοιχτή επέμβαση.Ψάχνω λοιπόν γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο γιατί δεν έχω ιδιωτική ασφάλεια. Έχω ακούσει ότι Χασιάκος και Κρεατσάς στο Αρεταίειο είναι πολύ καλοί γυναικολόγοι,αλλά είναι ειδικότητά τους τα ινομυώματα? Έχει καμία εμπειρία αφαίρεσης από αυτούς τους δύο? please help me!Ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Έχεις σιγουρευτεί despina11 ότι η περίπτωσή σου χρειάζεται αποκλειστικά και μόνο ανοιχτό χειρουργείο? Γιατί αν το πρόβλημά σου μπορεί να λυθεί με ρομποτική επέμβαση θα ήταν πιο εύκολο για σένα...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Δύο γιατροί μέχρι τώρα μου είπαν για ανοιχτό. Το ψάχνω και για ρομποτική αλλά στο Ντυνάν που ρώτησα μου είπαν ότι κοστίζει περίπου 6.000 ευρώ και απογοητεύτηκα γιατί έχω δημόσιο και μου καλύπτει μόνο 500 Ευρώ.Αν ξέρετε άλλες τιμές σε άλλο νοσοκομείο πείτε μου.Στο Λάικο διαβάσα ότι δεν λειτουργεί το ρομποτ γιατί δεν έχουν χρήματα να το συντηρήσουν.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ say !!! έχεις δίκιο, όσο το σκεφτεσαι τόσο χειροτερα είναι...;)

Δέσποινα, μόνο ένα ινομύωμα είναι να βγάλεις; ή έχεις και άλλα μικρότερα;; (συνήθως πανε και παρεούλες αυτά γι'αυτο ρωτάω). Αν έχεις αρκετά καλύτερα ανοιχτό χειρουργείο, αν όμως έχεις ενα ίσως να γίνεται και ρομποτικά που σου λένε τα κορίτσια. Δεν χρειαζεται να έχεις ιδιωτική ασφαλιση, ένα μέρος πληρώνει το ταμείο σου και τα αλλα εσύ (δεν ξερω βεβαια τι δυνατοτητες εχεις). Για τους γιατρούς που ρωτάς δεν ξέρω να σου απαντήσω αλλα εχω ακουσει και καλά και κακά, οπότε δεν είμαι αξιοπιστη πηγή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια εξαρτάται που βρίσκονται τα ινομυωματα για να γίνει ρομποτική ή ανοιχτό χειρουργείο! Εγώ είχα 8! Τα 7 μπορούσαν να βγουν με ρομποτική αλλά είχα ένα σε επικίνδυνο σημείο και έπρεπε να γίνει χειρουργείο.

----------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη μου εγχείρηση έβγαλα 30 με ανοιχτό. Στη δεύτερη 1 ενδομήτριο με υστεροσκοπικό. Στην τρίτη ρομποτική εγχείρηση τυπικά ήταν 4 ινομυώματα αλλά ουσιαστικά ήταν 2 μικρά και 2 που σχημάτιζαν συστάδες. Η μίσή μήτρα ήταν καλυμμένη από τις συστάδες. Κορίτσι μου ψάξτο, μην υποστείς ανοιχτό αν γίνεται ρομποτικά.

 

Για ρομποτικό έχουμε δύο δοκιμασμένους εδώ στο forum. Αδάμη Θεόδωρο, που χειρούργησε τη SayMyName ρομποτικά και Χατζηραφαήλ Βασιλική που χειρούργησε εμένα (ρομποτικά και υστεροσκοπικά). Και οι δυο μας είμαστε ευχαριστημένες από τους συγκεκριμένους.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

εγώ ακόμη δεν έχω άποψη καθώς μπαίνω για χειρουργείο την ερχόμενη Τρίτη, ανοιχτό όμως. Ο γιατρός μεχρι στιγμής φαίνεται άψογος και έχει μια εξειδικευση στα ινομυωματα απ'οτι μου έχουν πει....θα σου πω όμως μετά την επέμβαση.

Συμφωνώ Στέλλα. Και εγω ήθελα πολυ να κανω ρομποτικό ή εστω λαπαροσκοπικό αλλά δεν γίνεται...κάθε περίπτωση ειναι διαφορετική. Δέσποινα η μονη συμβουλη που μπορώ να σου δωσω ειναι να παρεις 2 τουλαχιστον γνωμες πριν προχωρήσεις και δεύτερον αν ολοι σου πουν για χειρουργείο να προχωρήσεις σύντομα. Μην το αφήσεις (όχι για τίποτα άλλο απλά θα σε "τρώει" από μεσα σου)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ολικη εκανα χωρις επιπλεον επισκληριδιο κτλ....

Γιατι ο αναισθησιολογος προσπαθουσε να με πεισει να κανω και επισκληριδιο..αλλα φυσικα δεν δεχτηκα..

Δεν κρατησε πολυ ωρα αλλα σε κρατανε καποιες ωρες μετα στο δωματιο της ανανηψης.

Εχω χαμηλο αιματοκριτη αλλα δεν χρειαστηκα καθολου μεταγγιση...

Καταλαβαινω την αγωνια σου και τις ερωτησεις σου και εγω ετσι ακριβως ημουν, αλλα σου λεω απο πρωτο χερι οτι παιζει εξαιρετικα σημαντικο ρολο η ψυχολογια σου!!!

Προσπαθησε να εισαι ηρεμη μοναχα και ολα θα πανε τελεια!

Οτι και να σου ερθει να ρωτησεις , ρωτα το δεν υπαρχει κανενα προβλημα!

Είσαι όλη μου η ΖΩΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ..ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΟΣΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΩ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΟΥ. ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΝΑΤΕ ΕΣΕΙΣ ΤΗ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΠΗΓΕ ΤΟ ΜΑΛΛΙ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσακι μου !εχω εναν πολυ καλο γιατρο !αν σε ενδιαφερει να σου στειλω πμ το τηλ του και το ονο μα του ειναι απο τους καλυτερους στην ελλαδα !

 

Στείλτον μου κι εμένα!!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Despina11 έχω να σου προτείνω τον δικό μου , επειδή ούτε εγώ έχω ιδιωτική ασφάλεια και με βοήθησε πολύ ο δικός μου σε αυτό, μου έκανε πάρα πολύ καλή τιμή και εγώ είχα πάρα πολλά ινωμυώματα ( τι τέλεια χρησιμοποιώ παρελθοντικό χρόνο). Και απο παρασκευή θα πάω στο ΙΚΑ να δώ τι θα μου δικαιολογήσουν απο εκεί και θα ενημερώσω και για αυτό. Αν θές λεπτομέρειες για την τιμή και το γιατρό να σου στείλω π.μ.

Ελ!:cool:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΠΟΣΟ ΚΑΛΑ ΠΗΓΑΝ ΟΙ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΚΟΥΡΑΓΙΟ.ΝΑ' ΣΤΕ ΟΛΕΣ ΚΑΛΑ!ΕΧΩ ΚΛΕΙΣΕΙ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΘΑΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΤΕ ΠΜ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΣΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!ΤΕΛΙΚΑ ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...