Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Iνομυώματα και αφαίρεση μήτρας


Recommended Posts

Παιδιά, το έκανα! Η υστεροσκοπικη αφαίρεση του ενδομήτριου ινομυώματος στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία! Μου μένει άλλο ένα και δευτέρα έχω ραντεβού με τη γυναικολόγο μου να δούμε πώς θα αφαιρεθεί. Πάντως νομίζω πως σε δυο τρεις εβδομάδες μπορώ πάλι να ξεκινήσω προσπάθειες για νινί:)

 

Decem αύριο νομίζω είναι η μεγάλη μέρα για σένα, ε? Όλα θα πάνε σούπερ κουκλίνα μου. Φιλάκια!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 207
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χαιρομαι που ενα-ενα τα τελειωνεις μπραβο σου!!!

Εγω εκανα τις εξετασεις μου και σημερα ειναι η τελευταια μου ημερα στη δουλεια....

Ηρθε και εμενα η ωρα μου...Οταν με το καλο ξεμπερδεψω θα σας ξαναβρω εδω...

Σ ευχαριστω πραγματικα παρα παρα πολυ μου δινεις κουραγιο!!!

Φιλακια, τα λεμε!!!

Είσαι όλη μου η ΖΩΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ θέλω να σου πω 1 πολύ μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ γλυκειά μου Skybeam,

σε διαβάζω πάρα πολύ καιρό και είσαι από τα λίγα άτομα που μ'έχετε κάνει να κλάψω από πολύ πολύ συγκίνηση :(:(:(...

 

Τι να πω,

είσαι ΉΡΩΑΣ κοπέλα μου, ξέρω πόσο πολύ θέλεις ένα παιδάκι και σου έχουν βγει τόσες πολλές αναποδιές,

αλλά ΕΣΥ δεν το βάζεις κάτω με τίποτα!!!!!number-one-043.gif

 

Σου στέλνω την αγάπη μου και την θετική μου ενέργεια να σου πάνε όλα καλά και γρήγορα να αφαιρέσεις και το δεύτερο, καλή ανάρρωση να έχεις και γρήγορα-γρήγορα να έχουμε από το καινούριο έτος τικεράκι με μωράκι!!!!

 

Και να σκεφτείτε την εξωσωματική όπως κάνανε κάποιες κοπέλες και πήγαν όλα καλά τελικα!

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Γλυκιά μου mor@ki_K, σ' ευχαριστώ πάρα πολύ! Δεν είμαι εγώ ο ήρωας, αλλά η φοβερή γιατρός μου, εγώ απλά χρειάστηκε να την βρω (ευτυχώς ήμουν τυχερή). Μετά τις γιορτές θα πάω να αφαιρέσω και το άλλο, όπως το λες.... για να δούμε! Αν πάνε όλα καλά μπορεί να έχω και γω μια μπουμπού τον καινούργιο χρόνο! Όσο για την εξωσωματική, έχεις δίκιο. Το σκέφτομαι ήδη, μιας και παρά τις ελεύθερες σχέσεις τόσα χρόνια με τον άντρα μου (και τις... "βλακειούλες" που οπωσδήποτε έγιναν όταν ήμουν νεαρή) δεν έχω μείνει ποτέ έγκυος... ούτε κατά λάθος που λένε.

Ευχαριστώ για το μήνυμα, καλές γιορτές!:)

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Skybeam, έχω κι εγώ πολύ μεγάλα ινομυώματα μέσα στην μήτρα. Το διαπίστωσα όταν έμεινα έγκυος και πήγα για τον πρώτο υπέρηχο!

Παρόλο που μεγάλωσαν με την εγκυμοσύνη, γέννησα κανονικά και ο γιατρός μου είπε να μην τα αφαιρέσω ακόμη, μήπως θέλω να κάνω κι άλλο παιδί στο μέλλον, διαφορετικά πρέπει να αφαιρεθούν.

Επειδή όμως θέλω να αποφύγω το "μαχαίρι" πήγα σε ολιστικό γυναικολόγο και τώρα κάνω φυτοθεραπεία.

 

Σε μερικούς μήνες τα ινομυώματα θα συρικνωθούν.

 

Ο ίδιος γιατρός παρέχει αποτελεσματικότατη θεραπεία με βότανα και για την αύξηση της γονιμότητας.

Link to comment
Share on other sites

Κανω 2 μήνες φυτοθεραπεία. Μετά από 4 μήνες θα ξανακάνω υπέρηχο για να δω αν μίκρυναν. Νιώθω πάντως σαν να φεύγει το φούσκωμα που ένιωθα.

 

Στην αίθουσα αναμονής του γιατρού, μια κοπέλα μου είπε οτι το ινομύωμά της έχει πλέον εξαφανιστεί! Επίσης μου είπε για μια φίλη της που με άλλη θεραπεία κατάφερε και έμεινε έγκυος.

 

Βέβαια τον Απρίλιο εγώ θα ξέρω από πρώτο χέρι αν είναι αποτελεσματική η θεραπεία.

Link to comment
Share on other sites

Κανω 2 μήνες φυτοθεραπεία. Μετά από 4 μήνες θα ξανακάνω υπέρηχο για να δω αν μίκρυναν. Νιώθω πάντως σαν να φεύγει το φούσκωμα που ένιωθα.

 

Στην αίθουσα αναμονής του γιατρού, μια κοπέλα μου είπε οτι το ινομύωμά της έχει πλέον εξαφανιστεί! Επίσης μου είπε για μια φίλη της που με άλλη θεραπεία κατάφερε και έμεινε έγκυος.

 

Βέβαια τον Απρίλιο εγώ θα ξέρω από πρώτο χέρι αν είναι αποτελεσματική η θεραπεία.

σου στέλνω π.μ.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας και απο εμενα!!

 

Skybeam...τελος καλο ολα καλα...

 

Τελειωσα και εγω με τη σειρα μου αυτην την περιβοητη επεμβαση ολα πηγαν παρα μα παρα πολυ καλα...δεν πειραχτηκε, δεν πληγωθηκε τιποτα και η ανναρωση μου ηταν σχετικα γρηγορη..

 

Ειμαι πραγματικα χαρουμενη και σε λιγους μηνες ( περιπου 3 ) ξεκιναω και εγω τις προσπαθειες...

 

Ελπιζω να εχεις ξεμπερδεψει και εσυ!!

 

Φιλια

Είσαι όλη μου η ΖΩΗ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κουκλίνα μου χάρηκα πολύ που όλα πήγαν καλά! Εμένα μένει το τελευταίο χειρουργείο Μάρτη ή Απρίλη και εύχομαι όλα να πάνε καλά και να ξεκινήσω κι εγώ... Χαίρομαι που ανάρρωσες γρήγορα μιας και πρόκειται για μεγάλο χειρουργείο. Επισκληρίδιο έκανες τελικά ή ολική?

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Να μην ανυσηχεις!!

Τελικα ειναι πολυ σημαντικο να εχεις καλη ψυχολογια!!

Ο αναισθησιολογος ηθελε να μου ξανει και επισκληριδιο και ολικη για να μην ποναω μετα το χειρουργειο..αλλα δεν δεχτηκα.

Εκανα μοναχα ολικη οταν συνηλθα ισα που καταλαβαινα λιγο πονο..αλλα η ανναρωση μου ηταν παρα πολυ καλη!

Την ιδια μερα με σηκωσε ο γιατρος να περπατησω ( μετα απο 5-6 ωρες..), τα καταφερα, δεν εβγαλα σταγονα αιμα ( που σημαινει οτι δεν τραυματιστηκα εσωτερικα) και γενικοτερα χαρη στον γιατρο και τον θεουλη ολα πηγαν αψογα!!

Υπομονη και θετικη σκεψη και ολα θα πανε καλα και για εσενα!!!!

(Διαβαζω τα νεα σου μην νομιζεις οτι σε ξεχασα!!)

Ειμαι σιγουρη γι αυτο και σε λιγο καιρο θα μας λες και εσυ τα ευχαριστα!

Φιλια πολλα!

Είσαι όλη μου η ΖΩΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια γεια σας. Ειχα κι εγω μια περιπετειουλα με ινομυωματα.Το ενα ηταν 2,4 cm και το αλλο 0,8 cm. Το μεγαλο ηταν στη βαση του τραχηλου της μητρας και ειχα αφορητους πονους κατα την περιοδο. Μια μερα πονο χωρις αιμα και μια μερα αιμοαραγια ωσπου να τελειωσει η ρηση. Αποφασισα να τα βγαλω με λαπαροσκοπηση. Ο γυναικολογος μου, συστησε να μεινω εγγυος γιατι οπως γνωριζουμε τα ινομυωματα μεγαλωνουν - τρεφονται με το αιμα και σε περιπτωση εγγυμοσυνης σταματαει η αναπτυξη τους και ισως χανονται.Φυσικα ουτε λογος να κανω τριτο παιδι και ειδικα στην ηλικια μου. Ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο τον χειρουργο μου, μια μερα νοσηλειας και εδω και 3 χρονια παρακολουθω την κατασταση και ολα ειναι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Κουκλίνα μου μην τρελλαίνεσαι. Ινομυώματα βγαίνουν συνήθως ώς 40-45 ετών και "προτιμούν" γυναίκες που δεν έχουν παιδιά. Δεν βγαίνουν όμως σε όλες τις γυναίκες, και ειδικά τέτοιες παράξενες περιπτώσεις όπως η δική μου δεν είναι συνηθισμένες. Μην πανικοβάλλεσαι!

Δε συμφωνω ως προς το μερος οτι προτιμουν γυναικες χωρις παιδια. Ειναι θεμα μητρας. Εγω εχω δυο παιδια και ενω εκανα υπερηχο καθε χρονο, ανακαλυψα τα ινομυωματα μου 15 χρονια μετα τη τελευταια γεννα. Εκανα λαπαροσκοπικη (πριν 2 χρονια) και για την ωρα ειμαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να'μαι παλι και εγω..ακόμα το ψάχνω το θέμα με τα ινομυώματα. Προς το παρόν δεν μου έχουν δώσει συμπτώματα τα δικά μου. Επισης το θετικό ειναι ότι μεσα στον χρόνο δεν μεγάλωσαν.

Αλλα βρε κορίτσια αυτό με την φυτοθεραπεία πιάνει;; Επίσης αν οχι λεω προς το καλοκαιρι να προχωρησω και εγω με την επεμβαση πια...με φοβο βεβαια...γιατι μαλλον θα πρεπει να γινει ανοιχτή επεμβαση.:(

Skybeam εσυ δεν την έκανες ακόμη ε;;

Για όσα κοριτσια το εκαναν ευχομαι περαστικά και ολα καλα απο εδω και περα...

Υ.Γ. σήμερα εκανα και μια προληπτική μαστογραφία και υπερηχο μαστων..ευτυχως όλα καλά...(απλα ηθελα να το μοιραστώ):)

Link to comment
Share on other sites

Fleur μου πήγα εχτές και κανόνισα χειρουργείο (ρομποτικό, με τη Χατζηραφαήλ) για το τέλος Απριλίου. Χαίρομαι για τη μαστογραφία σου που βγήκε καλή! Άλλο τεράστιο θέμα αυτό! Και δεν έχω κάνει ποτέ μαστογραφία, πρέπει να το κανονίσω...

 

Την εγχείρηση μην την κάνεις καλοκαίρι γιατί θα είσαι πρησμένη. Κάν'τη ή τώρα, ή από Σεπτέμβριο...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια και εγω θα παω για ανοιχτο χειρουργειο για ενα ινομυωμα που εχει υποστει εκφυλιση.θα το κανω με επισκληριδιο και μεθη.εχει καμια σας καποια εμπειρια με ανοιχτο χειρουργειο και μεθη να μου πει πως ειναι?πως εισαι με την μεθη?ποση ωρα διαρκει?στο ιασω θα μπω,ειναι καλο νοσοκομειο?:oops:

Link to comment
Share on other sites

Mη φορτωθείς τη μέθη αν κάνεις επισκληρήδιο. Δεν σου χρειάζεται. Έχω κάνει ανοιχτό χειρουργείο και η επισκληρηδιος ήταν αρκετή. Νιώθεις την΄πίεση από τις επεμβάσεις στο σώμα σου αλλά πόνο καθόλου. Γενικώς είναι καλά ανεκτό μόνο με επισκληριδιο. Θα έλεγα να μην επιβαρύνεις τον οργανισμό σου με μέθη.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

H δική μου κράτησε μιάμιση ώρα γιατί αφαίρεσα δεκάδες ινομυώματα (30). Τώρα αν μιλάμε για δυο τρια ή και τέσσερα ινομυώματα, δε νομίζω να κρατάει πάνω από μισάωρο.

 

Στο Ιασώ το είχα κάνει κι εγώ, δεν έχω παράπονο από το νοσοκομείο.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κορίτσια, εχθές πηγα σε εναν καινούργιο γυναικογολο που μου συστησαν. καναμε τεστ παπ, περιμενω αποτελεσματα την μεγαλη τεταρτη, δυστηχως ομως μου βρηκε ενα ινομυωμα τεσσερα εκ. αριστερα κοντα στιη μητρα. αυτο που με προβλιματισε ειναι οτι μου ειπε οτι πρεπει να το αφαιρεσουμε οχι αμμεσα, οταν ειμαι ετοιμη. τον ρωτησα αν εμποδιζει την συλληψη (κανω ελευθερα ερωτα με τον συντροφο μου εδω και εξι μηνες περιπου, χωρις αποτελεσμα) αλλα δεν μου ειπε σιγουρα μπορει και ναι μπορει και οχι. επισης μου ειπε οτι υπαρχει πιθανοτητα να εχω προβλημα κατα την διαρκεια της κυησης. φοβαμαι πολυ και νιωθω οτι ηταν λιγο υπερβολικος, δεν εχω ουτε τρελες αιμοραγιες, ουτε πονους περιοδου, εχω σταθερο κυκλο και ποτε δεν ειχα καποια διακοπη κυησεως λογω ινομυωματος. δεν ξερω τι να κανω, παρακαλω βοηθηστε με, δεν θελω να μπω στο χειρουργειο χωρις να υπαρχει σοβαρος λογος αλλα απο την αλλη δεν θελω να περιμενω αδικα καθε μηνα να μεινω εγκυος (αν δυσκολευει τη συληψη) ή να εχω καποια αποβολη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...