Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η πρώτη μου δημοσίευση !!


gogga

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

καλησπερα σας!ειμαι η mybabygod και μπαινω πρωτη φορα στο φορουμ!σημερα ειμαι 6εβδομαδων και μεχρι να φτασω εδω με βοηθησαν και με εμψυχωσαν πολυ οι συμβουλες σας!αν και προσπαθουσαμε μονο δυο μηνες ειχα πολυ αγχος και τωρα περιμενουμε το μπεμπακι μας!!!!:-D:D:-D:-D:-D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα. Πρωτη φορα στο φορουμ και με μεγαλη αγωνια. Τα ξημερωματα τις 13 μερα του κυκλου μου ειχαμε ελευθερη επαφη με τον αντρα μου το απογευμα της ιδιας μερα ειχα κραμπες χαμηλα που συνηθιζω να εχω οταν εχω οωρηξια. τωρα ειμαι στην 20 μερα και με εχει φαει η αγωνια. εχω πιθανοτητες να εμεινα εγκυος? :shock:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!! Καλώς σας βρηκα!!😊

Καινούρια σαν μέλος αλλά παλιά σαν αναγνώστρια!

Εχω μία ζουζούνα 15μηνών κ τωρα τελευταια σκεφτομαι εντονα ενα δευτερο παιδακι!!!:-D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Θα ήθελα τη γνώμη σας. Έχω περάσει 3 αποβολές. Τώρα είμαι ξανά έγκυος και στις 3-9 έκλεινα τους 2 μήνες και ξαφνικά είδα λίγο αίμα. Πήγα την άλλη μέρα στο πλησιέστερο νοσοκομείο και έκανα έναν υπέρηχο και δεν έχουμε καρδιακή λειτουργία, σημειωτέον ότι πρίν είχαμε ακούσει καρδιά, και έκανα χοριακή η οποία είναι σχεδόν 60.000, σύμφωνα με την 9η εβδομάδα που είμαι η χοριακή είναι κανονική και θα την επαναλάβω αύριο ξανά. Την επόμενη ημέρα πήγα στο γιατρό μου και πάλι δεν ακούσαμε καρδιά, αλλά τον παραξένεψε η χοριακή. Όταν αποβάλεις η χοριακή πέφτει αυτόματα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλες-ους!! Πρώτη φορά στο φόρουμ, το οποίο βρίσκω πλήρες από κάθε άποψη. Εγώ προσπαθώ για παιδί με το σύζυγό μου εδώ και δυο χρόνια. Το πρόβλημα είναι στο σπέρμα και είναι σοβαρό. Κάναμε την πρώτη εξωσωματική (μικρογονιμοποίηση) τον Ιούλιο με κακό δείγμα που όμως το έστρωσαν όπως είπαν, αλλά έγινε αυτόματη αποβολή πριν καν γίνει εμφύτευση. Τώρα ο γιατρός ζήτησε να γίνει έλεγχος κατακερματισμού DNA σπέρματος και Fish, αλλά το δείγμα που έδωσε ο άνδρας μου ήταν σύμφωνα με τα λεγάμενα τους αδύναμο ποιοτικά και τώρα του ξαναζητάνε ώστε γίνει έστω η μια από τις δυο εξετάσεις. Έχουμε στενοχωρεθεί πολύ. Άντε και δίνει πάλι, θα φτιάξει η ποιότητα; όχι βέβαια. Το ότι ξαναζήτησαν δείγμα σημαίνει λογικά σοβαρό πρόβλημα. Άραγε υπάρχει λύση;:-(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και από εμένα!

Έχω έναν μπέμπη 5,5 μηνών και διαβάζω το forum απο τότε που έμεινα έγκυος πέρσι τον ιούλιο! Με έχει βοηθήσει πολύ, πραγματικα.:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!!!.....λοιπον την καναμε και την δευτερη χοριακη....ΜΠΕΜΠΕΔΟΣΚΟΝΗ ΠΑΝΤΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥ!!!!!......Ευχομαι ολοψυχα τα καλυτερα δυνατα αποτελεσματα για ολες σας,ψυχικη και σωματικη δυναμη σε ολες τις αγωνηστριες ;) !!!

ere8p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και απο εμένα, δεν μπορω να πω πως παρακολουθώ τα θέματα παρά πολυ καιρό αλλά σίγουρα πολυ έντονα! Προσπαθούμε με τον άντρα μου τους τελευταίους 3 μήνες για μωράκι και ξέρω πως ειναι πολυ λίγος ο καιρός αλλά είμαι κάπως αγχώδης 😅 Πριν απο λίγες μέρες κλείσαμε και τον πρώτο χρόνο του γάμου μας και μετά απο λίγες μέρες είδα το πολυπόθητο + !!!

Εχθές πήγα στο γιατρο πολυ γρήγορα η ανυπόμονη και δεν είδαμε κατι είμαι 4w 4d μόνο ένα παχύ ενδομήτριο και παλι αγχώθηκα (φταίει που η μητέρα μου είχε πααααρα πολλές αποβολές 25 και μόνο δυο παιδιά κ φοβάμαι πολυ! Τα υπόλοιπα 20/10 ...

Συγνώμη για την έκθεση !

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!!εχω ενα κοριτσακι 2χρονων.εχει αλλεργια στο γαλα και παλλινδρομηση.εχει καποιος γονιος παρομοια περιπτωση;η μονο παλινδρομηση σε αυτη την ηλικια;για το γαλα απο την εμπειρια μου θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας πως υπαρχουν πολλες λυσεις για αποκλεισμο γαλακτοκομικων απο το θηλασμο και στη πορεια διατροφη του παιδιου.στην αρχη δυσκολευτηκα παρα πολυ γιατι δεν ειχα παρομοια εμπειρια.τελικα ομως υπαρχουν παρα πολλες νυστησιμες συνταγες για αλμυρα και γλυκα που μπορει να γευτει η μητερα και το παιδι χωρις να στερηθουν τη γευση.εμενα με βοηθησε πολυ το διαδυκτιο.ευχομαι καλη δυναμη σε ολους!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες είμαι καινούρια στο forum το οποίο συμβουλεύομαι από τη στιγμή που έμεινα έγκυος. Έχω ένα αγοράκι 53 ημερών και θα ήθελα τη γνώμη σας. Θηλάζω αποκλειστικά από τη στιγμή που γεννήθηκε. Μέχρι και σήμερα θηλάζει κυριολεκτικά 24 ώρες το 24ωρο. Κοιμάται συνολικά 5 ώρες πλέον (συνήθως 10 το βράδυ με 3 τα ξημερώματα). Την υπόλοιπη μέρα άντε να τον πάρει ο ύπνος 1.5 ώρα στην καλύτερη περίπτωση. Πριν μείνω έγκυος ήμουν δεινή καπνίστρια και ενώ με το που έμεινα έγκυος έκοψα το τσιγάρο μαχαίρι με το που γέννησα καπνίζω 3-4 τσιγάρα γιατί δεν έχω πραγματικά άλλο τρόπο αποφόρτισης από τις αυξημένες απαιτήσεις της μέρας. Συμβουλεύτηκα σύμβουλο θηλασμού και μου είπε να πλένω καλά χέρια και δόντια αφού καπνίσω και να καπνίζω μετά το θηλασμό, τα οποία και τηρώ ανελλιπώς. Το πρόβλημα είναι ότι πλέον δεν υπάρχει διαχωρισμός γευμάτων το παιδί είναι μόνιμα πάνω στο στήθος μου. Επίσης, με προέτρεψε η παιδίατρος να τον βγάζω βόλτα όταν είναι καλός ο καιρός και είναι κάτι που θέλω πολύ γιατί δεν μπορώ να κάθομαι μέσα. Τον έβγαλα έξω 20 ημερών με το sling όπου κοιμόταν. Σε όποια προσπάθεια έκανα από εκεί και πέρα να τον βγάλω με το καρότσι κλαίει υστερικά. Βλέπω άλλα παιδάκια της ίδιας ηλικίας σε καρότσια με τους γονείς τους να πίνουν καφέ (!) κι αναρωτιέμαι τι κάνω λάθος. Μόλις τον βγάλω απ' το καρότσι και πάμε σπίτι για να θηλάσει μόνο τότε ηρεμεί. Υπάρχει περίπτωση να μην χορταίνει? Κιλά βαζει κανονικά και βρέχει πάνες κανονικά. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω χώρια που έχω τύψεις που καπνίζω και δεν μπορώ με τίποτα να κρατήσω το δίωρο μετά που θα τον θηλάσω. Τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Θα ήθελα τη γνώμη σας. Έχω περάσει 3 αποβολές. Τώρα είμαι ξανά έγκυος και στις 3-9 έκλεινα τους 2 μήνες και ξαφνικά είδα λίγο αίμα. Πήγα την άλλη μέρα στο πλησιέστερο νοσοκομείο και έκανα έναν υπέρηχο και δεν έχουμε καρδιακή λειτουργία, σημειωτέον ότι πρίν είχαμε ακούσει καρδιά, και έκανα χοριακή η οποία είναι σχεδόν 60.000, σύμφωνα με την 9η εβδομάδα που είμαι η χοριακή είναι κανονική και θα την επαναλάβω αύριο ξανά. Την επόμενη ημέρα πήγα στο γιατρό μου και πάλι δεν ακούσαμε καρδιά, αλλά τον παραξένεψε η χοριακή. Όταν αποβάλεις η χοριακή πέφτει αυτόματα;

 

Κορίτσι μου,καλησπέρα και από εμένα. Και μόνο που σε διάβασα,γέμισα στεναχώρια, πόσο δύσκολα έχεις περάσει. 3 αποβολές? Μα γιατί, τι δεν πάει σωστά? Μένεις έγκυος και στην πορεία το χάνεις, τι σου έχει πει ο γυναικολόγος σου. Αιματολογικές εξετάσεις για θρομβοφιλία έχεις κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες καλησπέρα σας!! Περιμένω το πρώτο μου παιδάκι, έναν μπέμπη, στις 20 Δεκεμβρίου και μένουμε στα Ιωάννινα. Διαβάζω το forum από την πρώτη στιγμή που έμαθα ότι είμαι έγκυος και έτσι αποφάσισα να γραφτώ για να έχω κάπου να μοιράζομαι τις αγωνίες μου. Θέλω μία χάρη όμως. Θέλω να ανοίξω ένα θέμα και δεν ξέρω που να πατήσω. :( αν μπορέσει κάποια κοπέλα ας με βοηθήσει. Ευχαριστώ πολύ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα!

Γνωρίζει κανείς τίποτα για το φάρμακο Ladonin 500

Βρέθηκε Ecoli στο σπέρμα του συζύγου και πρέπει να πάρουμε και οι δυο αντιβίωση.

Η ουρολόγος μας συνέστισε το συγκεκριμένο... εγώ θα το παίρνω για 2 εβδομάδες και ο σύζυγος 1 μήνα.

Μπορεί σας παρακαλώ κάποιος από εδώ να μου δώσει πληροφορίες για το φάρμακο?

Τι παρενέργειες έχει?

Βοήθησε κάποιον από εσάς?

Φοβάμαι πολύ τα φάρμακα...

Είμαστε 4 χρόνια παντρεμένοι και παρόλο που προσπαθούμε για παιδάκι από την αρχή...τίποτα μέχρι τώρα. Ούτε καν αποτυχημένη σύλληψη...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,είμαι νέο μέλος στην ομάδα και ελπίζω να γράφω στο σωστό σημείο. Είμαι μητέρα ενός 6χρονου αγοριού,παρακολουθώ συχνά το forum και έχω βοηθηθεί πολλές φορές για ανησυχίες μου και καθημερινά θέματα που με απασχολούν. Τώρα όμως χρειάζομαι τη βοήθειά σας περισσότερο από κάθε αλλη φορα, γι'αυτό και θα προσπαθήσω να σας κανω μια περίληψη όσων συνέβησαν .Από την περίοδο της, εγκυμοσύνης ο γυναικολόγος είχε διαπιστώσει μια αυξημένη Αυχενική διαφάνεια και μας είχε συστήσει να κάνουμε τροφοβλαστη. Έγινε καρυοτυπος και ευτυχώς τα αποτελέσματα βγήκαν αρνητικά, οπότε και γεννησαμε ένα υπέροχο μωρό. Από την ηλικία των 3 ετων, άρχισαν να μας λένε για κάποια ύποπτα χαρακτηριστικά στο προσωπείο του παιδιού (μύτη,μάτια,χαμηλά αυτιά,κοντός λαιμός....). Ο παιδίατρος πάντα ήταν της λογικής να μην ψάχνομαι και βαζω ταμπέλες στο παιδί μου και να του δίνω πολλά ερεθίσματα. Πράγματι για τα επόμενα τρία χρόνια κάναμε λογοθεραπεια, εργοθεραπεια και πρόσφερα στο παιδί μου όσα περισσότερα ερεθίσματα μπορούσα. Ο μικρούλης έχει τεράστια εξέλιξη, αλλά πάντα όποιος γιατρός τον δει μου λέει γεννετικο ελεγχο. Αποφάσισα να το κάνουμε, για να μάθω επιτέλους......είχαμε σήμερα ένα ραντεβού στο Αγία Σοφία με την κα Φρυσηρα και μας ενημέρωσε για το κόστος των 800?. Σας παρακαλώ, αν έχει κανείς αναλογη εμπειρια ας με ενημερώσει....Να το κανω ιδιωτικα ή να προτιμήσω το παιδων;τι πρέπει να κοιτάξω.; σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

πολύ με χει βοηθήσει αυτό το site, συγχαρητηρια σε όλους. Πρώτη φορά γράφω και χρειάζομαι βοηθεια!

Κάναμε πριν 5μέρες infanrix hexa (ενέσιμο)& rotatec(πόσιμο) στον 4μηνων μπέμπη μου. Το παιδί τα παιξε!Κάθε βράδυ ξυπναει κλαίγοντας ανα 1ώρα. έκανε πυρετο, έβγαλε σπυράκια ,έχει πολλά αερια, οι κενώσεις του καθυστερούν(πριν έκανε κάθε μέρα) και τώρα ζορίζεται πολύ και θέλει βοηθεια. Μου φαίνεται πονάει στο στομάχι,όμως το περίεργο είναι ότι κλαίει στον ύπνο του σπαραχτικά και σταματάει μετά από 3-4λεπτά. Δόντια ακόμα δεν έχει βγάλει, τον ενοχλούν όμως κι αυτά, το βλέπω. Βασικά θέλω να ρωτήσω: To έχει πάθει κανένας?Μετά το εμβόλιο αγωνιώδη κλάματα τη νύχτα, μάλλον στομαχική διαταραχή?είμαι έτοιμη να πάω στα επείγοντα, ο παιδίατρος μου λέει δεν γνωρίζει τέτοιες παρενέργειες.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολο τον κοσμο του φορουμ. Ευτυχως που υπαρχει αυτος ο χωρος και μπορουμε να ενημερωνομαστε για ολα!!Ειμαι κ εγω νεο μελος και εχω αρκετες ανησυχιες..ειμαι 30 χρονων και εναμιση χρονο παντρεμενη..τον τελευταιο αυτο χρονο προσπαθουμε για παιδακι χωρις να τα εχουμε καταφερει ακομη.. :?: ηθελα να ρωτησω κ εγω κατι παιδια..υπαρχει περιπτωση να ειμαι 12 ημερων εγκυος και να μην φαινεται στην β χοριακη? Σημερα πηρα τα αποτελεσματα και λενε <0.100. Πιθανη ημερομηνια συλληψης ηταν στις 10/10.Σας ευχαριστω πολυ!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες του φορουμ :D !!!!!!! Ειμαι καινουρια στην παρεα και στον κοσμο των μαμαδων..Πριν λιγες ωρες εμαθα οτι ειμαι εγκυος στο πρωτο μου παιδακι:):D:D:D. Εκανα την εξεταση της β χοριακης και το αποτελεσμα ηταν 481 στην 5η μερα καθυστερησης. Ο γιατρος μου ειπε να παω να με δει την ερχομενη Τριτη..Απλα αναρωτιεμαι αν η τιμη ειναι καλη. Ρωτησα τον γιατρο αν πρεπει να την επαναλαβω για να δω αν διλπασιαζεται ο αριθμος (οπως εχω διαβασει) και μου ειπε οτι δεν χρειαζεται..Εσεις τι πιστευετε;

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Δημιουργία νέου...