Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς γεννήσατε? Με φυσιολογικό τοκετό ή με καισαρική?


Πως γεννήσατε?  

2.475

  1. 1. Πως γεννήσατε?

    • Με φυσιολογικό τοκετό
      1657
    • Ήθελα με φυσιολογικό αλλά ιατρικοί λόγοι στην γέννα επέβαλλαν την καισαρική
      1379
    • Επέλεξα καισαρική γιατί δεν ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά
      228


Recommended Posts

Με φυσιολογικό τοκετό, επισκληρίδιο και φυσικά και στο επόμενο πάλι έτσι θέλω να γεννήσω! Πραγματικά συγκλονιστική εμπειρία!

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 942
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγώ γέννησα με φυσιολογικό τοκετό, αλλά με επισκληρίδιο. ξεκίνησα στις 7.00 το απόγευμα του σαββάτου με λίγο αιματάκι και πονάκια και γέννησα την κυριακή στις 11.00 το βράδυ. μιλάμε για 28 ώρες στην τσίτα.

οι πόνοι οι καλοί άρχισαν όμως την ημέρα της γέννας από το πρωί και μέχρι το απόγευμα ο μικρός κατέβαινε σιγά - σιγά. κατά τις 8.00 το βράδυ κι ενώ είχα τραβήξει όλους τους πόνους μέχρι τότε σταμάτησε να κατεβαίνει. μας έδωσαν μερικές ώρες περιθώριο, μήπως και τον πήρε ο ύπνος, αλλά τίποτα. μου έκαναν και τεχνητούς πόνους τότε (λες και δεν μου έφταναν οι δικοί μου) αλλά τίποτα. άρχισαν να με γυρίζουν στο κρεβάτι δεξιά - αριστερά μήπως κάπου σφήνωσε το κεφάλι του, κι αυτός τίποτα. μου έβαλαν μάσκα, για να είναι σίγουροι ότι παίρνουμε οξυγόνο και οι δύο και μου έδωσαν μερικές ώρες περιθώριο. είπαν ότι θα με έβαζαν για καισαρική αν περνούσε η διορία μας, γιατί τότε θα σήμαινε ότι ο μικρός δεν μπορούσε να κατέβει. λίγη ώρα πριν την καισαρική και περίπου στις 10.00 το βράδυ άρχισε να κατεβαίνει τρέχοντας και στις 11.00 βγήκε χωρίς κανένα πρόβλημα. και μάλιστα όπως μου είπαν ο άντρας μου, η γιατρός και η μαία που ήταν στην αίθουσα, τον εκτόξευσα!! ο άντρας μου μου είπε ότι η γυναικολόγος μου, τον έπιασε στον αέρα, γιατί εκεί που πίστευαν ότι θα δουν μόνο το κεφάλι, τον πέταξα ολόκληρο!! ενδιάμεσα βέβαια όλων αυτών, μου έκαναν επισκληρίδιο, γιατί με λυπήθηκαν και έτσι μπορούσα να σπρώξω χωρίς πόνους. γι΄αυτό και έβαλα δύναμη!! σε μιάμιση μέρα βγήκαμε κι από το νοσοκομείο!

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕΧΡΙ 5 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΗΤ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΣΘΟΛΟΥ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ, ΤΟ ΡΙΞΑ ΣΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ.

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΞΕΠΟΔΑΡΙΑΣΜΑΤΟΣ, ΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΝΕΡΑ. ΠΑΩ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ, ΤΗ ΝΥΧΤΑ, ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΚΟΜΑ ΔΙΑΣΤΟΛΗ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΝΑΜΟΝΗ ΟΛΗ ΤΗ ΝΥΧΤΑ, ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΙ ΕΝΩ ΕΙΧΕ ΑΡΧΙΣΕΙ Η ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ, ΕΓΩ ΑΝΕΒΑΣΑ ΠΥΡΕΤΟ, ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΑΧΥΠΑΛΜΙΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ, ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΤΙΚΕ, ΕΚΑΝΕ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΜΗΤΡΑ ΚΙ ΕΓΩ ΜΠΗΚΑ ΓΙΑ ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΟΜΗ ΜΕ ΓΕΝΙΚΗ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΧΡΟΝΟΣ ΓΙΑ ΕΠΙΣΚΛΉΡΙΔΙΟ.

ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΠΗΚΕ ΣΤΗ ΜΟΝΑΔΑ ΓΙΑ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΛΟΓΩ ΤΑΧΥΠΝΟΙΑΣ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ.

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΠΟΝΑΓΑ ΑΡΚΕΤΑ ΙΣΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΠΥΡΕΤΟ ΓΙΑ 5 ΜΕΡΕΣ ΑΚΟΜΑ.

ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΙΠΛΟΚΗ, ΛΟΙΜΩΞΗ ΔΗΛΑΔΗ, ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΥΠΟΠΤΕΥΤΗΚΑ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΚΡΥΑΔΕΣ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΛΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινήσαμε για φυσιολογικά με όλες τρις προετοιμασίες αλλά μετά από 10 ώρες αναμονή και με ελάχιστη διαστολή μπήκαμε στο χειρουργείο για καισαρική.

Και ήθελα τόσο πολύ να γεννήσω με φυσιολογικό τοκετό αλλά…..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με φυσιολογικο και αφοτου γεννησα ολικη αναισθησια για 2 λογους,ο ενας γιατι δεν εβγαινε ο πλακουντας και τον αλλον δεν τον ξερω ακομα και σημερα,ειχα πολλες επιπλοκες.

Link to comment
Share on other sites

Με προγραμματισμένη καισαρική λόγω υψηλής μυωπίας. Τουλάχιστον η επισκληρίδιος μου έδωσε την ευκαιρία να ακούσω το κλάμα του μωρού μου αμέσως μόλις ένιωσα να εγκαταλείπει τη μήτρα μου και να την αντικρύσω αμέσως μετά!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο μωρά μου με φυσιολογικό τοκετό, το γιο μου σε τρεις ώρες και την κόρη μου που είναι η μικρότερη σε μιάμισυ ώρα. Η εμπειρία είναι καταπληκτική και σε όσες κοπέλες επιθυμούν να τη βιώσουν, την προτείνω ανεπιφύλακτα. Νομίζω πως η καισαρική πρέπει να είναι επιλογή μας μόνο εάν επιβάλλεται για ιατρικούς λόγους. Πιστεύω επίσης ότι τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού (αναπνοών) με μια υπεύθυνη και σωστή μαία είναι εξαιρετική βοήθεια. Προσωπικά με βοήθησαν πάρα πάρα πολύ. Φυσικά , την είχα δίπλα μου στον τοκετό. Όσο κι αν φαίνεται υπερβολικό, σας διαβεβαιώ ότι δεν κατάλαβα πόνους. Ένοιωθα την ένταση και τη διαχειριζόμουν με τις κατάλληλες αναπνοές. Είμαστε πολύ τυχερές που μπορούμε να βιώνουμε τέτοια εμπειρία κορίτσια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μετά από 8 ώρες, με φυσιολογικό τοκετό. Το μόνο που έχω να πω είναι ότι τα μόνα χρήματα που πραγματικά έπισαν τόπο (από τα 7.000 ) που κόστισε η γέννα μου, ήταν τα 500 € που πήρε η μαία μου..

Link to comment
Share on other sites

Εγω γεννησα πριν 5μηνες με φυσιολογικο και επισκληριδιο..βεβαια η επισκληριδιος δεν με επιασε εντελως αλλα ευτυχως δεν ταλαιπωρηθηκα..μια μερα πριν με επιασαν κατι πονακια πηγα στο Ιασω αλλα ο μικρος δεν ελεγε να βγει..διαστολη μηδεν..οποτε το πρωι ηρθε η μαια μου και μου εβαλε τεχνητους πονους και μετα απο λιγη ωρα γεννησα τον αγγελο μου!!!ανυπομονω να κανω και το 2ο και να εχω μια ευκολη γεννα!!

ΤΟΝΙΑ ΧΑΝ

Link to comment
Share on other sites

Με καισαρική και ολική νάρκωση, καθότι η μικρή μου ήταν ανεμπέδωτη,και ανέβασα και πίεση. Ήταν πολύ μεγάλη γεννήθηκε 4.150 και 56 εκ. ύψος.

Αρχικά έσπασαν τα νερά πέρασα κάποιες ώρες με πόνους και περιμένοντας μήπως και το μωρό κατέβει,αλλά όσο πέρναγε η ώρα και όσο δυνάμωναν οι πόνοι το μωρό ανέβαινε. Οπότε μπήκα εκτάκτως για καισαρική. Ήταν άσχημη εμπειρία καθώς δεν με έπιασε τελείως η νάρκωση την ώρα της καισαρικής,δηλαδή τα άκουγα όλα μέχρι και το κλάμα του μωρού.Και μετά αποκοιμήθηκα τελείως. Ο γιατρός μου βέβαια μου εξήγησε ότι αυτό συνέβη γιατί στην αρχή χορηγούν λίγη αναισθησία για να μην επηρεαστεί το έμβρυο έτσι αυτή η λίγη εμένα δεν με είχε πιάσει τελείως. Πάντως σε γενικές γραμμές ανάρρωσα πολύ γρήγορα από την καισαρική.

dev011pr___.pngan1cv7ONw361210Mjg1ZGx6fDQ2ODAwMjNkamF8fk1hcmlhIGlzLi4uLi4uLi4u.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με καισαρική γιατί ο μικρός μου είχε σφηνώσει το κεφαλάκι του στον γοφό μου. Παρόλα αυτά χρειάστηκε να χρησιμοποιήσει η γιατρός μου και βεντουζα γιατι ειχε κολλήσει πανω ψηλά στην κοιλιά μου και κάθε προσπάθεια για να τον βγάλει οδηγούσε στο να σφηνώνει περισσότερο το κεφαλάκι του. Τελος καλό όλα καλά.

an1cA4-0g410010MjQ1fDkyMjQwMGRhfG8gem91bXBvdXJsYWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

260964d0kehdi79a.gif

Link to comment
Share on other sites

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ !! Απλά θέλει υπομονη από εμάς υπομονή από τον γιατρό φυσικά και λιγουλάκι τύχη . Βέβαια είχα και την τύχη να με κουράρει ο κος Μπύρος από Θεσσαλονικη απιθανος κορίτσια !!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα ασκήσεις yoga από τη αρχή της εγκυμοσύνης, παρακολούθησα μαθήματα ανώδυνου τοκετού, ήμουν σίγουρη μέσα μου ότι θα τα καταφέρω να γεννήσω φυσιολογικά και μάλιστα ήθελα να τη νιώσω ολόκληρη την γέννα και να μη βάλω ούτε επισκληρίδιο… Τα πράγματα όμως δεν έρχονται πάντα όπως τα θέλουμε… Το μωρό δε είχε εμπεδώσει και ο καρδιοτοκογράφος έδειχνε αρρυθμία στη καρδούλα του… Έτσι δώσαμε ραντεβού την τελική ημερομηνία, κάναμε τα καθέκαστα μήπως και εμπεδώσει τελευταία στιγμή, αλλά τα πράγματα χειροτέρευαν και όταν άκουσα την γιατρό μου να λέει ότι δε θα αντέξει η καρδούλα του, χάθηκε η γη κάτω από τα πόδια μου. Μπήκαμε κατευθείαν χειρουργείο. Το μωρό ήταν τυλιγμένο με τον ομφάλιο λώρο στο λαιμό , στραβά γυρισμένο μέσα στη κοιλιά και με το κεφάλι σφηνωμένο μέσα στη λεκάνη. Τα είδα όλα. Όλη την εγχείριση την έβλεπα. Μόνο την ώρα που βγάζαμε τη μικρή δεν είδα γιατί ήταν τόσο σφηνωμένη που 2 σπρώχναμε από πάνω και 2 τραβούσαν από κάτω. Έχασα πάρα πολύ αίμα, ένιωθα συνεχώς ότι λιποθυμώ, αλλά τέλος καλό όλα καλά. Μόλις μου έφεραν κοντά μου την μικρή μου, ηρέμισα. Η γιατρός μου, μου είπε ότι ήταν από τις χειρότερες εγχειρίσεις που έχει κάνει… και ότι αν δεν ήμουν τόσο δυνατή και υγιής, θα πέθαινα και εγώ και το μωρό. Αντί για αυτό όμως σωθήκαμε και οι δυο μας και όχι μόνο… Σηκώθηκα μετά από λίγες ώρες, βοηθούσα την διπλανή που ποναγε και βγήκα από την κλινική την τρίτη μέρα και με 41 αιματοκρίτη!!!

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα με καισαρική λόγω προβλήματος υγείας δικό μου.(Ήξερα από την αρχή της εγκυμοσύνης μου ότι θα γεννήσω έτσσι). Σαν εμπειρία η καισαρική μου φάνηκε εύκολη, ίσως επειδή έχω περάσει και πιο δύσκολα. Νομίζω πως οι 2-3 πρώτες μέρες είναι και οι πιό δύσκολες και θέλουν λίγη υπομονή. Από την εμπειρία μου βοηθάει πολύ νομίζω να σηκωθείς και να περπατήσεις το συντομότερο, όσο πιο γρήγορα και πιο πολύ περπατήσεις τόσο και πιο γρήγορα θα γίνεις καλά. (Είναι κάτι για το οποίο οι μαίες σε πιέζουν πολύ να το κάνεις, και έχουν δίκαιο τελικά, άσχετα αν εσύ εκείνη την ώρα παραπονιέσαι πως πονάς πολύ και δεν μπορείς). Η τομή με τραβούσε στο σπίτι για περίπου 10 μέρες αρκετά, αλλά όταν γυρνάς σπίτι με το μώρό μπαίνουν άλλες προτεραιότητες, άλλωστε με το μωρό αγκαλιά τα ξεχνάς όλα...... :D:D.

Είμαι πάντως υπέρ του φυσιολογικού τοκετού για αυτές που μπορούν και δεν έχουν πρόβλημα είτε αυτές είτε το μωρό τους, άλλωστε τι καλύτερο από το φυσιολογικό! Πάντα όμως πρέπει να προέχει η ασφάλεια και των δύο...

Link to comment
Share on other sites

Η μέρα που γεννήθηκε το αστεράκι μου ήταν μακράν η ομορφότερη της ζωής μου!

Είχα λοιπόν εκείνη την ημέρα προγραμματισμένο ραντεβού με τη γιατρό μου, που όμως επειδή της προέκυψε μία καισαρική, μου είπε να έρθω στο μαιευτήριο να με δει. Με βάλανε στον καρδιοτοκογράφο και διαπίστωσαν πως έχω συσπάσεις. Κατόπιν με εξέτασε η γιατρός μου και είδε πως έχω διαστολή 2 εκατοστών. "Ααα" μου λέει "θα γεννήσουμε σήμερα!". Τρελάθηκα από τη χαρά μου, καθώς η εγκυμοσύνη είχε αρχίσει να με κουράζει αρκετά και η ανυπομονησία μου να δω επιτέλους το μωρό μου ήταν τεράστια.

Μετά την εξέταση έκανα μία βόλτα γύρο από το μαιευτήριο μαζί με τη μητέρα και την αδερφή μου, που με είχαν συνοδέψει. Έφαγα ένα κλαμπ σάντουιτς και μετά επέστρεψα για να κάνουμε την εισαγωγή. Πήρα τήλέφωνο τον άνδρα μου, που έλειπε σε επαγγελματκό ταξίδι, "να έρθει γρήγορα γιατί γεννάμε" και πρόλαβε! Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό και χωρίς αναισθησία, όπως το είχα αποφασίσει από την αρχή της εγκυμοσύνης. Ήμουνα πολύ τυχερή γιατί είχα μία εξαιρετικά εύκολη γέννα. Αφού σκέφτομαι το επόμενο να το γεννήσω στο σπίτι.

Εύχομαι σε όλες σας η γέννηση των παιδιών σας να είναι, όπως και για μένα, από τις πιο ωραίες εμπειρίες της ζωής σας! :)

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορότσια θα ήθελα να σας πω ότι όσες κοπέλες γέννησαν μεκαισαρική θέλουν υποστήριξη και όχι καζούρα!!!!!!!!!!!

Και εγώ για φυσιολογιοκό πήγαινα τελικά σε καισαρική κατέληξα δυστυχώς και μπορώ να σας πω ότι μου στοίχησε πού ειδικά στην αρχή. Ήθελα τόσο πολύ να γεννήσω φυσιολογικά............. Ελπίζωστο δεύτερο να τα καταφέρω αλλά δεν ξέρω πόσο χρόνο χρειάζεται να περιμένω απο την πρώτη την γέννα. Θα τα μάθω όμως όλα γιατί δεν θέλω να χάσω αυτή την εμπειρία.

Τώρα στην δική μου περίπτωσηδεν ξέρωεαν ήταν αναγκαστική λύση η καισαρική αλλά είχα φτάσει σε τέτοιο σημείο που δεν άντεχα άλλο έπρεπε να γεννήσω. Έκλεισα τις 40 εβδομ'άδες μπώκαγια πρόκληση την ωύχτακαι η διαστολή μου εκεί στο 1,5 (εδώ και μία εβδομάδα). Δεν θα μου έβαζε ορό για τεχνιτούς εάν δεν έφτανε η διαστολή μου τουλάχιστον στο 4. Μόνο κολπικά μου έβαλε ένα χάπι για να προχωρήσει η διαστολή. Τελικά το πρωί χειρουργείο............ Και ο Τασούλης μου βγήκε 4.200.

Αυτά απο μένα............

Συμπαράσταση στις κοπέλες που κατέληξαν στην καισαρική..............

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

λόγω ισχιακής προβολής με καισαρική!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...