Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς γεννήσατε? Με φυσιολογικό τοκετό ή με καισαρική?


Πως γεννήσατε?  

2.475

  1. 1. Πως γεννήσατε?

    • Με φυσιολογικό τοκετό
      1657
    • Ήθελα με φυσιολογικό αλλά ιατρικοί λόγοι στην γέννα επέβαλλαν την καισαρική
      1379
    • Επέλεξα καισαρική γιατί δεν ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά
      228


Recommended Posts

Τρεις φυσιολογικούς τοκετούς.

Ο δεύτερος χωρίς κανένα φάρμακο και ο τρίτος εντελώς φυσιολογικά σε καθιστή και όχι πλαγιαστή στάση στο Κέντρο Φυσικού Τοκετού, χωρίς την παρουσιά κάποιου γιατρού αλλά μόνο με τις μαίες που με παρακολουθούσαν κατά τη διάρκεια όλης της εγκυμοσύνης.

 

Βρε Nepheli, καταρχην να σου ζήσουν!

μπερδευτηκα λιγο... θελεις να πεις πως στον πρωτο τοκετο σου χορηγηθηκε καποιο παυσιπονο φαρμακο αλλα στον δευτερο και στον τριτο οχι; και, αφου και οι δυο ηταν φυσιολογικοι τοκετοι γιατι λες πως ο τριτος ηταν εντελως φυσιολογικα;

 

α, και ασχετα με την μπερδεψουρα μου... πολυ ενδιαφερουσα η τριτη περιπτωση :wink:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 942
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τρεις φυσιολογικούς τοκετούς.

Ο δεύτερος χωρίς κανένα φάρμακο και ο τρίτος εντελώς φυσιολογικά σε καθιστή και όχι πλαγιαστή στάση στο Κέντρο Φυσικού Τοκετού, χωρίς την παρουσιά κάποιου γιατρού αλλά μόνο με τις μαίες που με παρακολουθούσαν κατά τη διάρκεια όλης της εγκυμοσύνης.

 

Βρε Nepheli, καταρχην να σου ζήσουν!

μπερδευτηκα λιγο... θελεις να πεις πως στον πρωτο τοκετο σου χορηγηθηκε καποιο παυσιπονο φαρμακο αλλα στον δευτερο και στον τριτο οχι; και, αφου και οι δυο ηταν φυσιολογικοι τοκετοι γιατι λες πως ο τριτος ηταν εντελως φυσιολογικα;

 

α, και ασχετα με την μπερδεψουρα μου... πολυ ενδιαφερουσα η τριτη περιπτωση :wink:

 

Μαλλον θελει να πει οτι ο δευτερος ηταν ναι μεν φυσικος (ακθως δεν πηρε κανεαν φαρμακο) αλλα υπηρχε παρουσια γιατρου καθως και συγκεκριμενη σταση στο τοκετο(στο γνωστο μπουμ) και ο τριτος ηταν καθολα φυσικος απ ολες τις πλευρες

Μην μπερδευουμε τον φυσιολογικο ..με τον φυσικο

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν σας μπέρδεψα...

 

Ο πρώτος τοκετός ήταν πριν από 22 χρόνια (και εγώ σε εκείνη την ηλικία)...δεν ήξερα πολλά πράγματα. Πέρασε η μέρα τοκετού κατά μια βδομάδα και άρχισα να φοβάμαι...φρόντισε και λίγο ο γιατρός για αυτό. Να έρθεις να κάνουμε πρόκληση αν δεν γεννήσεις μέχρι μεθαύριο. Και έτσι πήγα.

 

Προκαλέσανε τον τοκετό, γέννησα χωρίς άλλη παρέμβαση αλλά δεν θα το έλεγα φυσιολογικό τοκετό...

 

Μετά έμαθα περισσότερα...πριν από 17 χρόνια ήρθε ο γιος μου. Δεν δέχτηκα το παραμικρό. Ούτε ορό, ούτε παυσίπονα, ούτε τίποτα. Έκανα τότε και yoga σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Δεν μπορούσανε να με κρατήσουν πάνω στο κρεβάτι, μέχρι τις τελευταίες εξωθήσεις.

 

Ο τρίτος τοκετός πριν από 6 μήνες, έγινε ακριβώς όπως ήθελα. Χωρίς γιατρό σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, παρά μόνο υπερήχους και εξετάσεις. Οι μαίες στο Κέντρο ήταν καταπληκτικές. Παρά τα 44 μου χρόνια, γέννησα χωρίς ιατρική παρέμβαση, σε όρθια στάση, με πολύ λιγότερες ώρες να πονάω και πιο εύκολα.

 

Και τα δυο τελευταία μου παιδιά γεννηθήκανε χωρίς να κλάψουν, το τελευταίο δε, χωρίς κάποιον να το αναποδογυρίζει, να το κτυπάει ή τι άλλο κάνουνε, χωρίς κανείς να το πάρει από δίπλα μου και χωρίς να του στερήσουμε όλα τα θρεπτικά συστατικά του ομφάλιου λόρου. Κόπηκε μόνο όταν σταμάτησε μόνος του να πάλεται.

 

Για ότι άλλο σας έχω μπερδέψει, ρωτήστε με... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αχ καλε Νεφελη.... σ΄ευχαριστω για την απαντηση!

μη σου πω πως ζηλεψα με την καλη εννοια!! φτου σου κοπελα μου!!

 

με βλεπω οταν ερθει η ωρα μου για το 2ο να σε συμβουλευομαι!

 

να 'σαι καλα... και παλι να σου ζησουν!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με φυσιολογικό τοκετό και βέβαια με επισκληρίδιο. Ευτυχώς που υπάρχει κι αυτή...γιατί δεν είμαι και τέρας ψυχραιμίας στον πόνο! Γέννησα τόσο εύκολα με τη βοήθειά της..

117500.birthday.png

ezBoard Code:

Link to comment
Share on other sites

Εφερα και τα δυο μου παιδακια στον κοσμο με φυσιολογικο τοκετο,

δυσκολο και στις δυο περιπτωσεις , αλλα χωρις επισκληρηδιο!!!

Στην πρωτη μου κορη εκανα 12 ωρες και στην δευτερη 8!

Το οτι γεννησα χωρις επισκληρηδιο, το οφειλω στον γιατρο μου και την μαια που με απετρεψε, αλλα με βοηθησαν πολυ!!!!!!!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Στπ γιο μου έκανα επείγουσα καισαρική ενώ είχε ξεκινήσει ο φυσιολογικός τοκετός και είχα φτάσει να έχω κάθε 1 λεπτό συσπάσεις λόγω τρομακρικής αύξησης της πίεσής μου και απώλειας παλμών του παιδιού... Δυστυχώς με το επείγον της κατάστασης και την πολύ υψηλή πίεση δεν ήταν δυνατή η επισκληρίδιος και γέννησα με γενική αναισθησία... Η εμπεριία ήταν μάλλον τραυματική γιατί κοιμήθηκα έχοντας στο μυαλό μου ότι κινδυνεύει το παιδί και μέχρι που συνήλθα εεντελώς δεν ήξερα τί είχε συμβεί αλλά όταν τελικά είδα το αγγελούδι μου και μου είπαν ότι ήταν εντελώς καλά τα ξέχασα όλα...

 

Στα δίδυμα έκανα καισαρική με ραντεβού -παρόλο που ο γιατρός μου υποστηρίζει το φυσιολογικό τοκετό ακόμα και μετά από καισαρική αν έχει μεσολαβήσει ένα εύλογο χρονικό διάστημα- γιατί η μία μικρούλα δεν είχε γυρίσει σωστά και ήταν ήταν τυλιγμένη σα σουβλάκι με το λώρο! Πάντως τότε έκανα επισκληρίδιο και τα είδα τα κοριτσάκια μου να γεννιούνται, τα πήρα αγκαλίτσα και όλα ήταν υπέροχα...

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δυστυχως μετα απο 12 ωρες πονων γεννας τραβηξα κ τους πονους της καισαρικης αφου ειχα διαστολη 0. :cry:

Και ο μονος λογος που στεναχωριεμαι ειναι γιατι αντεχα τους πονους κ ηθελα να γεννησω φυσιολογικα. Δυστυχως ομως...

Link to comment
Share on other sites

Οταν εμεινα εγκυος ηθελα φυσιολογικο τοκετο αλλα λογω επιπλοκων γεννησα προωρα 30 εβδομαδων στο πρωτο και 32 εβδομαδων στο δευτερο με καισαρικη (ραχιαια).

.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς από τον 5 μήνα από τον έλεγχο του Β επιπέδου διαγνώστηκε αυξημένη πίεση μητριαίας αρτηρίας και άρα δεν υπήρχε απο την αρχή η επιλογή "Φυσιολογικός τοκετός" .. ήξερα ότι θα γεννούσα με καισαρική απλά έμενε το πότε .. τελικά ο μικρός μου δεν βγήκε στις 32 εβδομάδες και 6 μέρες...αλλά ευτυχώς τέλος καλό όλα καλά. Πάντως να πώ σε όσες πρόκειται να κάνουν καισαρική.. Να μην φοβάστε.. δεν είναι κάτι τραγικό... πονάει λίγο αλλά το αντέχεις... Σίγουρα όλες μας θέλουμε τον φυσιολογικό τοκετό αλλά τελικά πάνω απο όλα είναι η διασφάλιση του μωρού και τίποτε άλλο... και τώρα συνεχίζω να λέω.. ότι θα προτιμούσα να με κόψουν φέτες αν χρειάζονταν αρκεί να ήταν καλά το παιδί!!! Εξάλου μία τομούλα είναι δεν τρέχει κάτι!!!!

Κάθε μέρα ένα μικρό "Θαύμα" κάνει τη ζωή μου ομορφότερη!!!

 

NMvop3.png

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα και τις δύο φορές με φυσιολογικό τοκετό

...... μπήκα με ραντεβού για πρόκληση και τις δύο φορές για τον ίδιο λόγο

... το μωρό σύμφωνα με τον γιατρό μου ήταν μεγάλο και εκτίμησε ότι θα έφτανε σίγουρα τα 4 κιλά... :shock:

... δεν θα μπω σε "πονεμένες" λεπτομέρειες :lol: , θα πω μόνο ότι είχε απόλυτο δίκιο και τον ευχαριστώ για αυτό!!! :D

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nα ρωτησω κατι???εγω γεννησα φυσιολογικα με επισκληριδιο. στο μαιευτηριο ηταν σχεδον δεδομενο οτι την κανεις. ερωτηση οταν σε κοβουν απο κατω για να βγει το μωρο εισαι χωρις παυσιπονο????

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω κατι???εγω γεννησα φυσιολογικα με επισκληριδιο. στο μαιευτηριο ηταν σχεδον δεδομενο οτι την κανεις. ερωτηση οταν σε κοβουν απο κατω για να βγει το μωρο εισαι χωρις παυσιπονο????
Αν και δε με εκοψε... η απάντηση είναι ΝΑΙ!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικά αλλά με ταλαιπωρία και με μια στιγμή που μ' έστειλε αδιάβαστη! Απο το πρωί στις 7 που σπάσανε τα νερά γέννησα στις 5 παρα τέταρτο το απόγευμα. Και όπως μου εκμυστηρεύτηκε μετά απο κανένα μήνα απο την γέννηση η γυναικολόγος μου, σε κάποια φάση που έτρεχαν νοσοκόμοι και γιατροί σαν παλαβοί εγώ τώρα θα ήμουν στα πευκάκια και η Αγάπη χωρίς μαμά. Οσο το σκέφτομαι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

φυσιολογικά και τα δυο μου παιδάκια.Πολύ γρηγορα (σε τρεις ώρες) και με επισκληρίδιο. Την πρώτη φορά δεν ήθελα επισκληρίδιο, όταν όμως άρχισαν τα δύσκολα είπα στο γιατρό "φέρε ότι να ναι"!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Και τα τέσσερα με φυσιολογικό τοκετό. Στα τρία πρώτα δεν ήθελα επισκληρίδιο, για να έχω όλη την εμπειρία.Στο 4ρτο, 10 χρόνια μετά τον τρίτο τοκετό, αποφάσισα ότι είχα ήδη αρκετή εμπειρία και το μόνο που ήθελα ήταν μια ανώδινη γέννα(άτιμα χρόνια,πως γερνάει ο άνθρωπος).Όλα πήγαν καλά έκτός του ότι ήταν σα να γεννούσα πρώτη φορά.9 ώρες παρακαλώ αναμονή, με τεχνητούς λόγω ζαχάρου στις 37 εβδομάδες.

[line_flow3_beg_minie_time_1191038400_text_3420e6f9effdebe5f220e3dfede1ed20e720e1eddcf3e120eceff52ec720ece9eaf1fcf4e5f1e720e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου παιδί το γέννησα φυσιολογικά (χωρίς επισκληρίδιο) μετά απο 3 ώρες εξώθησης λόγο προσωπικής προβολής.

Στο δεύτερο έκανα καισαρική λόγω ισχυακής προβολής και βάρος παιδιου 4.500γραμ.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...