Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς γεννήσατε? Με φυσιολογικό τοκετό ή με καισαρική?


Πως γεννήσατε?  

2.475

  1. 1. Πως γεννήσατε?

    • Με φυσιολογικό τοκετό
      1657
    • Ήθελα με φυσιολογικό αλλά ιατρικοί λόγοι στην γέννα επέβαλλαν την καισαρική
      1379
    • Επέλεξα καισαρική γιατί δεν ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά
      228


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 942
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με καισαρική. ηταν πολύ στενή η λεκάνη μου και δεν χωρούσε η μικρούλα μου. περιμέναμε μέχρι τελευταία στιγμή αλλά τίποτα. πήγαμε στην κλινική με τεχνιτούς πόνους, έκανε συσπάσεις η μήτρα αλλά δεν έλεγε να βγεί η μικρή. δεν το ζορίσαμε πολύ γιατί φοβόταν ο γιατρος μηπως είχε μπλεχτεί στον ομφάλιο λόρο. γέννησα στην 40η εβδομάδα κύησης ένα υγιέστατο κοριτσάκι 3.420 κιλά! πάντως το καλό με την καισαρική ήταν ότι βγήκε ένα ασπρο-ασπρο μωράκι με μια ήρεμη φατσούλα και όλο έτρωγε και κοιμόταν! δεν έκλαιγε καθόλου! (μόνο όταν πεινούσε!!!) :D:D

έχω μια πολύ καλή ανάμνηση απο την γέννα.

:oops:

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με φυσικό αλλά με πρόκληση και χρήση συκίας (συκιουλκία). Στο παρα πέντε γλίτωσα την καισαρική στη φάση εξώθησης. Δε νομίζω να ξεχάσω τους πόνους, και χωρίς επισκληρίδιο... :shock::(:twisted:

line_m121_beg_39_time_1233291600_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif

Q11Cp3.png

Τα παιδιά σου δεν είναι παιδιά σου. Είναι οι γιοι και οι κόρες της λαχτάρας της Ζωής για τη Ζωή...Χ.ΓΚΙΜΠΡΑΝ

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο στη μπανιέρα μετά από 8 ώρες πόνους.

 

Έχω την τύχη να ζω εκτός Ελλάδας και έτσι μπόρεσα και έφυγα από το νοσοκομείο λίγες ώρες μετά τη γέννα, χωρίς να διανυκτερεύσω. Η μαία ερχόταν στο σπίτι μας όλη την επόμενη εβδομάδα. Στο σπίτι το λούσαμε για πρώτη φορά, λίγες μέρες μετά τη γέννα, στο σπίτι έκαναν την αιμοληψία. Τώρα είμαι πάλι έγκυος και ελπίζω να πάνε όλα εξίσου καλά.

 

Η γέννα ήταν συγκλονιστική εμπειρία, δεν μπορώ να το πιστέψω ότι πέρασα κάτι τέτοιο. Αλλά πιστεύω ότι και με καισαρική θα ένιωθα την ίδια περηφάνεια, αν συνέτρεχαν ιατρικοί λόγοι και όχι από δική μου φοβία.

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΠΗΓΑΙΝΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΠΕΡΑΣΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΑΛΛΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΠΕΦΤΟΥΝ ΟΙ ΠΑΛΜΟΙ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ. ΟΠΟΤΕ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ :( ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΧΑΣΟΥΜΕ. Ο ΜΙΚΡΟΣ ΗΤΑΝ ΤΥΛΙΓΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΛΩΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΜΑΣΧΑΛΕΣ... ΑΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.

t4Esp3.png qIf3p3.png

Στις 18-12-2010 ήρθε στη ζωή το τρίτο Αστεράκι μας!!! Η μπουμπού μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με φυσιολογικό τοκετό!!! Στο πρώτο μου παιδί η όλη διαδικασία κράτησε 14 ώρες, με τεχνητούς πόνους - που είναι πιο επώδυνοι από τους φυσικούς - και επισκληρίδιο που δεν με έπιασε! Τράβηξα και εγώ μεγάλη ταλαιπωρία από τους πόνους αλλά και η μικρούλα βγήκε ζορισμένη. Στο δεύτερο παιδί μου, δεν κατάλαβα ότι γεννούσα. Είχα κάτι αμυδρά πονάκια, τα οποία εξελίχθηκαν σε οδύνες μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα πλήρως ανεκτές από τον οργανισμό μου. Η μικρή βγήκε γρήγορα, εύκολα και αζόριστα!!!

Να ' ναι καλά τα δυο μου κοριτσάκια που δίνουν νόημα στη ζωή μας!

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα και τις δύο μου κόρες με φυσιολογικό τοκετό και χωρίς επισκληρίδιο. Στον πρώτο τοκετό ήμουν ορκισμένη να μην κάνω επισκληρίδιο με κανένα τρόπο για να ζήσω όλη την εμπειρία χωρίς παρεμβάσεις. Τελικά δεν μου βγήκε σε καλό τόσο πολύ- παρότι δε το μετανιώνω- γιατί το μωρό κατέβαινε στραβά, είχε σφηνώσει στη λεκάνη και την τράβηξαν με "ηλεκτρική σκούπα" που λέω εγώ, με αναρροφητήρα δηλαδή και με άνοιξαν τόσο πολύ που όταν γέννησα, μετά τα πρώτα ζορισμένα γλυκόλογα προς το μωρό, τους φώναζα: Πάρτε το, θα μου πέσει από τα χέρια από τους πόνους!! (μέχρι να ολοκληρωθεί η "συρραφή"...!).

Παρόλα αυτά και στο δεύτερο δεν την προτίμησα την ένεση (παρόλο που δεν ήμουν και τόσο απόλυτη αυτή τη φορά) και παρόλο που πονούσα πάαρα πολύ, γέννησα ομαλά και μόλις βγήκε το μωρό όλοι οι πόνοι γλύκαναν και εξαφανίστηκαν ως δια μαγείας! Τι μεγαλειώδης ανακούφιση και τι υπέροχο συναίσθημα!! Να μας ζήσουν τα μωράκια μας!!

Link to comment
Share on other sites

Στο γιο μου γέννησα φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο. Η όλη διαδικασία κράτησε 16 ώρες και είναι ότι ομορφότερο έχω ζήσει. Δεν θα ξεχάσω ποτέ τη στιγμή που τον ένοιωσα να βγαίνει. Σʼ ευχαριστώ Θεέ μου

Η κόρη μου ήταν ισχιακή προβολή και αναγκαστικά έκανα καισαρική. Για εμένα ήταν μια άσχημα εμπειρία.

 

Δεν συγκρίνω τον φυσιολογικό τοκετό με τίποτα

Η ζωή μου όλη .....

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ 12 ΩΡΕΣ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ. ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΙ ΔΥΝΑΤΟΙ ΠΟΝΟΙ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΛΙΓΗ ΩΡΑ ΑΦΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ. ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕ ΚΟΥΡΑΣΑΝ ΟΙ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ.ΚΡΑΤΗΣΕ 4 ΩΡΙΤΣΕΣ.ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΟΜΟΛΟΓΩ ΠΩΣ ΠΗΓΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΗ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΑΥΤΗ ΕΙΧΕ ΑΛΛΗ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ!ΣΕ 1 ΩΡΙΤΣΑ ΕΙΧΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ.ΦΟΒΕΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΞΕΧΝΑΣ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΤΕ!

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα με καισαρική την 40 εβδομάδα κύησης. Το μωρό δεν είχε εμπεδώσει στην λεκάνη. Πήγα στην κλινική με σκοπό να γεννήσω φυσιολογικά, με βάλανε στο δωμάτιο ωδινών,με τεχνιτούς πόνους δοκιμάσαμε αλλά τίποτα. Τελικά αποφασίσαμε μαζί με τον γυναικολόγο μου να κάνω καισαρική γιατί φοβόμασταν μήπως είχε μπλεχτεί στον λώρο. Τελικά όλα πήγαν καλά. Ο γυναικολόγος μου είπε ότι δεν υππήρχε περίπτωση να κατέβει το μωρό γιατί η λεκάνη ήταν πολύ στενή σε σχέση με το κεφαλάκι της μικρής. Έτσι βγήκε ένα πολύ όμορφο και ήρεμο μωράκι, ροδαλό-ροδαλό και πάρα πολύ ήσυχο. :D:D

.png
Link to comment
Share on other sites

ηθελα να γεννησω με φυσιολογικο τοκετο αλλα οταν εσοασαν τα νερα και πηγα στο μαιευτηριο δε ειχα καθόλου πόνους .Παρόλο μου εβαλαν και τεχνητους πόνους τίποτα .Κάποια στιγμη σταματησαν οι παλμοι της καρδιας του μωρου και αυτο εγεινε αλλη μια φορα ετσι η μαια μου ενημερωσε το γιατρο μου ο οποιος ηταν παντα στο πλευρο μου και μου ειπε οτι εξαιτειας του γεγονοτος αυτου θα επρεπε να προχωρησουμε σε καισαρικη.

Δεν φοβηθηκα με τη λεξη καισαρικη αλλα τρομαξα οταν ειδα οτι σταματησε η καρδουλα του .Βγηκαμε εξω και κατευθξθηκαμε προς τα χειρουργια ειπα στη μαμα μου και η πεθερα μου που ηταν απο εξω όπως και στον αντρα μου που εως εκεινη την ωρα ηταν διπλα μου και μου κραταγε το χερι οτι σε λιγο θα εβλεπαν το ζουζουνακι μας .

Μπηκαμε στο χειρουργειο 5,20 το πρωι και μια ωρα αργοτερα γεννηθηκε ο σπορος . Εκανα ολικη αναισθησια μετα απο συζητηση καιμε το γιατρο μου , τους ακουγα που μιλαγαν αλλα δεν μπορουσα να αντιδρασω και την ωρα που εβγαλαν το μωρο μου το καταλαβα ....

Αυτος που ειδε το μωρο μου πρωτο ηταν ο αντρας μου εγω τον ειδα αργοτερα ηταν τοσο μικρουλης ηθελα να το παρω να φυγουμε .

Εγω παντως απο τη καισαρικη δεν ενιωσα ουτε φρικτους πόνους ουτε ολα οσα λενε αλλες κοπελες .Ισως να οφειλετε στο γεγονος οτι μεσα στο νοσοκομειο επινα παυσιπονα αλλα και στο οτι σηκωθηκα αμεσως.

Τωρα αν κανω ενα δευτερο παιδακι δεν αποκλειω το ενδεχομενο να γεννηθει με φυσιολογικο τοκετο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ήθελα πολύ να γεννήσω φυσιολογικά αλλά το αγοράκι μου είχε ισχιακή προβολή και δεν έλεγε με τίποτα να γυρίσει, οπότε αναγκαστικά πήγαμε με προγραμματισμένη καισαρική..Έκανα επισκληρίδιο και είδα το αγγελουδάκι μου όταν το έβγαλαν από την κοιλιά μου.

Ίσως επειδή δεν ήθελα την καισαρική η αναρρωση μου φάνηκε βουνό, τώρα βέβαια που είμαι καλύτερα και έχω το παιδάκι μου τα έχω ξεχάσει όλα!

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει τεσσερα παιδια και τα τεσσερα με φυσιολογικο τοκετο... το πρωτο το γεννησα με τεχνιτους πονους ...στο δευτερο εσπασαν τα νερα ....στο τριτο ειχα πονους γεννας και στο τεταρτο διαστολη 5 και γεννησα γρηγορα μονο που ταλεπωρηθηκα μετα την γεννα γιατι δεν εβγαινε ο πλακουντας.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δυστυχώς με καισαρική μετά από 15,5 ώρες που περιμέναμε να γεννήσω φυσιολογικά με οδύνες αλλά χωρίς διαστολή και τελικά με δύο κόμπους στον ομφάλιο λώρο. Ευτυχώς όλα καλά. Η καισαρική χάλια με πολλούς πόνους μετά αλλά όλα περάσαν και έχω τη μπουμπού μου αγκαλίτσα 2,5 χρόνια τώρα

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites

και εγώ ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά και μάλιστα είχα παρακολουθήσει μαθήματα ανώδυνου τοκετού και είμουν καλα προετοιμασμένη, αλλα οι μέρες περνουσαν και κανένα σύμπτωμα.... έτσι 3 ημέρες μετα την Π.Η.Τ. πήγαμε στο γιατρό και η μικρή είχε γυρίσει με το προσωπάκι και διαστολή μηδέν....ήταν επικύνδινο μου είπαν να περιμένουμε και άλλο, έτσι μπήκα εκείνο το πρωι με καισαρική τομή.....

τέλικα νομίζω ήταν καλύτερα έτσι που ήρθαν τα πράγματα, δεν κατάλαβα τίποτα... ένα μικρό τράβηγμα στην τομή και σε 2 ώρες σηκώθηκα έβγαλα τον καθετήρα και έκοβα βόλτες στο διάδρομο... το βράδυ έβγαλα και τον ορό!!! κάθε μέρα που παιρνούσε ήμουν και καλύτερα, όταν δε ήρθα σπίτι μετά από 4 ημέρες ήμουν εντελώς καλά

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...