Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς γεννήσατε? Με φυσιολογικό τοκετό ή με καισαρική?


Πως γεννήσατε?  

2.474

  1. 1. Πως γεννήσατε?

    • Με φυσιολογικό τοκετό
      1657
    • Ήθελα με φυσιολογικό αλλά ιατρικοί λόγοι στην γέννα επέβαλλαν την καισαρική
      1379
    • Επέλεξα καισαρική γιατί δεν ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά
      228


Recommended Posts

ΑΑΑΑ!! ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΣΤΕ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΕΣ ΟΣΕΣ ΓΕΝΝΗΣΑΤΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΑΣ ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ!!!

 

ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΝΙΩΣΩ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΙΩΣΑΤΕ ΕΣΕΙΣ!!! ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!!! :cry::cry::cry:

Στη ζωή υπάρχουν πάντα δύο "δρόμοι"! Στο χέρι σου είναι ποιόν θα διαβείς....(το θέμα είναι..... εχεις "μυαλό" να ξεχωρίσεις???.....)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 942
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γιατί σε παραξενεύει; Το ποσοστό των καισαρικών στην Ελλάδα, είναι τόσο ακριβώς, 60%!!!!!! (πανευρωπαικό ρεκόρ φυσικά!)

 

Μου κανει εντυπωση...που οσες κοπελες λενε γεννησα καισαρικη γιατι επρεπε...θα καλα επρεπε ολες οι περιπτωσεις????

 

ΕΜΕΝΑ ΕΠΡΕΠΕ!!! ΕΙΧΑΜΕ ΜΠΕΙ ΣΤΟΝ 10ο ΜΗΝΑ!! ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ (ο πλακούντας, νερά κλπ) ΑΛΛΑ Η ΜΙΚΡΗ ΕΚΕΙ!!!! ΕΙΧΕ ΓΥΡΙΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ 7ο!! ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΜΕ ΠΟΝΟΥΣ ΚΑΙ ΕΧΑΣΑ ΤΙΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΠΟ 170 ΠΑΛΜΟΥΣ ΕΠΕΣΕ ΣΤΟΥΣ 27!!!!!!!!!!!!!! ΜΑΣ ΕΧΑΝΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ (ο οποίος ειναι παιδικός μου φίλος) ΚΑΙ ΤΙΣ 2!!! ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ!! (ΕΓΩ ΜΕ ΟΞΥΓΟΝΟ ΚΑΙ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ)

12-13 ΑΤΟΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΟΥ (απο το προσωπικό)

ΤΕΛΙΚΑ Η ΜΙΚΡΗ ΗΤΑΝ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ ΣΕ 3 ΣΗΜΕΙΑ, ΚΟΙΛΙΑ, ΜΠΟΥΤΙ, ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΓΑΙΝΕ ΠΟΤΕ ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ!!

 

(μην τα ισοπεδώνουμε όλα)

 

Eλπιζω να μην θιχτηκες :? ..αναφερομαι γενικα..σαφως και υπαρχει ενα ποσοστο 10% περιπου που πρεπει....ΑΛΛΑ .... ολες οσες γεννησαν τελικα με καισαρικη θα πουν αυτο ακριβως..οτι απλα επρεπε γι αυτο κι αυτο το λογο :wink:

Και χωρις να σε ξερω..και αφου απαντησες..να σε ρωτησω 2-3 πραγματακι....ειπες μπηκες στον 10? Δλδ σε ποια εβδ ησουν?Ξεκινησαν οι πονοι μονοι τους ή εγινε καποια προκληση?

Απλα καμια φορα παρεμβασεις που γινονται (δνε μιλαω για σενα αλλα γενικα) στο τελος οδηγουν σε καισαρικη γιατι πρεπει...αλλα αν αποφευγαμε τις παρεμβασεις το ποσοστο της καισαρικης μειωνεται :wink:

 

Αποψεις αναταλλασουμε...και ειμαστε στο ιδιο στρατοπεδο ολες...αν καποια νομιζει οτι την ενοχλει αυτα που λεγονται..ας την αποφυγει την συζητηση...

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑΑ!! ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΣΤΕ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΕΣ ΟΣΕΣ ΓΕΝΝΗΣΑΤΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΑΣ ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ!!!

 

ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΝΙΩΣΩ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΙΩΣΑΤΕ ΕΣΕΙΣ!!! ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!!! :cry::cry::cry:

 

Αυτο παλι και αν ειναι λαθος....σημασια εχει μετα απ ολα τα υπολοιπα, οτι εχεις γερο το παιδι σου διπλα σου :wink:

 

Τυχερες ειμαστε ολες οσες εχουμε παιδακια :wink::D τωρα αν το παιδι ηρθε με φυσιολογικο, με καισαρικη ή με υιοθεσια...δεν εχει σημασια..παλι μανα λεγεται :D

Link to comment
Share on other sites

ΑΦΡΟΔΙΤΗ μου οχι δεν θίχτηκα!! και συγνώμη αν μίλησα απότομα!!! είχα μπει στην 42η εβδομάδα, και δεν είχα πόνους, καθόλου, ο τράχηλος χαμπάρι, το παιδί φαινόταν οκ και σε νερά και σε όλα! Μου έκαναν πρόκληση μήπως ήταν η μήτρα αλλα με το που έβαλαν τους πόνους έχασα αμέσως τις αισθήσεις μου και ο γιατρος και ΦΙΛΟΣ το τονίζω έχανε και τις δυό μας!!

 

Μετά την πρώτη πρόκληση (και αφού μαζεύτηκε σχεδόν οοοοοοοοολο το προσωπικό) έλεγξε ο γιατρός μου τον τραχιλο ο οποίος ήταν 0!!!!!! Τοτε μου έκανε και 2η πρόκληση!! Ηταν ήδη σίγουρος το ίδιο και η Μαια μου η οποία ήταν ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ, οτι η μικρή εχει γίνει κοκορέτσι με τον λώρο!!

Η μικρή κόντεψε να βγάλει τα πόδια της απο το στόμα μου!! Σορρυ κιολας!!!

Στη ζωή υπάρχουν πάντα δύο "δρόμοι"! Στο χέρι σου είναι ποιόν θα διαβείς....(το θέμα είναι..... εχεις "μυαλό" να ξεχωρίσεις???.....)

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑΑ!! ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΣΤΕ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΕΣ ΟΣΕΣ ΓΕΝΝΗΣΑΤΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΑΣ ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ!!!

 

ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΝΙΩΣΩ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΙΩΣΑΤΕ ΕΣΕΙΣ!!! ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!!! :cry::cry::cry:

 

Αυτο παλι και αν ειναι λαθος....σημασια εχει μετα απ ολα τα υπολοιπα, οτι εχεις γερο το παιδι σου διπλα σου :wink:

 

Τυχερες ειμαστε ολες οσες εχουμε παιδακια :wink::D τωρα αν το παιδι ηρθε με φυσιολογικο, με καισαρικη ή με υιοθεσια...δεν εχει σημασια..παλι μανα λεγεται :D

 

Δεν ξέρω αν είναι λάθος ή σωστό το μόνο που ξέρω είναι οτι ήθελα πολύ να την γεννήσω με φυσιολογικό και δεν έγινε!!! Εγιναν όλα πολύ γρήγορα και δεν την "χάρηκα"!!! Ας πονούσα!! Ας μην μπορούσα να κάτσω!! δεν με ενδιέφερε ούτε με ενδιαφέρει!! Αυτο που ήθελα δεν το έζησα!! Εννοείται ότι χαίρομαι που το παιδί μου βγήκε υγιέστατο και ροδαλο ροδαλο απλά με στεναχωρεί που δεν το έζησα στο ΖΕΝΙΘ!! Αυτο!!

 

Εννοείται ότι όσες έχουμε παιδιά είμαστε τυχερές (με όποιο τρόπο κι αν τα αποκτήσαμε)!!!! Δεν υπάρχει μεγαλύτερο δώρο απο το χαμόγελο ενος παιδιού!!!!!!!!!!

 

Την εικόνα της δεν θα την ξεχάσω ποτέ............♥♥♥♥♥♥♥

Στη ζωή υπάρχουν πάντα δύο "δρόμοι"! Στο χέρι σου είναι ποιόν θα διαβείς....(το θέμα είναι..... εχεις "μυαλό" να ξεχωρίσεις???.....)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

Επέλεξα καισαρική γιατί δεν ήθελα τις φωνές και τα "σπρώξε λίγο ακόμα" "έλα και βγαίνει..." και τσουπ το χέρι από κάτω να μου μετράνε πόσο φαρδύς έγινε ο κόλπος μου...

Καισαρική και ξερό ψωμί...

 

Dimt, δεν ξέρω τι ένιωσες εσύ όταν βγήκε το μωρό σου, αλλά εγώ δεν μπορούσα να συγκρατηθώ με τίποτα και είχα λιώσει στο κλάμα από τη συγκίνηση και τη χαρά... Ειδικά όταν είπε η μαία στο αγγελάκι μου "'ελα να κάνεις μάκια τη μανούλα" και το ακούμπησε στο μάγουλό μου... ένιωθα ότι βρισκόμουν στα ουράνια μόνο με την αγάπη μου και τίποτα τριγύρω...

Αχ πάλι συγκινήθηκα... Αυτή τη στιγμή θέλω ξανά να τη ζήσω... ας πήγαινε ο χρόνος πίσω...

xH00.jpgZKiNp2.png

To deftero mikrouli sokolatoloukoumadaki mou gennh8hke stis 15/01/10

Link to comment
Share on other sites

:cry: ηθελα παρα πολυ να γεννησω φυσιολογικα!λογω αποκολησης πλακουντα και μειωσης παλμων εγινε καισαρικη!οσο και αν υπεφερα μετα θα ηθελα να σιωσω πως ειναι να γεννας!
Link to comment
Share on other sites

με φυσιολογικό...χωρίς επισκληρίδιο μετα απο πολλέεεεεεεες ώρες ...τελικά δεν ξερω ...νομίζω με την επισκληρίδιο χαίρεσαι το μωρό σου άμεσα ένω χωρίς μια ταλαιπωρία την έχεις :cry::cry::cry:

2GxD.jpg2GxDp2.png
Link to comment
Share on other sites

γεννησα με φυσιολογικο τοκετο χωρις επισκληριδιο ειχα μπει ηδη στο 10ο αλλα το παρακολουθουσαμε σχεδον καθημερινα...

Ηθελα να γεννησω στο κεντρο Φυσιολογικο τοκετου (αλλωστε με τις μαιες του γεννησα)αλλα λογω μιας ευαισθησιας πηγα στο μαιευτηριο, παρ'ολα αυτα ολη τη δουλεια εκανε η μαια ο γιατρος ηρθε οταν η διαστολη ηταν τελεια και με μεταφερανε στην αιθουσα τοκετου δηλ.τα τελευταια 5 λεπτα μεχρι τοτε η μαια με ειχε στα τεσσερα και οχι ξαπλωμενη...μετα απο τον τοκετο με ξαναβαλε στο δωματιακι των οδυνων (το χω ξαναγραψει σε καποιο τοπικ) και θηλασα το μωρο μου και μειναμε 40-50 λεπτα με το μπαμπα....Ηταν η πιο δυνατη εμπειρια της ζωης μου...Δεν εχω νιωσει ποτε ξανα τετοια συγκινηση...

t605sfybbbgaujm4.png
Link to comment
Share on other sites

γεννησα με φυσιολογικο τοκετο χωρις επισκληριδιο ειχα μπει ηδη στο 10ο αλλα το παρακολουθουσαμε σχεδον καθημερινα...

Ηθελα να γεννησω στο κεντρο Φυσιολογικο τοκετου (αλλωστε με τις μαιες του γεννησα)αλλα λογω μιας ευαισθησιας πηγα στο μαιευτηριο, παρ'ολα αυτα ολη τη δουλεια εκανε η μαια ο γιατρος ηρθε οταν η διαστολη ηταν τελεια και με μεταφερανε στην αιθουσα τοκετου δηλ.τα τελευταια 5 λεπτα μεχρι τοτε η μαια με ειχε στα τεσσερα και οχι ξαπλωμενη...μετα απο τον τοκετο με ξαναβαλε στο δωματιακι των οδυνων (το χω ξαναγραψει σε καποιο τοπικ) και θηλασα το μωρο μου και μειναμε 40-50 λεπτα με το μπαμπα....Ηταν η πιο δυνατη εμπειρια της ζωης μου...Δεν εχω νιωσει ποτε ξανα τετοια συγκινηση...

t605sfybbbgaujm4.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επέλεξα καισαρική γιατί δεν ήθελα τις φωνές και τα "σπρώξε λίγο ακόμα" "έλα και βγαίνει..." και τσουπ το χέρι από κάτω να μου μετράνε πόσο φαρδύς έγινε ο κόλπος μου...

Καισαρική και ξερό ψωμί...

 

Dimt, δεν ξέρω τι ένιωσες εσύ όταν βγήκε το μωρό σου, αλλά εγώ δεν μπορούσα να συγκρατηθώ με τίποτα και είχα λιώσει στο κλάμα από τη συγκίνηση και τη χαρά... Ειδικά όταν είπε η μαία στο αγγελάκι μου "'ελα να κάνεις μάκια τη μανούλα" και το ακούμπησε στο μάγουλό μου... ένιωθα ότι βρισκόμουν στα ουράνια μόνο με την αγάπη μου και τίποτα τριγύρω...

Αχ πάλι συγκινήθηκα... Αυτή τη στιγμή θέλω ξανά να τη ζήσω... ας πήγαινε ο χρόνος πίσω...

 

Pavlina εννοείται ότι εκείνη την στιγμή θέλω να την ξαναζήσω!!!!! Απλά όταν πας για φυσιολογικό τοκετό και τελικά ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ κάνεις καισαρική.... ε όσο να 'ναι σου έρχεται κάπως!!! Το κλάμα που έριξα κι εγώ δεν λέγεται αφού με παρακαλούσαν να σταματήσω γιατί είχα ανεβάσει παλμούς!!! Η μέρα του γάμου μου ήταν μία πολύ χαρούμενη ημέρα...... η ημέρα όμως που γέννησα το παιδί μου ΗΤΑΝ , ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ! Ειλικρινά δεν ξέρω αν το αισθάνθηκες (αν και απο τα γραφόμενά σου αυτό καταλαβαίνω ότι έπαθες κι εσύ :wink: ) ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΑ ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!! Είπα......τώρα...... ξέρω γιατί ήρθα στον κόσμο!!! Η ωραιότερη στιγμή της ζωής μιας μάνας είναι όταν γεννάει το παιδί της και το παίρνει για πρώτη φορά αγκαλιά!!! Αυτό το συναίσθημα και τι "στιγμή" κανείς δεν μπορεί να το καταλάβει και να της το "κλέψει" ΠΟΤΕ!!! (δυστυχώς για τους αντρες δλδ)....χιχιχι

 

Τα πάντα μπορεί να τα ξεχάσεις.............αυτό ποτέ!!!! :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Στη ζωή υπάρχουν πάντα δύο "δρόμοι"! Στο χέρι σου είναι ποιόν θα διαβείς....(το θέμα είναι..... εχεις "μυαλό" να ξεχωρίσεις???.....)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι ακριβώς αυτό είναι το συναίσθημα που ένιωσες είτε με φυσιολογικό τοκετό είτε με καισαρική τομή! Οπότε μην ανησυχείς για το φυσιολογικό τοκετό, το συναίσθημα είναι το ίδιο. Απλά έχει διαφορά η διαδικασία. Θα 'θελα να ξαναζήσω εκείνη τη στιγμη....

Το εύχομαι σε όλες τις γυναίκες του κόσμου να το ζήσουν!!! Με το καλό κορίτσια!! :D

xH00.jpgZKiNp2.png

To deftero mikrouli sokolatoloukoumadaki mou gennh8hke stis 15/01/10

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ψηφίστε εδώ για να δούμε τα ποσοστά των μάμαδων που γέννησαν με καισαρική έναντι αυτών που γέννησαν με φυσιολογικό τοκετό.

 

φυσιολογικο τοκετο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:) Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό μέσα σε 20 λεπτά!! Μου έκαναν στο τέλος επισκληρήδιο και γενικά μπορώ να πω πως δεν είχα ούτε ένα πόνο!!ευτυχως...
Link to comment
Share on other sites

Και εγω με φυσιολογικο τοκετο γεννησα και ολα πηγαν καλα :D:D

Βεβαια αν ξεραμε οτι θα γεννηθει 4 κιλα δεν τη γλυτωνα την καισαρικη. Παλι καλα που τον υπολογιζαμε λιγοτερο.

Ο γιος μου είναιan1cCAr06f61210OTQ5MTVwfDczMzY1NDdhfA.gif

Link to comment
Share on other sites

λόγω της μεταμόσχευσης και του εγχειρισμένου για καταράκτη ματιού μου έπρεπε να αποφύγω την ένταση και την πίεση οπότε γέννησα με καισαρική και με ραντεβού

age.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεννησα με φυσιολογικο τοκετο υστερα απο πολλες ωρες :!:

η μικρουλα μαζι με το κεφαλακι της, υψωσε και το χερακι και ετσι ταλαιπωρηθηκα ολιγον! αλλα σημασια εχει το οτι βγηκε ενα γερο παιδακι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...

και εγω με φυσιολογικό τοκετο χωρίς επισκληρίδιο μετα από 3 ωρες πολυ δυνατων πόνων και 3ημερων παραμονής στο νοσοκομειο με τεχνητους αλλά ανεκτους πόνους. Θυμάμαι απλά οτι πόναγα πάρα πολύ μεχρι που 5 λεπτα πριν γεννησω τους ζητησα καισαρική, όμως και αυριο το πρωι το ξανακανα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Με καισαρική γέννησα γιατι ειχα ξεπεράσει τις εβδομάδες ,γιατι μου έκαναν προκλιση τοκετού και δεν με επιανε και γιατι λογω του οτι ειμαι μικροκαμωμενη και το μωρο γεννηθηκε 4250 κιλα.Το ιδιο ισχύει και για το δευτερο που γεννηθηκε και αυτη 4220 κιλά.

Τα παιδακια μου ειναι η ζωη μου ολη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Το πρώτο παιδί με φυσιολογικό χωρίς επισκληρίδιο-έκανα 26 ώρες (πολύ δύσκολη γέννα).

Το δεύτερο παιδί με φυσιολογικό χωρίς επισκληρίδιο-έκανα 5 ώρες (πολύ εύκολη γέννα). Οπότε ξέχασα και τί τράβηξα με το πρώτο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...