Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ύφασμα (Wrap/Pouch) που κρατά το μωρό κοντά στο σώμα


Recommended Posts

Απιθανα τα videakia Στελλα. Πολυ αναλυτικα και παρα το οτι το sling το εχω βολευτει ειδα κινησεις που μπορουν να κανουν πιο ευκολη την τοποθετηση...

 

Η μικρη μου τωρα ειναι 6 μηνων και σχετικα νταρντανα (9200 και 70 ποντους) Επειδη θελει να ανακαλυπτει τον κοσμο θελω να την βαλω στη θεση καθιστος βουδας (ετσι δε λεγεται;) Εχεις αντιστοιχα video για αυτη την θεση με sling ή με mei-tai;(δοκιμασα με meitai αλλα πρεπει να εκανα κατι λαθος...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 448
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Απιθανα τα videakia Στελλα. Πολυ αναλυτικα και παρα το οτι το sling το εχω βολευτει ειδα κινησεις που μπορουν να κανουν πιο ευκολη την τοποθετηση...

 

Η μικρη μου τωρα ειναι 6 μηνων και σχετικα νταρντανα (9200 και 70 ποντους) Επειδη θελει να ανακαλυπτει τον κοσμο θελω να την βαλω στη θεση καθιστος βουδας (ετσι δε λεγεται;) Εχεις αντιστοιχα video για αυτη την θεση με sling ή με mei-tai;(δοκιμασα με meitai αλλα πρεπει να εκανα κατι λαθος...)

 

Να τη χαίρεσαι την κούκλα σου! (και χάρηκα πολύ που σου φάνηκαν καλά τα βιντεάκια μου!)

Θα το βάλω σύντομα το βίντεο που θέλεις! Αναμείνατε στο ακουστικό σας!

 

(μέχρι τότε, αν βιάζεσαι, σήκωσε το ακουστικό σου :D και πάρε με, είμαι στη διάθεσή σου φυσικά, θα το συζητήσουμε όσο θέλεις!)

Link to comment
Share on other sites

OK! Μου πήρε 4 μήνες να μάθω το wrap (σε πραγματικές συνθήκες... με μωρό που δεν έχει πάντα τη δική μου όρεξη για δοκιμές :lol:)

Στο μεταξύ είχα καταβολευτεί το ring sling. Τέλειο!

Βάρυνε η μπουμπού (καλά ... μη φανταστείτε τίποτα τρομερό.... κοντά στα 6 κιλά). Τώρα.... το wrap είναι ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΟ !!!

 

Το βλέπουν και τα άλλα πιτσιρίκια μου και παίρνουν σεντονάκια ή το ίδιο το wrap και .... βάζουν τις κούκλες και τα λαγουδάκια τους! ;):lol:

 

Μπράβο Στέλλα!!!!

Με τις δικές σου οδηγίες..... όλα τέλεια! :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Lena + Sourloulou είπε:
Επειδη θελει να ανακαλυπτει τον κοσμο θελω να την βαλω στη θεση καθιστος βουδας (ετσι δε λεγεται; ) Εχεις αντιστοιχα video για αυτη την θεση με sling ή με mei-tai;

 

Μάλιστα!

Θα τα βρεις εδώ:

https://blog.babywearing.gr/2009/07/blog-post_18.html

Δοκίμασε και πες μου αν βοηθάει!

(και στείλε μου αν θες φωτογραφία! ;))

Link to comment
Share on other sites

OK! Μου πήρε 4 μήνες να μάθω το wrap (σε πραγματικές συνθήκες... με μωρό που δεν έχει πάντα τη δική μου όρεξη για δοκιμές :lol:)

Στο μεταξύ είχα καταβολευτεί το ring sling. Τέλειο!

Βάρυνε η μπουμπού (καλά ... μη φανταστείτε τίποτα τρομερό.... κοντά στα 6 κιλά). Τώρα.... το wrap είναι ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΟ !!!

 

Το βλέπουν και τα άλλα πιτσιρίκια μου και παίρνουν σεντονάκια ή το ίδιο το wrap και .... βάζουν τις κούκλες και τα λαγουδάκια τους! ;):lol:

 

Μπράβο Στέλλα!!!!

Με τις δικές σου οδηγίες..... όλα τέλεια! :)

 

alcyon σας χαίρομαι πολύ!

Μου 'ρχονται δύο πράγματα στο μυαλό διαβάζοντας τα λόγια σου:

- το πρώτο είναι πόσο δίκιο έχω (χαχα) όταν δεν θέλω να απαντήσω αμέσως στην ερώτηση "ποιος τύπος μάρσιπου αγκαλιάς μου ταιριάζει καλύτερα;" ! Τελικά, ο καθένας βολεύεται με διαφορετικά πράγματα (και ομολογώ ότι λίγοι αγαπούν το wrap).

- το δεύτερο είναι ότι τα παιδιά μας θα ΕΧΟΥΝ εικόνες από μάρσιπους αγκαλιάς και παραδοσιακούς τρόπους να κρατά κανείς το μωρό τους. Το έχω ξαναπεί, νιώθω πως μεγαλώνουμε μια γενιά babywearers. Για τα παιδιά μας, η ιδέα να "φοράνε το μωρό τους" με slings δεν θα είναι τόσο "εξωτική" όσο ήταν για μας όταν πρωτοακούσαμε γι' αυτό! Και αυτό, μου δίνει μεγάλη χαρά! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sstamoul γειά σου είμαι η Λίλυ και έχω μια μπεμπα σχδόν 3 μηνών..και επειδή θηλάζουμε και είμαστε και της αγκαλιας πολυ θα χρειαστώ την βοήθειά σου..

Δεν πρόλαβα να διαβάχω όσα έχεις γράψει άλλα μάλλον θα χρειαστώ ένα ring sling για να κάνω και καμμιά δουλειά (γιατί είμαι μόνη μου στο νησί και ο μπαμπας μας δουλεύει πολύ)...πως μπορώ να παραγγείλω, έχεις ήδη κάτι έτοιμο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

.png img1238z.jpg
Link to comment
Share on other sites

 

Απίθανο το video. Ευχαριστώ πολύ Στέλλα, αλλά κυριως ευχαριστώ το μοντέλο/βετεράνο του babywearing, μοναδική, ανεπανάληπτη Ρέα!!! Τελικά το καναμε λάθος, και εγώ και ο αντρας μου, ευτυχως που ηταν μονο δοκιμαστικά και δεν το ταλαιπωρήσαμε το μωρό μου. Θα το μαθουμε με τον σωστό τρόπο...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί στην Ερμού με τη Σοφία στο σλινγκ. Κυρία κάποιας ηλικίας, πετάγεται στα καλά καθούμενα και μου λέει:

-Δεν κάνει να το έχεις το παιδί εκει μέσα.

-Γιατί?:shock::confused:

-Γιατί είναι πολύ μικρό και θα στραβώσει το σωματάκι του. Πρέπει τα ποδαράκια του να κρέμονται προς τα κάτω.

:lol::lol:

 

Τι να της εξηγείς τώρα....

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα

Εδώ επαρχία να δεις τι γίνεται!!! χαχαχαχαχα

 

Ατάκες (έχω ρίξει το απίστευτο γέλιο με αυτές):

-Καλέεεεεεεε πάνε τα πόδια του παιδιού!!!!!!! Βγάλτοοοοοο δεν το λυπάσαι! (Σχόλιο για τη στάση που κοιτάει μπροστά -θέση Βούδας)

 

- Αααααα πώς είναι έτσι!!! Σα σακί το έχεις! (λόγω της εφαρμογής του sling και του wrap κοντά στο σώμα). Εγώ είχα ένα που το παιδί κρέμεται, εκείνο το καλό! Δεν είχες λεφτά να πάρεις κι έφτιαξες δικό σου;;!!

 

- Αχ... πώς είναι το παιδί με ανοιχτά πόδια!!! Θα του μείνει κανένα κουσούρι! Είναι και κορίτσι!!!! (Θέση να κοιτάει μπροστά σε wrap και το μωρό έμοιαζε χαρακτηριστικά με αναβάτη σε άλογο -ναι το πέτυχα εκείνη τη μέρα!!)

Αυτά βέβαια είναι εξαιρέσεις. Οι περισσότεροι λένε πως είναι φοβερό και το μωρό δείχνει χαρούμενο εκεί και το απολαμβάνει.

 

 

 

Συνήθεις αντιδράσεις:

Ηλικίες 47+ και άνω...: Καλέεεεε (απαξιωτικά) πώς το έχεις έτσι το παιδί! Δεν το λυπάσαι;

Ηλικίες 30-47: Φανταστική ιδέα!!! Πού το είδες;/ Μόνη σου το έφτιαξες;/Πού το βρίσκεις;

Ηλικίες 20-30: Αδιάφορες.

Ηλικίες 20 και κάτω: Αχουυυυυ τι γλυκόοοο ... γούτσου-γούτσου-γούτσου.... Να το πιάσω μπορώωω; (Επιτέλους! Να και κάποιοι που ρωτάνε για να πιάσουν το παιδί του άλλου! Οι μεγάλες, βουτάνε απλώς ότι βρουν μπροστά τους χέρι πόδι μάγουλο κεφάλι... κτλ)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα μια στο λουνα παρκ γυρναει με ενα θρασσος πιανει το κεφαλι του παιδιου την ωρα που κοιμοταν και ειχε γυρει με δυναμη για να του το σηκωσει και με ενα θρασσος λεει "καλε σηκωσε το κεφαλι του παιδιου σου " φωναχτα

βλεπει που ειμαι ετοιμη να τη διαολοστειλω και το βαζει στα ποδια ετρεχε τοσο γρηγορα που δεν προλαβα νανοιξω το στομα μου!!!!

Χ 6/9/2004 Μ 18/7/2006

Link to comment
Share on other sites

εμενα μια στο λουνα παρκ γυρναει με ενα θρασσος πιανει το κεφαλι του παιδιου την ωρα που κοιμοταν και ειχε γυρει με δυναμη για να του το σηκωσει και με ενα θρασσος λεει "καλε σηκωσε το κεφαλι του παιδιου σου " φωναχτα

βλεπει που ειμαι ετοιμη να τη διαολοστειλω και το βαζει στα ποδια ετρεχε τοσο γρηγορα που δεν προλαβα νανοιξω το στομα μου!!!!

 

πολυ καλο φιλεναδα, ολες τρελές ειναι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μια ερωτησούλα για τη Στέλλα, αν δεν λείπει διακοπές

Βάζω τη Σοφία στο μει-ται στη θέση του βούδα και πολύ της αρέσει.

Βολεύεται και δε μοιάζει να την ενοχλεί κάτι, όμως εμένα μου φαίνεται ότι γέρνει αρκετά προς τα μπρος, όσο και αν τη σφίξω.

Έχω την αίσθηση ότι αυτό συμβαίνει επειδή είμαι αδύνατη, με λεπτή μέση και μεγάλο στήθος. Μπορεί να ισχύει κατι τέτοιο? Μπορώ να κάνω κάτι?

Είδα και τα βιντεάκια που έβαλες πρόσφατα και δεν μου φαίνεται να κάνω κάτι λάθος...

Να σημειώσω επίσης ότι τη βάζω και στο ring-sling έτσι και μου φαίνεται ότι στέκεται καλύτερα επάνω μου.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Mόλις γυρίσαμε από διακοπές και ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το πόσο χρήσιμο μου φάνηκε για μια ακόμα φορά το ring-sling μου!

Προτίμησα να πάρω αυτό μαζί και όχι το mei tai που χρησιμοποιώ τελευταία (από τότε που βάρυνε κάπως η μικρή), γιατί χωράει πιο άνετα σε τσάντα και το είχα πάντα μαζί.

Το χρησιμοποιούσα στις διάφορες εκδρομές που πηγαίναμε σε κοντινά μέρη, όταν περπατούσαμε αρκετά και κουραζόταν η μικρή. Επίσης στη διαδρομή προς και από τη θάλασσα (ήθελε γύρω στα 6-7 λεπτά περπάτημα που αν αφήναμε τη μικρή να περπατήσει μόνη της θα μας έπαιρνε τουλάχιστον 20 λεπτά).

Και φυσικά εννοείται στο εστιατόριο, την ώρα που σερβιριζόμουν απ' το μπουφέ (έχω 4 παιδιά, τα 2 μεγάλα σερβιρίζονταν μόνα τους, όμως έπρεπε να βάλω στον μικρό, το δικό μου και της μικρής, οπότε είχα αρκετές διαδρομές κρατώντας πιάτα κλπ και εκεί πραγματικά με έσωσε!)

Στέλλα, για μια ακόμα φορά σε ευχαριστούμε πολύ! Μακάρι να είχα ανακαλύψει τους μαλακούς μάρσιπους από το πρώτο μου παιδί, όπου πολλές φορές σκεφτόμουν πόσο θα ήθελα να υπήρχε κάτι το οποίο να σου δίνει τη δυνατότητα να έχεις το παιδί αγκαλιά και τα χέρια ελεύθερα. Έστω όμως και στο 4ο παιδί που τυχαία τα ανακάλυψα, μου έχουν λύσει πολλά προβλήματα της καθημερινότητας με τα παιδιά!

 

Εννοείται ότι στις διακοπές δεν πήρα μαζί καρότσι και δεν το χρειάστηκα καθόλου. Όταν έπαιρνε τη μικρή ο ύπνος, αν δεν είχα κάπου κοντά βολικό σημείο να την ακουμπήσω, απλά φόραγα το ρινγκ γύρω της και την άφηνα να κοιμάται επάνω μου, ενώ συνέχιζα ότι έκανα εκείνη τη στιγμή.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησούλα για τη Στέλλα, αν δεν λείπει διακοπές

Βάζω τη Σοφία στο μει-ται στη θέση του βούδα και πολύ της αρέσει.

 

Γεια σου Eliza!

Βολεύεται και δε μοιάζει να την ενοχλεί κάτι, όμως εμένα μου φαίνεται ότι γέρνει αρκετά προς τα μπρος, όσο και αν τη σφίξω.

Αν αυτό σου φαίνεται έτσι επειδή βλέπεις απόσταση ανάμεσα στο πάνω μέρος της πλάτης της (λαιμό της) και στο στήθος σου, μπορεί και να μην είναι έτσι και να είναι μια χαρά. Αυτό που θα έπρεπε να ελέγξεις είναι αν η πλατούλα της είναι στρογγυλή (προς το στήθος σου) και αν "κάθεται" με τον πωπό στο mei tai (όχι με το μπροστινό μέρος ανάμεσα στα πόδια της).

 

Έχω την αίσθηση ότι αυτό συμβαίνει επειδή είμαι αδύνατη, με λεπτή μέση και μεγάλο στήθος. Μπορεί να ισχύει κατι τέτοιο?

Μάλλον όχι, το σώμα σου δεν επηρεάζει τη σωστή τοποθέτηση. Αυτό που μπορεί να επηρεάζει είναι το πόσο ψηλά ή χαμηλά τη βάζεις. (Κράτησέ την σε θέση να κοιτάει προς τα έξω με τα ποδαράκια ψηλά με τα χέρια σου, χωρίς mei tai, εκεί που τη νιώθεις καλά. Στο ίδιο ύψος θα πρέπει να τη δένεις και με το mei tai, ακόμα κι αν αυτό σημαίνει να δέσεις τις μικρές ράντες πάνω απ' τη μέση σου).

 

Να σημειώσω επίσης ότι τη βάζω και στο ring-sling έτσι και μου φαίνεται ότι στέκεται καλύτερα επάνω μου.

Αυτό μου δείχνει ξανά αυτό που σου είπα και παραπάνω. Μάλλον με το mei tai τη δένεις χαμηλότερα (ενώ με το ring sling ψηλότερα) στο σώμα σου.

Δοκίμασε επίσης να τη φορέσεις στο mei tai στη θέση Βούδα με τα πόδια μέσα. Αν πράγματι τη βάζεις χαμηλά, θα συναντάς πάλι το ίδιο θέμα.

Δοκίμασε να το αλλάξεις αυτό και πες μου.

 

Καλή συνέχεια (θα χαρώ να μου γράψεις τις εντυπώσεις σου)!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mόλις γυρίσαμε από διακοπές και ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το πόσο χρήσιμο μου φάνηκε για μια ακόμα φορά το ring-sling μου!

...

Sofuka, δεν ξέρεις πόσο χάρηκα με αυτό το post σου!

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ, εγώ!

(Χαχα, κι εγώ στο μπουφέ βρήκα μεγάλη ανάγκη για το sling μου! :oops: :oops: )

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα και γω το δικό μου ring sling (για την ακρίβεια έβαλα τη μαμά μου να μου το φτιάξει ;) ). Είδα στο babywearing.gr (σε ευχαριστούμε Στέλα) τις οδηγίες τόσο για να το φτιάξω όσο και για το πως θα βάλω το μωρό μέσα. Η απορία μου είναι η εξής πως θα ξέρω αν έχω βάλει το μωράκι μου σωστά. Προς το παρόν δοκιμάζω την όρθια στάση με τα ποδαράκια μέσα. Αν δεν τον έχω βάλει σωστά θα παραπονεθεί επειδή δε θα βολεύεται?

 

Πάντως είναι θαυματουργό μέσα σε δευτερόλεπτα κοιμήθηκε! Νομίζω πως δε θα το αποχωριστώ ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

κοριτσια βοηθήστε με και μενα σας παρακαλω, οι διάλογοι ειναι αρκετα μεγαλοι και δεν εχω χρονο για να διαβασω ολες τις σελίδες, αυτό που ειδα πάντως ειναι οτι ολοι ειναι ευχαριστημενοι. τι εχετε να προτείνετε για μωρακι 10200γρ???ειμαστε 8 μηνων και θέλουμε αγκαλίτσες συνέχεια.......

 

 

ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουραζω

Link to comment
Share on other sites

Το τι θα σου ταιριάξει εξαρτάται από το τι θες να πετύχεις.

Εγώ ήθελα κάτι που να μην καταπονεί τη μέση μου.... και να μπορώ να το φτιάξω και μόνη μου, να μπορώ να βάλω μέσα και νεογέννητο για να μην περιορίζονται οι μετακινήσεις μας με τα υπόλοιπα παιδιά. Επίσης ήθελα να έχω διάφορες δυνατότητες τοποθέτησης... μπρος, πλάι, πίσω, ξαπλωτά κτλ....

 

Επέλεξα το wrap. Έχει όμως φασαρία μέχρι να το μάθεις. Όταν το μάθεις μετά το κάνεις με κλειστά μάτια και χωρίς σκέψη.

 

Επίσης για πιο μικρά μωρά μου φαινόταν δύσκολο να ταλαιπωρώ το παιδί για να μάθω το wrap, κι έτσι πήρα κι ένα ring sling.

 

Τώρα χρησιμοποιώ και τα δύο ανάλογα τη διάθεση και την περίσταση.

π.χ. για να μια "πεταχτή" μετακίνηση ... sling,

για μεγαλύτερης διάρκειας βόλτα... το wrap,

αν ξέρω πως θα κοιμηθεί στη μετακίνηση... wrap γιατί βολεύει την ίδια τη μπουμπού ;)

 

Το mei tai δεν το έχω δοκιμάσει. Δεν το γνωρίζω...

 

Άρα μάλλον το κριτιριο είναι δικό σου... και τι σου ταιριάζει..... Κανείς δε μπορεί να σου πει τι πρόκειται να σε βολέψει. :)

 

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα...

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια βοηθήστε με και μενα σας παρακαλω, οι διάλογοι ειναι αρκετα μεγαλοι και δεν εχω χρονο για να διαβασω ολες τις σελίδες, αυτό που ειδα πάντως ειναι οτι ολοι ειναι ευχαριστημενοι. τι εχετε να προτείνετε για μωρακι 10200γρ???ειμαστε 8 μηνων και θέλουμε αγκαλίτσες συνέχεια.......

 

 

ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουραζω

 

αν και σας περνάμε ένα μήνα έχουμε τα ίδια κιλά. Εχω mei tai και κυκλοφορώ άνετα. Βασικά τη βάζω ακόμη να κοιτά εμένα αν και νομίζω ότι πρεπει να δοκιμάσω να κοιτά προς τα έξω γιατί όλο γυρίζει το κεφαλάκι της. Ομως αν θελει να κοιμηθεί θα κοιμηθεί άνετα σε αυτή τη στάση; (τι λες Στελλα; )

 

Δε το χρησιμοποιω καθημερινα αλλά όποτε μου χρειάστηκε για περιπτώσεις που δε μπορούσα να πάρω το καρότσι μου έλυσε τα χερια. Δε με κουράζει με το mei tai ενώ όταν απλά την κρατάω αγκαλιά μετά από λίγο κουράζομαι...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

(είχα καιρό να διαβάσω το forum, έχασα πολλά απ' τα νέα σας!)

 

Stroumfaki25, εγώ θα διάλεγα ένα mei tai (στέκομαι στην ηλικία και το βάρος του μωρού καθώς και στο ότι θέλει αγκαλίτσες "συνέχεια")!

 

oikat, χαίρομαι πολύ που βολεύεστε με το mei tai σας! Τη γνώμη μου για τη θέση που το μωρό κοιτάζει μπροστά την έχω γράψει αναλυτικά εδώ:  

 

Προσωπικά, θα προτιμούσα μια θέση στην πλάτη (από κει το μωρό σου θα μπορεί να βλέπει πάρα πολύ ωραία αλλά και να κοιμηθεί εύκολα όταν το θελήσει). Δοκίμασέ το και αν θέλεις βοηθεια πες μου!

 

 

Επίσης, απαντώντας σε προηγούμενες ερωτήσεις σχετικά με δίδυμα, ρίξτε αν θέλετε μια ματιά σ' αυτό:  

Έχει φωτογραφίες με δίδυμα μωράκια, μαζί φορεμένα σε ring slings και δύο βίντεο.

 

https://blog.babywearing.gr/2009/09/blog-post_14.html

Στο δεύτερο βίντεο, τα αφήνουμε για ύπνο στο ρηλάξ και κοιμούνται! Είναι τόσο γλυκά μωρά!

 

Φιλιά από μένα!

Link to comment
Share on other sites

Στέλλα θα το προσπαθήσω να τη βάλω στην πλάτη γιατί τώρα το χειμώνα αν βρέχει θα τη βγάζω έξω με το μάρσιπο. Εχει μάθει στη βόλτα και λέει όλο άτα. Βέβαια σκέφτομαι μήπως μου τραβάει τα μαλλιά γιατί όταν τα βρίσκει εύκαιρα ωχ ωχ ωχ...

 

Τώρα το χειμώνα με το μπουφάν θα τη βάζω στο mei-tai;

 

Και επίσης και κάτι άλλο: με το mei-tai δυσκολεύομαι λίγο να ανοίξω ή να κλείσω την τσάντα μου. Υπάρχει κάποιο κόλπο; Πρώτα φοράω τη τσάντα, την έχω πλάγια αλλά.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!

θα ήθελα να ρωτήσω, όσο αφορά νεογέννητο, το ringsling διευκολύνει για να κάνεις δουλειές (σκούπισμα, μαγείρεμα, σφουγγαρισμα) ή υπάρχει κίνδυνος να πέσει το μωρό; εχω την ιδεά ότι δε βολεύει σε περίπτωση που πρεπει να σκύψεις.

επίσης εχω ενα φόβο ότι αν το έχω όλη μερα στο sling θα κοιμαται συνεχεια επειδή θα λικνίζεται και θα εχει ζεστούλα και τη νύχτα που θα το βγαλω απο εκεί θα ειναι ξύπνιο - την ωρα δηλαδή που θα θέλω να κοιμηθώ εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...