Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θέλει συνέχεια αγκαλιά


talkirti

Recommended Posts

Τις τελευταίες μέρες ο Μάριος θέλει συνέχεια αγκαλιά.

Ειδικά όταν ξυπνάει πρέπει να περάσει κανένα τέταρτο αγκαλίτσα και μετά θέλει να κατέβει κάτω.

 

Έρχεται κλαίει στα πόδια μου, σηκώνει τα χεράκια και με αυτό το γνωστό ικευτευτικό βλέμμα μου δίχνει πως θέλει αγκαλιά.

 

Έχω και δουλειές, έχω και άλλο παιδί. Τον στηρίζω αριστερά πάνω στο γοφό και προσπαθώ να κάνω με το ένα χέρι ότι τέλος πάντων θέλω να κάνω αλλά ζορίζομαι.

Έχει αρχίσει να με πονάει και ο γοφός ( :oops::( ). Σαν γριούλα θα κυκλοφορώ σε λίγο............ :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 278
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ αυτο το ικετευτικο βλεμμα. :lol::lol::lol:

Μας χορευουν στο ταψι μ αυτο. Προσπαθησε να του εξηγεις οτι πονας και δεν μπορεις. Και μην υποκυψεις στην δυνατοτερη φωνη γιατι μετα θα εχεις βλεμμα και αν δεν πιανει .... φωνη :lol::lol: (παθουσα 8) )

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

 

Εγώ πιστεύω πως με την αγκαλιά αναπτύσσεται μια σχέση μοναδική και είναι κάτι που δίνει στο παιδί σιγουριά και γαληνή. Δεν συμφωνώ με μαμάδες που θεωρούν ότι το παιδί κακομαθαίνει και τέτοια . . .

Βεβαία, όταν αυτό υπερβαίνει κάποια όρια . . . υπάρχουν πάντα λύσεις.

 

Ευαγγέλια? Που είσαι?

0sLw.jpg

Link to comment
Share on other sites

talkirti έχει αρχίσει το στάδιο της προσκόλλησης.

το παιδί σου έφτασε την ηλικία που συνειδητοποιούν όλα τα παιδιά ότι δεν είναι ένα κομμάτι με την μητέρα τους.

, για να δημιουργηθεί στενή σχέση μεταξύ σας, είναι εντελώς απαραίτητο αυτό το διάστημα, να δέχεσαι την ανάγκη του για αγκαλιά, ....πάρε ένα μάρσιππο, για να τον κουβαλάς....

όσο λές ότι δεν μπορείς, θα θυμώνει και θα αντιδρά... τώρα δεν είναι η ώρα για να βάλεις όρια.

τα όρια θα τα βάλεις πιό μετά, όταν συνηθίσει στο ότι είναι μόνος, ότι δεν είσαστε ένα.......

είναι μια απώλεια και θέλει βοήθεια για να την συνηθίσει.

για να τα βγάλεις πέρα μάλλον θα χρειαστείς ένα μάρσιππο να τον κουβαλάς χωρίς να χαλάς τη μέση σου.......

 

φυσικά υπάρχει και κάποιο όριο, αλλά αυτό δεν το ξέρουμε εμείς απο έδώ στο φόρουμ για να στο πούμε.....

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Ευαγγέλια? Που είσαι?

Παρουσα!!!!

εγω πιστευω πολύ στην αγκαλιά. όσο περισσότερο δόσεις τόσο πιο πολύ θα "χορτάσει" το παιδι και θα ανεξαρτητοποιηθεί γρηγορότερα.

Επίσης παίρνει το μύνημα ότι η μητερα του και κατά συνέπεια και ο υπόλοιπος κόσμος το δεχονται με αγάπη και με διάθεση να το αγκαλιάσουν όχι να το απορρίψουν.

Είναι σημαντικό να σου "λέει" κάτι και εσύ να ανταποκρίνεσαι. σου λέει με τον τρόπο του "μαμά θέλω να με πάρεις αγκαλίτσα" και εσύ το ακούς και το παίρνεις. δεν το αγνοείς, αρα μαθαίνει ότι οι ανάγκες του εισακούγονται.

Τελος είναι λίγο τραβηγμένο να θέλεις ένα παιδάκι που πέρασε 9 μήνες μέσα σου, μετά το σοκ της γέννας να θέλεις να κάθεται στο καρότσι. Μαζί σου θέλει να είναι, να ακουει την καρδιά σου, τη φωνή σου, να κινείται μαζί σου, όπως εκείνες τις καλές μέρες που ήταν στην κοιλιά...

εγω θα σου έλεγα μή φοβασαι καθόλου ότι θα κακομάθει. δεν κακομαθαίνουν τα μωρά. Αυτά τα κάνουν τα μεγαλύτερα παιδιά. Δωσε όσο αγάπη μπορείς (είμαι σίγουρη ότι αυτό θέλεις να κάνεις) και άσε τους άλλους να εφαρμόζουν τις θεωρίες τους στα δικά τους παιδιά

(beware of baby trainers που λέει και ο Sears).

εγω την Αννα τη φόραγα στο sling με το που ξύπναγε (σχεδόν). από τότε που άρχισε να μπουσουλάει σταμάτησε να θέλει αγκαλιά και θέλει να παίζει μόνη της... τελικά κράτησε πολύ λίγο.

Εμαθε όμως πολλά πράγματα, και τώρα έχει ενδιαφερον για πολλά πραγματα...

αυτή είναι η άποψή μου ;)

46378a2c39.png

#2 RIP 7/12/2008 - Καλή αντάμωση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπορείς να δείς και εδώ πολλές πληροφορίες, στο γράμμα Μ, θέμα: Μάρσιππος Αγκαλιάς.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

φυσικά υπάρχει και κάποιο όριο, αλλά αυτό δεν το ξέρουμε εμείς απο έδώ στο φόρουμ για να στο πούμε.....

 

Εγω μαλλον επειδη ειχα ξεπερασει αυτα τα ορια υπερβαλλω :lol::lol: . Ο Βασιλης ηταν αγκαλια μου ακομα και οταν τηγανιζα (τρομερα δυσκολο).

Πονος τρομερος στο μπρατσο απο το πολυ σηκωμα αλλα εκει. Υπηρχαν φορες που εκλαιγα (την countairpain την ειχα κολητη)

 

Το μαρσιπο δεν το συμπαθησα ποτε. Μου φαινοταν πολυ κλειστο και τα ποδαρακια του παιδιου κρεμοντουσαν με ζορι (πιεζοντας το καβαλο ).

 

Αυτο που εχει η Ευαγγελια στην φωτο ομως μου φαινεται τελειο.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν πολλές τεχνικές και βασικά, πρέπει να σου δείξει κάποιος που να ξέρει δεν φτάνει δηλαδή να τον αγοράσεις, αν δεν έχεις πολύ αναλυτικές οδηγίες...

 

το καλό είναι ότι στο http://www.babywearing.gr έχει συννενόηση με την NINO που δίνουν πολύ σημαντικές οδηγίες σε σχέση με το πώς,

γιατί εάν γίνει κάτι λάθος δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σωστά... θέλει δηλ. κάποια καθοδήγηση.. επικοινώνησε με την υπεύθυνη του site μήπως μπορέσει να σε καθοδηγήσει καλά έτσι ώστε να βρείς αυτό που είναι καλό και σε βολεύει...!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

στο http://www.babywearing.gr υπάρχει και πρόγραμμα συναντήσεων του ΝΙΝΟ που μπορείς να συμμετέχεις και να σου δεις πολλά είδη μαρσιπων και πολλούς τρόπους τοποθετησης. βεβαια λόγω καλοκαιριού δεν ξέρω αν θα γίνουν συναντήσεις (μάλλον ξέρω ότι δε θα γίνουν), αλλα από Σεπτέμβρη μπορείς να πας και να σου δείξουν διάφορα (κερνάνε και καφέ)

46378a2c39.png

#2 RIP 7/12/2008 - Καλή αντάμωση

Link to comment
Share on other sites

Εχω μεινει αφωνη. Ειναι τοσο γλυκο. Φαινεται ανετο και τρυφερο. Το μωρο δεν φαινεται να ζοριζεται καθολου (σιγουρα δεν αναφερομουνα σε αυτο οταν ελεγα μαρσιπο)

Να μαζεψω οδηγιες για το 2ο :lol::lol::lol: ?

Τα αγοραζεις , τα φτιαχνεις ? πως γινεται?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

διάβασε στο site που λέμε, νομίζω οδηγίες για να φτιάξεις μπορείς να βρείς ξενόγλωσσες στο δίκτυο εάν ψάξεις στο google

how to make a sling wrap κτλ

αλλά όμως πρέπει να πάρεις τις οδηγίες για το πως να βάζεις το μωρό σου μέσα απο κάποιον που έχει πολλά χρόνια εμπειρία σε αυτό. επικοινώνησε με την υπεύθυνη του site σίγουρα θα σε καθοδηγήσει.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ του Αναστάση ποτέ δεν του στέρησα την αγκαλιά και ποτέ δεν τον άφησα να κλάψει χωρίς να πάω αμέσως κοντά του. Φυσικά τότε όλοι με αποκαλούσαν υπερβολική, και ότι τον κακομαθαίνω. Όταν ήταν μπεμπούλης και έκλαιγε ξάπλωνα και τον κοίμιζα πάνω μου από την μεριά της καρδιάς για να ακούει τους χτύπους της.

Η πεθερά μου θυμάμαι είχε φρικάρει γιατί θα μου τον κρατούσε όταν θα επέστρεφα στην δουλειά και θεωρούσε ότι θα τον καλομάθω και μετά αυτή θα ζορίζετε γιατί θα της ζητάει αγκαλιά.

Σας πληροφορώ ότι το παιδί ποτέ δεν έγινε ούτε πολύ, πολύ της αγκαλιάς ούτε ήταν ποτέ γκρινιάρης. Είναι ένα ζωηρό παιδί, είναι σκανδαλιάρης όμως ποτέ δεν με κούρασε με την γκρίνια του.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να συμπληρώσω ότι ένα διάστημα ερχόταν τα βράδια στο κρεβάτι μας, ποτέ δεν του το στέρησα και δεν τον έδιωξα. Τώρα πλέον το έχει κόψει και αυτό, μερικές φορές του ζητάω να ξαπλώσουμε μαζί και αυτός δεν θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με κατηγορησαν παντως οτι ολα αυτα που περναγα με το Βασιλη ηταν επειδη εκανα ακριβως αυτα (και αλλα :lol: ) και τον κακομαθα.

Εχω ακουσει ουκ ολιγες φορες οτι το παιδι της ταδε που το εκανε ετσι και ετσι βγηκε πολυ πιο καλο παιδι απο το δικο μας "κακομαθημενο". :lol::lol:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το εγραψα ακουγεται σαν να δικαιολογω το "κακομαθημενο" που μου χρεωνουν και δεν μου αρεσε. :lol::lol:

 

Λοιπον ο Βασιλης ειναι:

Ζωηρος

Υπερδραστηριος

Ξερει το ΟΧΙ στα σοβαρα θεματα (αυτοκινητα, αλλα παιδακια κλπ)

Δεν ξερει το ΟΧΙ στις εξερευνησεις του (με αποτελεσμα και μερικες απωλειες - βλεπε τραπεζακι σαλονιου εχει καταγδαρθει) :lol::lol:

 

Δεν λεω οτι βγηκε το ηρεμοτερο :lol::lol: παιδι του κοσμου αλλα σε ψυχη εχει τα καλυτερα συναισθηματα (ευαισθησια , κατανοηση, συμπονια) .

 

Και εδω τελειωνει η ψυχαναλυση μου :lol::lol::lol: (τελειως εκτος θεμα η τοποθετηση μου για μια ακομα φορα)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ είμαι καινούρια fan του babywearing! Η Maya την καταβρίσκει πανω μου :D και έτσι κάνουμε τα ψώνια μας και τις δουλειές του σπιτιού όταν δεν θέλει να παίξει μόνη της. Έξω έχω και το καρότσι μαζί, αλλά συνήθως δεν έιναι τόσο χαρούμενη στο καρότσι όσο όταν είναι στο pouch οπότε τον περισσότερο χρόνο είναι στην αγκαλιά μου!

 

Σπουδαία κληρονομιά το babywearing! (κληρονομιά γιατί είναι ο παλιός τρόπος να ζεις με τα παιδιά σου, απλά με τα χρόνια το είχαμε ξεχάσει)

Link to comment
Share on other sites

Μου είχε κάνει εντύπωση σε κάποια ντοκυμανταίρ, με κάποιες φυλές στην Αφρική, που οι γυναίκες είχανε τα μωρά τους έτσι με ύφασμα πάνω τους, αλλά στην πλάτη, και κάνανε όλες τις δουλειές! Κόβανε χόρτα, μαγειρεύανε, πλένανε! Και αυτά τα κουτσούνια χαζεύανε ανέμελα πάνω στην μαμά τους! Το βρίσκω ότι πιο όμορφο και φυσικό.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι καινούρια fan του babywearing! Η Maya την καταβρίσκει πανω μου :D και έτσι κάνουμε τα ψώνια μας και τις δουλειές του σπιτιού όταν δεν θέλει να παίξει μόνη της. Έξω έχω και το καρότσι μαζί, αλλά συνήθως δεν έιναι τόσο χαρούμενη στο καρότσι όσο όταν είναι στο pouch οπότε τον περισσότερο χρόνο είναι στην αγκαλιά μου!

 

Σπουδαία κληρονομιά το babywearing! (κληρονομιά γιατί είναι ο παλιός τρόπος να ζεις με τα παιδιά σου, απλά με τα χρόνια το είχαμε ξεχάσει)

 

Ετσι είναι erica, ο σύγχρονος "πολιτισμένος" τρόπος ζωής, λέει να "παρκάρουμε" το μωρό στο καρότσι για να κάνουμε πιο άνετα τις βόλτες μας! Προς Θεού, δεν κατηγορώ κανέναν και καμία που έχει το παιδί του στο καρότσι, είναι η δική μου αγανάκτηση απέναντι σε δικούς μου γνωστούς που επειδή το μωράκι μου δεν θέλει να κάθεται στο καρότσι και προτιμά την αγκαλιά της μαμάς, μου έχουν φάει το κεφάλι να του μάθω με το έτσι θέλω να κάθεται στο καρότσι για να μπορώ να πίνω πιο καλά τον καφέ μου! Ε λοιπόν εγώ τον απολαμβάνω πιο πολύ τον καφέ μου με τον ζούζουνό μου στην αγκαλιά...τόσο κακό είναι... :?::?::?

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους αποστομώνω με το εξής απλό " δεν πειράζει, ας κακομάθει! Είμαι διατεθειμένη να τα λουστώ!" οπότε μένουν να με κοιτούν με απορία, μήπως η μητρότητα με βάρεσε στο κεφάλι :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους αποστομώνω με το εξής απλό " δεν πειράζει, ας κακομάθει! Είμαι διατεθειμένη να τα λουστώ!" οπότε μένουν να με κοιτούν με απορία, μήπως η μητρότητα με βάρεσε στο κεφάλι :wink:

 

:lol: Και πολύ καλά κάνεις! Εγώ το λέω αλλά δεν το κάνω! Είναι μέχρι να φτάσω στο αμήν και να εκραγώ μετά...

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ απολαμβάνω την μπέμπα μου αγκαλίτσα....αλλά έχω 3 δισκοκήλες που μου δυσκολεύουν την ζωή.....δεν έχω την πολυτέλεια να την κουβαλώ πολύ ώρα.

 

αλλά είναι τέλεια αίσθηση.

 

επίσης, μου αρέσει να κοιμάται αγκαλίτσα μου - άμα είμαστε έξω....

όπως και στους ημερήσιους ύπνους κομόμαστε παρεούλα αγκαλιά.

 

ας κακομάθει - πιστεύω πως το απολαμβάνει εξίσου.

άλλωστε δείχνει ανεξάρτητη για την ώρα....άμα βαρεθεί την αγκαλιά μου τεντώνεται και κρεμάει το κεφάλι της....για να την ακουμπήσω κάτω (κάτω=καρότσι, κρεββάτι κλπ)

 

:wink:

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ απολαμβάνω την μπέμπα μου αγκαλίτσα....αλλά έχω 3 δισκοκήλες που μου δυσκολεύουν την ζωή.....δεν έχω την πολυτέλεια να την κουβαλώ πολύ ώρα.

 

Αχ, tozdel, σε καταλαβαίνω, δεν ξέρεις πόσο! Έχω κήλες στους σπονδύλους 3, 4 και 5 από φοιτήτρια, καθώς και σκολίωση! Όταν ήμουν έγκυος στο Βασίλη υπέφερα αφάνταστα. Τον τελευταίο 1,5 χρόνο κάνω χειροπρακτική και σε συνδυασμό με κάποιες ασκήσεις τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα.

Άκου όμως το καλύτερο: Από τότε που φοράω το Βασίλη μου, χάρη στο babywearing, η μέση μου είναι πολύ καλύτερα! Ο λόγος είναι ότι άρχισα σταδιακά, από όταν ο Βασίλης ήταν 5 ημερών και ζύγιζε 3,5 κιλά. Οι μύες που χρησιμοποιείς στο babywearing είναι οι ίδιοι ακριβώς μύες που στηρίζουν τη σπονδυλική στήλη και καθώς ο Βασίλης μεγάλωνε, η μέση μου "γυμναζόταν" και δυνάμωνε. Όταν φορούσα το Βασίλη σταθερά (δηλαδή κάθε μέρα για κάποιες ώρες), πονούσα λιγότερο. Αντίθετα όταν χρειάστηκε να λείψω κάποιες μέρες μακριά του η μέση μου χειροτέρεψε! (Απίστευτο, κι όμως αληθινό!)

Τώρα ο Βασίλης είναι 15 κιλά και τον φοράω ακόμα. Ακόμα και τώρα, 6 μηνών έγκυος, τον φοράω και νιώθω πολύ άνετα και πολύ δυνατή! Στα χέρια (αγκαλιά χωρίς slings) δεν μπορώ να τον κρατήσω ούτε 5 λεπτά, αλλά τον φοράω (τώρα τελευταία στην πλάτη) και πάμε μέχρι και στο supermarket!

 

Φυσικά, οι κήλες σε σπονδύλους είναι σοβαρό πράγμα, και φυσικά χρειάζονται παρακολούθηση γιατρού. Εγώ γιατρός δεν είμαι, αλλά η εμπειρία μου από το babywearing μου έχει αλλάξει τη ζωή ακόμα και σ' αυτό το θέμα και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και τώρα, 6 μηνών έγκυος, τον φοράω και νιώθω πολύ άνετα και πολύ δυνατή!

 

βρε Στέλλα πως το καταφερνεις αυτο??? Δεν σένοχλει η κοιλιά?? Τα ποδαράκια του δεν ακουμπαν επάνω??

 

Εγω προσπαθω να δοκιμάσω το καινουριο μου σλινγκ με μια κουκλα και δυσκολευομαι παααααααααρα πολυ........ :?:?:?:?

Τι κανω λάθος??? Μαλλον μου λείπει η εμπειρια.......

Link to comment
Share on other sites

βρε Στέλλα πως το καταφερνεις αυτο??? Δεν σένοχλει η κοιλιά?? Τα ποδαράκια του δεν ακουμπαν επάνω??

 

Εγω προσπαθω να δοκιμάσω το καινουριο μου σλινγκ με μια κουκλα και δυσκολευομαι παααααααααρα πολυ........ :?:?:?:?

Τι κανω λάθος??? Μαλλον μου λείπει η εμπειρια.......

 

Αν δεις τις φωτογραφίες (ειδικά μερικές απ' τις πιο πρόσφατες), θα δεις ότι το κάνω άνετα, δε μ' ενοχλεί, γιατί το βάρος του Βασίλη δεν πέφτει πάνω στην κοιλιά μου, αλλά με το sling (ή ό,τι άλλο χρησιμοποιώ) ελαφραίνει πολύ. Η αλήθεια είναι ότι γενικά προτιμώ την πλάτη (ή τουλάχιστον στο πλάι) τώρα τελευταία, όσο μεγαλώνει η κοιλιά μου!

 

Και φυσικά σε καταλαβαίνω, είσαι και 6 εβδομάδες πιο "προχωρημένη" από μένα! Σου εύχομαι με το καλό να έρθει το μωράκι σου και αν δεις και έχεις προβλήματα μετά, να μην ανησυχείς καθόλου, θα σε βοηθήσω όσο θέλεις με το sling σου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...