Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θέλει συνέχεια αγκαλιά


talkirti

Recommended Posts

Ο μπέμπης μου είναι 35 ημερών και τις ώρες που είναι ξύπνιος (και είναι αρκετές) δεν κάθεται καθόλου μόνος του π.χ. στο relax...θέλει συνεχώς αγκαλιά και κούνημα, κουβέντα, χορό κλπ μέχρι να κοιμηθεί. Κάποιες φορές κάθεται στο relax ή στην κούνια με το παιχνιδάκι από πάνω του αλλά αυτό για κανένα δεκάλεπτο μέχρι να βαρεθεί και να αρχίσει να ουρλιάζει. Δεν με πειράζει να τον έχω συνέχεια αγκαλιά για να μην τον κακομάθω όπως λένε αλλά ....έχει πονέσει η μέση μου και επίσης δεν μπορώ να κάνω καμία δουλειά....δηλαδή συμβαίνει να τον ακουμπάω λίγο στο relax, να τρέχω να πλύνω ένα μπιμπερό , να τον ξαναπαίρνω...και ξανά από την αρχή.. :)...Πρέπει οπωσδήποτε να αρχίσω και εγώ να τον "φοράω"...Αυτό το pouch μπορώ να το αγοράσω ή πρέπει να το φτιάξω μόνη μου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 278
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μπορείς να το αγοράσεις. όποια φτιάχνει να της στείλει ένα πμ.

καλύτερο θα ήταν να το αγοράσεις απο κάποια έμπειρη στο θέμα, έτσι ώστε να σου κάνει μια καθοδήγηση γιατί δεν έινια ότι το φοράς όπως να ναι το μωρό, θέλει συγκεκριμένους τρόπους.

δες το babywearing.gr αλλά νομίζω ότι λείπει διακοπές! κάνουν και συναντήσεις, κάτι που θα σε βοηθήσει πολύ για να δείς τρόπους κτλ!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Θα ενδιέφερε κι εμένα ένας μάρσιππος αγκαλιάς. Θα ήθελα όμως περισσότερες πληροφορίες για το ποιος είναι πιο κατάλληλος για τον πιτσιρικά μου ο οποίος είναι 8 μηνών. Θέλω κυρίως να το χρησιμοποιώ μέσα στο σπίτι και όχι τόσο συχνά έξω μιας και το καρότσι του αρέσει πολύ. Επίσης επειδή είμαι αρκετά τεμπέλα θα ήθελα να τον αγοράσω. Θα μπορούσατε να με ενημερώστε σχετικά με πμ; Ευχαριστώ!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτές οι αγκαλιές!!! Εδω και μια εβδομάδα τις μάθαμε και εμεις και θέλουμε συνέχεια αγκαλια, μόνο το βράδυ κοιμάτε στο κρεβατάκι της αφου μας έχει βγάλει off και έχει κουραστεί και αυτή.

Εχει σκάσει το καημένο στα χέρια αλλα δεν λέει να ξεκολλήσει.... λαγοκοιμάτε όλη μέρα πάνω μου η πονηρούλα και όταν πάω να την αφήσω ξεσηκώνει τον κόσμο όλο.

Και τώρα με το ένα χέρι γράφω με το άλλο κραταω

 

:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

marjan, να σου ζήσει το μωράκι σου. Και εμένα έτσι ήταν στην αρχή κοιμότανε μόνο στην αγκαλιά μου, όχι ότι τώρα δεν θέλει αγκαλιές και κυρίως της μαμάς του!

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ αυτές οι αγκαλιές!!! Εδω και μια εβδομάδα τις μάθαμε και εμεις και θέλουμε συνέχεια αγκαλια, μόνο το βράδυ κοιμάτε στο κρεβατάκι της αφου μας έχει βγάλει off και έχει κουραστεί και αυτή.

Εχει σκάσει το καημένο στα χέρια αλλα δεν λέει να ξεκολλήσει.... λαγοκοιμάτε όλη μέρα πάνω μου η πονηρούλα και όταν πάω να την αφήσω ξεσηκώνει τον κόσμο όλο.

Και τώρα με το ένα χέρι γράφω με το άλλο κραταω

 

:D:D:D:D:D

 

είναι πολύ μικρούλη ακόμα...μέχρι προχτές ήταν στην κοιλιά σου και άκουγε την καρδιά σου...πώς τώρα να θέλει να είναι σε μία ψυχρή καλαθούνα :? νιώθει ασφάλεια στην αγκαλιά σου..μή του την στερείς λοιπόν :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ είμαι εναντίον της αγκαλιάς και είμαι σίγουρη πως όση αγάπη δίνεις τόση παίρνεις καθώς επίσης και πως όντως μεγαλώνωντας τα μικρούλια έχουν μεγαλύτερη πιθανότητα να απεξαρτητοποιηθούν γρηγορότερα. Τι γίνεται όμως όταν το μωράκι σου γκρινιάζει αρκετά συχνά? Π.χ. ο δικός μου γκρινιάζει στανταρ όταν είναι να κοιμηθεί -κυρίως μέσα στην ημέρα- και έχει αναπτύξει τη συνήθεια να σταματάει την γκρίνια μόνο όταν τον έχω αγκαλιά και περπατάω πάνω κάτω. Προσπαθώ να του το κόψω κρατώντας τον μεν στην αγκαλιά μου αλλά καθισμένη στον καναπέ ή στο κρεβάτι. Γενικά πιστεύω πως τα όρια του κάθε μωρού μπορεί να τα βρουν μόνο οι γονείς του (η μαμά ίσως καλύτερα από τον μπαμπά 8)) και θέλει πολύ υπομονή!!

 

 

 

line_m121_beg_40_time_1181793600_text_cf20caf9edf3f4e1edf4dfedeff220ece1f220e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμάστε και αυτό: καθήστε στο κρεββάτι, βάλτε ένα μαξιλάρι στα πόδια σας κάτω κάτω και ξαπλώστε το μωρό, κουνάτε το μωρό και τοου κρατάτε τα ποδαράκια ή τα χεράκια ότι σας βολεύει ψυθιρίζοντας του ωοοο, ωοοο, εμένα κοιμάτε αμέσως με αυτόν τον τρόπο, δεν κουράζομαι και έτσι μας έκανε η γιαγιά μου τότε που δεν υπήρχαν τα ρηλάξ.

Δοκιμάστε το και πείτε μου πως πήγε!!!

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα ίδια και ο δικός μου...συνέχεια αγκαλιά και όχι καθιστή αλλά βόλτες πέρα δώθε με λίκνισμα και τραγουδάκια. Εδώ και 5-6 μέρες όμως όταν καταλαβαίνω ότι θέλει να κοιμηθεί τον κουνάω στο relax ή στα πόδια μου που λέει και η Βίκυ, ακόμα και στο καρότσι και λίγο πριν κοιμηθεί τελείως τον αφήνω μόνο του...χωρίς κούνημα. Το έκανα αυτό σταδιακά από λίγο κάθε μέρα μέχρι που δούλεψε. Το επόμενο στάδιο είναι βέβαια να μάθει να κοιμάται χωρίς κούνημα και στην κούνια του που δεν του αρέσει καθόλου και πηγαίνει μόνο τη νύχτα. Για να τη συνηθίσει τον βάζω από λίγο κάθε μέρα με το παιχνιδάκι του...και τώρα έχουμε φτάσει να κάθεται μόνος το και να το χαζεύει για κανένα μισάωρο.

Link to comment
Share on other sites

Nαι, ναι...αρχίζω και ξεψαρώνω

 

Εvita μου, έχωντας ήδη ένα παιδί 4ετών, τώρα με το 2ο (2μηνών) είμαι πιο ψαρωμένη από ποτέ!!! Τα χω ξεχάσει?? μου κάνει άλλα κόλπα ο μικρός?? Πάντως ψύχραιμη δεν είμαι! :shock:

Ελπίζω να βρώ τη φόρμουλα σύντομα! :P

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Βρε κορίτσια, το πρόβλημά μου είναι ότι όταν η μπέμπα μου είναι ξύπνια δεν κάθεται μόνη της με τίποτα.

Τις πιό πολλές φορές θέλει να είναι αγκαλιά συνέχεια.

Αν δοκιμάσω να τη βάλω στο relax ή στο καρότσι, αρχίζει τα κλάματα.

Άντε αν την καταφέρω κάπου-κάπου να κάτσει επιτέλους στο relax, πρέπει να είμαι ακριβώς δίπλα της και να την απασχολώ με παιχνίδια ......

Δεν καθεται καθόλου μόνη της π.χ. "παίζοντας" με τα παιχνίδια της.

 

Σημειωτέον το relax το λάτρευε μικρότερη. Καθόταν πολλές ώρες.

Επίσης σημειωτέον δεν είναι και η πρώτη υπναρού. Κατά τη διάρκεια της ημέρας κοιμάται κάθε 2-3 ώρες για μισή ή μία ώρα το πολύ. Οπότε όπως καταλαβαίνεται οι ώρες που είναι ξύπνιες είναι αρκετές !!!

 

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να κουράζομαι και να μην μπορώ να κάνω τίποτα όταν είναι ξύπνια. Ακόμα και το γάλα της το φτιάχνω έχοντάς τη στην αγκαλιά μου ....με ακροβατικά !!!!!

 

Τι να κάνω ????

Πως να την πείσω να "κάθεται" και λίγο μόνη της ???

Έχει καμμία σας παρόμοια εμπειρία ???

 

Χρειάζομαι επειγόντως τη βοήθειά σας !!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

αν επαιρνες ενα σλιγκ θα εχεις τουλαχιστον και τα 2 χερια ελευθερα να κανεις οτι θελεις. :wink:

το μωρο το πηγαινεις καμια βολτουλα?

εμενα ο δικος μου κοιμαται σαν πουλακι μετα!!!

ασε που τον κοιμιζει και το αυτοκινητο :wink:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, το πρόβλημά μου είναι ότι όταν η μπέμπα μου είναι ξύπνια δεν κάθεται μόνη της με τίποτα.

Τις πιό πολλές φορές θέλει να είναι αγκαλιά συνέχεια.

Αν δοκιμάσω να τη βάλω στο relax ή στο καρότσι, αρχίζει τα κλάματα.

Άντε αν την καταφέρω κάπου-κάπου να κάτσει επιτέλους στο relax, πρέπει να είμαι ακριβώς δίπλα της και να την απασχολώ με παιχνίδια ......

Δεν καθεται καθόλου μόνη της π.χ. "παίζοντας" με τα παιχνίδια της.

 

Σημειωτέον το relax το λάτρευε μικρότερη. Καθόταν πολλές ώρες.

Επίσης σημειωτέον δεν είναι και η πρώτη υπναρού. Κατά τη διάρκεια της ημέρας κοιμάται κάθε 2-3 ώρες για μισή ή μία ώρα το πολύ. Οπότε όπως καταλαβαίνεται οι ώρες που είναι ξύπνιες είναι αρκετές !!!

 

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να κουράζομαι και να μην μπορώ να κάνω τίποτα όταν είναι ξύπνια. Ακόμα και το γάλα της το φτιάχνω έχοντάς τη στην αγκαλιά μου ....με ακροβατικά !!!!!

 

Τι να κάνω ????

Πως να την πείσω να "κάθεται" και λίγο μόνη της ???

Έχει καμμία σας παρόμοια εμπειρία ???

 

Χρειάζομαι επειγόντως τη βοήθειά σας !!!

νομιζω οτι ακομα μαλλον δεν μπορεις να την πεισεις !! για κατι. και η δικη μου τα ιδια ακριβως εκανε. κατι που μπορεις να κανεις ειναι να την βαζεις στο relax και να μπαινοβγαινεις στο δωματιο που την εχεις ή να την εχεις κοντα σου σε καποιο μερος να σε βλεπει και να της μιλας. η λυση του sling ή του pouch νομιζω θα σε βοηθησει πολυ.

κουραγιοοοοοοοο :D

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, βρε κορίτσια. Να κάνω υπομονή.

 

Φοβάμαι όμως μήπως έτσι κακομαθαίνω τη μπέμπα και δεν διορθωθεί ποτέ η κατάσταση. Γιατί αλήθεια μέχρι πότε θα μπορώ να την "κουβαλάω" συνέχεια επάνω μου ????

 

Ακόμα και η παιδίατρος μου λέει να την αφήσω να κλαίει και λίγο.

Και να σας πω την αλήθεια, το δοκίμασα κι αυτό.

Κλαίει, κλαίει, κλαίει ...και μετά από τη εξάντληση κοιμάται στο relax. Να υποθέσω ότι έτσι παίρνει το μάθημά της ???

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τη λύση του σλιγκ. Κρίμα είναι να την αφήνεις να κλαίει αφού το καημένο τι ζητάει: Αγκαλίτσα από τη μαμά. Ξέρω ότι είναι δύσκολο για σένα και δεν μπορείς να κάνεις δουλειές αλλά πρέπει να δεχθείς την ανάγκη του μωρού σου που σε χρειάζεται. Με το σλιγκ και θα σε έχει κοντά του και εσύ θα κάνεις τις δουλίτσες σου. Και καλύτερα να το συνηθίσει τώρα που είναι ακόμα μικρή γιατί μπορεί να θέλει αγκαλιές και πιο μεγάλη - καλή ώρα όπως η δικιά μου- και εκεί να δεις πόσο δύσκολο θα είναι. Εγώ παρόλο που έχω σλιγκ, επειδή το πήρα όταν η Μαρία ήταν 17 μηνών, δεν το πολυθέλει. Στην αρχή πήγε καλά αλλά τελευταίως μου κάνει κόλπα και θέλει να την έχω στα χέρια αγκαλιά.

Οπωσδήποτε πάντως μην αφήνεις το παιδί να κλαίει.

 

Φοβάμαι όμως μήπως έτσι κακομαθαίνω τη μπέμπα και δεν διορθωθεί ποτέ η κατάσταση. Γιατί αλήθεια μέχρι πότε θα μπορώ να την "κουβαλάω" συνέχεια επάνω μου ????

 

Δεν κακομαθαίνει μην ανησυχείς... Ισα ίσα που της καλύπτεις αυτή της την ανάγκη και κάποια στιγμή θα το ζητήσει και από μόνη της να είναι ανεξάρτητη. Αντίθετα όσο το αποφεύγεις τόσο περισσότερο θα στο ζητάει ...

 

Έτσι πιστεύω εγώ τουλάχιστον....

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Και η δικια μου σε αυτη την ηλικια δεν καθοταν καθολου μονη της στο relax. Παντα καθομουν διπλα της και την απασχολουσα με κατι. Προσπαθουσα να μην την εχω συνεχεια αγκαλια και γιατι δεν ηθελα να συνηθησει ετσι αλλα και γιατι εχω ενα προβλημα με τη μεση μου που δεν μου επιτρεπει τετοιου ειδους κινησεις. Την επαιρνα βεβαια αγκαλια (και ακομα την παιρνω οταν μου το ζηταει) αλλα οχι συνεχεια.

Βασικα καθομουν διπλα της και ασχολιομουν μαζι της για να μην γκρινιαζει. Και κοιμοταν στο relax αλλα για πολυ λιγο.

Ωσπου περασε λιγος καιρος και αρχισα να τη βαζω για τους ημερισιους υπνο της στο κρεβατι της. Εκει γκρινιαζε λιγο στην αρχη αλλα μετα το συνηθησε. Και κοιμοταν καλυτερα στο κρεβατακι της και πιο πολυ ωρα καθε φορα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κουκλα μου .Βρε μην ανυσηχεις τα μωρακια αλλαζουνε συνεχως γουστα τον πρωτο χρονο της ζωης τους , σε ενα τοσο μικρο μωρακι και να το αφησεις να κλαιει δεν προκειτε να καταλαβει και πολλα πραγματα (μετα τους 9-10 μηνες αρχηζουνε να συντονιζουνε ) , παρτηνα αφοβα αγκαλια και ελεος τι θα γινει αμα κακομαθει ?? ειναι δυνατον να σε πειραζει αμα θα κακομαθει στην αγαπη ? μετα το 1ο ετος θελεις να τα παρεις αγκαλια και δεν γουσταρουνε τα ιδια . Τον δικο μας οπου τον ειχαμε πολυ αγκαλια τον πρωτο χρονο της ζωης του , μολις εκλεισε τους 11 μηνες και μετα και μπορουσε να σταθει ορθιος και να κανει βηματα πιανομενος απο επιπλα και να μπουσουλαει ακομα ποιο γρηγορα δεν μπορουσες να τον πισεις να ερθει αγκαλια . Τωρα που ειναι 14 μηνων αγκαλια ερχεται μονο για αγαπουλες , για να χαιδευτει , να τρυφτει πριν τον υπνο ή αμα ειναι αρρωστος ή κουρασμενος , χθες συνιδιτοποιησα οτι οι μονες στιγμες που καναμε αγκαλιες ηταν για να τον βαλω και να τον βγαλω απο το καθισμα αυτοκινητου , κατα αλλα κατω το ζηταει και επιτακτικα κιολας για παιχνιδι , περπατημα και οτι βαλει ο νους του . Παρτε τα παιδια σας αγκαλιες δεν κακομαθαινουνε , ετσι και αλλιως το αποτελεσμα θα ειναι ιδιο μολις νοιωσουνε λιγο τον εαυτο τους . Εξαλλου ο πρωτος χρονος ζωης ειναι ετσι και αλλιως δυσκολος , γεματος αλλαγες προγραμματος και πολλα πολλα "χουγια " αλλα για αυτο ειμαστε γονεις για να τα ικανοποιουμε .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΓΕΝΗΘΗΚΕ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 6ΜΙΣΗ ΜΗΝΩΝ ΤΗΝ ΚΑΡΑΤΑΩ ΜΟΝΟ ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΒΑΛΩ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΑΝΕ ΑΓΓΚΑΛΙΑ , ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΛΙΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΚΥΜΑΤΑΙ ΒΑΘΙΑ , ΕΣΙ Η ΜΠΕΜΠΑ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΘΕΩΡΕΙ ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΓΑΛΙΑ , ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΚΡΑΒΑΤΑΚΙ Η ΣΤΟ ΚΑΡΕΚΛΑΚΙ ΦΑΓΗΤΟΥ , ΕΡΩΤΙΣΗ ΥΠΑΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΚΑΠΟΤΕ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ Η ΣΤΟ ΚΑΡΕΚΛΑΚΙ ΦΑΓΗΤΟΥ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ 30 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΤΥΠΙΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΛΕΕΙ ΘΕΛΟΝΤΑΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΝ ΑΓΚΑΛΙΑ , ΑΝ ΝΙΑ ΣΕ ΤΙ ΗΛΙΚΙΑ ???

ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΑΠΑΙΤΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΕ ΑΜΕΣΟ ΚΥΝΔΙΝΟ ΕΦΝΙΔΙΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΕΠΙΔΕΙ ΚΟΥΒΕΡΤΕΣ ΜΠΕΜΠΑ ΚΑΙ ΜΑΜΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑ ΚΟΥΒΑΡΙ ΟΤΑΝ ΚΥΜΟΜΑΣΤΑΙ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΠΟΤΕ ΝΑ ΚΥΜΑΤΑΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΔΩΜΑΤΙΟ ??? Εστάλη στις 12:25 μ.μ. την Τετάρτη

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...