Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ύφασμα (Wrap/Pouch) που κρατά το μωρό κοντά στο σώμα


Recommended Posts

πρεπει να το πω..θα σκασω αμα δεν το πω...

προχτες φορεσα την μικρη μου στο mei tai μας και πηγαμε επισκεψη στη αλλη ακρη της αθηνας..πηραμε το μετρο το λεωφορειο..ωρες την ειχα πανω μου, μαζι με την τσανταρα της με τα πραγματα της!δεν την καταλαβα καθολου!σαν να μην ειχα τοσα κιλα επανω μου.

χτες...εβγαλα βολτα το σκυλο..ειπα να βαλω τον απλο μαρσιπο της κικο που χρησιμοποιει ο αντρας μου. μεσα σε 10 λεπτα πονεσε η πλατη μου. ακομα ποναει..

το μει ται με εχει απλα σωσει..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 448
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να σας πω και το δικό μου. Χρησιμοποιούμε ring sling από 30 ημερών. Τότε δεν ήξερα τη Στέλλα και είχαμε βρει στη Θεσσαλονίκη έναν πανάκριβο. Εν πάση περιπτώσει τα λεφτά του τα έβγαλε και έφτασα σε σημείο να χρησιμοποιώ τη μικρή και στην πλάτη μέχρι 2 χρονών. Στο ενδιάμεσο είχαμε αγοράσει ένα ergo για διαδρομές στο δάσος και για τον μπαμπά μας που πραγματικά ήταν πολύ ωραίο τύπου mei tai . Τον τελευταίο καιρό (ένα χρόνο)τη βάζω στην πλάτη μου με ένα wrap γάζας το οποίο έφτιαξα μόνη μου. Το πετούσα στην τσάντα μου και το χρησιμοποιούσα όποτε ήθελα. Σήμερα δοκίμασα ένα mei tai μιας φίλης μου και ενώ έλεγα να μην πάρω άλλο (ειμαστε 2.5 χρονών) και η μικρή μου το καταχάρηκε και εγώ και αποφάσισα να αγοράσω ένα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα...

Ο γιος μου θα γίνει 3 το Μάιο και είναι πολύ μεγάλο παιδί (εδώ και καιρό έχει ξεπεράσει τα 20 κιλά). Όλο λέω πως τέλειωσαν οι εποχές-babywearing με το γιο μου και τελικά όλο κάποια περίπτωση μας τυχαίνει που τον φοράω!

Προσωπικά, θεωρώ το mei tai επένδυση (σε βγάζει με άνεση για πολλά πολλά χρόνια και για πολλά πολλά μωρά), αλλά και γενικότερα αυτή είναι η άποψή μου για το θέμα κόστους-αξίας των μάρσιππων αγκαλιάς:

 https://blog.babywearing.gr/2009/03/blog-post_25.html

 

fasolaki πολύ μου αρέσει το μήνυμα στην υπογραφή σου!!!! (χα, χα, "δεν είναι αρακάς"!!! :-D )

miaou είσαι expert! μπράβο σας!

Link to comment
Share on other sites

 

Help... λοιπόν το μάρσιππο με τίποτα δεν με βολέυει νιώθω ότι πνίγομαι και σκεφτομουν να αγοράσω ένα sling... το θέλω για να κάνω δουλειές μέσα στο σπίτι καθώς και όταν βγαίνω έξω και δεν κάθεται στο καρότσι να ην έχω αγκαλίτσα και να μπορώ να την θηλάζω προχωρόντας χωρίς να δίνω στόχο.. θα με βολέψει... μου ΄φάινεται ότι θα μπλέξω μπούτια μου για να το φορέσω και στο τέλος πιο πιθανό είναι να φάίνεται φορεμένο σαν ζουρλομανδύας παρά σαν sling

Link to comment
Share on other sites

jesgk είπε:
το θέλω για να κάνω δουλειές μέσα στο σπίτι καθώς και όταν βγαίνω έξω και δεν κάθεται στο καρότσι να ην έχω αγκαλίτσα και να μπορώ να την θηλάζω προχωρόντας χωρίς να δίνω στόχο.. θα με βολέψει... μου ΄φάινεται ότι θα μπλέξω μπούτια μου για να το φορέσω και στο τέλος πιο πιθανό είναι να φάίνεται φορεμένο σαν ζουρλομανδύας παρά σαν sling

 

Για αυτά που περιγράφεις, το sling θα είναι ιδανικό πιστεύω. Όσο για το αν θα μπλέξεις τα μπούτια σου, νομίζω ότι δεν θα πρέπει να ανησυχείς. (Στην ηλικία που είναι το μωρό σου η τοποθέτηση είναι πάρα πολύ απλή). Σε κάθε περίπτωση, αν μένεις στην Αθήνα και θέλεις να δοκιμάσεις (ή απλά να σου δείξω πώς να φοράς το sling σου, απ' όπου κι αν το προμηθευτείς) είμαι στη διάθεσή σου!

(Και φυσικά, μπορείς αν θέλεις να πάρεις το μωράκι σου και να έρθεις σε κάποια απ' τις συναντήσεις μας).

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω μια απορία....τελικά βολευτηκα το wrap περισσοτερο λογω του οτι το μωρό μου ειναι βαρυ αλλα σκεφτομαι....ετσι οπως περνάει το ύφασμα απο το πουλάκι του και το πιέζει μήπως δεν κάνει; Μιλάω για τη στάση που το παιδί κοιτάει εμπρός 

Link to comment
Share on other sites

 

Προσωπικά, αυτή τη θέση δεν τη συνιστώ.

Αν θέλεις να δεις τι λέω γι' αυτή τη θέση, διάβασε εδώ:

Δες τη διαφορά με τη σωστή τοποθέτηση:

π.χ. με mei tai:

 

 

Αν θέλεις να προσπαθήσεις να το κάνεις αυτό με το wrap σου, θα πρέπει να το κάνεις κάπως έτσι:

 

 

Σημ.: Αρκετά sites που πουλάνε ελαστικά wraps, όπως το moby, προτείνουν αυτή τη θέση γιατί αρέσει πολύ στα μωρά να κοιτάζουν έξω. Θα βρεις όμως και αρκετά sites που πουλάνε wraps που συνιστούν να την αποφεύγετε (όπως το hoppediz, το storchenweige, κλπ.)

 

Συγγνώμη για τα πολλά links, απλά επειδή τα έχω έτοιμα γραμμένα μου είναι ευκολότερο έτσι.

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ πολύ!!! Μπήκα να δω για τις συναντήσεις και με την ευκαιρια παρηγγειλα ενα διπλης όψης sling!! θα κανω τις δοκιμες μου οταν το παραλάβω με το καλό και αν δω τα σκούρα θα έρθω για μάθημα

Link to comment
Share on other sites

Έραψα τελικά ένα pouch με τις οδηγίες της Στέλλας -θα βάλω φωτογραφία μόλις μπορέσω.

έχω 2-3 μικρές απορίες για τη χρήση του.

-Η ξαπλωτή και η όρθια θέση (πόδια μέσα) είναι ψιλο-ίδιες ως αποτέλεσμα ή κάνω κάτι λάθος?

-Το μέσα μέρος της τσέπης, αν διπλώσω το pouch στη μέση είναι αρκετά ψηλά στο στήθος μου. έτσι πρέπει να είναι ή το κατεβάζω κατά βούληση?

-Προσπαθώ να κάνω το γύρισμα του ώμου αλλά δεν καταφέρνω να στέκεται το γυρισμένο τμήμα καλά στον ώμο μου και επιπλέον κατεβαίνει το σημείο που στηρίζει το κεφαλάκι. Τι κάνω λάθος?

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Eliza είπε:
Έραψα τελικά ένα pouch με τις οδηγίες της Στέλλας -θα βάλω φωτογραφία μόλις μπορέσω.

Με γεια σας (και να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου)!!!!

 

Eliza είπε:
-Η ξαπλωτή και η όρθια θέση (πόδια μέσα) είναι ψιλο-ίδιες ως αποτέλεσμα ή κάνω κάτι λάθος?

Πράγματι, αυτές οι δυο θέσεις μοιάζουν ως προς το ότι το μωρό στην ξαπλωτή θέση δεν είναι εντελώς ξαπλωμένο αλλά ακουμπά περισσότερο στην εξωτερική πλευρά του pouch απ' ό,τι στο βάθος του. Μοιάζουν επίσης και ως προς το ότι αν θες να στηρίξεις το κεφαλάκι του μωρού στην όρθια θέση θα το "γείρεις" αναγκαστικά στο πλάι που το pouch στη στηρίζεται στον ώμο σου (αφού το pouch δεν είναι όσο φαρδύ είναι το sling).

Διαφέρουν ως προς το ότι το μωρό στην όρθια θέση έχει τα πόδια δεξιά κι αριστερά στα πλευρά του και η κοιλιά του ακουμπά την κοιλιά σου. Το κεφάλι του στηρίζεται κυρίως πάνω σου και το μάγουλό του ακουμπά στο στήθος σου.

(Σε κάποια απ' τις υπογραφές σας βρήκα αυτή την εικόνα που δείχνει πολύ ωραία τη στάση στην οποία είναι το μωρό στην όρθια θέση με τα πόδια μέσα, έτσι ακριβώς, μόνο κάθετα!)

newbornonhistummy.jpg

Στην ξαπλωτή θέση και τα δύο πόδια είναι στην ίδια πλευρά (συνήθως στην αντίθετη απ' αυτή που φοράς το pouch στον ώμο σου) και είναι σχεδόν διπλωμένα στην κοιλίτσα του.

Δες και αυτές τις φωτογραφίες:

Αριστερά η ξαπλωτή θέση και δεξιά η κάθετη:

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

-Το μέσα μέρος της τσέπης, αν διπλώσω το pouch στη μέση είναι αρκετά ψηλά στο στήθος μου. έτσι πρέπει να είναι ή το κατεβάζω κατά βούληση?

Η ισορροπία ανάμεσα στο μέσα και στο έξω μέρος είναι δικό σου θέμα. Μάλιστα, τώρα που το μωράκι σου είναι πολύ μικρό, στην ξαπλωτή θέση είναι καλύτερα η μέσα πλευρά να είναι πιο ψηλά απ' την εξωτερική (για να μην είναι πολύ βαθιά η τσέπη). Στην όρθια θέση το αντίθετο (θες την τσέπη βαθιά για όσο το δυνατόν καλύτερη στήριξη).

 

-Προσπαθώ να κάνω το γύρισμα του ώμου αλλά δεν καταφέρνω να στέκεται το γυρισμένο τμήμα καλά στον ώμο μου και επιπλέον κατεβαίνει το σημείο που στηρίζει το κεφαλάκι. Τι κάνω λάθος?

Το γύρισμα στον ώμο χρησιμοποιείται κυρίως στη θέση με τα πόδια έξω και είναι ο μοναδικός τρόπος που έχουμε στο pouch να αντικαταστήσουμε το σφίξιμο της εξωτερικής πλευρά (που στο ring sling γίνεται εύκολα τραβώντας την αντίστοιχη άκρη της ουράς) για να έρθει το μωρό πιο κοντά στο σώμα σου.

Στην ξαπλωτή θέση (γενικότερα στις θέσεις που το μωρό είναι με τα πόδια μέσα), αυτό δεν είναι και πολύ μεγάλο νόημα.

Πάντως δοκίμασε να το κάνεις σε βήματα:

Στην αρχή το φοράς κανονικά:

shoulderflip001.jpg

Μετά διπλώνεις το πάνω μέρος προς τα έξω:

shoulderflip002.jpg

Μετά βάζεις το χέρι σου κάτω απ' το δίπλωμα και προσπαθείς να το μεταφέρεις κοντά στον ώμο σου.

shoulderflip003.jpg

Και μετά μεταφέρεις το εξωτερικό (διπλωμένο τμήμα) λίγο περισσότερο.

shoulderflip004.jpg

(Έτσι το τμήμα του pouch στον ώμο σου είναι σχεδόν διπλωμένο στα τρία σαν ακκορντεόν).

Ελπίζω αυτό να σε βοηθάει.

 

Και πάλι σου στέλνω τις καλύτερες ευχές μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγκαινίασα και το μει-ται μου με το μωρό και είναι πράγματι πάρα πολύ βολικό.

Η απορία μου είναι η εξής: όσο και να σφίξω της τιράντες του ώμου υπάρχει πάντα μπόλικος χώρος ανάμεσα στο στήθος μου και το μει-ται. Άρα το κεφαλάκι στηρίζεται είτε σε μένα είτε στο ύφασμα αλλά δεν έχει μια πολύ σταθερή θέση -όχι πως μοιάζει να μην είναι σε σωστή θέση πάντως. Έτσι πρέπει να είναι? γιατί στις φωτογραφίες των οδηγιών μου φαίνεται πιο 'σφιχτό'

 

...και για τα πρακτικά, ο Κωστής που από όταν το πήραμε δεν ήθελε ούτε να το δει, μόλις ετοιμάστηκα την πρώτη φορά να βάλω το μωρό, όρμησε και ήθελε να βάλω αυτόν:lol:. Φυσικά τον έβαλα, καναμε το γύρο του σπιτιού και μετά πήρε σειρά το μωρό για να πάμε βόλτα.:wink:

 

 

και να κάνω και μια επισκόπηση πως έχω βολευτεί τα σλινγκς μου μέχρι τώρα

-pouch: κυρίως μέσα στο σπίτι, για να ηρεμίσω το μωρό, δεν χρειάζεται καθόλου χρόνο στο βάλε-βγάλε

-ring-sling: σε βόλτες όπου προβλέπεται να θηλάσω, γιατί μπορώ πιο εύκολα να φέρω το μωρό σε σωστή θέση και προσφερει και τέλεια κάλυψη.

-mei-tai: σε βόλτες που δεν προβλέπεται θηλασμός (δεν το έχω προσπαθήσει) και όταν θέλω τα χέρια μου τελείωε ελεύθερα και ευκίνητα πχ σήμερα πήγαμε σούπερ μάρκετ.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Eliza είπε:
Η απορία μου είναι η εξής: όσο και να σφίξω της τιράντες του ώμου υπάρχει πάντα μπόλικος χώρος ανάμεσα στο στήθος μου και το μει-ται. Άρα το κεφαλάκι στηρίζεται είτε σε μένα είτε στο ύφασμα αλλά δεν έχει μια πολύ σταθερή θέση -όχι πως μοιάζει να μην είναι σε σωστή θέση πάντως. Έτσι πρέπει να είναι? γιατί στις φωτογραφίες των οδηγιών μου φαίνεται πιο 'σφιχτό'

 

Η απόσταση είναι ανάμεσα σε σένα και το μωρό ή ανάμεσα στο μωρό και στο πάνω μέρος του mei tai σου;

Διάβασε αυτό (είναι λίγο μεγάλο, αλλά αξίζει τον κόπο πιστεύω):

 https://blog.babywearing.gr/2009/05/blog-post_07.html

Εκεί θα βρεις και τη σημαντική διαφορά ανάμεσα σ' αυτά τα δύο.

 

(Θα σου ξαναγράψω αν θες λεπτομέρειες, αλλά προς το παρόν με φωνάζει η μικρή... Θέλω όμως να σου πω ότι σας χαίρομαι πολύ! :))

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια Καλημέρα

Είμαι ενας νέος χαζομπαμπάς μιας θεάς 30 ημερών.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι ''σωστό'' το μωρό να το βάλουμε όταν σαραντήσει στον μάρσιππο και αν ναι μπορείτε να μου πείτε ποιος είναι πιο καλός για το μωρο σε αυτήν την ηλικία?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Καλημέρα

Είμαι ενας νέος χαζομπαμπάς μιας θεάς 30 ημερών.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι ''σωστό'' το μωρό να το βάλουμε όταν σαραντήσει στον μάρσιππο και αν ναι μπορείτε να μου πείτε ποιος είναι πιο καλός για το μωρο σε αυτήν την ηλικία?

 

Καλημέρα! Να χαίρεσαι τη μικρή θεά σου!

Σε μάρσιππο αγκαλιάς (δηλαδή σε sling ή σε mei tai, κλπ.), το μωράκι σου είναι ακριβώς στις ίδιες θέσεις που το κρατάς αγκαλιά, γι' αυτό και μπορείς να το βάλεις απ' την πρώτη μέρα. (Αν είναι "σωστό" να κρατάς το μωρό σου αγκαλιά, τότε είναι "σωστό" να το φοράς σε sling!)

Όλοι οι μάρσιπποι αγκαλιάς μ' αυτή την έννοια είναι κατάλληλοι για νεογέννητα. Προσωπικά (αυτό είναι γνώμη μου), θα σου έλεγα να αποφύγεις το pouch (για τους λόγους που περιγράφονται εδώ) και το wrap (γιατί ίσως να μην το βρεις πολύ πρακτικό).

Ανάμεσα στα άλλα δύο (ring sling ή mei tai) πάντα διχάζομαι για νεογέννητα, εκτός αν το μωράκι σας θηλάζει (και ενδιαφέρει τη μαμά να θηλάζει με το sling της), οπότε σου προτείνω το ring sling (γιατί ο θηλασμός στο mei tai γίνεται σε όρθια θέση και όσο το μωρό δε στηρίζει το κεφαλάκι του είναι κάπως δυσκολότερο). Από όταν το μωρό στηρίζει το κεφάλι του και μετά θεωρώ αυτά τα δύο εξίσου εύκολα και πρακτικά ακόμα και για το θηλασμό.

 

(Είμαι σίγουρη ότι ο fanis28 θα ήθελε ν' ακούσει και άλλες γνώμες εκτός απ' τη δική μου! Συγγνώμη που τη δική μου τη λέω τόσο συχνά, δεν θέλω να σας φαίνομαι ότι κάνω πως τα ξέρω όλα, απλά το θέμα μ' ενδιαφέρει πολύ και το έχω ψάξει πολύ!)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ sstamoul για την γρήγορη και περιεκτική απαντηση σου.

Το μωρό θηλαζει αλλά δεν την ενδιαφέρει ακόμα να θηλάζει μέσα σε αυτό αλλά και από οσα διαβασα στο forum (sorry αν κάνω λάθος) το mei tai δεν είναι λίγο πιο ''ανδρικό '' από ότι το ring sling?Η γνώμη σου?

Οσο για τον SAKIS φόβαμαι ότι θα μου πουν ότι τον αντιγράφω (του μοιαζω και όλας) !!! :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ sstamoul για την γρήγορη και περιεκτική απαντηση σου.

Το μωρό θηλαζει αλλά δεν την ενδιαφέρει ακόμα να θηλάζει μέσα σε αυτό αλλά και από οσα διαβασα στο forum (sorry αν κάνω λάθος) το mei tai δεν είναι λίγο πιο ''ανδρικό '' από ότι το ring sling?Η γνώμη σου?

Οσο για τον SAKIS φόβαμαι ότι θα μου πουν ότι τον αντιγράφω (του μοιαζω και όλας) !!! :)

 

Πιο αντρικό; χα, χα, δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι. Η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι μπαμπάδες δεν θέλουν πολύ μακριές ουρές στα ring slings και βρίσκουν διάφορους τρόπους να τις κρύψουν (αν σ' ενδιαφέρουν οι εναλλακτικές για να κρύψεις την ουρά διάβασε αυτό).

Το mei tai είναι απλώς πιο κοντά σ' αυτό που έχουμε συνηθίσει σαν εικόνα (όρθιος μάρσιππος, όχι διαγώνιος) και ίσως γι' αυτό είναι δημοφιλέστερο στους μπαμπάδες.

 

Πάντως, εκτός από τον Σάκη Ρουβά, είναι και πολλοί άλλοι διάσημοι μπαμπάδες που φοράνε τα μωρά τους με slings, δες κι εδώ.

(η μαμά της κορούλας σου μοιάζει στην Κάτια Ζυγούλη; :D)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα!

θα ήθελα να ρωτήσω

τί ειναι καλυτερο για το θηλασμο και μεχρι ποσα κιλα το καθενα; (πχ το ring sling μεχρι ποσα κιλα παιδιου βολευει;)

ποιο ειναι πιο δροσερο; γιατι το να εχεις ενα ανθρωπο κολλημενο πανω σου ανεβαζει πολυ τη θερμοκρασια και στους δυο)

ποιο βολευει περισσοτερο για να εχεις ελευθερα τα χερια (για ψωνια κτλ)

ποιο βολευει περισσοτερο για μακρινες διαδρομες και για ποση ωρα;

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

xamogelaki είπε:
καλησπερα!

θα ήθελα να ρωτήσω

τί ειναι καλυτερο για το θηλασμο και μεχρι ποσα κιλα το καθενα; (πχ το ring sling μεχρι ποσα κιλα παιδιου βολευει; )

ποιο ειναι πιο δροσερο; γιατι το να εχεις ενα ανθρωπο κολλημενο πανω σου ανεβαζει πολυ τη θερμοκρασια και στους δυο)

ποιο βολευει περισσοτερο για να εχεις ελευθερα τα χερια (για ψωνια κτλ)

ποιο βολευει περισσοτερο για μακρινες διαδρομες και για ποση ωρα;

ευχαριστω!

 

Γεια σου xamogelaki!

Βομβαρδισμός ερωτήσεων!

(θα σου ξαναγράψω αν θέλεις αναλυτικότερα, αλλά προς το παρόν θα προσπαθήσω να απαντήσω σύντομα σε όλα - αν σου κάνουν οι δικές μου απαντήσεις, φαντάζομαι δε ρωτάς μόνο εμένα! :P)

 

Λοιπόν:

 

https://blog.babywearing.gr/2009/05/blog-post.html

 

1. Για το θηλασμό προτείνω ανεπιφύλακτα ring sling. Δες αν θέλεις αυτό:

Με μωρό που θηλάζει σε δημόσιο χώρο (εύκολο!)

 

2. Για τη ζέστη, σ' αυτό που λες έχεις απόλυτο δίκιο!

Με ρωτούν: «Μα δε ζεσταίνεστε περισσότερο όταν φοράς το μωρό σου;» Και σκέφτομαι ότι εξαρτάται τι εννοούμε. Περισσότερο από τι; Από το να κάθομαι εγώ στον καναπέ και το μωρό στην κούνια του, ναι, ζεσταινόμαστε περισσότερο. Απ’ το να κρατάω το μωρό μου αγκαλιά, όχι, δε ζεσταινόμαστε πολύ περισσότερο. Και αυτό, το αυτονόητο είναι που πρέπει κανείς να λάβει υπόψη του: φορώντας το μωρό σου, το κρατάς αγκαλιά. Και η ουσία είναι ότι αν είστε έτσι κι αλλιώς αγκαλιά, μικρή διαφορά θα κάνει το sling σας, όποιος τύπος κι αν είναι και από όποιο ύφασμα κι αν έχει φτιαχτεί.

Έχοντας πει αυτό, θεωρώ ότι ένα λεπτό, δροσερό ring sling (από φυσικό ύφασμα, βαμβάκι, λινό ή μετάξι) είναι μια πολύ καλή επιλογή αν το να είναι δροσερό είναι η πρώτη προτεραιότητα. Και απ' αυτά τα τρία ίσως να απεφευγα το μετάξι (είναι λεπτότερο απ' τα άλλα δύο αλλά έχει "μονωτικές" ιδιότητες).

Πάντως, επειδή ισχύει αυτό που έγραψα πιο πάνω για την επαφή σώμα με σώμα, εγώ προσωπικά κάποιες φορές προτιμώ να φοράω ένα mei tai στην πλάτη, κι ας είναι κάπως πιο ζεστό, γιατί μου είναι ευκολότερο να ζεσταίνομαι αν είμαι άνετη παρά να ζεσταίνομαι και να ζορίζομαι κουβαλώντας το παιδί στα χέρια!

 

3. Για ελεύθερα χέρια και αν θες π.χ. να σκύβεις για να σηκώνεις τις τσάντες με τα ψώνια από κάτω και να μη σε νοιάζει καθόλου για το μωρό, τότε το mei tai. (Για να σκύψεις με το sling θα πρέπει μάλλον να υποστηρίξεις το μωρό με το ένα χέρι). Το ίδιο ισχύει αν π.χ. κάποιος έχει μεγαλύτερο παιδί που φοράει ακόμα πάνα και θέλει να σκύβει για να το αλλάζει ενώ φοράει το μωρό.

Βέβαια, καλό είναι να μη σκύβουμε γενικά απ' τη μέση, αλλά απ' τα γόνατα, αλλά επειδή μερικές φορές ξεχνιόμαστε...

 

4. Γενικά το mei tai είναι πιο άνετο, με την έννοια ότι μοιράζει το βάρος σε περισσότερα σημεία του σώματος. (Σημειώνω όμως ότι το ring sling δεν βάζει όλο το βάρος στον ένα ώμο, χρησιμοποιεί επίσης την πλάτη και τον αντίθετο γοφό-μέση, απλά το meitai μοιράζει ομοιόμορφα παντού).

Το wrap είναι επίσης άνετο, αλλά θεωρώ ότι για να είναι άνετο πρέπει κάποιος να έχει εμπειρία. Συνήθως οι περισσότεροι νέοι babywearers δένουν το wrap τους χαλαρά (ή σφίγγουν λάθος σημεία) με αποτέλεσμα να μην είναι όσο άνετο θα μπορούσε.

Όλα πάντως είναι σαφώς ανετότερα απ' το να κρατάς το μωρό στα χέρια. (γνώμη μου! ;))

 

Για την ηλικία και το βάρος, δες αυτό:

Με γνώση των ορίων (βάρους, ηλικίας, αντοχών) μας!...

 

Επίσης, αυτό που θέλω να πω είναι ότι το babywearing είναι κάπως σαν να κάνεις γυμναστική. Αν τρέξεις σήμερα 2χλμ. και πιαστείς, για να ξεπιαστείς θα πρέπει αύριο να ξανατρέξεις. Αν το κάνεις μετά από δυο εβδομάδες, τότε σίγουρα θα ξαναπιαστείς. Έτσι κάπως είναι και με το babywearing: αν φοράς ένα μωρό από νεογέννητο κάθε μέρα και το βάρος του μεγαλώνει σταδιακά, μέρα με τη μέρα, το σώμα σου συνηθίζει και «γυμνάζεται» σ’ αυτό (στην πραγματικότητα γυμνάζονται οι μύες που κρατούν τη σπονδυλική στήλη). Έτσι θα μπορούσες να φοράς με άνεση ένα βαρύ παιδί, 1,5 έτους με ring sling χωρίς πρόβλημα. Αν όμως ξεκινούσες το babywearing με ένα παιδί 1,5 έτους, τότε θα πρότεινα καλύτερα ένα mei tai (που προσφέρει καλύτερη κατανομή βάρους).

 

(Τελικά είμαι πολυλογού! :P )

Link to comment
Share on other sites

sstamoul σε ψαχνω!

Σβησε και κανα πμ!

 

Με προβληματίζεις... Ο φάκελος με τα Εισερχόμενα είναι σχεδόν άδειος. Λαμβάνω πμ κανονικά. (όχι; )

Σε κάθε περίπτωση, ο ασφαλέστερος τρόπος να με βρει κανείς είναι το mail μου ([email protected]). (Αφού και για να μπω να δω πμ μου έρχεται πρώτα ειδοποίηση με mail... :oops: )

Απαντάω όμως ΠΑΝΤΑ σε όλα μου τα μηνύματα (αν κάποιος δεν έχει λάβει απάντηση από μένα τότε κάτι πάει στραβά :?).

(Εσένα πάντως σε βρήκα!)

Link to comment
Share on other sites

οκ, με καλυψες!

ξερω οτι ακουγομαι υπερβολικη για τη θερμοκρασια αλλα δε μπορεις να φανταστεις ποσο ευκολα "αναβω" και αλλο να κρατας αγκαλια το μωρο και αλλο να ειναι κολλημενο τελειως επανω σου!

οπως το κοβω θα χρειαστω σιγουρα ενα ring sling και αν παει καλα θα δοκιμασω και το mei tai. ειχα δοκιμασει ενα μαρσιπο στο προηγουμενο του mothercare αλλα δε με βολεψε καθολου. ηθελα ποση ωρα να τον φορεσω και να κανονισω τα ζωνακια και η μπλουζα μου γινοταν μουσκεμα στον ιδρωτα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!

Χθες έφτιαξα 4 μικρά βιντεάκια για όσους "δυσκολεύονται" με το ring sling τους - μάρσιππο αγκαλιάς. Ελπίζω να βοηθήσουν (αναφέρονται σε θέση κατάλληλη και για νεογέννητα μωράκια)! :)

Θα τα βρείτε εδώ: 

https://blog.babywearing.gr/2009/07/sling.html

 

(Φυσικά, είμαι πάντα στη διάθεση όποιου θέλει - και μπορεί - να το δούμε μαζί από κοντά! Το ξέρετε άλλωστε αυτό! :wink:)

 

Να σας ευχαριστήσω κι από δω που έρχεστε με τις απορίες σας, αυτό είναι ό,τι πολυτιμότερο έχω αποκτήσει αυτά τα χρόνια! Έτσι προκύπτουν μικρά "κόλπα" για βελτίωση, συμβουλές για άνεση και καλύτερες (ελπίζω) οδηγίες! Οπότε περιμένω για άλλη μια φορά τις "παρατηρήσεις" σας!

 

Καλή συνέχεια, καλό babywearing!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...