Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ύφασμα (Wrap/Pouch) που κρατά το μωρό κοντά στο σώμα


Recommended Posts

Γεια σου anthula! Αν θες τη γνώμη μου, θεωρώ ότι για τη χρήση που θέλεις (μικρές βόλτες, βάλε βγάλε απ' το αυτοκίνητο) μάλλον θα σε βολέψει ένα ring sling (θα μπορούσε να είναι και pouch αν θα το φοράς μόνο εσύ). Συνήθως για μεγάλα παιδιά η πρώτη σκέψη είναι ένα mei tai αλλά απ' τον τρόπο που περιγράφεις ότι θα το χρησιμοποιείς πιστεύω ότι θα βρεις το sling γρηγορότερο και βολικότερο (αν και δεν είμαι σίγουρη ότι θα σας "βγάλει" άνετα στις καλοκαιρινές βόλτες αν είναι μακρινές!).

 

Όσο για τα διπλά slings (μπορώ να μιλήσω μόνο για τα Αστεράκια), ράβονται με δύο υφάσματα, και άρα είναι ελαφρώς πιο ζεστά, αλλά τα υφάσματα είναι λεπτά βαμβακερά σεντόνια, φαντάσου σαν να έχεις διπλώσει το σεντονάκι του μωρού στα δύο. Διπλά τα κάνουμε κυρίως για αισθητικούς λόγους (είναι πολύ όμορφα!), αλλά και μερικές φορές για πρακτικούς: π.χ. μπορεί να θέλεις το sling σου να έχει τσέπη αλλά να μη φαίνεται όταν δεν την χρησιμοποιείς, οπότε τη βάζεις απ' τη μια πλευρά. Τα δύο χρώματα φαίνονται ταυτόχρονα, ένα στο σώμα και ένα στην ουρά, αλλά αν θες να φαίνεται μόνο το ένα κάθε φορά, μπορείς να τυλίγεις την ουρά και να κρύβεται. (π.χ. μπορεί ο μπαμπάς να θέλει ένα καφέ sling και η μαμά ένα πορτοκαλί, και παίρνουν ένα διπλό, και φοράει ο καθένας την πλευρά που θέλει, κρύβοντας την ουρά! Δες αυτό για να καταλάβεις:

doule_layered_ring_sling.JPG)

 

(Άσχετο: η μικρή σου είναι απίστευτη!!!! Σκέτη γλύκα!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 448
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα,

 

Εδώ και μέρες είχα την ιδέα να φτιάξω έναν σλινγ τύπου WRAP - επειδή όμως γενικά τα WRAP δεν είναι το πρώτο στις προτιμήσεις μου γιατί προτιμώ την πρακτικότητα του βάλε βγάλε του ring sling kai tou mei tai, σκέφτηκα να κάνω έναν συνδυασμό WRAP και mei tai. Κάθισα λοιπόν έραψα και έφτιαξα το παρακάτω. Είπα να το μοιραστώ μαζί σας να να μου πείτε την γνώμη σας. Είναι στην ουσία 3 μακριές λωρίδες από γάζα ραμμένες η μία πάνω στην άλλη και ανάμεσα έβαλα ένα κομμάτι βαμβακερό λεπτό ύφασμα σας σώμα για να κρατάει το μωρό με ασφάλεια. Η αλήθεια είναι ότι κατι άλλο είχα αρχικά στο μυαλό μου, όμως τελικά μετά απο δοκιμές και αλλαγες είχα αυτό το αποτέλεσμα.

 

Η μπέμπα μου είναι ήδη 12,5 μηνών . έχει ήδη βαραίνει αρκετά και εγώ είμαι μικρόσωμη , όποτε σκέφτηκα ότι οι μέρες που κάναμε μεγάλες βόλτες μέσα σε ring sling τελειώνουν και χρειάζομαι πλέον να μοιράζω το βάρος και στους δύο ώμους μου. Πάντως το αποτέλεσμα μας άρεσε και τις δύο, νομίζω θα είναι τέλειο και για το καλοκαίρι αφού είναι πάρα πολύ δροσερό, είναι πολύ γρήγορο και εύκολα στο βάλε βγάλε , άλλα και για τον χειμώνα αφού φοριέται άνετα και γρήγορα πάνω και κάτω από το παλτουδάκι μου.

 

Πώς σας φαίνεται; , οι φωτογραφίες είναι λίγο χάλια ,είμαι γεμάτη κλωστές όμως αργότερα θα σας βάλουμε φωτογραφίες και απο μια πιό επίσημη έξοδο.

 

P1070378.jpgP1070237.jpgP1070239.jpg

P1070240-1.jpgback.jpgkai to filaki mou!filaki.jpg

Link to comment
Share on other sites

sofiadav ειστε ονειρο!τι γλυκο παιδακι!!ωραια ιδεα!αν και εγω θα προτιμουσα ενα πιο σταθερο υφασμα!!μοιραζεται ωραια το βαρος!!περιμενουμε κι αλλες καλες ιδεες!!

sstamoyl ειδα τον κορεατικο μαρσιπο και γλυκαθηκα!!!! μεταξυ μας ομως λιγο γουστο στο υφασματακι βρε παιδι μου δεν εχουν!!

το σλινγκ πως δενεται σε δυο ωμους???που το λεει αυτο!!!sos!!πρεπει να το διαβασω!!!!για wrap ουτε λογος!!!βαριεμαι δενε τυλιγε γυρνα!!!ασε που ο δικος μου ο κουτσομπολης κουνιεται συνεχως και με το sling τον αναπροσαρμοζω συνεχεια για να τα βλεπει ολα!!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

SofiaDav πολύ ωραίο! Έχω δει πολλά wrap tais, αλλά το βρίσκω πολύ δημιουργικό που το έφτιαξες με γάζα (και μάλιστα που πιάνει όλο το σώμα)! Μπράβο!

 

xrysi είπε:
το σλινγκ πως δενεται σε δυο ωμους???που το λεει αυτο!!!sos!!πρεπει να το διαβασω!!!!για wrap ουτε λογος!!!βαριεμαι δενε τυλιγε γυρνα!!!

xrysi μου, η ιδέα με το ring sling στην πλάτη με στήριξη στους δύο ώμους είναι εδώ.

 

Το ξαναβάζω για ευκολία:

sstamoul είπε:
Πριν από λίγο καιρό, ανακάλυψα έναν καινούριο τρόπο για να μπαίνει το μωρό στην πλάτη με ring sling.

Το πλεονέκτημά του είναι ότι μ' αυτόν τον τρόπο μπορείς να βάλεις στην πλάτη και μικρότερα μωρά (αρκεί να στηρίζουν το κεφάλι).

Το μειονέκτημά του είναι ότι χρειάζεται εξοικείωση με την αντίστοιχη θέση με wrap.

Κατά τα άλλα είναι πολύ πιο άνετος και πολύ πιο γρήγορος.

("δημοσίευσα" αυτόν τον τρόπο στη διεθνή babywearing κοινότητα και έχει ήδη "ανέβει" σε πολλά sites στο εξωτερικό, φαίνεται πως είναι αρκετά δημοφιλής!)

 

Στο δικό μου δεν έχω καταφέρει ακόμα να φτιάξω κανονική σελίδα, αλλά δείτε τις φωτογραφίες:

HPIM1422.JPGHPIM1423.JPGHPIM1424.JPG

HPIM1426.JPG

 

Και έφτιαξα ένα γρήγορο βιντεάκι για να το παρουσιάσω εκεί. (Δεν έχει στόχο να χρησιμοποιηθεί ως "οδηγίες" γιατί είναι γρήγορο και όχι αναλυτικό - δεν εξηγώ δηλαδή καλά τι κάνω - αλλά για όποιον ενδιαφέρεται δίνει μια ιδέα του πώς χρησιμοποιείται το sling για rucksack carry).

Το βιντεάκι είναι εδώ:

 

Πώς σας φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Αφού πρώτα ευχαριστήσω τη Στέλλα για το υπέροχο mei tai που μου έφτιαξε, θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις:

Το μωρό μου είναι 1 μήνα. Τον έβαλα 1 φορά στο mei tai και ήταν πολύ ήρεμος, αλλά επειδή δεν ήμουν σίγουρη πως τον τοποθέτησα σωστά αποφάσισα να σας ρωτήσω πρώτα ποια είναι τα πιθανά λάθη που πρέπει να προσέξω.

Π.χ. το mei tai πρέπει να "δένει" πολύ κοντά στο σώμα μου ώστε το κεφάλι να εφάπτεται με το στήθος ή όχι? Το σαγόνι ακουμπά πάνω μου? Τα πόδια μέσα πως πρέπει να είναι? Στις φωτο δεν φαίνεται το εσωτερικό του μάρσιπου οπότε αναρωτιέμαι, πως θα πρέπει να στέκεται. Τα πόδια πιο χαμηλά απ τον πωπό ή κάθεται στον πωπό με τα πόδια ψηλότερα? Τα πόδια του "στέκονται" περίπου επάνω στην κοιλιά μου ή όχι? Εγώ μάλλον έδεσα το μάρσιπο κάπως χαλαρά και το κεφάλι - σώμα του μωρού ήταν αρκετά μακριά απ το σώμα μου και μου έδινε εντύπωση κάπως "ανασφαλή" και ασταθή.

Ευχαριστώ πολύ, θα περιμένω τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου sophi s! Να χαίρεσαι το μωράκι σου!

Έχεις κρατήσει ποτέ το μωράκι σου αγκαλιά (στα χέρια) πάνω στο στήθος σου σε όρθια θέση; (Π.χ. όπως αυτός ο μπαμπάς εδώ:  )

Έτσι ακριβώς θα είναι και μέσα στο mei tai. Κράτα το μωράκι σου έτσι μπροστά σου (όπως θα το κρατούσες απλά στην αγκαλιά σου) και μετά σήκωσε την πλάτη του mei tai από πάνω.

 

Τα ποδαράκια του θα είναι όπως τα κάνει μόνος του, σα βατραχάκι, έτσι:

newbornbabyfroggielegs.jpg

(δηλαδή δεξιά κι αριστερά στα πλευρά του. Οι πατούσες θα μπορούσαν να είναι στα πλάγια ή και κάτω απ' τον πωπό του).

Μη φοβάσαι ότι μπαίνει βάρος στα πόδια, δεν συμβαίνει αυτό.

(π.χ. βλέπεις πώς σ' αυτή τη φωτογραφία κρατάω τη Ρέα χωρίς να έχω τίποτα κάτω απ' τον πωπό της; Τη στηρίζω απλά κοντά στο σώμα μου και στέκεται μια χαρά, κι ας μην την κρατάω από κάτω. Κάπως έτσι συμβαίνει και με το mei tai - ή με οποιοδήποτε sling: το βάρος μοιράζεται ομοιόμορφα παντού στο σώμα του μωρού, δεν είναι στον πωπό ή στα πόδια).

 

Το κεφαλάκι του μωρού μας ενδιαφέρει να στηρίζεται ως λίγο πάνω απ' τον αυχένα (να μη γέρνει πίσω). Από κει και πέρα είναι θέμα του μωρού πώς θέλει να κάτσει. Τα περισσότερα μωράκια ακουμπούν το μάγουλο πάνω στο στήθος της μαμάς (ακούν έτσι και την καρδιά της). Και άλλα μωράκια προτιμούν να έχουν το κεφάλι πίσω. Σε γενικές γραμμές, ο στόχος είναι να φοράς το μωράκι σου αρκετά ψηλά, οπότε το κεφάλι είναι πάνω απ' το στήθος σου συνήθως. Σου βάζω φωτογραφία της Ρέας όταν ήταν νεογέννητη για να δεις πώς σ' αυτή τη φωτογραφία το κεφάλι της ακουμπάει πίσω.

(Η κοιλιά μου είναι σαν να είμαι έγκυος, και το πρόσωπό μου λες και μ’ έχουν φουσκώσει αλλά μόλις γέννησα σ' αυτή τη φωτογραία, δε θέλω σχόλια παρακαλω! :oops: )

HPIM1741.jpg

Εδώ είναι 18 ημερών με τα πόδια μέσα:

HPIM1819.jpgHPIM1820.jpg

Και σου βάζω και άλλη μια (πολύ χάλια) φωτογραφία από όταν η Ρέα ήταν 35 ημερών. Σ' αυτές τη φοράω με τα πόδια έξω.

HPIM1976.jpg

Μπορείς να το δοκιμάσεις κι αυτό αν θέλεις, γιατί το mei tai σου είναι φτιαγμένο με τρόπο ώστε να μην παίρνει ένταση στις κάτω ράντες και να μπορείς άνετα να το σουρώσεις ανάμεσα στα πόδια του μωρού.

 

Γενικά, θα πρέπει να μην υπάρχει απόσταση ανάμεσα σε σένα και το μωρό. Όσο πιο σφιχτά πάνω σου φοράς το μωρό σου, τόσο πιο άνετα θα είναι και για τους δυο σας. (Γιατί κι εκείνος θα νιώθει πιο άνετα αν ακουμπά η κοιλίτσα του πάνω σου, αλλιώς θα "καμπουριάζει" πολύ και θα πέφτει το κεφαλάκι του χαμηλά μπροστά του).

 

Ελπίζω να βοήθησα. Δοκίμασε ξανά και γράψε μας νέα σας!

Link to comment
Share on other sites

Στέλλα μου, ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου. Θα το δοκιμάσω και θα σου πω. Το λάθος μου ήταν πως το είχα δέσει χαλαρά και είχε απόσταση απ το σώμα μου, οπότε έκανε καμπούρα και ταλαντευόταν, κι αυτό ήταν που μου φαινόταν άβολο και ανασφαλές για το μωρό. Πάντως ακόμη κι έτσι ήταν πολύ ήρεμος μέσα στο mei tai, δεν τον κράτησα βέβαια πολύ - μόνο ένα τέταρτο....Εκτός κι αν το έχει πάρει απόφαση πως η μαμά του είναι άπειρη και άτσαλη και αποφάσισε να αντιμετωπίσει στωικά την μοίρα του.... :D:D:D:D

Ανυπομονώ να φτιάξει ο καιρός και να βγούμε βόλτα. Εκεί πιστεύω πως ο μάρσιπος θα γίνει απαραίτητο αξεσουάρ.

....Παρεμπιπτόντως, πολύ έξυπνο το κόλπο με τις ράντες στις τσέπες προκειμένου να μην σκουπίζουν το δρόμο. Θα το δοκιμάσω μόλις θα αρχίσουμε τις... εξορμήσεις.

Link to comment
Share on other sites

sophi s είπε:
Εκτός κι αν το έχει πάρει απόφαση πως η μαμά του είναι άπειρη και άτσαλη και αποφάσισε να αντιμετωπίσει στωικά την μοίρα του.... :D:D:D:D

Μην είσαι τόσο αυστηρή! Λίγη εξάσκηση θέλει, όπως όλα τα πράγματα και μετά θα είσαι ειδική!

 

sophi s είπε:
....Παρεμπιπτόντως, πολύ έξυπνο το κόλπο με τις ράντες στις τσέπες προκειμένου να μην σκουπίζουν το δρόμο. Θα το δοκιμάσω μόλις θα αρχίσουμε τις... εξορμήσεις.

 

Πριν από καιρό είχα προσπαθήσει να φτιάξω ένα βιντεάκι γι' αυτό. Το τράβηξα σε "πραγματικές συνθήκες" (γυρίζοντας απ' το supermarket, στο βρώμικο γκαράζ μας, βάζω τη Ρέα απ' το αυτοκίνητο στο mei tai χωρίς ν' ακουμπήσουν οι ράντες κάτω) και το βίντεο είναι χάλια, η δε επιλογή των ρούχων ατυχής (μαύρο πουλόβερ, μαύρες ράντες του mei tai), νομίζω ότι δεν θα βγάζετε πολλά πράγματα, αλλά τα βήματα φαίνονται ελπίζω:

 

Και εδώ είναι το ανάποδο (όταν φτάσαμε σπίτι, βγάζω το μωρό απ' το mei tai με την ίδια διαδικασία, χωρίς ν' ακουμπήσουν οι ράντες κάτω).

 

Και επειδή ο Βασίλης ήθελε κι εκείνος να είναι στο βίντεο, μετά έβαλα κι εκείνον με την ίδια διαδικασία, ίσως εδώ δείτε κάτι περισσότερο, (παρόλο που είναι λίγο αστείο το θέαμα έτσι τεράστιος που είναι!):

 

Σημ.: Αν αργεί να παίξει το βίντεο κάνοντας κλικ, μπορείτε να κάνετε δεξί κλικ και να το "κατεβάσετε" στο pc σας (αποθήκευση προορισμού ως...). Μετά το παίζετε κατευθείαν από κει και δεν έχει πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

 

Όταν ήταν ημερών ακόμη, δοκίμασα την ξαπλωτή θέση με παρεό, αλλά μάλλον το έκανα λάθος, γιατί δεν βολεύτηκε καθόλου.. Αυτές τις μέρες το ξαναδοκίμασα και ήταν καλύτερα. Κοιμήθηκε κιόλας! Αλλά δεν ένιωθα ασφαλής..

Δεν ένιωθες ασφαλής γιατί ένιωθες ότι το παρεό θα λυθεί; ή ένιωθες ότι το μωρό δεν είναι καλά; (Δεν μπορώ να ξέρω τι δεν πήγε καλά αν δε δω φωτογραφίες.)

 

Τον κόμπο τον ένιωθα σφιχτό, αλλά ένιωθα ότι η μικρή δεν ήταν καλά τοποθετημένη. Σαν να ζοριζόταν, σαν να την πίεζα κάπως.. Πρέπει να το ξανακάνω και να σου στείλω φωτογραφίες να μου πεις τι κάνω λάθος...

 

Και αναρωτιέμαι τι ταιριάζει στην περίπτωσή μας (δηλ τα κιλά της, το πρόβλημα με τη σπονδυλική της στήλη, το ότι είναι περίεργη και θέλει να βλέπει γύρω της, το πρόβλημα με τη μέση μου)...

Αν θέλεις να τη φοράς σε ξαπλωτή θέση θα πρέπει να διαλέξεις ανάμεσα σε ring sling ή pouch. Στην ξαπλωτή θέση όμως δεν θα βλέπει και αμφιβάλλω αν θα της αρέσει (είναι ήδη αρκετά μεγάλη και θα έχει προτιμήσεις και τα 7 στα 10 μωρά που έχω δει δε γουστάρουν την ξαπλωτή θέση μετά τις πρώτες 40 μέρες)!)

Τον τελευταίο καιρό όταν νυστάζει, αρχίζει και κλαίει και θέλει αγκαλίτσα και βόλτες, μέχρι να την πάρει ο ύπνος!.. Οπότε θα πρέπει να μου δίνει τη δυνατότητα να την έχω ξαπλωμένη.

 

Αν θηλάζει θα σου έλεγα να προτιμήσεις ένα ring sling.

Θηλάζει (αποκλιστικά) κάθε 2-3 ώρες.

 

Aν θες να τη φοράς όπως την κρατάς (δηλαδή να κοιτάζει μπροστά, καθιστή), τότε να προτιμήσεις ένα mei tai (είναι το μόνο που επιτρέπει στο μωρό να κοιτάζει μπροστά και να έχει τα πόδια έξω, χωρίς να κρέμεται)..

 

Όταν δε νυστάζει και απλά θέλει αγκαλίτσα και να βλέπει τι γίνεται γύρω της, της αρέσει είτε στη στάση ρεψίματος είτε στη στάση που περιγράφεις παραπάνω.

Με βάση τις λεπτομέρειες που μου ανέφερες ότι πρέπει να λάβω υπόψη μου, έχω προσανατολιστεί ανάμεσα σε mei tai ή ring sling. Μήπως πρέπει να πάρω και τα δύο;..

Συγνώμη που σε απασχολώ τόσο πολύ, αλλά μήπως μπορείς να με βοηθήσεις και πάλι να αποφασίσω; :oops::oops:

Ευχαριστώ πολύ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς είμαι Θεσσαλονίκη. Γι΄αυτό και σ ενοχλώ τόσο πολύ! :?

Αλλιώς θα με είχες δει 800 φορές ως τώρα! :wink:

 

Έχω δοκιμάσει το μάρσιππο του mothercare με τον οποίο την έβγαλα 3 φορές ως τώρα βόλτα. Μέχρι να φτάσουμε στη είσοδο της οικοδομής, μας ακούει όλη η πόλη! Κλαίει απίστευτα! Δεν της αρέσει γενικά να τη ντύνω και όταν φτάνει και η ώρα να τη δέσω στο μάρσιππο, την αποτελειώνω. Και τελικά μετά από 15λεπτά βόλτας (το πολύ!) την πέρνει ο ύπνος όρθια στο μάρσιππο...

Με βλέπω να παίρνω και ring sling και mei tai τελικά!... :?

Link to comment
Share on other sites

Με βλέπω να παίρνω και ring sling και mei tai τελικά!... :?

 

Θα σου 'λεγα να ξεκινήσεις με ένα ring sling μόνο. Δες το, δες πώς θα σε βολέψει και σκέψου για ένα mei tai αν αυτό που σου λείπει είναι καλύτερη υποστήριξη του βάρους (αν κουράζεσαι δηλαδή) ή μεγαλύτερη σταθερότητα (αν δηλαδή θες να σκύβεις, να σηκώσεις πράγματα κλπ. χωρίς να χρειάζεται να κρατάς καθόλου το μωρό ακόμα κι όταν είσαι σκυμμένη).

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είμαι Θεσσαλονίκη. Γι΄αυτό και σ ενοχλώ τόσο πολύ! :?

Αλλιώς θα με είχες δει 800 φορές ως τώρα! :wink:

 

Μήπως να επικοινωνούσες με τη SofiaDav που είναι στη Θεσσαλονίκη, για να δεις κάποια sling από κοντά? :wink:

Αρκετές σελίδες πίσω προσφέρεται για κάτι τέτοιο :D

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στέλλα μου νομίζω πως έχεις δίκιο. Το σκεφτόμουν κι εγώ το μεσημέρι που την έβγαλα βόλτα με το μάρσιππο, μια και έχω μάρσιππο να πάρω ένα ring sling που θα μου καλύψει και ανάγκες μας που δεν καλύπτει ο μάρσιππος και μετά να δω για mei tai.

Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για τη βοήθεια! Θα μπω να δω τα χρώματα και θα μας το παραγγείλω επιτέλους!

 

Eliza δεν το είχα προσέξει. Σε ευχαριστώ πολύ. Θα το ψάξω.

 

Καλό σας απόγευμα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Στέλλα μου ωραίο το ρεπορτάζ του ΑΝΤ1, αν και το είδα στο τέλος.

Ελπίζω να μη σου το άλλαξαν και να το έβγαλαν όπως το είχατε γυρίσει και συνεννοηθεί από την αρχή!

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια να γίνει γνωστό το babywearing και σε άλλους γονείς και όχι μόνο!... :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο παιδίατρος σου είπε «μην κρατάς το παιδί σου αγκαλιά»; και ότι επειδή το κρατάς αγκαλιά «έχει πάρει κλίση η σπονδυλική του στήλη»; :!::?::?::!: Δεν μπορώ να φανταστώ γιατί ο γιατρός σου είπε κάτι τέτοιο, ελπίζω ότι κάτι άλλο εννοούσε.

 

Δεν γίνεται να προξενήσεις ζημιά στη σπονδυλική στήλη μωρού κρατώντας το αγκαλιά.

(Αντίθετα: οι έρευνες και οι παιδίατροι συμφωνούν ότι τα οφέλη για το μωρό σου είναι μεγάλα όταν το κρατάς αγκαλιά όσο περισσότερο μπορείς και ότι το αντίθετο, δηλαδή το να περνάει το μωρό σου πολλή ώρα ξαπλωμένο, έχει διάφορα μειονεκτήματα για το μωρό και μεταξύ άλλων αυξάνει τις πιθανότητες να αναπτύξει μια πάθηση που λέγεται plagiocephaly, στην οποία το πίσω μέρος του κεφαλιού του μωρού γίνεται επίπεδο, από τη συνεχή πίεση σε επίπεδη επιφάνεια. Οι παιδίατροι πλέον συμφωνούν ότι ακόμα και η καθιστή θέση με υποστήριξη αν το μωρό στηρίζει το κεφάλι του, όχι μόνο επιτρέπεται αλλά βοηθάει στο να έχει το παιδί ερεθίσματα. Η σπονδυλική του στήλη δεν επηρεάζεται στο ελάχιστο).

 

Όταν κρατάς το μωρό σου αγκαλιά, δεν είναι η σπονδυλική του στήλη που «σηκώνει το βάρος του», σε καμία απ’ τις θέσεις που φυσιολογικά κρατάς το μωρό σου αγκαλιά.

Με υφασμάτινους μάρσιπους αγκαλιάς (slings) μπορείς να μιμηθείς ακριβώς τις θέσεις στις οποίες κρατάς το μωρό σου αγκαλιά.

_cradlecarry.JPG_cradlecarry_sling.JPG

_hipcarry.JPG_hipcarry_sling.JPG

_tummy2tummy.JPG_tummy2tummy_sling.JPG

 

Σε όλες τις παραπάνω θέσεις, το μωρό είναι σε φυσικές στάσεις, δεν αναγκάζεται ούτε να δεχθεί βάρος στη σπονδυλική του στήλη, ούτε να δεχθεί πίεση στα γεννητικά όργανα, ούτε να έχει την πλατούλα του σε αφύσικα όρθια θέση. Είναι πολύ άνετο, πολύ σωστά υποστηριγμένο.

 

(Σημ.: Είχα από μικρή πολύ σημαντικά προβλήματα με τη μέση μου. Επειδή προσωπικά είχα ταλαιπωρηθεί πολύ, το πρώτο πράγμα που μ’ ενδιέφερε ήταν να μην έχουν και τα παιδιά μου μεγαλώνοντας. Το συγκεκριμένο θέμα το έχω ψάξει πάρα πολύ καλά, εδώ και πολλά χρόνια, συγκεντρώνοντας πολλές πληροφορίες από διάφορες πηγές, από ορθοπεδικούς, οστεοπαθητικούς και φυσικά και από πολλούς παιδιάτρους. Δεν είμαι γιατρός και δεν θέλω να φανεί σαν να έρχομαι σε αντιπαράθεση με παιδίατρο. Ίσως απλά ο γιατρός που παρακολουθεί το μωράκι σου να αναφερόταν σε κάτι άλλο, πιθανώς στους κλασσικούς κάθετους μάρσιπους που αφήνουν τα πόδια του μωρού να κρέμονται κάτω. Κάποιοι παιδίατροι δεν έχουν ακούσει για τα slings και όταν ακούν για μάρσιπους το μυαλό τους πάει αμέσως σ’ αυτό. Υπάρχουν πολλοί παιδίατροι όμως που συνιστούν slings σε μαμάδες, αναγνωρίζοντας τα σημαντικά τους πλεονεκτήματα.)

 

 

Στέλλα καλημέραααααα!!!!

Θέλω επειγόντως το ροζ sling που φοράς στις φωτό!

Μου αρέσει πολύ!!!!!!!!!!!!!!!

vbHl.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Στέλλα καλημέραααααα!!!!

Θέλω επειγόντως το ροζ sling που φοράς στις φωτό!

Μου αρέσει πολύ!!!!!!!!!!!!!!!

 

Όχι, δε σ' το δίνω! Είναι δικό μου! :lol::lol::lol:

(Πάρε με τηλέφωνο να μιλήσουμε!)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Στέλλα μου ωραίο το ρεπορτάζ του ΑΝΤ1, αν και το είδα στο τέλος.

Ελπίζω να μη σου το άλλαξαν και να το έβγαλαν όπως το είχατε γυρίσει και συνεννοηθεί από την αρχή!

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια να γίνει γνωστό το babywearing και σε άλλους γονείς και όχι μόνο!... :wink:

 

Στην αρχή δεν το είδα! (δεν ήξερα ότι θα το δείχνανε χθες, το είχαν φτιάξει πριν καιρό, αλλά λόγω της εισβολής στη Γάζα δεν έπαιξε τότε).

Μετά κατάφερα να το δω (πολύ χάλια και με πολλές δυσκολίες) στο site του ΑΝΤ1.

Καλούτσικο μου φάνηκε, αν και δεν είμαι πολύ ευχαριστημένη με την έννοια ότι δεν έγινε πολύ ξεκάθαρη η διαφορά ανάμεσα στους μάρσιπους αγκαλιάς και τους παραδοσιακούς.

Βέβαια ο παιδίατρος που είχαν είπε ρητά: "πριν τους 3-4 μήνες θέλουμε μάρσιπο ΑΓΚΑΛΙΑΣ" και το τόνισε, αλλά έτσι όπως το έμπλεξαν όλα μαζί φοβάμαι ότι ήταν λίγο μπερδευτικό. Εσείς που το είδατε τι λέτε;

 

Τέλοσπάντων, όπως έχω ξαναπεί, ο στόχος είναι απλά να το δει ο κόσμος σαν μια ιδέα, να μην είναι κάτι πολύ "ξένο" στα μάτια μας. Οπότε όλα καλά!

 

(Τα παιδάκια μου δεν είναι γλύκα; :oops::lol: )

Link to comment
Share on other sites

Και οι τρεις είσαστε γλύκες! το είδα από την αρχή και φαντάσου σοκ, μιας και παρέλαβα πριν λίγες ημέρες το ring sling μου! Πάντως με αρκουδάκι που προσπαθώ λόγω του όγκου της κοιλιάς μου (141 αυτή τη στιγμή) δυσκολεύομαι, ίσως αν γεννήσω να μου είναι πιο άνετο... πάντως το είδε η μαμά μου και ξετρελάθηκε :D

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας!

λοιπον...αν και εχω μαρσιπο της κικο(χρησιμοποιημενο ελαχιστα),

αν και τους 3 πρωτους μηνες χρησιμοποιουσα σλινγκ(να σαι καλα στελα μου :wink: ) εχω να πω πως το μει ται (ξανα να εισαι καλα στελλα μου :lol::lol: )ειναι οτι πιο βολικο εχω χρησιμοποιησει.

επειδη εχω προβλημα με την πλατη μου, ειναι σαν να μην εχω καθολου βαρος πανω μου!

στο δρομο παντως οταν με βλεπουν, μονο καλα σχολια εχω ακουσει!αρεσει πολυ στον κοσμο ο τροπος αυτος, και πολλοι ειναι αυτοι που μου λενε πως το ειδαν η οτι διαβασαν προσφατα γιαυτο και οτι ειναι πολυ καλο και για το μωρο.

αν και ακομα δεν εχω δει στο δρομο καποια μαμα η μπαμπα να το φορανε, σαν ιδεα εχει γινει πολυ γνωστη.

το πιο αστειο σχολιο που μου εχουν κανει ειναι οτι στην αρχη νομιζαν πως εχω σκυλακι εκει :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

αν και η στελλα ειναι πιο ειδικη σε αυτα..εχω δει οτι μπορεις και απο νεογεννητο.εγω το εβαλα στους 4 μηνες αλλα ηδη το στηριζε αρκετα καλα το κεφαλακι του!

Link to comment
Share on other sites

Το mei tai απο πια ηλικία του μωρού μπορούμε να το φοράμε;;; Μόλις ξεκινήσει να στηρίζει το κεφάλι του φαντάζομαι ε;;;

 

Απο 2,5 μηνων το χρησιμοποιούμε εμεις :D

Εχει και τροπους για νεογεννητα μωρα που δεν στηριζουν το κεφαλάκι τους , εμεις δεν ειχαμε τετοιο θέμα .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Nα γράψω κι εγώ τις δικές μου απορίες;

 

Έχω ένα pouch κι ένα mei tai, αλλά το πρώτο με βολεύει περισσότερο. Ως τώρα, βάζω την μπέμπα μου βάζω στην μπροστινή θέση, με το πρόσωπο προς εμένα. Λοιπόν:

1. Μπορώ να τη βάζω στη στάση Βούδας ή μεγάλωσε πια; Είναι 8 μηνών, και φοβάμαι μήπως στριμώχνεται με τα πόδια μέσα.

2. Έχω προσπαθήσει να βάλω το pouch στην πλάτη, αλλά με το που τη φέρνω στο πλάι και πίσω, νιώθω ότι δεν στηρίζεται καλά και θα πέσει. Τι κάνω λάθος; (Με το mei tai το βρίσκω αδύνατο, μόνο με τη βοήθεια του άντρα μου την φοράω).

3. Τώρα πια έχει ζωηρέψει αρκετά, είναι αεικίνητη κι όλο θέλει να πιάνει πράγματα και να στέκεται. Σκέφτομαι μήπως την περιορίζω στο μάρσιπο, γι'αυτό τη φοράω μόνο όταν γκρινιάζει ή νυστάζει (για να κοιμηθεί ευκολότερα). Εσείς τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Με το ring που έχω πως μπορώ να τον βάλω σε καθιστή θέση με τα πόδια έξω να κοιτάει μπροστά; Γίνεται; Ή μόνο προς εμένα μπορεί με τον συγκεκριμένο τύπο να κάθεται; Επίσης, είναι 11 κιλά (5 1/2 μηνών). Πόσο βάρος κρατάει ακόμη το ύφασμα; Μην κλατάρει φοβάμαι!

Ευχαριστώωωωωω :D:shock:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...