Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ύφασμα (Wrap/Pouch) που κρατά το μωρό κοντά στο σώμα


Recommended Posts

Olg@ είπε:
Το mei tai απο πια ηλικία του μωρού μπορούμε να το φοράμε;;; Μόλις ξεκινήσει να στηρίζει το κεφάλι του φαντάζομαι ε;;;

Αν το mei tai σου είναι φτιαγμένο με τρόπο που να στηρίζει το κεφάλι, το mei tai είναι κατάλληλο απ' την αρχή, από νεογέννητα και προσφέρει πολύ καλή στήριξη.

 

peony είπε:
1. Μπορώ να τη βάζω στη στάση Βούδας ή μεγάλωσε πια; Είναι 8 μηνών, και φοβάμαι μήπως στριμώχνεται με τα πόδια μέσα.

Εσύ το φοβάσαι ή το μωρό σου το λέει; Ο γιος μου σταμάτησε να θέλει τη στάση Βούδας στο pouch στους 5 μήνες (ήταν τεράστιο μωρό), η κόρη μου μέχρι 9 μηνών έμπαινε άνετα (σε ring sling μέχρι και 11 μηνών στη θέση Βούδα). Είναι θέμα μεγέθους του μωρού, αλλά και ελαστικότητας (δεν έχουν όλα τα μωρά την ίδια "ευκινησία" όπως δεν έχουμε όλοι οι ενήλικες!). Γενικά, η προσωπική μου γνώμη είναι ότι αυτή η θέση, επειδή μετατοπίζει το κέντρο βάρους μακριά απ' το σώμα σου, δεν είναι πολύ άνετη για σένα, γι' αυτό και δεν την προτιμώ για βαριά παιδιά.

 

peony είπε:
2. Έχω προσπαθήσει να βάλω το pouch στην πλάτη, αλλά με το που τη φέρνω στο πλάι και πίσω, νιώθω ότι δεν στηρίζεται καλά και θα πέσει. Τι κάνω λάθος;

Πριν την γυρίσεις, βεβαιώσου ότι το pouch φτάνει ψηλά στο σώμα της (κατά προτίμηση στους ώμους της, με τα χέρια μέσα, αλλιώς σίγουρα μέχρι τις μασχάλες της). Και αφού τη γυρίσεις, δοκίμασε να "διπλώσεις" προς τα έξω το pouch σου στον ώμο σου για να το "στενέψεις" και να είναι πιο σταθερό (όπως θα έσφιγγες την ουρά ενός sling).

 

peony είπε:
(Με το mei tai το βρίσκω αδύνατο, μόνο με τη βοήθεια του άντρα μου την φοράω).

Γιατί; Πώς δοκιμάζεις να το κάνεις; Έχεις δει αυτό;  

Το πρώτο είναι ωραίο γιατί σε κανένα σημείο δεν "αφήνεις" το παιδί να ισορροπήσει στην πλάτη σου, το κρατάς συνεχώς.

(Σημ.: Στο βίντεο που έδειξαν στον ΑΝΤ1, το δείχνει δυο ή τρεις φορές, και με τη Ρέα και με το Βασίλη, αν σ' ενδιαφέρει, δες το εδώ: 

https://blog.babywearing.gr/2009/02/blog-post.html

 

peony είπε:
3. Τώρα πια έχει ζωηρέψει αρκετά, είναι αεικίνητη κι όλο θέλει να πιάνει πράγματα και να στέκεται. Σκέφτομαι μήπως την περιορίζω στο μάρσιπο, γι'αυτό τη φοράω μόνο όταν γκρινιάζει ή νυστάζει (για να κοιμηθεί ευκολότερα). Εσείς τι λέτε;

Η δική μου γνώμη είναι ότι αυτή είναι η φυσική εξέλιξη, και αυτό που θέλουμε για τα παιδιά μας, να μεγαλώνουν, να ανεξαρτητοποιούνται, να εξερευνούν, να εξελίσσονται. Φυσικό είναι να θέλει να στέκεται και να εξερευνεί, και το καλύτερο είναι να την αφήνεις να το κάνει όταν αυτό θέλει. (Το babywearing είναι για να μας βοηθήσει όταν τα παιδιά μας θέλουν αγκαλιά, δεν υπάρχει κανένας λόγος να τα πιέζουμε όταν δε θέλουν, δε συμφωνείς; )

 

candy1234 είπε:
Με το ring που έχω πως μπορώ να τον βάλω σε καθιστή θέση με τα πόδια έξω να κοιτάει μπροστά; Γίνεται; Ή μόνο προς εμένα μπορεί με τον συγκεκριμένο τύπο να κάθεται;

Με το ring sling μπορεί να κοιτάει μπροστά αλλά με τα πόδια μέσα (Βούδας). Θα μπορούσες να βάλεις τα πόδια έξω, αλλά δεν είναι ασφαλές να αφήσεις το μωρό, θα πρέπει να το κρατάς.

 

Με τα πόδια έξω και να κοιτάει μπροστά μόνο με το mei tai μπορείς να το πετύχεις. Δες εδώ:  

 

candy1234 είπε:
Επίσης, είναι 11 κιλά (5 1/2 μηνών). Πόσο βάρος κρατάει ακόμη το ύφασμα; Μην κλατάρει φοβάμαι!

Με κάνετε και λέω όλο τα ίδια και στο τέλος θα με βαρεθείτε. :oops: Ο Βασίλης είναι 22 κιλά και το sling τον αντέχει. (Εγώ δεν τον αντέχω για πολύ στο sling!). Αν το χρησιμοποιείς σωστά, το sling σου αντέχει πολύ βάρος (γιατί το βάρος μοιράζεται παντού). (11 κιλά! Μπράβο! Φτου σας! )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 448
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να ρωτησω κατι κι εγω? Σ'αυτες τις φωτο το sling ειναι δεμενο κανονικα απο τον ωμο ή μονο γυρω απο τη μεση?

Ναι, κανονικά. (Δίκιο έχεις που ρωτάς, έτσι όπως είναι τραβηγμένες οι φωτογραφίες δε φαίνεται καθόλου. )

Link to comment
Share on other sites

Στέλλα, αμέλησα να σου απαντήσω, χίλια ευχαριστώ για τις συμβουλές.

 

Πριν την γυρίσεις, βεβαιώσου ότι το pouch φτάνει ψηλά στο σώμα της (κατά προτίμηση στους ώμους της, με τα χέρια μέσα, αλλιώς σίγουρα μέχρι τις μασχάλες της).

Να τι φταίει, η μπέμπα έχει πάντα έξω τα χέρια της. Θα το προσέξω.

 

Όσο για το mei tai, είμαι πραγματικά ατσούμπαλη, συν του ότι έχω μια δυσκολία με το δεξί μου χέρι (δεν μπορώ να το χειριστώ καλά), γι'αυτό και δεν τολμώ να το βάλω μόνη μου στην πλάτη. Σιγά σιγά ίσως τα καταφέρω, ακόμα όχι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στελλα γεια σου.Εχω ενα κοριτσακι 41 ημερων και μου εχουν φερει ενα μαρσιπο τυπου αυτον που φοραγε ο Ρουβας.Την εχω βαλει καποιες φορες μεσα στο σπιτι για να κανω δουλειες αλλα εχω την εντιπωση οτι η σπονδυλικη της ειναι καπως στραβα....ή την βαζω λαθος ή ειναι βλακεια αυτος ο μαρσιπος.Νομιζω οτι δεν σφιγγει οσο θελω...

Κανετε μηπως καμια συναντηση αυτο το διαστημα να ερθω???

Link to comment
Share on other sites

γνωριζετε εδω στην Αθηνα απο που μπορω να προμηθευτω sligs? επισης ξερετε το κοστος? το θελω κυριως για να μπορω να θηλαζω οταν ειμαι εξω..

 

Εδω: http://www.babywearing.gr/

και νομιζω εχει και στο Λητω, δεν ξερω σιγουρα...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι δεν σφιγγει οσο θελω...

Κανετε μηπως καμια συναντηση αυτο το διαστημα να ερθω???

Αν ο μάρσιπός σου έχει ανοιχτή ουρά (του Ρουβά είχε), τότε σφίγγει όσο θέλεις και όπου θέλεις, να μην ανησυχείς, το sling σου είναι μια χαρά!

(αν είναι ίδια μάρκα με του Ρουβά, είναι απλώς λίγο "σφιχτό" στους κρίκους και ο ώμος είναι λίγο στενότερος απ' ό,τι θα μπορούσε για να προσφέρει μεγάλη άνεση, αλλά κατά τα άλλα είναι ένα υπέροχο sling).

 

Αν χρειάζεσαι βοήθεια, δεν είναι ανάγκη να περιμένεις τη συνάντηση, εγώ το έχω πει πολλές φορές (και το λέω και πάλι), είμαι στη διάθεσή σας να κανονίσουμε να συναντηθούμε όποτε θέλετε (και το κάνουμε συχνά... σχεδόν μέρα παρά μέρα, έχουμε μια "μίνι συνάντηση" στο σπίτι μου). Πάρε με να το κανονίσουμε και μη στενοχωριέσαι!

Link to comment
Share on other sites

Θυμήθηκα και κάτι άλλο: κάθε φορά που η μπέμπα μου με βλέπει να φοράω το μάρσιπο, αρχίζει να γελάει και να κάνει χαρούμενους ήχους. Λέτε να χαίρεται που θα την βάλω μέσα, ή απλώς να της φαίνεται αστείο το θέαμα;

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν ειναι σαν του Ρουβα εκανα λαθος....Δεν εχει ανοιχτη ουρα και ναι ειναι πολυ στενο στους κρικους!!!Θα ηθελα ομως να συναντηθουμε..Μενω Αργυρουπολη οποτε ημαστε κοντα...Θα σε παρω μεσα στην επομενη βδομαδα να μου πεις ποτε μπορεις.... :lol::lol:

Ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομιζω οτι δεν σφιγγει οσο θελω...

Κανετε μηπως καμια συναντηση αυτο το διαστημα να ερθω???

Αν ο μάρσιπός σου έχει ανοιχτή ουρά (του Ρουβά είχε), τότε σφίγγει όσο θέλεις και όπου θέλεις, να μην ανησυχείς, το sling σου είναι μια χαρά!

(αν είναι ίδια μάρκα με του Ρουβά, είναι απλώς λίγο "σφιχτό" στους κρίκους και ο ώμος είναι λίγο στενότερος απ' ό,τι θα μπορούσε για να προσφέρει μεγάλη άνεση, αλλά κατά τα άλλα είναι ένα υπέροχο sling).

 

Αν χρειάζεσαι βοήθεια, δεν είναι ανάγκη να περιμένεις τη συνάντηση, εγώ το έχω πει πολλές φορές (και το λέω και πάλι), είμαι στη διάθεσή σας να κανονίσουμε να συναντηθούμε όποτε θέλετε (και το κάνουμε συχνά... σχεδόν μέρα παρά μέρα, έχουμε μια "μίνι συνάντηση" στο σπίτι μου). Πάρε με να το κανονίσουμε και μη στενοχωριέσαι!

 

Εχθές παρέλαβα και το δικό μου ring sling και ήθελα να κάνω την ίδια ερώτηση, πότε είναι η επόμενη συνάντηση. Ειναι μεν λίγο νωρίς για μένα (τον περιμένω ακόμα τον μπέμπη), αλλά θέλω να είμαι προετοιμασμένη.

Θα υπολογίζετε κι εμένα στο επόμενο μάθημα?

:D

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η επόμενη συνάντηση θα γίνει στις 6 Μαρτίου.

http://www.babywearing.gr/Meetings/meetingschedule.htm

 

(Είναι Παρασκευή και είναι οι Α' Χαιρετισμοί, αλλά δεν μπορούσα να βρω το χώρο άλλη μέρα...)

Εχθές παρέλαβα και το δικό μου ring sling και ήθελα να κάνω την ίδια ερώτηση, πότε είναι η επόμενη συνάντηση. Ειναι μεν λίγο νωρίς για μένα (τον περιμένω ακόμα τον μπέμπη), αλλά θέλω να είμαι προετοιμασμένη.

Θα υπολογίζετε κι εμένα στο επόμενο μάθημα?

:D

 

Δεν χρειάζεται να "δηλώσεις συμμετοχή"! Εγώ εκεί θα είμαι και θα χαρώ να δω όποιον θέλει να έρθει!

 

 

(Προσωπική εξομολόγηση: στις περισσότερες συναντήσεις οι γονείς που έρχονται για να λύσουν απορίες είναι περίπου ισάριθμοι με εκείνους που έρχονται γιατί βολεύτηκαν πολύ και θέλουν να το "μοιραστούν" με άλλους. Ωστόσο, το θέμα της προηγούμενης συνάντησης ήταν ακριβώς οι "δυσκολίες" που μπορεί να συναντά κανείς, ώστε να έρθουν κυρίως όσοι έχουν απορίες... Ομολογώ ότι μου έπεσε λίγο "βαρύ" για την ψυχολογία μου... Αλλά βλέπω ότι βοηθάει, οπότε το επαναλαμβάνουμε κι αυτό το μήνα... Αν πάντως κάποιος δεν έχει απορίες αλλά θέλει να "μοιραστεί" μαζί μας τις καλές του εμπειρίες, ας έρθει! Έστω κι αν είναι μόνο για να μας "ανεβάσει το ηθικό"!)

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: έχω πάρει ένα καταπληκτικό mei tai από την γλυκύτατη -και γνωστή σε όλους- στέλλα. με το γιο μου το καταευχαριστιόμαστε! :D

Χωρίς να αντιμετωπίζω κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα (είναι απίστευτα βολικό), αναρωτιέμαι μέχρι πόσα κιλά αντέχει. είμαστε στα 9,5 κιλά τώρα.

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: έχω πάρει ένα καταπληκτικό mei tai από την γλυκύτατη -και γνωστή σε όλους- στέλλα. με το γιο μου το καταευχαριστιόμαστε! :D

Χωρίς να αντιμετωπίζω κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα (είναι απίστευτα βολικό), αναρωτιέμαι μέχρι πόσα κιλά αντέχει. είμαστε στα 9,5 κιλά τώρα.

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Μέσα στο μυαλό μου είσαι! (ή εγώ μέσα στο δικό σου!)

Μόλις έγραφα σχετικά μ' αυτό!

Τα έγραψα πολύ αναλυτικά (και έχω και φωτογραφίες), μπορείς αν θες να τα διαβάσεις εδώ:

http://asterakislings.blogspot.com/2009/02/blog-post_25.html

 

Η περίληψη (για όσους δεν θέλουν να ακολουθήσουν το link) είναι ότι το mei tai σου αντέχει περισσότερα κιλά απ' όσα θα αντέχεις εσύ να κουβαλάς (ή τουλάχιστον απ' όσα θα έπρεπε)! (Ο Βασίλης μου είναι 22 κιλά τώρα και τον φοράω συχνά στην πλάτη με mei tai ...)

 

Χαίρομαι πολύ βολεύεστε! Η μεγαλύτερη χαρά μου, αλήθεια, είναι αυτό που λες! Σ' ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτές τις μέρες η κορούλα μου έγινε 2 μηνών και κάνουμε πολλές βόλτες με το pouch (ευχαριστώ Στέλλα-αστεράκι!)! Η αίσθηση ελευθερίας είναι μοναδική, η μικρούλα ηρεμεί αμέσως και ακούω θετικά σχόλια που με κάνουν περήφανη! Πηγαίνουμε super market, μέχρι και στον ηλεκτρικό μπήκαμε. :D

 

Έχω όμως δύο μικρές απορίες:

 

1) Βάζω τη Δήμητρα καθιστή με τα ποδαράκια ανοιχτά, έξω από το sling κάτω από το γόνατο και το πρόσωπο προς εμένα.

Τώρα με το κρύο όμως της φοράω ένα ζακετάκι-μπουφανάκι όχι πολύ χοντρό, καλτσάκια από μέσα και σκουφάκι. Είναι αρκετά για να μείνει ζεστή;

 

2) Μέσα στο σπίτι, ο ανεξάρτητος χαρακτήρας της και η διάθεσή της να βλέπει τριγύρω δεν με αφήνουν να την έχω σε θέση "ξαπλωτή" ή "καθιστη" για μικρά μωρά, παρά μόνο για το θηλασμό, ενώ αγάπησε τη θέση Βούδας από 40 ημερών, κι ας έπρεπε να στηρίζω συνέχεια το κεφαλάκι της. Τώρα δεν χρειάζεται τόση στήριξη πια αλλά θα προτιμούσα μέσα στο σπίτι να την έχω και σε κάποια άλλη θέση ώστε και να βλέπει και να κινούμαι και εγώ με μεγαλύτερη ασφάλεια. Υπάρχει κάποιος τρόπος, τώρα που είναι ακόμα μικρούλα (είναι 4,200 κιλά);

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτησουλα στους γνωστες των θεματων!!Ειχα παρει καλη ωρα ενα pouch απο το asteraki οταν η μικρουλα ηταν 5 μηνων....Τωρα γιναμε 13 μηων και 11500 κιλων... :shock::shock: Μας σηκωνει??Ή να το σηκωσουμε και να το κρατησουμε για το δευτερο παιδακι μας(λεμε τωρα)?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στα 11 κιλά περίπου ξεκίνησα να φοράω τον Κωστή!!! -τότε το ανακάλυψα.

Άρα το ερώτημα δεν είναι πόσο αντεχει το σλινγκ, αλλά πόσο αντέχεις εσύ :wink:

Ρίξε μια ματιά και στο λινκ που έχει βάλει η Στέλλα στην αρχή αυτής της σελίδας

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, για εμας τουλάχιστον, το σημαντικό ήταν να βρώ τον τρόπο να τον βάζω στο σλινγκ, γρήγορα και χωρίς να τον ταλαιπωρώ -στην ηλικία που ξεκινήσαμε, από κάτω προς τα πάνω.

Από τη στιγμή που το πέτυχα...μόλις το φορούσα έτρεχε να μπει :cool::wink:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

 

ο μπεμπης μου ειναι τριων μηνων και κατι δοκιμασα σημερα ενα μασρσιπο της mothercare και δεν μου αρεσε ξεκινησα να διαβαζω εδω και μου αρεσει πολυ η ιδεα

το θεμα ειναι οτι δεν τα καταφερνω ιδιαιτερα με την "χειροτεχνια" ουτε ενα κομπο δεν μπορω να δεσω καλα καλα

μου αρεσει αυτο με το ring sling και σκεφτομουν θα μπορω να το βολεψω η να σκεφτω για κατι αλλο οπως Huggababy που εχει το τρικυκλο :?:

Link to comment
Share on other sites

evi155 να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου! Χαίρομαι πολύ που βολευτήκατε με το pouch σας!

 

evi155 είπε:
Τώρα με το κρύο όμως της φοράω ένα ζακετάκι-μπουφανάκι όχι πολύ χοντρό, καλτσάκια από μέσα και σκουφάκι. Είναι αρκετά για να μείνει ζεστή;

Σε γενικές γραμμές, το μωρό όταν είναι πάνω σου είναι πιο ζεστό απ' ό,τι όταν είναι σε καρότσι, γιατί έχει τη θερμοκρασία απ' το σώμα σου. Η γνώμη μου είναι ν' ακολουθήσεις το ένστικτό σου και ντύσε το μωρό σου όπως ντύνεσαι κι εσύ.

 

evi155 είπε:
θα προτιμούσα μέσα στο σπίτι να την έχω και σε κάποια άλλη θέση ώστε και να βλέπει και να κινούμαι και εγώ με μεγαλύτερη ασφάλεια. Υπάρχει κάποιος τρόπος, τώρα που είναι ακόμα μικρούλα (είναι 4,200 κιλά);

Αν δεν θέλεις τη θέση Βούδα (για να μην είναι το μωρό μπροστά σου και να μπορείς να κάνεις τις κινήσεις σου ευκολότερα), μια άλλη επιλογή είναι να τη φοράς στο πλάι (στο γοφό σου), απ' όπου θα μπορεί να βλέπει αρκετά καλά. Με pouch δεν συνιστώ ακόμα να τη φοράς στην πλάτη σου, είναι πολύ νωρίς (δεν έχει ακόμα στήριξη κορμού).

 

MARINA75 είπε:
μου αρεσει αυτο με το ring sling και σκεφτομουν θα μπορω να το βολεψω η να σκεφτω για κατι αλλο οπως Huggababy που εχει το τρικυκλο :?:

Δεν θα σου πω τι είναι προτιμότερο (αυτό είναι φυσικά δική σου απόφαση), θα σου πω όμως τις διαφορές:

Το huggababy έχει "κλειστή" ουρά (το ύφασμα που βγαίνει έξω απ' τους κρίκους είναι ραμμένο σε λωρίδα). Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορείς να τραβήξεις ανεξάρτητα τη μια άκρη απ' την άλλη.

uncomfortable%20slings%20007.jpguncomfortable%20slings%20008.jpg

Σε ένα sling με ανοιχτή ουρά, ρυθμίζεις ξεχωριστά την άκρη που φέρνει το μωρό πιο ψηλά και την άκρη που φέρνει το μωρό πιο κοντά σου. Στην ξαπλωτή θέση ρυθμίζεις ανεξάρτητα τα πόδια, και το κεφάλι. (π.χ. δες αυτό:  

Επίσης, το huggababy δεν μπορείς να το ρυθμίσεις σε μέγεθος ΜΕ το μωρό μέσα. (Πρέπει να το κάνεις χωρίς το μωρό). Σε ένα sling με ανοιχτή ουρά, ρυθμίζεις το μέγεθος (και άρα το ύψος του μωρού στο σώμα σου) ενώ φοράς το μωρό σου.

 

Επίσης το huggababy έχει μαξιλαράκι (επένδυση) στον ώμο και στις άκρες.

uncomfortable%20slings%20011.jpg

Το μαξιλαράκι στον ώμο είναι για την άνεσή σου. Στα slings χωρίς μαξιλαράκι στον ώμο παίζει ρόλο ο τρόπος που είναι ραμμένοι οι κρίκοι, αλλά αν είναι ένα "ανοιχτό" στυλ ώμου (όπως π.χ. οι συμμετρικές πιέτες) και αν το φοράς σωστά, τότε είναι πολύ άνετο και χωρίς μαξιλαράκι. (Το μαξιλαράκι είναι πολύ ογκώδες και το καλοκαίρι πολύ ζεστό).

Το μαξιλαράκι στις άκρες είναι υποτίθεται για την άνεση του μωρού. Ωστόσο εμποδίζει την ελεύθερη προσαρμογή του sling (όταν φτάνει στους κρίκους αναγκαστικά σταματάς, ακόμα κι αν το ήθελες πιο κοντά σου) και τις περισσότερες φορές εμποζίζει και τη σωστή τοποθέτηση του μωρού (στις θέσεις με τα πόδια έξω, είναι δύσκολο να βεβαιωθείς ότι το ύφασμα φτάνει ως το πίσω μέρος των γονάτων και ότι το sling φτιάχνει "καθισματάκι" για το μωρό, γιατί η "επένδυση" είναι πολύ ογκώδης εκεί).

 

Αν μένεις στην Αθήνα, έλα να σου δώσω να δοκιμάσεις και το Huggababy και ένα sling με ανοιχτή ουρά για να δεις μόνη σου τη διαφορά και να αποφασίσεις τι σου ταιριάζει πριν αγοράσεις κάτι.

 

Όσο για το μάρσιπο του mothercare, παρόλο που το έχουμε συζητήσει αρκετά και εδώ, διάβασε αν θες κάποια πράγματα για τη θέση του μωρού, εδώ:  https://blog.babywearing.gr/2009/02/1.html

Link to comment
Share on other sites

evi155 να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου! Χαίρομαι πολύ που βολευτήκατε με το pouch σας!

 

Τώρα με το κρύο όμως της φοράω ένα ζακετάκι-μπουφανάκι όχι πολύ χοντρό, καλτσάκια από μέσα και σκουφάκι. Είναι αρκετά για να μείνει ζεστή;

Σε γενικές γραμμές, το μωρό όταν είναι πάνω σου είναι πιο ζεστό απ' ό,τι όταν είναι σε καρότσι, γιατί έχει τη θερμοκρασία απ' το σώμα σου. Η γνώμη μου είναι ν' ακολουθήσεις το ένστικτό σου και ντύσε το μωρό σου όπως ντύνεσαι κι εσύ.

 

θα προτιμούσα μέσα στο σπίτι να την έχω και σε κάποια άλλη θέση ώστε και να βλέπει και να κινούμαι και εγώ με μεγαλύτερη ασφάλεια. Υπάρχει κάποιος τρόπος, τώρα που είναι ακόμα μικρούλα (είναι 4,200 κιλά);

Αν δεν θέλεις τη θέση Βούδα (για να μην είναι το μωρό μπροστά σου και να μπορείς να κάνεις τις κινήσεις σου ευκολότερα), μια άλλη επιλογή είναι να τη φοράς στο πλάι (στο γοφό σου), απ' όπου θα μπορεί να βλέπει αρκετά καλά. Με pouch δεν συνιστώ ακόμα να τη φοράς στην πλάτη σου, είναι πολύ νωρίς (δεν έχει ακόμα στήριξη κορμού).

 

Ευχαριστώ Στέλα για τις συμβουλές! Για την έξοδο με το κρύο πιο πολύ ρώτησα επειδή με ρωτάνε αρκετοί αν είναι αρκετά ζεστό το παιδί "εκεί μέσα" και έφτασα να αμφιβάλλω κι εγώ.

 

:?

 

Τις τελευταίες μέρες τη φοράω στο γοφό αλλά μήπως πρέπει να προσπαθήσω να σηκώσω το ύφασμα περισσότερο στους ώμους της ? :? Γιατί μπορώ να χρησιμοποιώ μόνο το ένα μου χέρι επειδή με το άλλο συγκρατώ το κεφαλάκι της. Παρατήρησα ότι είναι καλύτερα όταν διπλώνω το ύφασμα στον ώμο. Πάντως αυτή η θέση της αρέσει πολύ και είναι φοβερά ξεκούραστη για τη μαμά :)

 

Όσο για τη θέση Βούδας, όταν νοιώθει πραγματικά χάλια (κολικοί :( ακόμα) είναι ο μόνος τρόπος να ανακουφιστεί σε συνδυασμό με απορροφητήρα! :)

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

Στελλα γεια σου ειμαι η Ειρηνη που ηρθα την παρασκευη με το huggababy.

Πηγαμε το Σαββατο super-market και την εβαλα οπως μου εδειξες,κοιμηθηκε 1 ωρα το πουλακι μου....Ηταν ονειρο!!!!!!!!Σ'ευχαριστωωωωωωωωωω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας!

 

Να μπούμε κι εμείς στο club του baby-wearing?

 

Είμαστε 17 μηνών και από νεογέννητο χρησιμοποιούμε ring-sling και wrap και όταν μεγαλώσαμε λίγο και mei-tai. Η Μάια λατρεύει να τη φοράμε και πάντα μόλις φορέσουμε το sling μας, τρέχει να ανέβει πάνω μας. :lol:

 

Μικρή με το ring-sling ουδέποτε της άρεσε η ξαπλωτή θέση αλλά ίσως και να ήμασταν πρωτάρες τότε και να μην τα καταφέρναμε καλά. Το wrap μας έχει βολέψει πολύ και το mei-tai είναι τέλειο για μεγάλες βόλτες στην παραλία αλλά και το supermarket.

 

Είναι τέλειο που δίνετε τόσες πληροφορίες για το baby-wearing. Ελπίζω όλο και περισσότεροι γονείς να το δοκιμάσουν. Δημιυργεί πιο στενή σχέση μεταξύ μωρού και γονιού και είναι και πιο βολικό για το δρόμο! Επίσης είναι τέλειο για να ηρεμούν τα νεογέννητα όταν θέλουν να νιώσουν τη ζεστασιά και το χτύπο της καρδιά της μανούλας τους αλλά και σε περιόδους κολικών.

 

A daughter is just a little girl who grows up to be your best friend

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...