Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική σε φυσικό κύκλο?


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ, nini84. Μπερδεύτηκα πριν και απηύθηνα την ερώτηση σε εσένα, ενώ ήθελα να ρωτήσω τη Sansa αν οι γιατροί που μου αναφέρει έχουν καλή φήμη γενικότερα ή αν έχουν καλή φήμη ειδικά για Φ.Κ.. Δια΄βαζοντας όμως και σε άλλα σημεία του φόρουμ, και βλέποντας και την απάντηση από kotsifikos, κατάλαβα ότι μάλλον ισχύει το δέυτερο.

Kotsifikos, σε ευχαριστώ πολύ και για τη δική σου απάντηση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 906
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια μου καλησπέρα!έχοντας συνεργαστεί και με τους 2 γιατρούς που αναφέρθηκαν έχω να πω πως συμφωνώ απόλυτα με τα κορίτσια  είναι ΚΟΡΥΦΈΣ και οι 2.άριστοι επιστήμονες με γνώση εμπειρία δεν αφήνουν τίποτα στην τύχη του...τα εργαστήρια και οι εμβρυολογοι τοπ και στα 2 κέντρα..Ο σφακ είναι πιο προσιτός, γλυκύτατος και έίνάί υπέρμαχος των φυσικών...το μεγάλο συν στο κέντρο του είναι πως υπάρχουν πακέτα ωοληψιων και δεν χρεώνει ξεχωριστά κάθε ωοληψιΑ πάρα δίνουμε ένα ποσό κάθε φορά 300 ευρώ περίπου Ο που αφαιρείται από το σύνολο της εξωσωματικής...Επίσης μεγάλο συν είναι πως δεν χρεώνουν την κατάψυξη...Στα μείον του κέντρου (Όχι του γιατρού...Αυτός είναι εξαιρετικος) θσ εβαζα την πολυκοσμία και τις μεγαλες καθυστερήσεις που οποιος παει πρεπει νσ ειναι προετοιμασμένος.. σε αρκετα σημεία υστερουν κσι στην οργάνωση, κατα την προσωπικη μου γνωμη πάντα , με αποτέλεσμα να μην μπορούν να διαχειριστούν τον κόσμο που έχουν..Στο κέντρο του μαστρο απ την άλλη υπάρχει καλύτερη οργάνωση αλλά στοιχίζει λίγο ακριβότερα η ωοληψιΑ φυσικού κύκλου και χρεώνουν κατάψυξη...Αυτά βέβαια διαπραγματεύονται ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός...Επίσης θεωρώ πως εμβρυολογοι και γενικά όλο το team δεν είναι καθόλου απροσωποι..Ακόμα και ο ίδιος ο μαστρομηνας ποτέ δεν αρνείται να μιλησε ι και να ασχοληθεί με καποιον απλα αφιερωνει το χρονο που πραγματικά χρειαζεται ο καθενας..εμενα προσωπικά ποτέ δεν με ένοιαξε να έχω το γιατρό κολλητό μου απλά θέλω να έχω την σιγουριά πως θα κάνει τη δουλειά όσο καλύτερα μπορεί...Και οι 2 αυτοί γιατροί είναι ντομπροι και άξιοι εμπιστοσύνης...Ο φυσικός κύκλος βέβαια είναι σαφώς καλύτερος από τη διέγερση γιατί παίρνεις τα ωαρια που επιλέγει η φύση και έίνάί τα πιο δυνατά αλλά είναι και λίγο λαχείο που σημαίνει πως μπορεί κάποια φορά να είναι κυστικό η να μην καταφέρει να γονιμοποιηθει η να μην το προλάβουν κλπ...Που στην ουσία σημαίνει πως χάνεις το μήνα και περιμένεις τον επομενο..Γενικά θέλει χρόνο και υπομονή....Καλή επιτυχία εύχομαι...

Επεξεργάστηκαν by RoSeV
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, RoSeV είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα!έχοντας συνεργαστεί και με τους 2 γιατρούς που αναφέρθηκαν έχω να πω πως συμφωνώ απόλυτα με τα κορίτσια  είναι ΚΟΡΥΦΈΣ και οι 2.άριστοι επιστήμονες με γνώση εμπειρία δεν αφήνουν τίποτα στην τύχη του...τα εργαστήρια και οι εμβρυολογοι τοπ και στα 2 κέντρα..Ο σφακ είναι πιο προσιτός, γλυκύτατος και έίνάί υπέρμαχος των φυσικών...το μεγάλο συν στο κέντρο του είναι πως υπάρχουν πακέτα ωοληψιων και δεν χρεώνει ξεχωριστά κάθε ωοληψιΑ πάρα δίνουμε ένα ποσό κάθε φορά 300 ευρώ περίπου Ο που αφαιρείται από το σύνολο της εξωσωματικής...Επίσης μεγάλο συν είναι πως δεν χρεώνουν την κατάψυξη...Στα μείον του κέντρου (Όχι του γιατρού...Αυτός είναι εξαιρετικος) θσ εβαζα την πολυκοσμία και τις μεγαλες καθυστερήσεις που οποιος παει πρεπει νσ ειναι προετοιμασμένος.. σε αρκετα σημεία υστερουν κσι στην οργάνωση, κατα την προσωπικη μου γνωμη πάντα , με αποτέλεσμα να μην μπορούν να διαχειριστούν τον κόσμο που έχουν..Στο κέντρο του μαστρο απ την άλλη υπάρχει καλύτερη οργάνωση αλλά στοιχίζει λίγο ακριβότερα η ωοληψιΑ φυσικού κύκλου και χρεώνουν κατάψυξη...Αυτά βέβαια διαπραγματεύονται ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός...Επίσης θεωρώ πως εμβρυολογοι και γενικά όλο το team δεν είναι καθόλου απροσωποι..Ακόμα και ο ίδιος ο μαστρομηνας ποτέ δεν αρνείται να μιλησε ι και να ασχοληθεί με καποιον απλα αφιερωνει το χρονο που πραγματικά χρειαζεται ο καθενας..εμενα προσωπικά ποτέ δεν με ένοιαξε να έχω το γιατρό κολλητό μου απλά θέλω να έχω την σιγουριά πως θα κάνει τη δουλειά όσο καλύτερα μπορεί...Και οι 2 αυτοί γιατροί είναι ντομπροι και άξιοι εμπιστοσύνης...Ο φυσικός κύκλος βέβαια είναι σαφώς καλύτερος από τη διέγερση γιατί παίρνεις τα ωαρια που επιλέγει η φύση και έίνάί τα πιο δυνατά αλλά είναι και λίγο λαχείο που σημαίνει πως μπορεί κάποια φορά να είναι κυστικό η να μην καταφέρει να γονιμοποιηθει η να μην το προλάβουν κλπ...Που στην ουσία σημαίνει πως χάνεις το μήνα και περιμένεις τον επομενο..Γενικά θέλει χρόνο και υπομονή....Καλή επιτυχία εύχομαι...

 

Ηθελα να σχολιάσω δυο πραγματάκια σ αυτα που γράφεις.

 Στον Μαστρο πηγα για πρώτο ραντεβού, δεν μου άρεσε κατι που μου προτεινε επομενως δεν έμεινα μαζι του άρα εχω μια αρνητική πρώτη εικόνα.

 Για τον Σφακ συμφωνω απόλυτα  εξαίρετος ανθρωπος και επιστήμονας. Και για το κέντρο ειναι η εικόνα ακριβως οπως την δίνεις. Στο μόνο που ηθελα να διαφοροποιηθώ ειναι οσον αφορά τους φυσικούς. Οταν τον ρώτησα να κανω κι εγω φυσικούς μαζι του μου το απέκλεισε καθως ειμαι καλη ανταποκρίτρια στις ορμόνες. Και μου ξεκαθάρισε οτι τα ωάρια των φυσικών δεν υπερτερούν σε κανένα σημείο με αυτα των διεγαρσεων. Ετσι μου ειπε τουλάχιστον.

 Α και οταν πηγα για ε/τ με κατεψυγμενα μου προτεινε να πάρει και το φρέσκο ωάριο, απο το λογιστήριο μου ζήτησαν 500 και το θεώρησα φοβερή κοροϊδία καθως ήξερα οτι ολες με τους φυσικούς δίνουν 300 σε καθε ωοληψια. Τελικα εβαλα μόνο τα κατεψυγμενα. Οπως έγραψα και άλλου οι τιμές ανεβοκατεβαίνουν  ανάλογα την περιπτωση.

Επεξεργάστηκαν by Κάντι
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Κάντι είπε:

 

Ηθελα να σχολιάσω δυο πραγματάκια σ αυτα που γράφεις.

 Στον Μαστρο πηγα για πρώτο ραντεβού, δεν μου άρεσε κατι που μου προτεινε επομενως δεν έμεινα μαζι του άρα εχω μια αρνητική πρώτη εικόνα.

 Για τον Σφακ συμφωνω απόλυτα  εξαίρετος ανθρωπος και επιστήμονας. Και για το κέντρο ειναι η εικόνα ακριβως οπως την δίνεις. Στο μόνο που ηθελα να διαφοροποιηθώ ειναι οσον αφορά τους φυσικούς. Οταν τον ρώτησα να κανω κι εγω φυσικούς μαζι του μου το απέκλεισε καθως ειμαι καλη ανταποκρίτρια στις ορμόνες. Και μου ξεκαθάρισε οτι τα ωάρια των φυσικών δεν υπερτερούν σε κανένα σημείο με αυτα των διεγαρσεων. Ετσι μου ειπε τουλάχιστον.

 Α και οταν πηγα για ε/τ με κατεψυγμενα μου προτεινε να πάρει και το φρέσκο ωάριο, απο το λογιστήριο μου ζήτησαν 500 και το θεώρησα φοβερή κοροϊδία καθως ήξερα οτι ολες με τους φυσικούς δίνουν 300 σε καθε ωοληψια. Τελικα εβαλα μόνο τα κατεψυγμενα. Οπως έγραψα και άλλου οι τιμές ανεβοκατεβαίνουν  ανάλογα την περιπτωση.

Καντι μου εγώ όταν έβαλα έμβρυα κατεψυγμένα και πήρα και το φυσικό εκείνου του κύκλου δεν πλήρωσα τίποτα παραπάνω πέρα από τα 300 ευρώ έναντι του ποσού εξωσωματικής..Δεν μπορώ να καταλάβω πως λειτουργούν πια..κι εμένα άλλο πόσο μου είχε πει ο γιατρός αλλά μου ζητούσαν από  το λογιστήριο  για ολόκληρη την προσπάθεια..τελικά τους εδωσα οτι ειπαμε με το γιατρο φυσικα...για τους φυσικους τωρα επειδη το εχ  ψαξει και το εχω συζητήσει με πολλους γιατρούς αν μια γυναίκα μπορεί με φάρμακα να κάνει πάνω από 3-4 ωαρια σαφώς και προτιμούν τη διέγερση για να αυξήσουν τις πιθανότητες..σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει πως τα φάρμακα καταστρέφουν τ ωαρια αλλιώς δεν θα πετύχαινε καμία..απλά ίσως στα 10 λέμε για παράδειγμα δεν είναι όλα καλά (καταλληλο μεγεθος ώστε να τους γινει γονιμοποίηση καθως δεν ωριμαζουν όλα το ιδιο)αλλά το ένα φυσικό είναι πιο δυνατό..Εγώ που έχω κάνει και τα 2 προτιμώ τη διέγερση γιατί αυτή την  απογοήτευση και καθυστέρηση του φυσικού δεν την αντέχω...θέλει πολύ χρόνο και υπομονή..οσο γισ τους γιατρους καλο εινσι να ακούμε τη γνωμη Τους και βάση της κρίσης μας να πάμε σε αυτόν που θα εμπιστευτούμε..απλά πολλές φορές μπορεί αυτό που θα μας πουν και δεν θα μας αρέσει  να είναι και η λύση του προβλήματος μας..Πότε δεν ξέρεις...Εγώ προσωπικά έχω βρει μπροστά μου πολλά πράγματα που ενώ μου είχαν κακοφανει όταν τα άκουσα πριν αρκετό καιρό  επαληθεύτηκαν με την πάροδο του χρόνου. 

Επεξεργάστηκαν by RoSeV
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, γεια σας και πάλι. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!! Είναι εξαιρετικά πολύτιμες όχι μόνο για τις πληροφορίες που μου δώσατε αλλά και για το ψυχολογικό, που νιώθεις ότι επικοινωνείς με ανθρώπους που έχουν περάσει/περνάνε αυτά που περνάς!

Ήθελα να σας κάνω άλλη μια ερώτηση: Έκανα μια συζήτηση σήμερα με τον γιατρό με τον οποίο έκανα την πρώτη εξωσωματική, με τα φάρμακα, και μου είπε ότι, ακόμα και με φυσικό κύκλο να προχωρήσουμε, δεν μπορώ να αποφύγω τη Cetrotide και την Ovitrelle. Είπε ότι χωρίς αυτές δεν έχει νόημα καν να μπούμε στη διαδικασία.

Ισχύει κάτι τέτοιο γενικότερα για τον φυσικό κύκλο (γιατί τώρα ξεκίνησα με τις εξωσωματικές και δεν είμαι ακόμα καλά ενημερωμένη –πολλές οι πληροφορίες γαρ!) ή κάποιοι άλλοι γιατροί μπορεί να προχωρούν και χωρίς αυτές τις ενέσεις;  Υπάρχει δηλαδή και ‘απολύτως’ φυσικός κύκλος (διορθώστε με αν λέω βλακείες).  Να σημειώσω ότι καταλαβαίνω ότι χωρίς τις ενέσεις, λόγω πιο απρόβλεπτου timing, μειώνονται οι πιθανότητες να πάρουμε ωάριο, αλλά είμαι διατεθειμένη να πάρω αυτό το ρίσκο. Αυτό που δεν θέλω είναι να κάνω πάλι ενέσεις για δεύτερο μήνα συνεχόμενα (τον ακριβώς προηγούμενο μήνα έκανα εξωσωματική με φάρμακα).

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Melina_k είπε:

Κορίτσια, γεια σας και πάλι. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!! Είναι εξαιρετικά πολύτιμες όχι μόνο για τις πληροφορίες που μου δώσατε αλλά και για το ψυχολογικό, που νιώθεις ότι επικοινωνείς με ανθρώπους που έχουν περάσει/περνάνε αυτά που περνάς!

Ήθελα να σας κάνω άλλη μια ερώτηση: Έκανα μια συζήτηση σήμερα με τον γιατρό με τον οποίο έκανα την πρώτη εξωσωματική, με τα φάρμακα, και μου είπε ότι, ακόμα και με φυσικό κύκλο να προχωρήσουμε, δεν μπορώ να αποφύγω τη Cetrotide και την Ovitrelle. Είπε ότι χωρίς αυτές δεν έχει νόημα καν να μπούμε στη διαδικασία.

Ισχύει κάτι τέτοιο γενικότερα για τον φυσικό κύκλο (γιατί τώρα ξεκίνησα με τις εξωσωματικές και δεν είμαι ακόμα καλά ενημερωμένη –πολλές οι πληροφορίες γαρ!) ή κάποιοι άλλοι γιατροί μπορεί να προχωρούν και χωρίς αυτές τις ενέσεις;  Υπάρχει δηλαδή και ‘απολύτως’ φυσικός κύκλος (διορθώστε με αν λέω βλακείες).  Να σημειώσω ότι καταλαβαίνω ότι χωρίς τις ενέσεις, λόγω πιο απρόβλεπτου timing, μειώνονται οι πιθανότητες να πάρουμε ωάριο, αλλά είμαι διατεθειμένη να πάρω αυτό το ρίσκο. Αυτό που δεν θέλω είναι να κάνω πάλι ενέσεις για δεύτερο μήνα συνεχόμενα (τον ακριβώς προηγούμενο μήνα έκανα εξωσωματική με φάρμακα).

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Καλησπέρα Μελίνα...Για να μπορέσεις να ξαναπροσπαθησεις με φάρμακα φουλ διέγερση να ξέρεις πως πρεπει να περάσει ένα τρίμηνο από την προηγούμενη προσπάθεια...εκει ανάλογα με το πρωτόκολλο και με τις γκοναλ η μενοπουρ η ότι άλλο σου δώσει θα χρησιμοποιήσεις και τις σετροταιντ η αρβεκαπ η ότι άλλο ορίζει το πρωτόκολλο...Η οβιτρελ είναι η ένεση που κάνουμε στο τέλος ο που κάνει την τελική ωρίμανση των ωαρίων και τα απελευθερώνει σε συγκεκριμένο χρόνο...Είναι σκόπιμο να την κάνουμε προκειμένου να ξέρουμε πότε θα γίνει η ωοληψιΑ μας...Στο φυσικό κύκλο μπορείς να παρακάμψεις όλες τις ενέσεις όχι όμως την οβιτρελ που χρησιμεύει για τους λόγους που προανέφερα.....εξάλλου δεν είναι και τόσο τραγικό γιατί την κάνουμε μονο μια φορά.. Και μπορεί να γίνει κάθε μήνα γιατί δεν έχει τη χρήση των υπολοίπων ενεσεων( της διέγερσης δλδ)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ RoseV. Άρα την Ovitrelle δεν την αποφεύγω με τίποτα σε κανενός είδους φυσικό κύκλο, ε;... Μήπως ξέρεις/ξέρετε αν η Cetrotide είναι κι αυτή απολύτως απαραίτητη σε φυσικό κύκλο; 

Link to comment
Share on other sites

Όχι την οβιτρελ πρέπει να την κάνεις..Την Cetro ομως σε φυσικό κυκλο δεν την κάνουμε οπως και καμια άλλη...διευκρινίζω πως αναφέρομαι σε απολύτως φυσικό οπου παμε μονο για το ωαριο του κυκλου και οχι σε τροποποιημένο φυσικο οπου παμε για 2 η 3 ωαρια...εκει τα πραγματα αλλάζουν και μπορει να χρειαστει και η Cetro οπως και μικρες δόσεις απο αλλες ενέσεις οπως gonal για παράδειγμα. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ RoseV. Ο γιατρός μου ήθελε να κάνω την τέταρτη μέρα από την περίοδο μια Nivestim και μου είπε ότι πιο μετά θα κάνουμε οπωσδηποτε Cetrotide και Ovitrelle. Πηγαίνουμε για ένα ωάριο και έχω ξεκαθαρίσει ότι δεν θέλω να πάρω φάρμακα δεύτερο μήνα σερί. Για τη Nivestim, μου είπε ότι μπορώ να την αποφύγω, απλώς μειώνω τις πιθανότητες (νομίζω για ποιοτικό ωάριο, αλλά δεν είμαι σίγουρη αν θυμάμαι καλά τι ακριβώς μου είπε ως προς αυτό. Επίσης στο ίντερνετ δυσκολεύομαι να βρω και να καταλάβω τι ακριβώς κάνει η Nivestim). Για τις άλλες δύο ενέσεις, είπε ότι πρέπει οπωσδήποτε να τις κάνω. Τη nivestim δεν την πήρα και τώρα προβληματίζομαι αν θα συνεχίσω μαζί τους για αυτόν τον κύκλο (δηλαδή μέσα στις επόμενες μέρες!). Σας φαίνονται περίεργα αυτά που μου είπε από κάποια άποψη; Αν κάποια με εμπειρία σε φυσικούς κύκλους έχει κάποια γνώμη, θα ήθελα πολύ να την ακούσω...

 

Πήρα τηλέφωνο και για ραντεβού με τον Σφακιανούδη αλλά δυστυχώς το πρώτο διαθέσιμο είναι από Σεπτέμβρη και λέω να μην χάσω την επόμενη ωορρηξία, που είναι σε μερικές μέρες).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μελίνα δυστυχώς δεν μπορώ να σου απαντήσω για την nivestim καθώς δεν την γνωρίζω καν..cetrotide στο φυσικό κύκλο δεν έχω κάνει ποτέ...Ο μόνος λόγος που μπορώ να σκεφτώ πως την προτείνει είναι για να μη σπάσει το ωάριο και δεν το προλάβει αλλά και πάλι με σωστό υπερηχογράφικο έλεγχο που γίνεται δεν συμβαίνει συχνά αυτό...Στη θέση σου επειδή είναι μια ακατάλληλη εποχή για νέο ξεκίνημα καθώς όλα τα κέντρα κλείνουν θα έπαιρνα το φυσικό με το γιατρό που ήδη συνεργάζομαι εφοσον δεν θες να το χασεις και από Σεπτέμβρη θα έκανα άλλο 1 η ακόμα και 2 ραντεβού με γιατρούς για να διασταυρωσω γνώμες και απόψεις για τη συνέχεια...έπειτα θα επέλεγα αυτόν που θα μου ενέπνεε εμπιστοσύνη. Είναι γεγονός πως κάθε γιατρός έχει το δικό του σύστημα και ο καθένας από εμάς διαφορετικές ανάγκες οπότε μην ψάχνεις μέσα από το φόρουμ αν κάτι φαίνεται περίεργο η όχι...εδώ καταθέτουμε απλά εμπειρίες όλες οι κοπέλες αλλά αρμόδιοι είναι οι γιατροι και μόνο.. επισης δεν σημαίνει πως εειδη ενα πρωτοκολλο δεν σου ταίριαξε πως φεν θα αποδωσει και κανενα αλλο...η μια φόρα κατα τη γνωμη μου δεν μπορεί να το καθορίσει αυτό σε συνάρτηση πάντα και με τις υπόλοιπες εξετασεις( ορμονικές κλπ)...γι αυτό καλό θ είναι να ακούσεις τι έχουν να σου προτείνουν και κάνα δυο άλλοι καταξιωμένοι επιστήμονες του χώρου.. Καλή επιτυχία σου εύχομαι κορίτσι μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημέρα σας!!

καινουρια εδώ και ιδιαίτερα αγχωμενη!!

θα ηθελα σας παρακαλώ να μου πειτε πόσο κοστιζει μια εξωσωματικη με διεγερση στον Μαστρομηνα....

Διαβάζω κατι ποσα και τρελλαινομαι...

Ακουσα επισης καλα λόγι και για τον Ψαθά....εχετε εμπειρίες/?

καλη επιτυχια σε ολες!!

οι πληροφορίες σας θα μου ειναι πολυτιμες!!!

φιλιά!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Εγώ κατέληξα στον Μαστρομηνας μετά από προσπάθειες σε δυο γιατρούς. Δεν τον αλλάζω με τίποτα ανεξαρτήτως αποτελέσματος!!

είναι ανθρώπινος και σου δίνει την εντύπωση ότι μετράς εσύ και η προσπάθειά σου περισσότερο από τα λεφτά. Στον προηγούμενο που ήμουν πριν μπω έπρεπε να περάσω από το ταμείο πρώτα... πρώτη επίσκεψη 250€ και τον περίμενα 3 ώρες..... στον Μαστρομηνά πρώτη επίσκεψη δωρεάν και για πρώτη φορά στη ζωή μου γυναικολόγος  ακριβώς στην ώρα του ραντεβού. Νομίζω πως οικονομικά θα κινηθεί βάση των δυνατοτήτων σου για να σε βοηθήσει. Να πας οπωσδήποτε για μια γνώμη είναι η αποψή μου και μετά αποφασίζεις. 

:)

Επεξεργάστηκαν by Smiles
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 minute ago, Smiles said:

Καλημέρα! Εγώ κατέληξα στον Μαστρομηνας μετά από προσπάθειες σε δυο γιατρούς. Δεν τον αλλάζω με τίποτα ανεξαρτήτως αποτελέσματος!!

είναι ανθρώπινος και σου δίνει την εντύπωση ότι μετράς εσύ και η προσπάθειά σου περισσότερο από τα λεφτά. Στον προηγούμενο που ήμουν πριν μπω έπρεπε να περάσω από το ταμείο πρώτα... πρώτη επίσκεψη 250€ και τον περίμενα 3 ώρες..... στον Μαστρομηνά πρώτη επίσκεψη δωρεάν και για πρώτη φορά στη ζωή μου γυναικολόγος  ακριβώς στην ώρα του ραντεβού. Νομίζω πως οικονομικά θα κινηθεί βάση των δυνατοτήτων σου για να σε βοηθήσει. Να πας οπωσδήποτε για μια γνώμη είναι η αποψή μου και μετά αποφασίζεις. 

:)

Καλημερα!!!

Πρωτη επισκεψη δωρεαν!?? Απιστευτο!!

Χαιρομαι για οσα γραφεις...γιατι θεωρουσα οτι λογω του ονοματος θα ηταν απροσιτος....

Μια εξωσωματικη με διεγερση σε αυτον περιπου ποσο σου κοστισε??

Σε ευχατιστω παρα πολυ για την απαντηση σου..μου δινεις κουραγιο!!

Φιλια!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 6/7/2018 at 4:01 ΜΜ, eternalsunshine είπε:

Ειπα να γραψω και εγω την ιστορια μου γιατι νιωθω τοσο απελπισμενη και εξουθενωμενη. Ειμαι 34 χρονων και ποτε δεν ειχα καποιο προβλημα γυναικολογικης φυσης.Παντα ειχα σταθερη περιοδο και ποτε καθυστερησεις.Εκει γυρω στα 30 αρχιζω και βλεπω αλλαγες στην περιοδο μου,μειωνονταν η ροη και οι μερες.Το λεω στον τοτε γυναικολογο μου,μου λεει "δεν ειναι τππ συμβαινουν αυτα".Του επισημαινω οτι και η μαμα μου μπηκε κοντα στα 40 στην εμμηνοπαυση,εκεινος με το κλασσικο ηρεμο υφος δεν εδειξε να ανησυχει.Στα 32 παντρευομαι,παω για τεστ παπ και ενω δεν προσπαθουσαμε με το συζυγο για παιδι,ζηταω ενστικτωδως απο το γιατρο να μου γραψει εξετασεις γονιμοτητας.Δε μου τις γραφει (λες και θα του κοστιζε τπτ) λεγοντας μου οτι δεν χρειαζεται,οτι τζαμπα ανησυχω και οταν αν προσπαθω ενα χρονο και δεν εχω δει εγκυμοσυνη τοτε θα δουμε τι θα κανουμε.Επειτα απο 1 χρονο παω παλι για τεστ παπ εχοντας ομως ελαχιστους μηνες προσπαθησει με το συζυγο.Επιμενω και παλι εντονα να μου γραψει λες και το ηξερα οτι κατι δεν παει καλα.Αυτη τη φορα μου τις γραφει.Βγαινουν ολες φυσιολογικες εκτος απο την ΑΜΗ η οποια βγηκε στο 0.4.Σοκ εγω,τα χανω,τον παιρνω τηλ,η γραμματεας μου λεει να του στειλω τα αποτελεσματα με email και θα με καλεσει εκεινος.Δεν καλεσε ποτε.

Σαστισμενη κανω εκτενη ερευνα να απευθυνθω σε καποιο καλο εξωσωματικο κεντρο.Καταληγω σε ενα,με βλεπει ο εκει γιατρος,μου λεει οτι περιμενει τα επομενα 2 χρονια να μπως σε κλιμακτηριο,με βαζει να κανω και αλλες εξετασεις και επειδη βγηκαν ολες φυσιολογικες μας δινει περιθωριο 4 μηνων να προσπαθησουμε μονοι μας γιατι θεωρουσε οτι θα τα καταφερω.Δεν τα καταφερα.Προχωραω σε εξωσωματικη με βραχυ πρωτοκολλο.Οι υπερηχοι εδειχναν 5 ωοθυλακια,τελικα ομως τα 2 ηταν κυστικα.Παμε να παρουμε τα 3 μου λεει.Την ημερα της ωοληψιας πηρε τα 2 γιατι λεει το τριτο εσκασε ενω δεν επρεπε γιατι εκανα τις ενεσεις orgalutran που ειναι για αναστολη ωορρηξιας.

Με πηραν την επομενη τηλεφωνο να μου πουν οτι κανενα δε γονιμοποιηθηκε γιατι ηταν κακης ποιοτητας και εκεινος προτεινει να παω σε φυσικους κυκλους.Τον ρωτησα αν αυτο εχει νοημα αφου φανηκε οτι η ποιοτητα ηταν κακη και μου ειπε οτι "ποτε δε ξερεις,μπορει με το φυσικο να βρεις καποιο καλο"

Και αναρωτιεμαι:υπαρχει καποια κοπελα με παρομοιο θεμα που να επιασε ο φυσικος?

Θελω παρα πολυ ενα παιδακι και με σκοτωνει που δε μπορω να το εχω.Οσες φορες ομως ηλπιζα σε κατι,γινονταν το χειροτερο.Αξιζει να μπω σε αυτη τη διαδικασια?

καλησπερα! αρχικα σου ευχομαι καλη δυναμη.

εγω ειμαι 32 με 0.09 αμη. ο πρωτος εξωσωματικος που πηγα, απο τα μεγαλα ονοματα, μου ειπε πως ως το καλοκαιρι του 18 δεν θα εχω περιοδο (επεσε εξω) και πως μονο τα δανεικα ειναι λυση. πηγα σε αλλον, κορυφαιο στην περιπτωση της ΠΩΑ κ μαζι του σε φυσικους κυκλους εχω μαζεψει 3 εμβρυα. δεν εχω κανει ακομα εμβρυομεταφορα ωστε να δω αν τα εμβρυα θα αναπτυχθουν σωστα, αλλα και μονο που εχουμε βρει αυτα τα 3 ειμαι χαρουμενη.

 

by the way, και εγω εχω ιστορικο προωρης εμμηνοπαυσης, και σε οσους γυναικολογους το ανεφερα το περναγαν στο ντουκου. μεχρι κ ο τελευταιος γυναικολογος, ενω του ειπα οτι προσπαθουσα 8 μηνες εντατικα με τον συντροφο μου, με το ζορι μου εγραψε εξετασεις γονιμοτητας.....:angry:

Link to comment
Share on other sites

On 6/7/2018 at 8:09 ΜΜ, nota78 είπε:

Φιλη και ο γιατρος που ειχα παει εγω θεωρειτο κορυφη,οπως και το κεντρο επισης,αλλα μου συνεβησαν τραγικα πραγματα.Εχω πει και δημοσιως την ιστορια μου και ανακαλυψα οτι δυστυχως δεν ημουν η μονη.Αυτος που ειμαι τωρα,ομως ειναι επισης κορυφη,χωρις να διαφημιζει τον εαυτο του,απο τους πιο παλιους στο χωρο και πανω απ'ολα ανθρωπος!Και να ξερεις οτι παιζει ρολο και η σωστη δοσολογια των φαρμακων,εγω ημουν συνεχως εκει απο την στιγμη που ξεκινησα τις ενεσεις και συνεχεια με κοιτουσε στον υπερηχο και μου καναν αιματολογικες!Γενικα αυτος ο γιατρος που ειμαι δεν αφηνει τιποτα στην τυχη του και παρα το οτι δεν ειχε αισιο τελος η εγκυμοσυνη μου,κρατω οτι πετυχα εμφυτευση με την πρωτη,γιατι την πρωτη φορα σκεφτηκα οτι μαλλον εχω θεμα και με το ενδομητριο και ειμαι και 40 χρονων!  

καλησπερα!!

σου ευχομαι οτι και αν αποφασισεις να πετυχεις και να εχεις συντομα τα μωρακια σου στην αγκαλια σου!!

αν επιτρεπεται, σε ποιον γιατρο πετυχες; και πριν σε ποιον ησουν;

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, tsi said:

 

by the way, και εγω εχω ιστορικο προωρης εμμηνοπαυσης, και σε οσους γυναικολογους το ανεφερα το περναγαν στο ντουκου. μεχρι κ ο τελευταιος γυναικολογος, ενω του ειπα οτι προσπαθουσα 8 μηνες εντατικα με τον συντροφο μου, με το ζορι μου εγραψε εξετασεις γονιμοτητας.....:angry:

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί οι γιατροί δεν παροτρύνουν τις γυναίκες να κάνουν μία φορά τον χρόνο ορμονολογικό έλεγχο. Από τον κύκλο μου είμαι η μόνη που κάθε χρόνο κάνω έλεγχο, και ας έχω παιδί (έκανα και πριν τις εξωσωματικές -και ευτυχώς γιατί είχα ένα μέτρο σύγκρισης ). Ακούω γυναίκες γύρω μου οι οποίες πλησιάζουν τα 40 ή είναι λίγο μετά τα 40 έχουν ανωμαλίες στην περίοδο και όταν τους ρωτάω για εξετάσεις μου λένε πως οι γιατροί δεν το θεωρούν απαραίτητο..μα είναι δυνατόν?

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί οι γιατροί δεν παροτρύνουν τις γυναίκες να κάνουν μία φορά τον χρόνο ορμονολογικό έλεγχο. Από τον κύκλο μου είμαι η μόνη που κάθε χρόνο κάνω έλεγχο, και ας έχω παιδί (έκανα και πριν τις εξωσωματικές -και ευτυχώς γιατί είχα ένα μέτρο σύγκρισης ). Ακούω γυναίκες γύρω μου οι οποίες πλησιάζουν τα 40 ή είναι λίγο μετά τα 40 έχουν ανωμαλίες στην περίοδο και όταν τους ρωτάω για εξετάσεις μου λένε πως οι γιατροί δεν το θεωρούν απαραίτητο..μα είναι δυνατόν?

ε μα πες εσυ!!!!!

εγω του ελεγα οτι προσπαθω για παιδι, και αφου με 100000000000 παρακαλια μου εγραψε fsh, e2 κ αμη, με αμη 0,09 (φεβρουαριο) μου λεει "περιμενε ως τον σεπτεμβριο κ μετα το κοιτας για εξωσωματικη".... εγω ως τον σεπτεμβριο μαζεψα 3 εμβρυα εν τω μεταξυ. αν τον ακουγα θα ειχα καταστραφει κ αλλο.........

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, tsi said:

ε μα πες εσυ!!!!!

εγω του ελεγα οτι προσπαθω για παιδι, και αφου με 100000000000 παρακαλια μου εγραψε fsh, e2 κ αμη, με αμη 0,09 (φεβρουαριο) μου λεει "περιμενε ως τον σεπτεμβριο κ μετα το κοιτας για εξωσωματικη".... εγω ως τον σεπτεμβριο μαζεψα 3 εμβρυα εν τω μεταξυ. αν τον ακουγα θα ειχα καταστραφει κ αλλο.........

Λογικά θα σου το έχουν πει και οι γιατροί αλλά μία χαμηλή ΆΜΗ από μόνη της δεν λέει κάτι. Πολλοί γιατροί την αμφισβητούν και όσοι δεν την αμφισβητούν την κοιτούν πάντα σε συνδυασμό με την fsh .

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Λογικά θα σου το έχουν πει και οι γιατροί αλλά μία χαμηλή ΆΜΗ από μόνη της δεν λέει κάτι. Πολλοί γιατροί την αμφισβητούν και όσοι δεν την αμφισβητούν την κοιτούν πάντα σε συνδυασμό με την fsh .

 

Nαι μπορει απο μονη της η αμη να μην φερνει την καταστροφη, αλλα σε συνδυασμο με τις αλλες ορμονες και την εικονα των ωοθηκων, κρουουν εναν κοδωνα...

Για αυτο, και οι κοπελες που μας διαβαζουν, καλο ειναι να ελεγχονται τακτικα οσον αφορα το ορμονικο τους προφιλ, καθως επισης να βλεπουν και την εικονα των ωοθηκων τους υπερηχογραφικα. Αυτα σε συνδυασμο δινουν ενα αξιολογο πορισμα, μονο του το καθενα παρεχει ελλιπεις πληροφοριες....

Link to comment
Share on other sites

On 10/9/2018 at 9:31 AM, kotsifikos said:

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί οι γιατροί δεν παροτρύνουν τις γυναίκες να κάνουν μία φορά τον χρόνο ορμονολογικό έλεγχο. Από τον κύκλο μου είμαι η μόνη που κάθε χρόνο κάνω έλεγχο, και ας έχω παιδί (έκανα και πριν τις εξωσωματικές -και ευτυχώς γιατί είχα ένα μέτρο σύγκρισης ). Ακούω γυναίκες γύρω μου οι οποίες πλησιάζουν τα 40 ή είναι λίγο μετά τα 40 έχουν ανωμαλίες στην περίοδο και όταν τους ρωτάω για εξετάσεις μου λένε πως οι γιατροί δεν το θεωρούν απαραίτητο..μα είναι δυνατόν?

Εχεις ΤΟΣΟ ΔΙΚΙΟ!Την ιδια ερωτηση κανω και εγω!Δλδ τους ειναι τοσο προβλημα να γραψουν τις εξετασεις ΕΙΔΙΚΑ οταν τους αναφερεις οτι υπαρχει ιστορικο?Αν εμενα μου τις ειχε γραψει ο τοτε γιατρος μου θα ειχα κερδισει 2-3 χρονια παραπανω χρονο και στην περιπτωση της ΠΩΑ καθε μηνας μετραει.Ξερεις σε κοιτανε και με αυτο το υφος τυπου "μην εισαι υπερβολικη ,πως κανεις ετσι ,εγω ξερω καλυτερα απο σενα" , τους εμπιστευεσαι και μετα τρεχεις να προλαβεις τα αμαζευτα.Μην φανεις οτι εισαι και ξερολας αφου ο γιατρουλης ετσι ειπε,ετσι και θα ειναι.Εχω μετανιωσει τοσο πολυ που δεν επεμενα παραπανω και ειλικρινα τον εμπιστευτηκα.Και μετα οταν τον ζητησα ουτε καν απαντησε.Τελος παντων εμενα η δικη μου εκτιμηση πλεον εχοντας ζησει και δει το ποσα πολλα ζευγαρια αντιμετωπιζουν προβλημα,ειναι οτι εξετασεις γονιμοτητας καλο θα ειναι να γινονται ακομα και σε ζευγαρια που δεν εχουν αμεσα σκοπο να κανουν παιδι,μονο και μονο για να γνωριζουν που πατανε.

On 10/8/2018 at 2:15 PM, tsi said:

καλησπερα! αρχικα σου ευχομαι καλη δυναμη.

εγω ειμαι 32 με 0.09 αμη. ο πρωτος εξωσωματικος που πηγα, απο τα μεγαλα ονοματα, μου ειπε πως ως το καλοκαιρι του 18 δεν θα εχω περιοδο (επεσε εξω) και πως μονο τα δανεικα ειναι λυση. πηγα σε αλλον, κορυφαιο στην περιπτωση της ΠΩΑ κ μαζι του σε φυσικους κυκλους εχω μαζεψει 3 εμβρυα. δεν εχω κανει ακομα εμβρυομεταφορα ωστε να δω αν τα εμβρυα θα αναπτυχθουν σωστα, αλλα και μονο που εχουμε βρει αυτα τα 3 ειμαι χαρουμενη.

 

by the way, και εγω εχω ιστορικο προωρης εμμηνοπαυσης, και σε οσους γυναικολογους το ανεφερα το περναγαν στο ντουκου. μεχρι κ ο τελευταιος γυναικολογος, ενω του ειπα οτι προσπαθουσα 8 μηνες εντατικα με τον συντροφο μου, με το ζορι μου εγραψε εξετασεις γονιμοτητας.....:angry:

Ευχομαι και τα 3 να ειναι γερα και δυνατα και αλλα τοσα να μπορεσεις να μαζεψεις!Ο κοπος σου να ανταμειφθει!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα κι από εμένα,

πρώτη φορά γράφω σε αυτό το topic,

καλώς σας βρήκα λοιπόν!!

 

πρόσφατα ο γυναικολόγος μου μου πρότεινε να προχωρήσουμε σε εξωσωματική...

Είμαι 43 χρονών, με δυο παλίνδρομες κυήσεις από φυσική σύλληψη και ολιγοασθενοσπερμια του συζύγου...

 

Επειδή είμαι πολύ φοβισμένη με το θέμα των ορμονών λόγω βεβαρημένου οικογενειακού ιστορικού, ψάχνω για ενναλλακτικές.

 

Πέρα από την λύση του φυσικού κύκλου στα site των μεγάλων κέντρων βρήκα και την μέθοδο

"Ωρίμανση ωαρίων στο εργαστήριο - in vitro maturation (IVM)

Όπως διάβασα, συλλέγουν πολλά ανώριμα ωοθυλάκια (την 7-8η μέρα του κύκλου) τα οποία τα ωριμάζουν στο εργαστήριο με καλλιεργητικά υγρά κι ετσι δεν χρειάζεται η γυναίκα να υποστεί καμιά απολύτως διέγερση. Από εκεί και πέρα συνεχίζει η συνήθης διαδικασία της εξωσωματικής, εμβρυομεταφορας κ.λπ.

 

Κορίτσια, τα φώτα σας!!

Έχει κάποια κοπέλα εφαρμόσει αυτή την μέθοδο? Η εστω, σας την έχει προτείνει κάποιος γιατρός?

Μου ακούγεται ονειρικό σαν σενάριο!!

 

Όποια, μα όποια πληροφορία καλοδεχούμενη!!

 

Σας ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και από εμένα..Σε λίγο καιρό θα γίνω 30 χρονών και προσπαθώ εδώ και 1.5 χρόνο και δεν μπορώ να μείνω έγκυος..Οι εξετάσεις μου είναι καλές και του αντρα..Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν σπανε τα ωοθυλακια Παρ όλο που κάνω ένεση ovitrelle με αποτελέσμα να γίνονται κυστες. Αυτο που παρατηρησαμε ειναι οτι η lh ο5τμονη φτανει μεχρι τις 30 μοναδες και μερα πεφτει και ετσι δεν σπαει το αυγο.Ο γιατρός μου ανέφερε την εξωσωματική σε φυσικό κύκλο..Υπάρχει κοπελα με αναλογο πρόβλημα..Κάθε εμπειρία σας θα μου ήταν πολύτιμη....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...