Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική σε φυσικό κύκλο?


Recommended Posts

να ρωτήσω κατι?? γιατί επιλέγετε φυσικο κύκλο??δηλ σε ποιες περιπτώσεις ενδείκνυται???το κόστος ποιο είναι???εχω αρχίσει και φλερταρω με την ιδέα!!εχω ενδομητρίωση και ηδη εχω κάνει μια εξωσωματική και 2 σπερματεγχυσεις και δεν μπορώ να αποφασίσω να ξανα κάνω λόγω των φαρμάκων..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 906
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλες.:P Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ σας. Είχα κάνει μια προσπάθεια εξωσωματικής σε φυσικό κύκλο πριν μερικούς μήνες, αλλά δυστυχώς απέτυχα. :( και πήγα σε πολύ γνωστό κέντρο, έδωσα ένα κάρο λεφτά, αλλά η αντιμετώπιση από το γιατρό, (πολύ γνωστος στους κύκλους της εξωσωματικής), δεν ήταν και η καλύτερη...

μετά το άφησα λόγω άλλον θεμάτων και τώρα λέμε να ξανακάνουμε πάλι την αρχή. έχω όμως φτάσει τα 39.. και ανησυχώ μήπως δεν καταφέρω κάτι.

Δεν μπορώ να πάρω φάρμακα, επειδή οι μαστοί μου έχουν πολύ πυκνό ιστό και υπάρχει φόβος καρκίνου. Οπότε πάλι σε φυσικό κύκλο θα προσπαθήσουμε. Όπως όλων μας τα οικονομικά μας δε μας επιτρέπουν και πολλά, οπότε οποιαδήποτε συμβουλή από εσάς, θα ήταν πολύτιμη για μένα.

σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια..έχω ξεκινήσει και γω εξωσωματική σε φυσικό κύκλο.. miss sunshine τι εγινε τελικα το Σάββατο?ευχομαι να πηγαν όλα καλά..

 

To ωαριακι μας την είχε κάνει.Εκανα προωρη μαλλον ωορρηξία,κατι που εχω υποψιαστεί από καιρό ότι συνηθίζω...

Στον επόμενο κύκλο λέω να πάρω δυο μέρες φάρμακα όπως πρότεινε ο γιατρός για να το σιγουρεψω ότι θα κάνω ποιοτικό ωάριο και σωστή ωορρηξία.

Ο γιατρός είπε ότι αν δεν ηταν απλά τυχαίο γεγονος,θα μπορουσε να εξηγησει γιατί δεν έχω μείνει έγκυος...

Για να δούμε...

Καλή επιτυχία σου εύχομαι.Γράψε νέα σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες.:P Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ σας. Είχα κάνει μια προσπάθεια εξωσωματικής σε φυσικό κύκλο πριν μερικούς μήνες, αλλά δυστυχώς απέτυχα. :( και πήγα σε πολύ γνωστό κέντρο, έδωσα ένα κάρο λεφτά, αλλά η αντιμετώπιση από το γιατρό, (πολύ γνωστος στους κύκλους της εξωσωματικής), δεν ήταν και η καλύτερη...

μετά το άφησα λόγω άλλον θεμάτων και τώρα λέμε να ξανακάνουμε πάλι την αρχή. έχω όμως φτάσει τα 39.. και ανησυχώ μήπως δεν καταφέρω κάτι.

Δεν μπορώ να πάρω φάρμακα, επειδή οι μαστοί μου έχουν πολύ πυκνό ιστό και υπάρχει φόβος καρκίνου. Οπότε πάλι σε φυσικό κύκλο θα προσπαθήσουμε. Όπως όλων μας τα οικονομικά μας δε μας επιτρέπουν και πολλά, οπότε οποιαδήποτε συμβουλή από εσάς, θα ήταν πολύτιμη για μένα.

σας ευχαριστώ

Η συμβουλή απο εμένα, καθώς είμαι παθούσα, είναι να βρεις έναν γιατρο που ειναι καλος επιστημονας και πανω απο ολα ανθρωπος! Εμπιστοσυνη στο γιατρο, χαρα και αισιοδοξια για το βημα που κανεις,και να μην αλλαξεις την καθημερινοτητα σου! Ευχομαι να πανε ολα τελεια!

Link to comment
Share on other sites

To ωαριακι μας την είχε κάνει.Εκανα προωρη μαλλον ωορρηξία,κατι που εχω υποψιαστεί από καιρό ότι συνηθίζω...

Στον επόμενο κύκλο λέω να πάρω δυο μέρες φάρμακα όπως πρότεινε ο γιατρός για να το σιγουρεψω ότι θα κάνω ποιοτικό ωάριο και σωστή ωορρηξία.

Ο γιατρός είπε ότι αν δεν ηταν απλά τυχαίο γεγονος,θα μπορουσε να εξηγησει γιατί δεν έχω μείνει έγκυος...

Για να δούμε...

Καλή επιτυχία σου εύχομαι.Γράψε νέα σου.

 

Μπραβο, δοκιμασε το για να εισαι σιγουρη. Η δικη μου συλλογη πηγαινει καλα. Αισιοδοξω :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, Tinaki, και καλωσόρισες!

 

Είσαι σίγουρη ότι η πυκνότητα στους μαστούς είναι τόσο απαγορευτική για τα φάρμακα της εξωσωματικής; Φυσικά και δεν είναι καλό να κάνει μία γυναίκα ατελείωτες διεγέρσεις αλλά αν βάλει ένα όριο στις τρεις για παράδειγμα, όπως είναι σε πολλές χώρες του εξωτερικού, δεν φαντάζομαι ότι διατρέχει ιδιαίτερο κίνδυνο. Σίγουρα όμως ο/η μαστολόγος σου ξέρει καλύτερα.

 

Σχετικά με τις συμβουλές, επειδή υπάρχουν δύο ακόμα thread με το συγκεκριμένο θέμα, αν ανατρέξεις σε αυτά σίγουρα θα βρεις πολλές πληροφορίες. Επίσης αν σου κάνει "κλικ" κάτι από αυτά που θα διαβάσεις από άλλες φίλες, μπορείς να επικοινωνήσεις και προσωπικά μαζί τους για περισσότερες λεπτομέρειες.

 

Καλή επιτυχία σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα και για τις απαντήσεις σας κορίτσια.

Για τους μαστούς, μου είπε ο μαστολόγος, ότι δε θα ήταν καλό να κάνω εξωσωματική με φάρμακα.

Το πρόβλημά μου είναι καθαρά στις σάλπιγγες και όχι κάπου αλλού. παρόλα αυτά, δεν είχα επιτυχία στην πρώτη που έκανα.

με τίποτα δεν ξαναπάω εκεί που πήγα την πρώτη φορά. οπότε ακόμα είμαι στο ψάξιμο για το που και το με ποιον.

Απογοητεύτηκα τόσο πολύ την πρώτη φορά, που τώρα όλα μου φαίνονται βουνό :-(

Καλή επιτυχία σε όλες εύχομαι. όλα να σας πάνε όπως τα έχετε ονειρευτεί :D

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ο φυσικός κύκλος εκτός από υπομονή κι επιμονή θέλει και πολύ σχολαστικό γιατρό! Εφόσον λες ότι οι ωοθήκες σου είναι καλές θα πετύχεις. Μην απογοητεύεσαι! Από AMH & fsh πως είσαι; Να αλλάξεις γιατρό οπωσδηποτε εφόσον δεν έμεινες ικανοποιημένη και όλα θα πάνε καλά!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

To ωαριακι μας την είχε κάνει.Εκανα προωρη μαλλον ωορρηξία,κατι που εχω υποψιαστεί από καιρό ότι συνηθίζω...

Στον επόμενο κύκλο λέω να πάρω δυο μέρες φάρμακα όπως πρότεινε ο γιατρός για να το σιγουρεψω ότι θα κάνω ποιοτικό ωάριο και σωστή ωορρηξία.

Ο γιατρός είπε ότι αν δεν ηταν απλά τυχαίο γεγονος,θα μπορουσε να εξηγησει γιατί δεν έχω μείνει έγκυος...

Για να δούμε...

Καλή επιτυχία σου εύχομαι.Γράψε νέα σου.

 

Miss sunshine εμείς μάλλον πάμε μαζί (ειδικά αν έχεις κύκλο 26-27 ημερών)..και γω το Σάββατο έκανα ωοληψια..στη δική μου περίπτωση πήραν ωοθυλάκιο το οποίο όμως δεν είχε μέσα ωάριο.. Τι φάρμακα σου προττινε που θα εξασφαλίσουν την ωορρηξία?εμένα πάλι μου πρότεινε για τον επόμενο μήνα μικρή δόση φαρμάκων που θα έχουν ως αποτέλεσμα 2-3 ωάρια αντι για το ενα της φύσης..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες.:P Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ σας. Είχα κάνει μια προσπάθεια εξωσωματικής σε φυσικό κύκλο πριν μερικούς μήνες, αλλά δυστυχώς απέτυχα. :( και πήγα σε πολύ γνωστό κέντρο, έδωσα ένα κάρο λεφτά, αλλά η αντιμετώπιση από το γιατρό, (πολύ γνωστος στους κύκλους της εξωσωματικής), δεν ήταν και η καλύτερη...

μετά το άφησα λόγω άλλον θεμάτων και τώρα λέμε να ξανακάνουμε πάλι την αρχή. έχω όμως φτάσει τα 39.. και ανησυχώ μήπως δεν καταφέρω κάτι.

Δεν μπορώ να πάρω φάρμακα, επειδή οι μαστοί μου έχουν πολύ πυκνό ιστό και υπάρχει φόβος καρκίνου. Οπότε πάλι σε φυσικό κύκλο θα προσπαθήσουμε. Όπως όλων μας τα οικονομικά μας δε μας επιτρέπουν και πολλά, οπότε οποιαδήποτε συμβουλή από εσάς, θα ήταν πολύτιμη για μένα.

σας ευχαριστώ

 

Το ότι οι μαστοί έχουν πυκνό ιστό αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να παρεις φάρμακα για εξωσωματική.κ εγώ έχω πυκνό ιστό οπότε μαζί με ψηφιακή μαστογραφία σου συστήνουν κ υπέρηχο.

το ότι θα παρεις τα φάρμακα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα παθεις καρκίνου του μαστού, καθώς έχουν νοήσει γυναίκες που δεν έχουν κάνει εξωσωματική με φάρμακα. εκτός αν υπάρχει κληρονομικότητα στην οικογένεια σας οποτε οκ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ρωτήσω κατι?? γιατί επιλέγετε φυσικο κύκλο??δηλ σε ποιες περιπτώσεις ενδείκνυται???το κόστος ποιο είναι???εχω αρχίσει και φλερταρω με την ιδέα!!εχω ενδομητρίωση και ηδη εχω κάνει μια εξωσωματική και 2 σπερματεγχυσεις και δεν μπορώ να αποφασίσω να ξανα κάνω λόγω των φαρμάκων..

 

Από όσο ξέρω σε φυσικό προχωράς αν δεν έχεις καλή ανταπόκριση στα φάρμακα ή αν συντρέχει καποιος ιατρικός λόγος που δεν σου επιτρέπει να πάρεις φάρμακα..στη δική μου περίπτωση θεωρητικά δεν συμβαίνει τίποτα απο τα δυο αλλα εχω αυξημένη fsh που προδιαθέτει για χαμηλή ανταπόκριση, χωρίς ομως να εχω επιχειρήσει ποτε διέγερση. Κάποιες γυναίκες τον βρίσκουν πολυ ελκυστικό επειδή δεν παίρνεις φάρμακα και γω θα συμφωνήσω απλά μπορεί να σαι κουράσει ολη αυτή η προσπάθεια γιατι συντρέχουν πολλοί λόγοι αποτυχίας καθε μήνα και μετα φτου και από την αρχή..ενώ με τα φάρμακα εχεις πιο άμεσα αποτελέσματα.. (αν έχεις ανταπόκριση πάντα) ο θεός να μας βοηθήσει όλες..

Link to comment
Share on other sites

Το ότι οι μαστοί έχουν πυκνό ιστό αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να παρεις φάρμακα για εξωσωματική.κ εγώ έχω πυκνό ιστό οπότε μαζί με ψηφιακή μαστογραφία σου συστήνουν κ υπέρηχο.

το ότι θα παρεις τα φάρμακα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα παθεις καρκίνου του μαστού, καθώς έχουν νοήσει γυναίκες που δεν έχουν κάνει εξωσωματική με φάρμακα. εκτός αν υπάρχει κληρονομικότητα στην οικογένεια σας οποτε οκ

 

 

 

Ναι δυστυχώς υπάρχει κληρονομικότητα. Είμαστε υψηλού κινδύνου :-(.

Η μητέρα μου έκανε πρόσφατα μαστεκτομή και η αδερφή της πριν μερικά χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Miss sunshine εμείς μάλλον πάμε μαζί (ειδικά αν έχεις κύκλο 26-27 ημερών)..και γω το Σάββατο έκανα ωοληψια..στη δική μου περίπτωση πήραν ωοθυλάκιο το οποίο όμως δεν είχε μέσα ωάριο.. Τι φάρμακα σου προττινε που θα εξασφαλίσουν την ωορρηξία?εμένα πάλι μου πρότεινε για τον επόμενο μήνα μικρή δόση φαρμάκων που θα έχουν ως αποτέλεσμα 2-3 ωάρια αντι για το ενα της φύσης..

 

Σου έγραψα στο άλλο θέμα!

Ναι,έχω κύκλο 26 ημερών.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλες!!

Μπορείτε να μου προτείνετε γιατρό που να είναι υπερ της εξωσωματικής με φυσικό κύκλο;

με προσωπικό μήνυμα.

Ψάχνω αυτή την μέθοδο διότι έχω υψηλή fsh κ δεν αναμένεται να έχω ανταπόκριση στα φάρμακα. έχει πετύχει καμία κοπέλα με αυτή την μέθοδο;

πως αλλιώς μπορώ να αντιμετωπίσω την μη ανταπόκριση στα φάρμακα;εκτός από δωρεά ωαρίων.

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Miss sunshine εμείς μάλλον πάμε μαζί (ειδικά αν έχεις κύκλο 26-27 ημερών)..και γω το Σάββατο έκανα ωοληψια..στη δική μου περίπτωση πήραν ωοθυλάκιο το οποίο όμως δεν είχε μέσα ωάριο.. Τι φάρμακα σου προττινε που θα εξασφαλίσουν την ωορρηξία?εμένα πάλι μου πρότεινε για τον επόμενο μήνα μικρή δόση φαρμάκων που θα έχουν ως αποτέλεσμα 2-3 ωάρια αντι για το ενα της φύσης..

 

Την έκανες την ωοληψία?

Εγώ σήμερα έκανα την πρώτη μου!

Την μέθη δεν την απέφυγα δυστυχώς γιατί επέμεινε ο γιατρός αλλά σα διαδικασία μου φάνηκε piece of cake!

Mου πήρε ωαριάκι 17χιλ.

Να σε ρωτήσω,το βλέπει επιτόπου αν είναι κυστικό και δε στο παίρνει?

Εγώ έχω σταθερότατο κύκλο αλλά και τις δυο φορές μου έκανε LH και οιστραδιόλη μόνο μία φορά,την 8-9η μέρα του κύκλου.

Επίσης,ενώ αρχικά μου είχε πει ότι βάζει βλαστοκύστες 5ης μερας σημερα είπε ότι ίσως το βάλουμε Παρασκευή αλλιώς Δευτέρα!

Η 5η μέρα πέφτει Κυριακή!!!Γι αυτό προφανώς!??

Για να βάλει βλαστοκύστη 6ης μέρας δεν είναι ασυνήθιστο???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την έκανες την ωοληψία?

Εγώ σήμερα έκανα την πρώτη μου!

Την μέθη δεν την απέφυγα δυστυχώς γιατί επέμεινε ο γιατρός αλλά σα διαδικασία μου φάνηκε piece of cake!

Mου πήρε ωαριάκι 17χιλ.

Να σε ρωτήσω,το βλέπει επιτόπου αν είναι κυστικό και δε στο παίρνει?

Εγώ έχω σταθερότατο κύκλο αλλά και τις δυο φορές μου έκανε LH και οιστραδιόλη μόνο μία φορά,την 8-9η μέρα του κύκλου.

Επίσης,ενώ αρχικά μου είχε πει ότι βάζει βλαστοκύστες 5ης μερας σημερα είπε ότι ίσως το βάλουμε Παρασκευή αλλιώς Δευτέρα!

Η 5η μέρα πέφτει Κυριακή!!!Γι αυτό προφανώς!??

Για να βάλει βλαστοκύστη 6ης μέρας δεν είναι ασυνήθιστο???

 

Καλή επιτυχία κοριτσάκι μου!!!

Αν ήταν κυστικό θα στο έλεγε επι τόπου!! Οπότε όλα μια χαρά!! θα περιμένεις να σε πάρουν άυριο να σου πουν αν γονιμοποιήθηκε!

Πάντως οι βλαστοκύστες 6ης ημέρας δεν έιναι πλέον ασυνήθιστο. Και εγω εχω βάλει.Πάντως την Δευτέρα θα έιναι 5ης ημέρας η σημερινη μέρα δε πιάνεται (δεν έιναι γονιμοποιημένο)

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία κοριτσάκι μου!!!

Αν ήταν κυστικό θα στο έλεγε επι τόπου!! Οπότε όλα μια χαρά!! θα περιμένεις να σε πάρουν άυριο να σου πουν αν γονιμοποιήθηκε!

Πάντως οι βλαστοκύστες 6ης ημέρας δεν έιναι πλέον ασυνήθιστο. Και εγω εχω βάλει.Πάντως την Δευτέρα θα έιναι 5ης ημέρας η σημερινη μέρα δε πιάνεται (δεν έιναι γονιμοποιημένο)

 

Α,οκ 5ης μέρας είναι Δευτερα.Κοτσάνα είπα!:lol:

Λιζάκι σ ευχαριστώ πολύ κι ανταποδίδω!

Η επόμενη προσπαθειά σου να είναι η τυχερή!

Fingers crossed από δω και πέρα.

Ξέρω ότι δεν είναι πολλές οι πιθανότητες αλλά αισιοδοξώ!:-):

Link to comment
Share on other sites

Α,οκ 5ης μέρας είναι Δευτερα.Κοτσάνα είπα!:lol:

Λιζάκι σ ευχαριστώ πολύ κι ανταποδίδω!

Η επόμενη προσπαθειά σου να είναι η τυχερή!

Fingers crossed από δω και πέρα.

Ξέρω ότι δεν είναι πολλές οι πιθανότητες αλλά αισιοδοξώ!:-):

 

 

Μακάρι κοριτσάκι μου γιατι απο τις πολλές προσπάθειες σε λίγο θα ανοιξω κέντρο εξωσωματικής:lol::lol::lol:

Ενα πράγμα που έμαθα απο το forum είναι οτι "ενα και καλο θέλουμε" για να πετύχουμε το στόχο μας.

Εσυ το έχεις άρα ελπίζω σε κάποιες μέρες να μας ανακοινώνεις τα ευχάριστα!!!!! Περιμένουμε νέα άυριο!!!

Link to comment
Share on other sites

Μιss!! Τι έγινε το ωαριάκι μας???

 

Σήμερα μου είπαν ότι ήταν άδειο!

Πολύ στενοχωρήθηκα!:(

Οι δύο πρώτοι μήνες ξεκίνησαν με ατυχίες!

Ευελπιστούμε για τον επόμενο.

Κι όσο αντέξουμε!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου είπαν ότι ήταν άδειο!

Πολύ στενοχωρήθηκα!:(

Οι δύο πρώτοι μήνες ξεκίνησαν με ατυχίες!

Ευελπιστούμε για τον επόμενο.

Κι όσο αντέξουμε!

 

Γιατι ρε γαμώτο... Δεν καταλαβαίνω... Πάμε τον επόμενο μήνα!! Πάλι άδειο?

Τον επόμενο μήνα τι φαρμακακια σου είπε ο γιατρος?

Θα αντέξουμε κοριτσάκι μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα κορίτσια!!!!!Έκανα κ εγώ την πρώτη μου απόπειρα σε φυσικό κύκλο αλλά δεν το προλαβαμε έσπασε..τον επόμενο μήνα τώρα..κάποια κοπέλα που να τα κατάφερε μ αυτή τη μέθοδο?????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!!!Έκανα κ εγώ την πρώτη μου απόπειρα σε φυσικό κύκλο αλλά δεν το προλαβαμε έσπασε..τον επόμενο μήνα τώρα..κάποια κοπέλα που να τα κατάφερε μ αυτή τη μέθοδο?????

 

Eμένα μου έσπασε πριν το προλάβουμε 3 φορές συνεχόμενα!!!!!Επόμενη κίνηση ο τροποποιημένος φυσικός.

Link to comment
Share on other sites

Eμένα μου έσπασε πριν το προλάβουμε 3 φορές συνεχόμενα!!!!!Επόμενη κίνηση ο τροποποιημένος φυσικός.

Μάλιστα...κουράγιο κ υπομονή..τι ακριβώς είναι ο τροποποιημενος φυσικός??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!!!Έκανα κ εγώ την πρώτη μου απόπειρα σε φυσικό κύκλο αλλά δεν το προλαβαμε έσπασε..τον επόμενο μήνα τώρα..κάποια κοπέλα που να τα κατάφερε μ αυτή τη μέθοδο?????

δεν το παρακολουθουσε το ωαριο ο γιατρος.τι λαθος ηταν αυτο? εκανα σε φυσικο κυκλο κι εγω,με ενα μονο ωαριο,για καλη μουθ τυχη πετυχε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...