Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική σε φυσικό κύκλο?


Recommended Posts

Charra καλησπέρα...

 

Και εγώ σε μία παρόμοια κατάσταση είμαι..αυτό το μήνα έκανα παρακολούθηση σε φυσικό κύκλο..την 8η ημέρα του υπερήχου βρίσκει ο γιατρός ένα ωοθηλάκιο 10 χλσ στην αριστερή ωοθήκη...παρακολούθηση ορμονών lh& E2 μέρα παρά μέρα με την οιστραδιόλη μου όχι ιδιαιτέρως υψηλή..!!!

Εχθές, 12η ημέρα του κύκλου, ο γιατρός βρίσκει και δεύτερο ωοθηλάκιο στα 12χλσ ενώ το αρχικό έφτασε στα 15,5χλσ. Η Ε2 στα 64 (χαμηλή).

Πάω σήμερα πάλι για υπέρηχο..το πρώτο στα 16χλσ και το δεύτερο στα 13χλσ..μου λέει ο γιατρός μου θα περιμένουμε τα αποτελέσματα της Ε2 και ή την Παρασκευή ή το Σαββάτο μπαίνω για ωοληψία..

Το αποτέλεσμα της οιστραδιόλης;;; 40!!!! Με πήρε ο γιατρός και μου είπε ότι από την στιγμή που έπεσε η τιμή σημαίνει ότι δεν ήταν καλής ποιότητας το ωάριο συνεπώς δεν θα προχωρήσουμε και στην ωοληψία...όμως μου ζήτησε να πάω την Δευτέρα για να δει την εξέλιξη του δεύτερου ωοθηλακίου..

Υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι με αυτό;;;

Η τιμή της Ε2 δεν δείχνει το σύνολο όσων ωοθηλακίων έχεις κάθε φορά;;

Να έχω ελπίδες ή να προσδοκώ στον επόμενο κύκλο;;

Υπάρχει παρόμοια περίπτωση ή ανάλογη εμπερία;;

Ψιλοαπογοητεύτηκα σήμερα..:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 906
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια εμένα ο κυκλος μου εχει γινει μαντάρα! Αδιαθέτησα χθες τη 16η μερα του κυκλου. Η αληθεια είναι πως δεν ημουν και στα καλύτερά μου ψυχολογικά και δε ξερω μηπως αυτο επηρέασε τη περιοδο μου. Θα δουμε και αυτο το μηνα μηπως τυχον βρούμε επιτέλους κανενα ωαριο της προκοπής (αν και δεν εχω μεγάλες προσδοκίες) κ έπειτα ανυπομονώ να δοκιμάσουμε νεα μίνι διεγερση στο μέλλον με νέο σχήμα μηπως σταθώ τυχερή και κανω τιποτα εκει!

 

Charra καλησπέρα...

 

Και εγώ σε μία παρόμοια κατάσταση είμαι..αυτό το μήνα έκανα παρακολούθηση σε φυσικό κύκλο..την 8η ημέρα του υπερήχου βρίσκει ο γιατρός ένα ωοθηλάκιο 10 χλσ στην αριστερή ωοθήκη...παρακολούθηση ορμονών lh& E2 μέρα παρά μέρα με την οιστραδιόλη μου όχι ιδιαιτέρως υψηλή..!!!

Εχθές, 12η ημέρα του κύκλου, ο γιατρός βρίσκει και δεύτερο ωοθηλάκιο στα 12χλσ ενώ το αρχικό έφτασε στα 15,5χλσ. Η Ε2 στα 64 (χαμηλή).

Πάω σήμερα πάλι για υπέρηχο..το πρώτο στα 16χλσ και το δεύτερο στα 13χλσ..μου λέει ο γιατρός μου θα περιμένουμε τα αποτελέσματα της Ε2 και ή την Παρασκευή ή το Σαββάτο μπαίνω για ωοληψία..

Το αποτέλεσμα της οιστραδιόλης;;; 40!!!! Με πήρε ο γιατρός και μου είπε ότι από την στιγμή που έπεσε η τιμή σημαίνει ότι δεν ήταν καλής ποιότητας το ωάριο συνεπώς δεν θα προχωρήσουμε και στην ωοληψία...όμως μου ζήτησε να πάω την Δευτέρα για να δει την εξέλιξη του δεύτερου ωοθηλακίου..

Υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι με αυτό;;;

Η τιμή της Ε2 δεν δείχνει το σύνολο όσων ωοθηλακίων έχεις κάθε φορά;;

Να έχω ελπίδες ή να προσδοκώ στον επόμενο κύκλο;;

Υπάρχει παρόμοια περίπτωση ή ανάλογη εμπερία;;

Ψιλοαπογοητεύτηκα σήμερα..:(

Link to comment
Share on other sites

Αγγελική μου κι εγω ειχα ενα δευτερο αλλά από τις ορμονικές ο γιατρός μου εκτίμησε πως δεν θα μεγαλώσει και πραγματι όταν ξανα εκανα υπέρηχο δεν ειχε μεγαλωσει καθολου. Δε ξερω πως ακριβώς πανε αυτά αλλά το σωστο ειναι να το παρακολουθήσετε όπως σου προτεινε ο γιατρός σου γιατί ποτέ δε ξέρεις! Θυμάμαι οτι εχετε ηδη ενα κατεψυγμένο έμβρυο και αυτό ειναι πολυ θετικό!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Miss Sunshine τη λέξη υπομονή θα τη κανουμε τατουάζ στο τέλος.... :) Ευχομαι ολόψυχα να μας πανε όλα καλά! Απολ τα ωαρια αυτά που είχατε βρει εχετε κρατήσει καποιο σε κρυοσυντηρηση;

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Αγγελική μου κι εγω ειχα ενα δευτερο αλλά από τις ορμονικές ο γιατρός μου εκτίμησε πως δεν θα μεγαλώσει και πραγματι όταν ξανα εκανα υπέρηχο δεν ειχε μεγαλωσει καθολου. Δε ξερω πως ακριβώς πανε αυτά αλλά το σωστο ειναι να το παρακολουθήσετε όπως σου προτεινε ο γιατρός σου γιατί ποτέ δε ξέρεις! Θυμάμαι οτι εχετε ηδη ενα κατεψυγμένο έμβρυο και αυτό ειναι πολυ θετικό!

 

Charra μου σκοπεύω να πάω την Δευτέρα μόνο και μόνο για να μου φύγει η αγωνία...όντως έχουμε ένα κατεψυγμένο εμβρυάκι αλλά δυστυχώς δεν αρκεί για να γίνει εμβρυομεταφορά (σύμφωνα με τον γιατρό μου)...νεότερα λοιπόν σε λίγες ημέρες..

Εύχομαι ολόψυχα όλα να πάνε καλά στον αγώνα που κάνουμε για να γίνουμε μανούλες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας!!! Την Τρίτη κάνω χοριακή. Ούτε κατάλαβα πως πέρασαν οι μέρες μέχρι τώρα

Μακάρι όλες μας να τελειώνουμε σύντομα αυτόν τον αγώνα

 

Miss Sunshine εμένα η ΑΜΗ μου μπορεί να είναι κ η χειρότερη που έχετε ακούσει!!! 0,2 παρακαλώ. Όλα τα υπόλοιπα μια χαρά

Ο γιατρός μου έδωσε να κάνω την εξέταση αφού κάναμε ενέσεις κανα δυο φορές κ δεν πήγαν όπως θα έπρεπε για την ηλικία μου. Είσαι 29 μου έλεγε κ η ανταπόκριση είναι για 39+

 

Λιζάκι, 600 μονάδες είναι πάρα πολλές. Το μέγιστο είναι 450. Ο γιατρός μου έχει πει πως έρευνες έδειξαν πως από 450 και πάνω δεν κερδίζεις τίποτα

Μα τί γιατροί υπέρχουν τέλοσπάντων; Κ εγώ στην αρχή της προσπάθειας έπεσα σε .... άστα να μην τα θυμάμαι καλύτερα

 

Και σε όλα τα κορίτσια, μην το βάζετε κάτω. Αν μπορούμε να το ονειρευόμαστε μπορούμε κ να το κάνουμε !!!!

 

 

Καλημέρα Iliana* ! Παρακολουθουσα τη συζήτησή σας...ξεκινώ κι εγώ τις επόμενες μέρες τον πρώτο μου κύκλο για εξωσωματική κι έχω πολλές απορίες καθώς κι αγωνία! Καταρχήν να σου πω πως η ΑΜΗ σου δεν ειναι η πιο χαλια...βλέπε τη δική μου 0,19!!!! Υπάρχουν και χειρότερες... Αλλά δεν πτοούμαστε, σωστά? Εύχομαι καλή δύναμη και καλή επιτυχία σε σένα και σε όλα τα κορίτσια και γρήγορα με το πολυπόθητο αποτέλεσμα!!

Link to comment
Share on other sites

Ρία καλή επιτυχία!!! Ξέρεις ποιό πρωτόκολλο και ποιό φαρμακο θα κάνεις;

 

Ευχαριστώ πολύ Charra! Εύχομαι και σε σένα καλή επιτυχία ! :) Δεν ξέρω ακόμα, τη Δευτέρα έχω ραντεβού με τον γιατρό μου και θα με ενημερώσει! Είπε όμως μήπως προλάβουμε μέχρι τα μέσα Δεκεμβρίου! Άρα φαντάζομαι το βραχύ πρωτόκολλο θα σκέφτεται- αν το λέω σωστά ... Μακάρι να πανε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Ria καλή επιτυχία!

Να υπενθυμίσω κορίτσια όμως ότι εδώ μιλάμε για εξωσωματική σε φυσικό κύκλο!

Για να μην ξεφυγουμε εκτός θέματος...;):)

 

Ευχαριστώ Miss sunshine ! Εύχομαι και σε σένα τα καλύτερα!!! :) Δίκιο έχεις! Θα ψάξω κάποιο άλλο θέμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια!!!

εγώ δυστυχώς είχα αρνητική χοριακή οπότε περιμένω να αδιαθετήσω και πάμε πάλι από την αρχή...........

Καλή επιτυχία στα κορίτσια που ξεκινάνε!!!

 

Ρία μου τί να πω... η ΑΜΗ μας είναι για κλάματα αλλά δεν πτοούμαστε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!

εγώ δυστυχώς είχα αρνητική χοριακή οπότε περιμένω να αδιαθετήσω και πάμε πάλι από την αρχή...........

Καλή επιτυχία στα κορίτσια που ξεκινάνε!!!

 

Ρία μου τί να πω... η ΑΜΗ μας είναι για κλάματα αλλά δεν πτοούμαστε!!!!

 

Λιάνα μου λυπάμαι... Σκέψου όμως ότι καταφέρατε να φτιάξετε ένα καλό έμβρυο σε σύντομο χρονικό διάςτημα και σίγουρα θα το πετύχετε πάλι και μάλιστα με την πολυπόθητη κατάληξη!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Λιάνα μου λυπάμαι... Σκέψου όμως ότι καταφέρατε να φτιάξετε ένα καλό έμβρυο σε σύντομο χρονικό διάςτημα και σίγουρα θα το πετύχετε πάλι και μάλιστα με την πολυπόθητη κατάληξη!

 

Σ'ευχαριστώ Charra ! τουλάχιστον κάναμε μία προσπάθεια που την περιμέναμε τόσον καιρό ολοκληρωμένη! ελπίζω να κάνουμε σύντομα κ τη 2η

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!

εγώ δυστυχώς είχα αρνητική χοριακή οπότε περιμένω να αδιαθετήσω και πάμε πάλι από την αρχή...........

Καλή επιτυχία στα κορίτσια που ξεκινάνε!!!

 

Ρία μου τί να πω... η ΑΜΗ μας είναι για κλάματα αλλά δεν πτοούμαστε!!!!

 

Iliana* κάθε αρχη νέα αρχή που λένε! Δε σκεφτόμαστε τα προηγούμενα απλά εστιάζουμε αισιόδοξα στο στόχο μας. Εύχομαι ειλικρινά στην επόμενή σου προσπάθεια να πανε όλα κατ'ευχήν! :D όσο για την AMH μας ας ειναι όσο θέλει, αρκεί να μας δίνει τη δυνατότητα να προσπαθούμε!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Miss Sunshine εγω αυτο το μηνα θα δοκιμάσω τροποποιημένο φυσικό κυκλο... Άντε να δουμε μηπως γινει τιποτα... Καλημερα σε ολα τα κοριτσια!

 

Καλή επιτυχία Charra! Μακάρι να μας ανακοινώσεις ευχάριστα! :D

Τι τροποποιημένο φυσικό κύκλο εννοείς; Διέγερση ωοθηκών;

Link to comment
Share on other sites

Ρία θα πάρω λίγα χάπια femara & clomiphene μηπως πετάξω κανα δυο ωάρια. :) Σε ευχαριστω. Χαίρομαι που θα δοκιμάσουμε κατι νέο αλλα ειμαι συγκρατημένη γιατι γενικώς τα ωαρια μου εχουν θέμα...

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Ρία θα πάρω λίγα χάπια femara & clomiphene μηπως πετάξω κανα δυο ωάρια. :) Σε ευχαριστω. Χαίρομαι που θα δοκιμάσουμε κατι νέο αλλα ειμαι συγκρατημένη γιατι γενικώς τα ωαρια μου εχουν θέμα...

 

Έτσι νιώθω κι εγώ αλλά υπομονή...θα δούμε... Εγώ αύριο θα μάθω... Μέχρι τώρα μόνο serpafar έχω δοκιμάσει - κλομιφαινη δηλαδή! Ωστόσο στις δυο απο τις τρεις σπερματεγχυσεις που έχω κάνει ως τώρα ήταν σε εντελώς φυσικό κύκλο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω χαμηλή FSH αλλά αυτό με την ανταπόκριση στα φάρμακα διέγερσης με προβληματίζει.

ΑΜΗ δεν έχω κάνει,δε μου ζητήσανε αλλά έχω χαμηλή προγεστερόνη.

Link to comment
Share on other sites

Miss Sunshine μη προβληματίζεσαι άδικα! Αυτό είναι κάτι που μόνο όταν επιχειρήσεις διέγερση θα μάθεις! Εγω ας πούμε εκανα μόνο ενα αλλά άλλες κοπέλες με χαμηλή ανταπόκριςη εκαναν πχ 3. Ένα και καλό χρειάζεται που λέμε! Απλα η ΑΜΗ προϊδεάζει καπως το γιατρό & βοηθάει στην επιλογή πρωτοκόλλου. Δεν ειναι τιποτα απόλυτο όμως.

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας!!! Την Τρίτη κάνω χοριακή. Ούτε κατάλαβα πως πέρασαν οι μέρες μέχρι τώρα

Μακάρι όλες μας να τελειώνουμε σύντομα αυτόν τον αγώνα

 

Miss Sunshine εμένα η ΑΜΗ μου μπορεί να είναι κ η χειρότερη που έχετε ακούσει!!! 0,2 παρακαλώ. Όλα τα υπόλοιπα μια χαρά

Ο γιατρός μου έδωσε να κάνω την εξέταση αφού κάναμε ενέσεις κανα δυο φορές κ δεν πήγαν όπως θα έπρεπε για την ηλικία μου. Είσαι 29 μου έλεγε κ η ανταπόκριση είναι για 39+

 

Λιζάκι, 600 μονάδες είναι πάρα πολλές. Το μέγιστο είναι 450. Ο γιατρός μου έχει πει πως έρευνες έδειξαν πως από 450 και πάνω δεν κερδίζεις τίποτα

Μα τί γιατροί υπέρχουν τέλοσπάντων; Κ εγώ στην αρχή της προσπάθειας έπεσα σε .... άστα να μην τα θυμάμαι καλύτερα

 

Και σε όλα τα κορίτσια, μην το βάζετε κάτω. Αν μπορούμε να το ονειρευόμαστε μπορούμε κ να το κάνουμε !!!!

 

λιανα μπορω να σε ρωτησω ειχες η εχεις ακομα υδροσαλπιγγες και εκανες εξωσωματικη; εγω τωρα αναρρωνω απο λαπαροσκοπηση για αφαιρεση δυο σαλπιγγων και τωρα θα ξεκινησω εξωσωματικη

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
λιανα μπορω να σε ρωτησω ειχες η εχεις ακομα υδροσαλπιγγες και εκανες εξωσωματικη; εγω τωρα αναρρωνω απο λαπαροσκοπηση για αφαιρεση δυο σαλπιγγων και τωρα θα ξεκινησω εξωσωματικη

 

Καλημέρα Βιολέτα μου και Χρόνια πολλά!!!

Ελπίζω να είσαι καλά, αφαιρεσα και εγω τις σαλπιγγές μου τον Ιούνιο.

Εκανα μια προσπάθεια τον Σεπτέμβριο αλλα δυστυχώς δεν πέτυχε.

Τώρα περιμένω να αδιαθετήσω για να ξεκινήσω. Εσυ ποτε με το καλό ξεκινασ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Βιολέτα μου και Χρόνια πολλά!!!

Ελπίζω να είσαι καλά, αφαιρεσα και εγω τις σαλπιγγές μου τον Ιούνιο.

Εκανα μια προσπάθεια τον Σεπτέμβριο αλλα δυστυχώς δεν πέτυχε.

Τώρα περιμένω να αδιαθετήσω για να ξεκινήσω. Εσυ ποτε με το καλό ξεκινασ?

 

καλησπερα Lizaki, Καλη Χρονια με φουσκομενες κοιλιτσες!!!!!

εγω τωρα Δεκέμβρη εκανα επεμβαση και θα ξεκινησω αφου περασω επιτροπη Φεβρουαρίο για τα φαρμακα, μαλλον αρχες Μάρτη, οποτε ειμαι σε αναμονη και δεν μπορω με εχει φαει αυτη η αναμονή θελω τοσο πολυ να ξεκινησω επιτελους

εσυ δεν ειχες κατεψυγμενα; θα τα κανεις ολα απο την αρχη;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα Lizaki, Καλη Χρονια με φουσκομενες κοιλιτσες!!!!!

εγω τωρα Δεκέμβρη εκανα επεμβαση και θα ξεκινησω αφου περασω επιτροπη Φεβρουαρίο για τα φαρμακα, μαλλον αρχες Μάρτη, οποτε ειμαι σε αναμονη και δεν μπορω με εχει φαει αυτη η αναμονή θελω τοσο πολυ να ξεκινησω επιτελους

εσυ δεν ειχες κατεψυγμενα; θα τα κανεις ολα απο την αρχη;

 

 

Μακάρι κοριτσι μου, μακάρι...Εχω κατεψυγμενα 2 βλαστοκύστες 6 ημερών.

Μακάρι να έιναι η τυχερή μου φορά!!! απλα αν δεν έιναι θέλω να ξαναπροσπαθήσω σε φυσικό κύκλο. Ο αντρας μου έιναι αρνητικός στο να ξαναπάρω φάρμακα για αυτο έχω μπει και σε αυτο το θέμα, να ακούσω ιστορίες γυναικών που τα έχουν καταφέρει σε φυσικό κύκλο....

Ασε που εγω θελώ αλλα λεφτα δεν ξέρω αν θα υπάρχουν.....προσεύχομαι κάθε μέρα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καλή χρόνια με θετικές χοριακες για όλες σας.Εγώ έκανα σπερματεχυση- εξωσωματική με μεγάλο πρωτόκολλο - με μικρό πρωτόκολλο κ τελικά απέκτησε το αστεράκια μου σε φυσικό κύκλο αιτία υπό γονιμότητας άγνωστη όλες οι εξετάσεις καλές.Να σκεφτόμαστε θετικά κ θα έρθουν όλα θετικά κ οταν πέφτουμε ψυχολογικά κ δεν είναι λίγες οι φορές να σκέφτεστε το στόχο σας κ θα πραγματοποιήθει εγώ εννέα χρόνια περίμενα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...