Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική σε φυσικό κύκλο?


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια.

Εχτες ειχα μια δυσκολη μερα.

Ειμασταν 8η μερα κυκλο και στον υπερηχο δεν φανηκε τιποτα,ουτε καν το ωαριο του κυκλου.

Μου κοπηκαν τα ποδια,εχασα το χρωμα μου.Λεω παειιιιι γερασες,τερμα ολα.

Ο ντοκ ψυχραιμοτατος ,οτι ειναι ο "τζουφιος" κυκλος του χρονου και ευτυχως που δεν ειχα ξεκινησει με ενεσιμα .Και παμε δυνατα τον επομενο κυκλο με ενεσιμα.

Φυγαμε με τον αντρουλη μου απο ιατρειο,ακουνητη,αμιλητη.

Με πηγε με το ζορι για ψωνια και μετα για καφεδακι,καθισαμε τα συζητησαμε,εκλαψα,ξαναπονεσα,ξανααπογοητευτικα,εφτασα μεχρι το σημειο να του λεω πως παει γερασα,αλλη περιοδο δεν θα ξανακανω,τι με επιασε δεν ξερω ειλικρινα.

Μου θυμησα παλιες ασχημες στιγμες μου.

Ευτυχως μεσα απο τα δυσκολα αισθανομαι ολο και πιο δυνατη την αγαπη του συντροφου μου.

Και σε αυτα τα δυσκολα υπαρχετε εσεις να σας ζαλιζωκαι να παιρνω δυναμη απο τις χαρες σας

Ειμαι ακομα στα οχι καλα μου αλλα που θα παει...

 

Καλημέρα σε όλους,

 

Αννούλα μην στεναχωριέσαι δεν είναι όλοι οι κύκλοι καλοί. Μπορεί επειδή είχες κάνει διέγερση στον προηγούμενο κύκλο να τον επηρέασε. Μην στεναχωριέσαι. Ασε να δεις και τον επόμενο χωρίς διέγερση και βλέπεις τι θα κάνεις. Έχεις νομίζω κάποια έμβρυα στην άκρη. Κάνε υπομονή και με την βοήθεια του γιατρού σου θα δεις τι θα κάνεις. Μπορεί και η κλομιφένη να μην σου ταιριάζει σαν φάρμακο. Κι εμενα ο δικός μου κύκλος με κλομιφένη δεν πήγε καλά, φαίνεται ναι μεν ένα ωάριο αλλά είναι πολύ μεγάλο για την ημέρα που είμαι και η οιστραδιόλη μεγάλη. Θα δούμε αύριο που είναι η ωοληψία εαν θα προλάβουμε να το πάρουμε και εαν είναι καλό ή οχι. Φιλάκια πολλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 906
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Άννα μου ψυχραιμία... Εχετε ηδη τα εμβρυάκια σας στη κρυοσυντήρηση... Στη θεση σου θα εκανα εμβρυομεταφορά χωρίς δεύτερη σκέψη και δεν θα έχανα χρόνο να μαζεύω αλλα ωάρια! Εγω θα δοκιμάσω φυσικό αυτο το μηνα αφού δεν είχα ανταπόκριση στη διέγερση με φάρμακα. Oh my God! Δεν το εχω πάρει καθολου ζεστά!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Αννούλα, μπράβο στον άντρα σου που είναι καλός σύντροφος και μπράβο και σ' εσένα που εκτιμάς την ουσιαστική του παρουσία και την στήριξη που σου παρέχει. Η εξωσωματική είναι μία σωματικά και ψυχικά επώδυνη διαδικασία για την γυναίκα και η συνεισφορά του άντρα είναι καίρια. Γι' αυτόν τον λόγο πρέπει να τον βάζουμε στο "παιχνίδι" και να γίνεται συμμέτοχος σε όλη την προσπάθεια.

 

Ο άνθρωπος εκτός από σώμα είναι και ψυχή. Οπότε μην μας πιάνει μονομανία με τις ορμόνες και τα ωάρια και ξεχνάμε ότι πρέπει να φροντίζουμε ψυχολογικά τον εαυτό μας και τις σχέσεις μας.

 

Τα φιλιά μου σε όλες.

Ι.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου σας ευχαριστω τοσο πολυ!!!!!!!

Με εχετε συγκινησει απεριοριστα!!!!!!❤

 

2 δηλωσεις εχω να κανω και θα τις τυπωσω ειλικρινα να τις βλεπω!!!!!!

 

1η δηλωση

ΣΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ,Η ΧΑΡΑ ΣΑΣ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ!!!!!!!:D

 

2η δηλωση

ΣΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΤΙΚ-ΤΑΚ,ΤΙΚ-ΤΑΚ,ΤΙΚ-ΤΑΚ;)

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΜΕ ΚΑΙ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΑΝΑΠΟΔΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ!!!!!:D

 

Και μια 3η δηλωση...

ΜΩΡΑ ΜΟΥ ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΜΠΑΜΠΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΠΑΝΤΑ !!!!!!!❤

ΕΩΣ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΣΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΜΑΣ!!!!!!❤

💖❤❤💖Focus on Smile and Rainbow Babies;):lol:💖❤❤💖Always believe💖

💜🌹🍼🍼🌹💙👑Πριγκίπισσά μας+Πρίγκιππά μας👑

🍼Λουκουμάκια μας 🍼Ζουζουνάκια μας🍼

🍼Μελισσάκια μας 🍼Αστεράκια μας🍼

🌹Σας περιμένουμε γλυκά μας πλασματάκια!!!💜🌹🍼🍼🌹💙

Link to comment
Share on other sites

Χαρά μου τί κάνεις; Πώς πήγες τελικά; Διάβασα σε ένα ποστ σου πως δεν είχες ανταπόκριση με τα φάρμακα. Δεν έκανες ούτε 1-2 καλά ωάρια; Γιατί ρε γαμώτο;, Ποια η εξήγηση του γιατρού σου; Λόγω ενδομητρίωσης; 2/11 περνάω επιτροπή και αγχώνομαι και εγώ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημέρα κορίτσια !!! που χαθηκατε??

καταρχήν ευχομαι καλα αποτελέσματα σε ολες μας !!!!!!!!!!

είμαι στη δευτερη προσπαθεια με φυσικο κυκλο .... και περιμενω αποτελέσματα τη δευτερα 2/11/15(αν και δεν εχω και παλι πολλες ελπιδες αλλα αυτό είναι θεμα συζητησης για αλλου)

λοιπον να πω την εμπειρια μου για οσες ενδιαφέρονται....

καταρχήν οι προσπάθειες γινονται στο πανεπιστημιακο νοσ.λαρισας οποτε είναι εντελως δωρεαν!!!!!!!!!! λοιπον και τις 2 φορες εκλεινα ραντεβού την 10-12η μερα του κυκλου ...εβλεπε το ωοθυλακιο,μου εβαζε να κανω τις εξετασεις E2 και lh αμεσως και μου ελεγε την επομενη η την μεθεπομενη θα γινει η ωοληψια.(και χωρις την pregnyl και τις δυο φορες γιατι όπως ειπε ηταν ωριμο και δε χρειαζοταν....αυτό το λεει μετα τα αποτελέσματα) Το ωοθυλακιο και τις 2 φορες την ωρα που το εβλεπε ηταν 16-17 χιλιοστα.

ΟΩΛΗΨΙΑ = πας την ημερα που σου εχουν πει με πιτζαμες και παντοφλιτσες....σου βαζουν ορο και 2 υποθετα (για τον πονο ισως) Όταν μπαινεις για την ωοληψια ,σου κανουν μια ελαφρια μεθη και δεν πονας σχεδόν καθολου....σαν ένα ελαφρυ τσιμπημα....αυτό.

Την ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ παιρνεις τηλ. και μαθαίνεις αν γονιμοποιηθηκε.

ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ = την πρωτη φορα που εκανα η εμβρυομεταφορα εγινε την 3η μερα με ένα καλο εμβρυο των 8 κυτταρων ..... την 12η μερα που εκανα χοριακη βγηκε 8,48 και μετα από 2 μερες επεσε......

Αυτηη τη φορα η εμβρυομεταφορα εγινε την 5η μερα (δλδ βλαστοκυστη )(ετυχε ετσι λογω σαββατοκύριακου μαλλον) και τωρα περιμενω να κανω την χοριακη τη δευτερα.

ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ......

Η ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ ΕΓΙΝΕ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 20/10/15 ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΗΟΜΕ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΑΡΝΗΤΙΚΟΟΟ!!!ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 9η μερα μετα την εμβρυομεταφορα βλαστοκυστης .....δεν θα επρεπε να δειξει εστω λιγο αχνο???οποια βοηθεια πολυτιμη!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου καλή επιτυχία!!! Δε γνωριζω και πολλά για μα σε βοηθήσω γιατι εγώ τωρα ξεκινάω αλλά νομιζω ότι δεν πρεπει να βασίζεσαι καθολου σε τεστ εγκυμοσυνης σε αυτή τη φάση. Κανε υπομονή και σε λίγες μέρες σου ευχομαι να παρεις μια τριψήφια χοριακή! Να σε ρωτήσω για ποιό λόγο κανεις φυσικό κύκλο; Από επιλογή; Εγώ δυστυχώς δεν ανταποκρίθηκα στα φάρμακα οπότε αυτο το δίμηνο θα δοκιμάσουμε φυσικούς και αργότερα ίσως μια νέα διέγερση. Καλή επιτυχία!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου καλή επιτυχία!!! Δε γνωριζω και πολλά για μα σε βοηθήσω γιατι εγώ τωρα ξεκινάω αλλά νομιζω ότι δεν πρεπει να βασίζεσαι καθολου σε τεστ εγκυμοσυνης σε αυτή τη φάση. Κανε υπομονή και σε λίγες μέρες σου ευχομαι να παρεις μια τριψήφια χοριακή! Να σε ρωτήσω για ποιό λόγο κανεις φυσικό κύκλο; Από επιλογή; Εγώ δυστυχώς δεν ανταποκρίθηκα στα φάρμακα οπότε αυτο το δίμηνο θα δοκιμάσουμε φυσικούς και αργότερα ίσως μια νέα διέγερση. Καλή επιτυχία!

 

καλημέρα!!σ ευχαριστω παρα πολύ!!!!!!ο φυσικος κυκλος απ ότι μου ειπαν 3 διαφορετικοι γυναικολογοι είναι η καλυτερη επιλογή λογω χαμηλης ΑΜΗ που εχω. ασε που με τον φυσικο μπορεις να προσπαθεις σχεδόν κάθε μηνα χωρις καμια επιβαρυνση στον οργανισμο.

αν δε πετυχει και τωρα σκέφτομαι να προτείνω καταψυξη 2-3 εμβρύων και μετα εμβρυομεταφορα όλα μαζι για καλυτερες πιθανότητες!

καλη επιτυχια και σ εσενα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σωστά! Κι εμένα η ΑΜΗ μου ειναι χαμηλή. Ευχομαι να μας πανε όλα καλά!!! Θελει υπομονή, γάτα γιατρό και λίγη τύχη να είναι καλό το ωάριο! Κι εγω σκεφτομαι αν καταφέρω να φτιαξω ενα, να το καταψυξουμε και οταν βρούμε κι ενα δευτερο να βάλουμε και τα δυο μαζί πρώτα ο Θεός.

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, εγω έκανα 3 προσπάθειες για φυσικό κύκλο, ετών 37 είμαι, πήρα μόνο πρεγκνύλ. Τη 1η φορά το χάσαμε το ωάριο. Τις δύο επόμενες φορές πήραμε ωάρια, ήταν καλά μου είπαν αλλα και τις δύο γονιμοποιήθηκε ανώμαλα, δεν προχώρησα σε εμβρυομεταφορά καμία φορά δηλαδή.

Εν τέλει, έκανα εξωσωματική με φάρμακα, βραχύ πρωτόκολλο και πήραμε 6 ωάρια, τα δύο μόνο γονιμοποιήθηκαν κανονικά. Τα βάλαμε και τώρα είμαι στον 5ο μήνα σε ένα μωράκι.

Ο φυσικός αξίζει να το παλέψεις αν έχεις αντοχές. Εγώ από κάποια στιγμή και μετά δεν είχα. Από χρήματα, δεν μου έφυγαν και λίγα στους φυσικούς κύκλους, περίπου 1.500 ευρω για 3 κύκλους (2 ωοληψίες, καμία εμβρυομεταφορά). Αν σου κάτσει πάντως, ειναι ότι πιο κοντά στη φυσική σύλληψη υπάρχει και γλυτώνεις και τα φάρμακα της διέγερσης. Εμένα δυστυχώς δεν μου έκατσε. Λαχείο ειναι κ αυτό. Επίσης, δεν κατάφερα να βρω γιατρό που να το στηρίζει 100%.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

Πρίν 1 μήνα έκανα τη 2η αποτυχημένη εξωσωματική με φάρμακα. Μου έχουν μεινει 2 βλαστοκύστες άλλα αν αποτύχω πάλι σκέφτομαι το φυσικό κύκλο. Θεωρώ οτι τα εμβρυα έχουν τις ίδιες δυνατότητες να εμφυτευτούν ειτε ειναι απο φυσικό κύλό είτε απο κύκλο με φάρμακα.

Μάλλον έιναι θέμα τύχης και κύκλου που θα πετύχεις.

Στην 1η μου προσπάθεια με ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΔΟΣΕΙΣ φαρμάκων έκανα μόνο 3 ωάρια, στη 2η προσπάθεια με τις μισές δόσεις φαρμάκων έκανα 12.(8 γονιμοποιήθηκαν) Γιατι? Ο πρώτος γιατρος μου είπε οτι έιμαι φτωχη ανταποκρίτρια. Λάθος η επόμενη φορα σε άλλον γιατρο τον διέψευσε..

Εγω είμαι 33 με 2 αποτυχημένες προσπάθειες στο ενεργητικό μου γιατι?

Γνωστή μου στα 42 με τη πρώτη γιατι?

Έχω καταλήξει στα εξής:Aν έχεις κανει τις απαραίτητες εξετάσεις και ολα είναι καλά, ολά τα υπόλοιπα έιναι θέμα τύχης....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

Πρίν 1 μήνα έκανα τη 2η αποτυχημένη εξωσωματική με φάρμακα. Μου έχουν μεινει 2 βλαστοκύστες άλλα αν αποτύχω πάλι σκέφτομαι το φυσικό κύκλο. Θεωρώ οτι τα εμβρυα έχουν τις ίδιες δυνατότητες να εμφυτευτούν ειτε ειναι απο φυσικό κύλό είτε απο κύκλο με φάρμακα.

Μάλλον έιναι θέμα τύχης και κύκλου που θα πετύχεις.

Στην 1η μου προσπάθεια με ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΔΟΣΕΙΣ φαρμάκων έκανα μόνο 3 ωάρια, στη 2η προσπάθεια με τις μισές δόσεις φαρμάκων έκανα 12.(8 γονιμοποιήθηκαν) Γιατι? Ο πρώτος γιατρος μου είπε οτι έιμαι φτωχη ανταποκρίτρια. Λάθος η επόμενη φορα σε άλλον γιατρο τον διέψευσε..

Εγω είμαι 33 με 2 αποτυχημένες προσπάθειες στο ενεργητικό μου γιατι?

Γνωστή μου στα 42 με τη πρώτη γιατι?

Έχω καταλήξει στα εξής:Aν έχεις κανει τις απαραίτητες εξετάσεις και ολα είναι καλά, ολά τα υπόλοιπα έιναι θέμα τύχης....

 

Λιζάκι καλησπέρα! Θα συμφωνήσω μαζί σου πως είναι πολύ θέμα τύχης! να σε θέλει βρε παιδί μου κ δε πα να κάνεις και μισό ωάριο που λέει ο λόγος...

Κ εγώ τον Ιούλιο έκανα την πρώτη μου προσπάθεια για εξωσωματική με 450 μονάδες κ έκανα 1 ώριμο ωάριο που δε γονιμοποιήθηκε. δράμα!

Πριν μια εβδομάδα ακριβώς έκανα ωοληψία σε φυσικό και είχαμε ένα πολύ καλής ποιότητας εμβρυάκι το οποίο βάλαμε την Παρασκευή. Σε μια εβδομάδα κάνω χοριακή!!! Ακόμη δεν το πιστεύω !!!

Να σου σημειώσω πως είμαι 29χρ με πολύ χαμηλή τιμή ΑΜΗ. Αλήθεια έχεις κάνει αυτήν την εξέταση; Και πόσες μονάδες πήρες την 1η φορά αν επιτρέπεται;

Υπομονή θέλουμε κ δύναμη μέχρι να συμβεί!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου καλησπερα καλο μηνα με θετικα αποτελεσματα για ολες μας!

 

Λιανα μου εσυ εισαι για χοριακη ή ειναι και καποιο κοριτσι ακομα?

Καλη επιτυχιαααα!!!!!

💖❤❤💖Focus on Smile and Rainbow Babies;):lol:💖❤❤💖Always believe💖

💜🌹🍼🍼🌹💙👑Πριγκίπισσά μας+Πρίγκιππά μας👑

🍼Λουκουμάκια μας 🍼Ζουζουνάκια μας🍼

🍼Μελισσάκια μας 🍼Αστεράκια μας🍼

🌹Σας περιμένουμε γλυκά μας πλασματάκια!!!💜🌹🍼🍼🌹💙

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

Πρίν 1 μήνα έκανα τη 2η αποτυχημένη εξωσωματική με φάρμακα. Μου έχουν μεινει 2 βλαστοκύστες άλλα αν αποτύχω πάλι σκέφτομαι το φυσικό κύκλο. Θεωρώ οτι τα εμβρυα έχουν τις ίδιες δυνατότητες να εμφυτευτούν ειτε ειναι απο φυσικό κύλό είτε απο κύκλο με φάρμακα.

Μάλλον έιναι θέμα τύχης και κύκλου που θα πετύχεις.

Στην 1η μου προσπάθεια με ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΔΟΣΕΙΣ φαρμάκων έκανα μόνο 3 ωάρια, στη 2η προσπάθεια με τις μισές δόσεις φαρμάκων έκανα 12.(8 γονιμοποιήθηκαν) Γιατι? Ο πρώτος γιατρος μου είπε οτι έιμαι φτωχη ανταποκρίτρια. Λάθος η επόμενη φορα σε άλλον γιατρο τον διέψευσε..

Εγω είμαι 33 με 2 αποτυχημένες προσπάθειες στο ενεργητικό μου γιατι?

Γνωστή μου στα 42 με τη πρώτη γιατι?

Έχω καταλήξει στα εξής:Aν έχεις κανει τις απαραίτητες εξετάσεις και ολα είναι καλά, ολά τα υπόλοιπα έιναι θέμα τύχης....

 

Eπίσης συμφωνώ μαζί σου απόλυτα ότι η εγκυμοσύνη όταν δεν βρισκονται προβληματα ειναι θεμα τύχης!!

Και ψυχολογίας του ζευγαριού θα προσθέσω!!!!

Εμεις 3 χρόνια παντρεμένοι,4 χρόνια ελευθερων επαφών καμία εγκυμοσύνη.

Υγιεστατοι και οι δυο και με παλια εγκυμοσυνη εγώ,που κατεληξε σε παλινδρομη κυηση.

Καναμε και 3 σπερματεγχυσεις,τζίφος!:(

Και σίγουρα είναι θεμα και καλού κύκλου.

Στο φυσικό,τα ωαριο είναι πιο ποιοτικό,πολλά ωαρια δε σημαινουν απαραιτητα περισσότερες πιθανότητες!

Απλά ο φυσικός θελει περισσότερη υπομονή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λιζάκι καλησπέρα! Θα συμφωνήσω μαζί σου πως είναι πολύ θέμα τύχης! να σε θέλει βρε παιδί μου κ δε πα να κάνεις και μισό ωάριο που λέει ο λόγος...

Κ εγώ τον Ιούλιο έκανα την πρώτη μου προσπάθεια για εξωσωματική με 450 μονάδες κ έκανα 1 ώριμο ωάριο που δε γονιμοποιήθηκε. δράμα!

Πριν μια εβδομάδα ακριβώς έκανα ωοληψία σε φυσικό και είχαμε ένα πολύ καλής ποιότητας εμβρυάκι το οποίο βάλαμε την Παρασκευή. Σε μια εβδομάδα κάνω χοριακή!!! Ακόμη δεν το πιστεύω !!!

Να σου σημειώσω πως είμαι 29χρ με πολύ χαμηλή τιμή ΑΜΗ. Αλήθεια έχεις κάνει αυτήν την εξέταση; Και πόσες μονάδες πήρες την 1η φορά αν επιτρέπεται;

Υπομονή θέλουμε κ δύναμη μέχρι να συμβεί!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

λιανα καλή επιτυχία!

Πόση ΑΜΗ εχεις?Οι υπόλοιπες ορμονες και ο κυκλος σου είναι οκ?

Βρε κορίτσια,εμενα γιατί κανενας εξωσωματικός δε μου ειπε να κάνω ΑΜΗ????

Η φτωχη ανταπόκριση πως διαπιστωνεται?Μονο αφού κάνεις εξωσωματική με φάρμακα και δεν αποδώσουν?

Ανεξηγητη υπογονιμότητα και εσεις?

Σε πιο κέντρο είσαι?

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!

Στον φυσικό ένα καλό εμβρυάκι αρκεί!!!!!!!!!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Sunshine η ΑΜΗ ειναι μεν ένας δεικτης αλλά το πιο σημαντικο ειναι ο λόγος fsh/lh. Φυσιολογικά πρεπει να ισούται με 1. Οταν ειναι μικρότερος του 1 υπάρχει υποψία πολυκυστικών και οταν ειναι μεγαλύτερος του 1 χαμηλό απόθεμα ωαρίων κ αναμενόμενα χαμηλη ανταποκριση και στα φαρμακα. Μηπως το είχαν τσεκάρει από εκεί οι γιατροι; Πάντως ο φυσικός κυκλος κορίτσια θελει γερά νεύρα. Κι εγω αυτή τη φορά κυστικό εχω οπότε πάει αυτός ο κύκλος.

 

Liana καλή επιτυχία μέσα από τη καρδιά μου!!!!!!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Λιζάκι καλησπέρα! Θα συμφωνήσω μαζί σου πως είναι πολύ θέμα τύχης! να σε θέλει βρε παιδί μου κ δε πα να κάνεις και μισό ωάριο που λέει ο λόγος...

Κ εγώ τον Ιούλιο έκανα την πρώτη μου προσπάθεια για εξωσωματική με 450 μονάδες κ έκανα 1 ώριμο ωάριο που δε γονιμοποιήθηκε. δράμα!

Πριν μια εβδομάδα ακριβώς έκανα ωοληψία σε φυσικό και είχαμε ένα πολύ καλής ποιότητας εμβρυάκι το οποίο βάλαμε την Παρασκευή. Σε μια εβδομάδα κάνω χοριακή!!! Ακόμη δεν το πιστεύω !!!

Να σου σημειώσω πως είμαι 29χρ με πολύ χαμηλή τιμή ΑΜΗ. Αλήθεια έχεις κάνει αυτήν την εξέταση; Και πόσες μονάδες πήρες την 1η φορά αν επιτρέπεται;

Υπομονή θέλουμε κ δύναμη μέχρι να συμβεί!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Καλημέρα Liana μου και καλή επιτυχια!!!!!!!!!!!!!!!! μακαρι να τελειωσει εδω αγώνας σου κοριτσάκι μου να παίρνουμε κουράγιο και οι υπόλοιπες!!

Την έχω κάνει την ΑΜΗ και είναι 3,2. Την πρώτη φορά ξεκίνησα με 300 μονάδες μετα τις πήγε 450 και μετα 600 μονάδες , ο ανθρωπός ήταν εγκληματίας!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Liana μου και καλή επιτυχια!!!!!!!!!!!!!!!! μακαρι να τελειωσει εδω αγώνας σου κοριτσάκι μου να παίρνουμε κουράγιο και οι υπόλοιπες!!

Την έχω κάνει την ΑΜΗ και είναι 3,2. Την πρώτη φορά ξεκίνησα με 300 μονάδες μετα τις πήγε 450 και μετα 600 μονάδες , ο ανθρωπός ήταν εγκληματίας!!!!!!

 

600 μονάδες δεν υπάρχουν. 450 ειναι το ανώτερο. Κ γω τόσες έκανα με χαμηλή ανταπόκριση. Ποιος σου τις έδωσε; Ήμαρτον. Πάντως έχω ακούσει οτι οι πολλές μονάδες να κουράζουν τις ωοθήκες

t39rp2.png
Link to comment
Share on other sites

600 μονάδες δεν υπάρχουν. 450 ειναι το ανώτερο. Κ γω τόσες έκανα με χαμηλή ανταπόκριση. Ποιος σου τις έδωσε; Ήμαρτον. Πάντως έχω ακούσει οτι οι πολλές μονάδες να κουράζουν τις ωοθήκες

 

Αστα να πανε. 600 μου ειχε πει τις 2 τελευταιες μερες,εκανα 2 ενεσεις 450 και 150. Και μονο 3 ωαρια, ηταν απαραδεκτος!

Στη δευτεη προσπαθεια σε αλλο κεντρο με 300 μοναδες, 12 ωαρια

βεβαια τη σημασια εχει ενα κ καλο θελουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας!!! Την Τρίτη κάνω χοριακή. Ούτε κατάλαβα πως πέρασαν οι μέρες μέχρι τώρα

Μακάρι όλες μας να τελειώνουμε σύντομα αυτόν τον αγώνα

 

Miss Sunshine εμένα η ΑΜΗ μου μπορεί να είναι κ η χειρότερη που έχετε ακούσει!!! 0,2 παρακαλώ. Όλα τα υπόλοιπα μια χαρά

Ο γιατρός μου έδωσε να κάνω την εξέταση αφού κάναμε ενέσεις κανα δυο φορές κ δεν πήγαν όπως θα έπρεπε για την ηλικία μου. Είσαι 29 μου έλεγε κ η ανταπόκριση είναι για 39+

 

Λιζάκι, 600 μονάδες είναι πάρα πολλές. Το μέγιστο είναι 450. Ο γιατρός μου έχει πει πως έρευνες έδειξαν πως από 450 και πάνω δεν κερδίζεις τίποτα

Μα τί γιατροί υπέρχουν τέλοσπάντων; Κ εγώ στην αρχή της προσπάθειας έπεσα σε .... άστα να μην τα θυμάμαι καλύτερα

 

Και σε όλα τα κορίτσια, μην το βάζετε κάτω. Αν μπορούμε να το ονειρευόμαστε μπορούμε κ να το κάνουμε !!!!

Link to comment
Share on other sites

Sunshine η ΑΜΗ ειναι μεν ένας δεικτης αλλά το πιο σημαντικο ειναι ο λόγος fsh/lh. Φυσιολογικά πρεπει να ισούται με 1. Οταν ειναι μικρότερος του 1 υπάρχει υποψία πολυκυστικών και οταν ειναι μεγαλύτερος του 1 χαμηλό απόθεμα ωαρίων κ αναμενόμενα χαμηλη ανταποκριση και στα φαρμακα. Μηπως το είχαν τσεκάρει από εκεί οι γιατροι; Πάντως ο φυσικός κυκλος κορίτσια θελει γερά νεύρα. Κι εγω αυτή τη φορά κυστικό εχω οπότε πάει αυτός ο κύκλος.

 

Liana καλή επιτυχία μέσα από τη καρδιά μου!!!!!!

 

Εμένα η fsh είναι 7,5 περιπου και η LH 5 kai κανενας εξωσωματικος δε μου ζητησε ΑΜΗ η Λιάνα όμως εγραψε ότι ολες οι ορμονες καλες αλλά η ΑΜΗ χαμηλή και γι αυτό δεν είχε ανταποκριση στα φαρμακα.

Τί ισχύει τελικά ρε κορίτσια με αυτή την ΑΜΗ????:confused:

Liana περιμένουμε τη χωριακή σου!!!!!!

Καλή επιτυχίααααα!!!!!!!!!!:-):lol:

Charra ευχομαι αυτός ο κύκλος να είναι ο τυχερός!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι δεν δινουν και τοση σημασια πια στην ΑΜΗ. H FSH και lh , οπως και η υπερηχογραφικη εικονα την 2-3 ημερα ειναι τα βασικα κριτηρια τους.

Οσο μου πειτρεπουν οι ιατρικες μου γνωσεις:rolleyes:.

Eπισης οταν προκειται για εξωσωματικη με φαρμακα τοτε το καλυτερο ειναι να δοκιμασουν με διεγερση για να δουν την ανταποκριση. Γιατι ο καθε οργανισμος λειτουργει διαφορετικα . Αυτα απο το διαβασμα που εχω κανει απο διαφορα αρθρα.

 

Μην αγχωνεσαι με αυτο . Εμπιστευσου ενα γιατρο και ακολουθησε τις οδηγιες του.

Η γνωμη μου:rolleyes: εαν μπορουμε να εχουμε και γνωμη σε τοσο σοβαρα θεματα ειναι εφοσον εισαι πριν τα 40 μην βασανιζεσαι με ΦΚ.

Δοκιμασε με φαρμακα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εμένα ο κυκλος μου εχει γινει μαντάρα! Αδιαθέτησα χθες τη 16η μερα του κυκλου. Η αληθεια είναι πως δεν ημουν και στα καλύτερά μου ψυχολογικά και δε ξερω μηπως αυτο επηρέασε τη περιοδο μου. Θα δουμε και αυτο το μηνα μηπως τυχον βρούμε επιτέλους κανενα ωαριο της προκοπής (αν και δεν εχω μεγάλες προσδοκίες) κ έπειτα ανυπομονώ να δοκιμάσουμε νεα μίνι διεγερση στο μέλλον με νέο σχήμα μηπως σταθώ τυχερή και κανω τιποτα εκει!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εμένα ο κυκλος μου εχει γινει μαντάρα! Αδιαθέτησα χθες τη 16η μερα του κυκλου. Η αληθεια είναι πως δεν ημουν και στα καλύτερά μου ψυχολογικά και δε ξερω μηπως αυτο επηρέασε τη περιοδο μου. Θα δουμε και αυτο το μηνα μηπως τυχον βρούμε επιτέλους κανενα ωαριο της προκοπής (αν και δεν εχω μεγάλες προσδοκίες) κ έπειτα ανυπομονώ να δοκιμάσουμε νεα μίνι διεγερση στο μέλλον με νέο σχήμα μηπως σταθώ τυχερή και κανω τιποτα εκει!

 

Yπομονή και κουράγιο Charra!!

Eμένα 3 χρόνια τωρα που προσπαθούμε το άγχος είναι στα ύψη!Εκανα επί μήνες παρακολούθηση κύκλου,6 μήνες πήρα κλομιφαίνη,εκανα και 3 σπερματεγχύσεις και κάθε φορά το άγχος στα ύψη!!

Δεν τα πήγαινα που δεν τα πήγαινα καλά με τους γιατρούς κι ήρθε κι έδεσε πλέον.Εχω δει 4 γυναικολογους-εξωσωματικούς τα τρια αυτά χρόνια!!

 

Λεμονιά,σ ευχαριστώ για τη συμβουλή αλλά η αλήθεια είναι ότι

 

1.Τρέμω τα φάρμακα.Εχω ένα πρόβλημα με μη κυκλικη μαστοδυνία στο στήθος,με τρόμαξε και η ενδοκρινολόγος όταν μου είχε πει να μην πάω σε εξωσωματική κι ας κάνω να πιάσω παιδί και χρόνια,''γιατί εκεί οφείλονται οι περισσότεροι καρκίνοι ωοθηκών'' και δε βρίσκω τη δύναμη να το αποφασίσω ακόμα!!!!!

2.Δεν μπορώ ακόμα να το χωνέψω ότι χωρίς να είχα ποτέ κανένα απολύτως γυναικολογικό πρόβλημα κι ενώ όλα μου τα βρίσκουν καλά και εμένα και του άνδρα μου,παρότι 4 χρόνια έχουμε τώρα ελεύθερες επαφές(πολύ χαλαρές όμως) να μη μπορούμε να πετύχουμε εγκυμοσύνη!!

Για να μην πω ότι όσο κι αν θέλουμε ένα μωρό,με τον άντρα μου έχουμε συνηθισει να ζούμε οι δυό μας και είναι καλή και ήρεμη η καθημερινότητα μας,ενώ κάθε προσπάθεια μας γέμιζε με φοβερό άγχος και στεναχώρια....:(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...