Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική σε φυσικό κύκλο?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 906
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Anoula ευχαριστώωωω

 

Στην διαθεση σου κοριτσι μου❤

💖❤❤💖Focus on Smile and Rainbow Babies;):lol:💖❤❤💖Always believe💖

💜🌹🍼🍼🌹💙👑Πριγκίπισσά μας+Πρίγκιππά μας👑

🍼Λουκουμάκια μας 🍼Ζουζουνάκια μας🍼

🍼Μελισσάκια μας 🍼Αστεράκια μας🍼

🌹Σας περιμένουμε γλυκά μας πλασματάκια!!!💜🌹🍼🍼🌹💙

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη επτυχια σε ολες μας!!

Ηθελα να σας πω οτι κανοντας εξωσ.με φυσικο κυκλο προ μερικων ημερων μιας και ειμαι και εγω ανω των 40 έβγαλα΄ενα ωαριο ΄κακο'όπως μου ειπαν ,που δεν το εβαλαν καν για γονιμοποιηση..Ηθελα να ρωτησω ,ειχε καμια σας καποια αναλογη εμειρια ή εχει ακουσει κατι αναλογο να συμβαινει με το ενα ωαριο του φυσικου κυκλου?σκεφτομαι οτι εαν το'επικρατουν'ωαριο ηταν τοσο κακο ποσο χαλια πια θα ειναι τα αλλα?ή απλα μπορει να τυχει κατι τετοιο?Παρακαλω ειναι ευπροσδεκτες οι γνωσεις και οι αποψεις σας.Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη επτυχια σε ολες μας!!

Ηθελα να σας πω οτι κανοντας εξωσ.με φυσικο κυκλο προ μερικων ημερων μιας και ειμαι και εγω ανω των 40 έβγαλα΄ενα ωαριο ΄κακο'όπως μου ειπαν ,που δεν το εβαλαν καν για γονιμοποιηση..Ηθελα να ρωτησω ,ειχε καμια σας καποια αναλογη εμειρια ή εχει ακουσει κατι αναλογο να συμβαινει με το ενα ωαριο του φυσικου κυκλου?σκεφτομαι οτι εαν το'επικρατουν'ωαριο ηταν τοσο κακο ποσο χαλια πια θα ειναι τα αλλα?ή απλα μπορει να τυχει κατι τετοιο?Παρακαλω ειναι ευπροσδεκτες οι γνωσεις και οι αποψεις σας.Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Σε εμένα έχει συμβεί αυτό στην πρώτη προσπάθεια που είχα κάνει εξωσωματικής και δεν προχώρησε σε εμβρυομεταφορά. Μετά τα παράτησα λίγο.... κακώς. Τώρα που έκανα ξανά μετά από 4 χρόνια δεν είχε κανένα θέμα το ωάριο και ας έχουν περάσει τα χρόνια.... Δεν είναι θέμα ηλικίας αλλά θέμα του συγκεκριμένου κύκλου. Δεν κάνουν όλοι οι κύκλοι καλά ωάρια. Μην απογοητεύεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κορίτσια!

 

Να ρωτήσω κάτι πρακτικό σε σχέση με τη διαδικασία. Πόσο συχνά πάει κανείς στο κέντρο για να παρακολουθεί το ωοθηλάκιο; Ποια μέρα του κύκλου το παίρνουν; Κάποιο είδος αναισθησία σου κάνουν κατά την ωοληψία; Μιλάω για ένα ωοθηλάκιο χωρίς φάρμακα.

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε εμένα έχει συμβεί αυτό στην πρώτη προσπάθεια που είχα κάνει εξωσωματικής και δεν προχώρησε σε εμβρυομεταφορά. Μετά τα παράτησα λίγο.... κακώς. Τώρα που έκανα ξανά μετά από 4 χρόνια δεν είχε κανένα θέμα το ωάριο και ας έχουν περάσει τα χρόνια.... Δεν είναι θέμα ηλικίας αλλά θέμα του συγκεκριμένου κύκλου. Δεν κάνουν όλοι οι κύκλοι καλά ωάρια. Μην απογοητεύεσαι.

 

Συμφωνω απόλυτα!!!!

💖❤❤💖Focus on Smile and Rainbow Babies;):lol:💖❤❤💖Always believe💖

💜🌹🍼🍼🌹💙👑Πριγκίπισσά μας+Πρίγκιππά μας👑

🍼Λουκουμάκια μας 🍼Ζουζουνάκια μας🍼

🍼Μελισσάκια μας 🍼Αστεράκια μας🍼

🌹Σας περιμένουμε γλυκά μας πλασματάκια!!!💜🌹🍼🍼🌹💙

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κορίτσια!

 

Να ρωτήσω κάτι πρακτικό σε σχέση με τη διαδικασία. Πόσο συχνά πάει κανείς στο κέντρο για να παρακολουθεί το ωοθηλάκιο; Ποια μέρα του κύκλου το παίρνουν; Κάποιο είδος αναισθησία σου κάνουν κατά την ωοληψία; Μιλάω για ένα ωοθηλάκιο χωρίς φάρμακα.

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

Καλημέρα Ιντιλα!!!!

Δεν το εχω κανει σαν διαδικασία αλλά απο αυτά που εχω διαβασει,παρακολούθηση γίνεται στενή,ανα2-3ημερες υποθέτω,το ωάριο φαντάζομαι συλλέγεται οταν φτάσει ικανοποιητικό μέγεθος(όπως στην συλλογή με εξωσωματική)περίπου 18-20χιλ.(?).

Ας μας διαφωτίσει παρακαλω κάποιο κοριτσι που γνωρίζει γιατι και εγω αυτο το μήνα φυσικό θα κάνω.

💖❤❤💖Focus on Smile and Rainbow Babies;):lol:💖❤❤💖Always believe💖

💜🌹🍼🍼🌹💙👑Πριγκίπισσά μας+Πρίγκιππά μας👑

🍼Λουκουμάκια μας 🍼Ζουζουνάκια μας🍼

🍼Μελισσάκια μας 🍼Αστεράκια μας🍼

🌹Σας περιμένουμε γλυκά μας πλασματάκια!!!💜🌹🍼🍼🌹💙

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα έχει συμβεί αυτό στην πρώτη προσπάθεια που είχα κάνει εξωσωματικής και δεν προχώρησε σε εμβρυομεταφορά. Μετά τα παράτησα λίγο.... κακώς. Τώρα που έκανα ξανά μετά από 4 χρόνια δεν είχε κανένα θέμα το ωάριο και ας έχουν περάσει τα χρόνια.... Δεν είναι θέμα ηλικίας αλλά θέμα του συγκεκριμένου κύκλου. Δεν κάνουν όλοι οι κύκλοι καλά ωάρια. Μην απογοητεύεσαι.[/quote

 

σας ευχαριστω πολυ για τις αποαντησεις

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν ξερω πως να κανω reply-αν ξερει καποιος να μου πει,ηθελα να πω οτι στο φυσικο κυκλο γινετια ως εξης: οταν φτασει το επικρατουν ωοθηλακιο πανω απο 16 χιλ περιπου σου λεει ο γιατρος και κανεις μια otrivelle η πρεγνυλ.36 περιπου ωρες μετα γινεται η συλλογη τπυ με παρακεντηση

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν ξερω πως να κανω reply-αν ξερει καποιος να μου πει,ηθελα να πω οτι στο φυσικο κυκλο γινετια ως εξης: οταν φτασει το επικρατουν ωοθηλακιο πανω απο 16 χιλ περιπου σου λεει ο γιατρος και κανεις μια otrivelle η πρεγνυλ.36 περιπου ωρες μετα γινεται η συλλογη τπυ με παρακεντηση

 

Μαρια μου ,καλησπερα.

Για να απαντησεις σε αλλο μελος πατας κατω απο την δημοσιευση του μελους που σε ενδιαφερει στο κουτακι που λεει quote και απαντας.

Αν αυτο ηταν το ερώτημά σου ελπιζω να βοηθησα.

Φιλια!!!!!

💖❤❤💖Focus on Smile and Rainbow Babies;):lol:💖❤❤💖Always believe💖

💜🌹🍼🍼🌹💙👑Πριγκίπισσά μας+Πρίγκιππά μας👑

🍼Λουκουμάκια μας 🍼Ζουζουνάκια μας🍼

🍼Μελισσάκια μας 🍼Αστεράκια μας🍼

🌹Σας περιμένουμε γλυκά μας πλασματάκια!!!💜🌹🍼🍼🌹💙

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρια μου ,καλησπερα.

Για να απαντησεις σε αλλο μελος πατας κατω απο την δημοσιευση του μελους που σε ενδιαφερει στο κουτακι που λεει quote και απαντας.

Αν αυτο ηταν το ερώτημά σου ελπιζω να βοηθησα.

Φιλια!!!!!

το βρηκα λογικα,σε ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

το βρηκα λογικα,σε ευχαριστω πολυ

 

Καλημερα,να εισαι καλα κοριτσι μου!!!!!:D

Εδω ειμαστε για να βοηθαει η μια την αλλη ,απο τα πρακτικα μεχρι τα δυσκολα!!!!!;):D

💖❤❤💖Focus on Smile and Rainbow Babies;):lol:💖❤❤💖Always believe💖

💜🌹🍼🍼🌹💙👑Πριγκίπισσά μας+Πρίγκιππά μας👑

🍼Λουκουμάκια μας 🍼Ζουζουνάκια μας🍼

🍼Μελισσάκια μας 🍼Αστεράκια μας🍼

🌹Σας περιμένουμε γλυκά μας πλασματάκια!!!💜🌹🍼🍼🌹💙

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω προς ενημέρωση τον ιστότοπο μιας κλινικής στην Αγγλία που ειδικεύεται στους φυσικούς κύκλους και περιεχει πολύ χρήσιμες πληροφορίες.

 

http://www.createhealth.org/our-success/success-rates

 

Είναι μάλιστα πολύ ενδιαφέρον το ότι οι επικεφαλής γιατροί είναι Ελληνες!

Link to comment
Share on other sites

Νέα σημαντική τεχνική στην υποβοηθούμενη αναπαραγωγή.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TO BRHKA STO SITE TOY http://WWW.KYVELI.GR

 

 

Γεννήθηκε στον Καναδά το πρώτο μωρό μέσω εξωσωματικής γονιμοποίησης και μιας παράλληλης σημαντικής τεχνικής, κατά την οποία προσθέτουν βλαστοκύτταρα από τον ωοθηκικό ιστό της μητέρας στα ωάριά της. Καναδοί αλλά και επιστήμονες από άλλες 4 χώρες εφαρμοσαν αυτήν την τεχνική και τώρα περιμένουν τα αποτελέσματα.

http://time.com/3849127/baby-stem-cells-augment-ivf/

Link to comment
Share on other sites

Κι ένα τελευταίο,διαφορετικό άρθρο του γιατρού Πιστοφίδη σχετικά με την ''υπέρμετρη παραπομπή άτεκνων ζευγαριών προς την εξωσωματική γονιμοποίηση.''

 

 

http://www.athens-gynecology.gr/nea/item/ivf-as-solution-to-infertility

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλη τη παρέα!

Σκέφτομαι τη προοπτική της εξωσωματικής σε φυσικό κύκλο αφενός για να αποφύγω, κατα το δυνατόν, τα φάρμακα αφετέρου γιατί φοβάμαι οτι μπορεί να μην έχω καλή ωοθηκική ανταπόκριση (σχετικά υψηλή fsh). οποιαδήποτε πληροφορία πάνω στην εξωσωματική σε φυσικό θα μου ήταν κάτι παραπάνω από χρήσιμη. Κυρίως θα ήθελα ονόματα εξωσωματικών που θεωρούνται ειδικοί στο είδος αυτό εμπειρίες, ποσοστά επιτυχίας και οτιδήποτε άλλο. Σας ευχαριστώ ολες και εύχομαι ο θεός και η επιστήμη σύντομα να μας δώσει τη χαρά της μητρότητας σε υγιές-οι παιδάκι-α!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη τη παρέα!

Σκέφτομαι τη προοπτική της εξωσωματικής σε φυσικό κύκλο αφενός για να αποφύγω, κατα το δυνατόν, τα φάρμακα αφετέρου γιατί φοβάμαι οτι μπορεί να μην έχω καλή ωοθηκική ανταπόκριση (σχετικά υψηλή fsh). οποιαδήποτε πληροφορία πάνω στην εξωσωματική σε φυσικό θα μου ήταν κάτι παραπάνω από χρήσιμη. Κυρίως θα ήθελα ονόματα εξωσωματικών που θεωρούνται ειδικοί στο είδος αυτό εμπειρίες, ποσοστά επιτυχίας και οτιδήποτε άλλο. Σας ευχαριστώ ολες και εύχομαι ο θεός και η επιστήμη σύντομα να μας δώσει τη χαρά της μητρότητας σε υγιές-οι παιδάκι-α!

 

Υπάρχει κ άλλη συζήτηση με το ίδιο θέμα. Μπες εκεί να πάρεις πληροφορίες.

t39rp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε, Miss Sunshine. Το συγκεκριμένο άρθρο καλό θα ήταν να το διαβάσει όποιος κάνει ή σκέφτεται να κάνει εξωσωματική.

 

Λοιπόν, ήθελα να σας καταθέσω την εξής σκέψη σχετικά με τον φυσικό κύκλο. Νομίζω πως επειδή το παν σε αυτή τη μέθοδο είναι το να προλάβει ο γιατρός να κάνει την ωοληψία πριν από την ωοθηλακιορρηξία, πρέπει να γίνεται πολύ στενή παρακολούθηση της ανάπτυξης του ωοθηλακίου και εξατομικευμένος προγραμματισμός της ωοληψίας. Φοβάμαι ότι στα μεγάλα κέντρα εξωσωματικής αυτό δεν είναι εφικτό γιατί οι ασθενείς "γκρουπάρονται" σε συγκεκριμένες μέρες και ώρες που μπορεί να μην συμπίπτουν με την πορεία του ωοθηλακίου κάθε ασθενούς. Οπότε σε αυτό που είχα γράψει σε προηγούμενο μήνυμά μου σε σχέση με το κέντρο του Μαστρομηνά -δηλαδή πως είναι καλό σε φυσικούς- βάζω ένα ερωτηματικό διατυπώνοντας μία επιφύλαξη.

Link to comment
Share on other sites

Στο φυσικό κύκλο δεν κάνεις ούτε ένεση pregnyl?

Αν κάνεις, ξέρεις σίγουρα πότε θα γίνει η ωορρηξία. Μου φαίνεται απίθανο να το κάνουν στα τυφλά. Η ωορρηξία από μόνη της μπορεί να γίνει και μέσα στη νύχτα...

 

Ευχαριστούμε, Miss Sunshine. Το συγκεκριμένο άρθρο καλό θα ήταν να το διαβάσει όποιος κάνει ή σκέφτεται να κάνει εξωσωματική.

 

Λοιπόν, ήθελα να σας καταθέσω την εξής σκέψη σχετικά με τον φυσικό κύκλο. Νομίζω πως επειδή το παν σε αυτή τη μέθοδο είναι το να προλάβει ο γιατρός να κάνει την ωοληψία πριν από την ωοθηλακιορρηξία, πρέπει να γίνεται πολύ στενή παρακολούθηση της ανάπτυξης του ωοθηλακίου και εξατομικευμένος προγραμματισμός της ωοληψίας. Φοβάμαι ότι στα μεγάλα κέντρα εξωσωματικής αυτό δεν είναι εφικτό γιατί οι ασθενείς "γκρουπάρονται" σε συγκεκριμένες μέρες και ώρες που μπορεί να μην συμπίπτουν με την πορεία του ωοθηλακίου κάθε ασθενούς. Οπότε σε αυτό που είχα γράψει σε προηγούμενο μήνυμά μου σε σχέση με το κέντρο του Μαστρομηνά -δηλαδή πως είναι καλό σε φυσικούς- βάζω ένα ερωτηματικό διατυπώνοντας μία επιφύλαξη.

Dw9Ap2.pngUbgpp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στο φυσικό κύκλο δεν κάνεις ούτε ένεση pregnyl?

Αν κάνεις, ξέρεις σίγουρα πότε θα γίνει η ωορρηξία. Μου φαίνεται απίθανο να το κάνουν στα τυφλά. Η ωορρηξία από μόνη της μπορεί να γίνει και μέσα στη νύχτα...

 

Και βέβαια κανεις. Θα πρέπει να ειναι πολυ ανίδεος ο γιατρός για να το χάσει. Εγώ σε μεγάλο κεντρο πει ένα χρόνο δεν το χάσαμε ποτέ.

t39rp2.png
Link to comment
Share on other sites

Tired, διαβάζω ότι είχες γράψει παλαιότερα πως ο Πάντος άνοιξε το εργαστήριο Πρωτοχρονιά για να σου πάρει το ωάριο. Μάλλον αυτό εξηγεί γιατί δεν το χάσατε ποτέ.

 

Η ωορρηξία μπορεί να συμβεί μετά την Pregnyl σε λιγότερο από 36 ώρες που προγραμματίζεται η ωοληψία οπότε δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα προλάβεις. Επίσης το να σου πουν να κάνεις την Pregnyl σε στάδιο ανάπτυξης του ωαρίου που είναι πιο νωρίς ή πιο αργά από τον "ιδανικό" χρόνο, καταλήγει σε προβληματικό ωάριο το οποίο ή δεν μπορεί να συλλεχθεί ή δεν μπορεί να γονιμοποιηθεί. Δείτε περισσότερα εδώ http://haveababy.com/fertility-information/ivf-authority/failed-ivf-cycle-what-went-wrong-timing-dosage-and-type-of-hcg-trigger

 

Προφανώς τα παραπάνω ευθύνονται (μεταξύ άλλων) για τα χαμηλά ποσοστά επιτυχίας που έχει η εξωσωματική σε φυσικό κύκλο σε σύγκριση με την "κλασσική" μέθοδο. Φαντάζομαι όμως ότι ένα καλό κέντρο με εμπειρία στους φυσικούς θα αντιμετωπίζει πιο αποτελεσματικά τις δυσκολίες.

Link to comment
Share on other sites

Tired, διαβάζω ότι είχες γράψει παλαιότερα πως ο Πάντος άνοιξε το εργαστήριο Πρωτοχρονιά για να σου πάρει το ωάριο. Μάλλον αυτό εξηγεί γιατί δεν το χάσατε ποτέ.

 

Η ωορρηξία μπορεί να συμβεί μετά την Pregnyl σε λιγότερο από 36 ώρες που προγραμματίζεται η ωοληψία οπότε δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα προλάβεις. Επίσης το να σου πουν να κάνεις την Pregnyl σε στάδιο ανάπτυξης του ωαρίου που είναι πιο νωρίς ή πιο αργά από τον "ιδανικό" χρόνο, καταλήγει σε προβληματικό ωάριο το οποίο ή δεν μπορεί να συλλεχθεί ή δεν μπορεί να γονιμοποιηθεί. Δείτε περισσότερα εδώ http://haveababy.com/fertility-information/ivf-authority/failed-ivf-cycle-what-went-wrong-timing-dosage-and-type-of-hcg-trigger

 

Προφανώς τα παραπάνω ευθύνονται (μεταξύ άλλων) για τα χαμηλά ποσοστά επιτυχίας που έχει η εξωσωματική σε φυσικό κύκλο σε σύγκριση με την "κλασσική" μέθοδο. Φαντάζομαι όμως ότι ένα καλό κέντρο με εμπειρία στους φυσικούς θα αντιμετωπίζει πιο αποτελεσματικά τις δυσκολίες.

 

Πολύ διαφωτιστικό σάιτ,σ ευχαριστώ!

Εξηγεί μάλιστα ότι αυτό που οι γιατροί λένε στις γυναίκες ''κενό'' ή εκφυλισμένο ωάριο ήταν στην πραγματικότητα ένα ωάριο το οποίοι οι γιατροί δε χειρίστηκαν όπως πρέπει!!!!!!!

Λοιπόν εγώ στις σπερματεγχύσεις ποτέ δεν καταλαβα πώς καταλαβαίνουν οι γιατροί πότε ακριβώς θα γινει η ωορρηξία αρα και πότε πρέπει να γινει η pregnyl.

Eκανα υπερηχους και το πρωι που το ωαριο ηταν 18χιλ μου ελεγαν το ιδιο βράδυ να κάνω pregnyl.

Tην τελευταία φορά όμως είμαι σίγουρη ότι η ωορηξία έγινε απόγευμα,πριν κάνω την ένεση!

Αρα μεχρι τη μεθεπομένη το πρωι που έγινε η σπερματεγχυση το ωάριο είχε χαθεί!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης,επειδή όντως εαν με συλλογή βάλεις δυο εμβρυα όπως στην κανονική εξωσωματική τα ποσοστα είναι ίδια,αν οντως πηγαινεις σε κεντρο με μεγαλη εμπειρία στους φυσικούς και σε παρακολουθεί όσο στενα πρέπει,επειδή μαζευεις μόνο ένα ωάριο το μήνα αυτό που με προβληματίζει είναι η ποιότητα του ωαρίου!

Γνωρίζω βέβαια ότι όσα περισσότερα ωάρια κάνεις,τόσο περισσότερο φθίνει η ποιότητα τους.

Και θεωρούσα ότι σε μια γυναικα με φυσιολογικές FSH,LH οιστραδιόλη και λοιπες ορμονικές αυτό είναι αυτονόητο,εδώ διάβασα ότι δεν είναι απαραίτητο??!!!

Οκ,κάποιοι κύκλοι μπορεί να μην πάνε τόσο καλά,αλλά όλα τα παραπάνω δε συναινούν στο ότι τα ποσοστά επιτυχίας είναι μεγαλύτερα για νεότερες γυναίκες??

Αρα και στο γεγονός ότι οι γιατροί τους προτείνουν μόνο σαν τελευταία λύση επειδή για αυτούς είναι πιο ''μπελαλίδικοι'' και χρονοβόροι???:evil::-(:twisted:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι το ένα ωοθυλάκιο του φυσικού κύκλου -το "επικρατούν" όπως λέγεται- είναι καλύτερης ποιότητας από τα υπόλοιπα που κανονικά (δηλ. χωρίς την ορμονική διέγερση) θα ατροφούσαν και θα απορροφούνταν. Το ότι τα ωοθυλάκια είναι γενικά καλύτερης ποιότητας όσο νεότερη είναι η γυναίκα είναι επίσης κανόνας.

Ωραίο άρθρο για τα βασικά της αναπαραγωγικής λειτουργίας της γυναίκας είναι αυτό http://www.zougla.gr/gonimotita/article/ginekia-gonimotita

 

Νομίζω ότι ο φυσικός κύκλος είναι καλή λύση για μία γυναίκα που έχει φτωχή ανταπόκριση στα φάρμακα. Αλλά από την άλλη όσο πιο νέα είναι τόσο είναι και πιθανότερο να έχει καλή ανταπόκριση σ' αυτά. Οπότε συνήθως αυτό που συμβαίνει είναι να έχουμε μία γυναίκα σε προχωρημένη αναπαραγωγική ηλικία η οποία συγχρόνως δεν παράγει πολλά ωάρια με τη διέγερση. Σε τέτοιες περιπτώσεις προφανώς οι γιατροί λένε "αφού με φάρμακα θα δώσει μόνο ένα-δύο ωάρια και θα χαλάσει και το ενδομήτριο, καλύτερα φυσικός".

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.

Εχτες ειχα μια δυσκολη μερα.

Ειμασταν 8η μερα κυκλο και στον υπερηχο δεν φανηκε τιποτα,ουτε καν το ωαριο του κυκλου.

Μου κοπηκαν τα ποδια,εχασα το χρωμα μου.Λεω παειιιιι γερασες,τερμα ολα.

Ο ντοκ ψυχραιμοτατος ,οτι ειναι ο "τζουφιος" κυκλος του χρονου και ευτυχως που δεν ειχα ξεκινησει με ενεσιμα .Και παμε δυνατα τον επομενο κυκλο με ενεσιμα.

Φυγαμε με τον αντρουλη μου απο ιατρειο,ακουνητη,αμιλητη.

Με πηγε με το ζορι για ψωνια και μετα για καφεδακι,καθισαμε τα συζητησαμε,εκλαψα,ξαναπονεσα,ξανααπογοητευτικα,εφτασα μεχρι το σημειο να του λεω πως παει γερασα,αλλη περιοδο δεν θα ξανακανω,τι με επιασε δεν ξερω ειλικρινα.

Μου θυμησα παλιες ασχημες στιγμες μου.

Ευτυχως μεσα απο τα δυσκολα αισθανομαι ολο και πιο δυνατη την αγαπη του συντροφου μου.

Και σε αυτα τα δυσκολα υπαρχετε εσεις να σας ζαλιζωκαι να παιρνω δυναμη απο τις χαρες σας

Ειμαι ακομα στα οχι καλα μου αλλα που θα παει...

💖❤❤💖Focus on Smile and Rainbow Babies;):lol:💖❤❤💖Always believe💖

💜🌹🍼🍼🌹💙👑Πριγκίπισσά μας+Πρίγκιππά μας👑

🍼Λουκουμάκια μας 🍼Ζουζουνάκια μας🍼

🍼Μελισσάκια μας 🍼Αστεράκια μας🍼

🌹Σας περιμένουμε γλυκά μας πλασματάκια!!!💜🌹🍼🍼🌹💙

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...