Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική σε φυσικό κύκλο?


Recommended Posts

Γεια σου Penny,

όλα αυτά προέρχονται από αυτοάνοσα που σχετίζονται με την υπογονιμότητα;

 

 

 

Ναι. Στην ουσια και η χασιμοτο και η ενδομητριωση εχουν αυτοανοση αιτιολογια και επηρρεαζουν δραματικα και την γονιμοτητα αλλα και την πιθανοτητα αποβολων. Τα νκ και τα κυτταροτοξικα ειναι απλα η εκδηλωση μιας αυτοανοσης δραστηριοποιησης του οργανισμου.

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 906
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

penny,

η λευκου ηταν αυτη που μου ειπε οπωσδηποτε κορτιζονη, εχει καλη φημη, αλλα νομιζω οτι "κολλαει" σε καποια θεματα. οταν τις ειπα οτι θελω να ψαχτω για κατι παραπανω, μου το εκοψε. οταν της ειπα οτι βλαπτει η κορτιζονη, μου ειπε αποτομα οτι ειναι ασφαλης, τοσα χρονια εχει αποδειχτει οτι λειτουργει (υπαρχουν στοιχεια και αποδειξεις?) "αφου παιρνεις μικρη δοση δεν σε πειραζει".

εγω την τελευταια φορα πηρα prezolon, δεν θυμαμαι τη δοση, μικρα χαπακια, 3 φορες την ημερα (η 2). το πηρα μετα την ωοληψια και για καποιες μερες μετα την μεταφορα. επαιρνα και παιδικη ασπιρινη, και utro και τα λοιπα. αν ηταν ολα αυτα λιγα, τι να πω?

και οι εξωσωματικοι καποια πραγματα ξερουν, μην τρελαθουμε, για να δινουν συγκεκριμενα φαρμακα. και οι αιματολογοι καποιες φορες δινουν "λαθος" οδηγιες οπως μου ειπε καποια αλλη να κανω αντιπηκτικες απο την αρχη του κυκλου και τρελαθηκε ο γιατρος - πως θα κανουμε ωοληψια μετα τις αντιπηκτικες?

το κακο ειναι οτι ψαχνωντας για λυση δεν μπορω να προχωρησω. και ο χρονος περναει.

 

dori, σε μενα προσωπικα ειπαν οτι τα ΝΚ και αλλα οφειλονται σε αυτοανοσα. εγω ρωταω - τοτε στα κοριτσια που εχουν αυξημενα ΝΚ και καθολου αυτοανοσα, τι φταιει?

υ.γ. εχω ακουσει για φυσικο κυκλο στο διαβαλκανικο, στον γκουτζιουλη. τον εχετε ακουστα?

 

 

Turbulence, και η δικη μου αιματολογος ειναι η κ.Λευκου την οποια κι εγω εκτιμω πολυ. Σημερα μαλιστα δημιουργηθηκε κι ενα debate αναμεσα στον εξωσωματιστη μου και την Λευκου, μια κι ο ενας υποστηριζει οτι την κορτιζονη πρεπει να την παρεις μετα την εμβρυομεταφορα και η Λευκου υποστηριζει οτι στην δικη μου περιπτωση πρεπει να την ξεκινησω 20-30 ημερες πριν την εμβρυομεταφορα. Επειδη ειμαι μια εβδομαδα πριν την ωοληψια 1-2 ωαριων απο τροπ.φκ, τεθηκε το θεμα αν μπορω να κανω σε αυτον τον κυκλο εμβρυομεταφορα ή πρεπει να καταψυξω εφοσον φυσικα προκυψουν εμβρυα. Αφου δεν εχω ξεκινησει ακομη κορτιζονη, η Λευκου επιμενει οτι μια εβδομαδα δεν φτανει και οτι πρεπει να καταψυξω και να κανω εμβρυομεταφορα στον επομενο κυκλο αφου θα εχω παρει τουλαχιστον εικοσι μερες πρεζολον. Τελικα ο εξωσωματιστης εκανε πισω...τι να πω...νιωθω πραγματικα ζαλισμενη και δεν ξερω ποιο τελικα ειναι το σωστο. Μια και η Λευκου εχει σιγουρα εμπειρια στο θεμα , θα κανω τον σταυρο μου και θα ακολουθησω..ελπιζω το/τα εμβρυακια μου να αντεξουν την αποψυξη....τι να πω...διαφορετικες ερευνες και μελετες και διχογνωμιες...

Παντως μου κανει εντυπωση που σου εδωσε η Λευκου κορτιζονη μετα την ωοληψια. Εμενα μου ειπε κατηγορηματικα οτι δεν φτανουν μονο 3-5 ημερες κορτιζονη οσες δηλ.οι μερες απο την ωοληψια εως την εμβρυομεταφορα ακομη κι αν συνεχισεις και μετα για καποιες μερες. Η Λευκου σου εδωσε αυτες τις οδηγιες? Ισως να μην εχεις τοσο μεγαλο προβλημα...δεν ξερω...

Σε οτι αφορα την αντιπηκτικη, επειδη κι εγω κανω (εχω και θρομβοφιλια η καψερη!) με βεβαιοτητα σου λεω οτι αν σταματησεις τις αντιπηκτικες 48 ωρες πριν την ωοληψια δεν κινδυνευεις απο καμια αιμορραγια! Αντιθετως, αν κανεις διεγερση με οιστρογονα( οχι δηλ καθαρα φκ χωρις φαρμακα) και εχεις θρομβοφιλια κινδυνευεις απο αυξημενο κινδυνο θρομβοεμβολικων επεισοδιων χωρις αντιπηκτικα.

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Στην ουσια και η χασιμοτο και η ενδομητριωση εχουν αυτοανοση αιτιολογια και επηρρεαζουν δραματικα και την γονιμοτητα αλλα και την πιθανοτητα αποβολων. Τα νκ και τα κυτταροτοξικα ειναι απλα η εκδηλωση μιας αυτοανοσης δραστηριοποιησης του οργανισμου.

Καλημέρα κ απο μένα έχω κ εγώ ενδομητριωση αφαιρεσα μια κυστη προ 6 μηνου έκανα κάποιες προσπάθειες χωρις αποτελεσμα κ απο τον άλλο μήνα θα ξεκινήσω εξετάσεις για εξωσωματικη . Πιστεύεις πως πρέπει να δώ κ ανοσολογο; Δηλαδή ΝΚ και ενδομητριωση πανε πακέτο; Εσυ τι έχεις κάνει με το θέμα της ενδομητριωσης; Γιατι κανεις φυσικού κύκλους; Εύχομαι γρήγορα να τα καταφέρεις κ εσυ κ όλες μας εδω που εχουμε ταλαιπωρηθει τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ απο μένα έχω κ εγώ ενδομητριωση αφαιρεσα μια κυστη προ 6 μηνου έκανα κάποιες προσπάθειες χωρις αποτελεσμα κ απο τον άλλο μήνα θα ξεκινήσω εξετάσεις για εξωσωματικη . Πιστεύεις πως πρέπει να δώ κ ανοσολογο; Δηλαδή ΝΚ και ενδομητριωση πανε πακέτο; Εσυ τι έχεις κάνει με το θέμα της ενδομητριωσης; Γιατι κανεις φυσικού κύκλους; Εύχομαι γρήγορα να τα καταφέρεις κ εσυ κ όλες μας εδω που εχουμε ταλαιπωρηθει τόσο.

 

 

Καλησπερα και σ'ευχαριστω. Σου ευχομαι και εγω συντομα μαμα! Καταρχην θα σου προτεινα να δεις αιματολογο( οι ανοσολογοι ειναι κατα την γνωμη μου παραξενα φρουτα και πολλες απο τις θεραπειες που υποστηριζουν ειναι κατα την γνωμη μου not based evidence και πολλες φορες επικινδυνες) εκτος και αν καταφερεις να βρεις καποιον τιμιο που δεν κοιταει το χρημα. Καλο θα ηταν να ψαξεις γενικα για νκ και αυτοανοσια , δεν ειναι απολυτο οτι θα βρεις κατι, μην ξεχνας εγω εχω δυο αυτοανοσα. Εγω δυστηχως για την θεραπεια της ενδομητριωσης πηρα λαθος οδηγιες απο την τοτε γυναικολογο. Ενω εκανα λαπαροσκοπηση και καυτηριασα τις εστιες(εχω εστιακη ενδομητριωση οχι κυστες) αυτη επεμενε να μην κανω θεραπεια μετα με χαπια ή ενεσεις για διακοπη περιοδου γιατι δηθεν ημουν μεγαλη(36!) και φοβοταν μηπως δεν μου ξαναρθει η περιοδος ( οταν το εψαξα πολυ αργοτερα διαπιστωσα οτι αυτα ηταν χαζομαρες) . Στο 30% των γυναικων βασει στατιστικων προκυπτει εγκυμοσυνη μεσα στους πρωτους 10-12 μηνες μετα την λαπαροσκοπηση. Πραγματικα ειχα δυο εγκυμοσυνες στον 10 και 12 μηνα και δυστηχως δυο αποβολες. Αυτο που δεν ηξερα ειναι οτι οποιαδηποτε καλη επιδραση της λαπαρο, περναει σε δυο χρονια ενω αν ακολουθησει και θεραπεια με φαρμακα κραταει τουλαχιστον για αλλα πεντε. Αποτελεσμα? Ειμαι παλι στο μηδεν μετα απο δυο χρονια με δυο αποβολες και μια εξωσωματικη για κλαμματα με τεραστιες δοσεις οιστρογονων που με αφησε 6 μηνες τωρα με ορμονες μετεμμηνοπαυσιακες και πολυ μικρο αποθεμα ωαριων. Εχω ετσι κι αλλιως προωρη ωοθηκικη ανεπαρκεια λογω των αυτοανοσων μαλλον οποτε η μονη λυση τωρα που φτιαξαν λιγο οι ορμονες μου, ειναι ο φκ. Κανω τροποποιημενο φυσικο. Ελπιζω να καταφερα να σου απαντησω. Καλη συνεχεια

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και σ'ευχαριστω. Σου ευχομαι και εγω συντομα μαμα! Καταρχην θα σου προτεινα να δεις αιματολογο( οι ανοσολογοι ειναι κατα την γνωμη μου παραξενα φρουτα και πολλες απο τις θεραπειες που υποστηριζουν ειναι κατα την γνωμη μου not based evidence και πολλες φορες επικινδυνες) εκτος και αν καταφερεις να βρεις καποιον τιμιο που δεν κοιταει το χρημα. Καλο θα ηταν να ψαξεις γενικα για νκ και αυτοανοσια , δεν ειναι απολυτο οτι θα βρεις κατι, μην ξεχνας εγω εχω δυο αυτοανοσα. Εγω δυστηχως για την θεραπεια της ενδομητριωσης πηρα λαθος οδηγιες απο την τοτε γυναικολογο. Ενω εκανα λαπαροσκοπηση και καυτηριασα τις εστιες(εχω εστιακη ενδομητριωση οχι κυστες) αυτη επεμενε να μην κανω θεραπεια μετα με χαπια ή ενεσεις για διακοπη περιοδου γιατι δηθεν ημουν μεγαλη(36!) και φοβοταν μηπως δεν μου ξαναρθει η περιοδος ( οταν το εψαξα πολυ αργοτερα διαπιστωσα οτι αυτα ηταν χαζομαρες) . Στο 30% των γυναικων βασει στατιστικων προκυπτει εγκυμοσυνη μεσα στους πρωτους 10-12 μηνες μετα την λαπαροσκοπηση. Πραγματικα ειχα δυο εγκυμοσυνες στον 10 και 12 μηνα και δυστηχως δυο αποβολες. Αυτο που δεν ηξερα ειναι οτι οποιαδηποτε καλη επιδραση της λαπαρο, περναει σε δυο χρονια ενω αν ακολουθησει και θεραπεια με φαρμακα κραταει τουλαχιστον για αλλα πεντε. Αποτελεσμα? Ειμαι παλι στο μηδεν μετα απο δυο χρονια με δυο αποβολες και μια εξωσωματικη για κλαμματα με τεραστιες δοσεις οιστρογονων που με αφησε 6 μηνες τωρα με ορμονες μετεμμηνοπαυσιακες και πολυ μικρο αποθεμα ωαριων. Εχω ετσι κι αλλιως προωρη ωοθηκικη ανεπαρκεια λογω των αυτοανοσων μαλλον οποτε η μονη λυση τωρα που φτιαξαν λιγο οι ορμονες μου, ειναι ο φκ. Κανω τροποποιημενο φυσικο. Ελπιζω να καταφερα να σου απαντησω. Καλη συνεχεια
Αχ βρε κοριτσάκι μου τι έχεις περάσει κ εσυ. Μην το βάζεις κάτω όμως ένα καλο ωαριο χρειάζεται που θα παει θα το βρεις. Στο εύχομαι μέσα απ τη καρδιά μου!!!

Για το θέμα του χασιμοτο δεν θα ήταν καλύτερα να δεις έναν ενδοκρυνολογο αναπαραγωγής; Μια φίλη μου που είχε τέτοιο θέμα με ενδοκρυνολογο το έλυσε. Μπορω να πάρω πληροφορίες αν θες. Τώρα για την ενδο δεν την κατατάσσουν όλοι στ αυτοανοσα ο γιατρός μου λέει ότι δεν έχει τεκμηριωθεί κάτι τέτοιο. Τι να πω πολλα ακούμε ποιος ξέρει τι ισχύει;

Εγώ είχα μονο μια κυστη αρκετά μεγαλη κ μου είχε δημιουργήσει αρκετή φλεγμονη τώρα πρέπει να πάω για υπερυχο κ τρέμω μήπως έχει ξαναβγει. Θεραπεια δεν έκανα ούτε εγώ γιατι μου είπε ότι δεν είχα αλλες εστίες κ ξεκίνησα αμέσως προσπάθειες. Η ΠΩΑ ποτε σου εμφανίστηκε ; Το χασιμοτο ευθύνεται; Αν είναι έτσι ίσως είναι αναστρέψιμη γι αυτο σου λέω ενδοκρυνολογο στη φίλη μου έφτιαξε το θυρεοειδη κ έτσι της έπεσε κ η FSH.

Καλη δύναμη ... Σε όλες μας. Θα τα πούμε σύντομα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας και παλι,

penny, ηθελα να διευκρινησω οτι η λευκου μου ειπε ακριβως οτι και σε σενα - κορτιζονη 20 μερες πριν την εξωσωματικη. απλα την τελευταια προσπαθεια που εκανα, την εκανα χωρις την λευκου, δεν την ηξερα τοτε. απο το κεντρο μου δωσανε κορτιζονη για καποιες μερες.

και για τα φαρμακα που προκαλουν θρομβωσεις δεν ηξερα καθολου. θα το εχω υπ'οψη, σ'ευχαριστω.

σκεφτομαι, τι εχεις περασει για να τα ψαξεις ολα αυτα. ειχα διαβασει την ιστορια σου, σου ευχομαι να πανε ολα καλα απο δω και περα. και σε ολες μας.

Link to comment
Share on other sites

Mairyloo, μια πιθανη θεωρια ειναι οτι φταιει το αυτοανοσο και τα νκ που επιτιθενται στα ωαρια..

Αν ο ενδοκρ ειναι θεσ-νικη στειλε μου αν μπορεις τα στοιχεια του. Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον! Εγω μετα απο απειρα λαθη, αποβολες και αστοχη εξωσωματικη και αφου ξυπνησα πια, με καλη διατροφη, γυμναστικη, βιταμινες που ελειπαν και φαρμακα, και κυριως με την βοηθεια του Θεου, καταφερα να ριξω την fsh στο 7. Αυτο βεβαια δεν αναιρει την ανεπαρκεια...οτι χαθηκε χαθηκε απο τα ωαρια και δεν ξαναγυρνα. Τωρα παλευω να σωσω οτι εμεινε. Και ναι εχεις δικιο! Ενα καλο χρειαζομαστε!

 

 

 

Turbulence, ετσι εξηγειται....γιατι πλεον γνωριζω καλα τις γραμμες της Λευκου ...

Επομενως , ισως αν ακολουθησεις τις συμβουλες της και παρεις κορτιζονη εικοσι μερες να πετυχεις. Το ευχομαι!!!

 

 

 

Marina, Moth, Lemonia, Dada, Vara, Taz arkoudaki, Smile,Dori και ας με συγχωρεσει οποια κοπελα ξεχναω, θελω να πω για πρωτη φορα ενα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε ολες εσας που με μια μικρη ή μεγαλη κουβεντα σας, σιγα σιγα και χωρις να το καταλαβω , με κανατε και παλι να ελπιζω, να ξανασηκωθω, να κοιταξω με αισιοδοξια και να βρω το κουραγιο να αγωνιστω για τον στοχο μου . Οφειλω ενα μεγαλο μερος της αναπτερωμενης ψυχολογιας μου σε εσας!!! Αν που και που με θυμαστε και στην προσευχη σας τοτε δεν εχω κατι αλλο να ζητησω!!!!

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites

Mairyloo, μια πιθανη θεωρια ειναι οτι φταιει το αυτοανοσο και τα νκ που επιτιθενται στα ωαρια..

Αν ο ενδοκρ ειναι θεσ-νικη στειλε μου αν μπορεις τα στοιχεια του. Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον! Εγω μετα απο απειρα λαθη, αποβολες και αστοχη εξωσωματικη και αφου ξυπνησα πια, με καλη διατροφη, γυμναστικη, βιταμινες που ελειπαν και φαρμακα, και κυριως με την βοηθεια του Θεου, καταφερα να ριξω την fsh στο 7. Αυτο βεβαια δεν αναιρει την ανεπαρκεια...οτι χαθηκε χαθηκε απο τα ωαρια και δεν ξαναγυρνα. Τωρα παλευω να σωσω οτι εμεινε. Και ναι εχεις δικιο! Ενα καλο χρειαζομαστε!

 

 

 

Turbulence, ετσι εξηγειται....γιατι πλεον γνωριζω καλα τις γραμμες της Λευκου ...

Επομενως , ισως αν ακολουθησεις τις συμβουλες της και παρεις κορτιζονη εικοσι μερες να πετυχεις. Το ευχομαι!!!

 

 

 

Marina, Moth, Lemonia, Dada, Vara, Taz arkoudaki, Smile,Dori και ας με συγχωρεσει οποια κοπελα ξεχναω, θελω να πω για πρωτη φορα ενα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε ολες εσας που με μια μικρη ή μεγαλη κουβεντα σας, σιγα σιγα και χωρις να το καταλαβω , με κανατε και παλι να ελπιζω, να ξανασηκωθω, να κοιταξω με αισιοδοξια και να βρω το κουραγιο να αγωνιστω για τον στοχο μου . Οφειλω ενα μεγαλο μερος της αναπτερωμενης ψυχολογιας μου σε εσας!!! Αν που και που με θυμαστε και στην προσευχη σας τοτε δεν εχω κατι αλλο να ζητησω!!!!

 

 

Penny μου να είσαι καλά , γερή, αισιόδοξη και θα δεις ότι όταν κάποιος επιμένει στο τέλος το πετυχαίνει...ακόμα και στα πιο δύσκολα!

Δυστηχώς ανήκουμε στην κατηγορία που το αυτονόητο δεν μας έχει έρθει εύκολα και είναι όντως άδικο, όμως είναι όλα μέσα στη ζωή και πάνω απ'όλα χρειαζόμαστε την υγεία μας, σωματική και ψυχική!

 

Φιλιά πολλά σε όλα τα κορίτσια!

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια ποιες ειναι οι τιμες για εξωσωματικη σε φυσιολογικο κυκλο απο γιατρους της Αθηνας???

 

 

 

 

γεια σου, λεμονια2,

απο προσωπικη εμπειρια - εξαρταται απο τον γιατρο. στο ιδιο κεντρο ο ενας γιατρος μπορει να σου πει 600, ο αλλος 400, η 200-300 για καθε ωοληψια. καποιοι δινουν συνολικες τιμες ανα προσπαθεια, ανεξαρτητα απο τις ωοληψιες που θα κανεις. και εξαρταται απο το κεντρο, αν εχει γνωστα ονοματα.

αν παρεις τηλ θα σου πουν απο το λογιστηριο τις στανταρ τιμες, αλλα και παλι την τελευταια λεξη την εχει ο γιατρος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mairyloo, μια πιθανη θεωρια ειναι οτι φταιει το αυτοανοσο και τα νκ που επιτιθενται στα ωαρια..

Αν ο ενδοκρ ειναι θεσ-νικη στειλε μου αν μπορεις τα στοιχεια του. Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον! Εγω μετα απο απειρα λαθη, αποβολες και αστοχη εξωσωματικη και αφου ξυπνησα πια, με καλη διατροφη, γυμναστικη, βιταμινες που ελειπαν και φαρμακα, και κυριως με την βοηθεια του Θεου, καταφερα να ριξω την fsh στο 7. Αυτο βεβαια δεν αναιρει την ανεπαρκεια...οτι χαθηκε χαθηκε απο τα ωαρια και δεν ξαναγυρνα. Τωρα παλευω να σωσω οτι εμεινε. Και ναι εχεις δικιο! Ενα καλο χρειαζομαστε!

 

 

 

Turbulence, ετσι εξηγειται....γιατι πλεον γνωριζω καλα τις γραμμες της Λευκου ...

Επομενως , ισως αν ακολουθησεις τις συμβουλες της και παρεις κορτιζονη εικοσι μερες να πετυχεις. Το ευχομαι!!!

 

 

 

Marina, Moth, Lemonia, Dada, Vara, Taz arkoudaki, Smile,Dori και ας με συγχωρεσει οποια κοπελα ξεχναω, θελω να πω για πρωτη φορα ενα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε ολες εσας που με μια μικρη ή μεγαλη κουβεντα σας, σιγα σιγα και χωρις να το καταλαβω , με κανατε και παλι να ελπιζω, να ξανασηκωθω, να κοιταξω με αισιοδοξια και να βρω το κουραγιο να αγωνιστω για τον στοχο μου . Οφειλω ενα μεγαλο μερος της αναπτερωμενης ψυχολογιας μου σε εσας!!! Αν που και που με θυμαστε και στην προσευχη σας τοτε δεν εχω κατι αλλο να ζητησω!!!!

 

Καλημερα peny75 o ενδοκρινολογος της φιλης μου ειναι Αθηνα αν θες πληροφοριες μπορω να στειλω απο Τριτη γιατι η φιλη μου ειναι εκτος Ελλαδας μεχρι Δευταιρα βραδυ.

Θα σου στειλω πμ.

Καλο σαββατοκυριακο!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα peny75 o ενδοκρινολογος της φιλης μου ειναι Αθηνα αν θες πληροφοριες μπορω να στειλω απο Τριτη γιατι η φιλη μου ειναι εκτος Ελλαδας μεχρι Δευταιρα βραδυ.

Θα σου στειλω πμ.

Καλο σαββατοκυριακο!!!

 

Σε ευχαριστω κοριτσι μου αλλα ειναι πολυ δυσκολο να ταξιδεψω αθηνα μονο για τον ενδοκρινολογο. Αν μπορεις ομως ρωτα την φιλη σου τι ακριβως προβλημα ειχε και τι της ειπε να κανει.

Καλο σ/κο και σε εσενα με ηρεμια και γαληνη!

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

κοριτσια σας παρακαλω αν μπορει να μου γραψει καπια αν της εχει τυχει ποτε εδωσα εχτες ενα ωαριο σε φυσικο κυκλο αλλα μου ειπανε ειχε λιγα κυτταρα που δεν προλαβανε να οργανωθουνε το εχετε ξαναακουσει αυτο τι σιμενει αν ξερει καπια σας παρακαλω ας μου απαντηση ..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλησπέρα

Καταρχήν να ευχηθώ σε όλες καλη επιτυχία στο πολυπόθητο

 

Έχω ήδη ένα παιδάκι, 5 χρονών. Προσπαθώ για δεύτερο περίπου 4 χρόνια. Πριν λίγους μήνες έμεινα έγκυος φυσιολογικά και τελικά έκανα απόξεση, παλλινδρόμησε.

Πληροφορίες για τις ορμονικές θα δώσω άλλη φορά, δεν τις έχω μπροστά μου. Πάντως, δεν είναι καλές.

Περιμένω να αδιαθετήσω προκειμένου να ξεκινήσω τη φάση εξωσωματικής με φυσικό κύκλο.

Όποια θέλει , μπορεί να μοιραστεί τις εμπειρίες της

 

Καλό απόγευμα

 

Τζούλια, δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Αν τυχόν μάθω κάτι, θα σε ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιστευω, την δικη μου ιστορια γραφεις?

 

 

5 χρονων το παιδακι μου, προσπαθω και εγω 4 χρονια και ειχα μια παλινδρομη πριν λιγους μηνες. Ειχα και μια βιοχημικη πολυ στην αρχη ισα που την ανακαλυψα.

Η διαφορα ειναι οτι εγω δεν προσπαθω καθολου με εξωσωματικη. Εχω παρει τα φαρμακα και τα εχω στο ψυγειο.

 

Καλη επιτυχια σου ευχομαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, Λεμονιά.

Μακάρι αχρείαστα να μείνουν τα φάρμακα στο ψυγείο σου και σύντομα μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι , αλλά ώρες ώρες η υπομονή εξαντλείται.

Πριν μερικά χρόνια, αν με ρώταγε κάποιος για εξωσωματική, θα του έλεγα ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ.

Σήμερα αδιαθέτησα. Δεν ξέρω αν θα καταφέρω τουλάχιστον να γίνει η ωοληψία. (κακή ποιότητα ωαρίων). Θέλω να είμαι αισιόδοξη!!

 

Καλημέρα, σε όλες!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Πήγα στο γιατρό χθες. Μου βρήκε μια κύστη και είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσουμε αν δεν φύγει πρώτα. Ξεκίνησα αντισυλληπτικά, με την προϋπόθεηση όμως ότι οι εξετάσεις θρομβοφιλίας βγουν καλές.

Αυτά τα νέα από το μέτωπο!!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλημέρα σε όλους!Αποφάσισα να ανοίξω καινούργιο θέμα σχετικά με την εξωσωματική σε φυσικό κύκλο καθώς τελικά αποφασίσαμε να ξεκινήσουμε μέσω της φυσικής οδού την υποβοηθούμενη αναπαραγωγή!Οποια κοπέλα κάνει αυτή τη στιγμή ή έχει κάνει πρόσφατα ή ακόμα ενδιαφέρεται είναι καλοδεχούμενη να συμμετέχει!Θα ήθελα πολύ να ανταλλάξουμε εμπειρίες και πληροφορίες καθώς είμαστε λίγο σε άγνωστα νερά!:):cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

εμείς κάναμε τον μήνα που πέρασε προσπάθεια σε φυσικό κύκλο, αλλά....τζίφος. Ισως παίζει ρόλο και η ηλικία. Πάντως λένε ότι γενικά τα ποσοστά είναι μικρά. Ενώ ολα ήταν πολύ καλά (ωάριο σωστά διαιρεμένο, καλό σπερματοζωάριο) δεν προέκυψε μετά, δηλ. ουσιαστικά δεν μπόρεσε να ενσωματωθεί όταν άλλαξε περιβάλλον και μπήκε στη μήτρα.

Εχω αρχίσει να πιστεύω ότι η μήτρα μου έχει τοξικές ουσίες..... Αυτό το συμπέρασμα το έχω βγάλει από το ότι έχω κάνει πολλές σπερματεγχύσεις και όλες ήταν προδιαγεγραμμένο να πετύχουν..... αλλά καμία δεν πέτυχε. Συν το ότι πονάω πολύ στην περίοδο, δηλ. εκκρίνονται πολλές προσταγλαδίνες.

Ολα αυτά με κάνουν να πιστεύω ότι μάλλον κάποιες ουσίες εκκρίνονται που σκοτώνουν ό,τι έχει μέσα της.....

Δεν ξέρω αν θα κανω άλλη προσπάθεια..... θα το σκεφτώ σοβαρά.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Mumin, νομίζω ότι αυτό που λες για τη μήτρα σου είναι αποτέλεσμα της απογοήτευσης που νιώθεις. Υπάρχει βέβαια κάποια επιστημονική βάση σε αυτό αν έχεις ενδομητρίωση η οποία όμως μπορεί να προσβάλλει γειτονικά όργανα (ωοθήκες, κύστη, περιτόναιο κλπ) και όχι την ίδια τη μήτρα.

Συζήτησε με τον γυναικολόγο σου τα πιθανά αίτια των αποτυχίων και μην σπεύδεις να ενοχοποιήσεις τον εαυτό σου και το σώμα σου χωρίς να ξέρεις πραγματικά τι συμβαίνει. Πολλοί γιατροί λένε ότι σε έναν βαθμό τα πράγματα καθορίζονται και από την τύχη και πλέον το πιστεύω κι εγώ.

 

Miss sunshine, ο φυσικός κύκλος είναι μία εξαιρετική λύση για να μην φορτώνεις τον οργανισμό σου με ορμόνες. Βρείτε όμως ένα κέντρο που να ειδικεύεται στους φυσικούς κύκλους γιατί δεν είναι όλοι καλοί σε αυτό. Απ' ότι έχω διαβάσει η δυσκολία έγκειται στο να προλάβουν την ωορρηξία ώστε να πάρουν το ωοθηλάκιο πριν αυτό "σπάσει". Ξέρω ότι το κέντρο του Μαστρομηνά στο οποίο πηγαίνω εγώ έχει καλή φήμη στους φυσικούς κύκλους και έχω συναντήσει αρκετές κοπέλες εκεί που κάνουν. Εμάς, επειδή χρειαζόμαστε πολλά έμβρυα γιατί κάνουμε προεμφυτετική διάγνωση για μεσογειακή αναιμία, δυστυχώς δεν μας συμφέρει ο φυσικός κύκλος.

 

Καλή επιτυχία σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!Αποφάσισα να ανοίξω καινούργιο θέμα σχετικά με την εξωσωματική σε φυσικό κύκλο καθώς τελικά αποφασίσαμε να ξεκινήσουμε μέσω της φυσικής οδού την υποβοηθούμενη αναπαραγωγή!Οποια κοπέλα κάνει αυτή τη στιγμή ή έχει κάνει πρόσφατα ή ακόμα ενδιαφέρεται είναι καλοδεχούμενη να συμμετέχει!Θα ήθελα πολύ να ανταλλάξουμε εμπειρίες και πληροφορίες καθώς είμαστε λίγο σε άγνωστα νερά!:):cool:

 

Miss sunshine πολυ χαιρομαι που σε ξαναβλεπω στις επαλξεις!! Ευχομαι να ειναι η τελευταια και πετυχημενη σου προσπαθεια. Νομιζω οτι στο φυσικο μπορεις να μαζεψεις ωαρια απο 2-3-4 κυκλους,να γονιμοποιηθουν και να βαλεις ισως πανω απο 2 εμβρυακια. Κι εγω παλι στον αγωνα, την Παρασκευη παω για ωοληψια!

Link to comment
Share on other sites

Miss sunshine πολυ χαιρομαι που σε ξαναβλεπω στις επαλξεις!! Ευχομαι να ειναι η τελευταια και πετυχημενη σου προσπαθεια. Νομιζω οτι στο φυσικο μπορεις να μαζεψεις ωαρια απο 2-3-4 κυκλους,να γονιμοποιηθουν και να βαλεις ισως πανω απο 2 εμβρυακια. Κι εγω παλι στον αγωνα, την Παρασκευη παω για ωοληψια!

 

Γειά σου Ελίνα!Όλα καλά να πάνε και σε λίγες μέρες να περιμένεις το δευτερο παιδάκι σου σου εύχομαι!

3 χρόνια παντρεμένη είναι αυτά κι άλλο ένα πριν 4 χρόνια συνολικά ελευθερων επαφών χωρίς να προκύψει εγκυμοσύνη!Όλα αυτά τα χρόνια βέβαια περάσαμε πολλά και η ψυχολογία μας ήταν στα τάρταρα αλλά τον τελευταίο καιρό ειμαστε καλύτερα και λέμε πλεον να προχωρήσουμε πιο δυναμικά.

Τόσα χρόνια ούτε χρήμα υπήρχε(όχι ότι τώρα το διαθέτουμε αλλά τουλάχιστον ο αντρας μου βρήκε δουλειά) και διάθεση επίσης στο μηδέν.Κάναμε βεβαια 3 σπερματεγχυσεις αλλά τζίφος.Ο αντρας μου δε θέλει επουδενί να πάρω φάρμακα οπότε λέμε αν το κόστος δεν είναι απαγορευτικό να πάμε με φυσικούς κύκλους.Πρόβλημα δε μας έχουν βρει.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Ελίνα!Όλα καλά να πάνε και σε λίγες μέρες να περιμένεις το δευτερο παιδάκι σου σου εύχομαι!

3 χρόνια παντρεμένη είναι αυτά κι άλλο ένα πριν 4 χρόνια συνολικά ελευθερων επαφών χωρίς να προκύψει εγκυμοσύνη!Όλα αυτά τα χρόνια βέβαια περάσαμε πολλά και η ψυχολογία μας ήταν στα τάρταρα αλλά τον τελευταίο καιρό ειμαστε καλύτερα και λέμε πλεον να προχωρήσουμε πιο δυναμικά.

Τόσα χρόνια ούτε χρήμα υπήρχε(όχι ότι τώρα το διαθέτουμε αλλά τουλάχιστον ο αντρας μου βρήκε δουλειά) και διάθεση επίσης στο μηδέν.Κάναμε βεβαια 3 σπερματεγχυσεις αλλά τζίφος.Ο αντρας μου δε θέλει επουδενί να πάρω φάρμακα οπότε λέμε αν το κόστος δεν είναι απαγορευτικό να πάμε με φυσικούς κύκλους.Πρόβλημα δε μας έχουν βρει.

 

Καλα κανετε και το προχωρατε σε φυσικο. Νομιζω το κοστος ειναι ποοολυ μικροτερο και σιγουρα γλιτωνεις φαρμακα. Αφου ουσιαστικα δεν υπαρχει καποιο θεμα τοτε οι πιθανοτητες ειναι με το μερος σου. Ρωτα αυτο που σου ειπα για τους κυκλους μην πας μονο με 1 ωαριο. Σου ευχομαι καθε επιτυχια κι ευτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Mumin, νομίζω ότι αυτό που λες για τη μήτρα σου είναι αποτέλεσμα της απογοήτευσης που νιώθεις. Υπάρχει βέβαια κάποια επιστημονική βάση σε αυτό αν έχεις ενδομητρίωση η οποία όμως μπορεί να προσβάλλει γειτονικά όργανα (ωοθήκες, κύστη, περιτόναιο κλπ) και όχι την ίδια τη μήτρα.

Συζήτησε με τον γυναικολόγο σου τα πιθανά αίτια των αποτυχίων και μην σπεύδεις να ενοχοποιήσεις τον εαυτό σου και το σώμα σου χωρίς να ξέρεις πραγματικά τι συμβαίνει. Πολλοί γιατροί λένε ότι σε έναν βαθμό τα πράγματα καθορίζονται και από την τύχη και πλέον το πιστεύω κι εγώ.

 

Miss sunshine, ο φυσικός κύκλος είναι μία εξαιρετική λύση για να μην φορτώνεις τον οργανισμό σου με ορμόνες. Βρείτε όμως ένα κέντρο που να ειδικεύεται στους φυσικούς κύκλους γιατί δεν είναι όλοι καλοί σε αυτό. Απ' ότι έχω διαβάσει η δυσκολία έγκειται στο να προλάβουν την ωορρηξία ώστε να πάρουν το ωοθηλάκιο πριν αυτό "σπάσει". Ξέρω ότι το κέντρο του Μαστρομηνά στο οποίο πηγαίνω εγώ έχει καλή φήμη στους φυσικούς κύκλους και έχω συναντήσει αρκετές κοπέλες εκεί που κάνουν. Εμάς, επειδή χρειαζόμαστε πολλά έμβρυα γιατί κάνουμε προεμφυτετική διάγνωση για μεσογειακή αναιμία, δυστυχώς δεν μας συμφέρει ο φυσικός κύκλος.

 

Καλή επιτυχία σύντομα!

 

Σ ευχαριστώ πολύ κι ανταποδίδω!

Λοιπόν,για το Μαστρομηνά δεν ήξερα ότι είναι ζεστός στους φυσικούς κύκλους.Οι περισσότεροι εξωσωματικοί τους συνιστουν ως υστατη λύση σε ηλικίες ανω των 40 όταν η διεγερση δεν είχε αποτέλεσμα διότι σα διαδικασία είναι πιο ''μπελαλίδικη'' και μακροχρόνια.Οσο για το κόστος,θέλω να επιβεβαιώσω αν υπάρχουν ''πακέτα'' ωοληψιών-κάτι τέτοιο άκουσα για το Γέννεσις διότι εαν για ένα και μοναδικό ωάριο η τιμή είναι η μισή μιας κανονικής εξωσωματικής όπου τα ωάρια είναι πολλαπλάσια τότε είναι ασυμφορο.

Η Βιοδημιουργία επίσης έχω διαβάσει ότι ως κέντρο έχει μεγαλύτερο ποσοστό φυσικών κύκλων από ότι εξωσωματικής με φάρμακα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μάζευα σχεδόν ένα χρόνο απο φυσικούς κύκλους ωάρια. Μάζεψα πέντε έγιναν βλαστό κύστες τα βάλαμε έπιασε ένα αλλα παλινδρομισε γρήγορα. Γενετικές ανωμαλίες στα σαράντα μου είπαν. Είχα ξαναδοκιμασει με φυσικο κύκλο πριν απο ενάμισι χρόνο αλλα τίποτα. Πολυ λίγες οι πιθανότητες. Ίσως κάτω απο 35 να έχει καλυτερα αποτελέσματα μετα το dna αρχίζει να εκφυλίζεται. Το γενεσις πάντως είχε καλές τιμές κ μας βοηθησανε οικονομικά.

t39rp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...