Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική σε φυσικό κύκλο?


Recommended Posts

Στον Μ.....α που πηγαίνω εγω κοστίζει περίπου 1000..ρε κορίτσια, θέλω να ρωτήσω κατι....εσάς σας πρότεινε κανένας γιατρός να κανετε καταψυξη ωαριου και οχι εμβρυου???μηπως ειναι καλύτερα να μαζέψεις ωαρια κατεψυγμένα, να τα αποψυξεις και να γονιμοποίησει κανεις με φρέσκο σπερμα???ετσι θα προκύψουν φρέσκα εμβρυα που θα μεταφερθούν στη μήτρα που ειναι σαφώς καλύτερα!!!!γιατι όλοι οι γιατροί θέλουν κατεψυγμένα εμβρυα σονι και καλα???ασε που στην απο αποψύξη κάποια χάνονται???απλη λογική....τι γνώμη έχετε????

Καλημέρα...ακριβώς, στην απόψυξη κάποια χάνονται...άρα θα χάνονται και ωάρια, τα οποία όπως λένε και τα υπόλοιπα κορίτσια, είναι πιο ευαίσθητα από τα έμβρυα, άρα λιγοστεύεις τις πιθανότητές σου...

Εγώ πάντως, αυτό που θα ήθελα να σχολιάσω είναι, ότι εάν έχετε κάποιες, τέτοια γνώμη για το γιατρό σας και τον λούζετε με τέτοια σχόλια, πρέπει να τον αλλάξετε...αυτές τις απορίες πρέπει κατ'αρχήν ο γιατρός σας να τις λύνει, άρα να μπορείτε να τον ρωτάτε ότι θέλετε και οι απαντήσεις του να σας καλύπτουν...επίσης, με το γιατρό σας πρέπει να νιώθετε ότι έχετε καλή χημεία...πρέπει να τον εμπιστεύεστε...είναι αυτός που θα σας οδηγήσει στο μεγαλειώδες γεγονός, να γεννήσετε ένα ανθρώπινο πλάσμα...εάν δε σας κάνει, αλλάξτε τον...έχει πολλούς εκεί έξω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 906
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Eγω πιστευω ότι η εμπιστοσυνη σε ένα γιατρό κερδίζεται εκ του αποτελεσματος. Οχι απαραιτητα αν πετυχεις αλλα αν σου φερθει με έντιμο τρόπο καθ'όλη τη διαρκεια της προσπαθειας. Πριν την προσπαθεια, ο,τι και να σου πει μια άλλη κοπέλα, αποτελει δική της και μονο άποψη. Γι΄ συτό βλεπεις περιπτωσεις γιατρων που άλλες κοπέλες τους εκθειάζουν και άλλες τους βρίζουν.

Πάντως γιατρό που να ειναι υπεράνω χρηματων δεν έχω συναντήσει μεχρι τωρα τουλαχιστον στην κατηγορία των εξωσωματικών. Στις άλλες ειδικοτητες υπαρχουν και πολλοι μαλιστα. Και όταν λεμε υπερανω χρηματων ειναι να σου δωσει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα αναλογα με τη περιπτωση σου με το μικρότερο δυνατό κόστος. Ειδικά στους φυσικους κύκλους που έχουμε να κανουμε με ένα και μονο έμβρυο και λιγοτερες πιθανοτητες τα πραγματα γινονται ακομα πιο ύποπτα σε ο,τι αφορα το χρηματικό.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάτι. Ο Μ..........ς ποτέ δεν μου πρότεινε να καταψύξουμε ωάρια!!!! μόνη μου έκανα την παραπάνω σκέψη σαν πιο πρακτική. Και να ξεκαθαρίσω και κάτι ακόμα. Εάν είχα την παραμικρή υποψία ότι ο γιατρός μου δεν θέλει το ίδιο με μένα να αποκτήσω τέκνο θα την είχα κάνει με ελαφρά. Δεν φημίζομαι για την αφέλειά μου. Αντιθέτως, τους πιάνω απο απόσταση. Και κάτι ακόμη: ο Μ...........ς δεν είναι Θεός....θέλω να πω ότι δεν μπορεί να υπερπηδήσει τις αδυναμίες του οργανισμού μου....καταλαβαίνετε τι θέλω πω...το ότι π.χ η προγεστερόνη ανέβηκε κατά την ημέρα της ωοληψίας είναι προς τιμήν του το ότι το κατάλαβε (γάτα...ο τύπος) και περισσότερο τον τιμά το ότι μου το είπε. Η σχέση μας είναι φιλική αρκετά και πάντα συζητάμε μαζί το επόμενο βήμα. Και πάντα έχουμε σύμπτωση απόφάσεων. Χημεία υπάρχει και περισσότερη ατυχία...προς το παρον!!!

Στόχευε για το φεγγάρι...ακόμη και αν αστοχήσεις θα βρεθείς κάπου ανάμεσα στα Αστέρια!!!;)

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας! εχω να γραψω πολυ καιρο.. εχω γραψει σε αλλα φορουμ,δεν ξερω αν ξερετε την δικια μου ιστορια. ειχα μια αποβολη περυση. αυτη την στιγμη με τον γιατρο μου ειμαστε στη φαση να φυγει μια κυστουλα που δημιουργηθηκε και ευτυχως παω καλα λογω οτι πινω αντισυλιπτικα,και κανω και μια ενεση την ημερα λογω οτι μου βρηκαν και θρομβοφιλια.στο επομενο ραντεβου λοιπον που εχω σε ενα μηνα,θα προχωρησουμε σε προκληση ωορηξιας με πρεγκνιλ.μου ειπε να σκεφτω και το ενδεχομενο της σπερματεγχησης, και της εξωσωματικης σε φυσικο κυκλο. ειμαι 42 χρονων και δεν θελει να χασουμε χρονο. την εξωσωματικη την ειχα πολυ μακρυα στο μυαλο μου.ρωτησα τι πιθανοτητες υπαρχουν και μου ειπε: 6% με προκληση,15% με σπερματεγχηση,25% με την εξωσωματικη.δεν ξερουμε με τον συντροφο μου τι να κανουμε. παντρευομαστε τον ιουλιο, και το σαββατο απολυθηκα απο την δουλεια μου ετσι;:mad: δεν θελω να χασω τις ελπιδες μου,και θελω να γινουν ολα! με την εξωσωματικη ομως εχω ενα προβλημα... τι λετε εσεις απο την εμπειρια σας;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια...

στον φυσικο ειναι καλύτερα να παιρνεις 1 να το γονιμοποιεις και να το βαζεις ή να μαζεύεις 3 στην καταψυξη και μετα?

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια τη βοήθεια σας παρακαλώ.

Φίλη μου με ιστορικό καρκίνου κοντά στα 37 πρόσφατα ανακάλυψε ότι τα αποθέματα των ωοθηκων της είναι πολύ περιορισμένα ψάχνει για γιατρό πολύ καλό στους φυσικούς αλλά όχι με συλλογή ωαριων αλλά με συλλογή ενός ωαριου που αν γονιμοποιηθει να προχωράει σε εμβρυομεταφορα.

Εγώ έχω κάνει πολλές προσπάθειες τις περισσότερες με φάρμακα και με συλλογή ωαριων και δεν μπορώ να την βοηθήσω στο θέμα γιατρού.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τη βοήθεια σας παρακαλώ.

Φίλη μου με ιστορικό καρκίνου κοντά στα 37 πρόσφατα ανακάλυψε ότι τα αποθέματα των ωοθηκων της είναι πολύ περιορισμένα ψάχνει για γιατρό πολύ καλό στους φυσικούς αλλά όχι με συλλογή ωαριων αλλά με συλλογή ενός ωαριου που αν γονιμοποιηθει να προχωράει σε εμβρυομεταφορα.

Εγώ έχω κάνει πολλές προσπάθειες τις περισσότερες με φάρμακα και με συλλογή ωαριων και δεν μπορώ να την βοηθήσω στο θέμα γιατρού.

 

Sanna, εγώ με συλλογή ενός ωαρίου και με Fsh 20, amh 0.30 και ετών 40 είμαι τώρα έγκυος. Την εξωσωματική σε φυσικό κύκλο μου την έκανε ο Μπομπότης. Ελπίζω να τα καταφέρει η φίλη σου και να έχει σύντομα ένα μωράκι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια...έκανα άλλη μια προσπάθεια φυσικού κύκλου.....ατυχία...κυστικο.....μια άλλη φορά , το χάσαμε πριν μου το πάρουν....έχω δυο κατάψυξη αλλά τώρα οποίο μου πάρουν θα τους πω να το κάνουν βλαστοκυστη.....ειναι δύσκολο να γίνει αλλά θα το ρισκάρουν.....τι είχα , τι έχασα......άλλωστε.....μεγάλη γκαντεμια...αλλά δεν πειράζει...θα το παλέψω....και να φανταστείτε ότι κατεβαινουμε από επαρχία στην Αθήνα...αλλά το βλεπουμε σαν απόδραση....κλείνουμε ωραία ξενοδοχεία, βγαίνουμε για φαγητό, ποτό και αν κάτσει ....έκατσε...ειδάλλως μας μένει το διήμερο....!!!!δουλευουμε μόνο για το τέκνο ....

Στόχευε για το φεγγάρι...ακόμη και αν αστοχήσεις θα βρεθείς κάπου ανάμεσα στα Αστέρια!!!;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια

 

Είμαι 30 ετών, έχω ένα παιδί 4 ετών το οποίο μας ήρθε σαν από θαύμα με ελάχιστη προσπάθεια. Το σπέρμα είχε χάλια κινητικότητα και ήταν γύρω στα 5 εκατομύρια υποθέτω λόγω κυρσοκοίλης. Τώρα που αυτό φτιάχτηκε, το σπέρμα είναι και πάλι μέτριο, γύρω στα 20 - 25 εκατομύρια με οκ κινητικότητα.

 

Τα τελευταία δύο χρόνια προσπαθούσαμε για ακόμη ένα μωράκι το οποίο δεν ερχόταν με τίποτα. Έτσι κάναμε τρεις φορές σπερματέγχυση με διέγερση, ( έκανα 3 - 3 - 8(!) ωάρια με ενέσεις και χαπάκια), το σπέρμα ήταν οκ, αλλά πάλι τίποτα.

 

Έτσι είπαμε να προχωρήσουμε σε εξωσωματική σε φυσικό κύκλο και πάω για ωολήψία την Πέμπτη. Ο γιατρός είπε ότι θα κάνουν μικρογονιμοποίηση και ακολούθως θα το αφήσουν μέχρι το στάδιο της βλαστοκύστης.

 

Θα ήθελα παρακαλώ πολύ τα φώτα σας. Πιστεύετε ότι υπάρχει πιθανότητα να μείνω έγκυος? Και κατά δεύτερο, μου φαίνεται πολύ απίθανο με ένα μόνο ωάριο να πετύχει και να γίνει και βλαστοκύστη.... Μου ακούγεται δύσκολο να φθάσει ένα μόνο ωάριο στο στάδιο της βλαστοκύστης...

 

Τι λέτε εσείς?

 

Να σημειώσω ότι δεν θέλω να κάνω κανονική εξωσωματική λόγω βεβαρημένου οικογενειακού ιστορικού με καρκίνο.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

kalimera,

euxomai ola na pane kala, apo oso kserw ta farmaka tis eksosomatikis exoun apenexopoihthei se themata pou aforoun ton karkino, pantos opws k na exei tetoiou eidous anysixies pistevw prepei na tis exeis mono an kaneis polles eksosomatikes! rwta kalutera enan empeiro giatro gia na eisai sigouri!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Πραγματικά η όποια γνώμη αυτή τη στιγμή με βοηθά αφάνταστα γιαυτό θα θερμοπαρακαλούσα όλα τα κορίτσια για τα φώτα τους. Υπα΄ρχουν πολύ έμπειρες εδώ από οτι καταλαμβαίνω.

 

Ο γιατρός συμφωνεί μαζί σου για την απενεχοποίηση, παρόλα αυτά όμως λέει ότι υπάρχει αυτό το ένα στο εκατομύριο, που επειδή εγώ έχω ένα παιδί και του χρωστάω να μέινω δίπλα του, είναι ένα ρίσκο που δεν θέλω με τίποτα να πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι. Δυστυχώς ήταν αδύνατον να φθάσει το ωάριο ο γιατρός, οπότε τζάμπα τόοοοσος πόνος (ήμουνα ξύπνια συνέχεια)

 

Και τώρα τι? Τι θα με συμβουλεύατε? Να προσπαθήσουμε κι άλλο μόνοι μας ή να πάμε για εξωσωματική?

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσες να μαζεψεις λιγα ωραρια 3-4 μηνες (φυσικο κυκλο)χωρις φαρμακα και μετα να προχωρησεις σε εμβρυομεταφορα.ετσι αυξανοντε και η πιθανοτητες σου!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια μου γειά σας

Αποφάσισα να πάρω το θέμα στα χέρια μου και έκανα πλήρη ορμονολογικό έλεγχο κτλ. Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι η αντίσταση στην ινσουλίνη μου δεν είναι καλή. Στο εργαστήριο μου εξήγησαν ότι αυτό έχει να κάνει με τισ πολυκηστικές ωοθήκες και ότι η λύση είναι απλή και λέγεται glucophage.

Τι λέτε εσείς? Να σημειώσω ότι έχω μεγάλο κύκλο, η περίοδος δεν είναι ποτέ κανονική. Μήπως και δεν είναι καλά τα ωάρια μου? Μήπως ο λόγος που δεν έπιασε το ωάριο ο γιατρός στην ωοληψία ήταν επειδή δεν είχα καν ωάριο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Σε αυτό τον κύκλο το χάσαμε το αυγουλάκι. Πήγα σήμερα για ωοληψία αλλά είχε σπάσει το πρωί.

Πάμε για τον επόμενο. Ο γιατρός προτεινε να βρω ανταγωνιστές και γοναδοτροπίνες...

Χαλάστηκα αρκετά...

149fp3.pnga>
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό τον κύκλο το χάσαμε το αυγουλάκι. Πήγα σήμερα για ωοληψία αλλά είχε σπάσει το πρωί.

Πάμε για τον επόμενο. Ο γιατρός προτεινε να βρω ανταγωνιστές και γοναδοτροπίνες...

Χαλάστηκα αρκετά...

Σε καταλαβαίνω, αλλά μην το βάζεις κάτω!! Δεν ξέρω την ιστορία σου, αλλά αυτή είναι σχετικά απλή μέθοδος και νομίζω ότι αξίζει τον κόπο...θα το πετύχετε...να το πιστέψεις!!

Επειδή εγώ έχω περάσει πάρα πολλά μέχρι τώρα και θα ξαναμπώ στη διαδικασία του φυσικού κύκλου αυτό το μήνα, τί είναι οι ανταγωνιστές? Πώς μου έχει ξεφύγει αυτός ο όρος? Οι γοναδοτροπίνες ξέρω τί είναι, αλλά στο φυσικό κύκλο πού κολλάνε? Να αρχίσεις να παίρνεις ορμόνες δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω, αλλά μην το βάζεις κάτω!! Δεν ξέρω την ιστορία σου, αλλά αυτή είναι σχετικά απλή μέθοδος και νομίζω ότι αξίζει τον κόπο...θα το πετύχετε...να το πιστέψεις!!

Επειδή εγώ έχω περάσει πάρα πολλά μέχρι τώρα και θα ξαναμπώ στη διαδικασία του φυσικού κύκλου αυτό το μήνα, τί είναι οι ανταγωνιστές? Πώς μου έχει ξεφύγει αυτός ο όρος? Οι γοναδοτροπίνες ξέρω τί είναι, αλλά στο φυσικό κύκλο πού κολλάνε? Να αρχίσεις να παίρνεις ορμόνες δηλαδή?

 

Δεν το βάζω κάτω, εξάλλου έχω την κορούλα μου από φκ.

Οι ανταγωνιστές π.χ cetrotide, καθυστερούν την αύξηση της LH και δίνουν την δινατότητα στο ωάριο να μεγαλώσει κι' άλλο πριν σπάσει. Είναι ενέσεις και μπορεί να χρειαστεί να κάνεις μια ή δύο πριν την pregnyl. Τότε οι πιθανότητες να το χάσεις είναι πολύ μικρές. Απλά όταν πάρεις ανταγωνιστές καλό είναι να πάρεις και μικρή δόση από γοναδοτροπίνες μαζί. Αυτό λέγεται τροποποιημένος φυσικός κύκλος. Και νομίζω ότι είναι πιο εύκολα να έχεις αποτέλεσμα. Αν και έχεις το μειονέκτημα των φαρμάκων.

Πάντα όμως εξαρτάται από την περίπτωση. Μιλάω για εμένα που έχω υψηλή FSH.

149fp3.pnga>
Link to comment
Share on other sites

Δεν το βάζω κάτω, εξάλλου έχω την κορούλα μου από φκ.

Οι ανταγωνιστές π.χ cetrotide, καθυστερούν την αύξηση της LH και δίνουν την δινατότητα στο ωάριο να μεγαλώσει κι' άλλο πριν σπάσει. Είναι ενέσεις και μπορεί να χρειαστεί να κάνεις μια ή δύο πριν την pregnyl. Τότε οι πιθανότητες να το χάσεις είναι πολύ μικρές. Απλά όταν πάρεις ανταγωνιστές καλό είναι να πάρεις και μικρή δόση από γοναδοτροπίνες μαζί. Αυτό λέγεται τροποποιημένος φυσικός κύκλος. Και νομίζω ότι είναι πιο εύκολα να έχεις αποτέλεσμα. Αν και έχεις το μειονέκτημα των φαρμάκων.

Πάντα όμως εξαρτάται από την περίπτωση. Μιλάω για εμένα που έχω υψηλή FSH.

Σωστα τα λες...κατάλαβα και σ'ευχαριστώ για την πληροφόρηση. Ομολογώ ότι δε θέλω να βάλω άλλα φάρμακα μέσα μου, εάν δεν είναι απολύτως απαραίτητο... Εμένα δύο φορές που δοκίμασα ήταν κυστικά και την τρίτη, που δεν έκανα τέτοια προσπάθεια, έμεινα έγκυος μόνη μου! Δυστυχώς όμως το έχασα στην πορεία...

Πάντως, να ξέρεις, ότι είσαι τυχερή που έχεις ένα παιδάκι και η άποψή μου είναι ότι δε χρειάζεται να επιβαρύνουμε πολύ τους οργανισμούς και τις ψυχολογίες μας εφόσον έχουμε ένα πλάσμα να δώσουμε και να πάρουμε αγάπη! Παρ'ολ΄αυτά, σου εύχομαι κάθε επιτυχία, με οποιονδήποτε τρόπο επιλέξεις! Και μην ξεχνάς ποτέ, ότι η φύση είναι όλο εκπλήξεις!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βάζω κάτω, εξάλλου έχω την κορούλα μου από φκ.

Οι ανταγωνιστές π.χ cetrotide, καθυστερούν την αύξηση της LH και δίνουν την δινατότητα στο ωάριο να μεγαλώσει κι' άλλο πριν σπάσει. Είναι ενέσεις και μπορεί να χρειαστεί να κάνεις μια ή δύο πριν την pregnyl. Τότε οι πιθανότητες να το χάσεις είναι πολύ μικρές. Απλά όταν πάρεις ανταγωνιστές καλό είναι να πάρεις και μικρή δόση από γοναδοτροπίνες μαζί. Αυτό λέγεται τροποποιημένος φυσικός κύκλος. Και νομίζω ότι είναι πιο εύκολα να έχεις αποτέλεσμα. Αν και έχεις το μειονέκτημα των φαρμάκων.

Πάντα όμως εξαρτάται από την περίπτωση. Μιλάω για εμένα που έχω υψηλή FSH.

 

mirini καλη επιτυχία στις προσπάθειές σου!!! να χαίρεσαι το παιδάκι σου!!!

Σε αυτόν τον κύκλο που έκανες και το έχασες το αυγουλάκι είχες πάρει cetrotide και δόση γοναδοτροπινών;; ή ήταν εντελώς φυσικός ο κύκλος;;

Σε ποιο γιατρό είσαι, αν δεν θέλεις να το πεις δημόσια στείλε μου πμ

Link to comment
Share on other sites

Σωστα τα λες...κατάλαβα και σ'ευχαριστώ για την πληροφόρηση. Ομολογώ ότι δε θέλω να βάλω άλλα φάρμακα μέσα μου, εάν δεν είναι απολύτως απαραίτητο... Εμένα δύο φορές που δοκίμασα ήταν κυστικά και την τρίτη, που δεν έκανα τέτοια προσπάθεια, έμεινα έγκυος μόνη μου! Δυστυχώς όμως το έχασα στην πορεία...

Πάντως, να ξέρεις, ότι είσαι τυχερή που έχεις ένα παιδάκι και η άποψή μου είναι ότι δε χρειάζεται να επιβαρύνουμε πολύ τους οργανισμούς και τις ψυχολογίες μας εφόσον έχουμε ένα πλάσμα να δώσουμε και να πάρουμε αγάπη! Παρ'ολ΄αυτά, σου εύχομαι κάθε επιτυχία, με οποιονδήποτε τρόπο επιλέξεις! Και μην ξεχνάς ποτέ, ότι η φύση είναι όλο εκπλήξεις!!

Λυπάμαι πολύ για την παλλινδρομη σου, είναι από τους χειρότερους εφιάλτες μου :(

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, και εγώ δεν θέλω φάρμακα και ένας από τους λόγους είναι το ότι έχω ήδη ένα παιδάκι. Και γι' αυτό νιώθω εξαιρετικά τυχερή! Το ωάριο σε αυτό τον κύκλο δεν το χάσαμε καταλάθως, θα μπορούσα να κάνω ωοληψία την Δευτέρα αλλά δεν θα ήταν αρκετά μεγάλο και γι' αυτό επιλέξαμε να το ρισκάρουμε για Τρίτη, μόνο που μας την έκανε.

Στις εκπλήξεις πιστεύει ο άντρας μου εγώ όμως το θαυματάκι μου το έχω ήδη στο σπίτι και ας μην ήρθε δια της φυσικής οδού, οπότε θα ήμουν αχάριστη να περίμενα και μια φυσική σύλληψη. Εξάλλου 6 χρόνια τώρα δεν... Πάλι ποτέ δεν ξέρεις...

 

mirini καλη επιτυχία στις προσπάθειές σου!!! να χαίρεσαι το παιδάκι σου!!!

Σε αυτόν τον κύκλο που έκανες και το έχασες το αυγουλάκι είχες πάρει cetrotide και δόση γοναδοτροπινών;; ή ήταν εντελώς φυσικός ο κύκλος;;

Σε ποιο γιατρό είσαι, αν δεν θέλεις να το πεις δημόσια στείλε μου πμ

 

Όχι σε αυτό τον κύκλο έκανα μόνο Pregnyl. 'Εχεις πμ.

149fp3.pnga>
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημέρα κορίτσια...

στον φυσικο ειναι καλύτερα να παιρνεις 1 να το γονιμοποιεις και να το βαζεις ή να μαζεύεις 3 στην καταψυξη και μετα?

 

Kαλησπέρα κι από μένα!!Και γω ενδιαφέρομαι για εξωσωματική σε φυσικό κύκλο.Είμαι 35 και η γυναικολόγος μου μου μίλησε γι αυτό.Συνεργάζεται με το Λητώ,τη μονάδα απαραγωγικής ιατρικής.Τί πληροφορίες έχετε γι αυτό το κέντρο??Επίσης,ποτε τί ποσοστά επιτυχίας έχει και ποιό το κόστος???:)

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα κι από μένα!!Και γω ενδιαφέρομαι για εξωσωματική σε φυσικό κύκλο.Είμαι 35 και η γυναικολόγος μου μου μίλησε γι αυτό.Συνεργάζεται με το Λητώ,τη μονάδα απαραγωγικής ιατρικής.Τί πληροφορίες έχετε γι αυτό το κέντρο??Επίσης,ποτε τί ποσοστά επιτυχίας έχει και ποιό το κόστος???:)

Καλησπέρα! Εγώ σ'αυτό το συγκεκριμένο κέντρο κάνω τα τελευταία 2-3 χρόνια τις προσπάθειές μου. Δε γνωρίζω τα ποσοστά επιτυχίας, γιατί δεν τα έχω ρωτήσει ποτέ! Εμπιστεύομαι το γιατρό μου και αυτό μου αρκεί. Είναι σοβαρός σαν χώρος, αρκετά μικρότερος και πιο οικογενειακός σε σχέση με τα μεγάλα και διάσημα κέντρα, όπου νιώθεις σαν ένας ψύλλος στ'αχυρα και νιώθεις σε κάθε σου βήμα την εμπορευματοποίησή σου. Τα έχω δοκιμάσει κι αυτά και με κλειστά μάτια λέω όχι. Προτιμώ σαφώς το κέντρο που βρίσκομαι τώρα. Είναι επίσης καθαρό και όλοι οι συνεργάτες του χώρου νιώθω ότι έχουν εμπειρία και γνώση.

Σχετικά με το κόστος, ίσως από περίπτωση σε περίπτωση διαφέρει και φυσικά και αυτοί δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα, μια χαρά εισπράτουν τα πάντα! Πιθανά εγώ, λόγω του ότι δυστυχώς είμαι "καλή πελάτισσα" να έχω καλύτερες τιμές, αλλά δεν είμαι σίγουρη γι'αυτό!!

Για να μη σε κουράσω, επειδή μόλις ολοκλήρωσα τη διαδικασία φυσικού κύκλου, πρώτη φορά ολοκληρωμένα, και τώρα είμαι σε αναμονή αποτελεσμάτων, το συνολικό κόστος ωοληψίας και εμβρυομεταφοράς ήταν 1.100 ευρώ. 300 + 800 αντίστοιχα. Αυτό σημαίνει ότι εάν πάρουν το ωάριο και δεν είναι καλό, ή δε γονιμοποιηθεί, πληρώνεις μόνο τα 300 και ξεκινάς πάλι τον επόμενο μήνα.

Ελπίζω κάπως να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...