Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική σε φυσικό κύκλο?


Recommended Posts

Επειδη πηγα σε πολλους γιατρους και πηρα διαφορα πρωτοκολλα για χαμηλη ΑΜΗ για να διαλεξω τι θα κανω, οι περισσοτεροι προτεινουν το βραχυ (αλλοι με λιγο πιο μεγαλες δοσεις ορμονες και αλλοι με λιγοτερες), κανα-δυο προτειναν βραχυ με ανταγωνιστη, και ενας επεμενε στο μακρυ... Βγαλε ακρη τώρα! :-)

Ολα αυτα τα διαφορετικα πρωτοκολλα τα προτειναν αφου ειδαν το ιδιο ιστορικο φυσικα. Τι να πω, ειναι και τι εμπνευση εχει ο καθένας!

 

Από το αποτελεσμα κρινεται το τί ανταποκριση θα έχεις. Που να ξερουν οι γιατροί πως αντιδρα ο καθε οργανισμος. Σε στατιστικές βασιζονται και αυτοί, δεν έχουν μαντικές ικανοτητες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 906
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ευχαριστω κοριτσια, καταλαβα.

Ειμαι 36, δεν γονιμοποιηθηκε κανενα ωαριο, ποιοτητα χαλια .

Βεβαια ειχα κ θυροειδη στο 10, τωρα ελπιζω οτι καποιο Θα γονιμοποιηθει.

Μη φωναξετε, αλλα στη πρωτη εξωσωματικη καπνιζα. Εδω κ 2 μηνες το εκοψα, μηπως και βοηυησει και αυτο.. :oops:

Link to comment
Share on other sites

ersa o θυροειδής σου πρέπει να ρυθμιστει πριν την εξωσωματική. H TSH πρέπει να ειναι κατω από 2. Απαιραιτητη παρακολουθηση από ενδοκρινολόγο και πριν και στη διάρκεια και μετα την εγκυμοσυνη. Ισως γι΄ αυτό δεν γονιμοποιηθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κοριτσια, καταλαβα.

Ειμαι 36, δεν γονιμοποιηθηκε κανενα ωαριο, ποιοτητα χαλια .

Βεβαια ειχα κ θυροειδη στο 10, τωρα ελπιζω οτι καποιο Θα γονιμοποιηθει.

Μη φωναξετε, αλλα στη πρωτη εξωσωματικη καπνιζα. Εδω κ 2 μηνες το εκοψα, μηπως και βοηυησει και αυτο.. :oops:

 

Εrsa κι εγώ ανήκω σε αυτές με τη χαμηλή ΑΜΗ και σε αυτές που καπνίζουν... Το ελάττωσα (4-5 τσιγάρα την ημέρα) μόλις αποφασίστηκε η εξωσωματική... Μέχρι εκεί μπόρεσα!

 

Κορίτσια, θα ήθελα τα φὠτα σας για δύο ζητήματα:

1) τι σημαίνει βραχύ πρωτόκολλο με ανταγωνιστή;

2) νιώθατε πόνους τύπου κράμπες ή "σουβλιες" στην κοιλιά τις επόμενες μέρες της εμβρυομεταφοράς; Να αρχίσω να ανησυχώ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εrsa κι εγώ ανήκω σε αυτές με τη χαμηλή ΑΜΗ και σε αυτές που καπνίζουν... Το ελάττωσα (4-5 τσιγάρα την ημέρα) μόλις αποφασίστηκε η εξωσωματική... Μέχρι εκεί μπόρεσα!

 

Κορίτσια, θα ήθελα τα φὠτα σας για δύο ζητήματα:

1) τι σημαίνει βραχύ πρωτόκολλο με ανταγωνιστή;

2) νιώθατε πόνους τύπου κράμπες ή "σουβλιες" στην κοιλιά τις επόμενες μέρες της εμβρυομεταφοράς; Να αρχίσω να ανησυχώ;

 

καλα η Marian και Sunty θα στο εξηγήσουν καλύτερα αλλά μία σύντομη απάντηση είναι ότι διαρκεί η λήψη φαρμάκων από 6-10 μέρες και είναι συνδυασμός φαρμάκων και όχι μόνο puregon π.χ. τώρα επιστημονικά δεν μπορώ να τα πω...κράμπες εγώ τουλάχιστον δεν είχα. πάρε τον γιατρό να του το πεις αν συνεχίζονται

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κορίτσια! Τα πράγματα εξελίχθηκαν πολύ γρήγορα...σχεδόν προτού συνειδητοποιήσω τι μου συμβαίνει. Την Παρασκευή θα ξέρω την έκβαση...

 

MarianS, ευχαριστώ για τον σύνδεσμο. Διάβασα αρκετά κατατοπιστικά πράγματα.

 

Φιλιά σε όλες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι πίκρα κ πόνος είναι αυτός σήμερα βρε κορίτσια???

Λέτε να είμαι στα όρια της κατάθλιψης????

Αραγε δεν υπάρχει στοπ στον πόνο??

 

Κι εγώ σήμερα ξύπνησα με βαριά διάθεση... άρχισε να πρήζεται και το στήθος μου και μελαγχόλησα κάπως.

 

Αλλά, εσύ, βροχερή μου, γιατί νιώθεις έτσι; Όχι και κατάθλιψη!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σήμερα ξύπνησα με βαριά διάθεση... άρχισε να πρήζεται και το στήθος μου και μελαγχόλησα κάπως.

 

Αλλά, εσύ, βροχερή μου, γιατί νιώθεις έτσι; Όχι και κατάθλιψη!

 

 

iokasti νομίζω πως όταν πρήζεται το στήθος είναι καλό σημάδι!!!!

Πως νιώθεις που είσαι σε αναμονή??

 

Δεν ξέρω γιατί έχω ¨βάρος¨ στο στήθος απο το πρωί....

Ελπίζω να περάσει.....

mQsAp3.png
Link to comment
Share on other sites

iokasti νομίζω πως όταν πρήζεται το στήθος είναι καλό σημάδι!!!!

Πως νιώθεις που είσαι σε αναμονή??

 

Δεν ξέρω γιατί έχω ¨βάρος¨ στο στήθος απο το πρωί....

Ελπίζω να περάσει.....

 

Ελπίζω το βάρος να μη σχετίζεται με τη διαδικασία που περνάμε όλες μας...

 

Όσο για το στήθος... το δικό μου πάντα πρήζεται πριν από την περίοδο. Δεν έχω και τόσο καλό προαίσθημα, αλλά διατηρώ την ψυχραιμία μου. Θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, νομίζω ότι η περίοδος με πλησιάζει ολοένα και πιο απειλητικά. Μετά το πρήξιμο στο στήθος, με έχουν πιάσει και πόνοι στη μέση... κλασσικά συμπτώματα.

 

Ουφ!

Link to comment
Share on other sites

Ολοι παντως λενε οτι δεν μπορεις να προβλεπψεις βασει των συμπτωματων τι εγινε... Κανε υπομονη μεχρι την Παρασκευη... Το μονο σιγουρο ειναι οτι η θετικη σκεψη βοηθαει. Βγες καμια βολτίτσα, κανε ωραια πραγματα για να ξεχαστεις. Ο,τι ειναι να γινει θα γίνει! Καμια κοπελα που εμεινε εγκυος δεν το ειχε μαντεψει οτι ηταν εγκυος, ολες νομιζουν οτι ειναι περιοδος! Μην ψαχνεις για σημαδια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, νομίζω ότι η περίοδος με πλησιάζει ολοένα και πιο απειλητικά. Μετά το πρήξιμο στο στήθος, με έχουν πιάσει και πόνοι στη μέση... κλασσικά συμπτώματα. Ουφ!

Σωστά σου τα λέει η garufalia.Αυτά που μας περιγράφεις όσο είναι συμπτώματα περιόδου, άλλο τόσο είναι και συμπτώματα εγκυμοσύνης.Δεν έχεις παρά να επιστρατεύσεις όλη σου την υπομονή μέχρι να έρθει η μεγάλη μέρα των αποκαλύψεων...;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την εμψύχωση, κορίτσια!

 

Σήμερα Δευτέρα ξεκίνησε πάλι η δουλειά... δε μου μένει πολύς χρόνος για σκέψεις, οπότε πιστεύω ότι θα φτάσει πολύ γρήγορα η Παρασκευή.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια , ο γιατρος μου εδωσε τελικα εκτος απο puregon και 5 κουτια menopur. Δεν εχω περασει επιτροπη και στοιχιζουν ....... Ξερετε μηπως μπορουν να γραφτουν και αυτα;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια , ο γιατρος μου εδωσε τελικα εκτος απο puregon και 5 κουτια menopur. Δεν εχω περασει επιτροπη και στοιχιζουν ....... Ξερετε μηπως μπορουν να γραφτουν και αυτα;

 

 

Πριν απο 2 περίπου μήνες που πήρα menopur, ο φαρμακοποιός μου, μου είπε οτι αυτές δεν γράφονται...

mQsAp3.png
Link to comment
Share on other sites

μου έχουν περισσέψει 2 κουτιά. Αν τα θέλεις στείλε μου πμ.

αλλά μου κάνει εντύπωση...γιατί δεν σου έγραψε σπερματέγχυση να τα πάρεις από το φαρμακείο του εοπυυ;

 

κοριτσια , ο γιατρος μου εδωσε τελικα εκτος απο puregon και 5 κουτια menopur. Δεν εχω περασει επιτροπη και στοιχιζουν ....... Ξερετε μηπως μπορουν να γραφτουν και αυτα;
Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι τα θελω. Σε ευχαριστω πολυ για τη προσφορα. Θα ρωτησω και αυριο στο φαρμακειο αν μπορουν να μου ακυρωσουν τη παραγγελια γιατι μενω Θηβα κ μου τα στελνουν κουτι κουτι. Αυριο μαλλον θα αδιαθετησω κ δεν εχω τιποτα.. ..Ο γιατρος μου εγραψε και puregon 3000 μοναδες που τις πηρα απο τον εοπυ δωρεαν. Αν θελεις στειλε μου το τηλ σου να σε παρω αυριο ή απο το forum επικοινωνουμε. Ο,τι θελεις.

 

Σε ευχαριστω και να εχεις μια ωραια τελειομηνη εγκυμοσυνη

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου,

 

έκανα τη χοριακή μου και βγήκε θετική με τιμή 122. Τη Δευτέρα θα πάω για επανεξέταση! Μέχρι τώρα ήμουν ήρεμη και ψύχραιμη. Τώρα με έχει πιάσει άγχος...

 

Κύλησαν όλα τόσο γρήγορα και εύκολα, που φοβάμαι ότι η τύχη μου την έχει στημένη παρακάτω.

 

Προς το παρόν, πάντως, νιώθω σχεδόν δέος!!!

 

Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες. Και πιστεύω ότι αργά ή γρήγορα η συντριπτική πλειοψηφία θα τα καταφέρει. Σκεφθείτε ότι εγώ ήμουν από τις πιο δύσκολες περιπτώσεις. Τόσο που ο γιατρός δε μου έδινε καν ποσοστά για επιτυχία και... το αποτέλεσμα προς το παρόν είναι θετικό!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...