Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική σε φυσικό κύκλο?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 906
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Sunty, τα χρήματα δεν είναι καθόλου λίγα! Πάντως, εγώ μπήκα για πρώτη φορά στη διαδικασία. Μακάρι να είναι μπαμ και κάτω... και να μη χρειαστεί δεύτερη! Αν συμβεί αυτό, θα παίξω ΛΟΤΤΟ!

 

Elena Εγώ πήγα πρώτη φορά στις 19 Σεπτεμβρίου. Στις 26 δεν ήμουν... Ήμουν στις 28.

Link to comment
Share on other sites

iokasti τι έγινε? σε πήρανε τηλέφωνο?

elena ευχομαι θετικό αποτέλεσμα..

gogo πως είσαι?

ersa αποφάσισες πως θα κινηθείς?

sunty αρχισες συλλογή με φυσικούς?

 

Αντε, πότε θα περάσει αυτός ο μήνας επιτέλους?????

mQsAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας και πάλι. Είχα μέρες να μπω και διάβασα τα νέα σας από τους φυσικούς. Ιοκάστη μεγάλη τύχη να γονιμοποιηθεί!άντε με το καλό να προχωρήσει. Έλενα21 ακόμα στο περίμενε...υπομονή!Ακριβός ο φυσικός βρε κορίτσια... Sunty εσύ είσαι πιο οικονομικά εκεί που είσαι!

 

Λοιπόν, όπως σας υποσχέθηκα σας γράφω τα νέα μου. Η σπερματέγχυση έκανε το θαύμα της τελικά!Κάναμε το πρώτο υπέρηχο και όλα ήταν καλά. Ακούσαμε και καρδιά ακριβώς στις 6 εβδομάδες. Καλό σημάδι είπε γιατί είναι σχετικά νωρίς. Ελπίζω να έχουμε και καλή συνέχεια γιατί , κακά τα ψέματα, τώρα αρχίζουν νέα άγχη...

 

πολλά φιλιά σε όλες και καλά αποτελέσματα. Σας παρακολουθώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτή η δουλειά γινεται καθε μήνα. Γκρρρ!

 

Gogo όλα πανε κατ' ευχήν. Εδω που τα λεμε είναι πιο καλό το οτι έπιασες φυσιολογικά (γιατι αυτο που έκανες σαν φυσικο ειναι) παρα από εξωσωματική. Δεν επεμβαινει ανθρωπινο χερι. Η μικρογονιμοποιηση άλλωστε ενοχοποιειται και για μεγαλύτερο ποσοστο χρωμοσωμικών ανωμαλιών στο έμβρυο απ΄ ότι η φυσιολογική συλληψη.

Link to comment
Share on other sites

Βροχερή, Γωγώ και υπόλοιπα κορίτσια,

 

μου τηλεφώνησαν και μου είπαν ότι η διαίρεση προχωρά κανονικά, ο αριθμός των κυττάρων είναι αυτός που θέλουμε, υπάρχουν λίγες διασπάσεις, αλλά συνήθως αυτό συμβαίνει.

Αύριο θα είμαστε σε θέση να το βαθμολογήσουμε.

 

Τους ρώτησα αν θα προχωρήσουμε σε εμβρυομεταφορά ακόμα και σε περίπτωση που βαθμολογηθεί ως μέτριο ή ως κάτω του μετρίου και μου απάντησαν ναι, γιατί έχει προκύψει εγκυμοσύνη και από έμβρυα που χαρακτηρίστηκαν ως "κακά".

 

Αύριο, θα σας πω τα νέα!

 

Γωγώ, να σου πω την αλήθεια καταλαβαίνω απόλυτα αυτά τα νέα άγχη που νιώθεις... Δουλεύω με παιδιά και οικογένειες και τα ζω καθημερινά! Προσπάθησε να διώχνεις τις αρνητικές σκέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Iokasti, αφου έφτασε ως εδω ειναι κριμα να μην το βαλεις ακομα και μετριο (που το απευχομαι) να 'ναι. Το μόνο αρνητικό τα χρηματα. Αλλά έτσι και αλλιώς και στις κανονικές εξωσωματικές, με βαρκα την ελπίδα ειναι η κατασταση.

Πες μου κατι: την μερα της πρεγνυλ, τί μεγεθος ειχε το ωοθυλάκιο, ποσο ήταν η E2 και LH;

Link to comment
Share on other sites

Iokasti, αφου έφτασε ως εδω ειναι κριμα να μην το βαλεις ακομα και μετριο (που το απευχομαι) να 'ναι. Το μόνο αρνητικό τα χρηματα. Αλλά έτσι και αλλιώς και στις κανονικές εξωσωματικές, με βαρκα την ελπίδα ειναι η κατασταση.

Πες μου κατι: την μερα της πρεγνυλ, τί μεγεθος ειχε το ωοθυλάκιο, ποσο ήταν η E2 και LH;

 

Ε, ναι... θα το βάλω.

 

Την ημέρα της pregnyl δε θυμάμαι τι μέγεθος είχε το ωοθυλάκιο, αλλά τη μέρα της ωοληψίας ήταν 20 χιλ. Για τις τιμές των ορμονών δεν ξέρω να σου απαντήσω, αλλά ξέρω ότι αυτές ήταν που επιβεβαίωσαν την απόφαση για ωοληψία.

 

Τι ρόλο παίζουν αυτές οι πληροφορίες; Να αγχωθώ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ε, ναι... θα το βάλω.

 

Την ημέρα της pregnyl δε θυμάμαι τι μέγεθος είχε το ωοθυλάκιο, αλλά τη μέρα της ωοληψίας ήταν 20 χιλ. Για τις τιμές των ορμονών δεν ξέρω να σου απαντήσω, αλλά ξέρω ότι αυτές ήταν που επιβεβαίωσαν την απόφαση για ωοληψία.

 

Τι ρόλο παίζουν αυτές οι πληροφορίες; Να αγχωθώ;;;;

 

Τα 20 χιλ. ειναι πολυ καλό νουμερο, τα άλλα τα αξιολογει ο γιατρος και δεν υπαρχει λογος να ασχολεισαι και να αγχωνεσαι.

Ευχομαι καλή επιτυχια και να ακουσουμε μια τεραστια χοριακή

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γειά σας και πάλι. Είχα μέρες να μπω και διάβασα τα νέα σας από τους φυσικούς. Ιοκάστη μεγάλη τύχη να γονιμοποιηθεί!άντε με το καλό να προχωρήσει. Έλενα21 ακόμα στο περίμενε...υπομονή!Ακριβός ο φυσικός βρε κορίτσια... Sunty εσύ είσαι πιο οικονομικά εκεί που είσαι!

 

Λοιπόν, όπως σας υποσχέθηκα σας γράφω τα νέα μου. Η σπερματέγχυση έκανε το θαύμα της τελικά!Κάναμε το πρώτο υπέρηχο και όλα ήταν καλά. Ακούσαμε και καρδιά ακριβώς στις 6 εβδομάδες. Καλό σημάδι είπε γιατί είναι σχετικά νωρίς. Ελπίζω να έχουμε και καλή συνέχεια γιατί , κακά τα ψέματα, τώρα αρχίζουν νέα άγχη...

 

πολλά φιλιά σε όλες και καλά αποτελέσματα. Σας παρακολουθώ!

 

 

Gogo μου πολυ ευχαριστα τα νεα σου κοριτσακι!! Μπραβο πολυ χαρηκα.

 

Ειναι λογικο να εχεις αγχος αλλα να σκεφτεσαι θετικα. Ολα θα πανε καλα!!! Να εχεις μια τελεια εγκυμοσυνη κοριτσακι μου!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, κάναμε την εμβρυομεταφορά. Το έμβρυο βαθμολογήθηκε ως μέτριο, λόγω των διασπάσεων που ήταν στο 30%-50%. Ωστόσο, τα κύτταρα ήταν 7, όσα δηλαδή έπρεπε να είναι και η εμβρυολόγος με ενημέρωσε ότι η διαίρεση είχε ήδη ξεκινήσει από την 26η ώρα, πράγμα που όπως διάβασα σε μία έρευνα είναι θετική ένδειξη...

 

Τώρα πια... θα φροντίσει η φύση και εμείς θα περιμένουμε καρτερικά!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, κάναμε την εμβρυομεταφορά. Το έμβρυο βαθμολογήθηκε ως μέτριο, λόγω των διασπάσεων που ήταν στο 30%-50%. Ωστόσο, τα κύτταρα ήταν 7, όσα δηλαδή έπρεπε να είναι και η εμβρυολόγος με ενημέρωσε ότι η διαίρεση είχε ήδη ξεκινήσει από την 26η ώρα, πράγμα που όπως διάβασα σε μία έρευνα είναι θετική ένδειξη...

 

Τώρα πια... θα φροντίσει η φύση και εμείς θα περιμένουμε καρτερικά!

 

Mπράβο iokasti,ευχομαι θετικά αποτελέσματα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Είσαι ξάπλα? τι σου είπαν απο το κέντρο??

mQsAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Sunty και εμένα η μικρογονιμοποίηση δεν μου είχε κάτσει καλά αλλά τι να κάνεις με τα 3 ωάρια?αυτό διάλεξε ο γιατρός...σε καταλαβαίνω αλλά είμαι σίγουρη ότι αυτή την φορά θα τα καταφέρεις ρε γαμώτο-έχεις κάνει φοβερή προσπάθεια και σωστά βήματα.

iokasti με το καλό!καλά μου ακούγονται τα νέα!

και στα άλλα κορίτσια σε αυτό το πόστ, θα σας παρακολουθώ είπαμε!καλή συνέχεια σε όλες μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ όλες για τις ευχές... Ευτυχώς, είμαι πολύ ήρεμη και ψύχραιμη. Δεν είμαι τελείως ξάπλα... Κάνω δύο δουλειές και επέλεξα για 2-3 μέρες να κόψω την πιο κουραστική. Ρώτησα το γιατρό και ήταν σύμφωνος. Στην πραγματικότητα, μου είπε ότι λίγη σημασία έχει.

 

Θα κάνω χωριακή στις 18 του μηνός... 10 μερούλες είναι μόνο. Θα περάσουν μέχρι να πω "κύμινο"!

Link to comment
Share on other sites

Καλη σας μέρα!!!

Σας διαβάζω τις τελευταίες μέρες, μιας και μπήκα κι εγώ στην ομάδα της εξωσωματικής σε φυσικό κύκλο.

Είμαι 39,5 χρόνων και ήδη έχουμε ένα πιτσιρίκι 3,5 χρόνων περίπου (φυσιολογική και γρήγορη σύλληψη).Εκτοτε προσπαθούμε για το 2ο ανεπιτυχώς.Μόλις πριν ένα μήνα μάθαμε τελικά ότι το πρόβλημά μας είναι κιρσοκήλη προχωρημένου βαθμού του συζύγου.Λαμβάνοντας,λοιπόν, υπόψην και την ηλικία μου, οι γιατροί έκριναν οτι πιο αποτελεσματικό για την περίπτωσή μας θα είναι όχι επέμβαση κιρσοκήλης, αλλά εξωσωματική.

Στο δια ταύτα τώρα: Μόλις αυτόν τον μήνα ξεκινήσαμε εξωσωματική σε φυσικό κύκλο (αυτό πρότεινε ο γιατρός αφού έχω κανονικές ωορρηξίες και ήδη ένα παιδάκι).Παρακολουθήσαμε υπερηχογραφικά το ωάριο.

Πέμπτη πρωί είχε φτάσει στα 16 χιλιοστά.Καναμε στο καπάκι αιματολογική LH, για να δούμε μήπως και ξεκίνησε η διαδικασία της ωορρηξίας(δεν έδειξε κάτι τέτοιο) και μου είπαν το βράδυ να κάνω την pregnyl.Μετά απο 36 ώρες (το Σάβατο το πρωί)και ενώ στο μεταξύ είχα πολλά υγρά και κάποια τραβηγματάκια από την παραμονή,πήγα για ωοληψία και στον υπέρηχο μου είπαν ότι είχε ήδη γίνει η ωορρηξία!!!:shock: Εμεινα ολίγον κάγκελο, δεδομένου ότι δεν την ήξερα αυτήν την παράμετρο (κάτι είχα ακούσει , αλλά νόμιζα πως αυτό ήταν υπό έλεγχο από την Πέμπτη και μετά).

Οπότε τώρα, αναγκαστικά θα περιμένουμε τον άλλον κύκλο...:(

1) Πόσο σύνηθες είναι αυτό που μας συνέβη?

2) Υπάρχει κάτι παραπάνω που θα έπρεπε να γίνει από την μεριά του κέντρου για στενότερο μαρκάρισμα του ωοθυλακίου?

Είναι δικός τους κακός χειρισμός ή απλά είναι αστάθμητος παράγοντας?

3) Εντέλει ποιά ώρα μπορεί να έγινε η ωορρηξία?

4) Υπάρχει πιθανότητα να κάνεις pregnyl και, παρόλαυτα, να σπάσει το ωοθυλάκιο?

5) Πώς να το χειριστώ την επόμενη φορά,αν και πάλι έχω ενδείξεις από το σώμα μου?

6) Δεν θα έπρεπε απο το κέντρο να μου τηλεφωνήσουν, για να δω κάποιον γιατρό και να μου εξηγήσει τί ακριβώς έγινε και πώς θα κινηθούμε από δω και πέρα ή είναι υπερβολική η απαίτησή μου?Η επόμενη επαφή μου μαζί τους θα είναι μόνο όταν θα έρθει η περίοδος? Ετσι γίνεται ή σε άλλα κέντρα είναι πιο ενημερωτικοί και κατατοπιστικοί?

Αχ sorry για το μακροσκελές μήνυμά μου, αλλά πάντα το πρώτο μήνυμα είναι μπόλικο, καθότι γράφεις και τα απολύτως απαραίτητα ιστορικά στοιχεία...:)

Link to comment
Share on other sites

Καλη σας μέρα!!!

Σας διαβάζω τις τελευταίες μέρες, μιας και μπήκα κι εγώ στην ομάδα της εξωσωματικής σε φυσικό κύκλο.

Είμαι 39,5 χρόνων και ήδη έχουμε ένα πιτσιρίκι 3,5 χρόνων περίπου (φυσιολογική και γρήγορη σύλληψη).Εκτοτε προσπαθούμε για το 2ο ανεπιτυχώς.Μόλις πριν ένα μήνα μάθαμε τελικά ότι το πρόβλημά μας είναι κιρσοκήλη προχωρημένου βαθμού του συζύγου.Λαμβάνοντας,λοιπόν, υπόψην και την ηλικία μου, οι γιατροί έκριναν οτι πιο αποτελεσματικό για την περίπτωσή μας θα είναι όχι επέμβαση κιρσοκήλης, αλλά εξωσωματική.

Στο δια ταύτα τώρα: Μόλις αυτόν τον μήνα ξεκινήσαμε εξωσωματική σε φυσικό κύκλο (αυτό πρότεινε ο γιατρός αφού έχω κανονικές ωορρηξίες και ήδη ένα παιδάκι).Παρακολουθήσαμε υπερηχογραφικά το ωάριο.

Πέμπτη πρωί είχε φτάσει στα 16 χιλιοστά.Καναμε στο καπάκι αιματολογική LH, για να δούμε μήπως και ξεκίνησε η διαδικασία της ωορρηξίας(δεν έδειξε κάτι τέτοιο) και μου είπαν το βράδυ να κάνω την pregnyl.Μετά απο 36 ώρες (το Σάβατο το πρωί)και ενώ στο μεταξύ είχα πολλά υγρά και κάποια τραβηγματάκια από την παραμονή,πήγα για ωοληψία και στον υπέρηχο μου είπαν ότι είχε ήδη γίνει η ωορρηξία!!!:shock: Εμεινα ολίγον κάγκελο, δεδομένου ότι δεν την ήξερα αυτήν την παράμετρο (κάτι είχα ακούσει , αλλά νόμιζα πως αυτό ήταν υπό έλεγχο από την Πέμπτη και μετά).

Οπότε τώρα, αναγκαστικά θα περιμένουμε τον άλλον κύκλο...:(

1) Πόσο σύνηθες είναι αυτό που μας συνέβη?

2) Υπάρχει κάτι παραπάνω που θα έπρεπε να γίνει από την μεριά του κέντρου για στενότερο μαρκάρισμα του ωοθυλακίου?

Είναι δικός τους κακός χειρισμός ή απλά είναι αστάθμητος παράγοντας?

3) Εντέλει ποιά ώρα μπορεί να έγινε η ωορρηξία?

4) Υπάρχει πιθανότητα να κάνεις pregnyl και, παρόλαυτα, να σπάσει το ωοθυλάκιο?

5) Πώς να το χειριστώ την επόμενη φορά,αν και πάλι έχω ενδείξεις από το σώμα μου?

6) Δεν θα έπρεπε απο το κέντρο να μου τηλεφωνήσουν, για να δω κάποιον γιατρό και να μου εξηγήσει τί ακριβώς έγινε και πώς θα κινηθούμε από δω και πέρα ή είναι υπερβολική η απαίτησή μου?Η επόμενη επαφή μου μαζί τους θα είναι μόνο όταν θα έρθει η περίοδος? Ετσι γίνεται ή σε άλλα κέντρα είναι πιο ενημερωτικοί και κατατοπιστικοί?

Αχ sorry για το μακροσκελές μήνυμά μου, αλλά πάντα το πρώτο μήνυμα είναι μπόλικο, καθότι γράφεις και τα απολύτως απαραίτητα ιστορικά στοιχεία...:)

 

Θα σου απαντησω εγω στην ερωτήσεις σου ως έμπειρη πια των φυσικών κύκλων:

1) Αυτό που σου συνεβη είναι πολυ συνηθες. Είναι το πρωτο σταδιο επιτυχιας, δηλ. να το προλαβουμε. Το δευτερο είναι να γονιμοποιηθει, το τριτο να διαιρεθει και το τέταρτο να εμφυτευτει. Απλά δεν πέρασες το πρωτο σταδιο. Οι φυσικοι κύκλοι τα χουν αυτά.

2) Πολυ σημαντικές εξετασεις ειναι οι LH kai E2. Eλπίζω να τις έκανες και να μην σε πήγαν για πρεγνυλ μόνο από το μεγεθος του ωοθυλακιου

3) Η ωορρηξία γινεται μετα από 36 ωρες αφου κανεις την πρεγνυλ. Καμια φορά όμως μπορει να γινει και νωριτερα από τις 36 ωρες. Επεσες σε αυτή τη περιπτωση

4) Οπως ειπα παραπανω, ειναι συνηθες

5) Από τη στιγμη που κανεις φυσικο κύκλο με γιατρο, αυτός αποφασιζει για το ποτε. Απλά έχε υπόψην ότι δεν ειναι όλοι οι γιατροί γνωστες των φυσικών κύκλων. Π΄ρεπει να πας σε γιατρό που τους ξερει, τους δουλευει και έχει επιτυχιες σε αυτόν

6) Μπορεις να συζητησεις μαζι του αλλά αν έχεις αποφασισει μονο με φυσικους να κινηθεις απλά πηγαινεις τον άλλο μήνα και στον πρωτο υπέρηχο τα συζητατε. Θα σου προτεινα τον επόμενο μηνα να κανεις ένα τροποποιημενο φυσικο για να το προλαβεις στα σιγουρα. Συνηθως δινουν μικρες δοσεις γοναδοτροπινων και ανταγωνιστων τις 4 τελευταιες μερες.

 

Μην αγχωνεσαι, δεν ειναι τιποτα αυτό που σου συνεβη! Καλή επιτυχια τον επόμενο μήνα.

Link to comment
Share on other sites

1)Απλά δεν πέρασες το πρωτο σταδιο.Πωπω...κατευθείαν μεταξεταστέα!!!

2) Πολυ σημαντικές εξετασεις ειναι οι LH kai E2. Eλπίζω να τις έκανες και να μην σε πήγαν για πρεγνυλ μόνο από το μεγεθος του ωοθυλακιου.Την ίδια ώρα που έκανα τον τελευταίο υπέρηχο, έκανα και μια LH, η οποία δεν έδειξε αρχόμενη ωορρηξία.Φυσικά την 3η μέρα της περιόδου είχα κάνει τις σχετικές ορμονικές, οι οποίες ήταν πολύ καλές.

3) Η ωορρηξία γινεται μετα από 36 ωρες αφου κανεις την πρεγνυλ. Καμια φορά όμως μπορει να γινει και νωριτερα από τις 36 ωρες. Επεσες σε αυτή τη περιπτωση.Αρα ελικά σπάει και πριν τις 36 ώρες, παρά την ένεση...:rolleyes:

4) Οπως ειπα παραπανω, ειναι συνηθες

5) Από τη στιγμη που κανεις φυσικο κύκλο με γιατρο, αυτός αποφασιζει για το ποτε. Απλά έχε υπόψην ότι δεν ειναι όλοι οι γιατροί γνωστες των φυσικών κύκλων. Π΄ρεπει να πας σε γιατρό που τους ξερει, τους δουλευει και έχει επιτυχιες σε αυτόν.Θα ήμουν ευγνώμων, αν κάποια κοπέλα μου πρότεινε με πμ έναν τέτοιον γιατρό στη Θεσσαλονίκη(για να εχω κάποια εναλλακτική)

6) Μπορεις να συζητησεις μαζι του αλλά αν έχεις αποφασισει μονο με φυσικους να κινηθεις απλά πηγαινεις τον άλλο μήνα και στον πρωτο υπέρηχο τα συζητατε. Θα σου προτεινα τον επόμενο μηνα να κανεις ένα τροποποιημενο φυσικο για να το προλαβεις στα σιγουρα. Συνηθως δινουν μικρες δοσεις γοναδοτροπινων και ανταγωνιστων τις 4 τελευταιες μερες.Σκεφτήκαμε κι εμείς την εκδοχή του τροποποιημένου (φυσικά έχουμε ενημερωθει γι΄αυτήν την επιλογή μέσω του ιερού internet και όχι από τον γιατρό) και θα θέλαμε να τη συζητήσουμε.

 

Μην αγχωνεσαι, δεν ειναι τιποτα αυτό που σου συνεβη! Καλή επιτυχια τον επόμενο μήνα.Σ΄ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για την άμεση απάντησή σου...:D

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, πειτε μου κ εμενα τη γνωμη σας.Στη πρωτη εξωσωματικη, ειχα 3 ωαρια με βραχυ πρωτοκ puregon k menopur 4300 μοναδες, χαμηλη ΑΜΗ. Τωρα ζητησα νεο πρωτοκ απο τον γιατρο κ μου εδωσε μονο puregon 3000 μοναδες, βραχυ ξανα. Δεν τον βρηκα να μου εξηγησει. Σε τι ελπιζει δηλαδή; Δεν θα επρεπε να μου αλλαξει φαρμακα, να δοκιμαζε διαφορετικο συνδιασμο φαρμακων;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, πειτε μου κ εμενα τη γνωμη σας.Στη πρωτη εξωσωματικη, ειχα 3 ωαρια με βραχυ πρωτοκ puregon k menopur 4300 μοναδες, χαμηλη ΑΜΗ. Τωρα ζητησα νεο πρωτοκ απο τον γιατρο κ μου εδωσε μονο puregon 3000 μοναδες, βραχυ ξανα. Δεν τον βρηκα να μου εξηγησει. Σε τι ελπιζει δηλαδή; Δεν θα επρεπε να μου αλλαξει φαρμακα, να δοκιμαζε διαφορετικο συνδιασμο φαρμακων;

 

 

Για φυσικούς κύκλους σκέφτηκες????

mQsAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδη πηγα σε πολλους γιατρους και πηρα διαφορα πρωτοκολλα για χαμηλη ΑΜΗ για να διαλεξω τι θα κανω, οι περισσοτεροι προτεινουν το βραχυ (αλλοι με λιγο πιο μεγαλες δοσεις ορμονες και αλλοι με λιγοτερες), κανα-δυο προτειναν βραχυ με ανταγωνιστη, και ενας επεμενε στο μακρυ... Βγαλε ακρη τώρα! :-)

Ολα αυτα τα διαφορετικα πρωτοκολλα τα προτειναν αφου ειδαν το ιδιο ιστορικο φυσικα. Τι να πω, ειναι και τι εμπνευση εχει ο καθένας!

Link to comment
Share on other sites

ersa τα 3 ωαρια, αν ειναι ομοιομορφα ειναι πολυ καλό αποτέλεσμα. Μην ακους τους αριθμους που παιζουν, π.χ 20. Υπαρχουν και κοπέλες που κανουν 3, ειναι καλά και πιανουν παιδι. Από αυτα πόσα γονιμοποιηθηκαν;

 

Τα 300 πουρεγκον δεν νομιζω ότι θα αλλάξουν και πολύ το αποτέλεσμα. Παλι εκει γυρω θα κανεις, το θέμα ειναι να ειναι καλά και να γονιμοποιηθούν και να διαιρεθούν σωστα.

 

Το μακρυ πρωτοκόλλο θα μπορουσες να το δοκιμασεις, αν και υπαρχουν γιατροί που δεν το πιστευουν σε γυναικες μεγαλης ηλικίας (μετα 40). Εσυ δεν ξερω πόσο εισαι. Από την άλλη πολλές έχουν επιτυχια με το μακρυ, εξαρταται από τον οργανισμο.

 

Φυσικους μονο δεν θα στο συνιστουσα από τη στιγμη που έχεις έστω μικρη ανταποκριση στα φαρμακα (τα 3 ειναι καλύτερα από το 1) παρα μονο σε συνδυασμο με διεγερσεις. Δυο μήνες φυσικο, ένα μηνα διέγερση κλπ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...