Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οδηγίες παιδιάτρων προς αποφυγή..!!


Franklin

Recommended Posts

Κοίτα, υπάρχει κοπέλα στο φόρουμ που κάνει μικτή διατροφή από τη γέννηση του μωρού. Απλά μ' αυτό τον τρόπο κατάφερε να εδραιώσει την γαλουχία αλλά με πολύ μικρή παραγωγή. Μετά είναι πολύ χρονοβόρο και χρειάζεται επιμονή κι υπομονή για να αυξηθεί η παραγωγή.

 

Δεν συμβαίνει πάντα αυτό. Μάλλον για να το θέσω πιο σωστά, αυτό είναι σπάνιο να συμβεί. Τις περισσότερες φορές το μωρό αρχίζει να προτιμά την εύκολη ροή του μπιμπερό κι όχι τη δουλειά στο στήθος. Τα γεύματα με μπουκάλι αυξάνονται και οι θηλασμοί μειώνονται. Έτσι μειώνεται το ερέθισμα που παίρνει ο εγκέφαλος για να παράγει γάλα και η παραγωγή μειώνεται όσπου σταδιακά σταματάει και η γαλουχία και απογαλακτίζεται η μητέρα.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Δεν το κατάλαβα! :oops:

Ευχαριστώ πολύ!

 

Να το ξυπνάω δλδ το μωρό και ενδιάμεσα?

Νόμιζα ότι δεν πρέπει...

Συγχωρήστε την άγνοιά μου, προσπαθω κι εγώ να μάθω. Οι συμβουλές σας σ' αυτήν την ενότητα είναι πράγματι πολύτιμες!

 

Δεν συνισταται να ξυπναμε τα μωρα για φαγητο, εαν το βαρος τους και η αναπτυξη τους ειναι ικανοποιητικα. Καλο ειναι να ακολουθουμε το ρυθμο του παιδιου, εκτος κι αν υποαρχει αντιθετη ενδειξη απο το γιατρο ως προς την αναπτυξη και το βαρος του.

Και σωστα να παρακολουθουμε τις πανες του.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν συνισταται να ξυπναμε τα μωρα για φαγητο, εαν το βαρος τους και η αναπτυξη τους ειναι ικανοποιητικα. Καλο ειναι να ακολουθουμε το ρυθμο του παιδιου, εκτος κι αν υποαρχει αντιθετη ενδειξη απο το γιατρο ως προς την αναπτυξη και το βαρος του.

Και σωστα να παρακολουθουμε τις πανες του.

 

Kassiani, νομίζω ότι στις πρώτες μέρες (στις 10 που έγραφε η ζουζουμελ) είναι λίγο δύσκολο να αξιολογήσουμε βάρος και ανάπτυξη, οπότε είναι προτιμότερο να προσφέρουμε συχνότερα στήθος και αν δε θέλει δεν πιάνει.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχεια να το προσφερουμε, απλως σε μωρα με κανονικο βαρος και χωρις αλλα προβληματα (πχ ικτερο που δημιουργει ληθαργο), δεν ειμαι υπερ του να τα ξυπναμε και να τα ταραζουμε.

Ειμαι μαλλον υπερ της φυσικης πορειας των πραγματων. Οταν πεινανε, ξυπνανε.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Συνεχεια να το προσφερουμε, απλως σε μωρα με κανονικο βαρος και χωρις αλλα προβληματα (πχ ικτερο που δημιουργει ληθαργο), δεν ειμαι υπερ του να τα ξυπναμε και να τα ταραζουμε.

Ειμαι μαλλον υπερ της φυσικης πορειας των πραγματων. Οταν πεινανε, ξυπνανε.

 

συμφωνώ κι εγώ σε αυτό - αρκεί να μην υπάρχουν τα παραπάνω προβλήματα (το τονίζω και για τους γονείς που ίσως διαβάσουν βιαστικά)

Καλή λευτεριά να έχεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια γεια σας!!

Καταρχήν θέλω πολύ να ευχαριστήσω τις ποιο έμπειρες μανούλες καθώς και τις ποιο εξειδικευμένες, Αγλαία είσαι ένας άγγελος!:D, στο είδος γιατί παρόλες τις δυσκολίες που μου προέκηψαν, δε θέλω να σας ζαλίσω με λεπτομέρειες, καταφέραμε να θηλάσουμε.

Θα ήθελα να σας κάνω λοιπόν μια ερώτηση για να μου πείτε κι εσείς αν ξέρετε κάτι. Λόγω μιας ουρολοίμωξης που πέρασε ο μπεμπούλης, 33 ημερών νοσυλεύτηκε 2 εβδομάδες, που το μικρόβιο το κόλλησε μάλλον από το μαιευτήριο:evil:, έχουμε μείνει λίγο πίσω στο βάρος και το παρακολουθούμε...συνολικά αυτούς τους 3 μήνες έχει πάρει 1500γραμ. Μας είπε λοιπόν η παιδίατρος ότι αν δεν πάρει το βάρος που πρέπει κινδυνευουν να μην αναπτυχθούν τα ζωτικά του όργανα σωστά :-( Θέλει να παίρνουμε 180-200 γραμ τη βδομάδα.Ξέρω όμως ότι τα παιδάκια που θηλάζουν από τον τρίτο μήνα δεν είναι απαραίτητο να παίρνουν αυτό το βάρος .Και μόλις μια βδομάδα πάρει λιγότερο, όπως αυτή που έκανε το πρώτο του εξαπλό εμβόλιο, ανησυχει και με πιέζει να δώσω συμπλήρωμα:mad: Πείτε μου σας παρακαλώ τι να κάνω??

.png
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες 2 εβδομάδες η μπέμπα μου έχει μειώσει πολύ την ποσότητα αντλημένου γάλακτος που πίνει (μετά απο μια έκρηξη που είχαμε που αύξησε ξαφνικά 80 μλ στο κάθε γεύμα).Η παιδίατρος τότε μας είχε πέί να μπούμε στις στερεές γιατί δεν του φτάνει πλέον το γάλα και γι'αυτό δεν χορταίνει.Το απέφυγα, δεν έδωσα,αντίθετα έκανα προσπάθεια και αύξησα την παραγωγή.Μετά την μείωση όμως που παρατήρησα η οποία όλο και χειροτερεύει και μετά απο πολλές πιέσεις του συζύγου της έδωσα ρυζάλευρο βιολογικό με δικό μου γάλα το οποίο δεν έτρωγε (ευτυχώς!).Παίρνω όμως σήμερα την παιδίατρο τηλ να μου προτείνει κάποια λύση και μου λέει να δώσω φαριν λακτε.Της εξηγώ οτι δεν θέλω να δώσω γιατί έχει ΖΑΧΑΡΗ και ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ ΓΑΛΑ για να πάρω την απάντηση οτι εφόσον τρώω εγώ γαλακτοκομικά αν ήταν να έχει αλλεργία θα την είχε παρουσιάσει.(το οτι ξερνούσε όλη νύχτα την τελευταία φορά που αναγκάστηκα να δώσω ένα γεύμα νοβαλάκ δεν το μετράμε...όοοοχι!)Και οτι μάλλον δεν έτρωγε το ρυζάλευρο γιατί δεν είχε μέσα αγελαδινό και δεν της άρεσε.Μάταια προσπάθώ να την πείσω οτι δεν θέλω να δώσω φαρίν λακτέ στο παιδί μου....Ακούω λοιπόν το θεικό για να με αποτελειώσει:ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΓΑΛΑ!ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΒΑΡΕΘΕΙ. Της λέω γιατρέ είναι δυνατόν 5 μηνών μωρό να έχει βαρεθεί το μητρικό γάλα;

Παιδίατρος:μου έχει τύχει και με μωρό δύο μηνών και στο τέλος ήπιε ξένο γάλα με μπιμπερο!!!!!!

Εγώ: (Σκέφτομαι)...κρίμα το μωράκι....

 

Πέρα απο το γελοίο του πράγματος και το γεγονός οτι εγώ ψάχνω για καινούριο παιδίατρο...τί μπορεί να φταίει και τι μπορώ να κάνω;Κάπου διάβαζα για μια περίπτωση που ένα μωράκι με ουρολοίμωξη δεν είχε άλλα συμπτώματα πέρα απο το οτι του είχε κοπεί η όρεξη.Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι τέτοιο;

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

mama xrysa, το βάρος της πώς είνα; Πόσες πάνες βρέχει;

Αν θέλεις βρες ένα αντίστοιχο θέμα ή άνοιξε ένα δικό σου και πόσταρε εκεί για να μη χαθεί εδώ το θέμα σου, δίνοντας περισσότερες πληροφορίες όπως τις ζητάει εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

 

Κωνσταντία, το ίδιο κάνε κι εσύ!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Sofuka θα την ζυγίσω απο βδομάδα που θα πάμε για τα εμβόλια και θα ενημερώσω.Πάντως η δεύτερη παιδίατρος που μίλησα σήμερα δεν έδειξε να ανησυχει ιδιαίτερα και μάλιστα μου είπε πως είναι πολύ νωρίς για κρέμες...ευτυχώς!

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημέρα σας και από εμένα! έχω ένα αγοράκι 5 μηνών και μέχρι τώρα θήλαζα αποκλειστικά (χάρη σε εσάς και φυσικά όλα όσα έχω διαβάσει από την Κα Αγλαία), τώρα τρώει και φρουτάκια και κρέμα.

Δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλες τις σελίδες γι'αυτό σας παραθέτω τις οδηγίες του παιδιάτρου μου ώστε να με συμβουλεύσετε.

Ο παιδίατρος δεν μου λέει να σταματήσω αλλά με τον τρόπο του μειώνει τη σημασία του θηλασμού. πχ. μου είπε όταν κόλλησε ίωση το μωρό ότι ο θηλασμός μεν είναι ευεργετικός αλλά δεν δίνει αντισώματα στο μωρό.

Του δήλωσα ότι θέλω να θηλάσω μέχρι το μωρό να γίνει ενός έτους, το προσπέρασε, δεν το σχολίασε, σαν να μην το άκουσε.

Μου έδωσε πρόγραμμα απογαλακτισμού του μωρού, αρχίσαμε με ρυζάλευρο, φρούτα και στο τέλος του μήνα αρχίζουν οι σούπες.

Διαβάζοντας ξανά στο φορουμ του τηλεφώνησα και του είπα ότι δεν θέλω να τρώει ρυζάλευρο, μου πρότεινε φαριν λακτέ, του απαντώ δεν καταλάβατε δεν θέλω να τρώει βιομηχανοποιημένο, εξάλλου δεν του προσφέρει τίποτα προτιμώ να δίνω 2 φορές φρούτα, μου απάντησε ότι δεν γίνεται ας φάει 10 μέρες φαριν λακτέ άλλες 10 μέρες μπισκοτόκρεμα για να δούμε μήπως έχει αλλεργίες και θα το συζητήσουμε.

Επίσης μου είπε ότι όταν αρχίσουν οι σούπες θα πρέπει να πίνει γάλα μόνο πρωί και βράδυ, του επισημαίνω ότι επιθυμώ να θηλάσω 1 χρόνο, επιμένει γάλα μόνο πρωί και βράδυ και λέει και το αμίμειτο ότι όλα τα θηλαστικά αποθηλάζουν στους 5-6 μήνες γιατί αλλάζει η λειτουργία του πεπτικού τους και το γάλα δεν προσφέρει τίποτα παρά μόνο ασβέστιο και φώσφορο πράγμα που μπορεί να το πάρει και από άλλες τροφές.

Φυσικά το μωρό μου μετά από κάθε γεύμα είτε φρούτα είτε κρέμα αναζητά το στήθος και δεν έχω σκοπό να του το στερήσω παρά μόνο τις 10 ώρες που θα λείπω στη δουλειά (αρχίζω σε 1 μήνα) θα του αφήνω δικό μου σε μπουκάλι (προς το παρόν το μωρό αρνείται μπουκάλι).

Θα ήθελα τη γνώμη σας για τον γιατρό μου και πως να το χειριστώ????????????

line_wave_beg_40_time_1233032400_text_ef20f6eff5f6effdeaeff220ece1f220e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μιλάτε την ίδια γλώσσα με το γιατρό σου απ'ότι φαίνεται,γιατί να παραμείνεις σε έναν γιατρό που σε πιέζει να αποθηλάσεις ενώ εσύ δεν το θέλεις

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός σου -ύπουλα ή όχι- προσπαθεί να σε αποθηλάσει και το κάνει και με πολύ άσχημο τρόπο τρομάζοντας σε με δήθεν αλλεργίες κλπ.

Αν σε πιέζει για κάτι που δεν θέλεις τότε καλύτερα να τον αλλάξεις. Ο γιατρός δεν είναι Θεός και δεν έχει την εξουσία να επιβάλλει αυτό που θέλει. Οι γονείς έχουν τον τελευταίο λόγο στην διατροφή του παιδιού τους.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

αυτό κατάλαβα και εγώ ότι με οδηγεί στον αποθηλασμό και σκέφτομαι προκειμένου να κάνω άλλα από αυτά που μου λέει όσον αφορά στη διατροφή του μωρού, καθώς είμαι άπειρη μανούλα και δεν γνωρίζω, καλύτερα να ψάξω για άλλον.

Πως όμως θα καταλάβω τις προθέσεις του νέου γιατρού?

line_wave_beg_40_time_1233032400_text_ef20f6eff5f6effdeaeff220ece1f220e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν και η ίδια δεν είμαι μανούλα, ξαδέλφη που γέννησε σχετικά πρόσφατα, διέκοψε τον θηλασμό αμέσως μόλις βγήκε από το νοσοκομείο και ενώ μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν είχε κανένα πρόβλημα, λόγω της παιδιάτρου γιατί της είπε τα εξής:

 

1) το βλέμμα του παιδιού είναι θολό, που σημαίνει ότι είναι πεινασμένο και δεν χορταίνει από τον θηλασμό

2) το μωρό δεν κλαίει για να δηλώσει την πείνα του γιατί είναι πολύ κουρασμένο από το να προσπαθεί να τραβήξει γάλα από το στήθος.

3) το γάλα τις πρώτες ημέρες δεν τρέχει μόνο του σαν σιντριβάνι που σημαίνει ότι είναι πολύ λίγο!

 

Με αυτές τις βλακείες μια κοπέλα χωρίς πολύ καλλιέργεια και εντελώς τρομοκρατημένη διέκοψε ένα κατα τ' άλλα τέλειο θηλασμό μέχρι εκείνη τη στιγμή. Δυστυχώς ακόμη και σήμερα μου είναι δύσκολο να της εξηγήσω πόσο μακακίες είναι αυτά που της είπε και να με πιστέψει. Έτσι εννοείται ότι δε θα θηλάσει ούτε το δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΗΝ ΑΓΛΑΙΑ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΑ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ. Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΤΟΤΕ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΑΝ ΚΛΕΙΣΑΜΕ ΤΟΝ 6ο ΜΗΝΑ ΟΤΙ ΣΥΣΤΗΝΕΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΚΟΠΕΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ (ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΩ) ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΠΙΟ ΠΛΟΥΣΙΟ ΣΕ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΚΤΛ ΚΤΛ ΓΑΛΑ ,ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΙΑ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΟΒΕΤΑΙ ΜΕΤΑ. ΤΟΤΕ ΒΕΒΑΙΑ ΕΓΩ ΕΔΙΝΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΦΤΑΝΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΤΡΩΓΕ ΚΑΘΕ 1-1,5 ΩΡΑ ΗΤΑΝ ΜΕΓΑΛΟΣΩΜΟ ΜΩΡΟ ΟΧΙ ΥΠΕΡΒΑΡΟ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΨΗΛΟ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΓΜΕΝΟ, ΟΠΟΤΕ ΜΕΤΑ ΤΟΝ 6ο ΜΗΝΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΖΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΤΡΩΓΕ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ, ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 8ο ΠΟΥ ΜΟΥ ΚΟΠΗΚΕ ΤΕΛΕΙΩΣ. ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΗΣ ΑΡΚΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 6ο ΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΩ ΓΑΛΑ ΝΑ ΤΗΝ ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΞΕΝΟ? ΕΠΙΣΗΣ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΝΑ ΜΗ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΔΗΛΑΔΗ ΕΧΕΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΥΣΤΑΣΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΟΡΤΑΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ, ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΤΕ ΟΙ ΤΡΟΦΕΣ ΠΟΥ ΤΡΩΩ ΕΓΩ ΠΑΙΡΝΑΝΕ ΣΤΟ ΓΑΛΑ ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΦΑΓΑ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑΞΕ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας. Με έχει πιάσει άγχος γιατί ο παιδίατρος μου είπε ότι στο επόμενο RV θα μιλήσουμε για τροφές. Θηλάζω και ο μπέμπης μου θα είναι τότε 5,5 μηνών. Δεν είναι λίγο νωρίς; Καμία οδηγία παιδιάτρου προς αποφυγή;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

κοριτσια μου γλυκα καλημερα.

 

η μπεμπουλα μου ειναι 6 μηνων και ηδη εχουμε ξεκινησει φρουτοκρεμα.

οχι πολλα πραγματα γυρω στις 10-12 κουταλιες και μετα στοπ.

 

σημερα ηρθε η παιδιατρος και μου εδωσε οδηγιες για χορτοσουπα.

μεχρι εδω ολα καλα.

 

με ρωτησε ομως ποσες φορες πινει γαλα η μικρη,οταν λοιπον της απαντησα οτι κανει γυρω στα 7 γευματα θηλαζοντας και αλλο 1 η φρουτοκρεμα μου ειπε οτι εναι πολλα και οτι θα επρεπε σταδιακα να τα μειωσει στα 5 συνολικα(3 γαλα ,1 φρουτο , 1 χορτοσουπα).

γιατι εχοντας μαθει να τρωει πολλες φορες και απο λιγο κανει κακο στο στομαχι της αφου δεν το αφηνει να ξεκουραστει καθολου.:shock:

ισχυει κατι τετοιο???

QOY1p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ συγνωμη που θα γραψω ετσι μα διαβασα την κοτσανα που σου ειπε και τρελαθηκα! Τι ειναι το στομαχι του παιδιου για να χρειαζεται ξεκουραση? αθλητης ή εργατης σε οικοδομη μετα το 8ωρο? δηλαδη μετα τον 6ο χρειαζεται ξεκουραση και πριν που πεινανε τα μωρα ανα 2 ωρες,οχι? αχ κοπελα μου θηλαζε το μωρακι σου οπως θες εσυ και οποτε πειναει και τι να πω...( και να φανταστεις δεν θελω να κατηγορω αλλους με την πρωτη)

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση

το προβλημα μου το γημιουργει ο αντρας μου που φοβαται.

οταν της ειπα οτι γενικα λεμε οτι πρεπει να τρωμε μικρα και συχνα γευματα μου ειπε οτι αυτο ισχυει για πιο μεγαλες ηλικιες!!!!

τι να πω και εγω:shock:

QOY1p2.png
Link to comment
Share on other sites

χα χα! εργάτης σε οικοδομή! Ωραία παρομοίωση!

Κι εμείς είχαμε θέμα με τον παιδίατρο, πήγαινα κάθε μήνα... θηλάζεις? θηλάζω! ακόμα? ακόμα! ε, όταν έκλεισε τον 6ο άρχισε τις "διατροφικές συμβουλές": ρυζάλευρο, κρέμα βανίλια, φαρίν λακτέ (ήθελα να βγάλει το αχτι του φαίνεται!), πήγαινα κι εγώ ενημερωμένη (ας είναι καλά το φόρουμ), του έλεγα τα δικά μου, τον μπέρδευα, άλλα του έλεγα, άλλα μου έλεγε, άλλα αντι άλλων τελικά, και αφού είδα ότι δε βγάζω άκρη κάθε φορά που πηγαίνουμε του λέω "ναι γιατρέ μου" και στο σπίτι κάνω αυτό που πρέπει για το παιδί μου, αλλά τουλάχιστον ετσι είμαστε όλοι ευτυχισμένοι! :) Λίγο τον προβληματίζω που δε μπορώ να... αποθηλάσω (όπως θέλει να πιστεύει δλδ), αλλά τι να γινει, δε μπορούμε να τα έχουμε όλα δικά μας!

Θήλαζε το παιδάκι σου οσο θέλει και όσο μπορείς, και άσε τους άλλους να λένε!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά σε βρήσκω με τον παιδίατρο:-) Εμένα από τον 4ο μήνα με κυνηγάει να μειώσω το θηλασμό και να βάλω ριζάλευρα και κρέμες τυποποιημένες. Αμ δε! Ο μικρός μου μπήκε στον 6ο σαν την καλή χαρά, θηλάζει ακάθεκτος & το απολαμβάνει. Απλά άλλαξα παιδίατρο. Η σύμβουλος θηλασμού που ρώτησα μου επιβεβαίωσε πως μέχρι να κλείσει τον 6ο & να κάθεται δεν υπάρχει ανάγκη άλλης τροφής (ακόμα & για το επόμενο εξάμηνο). Μου είπε ακόμα πως εφ όσων πιάνει με το χεράκι πράγματα, μπορώ για αρχή (& αν θέλω ν αποφύγω τις κρέμες, η αν δε του αρέσουν) να τυλίξω ένα κομάτι μήλο δεμένο σε γάζα (για να μην κόψει κοματάκι και πνιγεί) & να του το δώσω να το πιπιλήσει. Το έκανα στο τραπέζι που τον παίρνουμε κοντά μας & δείχνει ενδιαφέρον για το φαγητό & ο μκρούλης ενθουσιάστηκε, μισο τ άφησε! Σε λίγες μέρες θα πιπιλίσουμε & αχλάδι. Μια καλή φίλη, μαμά διδύμων που συνέστησε αντί για το τυποποιημένο ρυζάλευρο, να κόψω στο μπλέντερ οργανικό καστανό ρύζι, να το βράσω καλά & να προσθέσω γάλα δικό μου. Μου φάνηκε πολύ καλύτερη ιδέα απ τον Γιώτη & τη Millupa.

Θηλάζουσες μαμάδες μην αφήνετε να σας φοβίζουν άδικα, keep on breastfeeding! :-)

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

 

σημερα ηρθε η παιδιατρος και μου εδωσε οδηγιες για χορτοσουπα.

μεχρι εδω ολα καλα.

 

με ρωτησε ομως ποσες φορες πινει γαλα η μικρη,οταν λοιπον της απαντησα οτι κανει γυρω στα 7 γευματα θηλαζοντας και αλλο 1 η φρουτοκρεμα μου ειπε οτι εναι πολλα και οτι θα επρεπε σταδιακα να τα μειωσει στα 5 συνολικα(3 γαλα ,1 φρουτο , 1 χορτοσουπα).

γιατι εχοντας μαθει να τρωει πολλες φορες και απο λιγο κανει κακο στο στομαχι της αφου δεν το αφηνει να ξεκουραστει καθολου.:shock:

ισχυει κατι τετοιο???

 

Η παιδίατρος δεν έχει ιδέα από θηλασμό. Σου έδωσε οδηγίες για παιδιά που δεν θηλάζουν. Το αγελαδινό γάλα περιέχει πολύ ασβέστιο (τα μοσχαράκια γενιούνται 50 κιλά και γίνονται 700 κιλά σε ένα χρόνο, οι ανάγκες τους σε ασβέστιο είναι τεράστιες) και εμποδίζει το σίδηρο να αφομοιωθεί. Αν το μωρό πίνει ξένο γάλα και δεν μειώσει την ποσότητα του γάλακτος στα 2 γεύματα το 24ωρο, αυξάνονται κατά πολύ οι πιθανότητες να εμφανίσει αναιμία.

 

Τα γεύματα του ξένου γάλακτος δεν μειώνονται για να ξεκουραστεί το στομάχι, μειώνονται για πολύ πιο σοβαρούς λόγους, τους οποίους η παιδίατρος οφείλει να ξέρει μια και ασχολείται αποκλειστικά με παιδιά που δεν θηλάζουν.

 

Ο θηλασμός πρέπει να είναι ελεύθερος και ανεμπόδιστος μέρα και νύχτα και το δεύτερο εξάμηνο της ζωής του παιδιού (λέει ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας). Αυτό δεν περιμένουμε να το ξερει η συγκεκριμένη παιδίατρος γιατί είναι εντελώς προφανές ότι δεν την ενδιαφέρει ο θηλασμός.:?

 

Τύπωσέ το αυτό και δώσε το στην παιδίατρο:

 

http://www.unicef.gr/bf05.php

Link to comment
Share on other sites

αχ κυρια αγλαια μου, αυτα ακριβως της ειπα.

 

οτι ο θηλασμος μεχρι το χρονο πρεπει να ειναι ανεμποδιστος.

 

της ειπα επισης οτι τα μικρα γευματα ειναι οδηγια καλου τροπου διατροφης και μου απαντησε οτι αυτο αφορα ατομα μεγαλυτερης ηλικιας και οχι παιδια.

 

της ειπα οτι τα 5 γευματα αφορουν βρεφη που δεν θηλαζουν και μου ειπε οτι ισχυει για ολα.

 

επισης ειπε οτι το ρυζαλευρο και η φαριν λακτε περιεχουν βιταμινες διαφορετικες απο αυτες του μητρικου γαλακτος.

 

:roll::roll::roll:

γενικα στα ιατρικα θεματα ειναι πολυ καλη παιδιατρος και με εμπειρια αλλα στο θεμα διατροφη:evil:τι να πω???

 

το προβλημα ειναι οτι ο αντρας μου εχει αγχωθει:!::!::!:

QOY1p2.png
Link to comment
Share on other sites

επισης μου ειπε οτι σιγα σιγα πρεπει να σκεφτουμε τον απογαλακτισμο γιατι το παιδι θα παθει εξαρτηση και θα προσκολληθει επανω μου.

 

νομιζω αυτο με ενοχλησε πιο πολυ απο ολα

γιατι επεμβαινει στη σχεση μου με την κορη μου:evil::evil::evil:

και στο τι κρινω εγω οτι της κανει καλο η οχι

QOY1p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...