Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οδηγίες παιδιάτρων προς αποφυγή..!!


Franklin

Recommended Posts

κορίτσια γιατί το κάνουν αυτό οι παιδίατροι? τι κερδίζουν άμα βάλουμε ξένο γάλα? σας ρωτάω γιατί και εγώ αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα με την παιδίατρο μου .το μωράκι μου είναι 11 ημερών και εγώ είμαι άπυρη και μόνη μου να το φροντίζω .πριν μιάμιση μέρα άρχισε να μου κάνει κάτι χαζά εκεί που έτρωγε κάθε 3 ώρες ήθελε κάθε 1.5 ώρες και παράλληλα ήθελε να τον έχω συνεχεία αγκαλιά και ας κοιμόταν αν τον άφηνα κάτω ξυπνούσε με κλάμα ήθελε λίγο να θηλάσει για να ηρεμίσει (Κανά 3 λεπτό ) και μετά κοιμόταν πάλι πάνω μου .καταλαβαίνετε ότι εγώ και κουράστηκα πολύ και δεν είμαι και σε πολύ καλή ψυχολογία με της ορμόνες μου και κάθε φορά που έβλεπα να ανοίγει στόμα για γάλα μου ερχόταν να βάλω τα κλάματα .χθες ήρθε η παιδίατρος και μου είπε να τον βάλω σε σκληρό πρόγραμμα ,αν θέλω να έχω γάλα!!!, να τον ταΐζω αποκλείσθηκα ανά 3 ώρες και αν τέλει παραπάνω η κοιμηθεί κάποια φορά χωρίς να ολοκληρώσει το γεύμα του να τον αφήσω να κλαίει ώσπου να ξανάρθει η ώρα του .μου φαίνεται απάνθρωπο και εντελώς αντίθετο σε ότι έχω μάθει από ιδικούς για τον θηλασμό. ακόμα μου είπε το τελευταίο γεύμα να είναι μπουκάλι .τέλος παντός να μην μακρήγορο η παιδίατρος μου θέλει να του δίνω και μπουκάλι με ξένο (όχι δικό μου) και πιπιλά όταν κλαίει .νομίζω ότι είναι πολύ μικρό για όλα αυτά και για την αυστηρότητα που μου είπε .

θα ήθελα την γνώμη σας αν και την έχω διαβάσει πάνω κάτω και την γνώμη και την συμβολή της Αγλαΐας αν γίνετε .παντός την αγάλια να κοιμάται του την κόψαμε (νομίζω) χθες το βράδυ έκλαψε λίγο Κανά 5 λεπτό αλλά τώρα κοιμάται μόνο του .(ας το ελπίσουμε να το κράτηση)

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


To αυστηρό πρόγραμμα (και το πρόγραμμα γενικά που προσπαθούν ορισμένοι να επιβάλλουν στα μωρά) είναι επικίνδυνο για την υγεία του ειδικά τον πρώτο χρόνο της ζωής του. Το μωρό σου γκρινιάζει γιατι έχει κάποια ανάγκη για φαγητό, για αγάπη, για άλλαγμα, για παρηγοριά....

 

Οι παιδίατροι κερδίζουν δωράκια και μπόνους από τις εταιρίες, όταν αυξάνονται οι πωλήσεις συμπληρώματος, κτλ...Και αν δε συμβαίνει αυτό, τότε απλά δεν έχουν ιδέα από θηλασμό και λένε ότι τους κατέβει.

 

Εσύ να μην ανησυχείς για τις ώρες - το μωράκι σου προσπαθεί να αυξήσει την παραγωγή σου με το να θηλάζει πιο συχνά. Προσπάθησε να θηλάζεις ξαπλωμένη για να ξεκουράζεσαι. Τόσο η χρήση πιπίλας όσο και μπιμπερό μπορούν να δημιουργήσουν σύγχιση θηλών στο μωράκι σου και να μην πιάνει το στήθος. Επίσης, θα δυσκολέψουν την εγκατάσταση της γαλουχίας (όσο ξένο δίνεις, τόσο λιγότερο παράγεις εσύ)

Να σου ζήσει και να έχεις υπομονή και επιμονή.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια γιατί το κάνουν αυτό οι παιδίατροι? τι κερδίζουν άμα βάλουμε ξένο γάλα?

 

στη δεκαετία του 1970 οι εταιρείες με τα γάλατα έδινα δώρο αυτοκίνητο σε έναν παιδίατρο που άνοιγε το γραφεί του!

τώρα δεν δίνουν τόσο μεγάλα δώρα αλλά όλο και κάποια ταξιδάκια θα δώσουν, κανέναν υπολογιστή κλπ...

είναι πολλά τα λεφτά και είναι συνεχόμενα για πολλά χρόνια!

 

.

πριν μιάμιση μέρα άρχισε να μου κάνει κάτι χαζά εκεί που έτρωγε κάθε 3 ώρες ήθελε κάθε 1.5 ώρες και παράλληλα ήθελε να τον έχω συνεχεία αγκαλιά και ας κοιμόταν αν τον άφηνα κάτω ξυπνούσε με κλάμα ήθελε λίγο να θηλάσει για να ηρεμίσει (Κανά 3 λεπτό ) και μετά κοιμόταν πάλι πάνω μου .

δεν είναι χαζά αυτά, είναι κανονική συμπεριφορά.

 

Τα μωρά δεν κάνουν χαζά! Εμείς είμαστε μέσα στη χαζομάρα και στη βλακεία που δεν μπορούμε να καταλάβουμε πόσο φυσιολογική είναι η συμπεριφορά του μωρού και πόσο παράλογοι είμαστε εμείς που έχουμε την απαίτηση να ταΐζονται κάθε 3 ώρες χωρίς να γκρινιάζουν και κυρίως χωρίς αγκαλιά! Έλεος. Ούτε το τελευταίο ζώο δεν αρνείται τα στοιχειώδη στα μικρά του, δεν τους βάζει ωράριο και δεν τα αφήνει μόνα τους να κοιμηθούν.

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν κάνω κριτική σε σένα αλλά στην παιδίατρο που υποτίθεται ότι είναι επιστήμονας και αυτά που λέει θα πρέπει να βασίζονται σε επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις και όχι σε προσωπικές επιλογές και αυθαιρεσίες! Ούτε ο Χίτλερ να ήτανε!

 

 

καταλαβαίνετε ότι εγώ και κουράστηκα πολύ και δεν είμαι και σε πολύ καλή ψυχολογία με της ορμόνες μου και κάθε φορά που έβλεπα να ανοίγει στόμα για γάλα μου ερχόταν να βάλω τα κλάματα .χθες ήρθε η παιδίατρος και μου είπε να τον βάλω σε σκληρό πρόγραμμα ,αν θέλω να έχω γάλα!!!,

Είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΚΑΙ ΑΝΗΘΙΚΗ

σε οδηγεί σε αποθηλασμό

να τον ταΐζω αποκλείσθηκα ανά 3 ώρες και αν τέλει παραπάνω η κοιμηθεί κάποια φορά χωρίς να ολοκληρώσει το γεύμα του να τον αφήσω να κλαίει ώσπου να ξανάρθει η ώρα του .

 

Είναι διπλά απαράδεκτη και επικίνδυνη, είναι για τα σίδερα!!!!

 

Ξέρει τι λέει η Αμερικάνικη Ακαδημία παιδιατρικής; Σε παρακαλώ να το τυπώσεις δύο φορές και να της χαρίσεις το ένα αντίτυπο με υπογραμμισμένα αυτά που παραθέτω:

 

Crying is a late indicator of hunger.171 Appropriate

initiation of breastfeeding is facilitated

by continuous rooming-in throughout the day

and night.172 The mother should offer both

breasts at each feeding for as long a period as

the infant remains at the breast.173 At each

feed the first breast offered should be alternated

so that both breasts receive equal stimulation

and draining.

 

για το πλήρες κείμενο:

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;115/2/496.pdf

 

μου φαίνεται απάνθρωπο και εντελώς αντίθετο σε ότι έχω μάθει από ιδικούς για τον θηλασμό. ακόμα μου είπε το τελευταίο γεύμα να είναι μπουκάλι .

 

τέλος παντός να μην μακρήγορο η παιδίατρος μου θέλει να του δίνω και μπουκάλι με ξένο (όχι δικό μου) και πιπιλά όταν κλαίει .νομίζω ότι είναι πολύ μικρό για όλα αυτά και για την αυστηρότητα που μου είπε .

Είναι απάνθρωπο και αντιεπιστημονικό...

 

Επίσης είναι παράλογο να αντιλαμβάνεσαι ότι η παιδίατρος είναι και απάνθρωπη και εναντίων του θηλασμού και να συνεχίζεις να την επιχορηγείς και να τη στηρίζεις πληρώνοντας σε αυτήν επισκέψεις είτε άμεσα είτε μέσω του ταμείου σου.

 

.

παντός την αγάλια να κοιμάται του την κόψαμε (νομίζω) χθες το βράδυ έκλαψε λίγο Κανά 5 λεπτό αλλά τώρα κοιμάται μόνο του .(ας το ελπίσουμε να το κράτηση)

:( Λυπάμαι που η γνώμη μιας απάνθρωπης παιδιάτρου είναι πιο σημαντική για σας από την ανάγκη του παιδιού σας.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαΐα δεν πιστεύω καθόλου ότι θα την κρατήσω για παιδίατρο ,ούτε θα ακολουθήσω καμία συμβουλή της .εχθές επάνω στον πανικό μας μπορεί να κάναμε αυτό με την αγκαλιά αλλά φυσικά και αν την ξαναθελει θα την έχει φυσικά και είμαι εδώ για εκείνο .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτη να σου ζήσει το μωράκι σου.

Από τη στιγμή που η ίδια έχεις αμφιβολίες γι' αυτά που σου λέει τότε η σχέση σας είναι τελειωμένη. Ο γιατρός πρέπει να μας εμπνέει την εμπιστοσύνη. Όταν αμφιβάλλουμε γι' αυτά που λέει τότε έχει χαθεί το παιχνίδι και καλύτερα να την κάνουμε με ελαφρά. Διάβασε εδώ 5 πράγματα για το θηλασμό, πάρε τα βιβλία της Πατσούρου να είσαι ενημερωμένη από μόνη σου κι ύστερα βρες ένα γιατρό που να σε υποστηρίζει.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς εμείς οι «πρώτη φορά γονείς», που δεν έχουμε εμπειρία, είμαστε πολύ ευάλωτοι και επηρεαζόμαστε αφάνταστα και κακώς δεν ακούμε περισσότερο το ένστικτο μας.

Η Pipi έχει δίκιο. Χρειάζεται ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εμείς οι «πρώτη φορά γονείς», που δεν έχουμε εμπειρία, είμαστε πολύ ευάλωτοι και επηρεαζόμαστε αφάνταστα και κακώς δεν ακούμε περισσότερο το ένστικτο μας.

 

Συμφωνώ ότι αν δεν ξέρεις πολλά κι είσαι και αγχωμένος, πιστεύεις ότι σου πουν. Αλλά αυτά που είπε η παιδάτρος στην Αφροδίτη ξεπερνούν τα όρια του λογικού. Η γυναίκα είναι πολύ επικύνδυνη.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

AFRODITH δεν είναι μόνο οι μίζες που μπορεί να παίρνουν από τις εταιρίες. Τα παιδιά που θηλάζουν δεν αρρωσταίνουν εύκολα οπότε πάει η επίσκεψη στον γιατρό, πάει η αντιβίωση, πάει και το 50ευρο

 

Η παιδίατρος μου στην πρώτη επίσκεψη που είδε τον μικρό, μου είχε πει πάντα να έχεις και 100μλ γάλα έτοιμο, να του το δίνεις συμπλήρωμα! για να κοιμάται περισσότερο

Φυσικά εγώ, δεν το έκανα, όχι γιατί ήμουν τόσο ενημερωμένη για τον θηλασμό, απλά το θεωρούσα σαν μια μη φυσική παρέμβαση(σκεφτόμουν τι θα γινόταν αν ζούσα σε κάποια άλλη εποχή που δεν υπήρχε ξένο γάλα (s26). Την έπεισα ότι δεν χρειαζόταν ξένο γάλα, μετά από έναν μήνα που ο μικρός είχε πάρει 1400 γρ. Από τότε δεν "μποϊκοτάρει" την απόφαση μου για αποκλειστικό θηλασμό.

 

Πάντως προς μεγάλη μου έκπληξη στην τελευταία επίσκεψη, είδα στο γραφείο της όλα τα διαφημιστικά φυλλάδια της MEDELA, δίπλα σάυτά των εταιριών NESTLE, NOYNOY, WYETH κλπ. Δεν πειράζει κάτι είναι κι αυτό. ας γίνεται έστω κι έτσι, υπαινικτικά η προώθηση του θηλασμού

Link to comment
Share on other sites

ξέρετε τι είναι το μωρό μου να περνάει δύσκολα από την ημέρα που γεννήθηκε ,άμεσος μπήκε για παρακολουθήσει σε οξυγόνο μετά γιατί είχε καταπιεί πολύ μανιακό υγρό το στομάχι του ήταν ερεθισμένο και έκανε εμετό το γάλα μετά αφού βγήκε από το παιδιατρικό και το είχα δίπλα μου έκανε ίκτερο και το βάλαμε σε λάμπα δίπλα μου .οι μαίες και οι παιδίατροι στο αττικό ΠΟΤΕ εν με προτρέψανε σε μπουκάλι σηκωνόμουνα ανά 3 ώρες από το θάλαμο μου και πήγαινα στην παιδιατρική πτέρυγα να τον θηλάσω και με βοηθούσανε όλες οι κοπέλες τόσο πολύ που είμαι υπόχρεη .όλες κατά του μπουκαλιού και όλα έλεγαν όσο θέλει το παιδί και όποτε θέλει. εχθές που άκουσα ότι άκουσα εκείνη την στιγμή δεν είχα καθαρό μυαλό γιατί ήμουνα πολύ πιεσμένη αλλά ευτυχώς όλα πήγαν καλά και δεν χρειάσθηκε να κάνω καμία βλακεία .

ΟΧΙ και φυσικά δεν θα την έχω παιδίατρο θα βρω άλλη .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

k-kalp έγραψε:

Σε μια βδομάδα κελίνουμε τον 2ο μήνα και θα πάμε για το πρώτο μας 5απλό εμβολιάκι.. (αν και εμένα μου φαίνεται νωρίς, αλλά τεσ/πα)..

 

Να σε ρωτήσω κάτι? όταν λες ότι σου φαίνεται νωρίς, πως το σκέφτηκες ακριβώς? Σε ρωτάω γιατί σκέφτηκες πως το μωρό σου είναι μόλις 2 μηνών και πως είναι δυνατόν να κάνει 5απλό εμβόλιο????? Αν δεν το κάνεις το εμβόλιο ξέρεις σε τί κίνδυνο θα βάλεις το μωρό σου? δεν νομίζω οι παιδίατροι σε αυτόν τον τομέα να παίζουν με την υγεία του μωρού! του κάθε μωρού!

Αν νομίζεις όμως έχοντας τις κατάλληλες επιστημονικές γνώσεις πως δεν πρέπει να το κάνει ναι όντω τότε μην το κάνεις.....

Link to comment
Share on other sites

[Αν δεν το κάνεις το εμβόλιο ξέρεις σε τί κίνδυνο θα βάλεις το μωρό σου? δεν νομίζω οι παιδίατροι σε αυτόν τον τομέα να παίζουν με την υγεία του μωρού! του κάθε μωρού!

 

Μάλλον δεν έχεις περάσει από το τόπικ "Εμβόλια και Ασφάλεια". Πριν πάρουμε απόφαση, καλύτερα να διαβάζουμε όλες τις απόψεις.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

To αυστηρό πρόγραμμα (και το πρόγραμμα γενικά που προσπαθούν ορισμένοι να επιβάλλουν στα μωρά) είναι επικίνδυνο για την υγεία του ειδικά τον πρώτο χρόνο της ζωής του. Το μωρό σου γκρινιάζει γιατι έχει κάποια ανάγκη για φαγητό, για αγάπη, για άλλαγμα, για παρηγοριά....

 

Αυτό εσύ μόνο το ξέρεις καλά, εγώ συμφωνώ με το ότι πρέπει το παιδί να θηλάζει όποτε θέλει. Δεν νομίζω όμως πως κανένας παιδίατρος θέλει να βάλει τη ζωή του παιδιού σε κίνδυνο.

 

 

Οι παιδίατροι κερδίζουν δωράκια και μπόνους από τις εταιρίες, όταν αυξάνονται οι πωλήσεις συμπληρώματος, κτλ...Και αν δε συμβαίνει αυτό, τότε απλά δεν έχουν ιδέα από θηλασμό και λένε ότι τους κατέβει.

 

Πιστεύω πως έχουμε τη δυνατότητα να επιλέξουμε τον κατάλληλο παιδίατρο για το παιδί μας, δεν γίνεται να είμαστε ευχαριστημένοι με όλα. Το θέμα με τα δώρα που παίρνουν όμως είναι αναπόφευκτο, δεν σημαίνει όμως πως τα βάζουμε όλα σε έναν κουβά και τα κάνουμε όλα ίσια και όμοια για ένα ταξιδάκι που θα πάρουν δώρο. Δηλαδή όντως πιστεύεις πως θα βάλουν σε κίνδυνο τη ζωή του παιδιού σου για να πάρουν αυτοί το ταξιδάκι τους?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εσύ μόνο το ξέρεις καλά, εγώ συμφωνώ με το ότι πρέπει το παιδί να θηλάζει όποτε θέλει.

 

οι περισσότεροι παιδίατροι δεν συμφωνούν...

 

Δεν νομίζω όμως πως κανένας παιδίατρος θέλει να βάλει τη ζωή του παιδιού σε κίνδυνο.

Έχω υποστηρίξει πάνω από 1500 μητέρες τα τελευταία 8 χρόνια, σε διαβεβαιώ ότι χωρίς συναίσθηση οι περισσότεροι παιδίατροι λένε του κόσμου τα ψέμματα (δεν το κάνουν από άγνοια, το τονίζω αυτό, φαίνεται ποιοι έχουν άγνοια και ποιοι το κάνουν επίτηδες) και οδηγούν στον αποθηλασμού μητέρες που θέλουν να θηλάσουν. Είναι όλες αυτές οι μητέρες που έχω υποστηρίξει να κάνουν επαναγαλακτισμό (δεν θα εκαναν αν δεν ήθελαν να θηλάσουν...) και που συνέχισαν να θηλάζουν παρά τα αρνητικά σχόλια, τις ειρωνίες και τις επιθέσεις των παιδιάτρων τους.

 

 

Δηλαδή όντως πιστεύεις πως θα βάλουν σε κίνδυνο τη ζωή του παιδιού σου για να πάρουν αυτοί το ταξιδάκι τους?

Το κάνουν πολυ χαλαρά, λένει του κόσμου τις βλακείες στις μητέρες και μετά γελάνε πίσω από την πλάτη τους διηγώντας στους συναδέλφους τους πόσο ηλίθιες είναι οι μητέρες που τα πιστεύουν αυτά... (δυστυχώς έχω ακούσει τέτοιες κουβέντες...)

 

Θα σου πω μόνο ότι με δική του πρωτοβουλία με έχει πλησιάσει παιδίατρος σε εκδήλωση για το θηλασμό (δεν τον ρώτησα τίποτα, δεν ζήτησα τη γνώμη του για τίποτα) για να μου πει ότι δεν προσφέρω τίποτα στο παιδί μου που το θηλάζω ακόμη!

Τον ρώτησα ευθαρσώς αν αυτά που λέει είναι επιστημονικά τεκμηριωμένα και κόλλησε. Τότε του είπα ότι καλά θα κάνει να ενημερωθεί διαβάζοντα αυτά που γράφουν οι συνάδελφοί του που έχουν αφιερώσει τη ζωή τους στην έρευνα τεκμηριώνοντας αυτά που γράφου.

 

Πες μου σε παρακαλώ, αυτός γιατί είρθε να μου μιλήσει; του χάλαγα τη μόστρα, του χάλαγα το ιλούζιον των προσωπικών τους επιλογών;

Γιατί δεν υπήρχε κανένα περιθώρειο για σεβασμό στις ανάγκες του παιδιού μου;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εσύ μόνο το ξέρεις καλά, εγώ συμφωνώ με το ότι πρέπει το παιδί να θηλάζει όποτε θέλει. Δεν νομίζω όμως πως κανένας παιδίατρος θέλει να βάλει τη ζωή του παιδιού σε κίνδυνο.

 

 

Οι παιδίατροι κερδίζουν δωράκια και μπόνους από τις εταιρίες, όταν αυξάνονται οι πωλήσεις συμπληρώματος, κτλ...Και αν δε συμβαίνει αυτό, τότε απλά δεν έχουν ιδέα από θηλασμό και λένε ότι τους κατέβει.

 

Πιστεύω πως έχουμε τη δυνατότητα να επιλέξουμε τον κατάλληλο παιδίατρο για το παιδί μας, δεν γίνεται να είμαστε ευχαριστημένοι με όλα. Το θέμα με τα δώρα που παίρνουν όμως είναι αναπόφευκτο, δεν σημαίνει όμως πως τα βάζουμε όλα σε έναν κουβά και τα κάνουμε όλα ίσια και όμοια για ένα ταξιδάκι που θα πάρουν δώρο. Δηλαδή όντως πιστεύεις πως θα βάλουν σε κίνδυνο τη ζωή του παιδιού σου για να πάρουν αυτοί το ταξιδάκι τους?

 

H Αγλαΐα με έχει καλύψει πλήρως, απλά θέλω να πω (ακόμα μία φορά)ότι δε θήλασα τα 2 μεγαλύτερα παιδιά μου όπως και όσο ήθελα, γιατί δε βρήκα κατάλληλη υποστήριξη. Η παιδίατρος μού έλεγε 10 λεπτά σε κάθε μεριά και αν δε χορτάσει το συμπλήρωμα - σίγουρα δεν το τηρούσα ευλαβικά το 10λεπτο, αλλά δεν μπορούσα να φανταστώ ότι μπορεί να μεινει και μια ώρα το μωρό στο στήθος και όλα να είναι καλά. Με το ζόρι και κυρίως λόγω της απογοήτευσής μου φτάσαμε μόνο μέχρι τους 3,5μήνες για το μεγάλο (μαζί με το συμπλήρωμα). Η γιατρός βέβαια δεν μού έλεγε ότι η δυσκοιλιότητα του παιδιού ήταν άμεση επίπτωση του ξένου γάλακτος, ούτε μου είπε ότι το άσθμα και οι αλλεργίες που εμφάνισε σχετίζονται με το μη θηλασμό. Τα έμαθα κατόπιν εορτής. Στο δεύτερο μια από τα ίδια - και πάλι δε φανταζόμουν ότι η παιδίατρος τα λεει από συμφέρον.

Τώρα στο τρίτο παιδί που πήγα σε εκείνη στην αρχή μου είπε το ίδιο πράγμα 10 λεπτα- της είπα έτσι δεν παίρνει το ερέθισμα όμως το στήθος να παράγει περισσότερο γάλα, αφού αυτο που έχω δε φτάνει - και έκανε τη μέγιστη παραχώρηση: μού είπε το πολύ 15 λεπτά. Ακριβώς επειδή το είχα ξαναδεί το έργο, έψαξα λίγο και βρήκα το φόρουμ και άλλαξα και παιδίατρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου πω μόνο ότι με δική του πρωτοβουλία με έχει πλησιάσει παιδίατρος σε εκδήλωση για το θηλασμό (δεν τον ρώτησα τίποτα, δεν ζήτησα τη γνώμη του για τίποτα) για να μου πει ότι δεν προσφέρω τίποτα στο παιδί μου που το θηλάζω ακόμη!

Τον ρώτησα ευθαρσώς αν αυτά που λέει είναι επιστημονικά τεκμηριωμένα και κόλλησε. Τότε του είπα ότι καλά θα κάνει να ενημερωθεί διαβάζοντα αυτά που γράφουν οι συνάδελφοί του που έχουν αφιερώσει τη ζωή τους στην έρευνα τεκμηριώνοντας αυτά που γράφου.

 

Όπα! Σε τσάκωσα! Άλλος για τεκμηρίωση παρακαλώωωωωωωωωωωωωωω :lol::lol::lol::lol:

 

Έξω από τα αστεία πάντως είναι γελοίος ο τρόπος με τον οποίο ορισμένοι βάζουν τις μητέρες που θηλάζουν σε θέση άμυνας λες και κάνουν κάτι ενάντια στη φύση ενώ ΠΟΤΕ δεν κάνουν το ίδιο για τις μητέρες που δε θηλάζουν γιατί δε θέλουν ή γιατί δεν τα κατάφεραν...

 

Κανένας δεν έχει το δικαίωμα να μου υποδείξει πόσον καιρό θα θηλάσω το παιδί μου, αυτόνόητο δεν είναι αυτό ρε γμτ;;;;;;;;;;;; :evil:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

H Αγλαΐα με έχει καλύψει πλήρως, απλά θέλω να πω (ακόμα μία φορά)ότι δε θήλασα τα 2 μεγαλύτερα παιδιά μου όπως και όσο ήθελα, γιατί δε βρήκα κατάλληλη υποστήριξη. Η παιδίατρος μού έλεγε 10 λεπτά σε κάθε μεριά και αν δε χορτάσει το συμπλήρωμα - σίγουρα δεν το τηρούσα ευλαβικά το 10λεπτο, αλλά δεν μπορούσα να φανταστώ ότι μπορεί να μεινει και μια ώρα το μωρό στο στήθος και όλα να είναι καλά. Με το ζόρι και κυρίως λόγω της απογοήτευσής μου φτάσαμε μόνο μέχρι τους 3,5μήνες για το μεγάλο (μαζί με το συμπλήρωμα). Η γιατρός βέβαια δεν μού έλεγε ότι η δυσκοιλιότητα του παιδιού ήταν άμεση επίπτωση του ξένου γάλακτος, ούτε μου είπε ότι το άσθμα και οι αλλεργίες που εμφάνισε σχετίζονται με το μη θηλασμό. Τα έμαθα κατόπιν εορτής. Στο δεύτερο μια από τα ίδια - και πάλι δε φανταζόμουν ότι η παιδίατρος τα λεει από συμφέρον.

Τώρα στο τρίτο παιδί που πήγα σε εκείνη στην αρχή μου είπε το ίδιο πράγμα 10 λεπτα- της είπα έτσι δεν παίρνει το ερέθισμα όμως το στήθος να παράγει περισσότερο γάλα, αφού αυτο που έχω δε φτάνει - και έκανε τη μέγιστη παραχώρηση: μού είπε το πολύ 15 λεπτά. Ακριβώς επειδή το είχα ξαναδεί το έργο, έψαξα λίγο και βρήκα το φόρουμ και άλλαξα και παιδίατρο.

 

Αν σου πω ότι το παιδί μου το δεύτερο 30 ημερών, με ακατάσχετη διάρροια λόγω ουρολοίμωξης, το πήγα στον παιδίατρο και μετά στο νοσοκομείο και στην αρχή όλοι μου έλεγαν να κόψω το γάλα γιατί αυτό την πειράζει, τι θα μου πεις; Το έβγαζα με θήλαστρο και το έδινα στη μεγάλη για 10 μέρες και τίποτα δε γινότανε. Η διάρροια παρέμενε.

Όταν διαγνώστηκε η ουρολοίμωξη μετά από καλλιέργεια ούρων που η μικροβιολόγος μας μου υπόδειξε να κάνω (καλή της ώρα, είναι η εξαίρεση στον κανόνα), μου είπαν να συνεχίσω το θηλασμό. Αλλά η μικρή είχε ήδη συνηθίσει το μπιμπερό... Με πολλά βάσανα φτάσαμε στους 3 μήνες... προσπάθησα να κάνω επαναγαλακτισμό μόνη μου αλλά δεν ήξερα σωστά τη διαδικασία και δεν αντλούσα όσες φορές έπρεπε. Δεν είχα και ενημέρωση και υποστήριξη από πουθενά...΄

Δεν πειράζει, σου λέει, φτάνουν 3 μήνες... άλλες δε θηλάζουν καθόλου!

:cry: Έκλαψα καμπόσο γιατί θεώρησα πως δεν ήμουν τόσο άξια όσο ένα οποιοδήποτε ζώο και υποσχέθηκα στον εαυτό μου, αν κάνω κι άλλο παιδί να μην ακούσω κανέναν...

Αυτό έκανα και η τρίτη μου κόρη, δόξα τω forum, θηλάζει ακόμα! :D

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

προσπάθησα να κάνω επαναγαλακτισμό μόνη μου αλλά δεν ήξερα σωστά τη διαδικασία και δεν αντλούσα όσες φορές έπρεπε. Δεν είχα και ενημέρωση και υποστήριξη από πουθενά...΄

Εγω είχα βρει τη σύμβουλο στο 2ο, αλλά δε με στήριξε ο σύζυγος να τηρήσω το πρόγραμμα των αντλήσεων που μου είχε δώσει (χώρια που δεν ήξερα καμία που να το έχει κάνει (ακόμα περισσότερες τύψεις, που με λίγο σπρώξιμο θα τα κατάφερνα)

 

:cry: Έκλαψα καμπόσο γιατί θεώρησα πως δεν ήμουν τόσο άξια όσο ένα οποιοδήποτε ζώο και υποσχέθηκα στον εαυτό μου, αν κάνω κι άλλο παιδί να μην ακούσω κανέναν...

Αν το κλάμα που είχα ρίξει ήταν γάλα θα είχαν χορτάσει 3 παιδιά όχι 1

 

Πάντως εγώ χρειάστηκα βοήθεια και τη βρήκα εδώ και στην παιδίατρο - σύμβουλο που κατέληξα

 

Λυπάμαι, αν επαναλαμβάνομαι, αλλά πρέπει με κάποιον τρόπο να αλλάξουμε το καθεστώς που επικρατεί με τους γιατρούς (και την κοινωνία γενικά) και όσες γυναίκες θέλουν να μπορούν να θηλάσουν βρίσκοντας βοήθεια και λύση στις απορίες που δημιουργούνται.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω... και τους γιατρούς, και την υγεία, και την παιδεία και ολόκληρη την ελληνική κοινωνία που συμπεριφέρεται ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΑ σε ό,τι πολυτιμότερο έχει... στα παιδιά της!

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

θεώρησα πως δεν ήμουν τόσο άξια όσο ένα οποιοδήποτε ζώο

ακριβώς την ίδια σκέψη έκανα κι εγώ όταν στην αρχή μου στράβωσε ο θηλασμός...

 

Αυτό έκανα και η τρίτη μου κόρη, δόξα τω forum, θηλάζει ακόμα! :D

:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

θεώρησα πως δεν ήμουν τόσο άξια όσο ένα οποιοδήποτε ζώο

ακριβώς την ίδια σκέψη έκανα κι εγώ όταν στην αρχή μου στράβωσε ο θηλασμός...

 

Αυτό έκανα και η τρίτη μου κόρη, δόξα τω forum, θηλάζει ακόμα! :D

:lol::lol:

 

Και ξέρεις ποιο είναι το γμτ της υπόθεσης; Ότι η Εύα θήλαζε από την πρώτη μέρα αποτελεσματικά 5-6 φορές το εικοσιτετράωρο, και χωρίς να πάρει σταγόνα ξένου γάλακτος και παρά την ουρολοίμωξη έπαιρνε κανονικό βάρος! Σήμερα κοιτούσα τις καμπύλες ανάπτυξής της... Ώρες-ώρες λέω πως αυτό το καημένο το παιδάκι γεννήθηκε με την κακοτυχία στο πετσάκι του...

Άει στο καλό... τα θυμήθηκα και στεναχωρήθηκα! φεύγω... :cry:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

H Αγλαΐα με έχει καλύψει πλήρως, απλά θέλω να πω (ακόμα μία φορά)ότι δε θήλασα τα 2 μεγαλύτερα παιδιά μου όπως και όσο ήθελα, γιατί δε βρήκα κατάλληλη υποστήριξη. Η παιδίατρος μού έλεγε 10 λεπτά σε κάθε μεριά και αν δε χορτάσει το συμπλήρωμα - σίγουρα δεν το τηρούσα ευλαβικά το 10λεπτο, αλλά δεν μπορούσα να φανταστώ ότι μπορεί να μεινει και μια ώρα το μωρό στο στήθος και όλα να είναι καλά. Με το ζόρι και κυρίως λόγω της απογοήτευσής μου φτάσαμε μόνο μέχρι τους 3,5μήνες για το μεγάλο (μαζί με το συμπλήρωμα). Η γιατρός βέβαια δεν μού έλεγε ότι η δυσκοιλιότητα του παιδιού ήταν άμεση επίπτωση του ξένου γάλακτος, ούτε μου είπε ότι το άσθμα και οι αλλεργίες που εμφάνισε σχετίζονται με το μη θηλασμό. Τα έμαθα κατόπιν εορτής. Στο δεύτερο μια από τα ίδια - και πάλι δε φανταζόμουν ότι η παιδίατρος τα λεει από συμφέρον.

Τώρα στο τρίτο παιδί που πήγα σε εκείνη στην αρχή μου είπε το ίδιο πράγμα 10 λεπτα- της είπα έτσι δεν παίρνει το ερέθισμα όμως το στήθος να παράγει περισσότερο γάλα, αφού αυτο που έχω δε φτάνει - και έκανε τη μέγιστη παραχώρηση: μού είπε το πολύ 15 λεπτά. .

 

Από καθαρή σύμπτωση άκουσα για την Πατσούρου που είναι και σύμβουλος θηλασμού και πήγα τελικά σε αυτήν και είχα τη στήριξη που χρειαζόμουν.

 

Αλλιώς θα ήμουν μια μαμά που θα είχε θηλάσει 20 μέρες με συμπλήρωμα και ο γυναικολόγος μου που σίγουρα θα του ζητούσα βοήθεια, θα έλεγε ότι δεν ήθελα να θηλάσω γιατί όταν τον ρώτησα μου είπε: αν θέλεις τη βρίσκεις την άκρη.

Τη βρίσκεις αν δεν έχεις λάθος οδηγίες και αν δεν σου πάει κάτι στραβά και χρειαστείς υποστήριξη...

 

Μόλις χθες με πήρε τηλέφωνο μια μαμά που έλεγε ότι η παιδίατρός της είναι πολύ υποστηρικτική στο θηλασμό και την ενθαρρύνει να συνεχίσει αλλά δεν έχει αρκετό γάλα και θέλει τη βοήθειά μου...

Το μωρό επιτρέπεται να μπαίνει στο στήθος μόνο 35 λεπτά, 30 λεπτά στο ένα στήθος και 5 λεπτά στο άλλο...

Δεν επιτρέπεται να τρώει πιο πολύ από 8 φορές το 24ωρο γιατί είναι κακό για το στομάχι του

Πρέπει να πινει χαμομήλι για να μην αφυδατώνεται

Και τώρα που μεγάλωσε πολύ (2 μηνών) δεν πρέπει να μένει πάνω από 15 λεπτά στο στήθος...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως έχουμε τη δυνατότητα να επιλέξουμε τον κατάλληλο παιδίατρο για το παιδί μας

οι παιδίατροι σύμβουλοι θηλασμού στην Ελλάδα είναι 4... Υποθέτω ότι υπάρχουν και άλλοι 20 (και πολλούς λέω) που είναι θετικοί και γνωρίζουν κάποια πράγματα. Ακομη και να τους ψάχνουμε δεν είναι εύκολο να τους πετύχουμε. Ξέρω μαμάδες που άλλαξαν 5 παιδιάτρους όχι για να βρούνε κάποιον γνώστη αλλά για να βρουν έναν που δεν τις ειρωνεύεται που θηλάζουν, που δεν τις κοροϊδεύει λέγοντας του κόσμου τα ψέμματα...

 

Δηλαδή όντως πιστεύεις πως θα βάλουν σε κίνδυνο τη ζωή του παιδιού σου για να πάρουν αυτοί το ταξιδάκι τους?

Για να μην έχουν τύψεις απαξιώνουν εντελώς το θηλασμό και πιστεύουν ότι το ξενο γάλα είναι εξίσου καλό και ίσως καλύτερο. Στο δικό τους το μυαλό δεν βάζουν σε κίνδυνο τη ζωή του παιδιού αλλά τη βάζουν και υπονομεύουν σοβαρά την υγεία του... Επειδή δεν τους αρέσει η πραγματικότητα την αλλάζουν και την προσαρμόζουν στα μέτρα τους. Γι αυτό και λένε τόσες βλακείες:

 

μετά τα 7 κιλά (του μωρού) το γάλα δεν είναι πια καλό,

 

μετά τους 6 μήνες δεν προσφέρεις τίποτα,

 

το γάλα σου δεν είναι καλό,

 

το παιδί κάνει κολικούς γιατί έχει πρόβλημα με αυτά που τρως,

 

το μωρό έχει αλλεργία στο γάλα σου (σημειώνω ότι δεν υπάρχει τέτοιος ιατρικός όρος για το μητρικό γάλα και ο γιατρός δεν το έχει δει πουθνά γραμμένο...) και να πάρεις το γάλα humana,

 

μέχρι τα 2 πρέπει να το κόψεις, μετά θα αποκτήσει ψυχολογικά προβλήματα (έγινε και ψυχολόγος ο βλάκας...)

 

άντε να το κόβεις σιγά σιγά (στους 6 μήνες), πόσο θα θηλάζεις πια

 

το μωρό έχει ΓΟΠ και πρέπει να πάρει αντιαναγωγικό γάλα (που είναι πιο όξινο και κάνει πολύ μεγαλύτερη ζημια στον οισοφαγο με τις αναγωγές και δεν υπάρχει κανένα αντιαναγωγικό γάλα που να έχει το ελάχιστο πλεονέκτημα σε σχέση με το μητρικό αλλά αυτά τα κάνουν γαργάρα οι παιδίατροι προκειμένου να δώσουν τα πανάκριβα ειδικά γάλατα...)

 

το μωρό πρεπει να πάρει συμπλήρωμα δεν έβαλε αρκετό βάρος αυτό το μήνα (έβαλε 1,5 κιλό τον πρώτο μήνα και 1 κιλό το 2ο...) ο παιδίατρος ξερει ότι αυτό το βάρος είναι για παιδί 3 μηνώ όμως δεν διστάζει να πει ψέμματα στη μαμά για να την κάνει να νιώσει χάλια και να υποκύψει στο ξένο γάλα

 

και όλα αυτά για τα δωράκια και τα ταξιδάκια αλλά κυρίως για την πολύτιμη αίσθηση της εξουσίας: ΕΓΩ ΚΑΝΩ ΚΟΥΜΑΝΤΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΠΕΙΣΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΚΙ ΕΣΥ ΣΑΝ ΚΟΡΟΪΔΟ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω όμως πως κανένας παιδίατρος θέλει να βάλει τη ζωή του παιδιού σε κίνδυνο.

 

Ίσως να μην το κάνουν επίτηδες, από αδιαφορία όμως σίγουρα. Κι αυτό έχει συμβεί άπειρες φορές!! Εγώ δεν ακούω τίποτα απ'αυτά που μου λέει ο γιατρός, αν δεν το τσεκάρω και μόνη μου!

 

Όταν ήμουν 15 χρονών, και δεν είχα σταθερό κύκλο (και τι έγινε δλδ που δεν ήταν σταθερός? Μήπως ήθελα παιδί στα 15 μου?), μ'έβαλε να παίρνω αντισυλληπτικό χάπι, για να φτιάξει ο κύκλος. Το πήρα για λίγες μέρες, μέχρι που σκέφτηκα οτι δε μου φαίνεται και τόσο καλή ιδέα, και τα σταμάτησα. Μετά από λίγο καιρό, μου είπε οτι υπάρχει ορμονικό πρόβλημα, και για να διορθοθεί , πρέπει να πάρω το χάπι. "μα γιατρέ" του λέω, "αν υπάρχει ορμονικό, δε θα επειδεινωθεί φορτόνωντας τον οργανισμό μου με ορμόνες? Ορμόνες δεν είναι τα αντισυλληπτικά?"

Και η απάντηση: "Δεν έχεις άδικο. Καλά μην τα πάρεις" :shock:

 

Πες μου εσύ τώρα, αν πρέπει να ακούμε ανεπιφύλακτα το γιατρό μας...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω όμως πως κανένας παιδίατρος θέλει να βάλει τη ζωή του παιδιού σε κίνδυνο.

 

Ίσως να μην το κάνουν επίτηδες, από αδιαφορία όμως σίγουρα. Κι αυτό έχει συμβεί άπειρες φορές!! Εγώ δεν ακούω τίποτα απ'αυτά που μου λέει ο γιατρός, αν δεν το τσεκάρω και μόνη μου!

 

Όταν ήμουν 15 χρονών, και δεν είχα σταθερό κύκλο (και τι έγινε δλδ που δεν ήταν σταθερός? Μήπως ήθελα παιδί στα 15 μου?), μ'έβαλε να παίρνω αντισυλληπτικό χάπι, για να φτιάξει ο κύκλος. Το πήρα για λίγες μέρες, μέχρι που σκέφτηκα οτι δε μου φαίνεται και τόσο καλή ιδέα, και τα σταμάτησα. Μετά από λίγο καιρό, μου είπε οτι υπάρχει ορμονικό πρόβλημα, και για να διορθοθεί , πρέπει να πάρω το χάπι. "μα γιατρέ" του λέω, "αν υπάρχει ορμονικό, δε θα επειδεινωθεί φορτόνωντας τον οργανισμό μου με ορμόνες? Ορμόνες δεν είναι τα αντισυλληπτικά?"

Και η απάντηση: "Δεν έχεις άδικο. Καλά μην τα πάρεις" :shock:

 

Πες μου εσύ τώρα, αν πρέπει να ακούμε ανεπιφύλακτα το γιατρό μας...

 

Φαντάζομαι πως η καθεμιά μας εδώ μέσα έχει να πει κάμποσες ιστορίες με μακακίες των γιατρών... Ξέρεις ποιο είναι το κακό; ότι υπάρχουν πολλοί γιατροί που οι άνθρωποι κάνουν καλά τη δουλειά τους αλλά χάνονται μέσα στο συρφετό!

Όσο για τη αστάθεια του κύκλου μου συνέβη κι εμένα αυτό. Αλλά τα αντισυλληπτικά δεν μπόρεσα να τα πάρω (ευτυχώς!) γιατί μου δημιουργούσαν γαστρεντερικές διαταραχές!

Ακόμα ο κύκλος μου είναι τρία πουλάκια κάθονται!!! Κι έχω κάνει προς το παρόν 3 παιδιά! τι να κάνουμε, σε αυτή την πλάση υπάρχουμε κι εμείς οι... απρογραμμάτιστες! Κάθε 28 μέρες σου λέει είναι το σωστό! Καλέ τι μας λες; Εγώ το καλοκαίρι αμάν κάνω να έχω καθυστέρηση να κάνω κανένα μπάνιο παραπάνω!!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...