Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Το μικρο μου γεννηθηκε με υδροκηλη στον αριστερο ορχη (υγρο μαζεμενο) και ο παιδοχειρουργος που τον κοιταξε στο μαιευτηριο μας ειπε οτι συνηθως το απορροφα ο οργανισμος μεχρι το πρωτο εξαμηνο αλλιως θελει ενα μικρο χειρουργιο για να διορθωθει.

 

Η παιδιατρος μας παρεπεμψε σε καποιον για να το δει και καλο ειναι να το κανουμε τωρα που κλεινουμε τους εξι μηνες.

Θα κλεισω ραντεβου την Δευτερα αλλα με εχει φαει το αγχος τι θα γινει κι αν το κανουμε αν θα νοσηλευτει, πως γινεται κλπ.

 

Ξερει καμια σας να μου πει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα Μιμίκα,

 

Κι ο μπουμπούκος μου γεννήθηκε με υδροκήλη. Μάλιστα όταν τον πρωτοείδα γυμνό να τον αλλάζουνε στο μαιευτήριο τρόμαξα από το μέγεθος των όρχεων του και ρώτησα την παιδίατρο του μαιευτηρίου. Μου είπε λοιπόν ότι αυτό θα διορθωθεί από μόνο του μέχρι την ηλικία των 2 χρόνων. Από τότε δεν ξαναασχολήθηκα με το θέμα αλλά ούτε και η παιδίατρος που φέρνω σπίτι για να δει τον μικρό ανησύχησε. Εδώ που τα λέμε ούτε καν το ανέφερε ως πρόβλημα, απλά αστειεύτηκε γύρω από αυτό. Μάλιστα παρατηρώ ότι με τον καιρό οι όρχεις του μικραίνουν και τώρα είναι σχεδόν στο φυσιολογικό μέγεθος. Ελπίζω να βοήθησα...

T5Zop3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Συμπτωματικά διάβασα σήμερα τα εξης στο περιοδικό ΠΑΙΔΙ, ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΤΡΟΦΗ (ειναι συνδρομητικό)

παραθετω αποσπασμα:

Η διογκωση στο οσχεο αυξομειώνεται στη διάρκεια της μέρας και ειναι εντονότερη το βράδυ πριν τον ύπνο και λιγότερο έντονη το πρωί. Επίσης αυξάνεται σε μεγεθος στη διαρκεια καποιας ιωσης. Αν η υδροκήλη δεν υποχωρήσει μεχρι τον ΠΡΩΤΟ ΧΡΟΝΟ ζωής τοτε χρειάζεται χειρουργική διόρθωση. Η χειρουργική επέμβαση ειναι ιδια με την επέμβαση για βουβωνοκήλη.

(αρθρο:Η υδροκήλη στην παιδική ηλικία, Χρηστος Σαλάκος, επικουρος καθηγητής, διευθυντης παιδοχειρουργικής κλινικής παν/μιου Πατρων)

 

 

Και λεω εγω τωρα, μηπως να περιμενες να κλεισει χρονο το παιδι;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κοριτσια!

Θα παω να τον δει κι αναλογως τι θα μου πει θα πραξω τα δεοντα.

 

Το σκεφτομουν να τον αφησω να κλεισει χρονο γιατι ουτως η αλλως εχουν αρχισει να μαζευονται οι ορχεις.

 

Απλα με αγχωνει γιατι αλλοι γιατροι κανουν εισαγωγη 3ημερη κι αλλοι οχι και δεν θελω με τιποτα να ταλαιπωτηθει ο πριγκιπας με τα κ@*ονοσοκομεια...

Εχουμε βεβαια ιδιωτικη ασφαλεια και εχει μεσα Metropolitan κ.α. αλλα και παλι το νοσοκομειο οση χλιδα κι αν εχει δεν παυει να ειναι απαισιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν λιγο γυρισαμε απο τον παιδοχειρουργο και ετσι οπως μας τα ειπε τα νεα δεν ειναι καλα. :cry:

 

Ειναι απο τις περιπτωσεις που πρεπει να χειρουργηθουν σε κανα 3μηνο το πολυ γιατι εχει λεει επικοινωνια με την κοιλιτσα του.

 

Εχω στεναχωρηθει παρα πολυ και δεν μπορω να ησυχασω.

Το σιγουρο ειναι οτι θα παω και σε αλλο γιατρο γιατι αυτος μας τα παρουσιασε καπως περιεργα αν και ηταν αναλυτικοτατος και κατατοπιστικος.

Στο μαιευτηριο ομως μας τα ειπανε πολυ πιο χαλαρα και οχι και τοσο ανησυχητικα οποτε δεν ξερω τι να πιστεψω.

 

Δεν ξερω καποιον αλλο παιδοχειρουργο, κι αυτον απο την παιδιατρο τον εμαθα.

Μηπως εχετε καποιον υποψη σας? Θα ειναι πολυτιμη η βοηθεια σας!

Link to comment
Share on other sites

μιμικα εμας ο γιος μας ειχε βουβουνοκιλη και τελικα καναμε ενχειρηση. μαλιστα ειχε και υποσπονδια, μια πολυ δυσκολη ενχειρηση.σε εμας εκανε ολικη ναρκωση γατι εκανε και τα 2 μαζι.την καναμε στο παιδων πεντελης και ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι.

θωμας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ mimika ΜΟΥ.....

ΕΙΧΑ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΤΖΟΥΤΖΟΥΚΟΥΣ ΜΟΥ (ΓΕΝΝΗΣΑ ΔΙΔΥΜΑ ΑΓΟΡΑΚΙΑ).....

ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΕΙΧΕ ΥΔΡΟΚΗΛΗ , ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΙΕΓΝΩΣΕ ΚΑΙ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΙΔΕ ΑΜΕΣΩΣ ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.ΜΑΣ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ ΕΝΑΝ ΠΑΙΔΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟ ΦΟΒΕΡΟ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΒΑΖΕΙ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΜΩΡΑ!!!

ΛΟΙΠΟΝ...ΤΟΝ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑΜΕ ΠΡΙΝ ΣΑΡΑΝΤΗΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ''ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΜΠΟΥΛΑΚΟ''

:lol::lol::lol: ''ΘΑ ΤΟ ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΕΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥ, ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΤΟ ΞΑΝΑΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΤΡΙΜΗΝΟ ΞΑΝΑ''

ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ Ο ΖΟΥΖΟΥΝΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΙΑ -9 1/2 ΜΗΝΩΝ ΣΗΜΕΡΑ-ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΘΕΜΑ.....ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΩ ΤΗΛ ΚΑΙ ΟΝΟΜΑ ΠΑΙΔΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥ.......ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ........ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΑΖΕΙ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΕΥΚΟΛΑ!!! :D:D:D:D:D

ΦΙΛΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Mimika μου, εύχομαι πραγματικά να βρείτε σύντομα την καλύτερη και λιγότερο επώδυνη λύση για τον πριγκιπάκο σου. Μακάρι να μη χρειαστεί καμία επέμβαση μωρε το καημενούλι...διάβασα και σε άλλο τόπικ που γράφεις ότι κλαις και σε καταλαβαίνω, στεναχωριέσαι πολύ για αυτό το θέμα (με το δίκιο σου) και πολύ λυπάμαι. :cry:

Συγκεκριμένο παιδοχειρούργο δεν έχω να σου προτείνω δυστυχώς, αλλά αν τελικά δε βρεις άκρη και αν σε βολεύει το Παίδων Πεντέλης, μπορείς να κλείσεις ένα ραντεβού με κάποιον παιδοχειρούργο στο 1535. Είναι αρκετά καλό νοσοκομείο (για δημόσιο) και οι γιατροί του αξιόλογοι.

Πολλά φιλάκια στα γλυκά πατουσάκια του μικρού πρίγκιπα! :wink:

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω ματια μου για την συμπαρασταση...

 

Ξεχνιεμαι λιγο μεσα στο φορουμ αλλα παλι δεν μπορω να κρατηθω.

Τον εχω μαζι μου αποψε στο κρεβατι και δεν τον χορταινω....

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε να ρίξεις κανέναν υπνάκο κοριτσάκι μου, γιατί η νύχτα είναι ο χειρότερος σύμβουλος, ειδικά αν έχεις περάσει μια κουραστική μέρα. Τη νύχτα, όλα μας τα προβλήματα μας φαίνονται βουνό. Το πρωί, θα τα δείς τα πράγματα με περισσότερη αισιοδοξία! Όλα θα πάνε καλά mimikaki, μην ανησυχείς, καρδούλα μου!

Καλή σου νύχτα. :wink:

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε Μιμίκα, τώρα το είδα και έχω σκάσει :(:(:( δεν πονάει όμως ο πριγκιπάκος έτσι δεν είναι;;;;;)

 

Πιστεύω όμως πως καλά θα κάνεις να πάρεις και δεύτερη και τρίτη γνώμη αφού ακόμη έχετε καιρό... (αύριο έχω ραντεβού με την παιδίατρο, θα τη ρωτήσω για παιδοχειρουργό και θα σου πω) μόνο μη κλαις γλυκιά μου, στεναχωριέται κι εκείνος που σε νοιώθει έτσι... ξέρω δεν είναι εύκολο ούτε ευχάριστο αλλά είναι περαστικό έστω και αν χρειαστεί επέμβαση...

 

Εύχομαι τα καλύτερα

φιλιά στον μικρό πρίγκιπα :P

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πραγματικα η συμπαρασταση μας με κατασυγκινησε.

Δεν ποναει ο γλυκος μου παλι καλα.

 

Να ειστε ολες καλα με τις οικογενειες σας και τα ζουζουνακια σας.

Link to comment
Share on other sites

αχ mimika μου...πολυ σε σκεφτομαι....

τι κλαμα ειχα ριξει τοτε που μου επιβεβαιωσε η παιδιατρος οτι εχει υδροκηλη....διαβαζα βιβλια, ρωτουσα , εμπαινα στο internet να βρω πληροφοριες και κλαααααααααααααααααααααααααααα!!!

δεν ειμαι και ψυχραιμη !!!καθολου!!ειδικα στο θεμα των παιδιων μου!!:oops::oops:

μην ψυχοπλακωνεσαι παντως , γιατι επηρεαζεται και το μωρουλι σου!!

νοιωθουν πολλα μην νομιζεις!!μου το ελεγε συνεχεια η μαμα μου.....

 

ελπιζα ολα να πανε καλα και συντομα να εχεις καλα νεα!! :lol::lol::lol:

 

φιλακια στα μπουτακια του μπουλακου!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τα νεα ειναι χαρμοσυνα!

 

Πηγαμε σημερα στο Αγ. Σοφια και τον ειδε ενας πολυ καλος συστημενος παιδοχειρουργος (ευχαριστω Ελενα!)

 

Μας ειπε λοιπον οτι δεν εχει θεμα ο κουκλος μου και κατα 99% θα απορροφηθει μονο του μεχρι 12-14 μηνων. "Δεν ταλαιπωρω εγω τις ψυχουλες μου με χειρουργια ανευ λογου" μας ειπε.

 

Επισης ενω ο αλλος "γιατρος" μας πανικοβαλλε να χειρουργηθει αμεσα και ωστοσο εγω να του κατεβαζω το πουλακι του για να μην παθει φιμωση, αυτος που πηγαμε σημερα μας ειπε συγκεκριμενα:

"Η φυση προνοει καλυτερα απο εμας και τα αγορακια μεχρι 24 μηνων προστατευονται μονα τους απο το αμμωνιακο οξυ των ουρων. Το 90% των περιπτωσεων φιμωσης που χειρουργω, ειναι απο λαθος των μαμαδων και των παιδιατρων που "καθαριζουν" το πουλακι των αγοριων. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΜΕΧΡΙ 24 ΜΗΝΩΝ"

κι εμεινα να τον κοιταζω σα χαζη γιατι τοσο καιρο το καθαριζα κατα τις υποδειξεις του αλλου.

 

Αχ αυτο το ενστικτο της μανας ομως!

Του ειχα πει του αντρα μου οτι κατι δε μου αρεσε στον αλλον "γιατρο" , ειχε ξεχασει το ραντεβου, ο τροπος που μας τα ελεγε και επιασε και το μωρο στα γεννητικα του χωρις να πλυθει που μολις ειχε ερθει απ' εξω :shock: (και μας εβγαλε και κουστουμακι 3.000€ και βαλε)!

 

Και μετα σου λεει φταιει ο φονιας! :evil:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα mimika !!!!!!

ποσο χαρηκα με τα καλα νεα!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

θελω να τον δειρω τον προηγουμενο γιατρο σου!!! :twisted::twisted:

απορω πως βασανιζουν τοσο ευκολα μωρακια!!αγγελουδακια!! :lol:

 

και μαλιστα τωρα τελευταια , μας ετυχε περιπτωση γνωστης που εβαλε στο χειρουργειο γιατρος μωρο 20 ημερων!!η μαμα μου ουρλιαζε να πανε να παρουν μια δευτερη γνωμη στον γιατρο που πηγαμε κι εμεις κι αυτοι ελεγαν οτι ο γιατρος τους ειναι κορυφη!! :shock: και παρα πολυ καλος!!! :shock:

απο που βγαινει αυτο ?????? :roll::roll::roll::roll::roll:

τελος παντων.....

και ηθελα να σε ρωτησω τι εκανες!!!

 

χαρηκα παρα παρα πολυ!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

φιλακια στον μπουλακο σου!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε Μιμίκα!!

αχ τί μεγάλη χαρά που πήρα :D για τον πριγκιπάκο!

Μα είναι δυνατόν, να βάζουν έτσι εύκολα μωράκια στα χειρουργία ρε γμτ;;;

και να πιάνει και τα γεννητικά όργανα του παιδιού άπλητος;;;;; :evil: Καλά που βρήκατε τον δεύτερο γιατρό που είναι και άνθρωπος!

Και μακάρι να του απορροφηθεί πολύ πολύ γρήγορα!

 

Αλλά βρε Μιμίκα, θωρηβήθηκα με αυτό που σου είπε για τον καθαρισμό στο πουλάκι... και 'γω σύμφωνα με οδηγίες της παιδιάτρου μας το κατεβάζω όσο πάει από μόνο του και το καθαρίζω με βαμβακάκι και φυσιολογικό ορο :? ... βέβαια επειδή φοβάμαι τη διαδικασία να μην κάνω και καμιά ζημιά :lol: δεν το κάνω συχνά... 1 φορά την εβδομάδα και τις υπόλοιπες προσπαθώ με τρεχούμενο νεράκι στο μπάνιο του χωρίς πολλά πάνω-κάτω!

 

Τί να πω, θα της το ξανασυζητήσω...

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

μιμικακι μου πηρα μια χαρα με τα νεα σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!μπραβο......κι εμεις εχουμε υδροκηλη κ μας ειπε η παιδιατρος να το κοιταξουμε στον χρονο...τι να πει κανεις για τους γιατρους ?ειναι που θα πεσεις...οσο για αυτον που επιασε το πατουσακι μας με τις βρωμοχερουκλες του θα τον ειχα ψεκασει με dettol!!!!!!!!!!!!!!

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου σας ευχαριστω πολυ ολες!!!

 

Οσο για το πουλακι, και η παιδιατρος μας ειπε να μην το πειραζουμε, μονο ο κομπογιαννιτης το κατεβασε! :evil::evil::evil:

 

Ο αντρας μου που τα πηρε στο κρανιο παντως δεν θα το αφησει ετσι αυτο!

Εν τω μεταξυ αυτος ειναι σε μεγαλο ιδιωτικο νοσοκομειο των Νοτιων Προαστιων και ειχε μεγαλη διαφορα η νοοτροπια του απο τον γιατρο του Αγ. Σοφια!

Ειμαι σιγουρη οτι μας κοιταζε και ματια του εκαναν € ευρω!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε Μιμίκα!!! Είδες, κοριτσάκι μου, όλα καλά!!!!

Τζάμπα και η στεναχώρια βρε...κανονικά μήνυση για ψυχική ωδύνη του χρειάζεται του αχρείου, αλλά τέλος πάντων... :evil:

Μπράβο!! :wink:

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...