Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

http://www.ministryofjustice.gr/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=699

το πανω ειναι η παρουσιαση του νομου

το κατω ειναι απο την εφημεριδα της Κυβερνησεως

http://www.isotita.gr/var/uploads/NOMOTHESIA/N.%203500.pdf

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 810
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτή η συζήτηση έχει ξεκινήσει εδώ και πολύ καιρό...θα πρότεινα στους συμμετέχοντες πρίν το τοθετηθούνε στο΄"πόδι" να αρχίσουν διαβάζοντας το θέμα απ'την αρχή,οι σελίδες που προσπεράσατε έιναι γεμάτες άρθα, νόμους,και ενδιαφέρουσες δημοσιέυσεις...είναι κρίμα να αντιμετωπίζουμε ένα τέτοιο θέμα σαν αγώνα στο γήπεδο.

 

Και έχω ένα ερώτημα για τους υπέρμαχους της σφαλιάρας.Δηλαδη κορίτσια,αν ο άντρας σας έχει πολλά νέυρα και σείς κάνετε κάτι που θα τον δυσαρεστήσει θεωρείτε δεδομένο ότι θα φάτε και καμιά ψιλή ε? ¨Οχι άγριο ξύλο,καναδυό χαστούκια δεν πειράζει σωστά?

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Και έχω ένα ερώτημα για τους υπέρμαχους της σφαλιάρας.Δηλαδη κορίτσια,αν ο άντρας σας έχει πολλά νέυρα και σείς κάνετε κάτι που θα τον δυσαρεστήσει θεωρείτε δεδομένο ότι θα φάτε και καμιά ψιλή ε? ¨Οχι άγριο ξύλο,καναδυό χαστούκια δεν πειράζει σωστά?

 

α γειά σου gavrias απο το στόμα μου το πήρες ... καθως επίσης και στην δουλεία μας ... όταν ο εργοδότης ενευριστεί με κατι λάθος που κάναμε , να μας ρίχνει το μπινελίκι , να μας χτυπάει και το χέρι στο τραπέζι (αντι παντόφλας) προς εκφοβισμό και συνέτιση... Πολύ συχνά η κακοποίηση συνυπάρχει με παραμέληση δηλαδή τη στέρηση βασικών αγαθών για την ανάπτυξη του παιδιού, όπως ακατάλληλες συνθήκες σίτισης και στέρηση /απαγόρευση φαγητού, αδιαφορία για τη σχολική του επίδοση...

 

Ένα κακοποιημένο παιδί ενδέχεται να γίνει ένας βίαιος γονιός στο μέλλον.

 

Σύμφωνα με ενδεικτικές μελέτες σε όλο τον κόσμο, οι γονείς που κακοποιούν τα παιδιά τους μπορεί να αντιμετωπίζουν :

*Σοβαρές ψυχικές παθήσεις όπως κατάθλιψη, διαταραχή προσωπικότητας, σπανιότερα ακόμη και ψύχωση.

*Περιορισμένες νοητικές ικανότητες.

*Μεγάλο βαθμό δυσκολίας ώστε να καταφέρνουν να ελέγχουν επιθετικά τις εκρήξεις θυμού τους.

*Αίσθημα βαθιάς ανεπάρκειας για τον εαυτό τους και το ρόλο τους ως γονείς.

*Έντονη ανάγκη να αισθάνονται εξάρτηση και προσοχή από τους άλλους με αποτέλεσμα να «βλέπουν» τα παιδιά τους ως πηγή φροντίδας και βαθιάς αφοσίωσης και αναγνώρισης με αποτέλεσμα τα παιδιά τους να υιοθετούν ρόλο γονέα απέναντί τους.

*Κακές σχέσεις με τους δικούς τους γονείς ως παιδιά. Οι περισσότεροι γονείς που κακοποιούν έχουν υπάρξει οι ίδιοι θύματα κακοποίησης όταν ήταν παιδιά. Μέσα από την κακοποίηση των παιδιών τους – χωρίς να το καταλαβαίνουν – ελέγχουν και ανακουφίζουν τα δικά τους παιδικά τραύματα

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η συζήτηση έχει ξεκινήσει εδώ και πολύ καιρό...θα πρότεινα στους συμμετέχοντες πρίν το τοθετηθούνε στο΄"πόδι" να αρχίσουν διαβάζοντας το θέμα απ'την αρχή,οι σελίδες που προσπεράσατε έιναι γεμάτες άρθα, νόμους,και ενδιαφέρουσες δημοσιέυσεις...είναι κρίμα να αντιμετωπίζουμε ένα τέτοιο θέμα σαν αγώνα στο γήπεδο.

 

Και έχω ένα ερώτημα για τους υπέρμαχους της σφαλιάρας.Δηλαδη κορίτσια,αν ο άντρας σας έχει πολλά νέυρα και σείς κάνετε κάτι που θα τον δυσαρεστήσει θεωρείτε δεδομένο ότι θα φάτε και καμιά ψιλή ε? ¨Οχι άγριο ξύλο,καναδυό χαστούκια δεν πειράζει σωστά?

 

Διαβάζοντας ολο το θέμα δεν κατάλαβα να ειναι κάποιος υπερμαχος της σφαλιάρας :roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε κάτι;;;;;;;;

Πιστεύω ότι κάτι μικρό ή στο ελάχιστο αλλάζει,

μόνο και μόνο που ακούνε μια αντίδραση,

μπορεί η δική σου φωνή να ξανακουστεί στα αφτιά της όταν πάει να το ξανακάνει ή το βράδυ πριν κοιμηθεί...

Αντί για άρθρα, νόμους κλπ. να τους δίναμε το κείμενο του υπέροχου ποιητή;

Χαλίλ Γκιμπράν - Για τα παιδιά

Κάτι μπορεί να αλλάξει...Αν μιλήσουμε στην ψυχή τους;

Όχι στην αδιαφορία --ο κόσμος είμαστε εμείς, εμείς θα τον αλλάξουμε

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτή η συζήτηση έχει ξεκινήσει εδώ και πολύ καιρό...θα πρότεινα στους συμμετέχοντες πρίν το τοθετηθούνε στο΄"πόδι" να αρχίσουν διαβάζοντας το θέμα απ'την αρχή,οι σελίδες που προσπεράσατε έιναι γεμάτες άρθα, νόμους,και ενδιαφέρουσες δημοσιέυσεις...είναι κρίμα να αντιμετωπίζουμε ένα τέτοιο θέμα σαν αγώνα στο γήπεδο.

 

Και έχω ένα ερώτημα για τους υπέρμαχους της σφαλιάρας.Δηλαδη κορίτσια,αν ο άντρας σας έχει πολλά νέυρα και σείς κάνετε κάτι που θα τον δυσαρεστήσει θεωρείτε δεδομένο ότι θα φάτε και καμιά ψιλή ε? ¨Οχι άγριο ξύλο,καναδυό χαστούκια δεν πειράζει σωστά?

 

Διαβάζοντας ολο το θέμα δεν κατάλαβα να ειναι κάποιος υπερμαχος της σφαλιάρας :roll::roll:

 

Aν αντί υπέρμαχος πώ οπαδός ή δεν θεωρεί κακό να πέφτουν μερικές???Πάντως αν δε βρήκες μπορώ να σου παραθέσω μερικές τέτοιες απόψεις ,μεταξύ αυτών και τη δική σου :):wink:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η συζήτηση έχει ξεκινήσει εδώ και πολύ καιρό...θα πρότεινα στους συμμετέχοντες πρίν το τοθετηθούνε στο΄"πόδι" να αρχίσουν διαβάζοντας το θέμα απ'την αρχή,οι σελίδες που προσπεράσατε έιναι γεμάτες άρθα, νόμους,και ενδιαφέρουσες δημοσιέυσεις...είναι κρίμα να αντιμετωπίζουμε ένα τέτοιο θέμα σαν αγώνα στο γήπεδο.

 

Μια διευκρίνιση γιατί ο σημερινός μουχλόκαιρος με έχει ολίγον χαλάσει: τί εννοείς "θέμα σαν αγώνα στο γήπεδο"; Το να πετάξεις μπροστά σε έναν τέτοιο "γονιό" ένα κομμάτι χαρτί (Εφ. Κυβερνήσεως) που να δείχνει την παραβατικότητά του στα πλαίσια του νόμου - ακόμα και τίποτα να μην κάνει κανείς μετά - σε τί θυμίζει ποδοσφαιρικό κλίμα;

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί είναι περιττό κάποια πράγματα να επαναμβάνονται στις σελίδες μιας συζήτησης: μπορεί να μην υπάρχει ο χρόνος κάποιος να διαβάσει τα πάντα - άσε που πάντα υπάρχει η ευκαιρία να εμφανιστεί μια νέα αφορμή για να καταλήξει κάποιος σε ένα διαφορετικό συμπέρασμα.

 

Φιλικά, (για να μην ξεχνιόμαστε)

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

 

αν ο άντρας σας έχει πολλά νέυρα και σείς κάνετε κάτι που θα τον δυσαρεστήσει θεωρείτε δεδομένο ότι θα φάτε και καμιά ψιλή ε? ¨Οχι άγριο ξύλο,καναδυό χαστούκια δεν πειράζει σωστά?[/color]

 

Θα πειραζε γιατι ειναι ενηλικες και μπορουν να μιλησουν, προστατεψουν τον εαυτο τους, αντιμιλησουν, επιχειρηματολογησουν και και και... Το παιδι ομως δεν μπορει...

 

Νομιζω οτι αυτο τα λεει ολα και δεν εχω κατι αλλο να προσθεσω. Ας κατσει ο καθενας μονος του, οποιος ειναι αυτος (δεν αναφερομαι συγκεκριμενα)που ριχνει καμια ψιλη σε ποπο, χερακια κτλ να σκεφτει... Τι ειναι αυτο που του δινει το δικαιωμα να ριχνει καμια ψιλη; Η αδυναμια του παιδιου να αντιδρασει;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η συζήτηση έχει ξεκινήσει εδώ και πολύ καιρό...θα πρότεινα στους συμμετέχοντες πρίν το τοθετηθούνε στο΄"πόδι" να αρχίσουν διαβάζοντας το θέμα απ'την αρχή,οι σελίδες που προσπεράσατε έιναι γεμάτες άρθα, νόμους,και ενδιαφέρουσες δημοσιέυσεις...είναι κρίμα να αντιμετωπίζουμε ένα τέτοιο θέμα σαν αγώνα στο γήπεδο.

 

Μια διευκρίνιση γιατί ο σημερινός μουχλόκαιρος με έχει ολίγον χαλάσει: τί εννοείς "θέμα σαν αγώνα στο γήπεδο"; Το να πετάξεις μπροστά σε έναν τέτοιο "γονιό" ένα κομμάτι χαρτί (Εφ. Κυβερνήσεως) που να δείχνει την παραβατικότητά του στα πλαίσια του νόμου - ακόμα και τίποτα να μην κάνει κανείς μετά - σε τί θυμίζει ποδοσφαιρικό κλίμα;

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί είναι περιττό κάποια πράγματα να επαναμβάνονται στις σελίδες μιας συζήτησης: μπορεί να μην υπάρχει ο χρόνος κάποιος να διαβάσει τα πάντα - άσε που πάντα υπάρχει η ευκαιρία να εμφανιστεί μια νέα αφορμή για να καταλήξει κάποιος σε ένα διαφορετικό συμπέρασμα.

 

Φιλικά, (για να μην ξεχνιόμαστε)

Ηρώ

 

Ενοώ Ηρώ,ότι καλό έιναι πρίν τοποθετηθουμε σε άνα θέμα που προχωράει καλό έιναι να ξέρουμε τι λέει.Κανείς δεν"πετάει" κομμάτια χαρτί σε κανέναν ,αντίθετα γίνεται συζήτηση,αλλά δε γίνεται να αγνοούμε και τα κομμάτια χαρτί.

Αν θεωρουσα περιτή την επανάληψη δε θα μιλούσαμε τώρα εδώ σωστά?

Προσωπικά αν δεν έχω χρόνο να διαβάσω ένα θέμα σωστά,απαντάω όταν βρώ χρόνο.

:D:D

 

Όταν πάμε στο γήπεδο αυτό μας ενδιαφέρει συνήθως είναι να εκτονοθουμε και να κερδίσει η ομάδα μας.Δεν καθόμαστε να το σκεφτουμε κιόλας.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η συζήτηση έχει ξεκινήσει εδώ και πολύ καιρό...θα πρότεινα στους συμμετέχοντες πρίν το τοθετηθούνε στο΄"πόδι" να αρχίσουν διαβάζοντας το θέμα απ'την αρχή,οι σελίδες που προσπεράσατε έιναι γεμάτες άρθα, νόμους,και ενδιαφέρουσες δημοσιέυσεις...είναι κρίμα να αντιμετωπίζουμε ένα τέτοιο θέμα σαν αγώνα στο γήπεδο.

 

Και έχω ένα ερώτημα για τους υπέρμαχους της σφαλιάρας.Δηλαδη κορίτσια,αν ο άντρας σας έχει πολλά νέυρα και σείς κάνετε κάτι που θα τον δυσαρεστήσει θεωρείτε δεδομένο ότι θα φάτε και καμιά ψιλή ε? ¨Οχι άγριο ξύλο,καναδυό χαστούκια δεν πειράζει σωστά?

 

Διαβάζοντας ολο το θέμα δεν κατάλαβα να ειναι κάποιος υπερμαχος της σφαλιάρας :roll::roll:

 

Aν αντί υπέρμαχος πώ οπαδός ή δεν θεωρεί κακό να πέφτουν μερικές???Πάντως αν δε βρήκες μπορώ να σου παραθέσω μερικές τέτοιες απόψεις ,μεταξύ αυτών και τη δική σου :):wink:

 

Λυπάμαι αλλα τότε δεν κατάλαβες καθόλου τους προβληματισμούς μου :(

...καμιά φορά ο φανατισμός σε μια ιδέα μας κλείνει τα μάτια και τα αυτιά και καταλαβαίνουμε μονο αυτά που θέλουμε.

αν εννοείς ομως οτι ειμαι υπερ της κακοποιησης των παιδιών επειδή δεν θα έκλεινα στη φυλακή μια μαμά που χτύπησε την παντόφλα κάτω τότε πάσο...I am a bad person....πρεπει να μπορείς να διαχωρήσεις τα πράγματα και το τι εννοει ο άλλος μεσα απο τα λεγόμενα του...αυτό ειναι συναισθηματική νοημοσύνη.

Και επαναλαμβάνω το θέμα ειναι να δωθούν λύσεις και οχι κατηγορίες γιατι πολύ απλά δεν εχουν ολοι τη δική μας ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και έχω ένα ερώτημα για τους υπέρμαχους της σφαλιάρας.Δηλαδη κορίτσια,αν ο άντρας σας έχει πολλά νέυρα και σείς κάνετε κάτι που θα τον δυσαρεστήσει θεωρείτε δεδομένο ότι θα φάτε και καμιά ψιλή ε? ¨Οχι άγριο ξύλο,καναδυό χαστούκια δεν πειράζει σωστά?

 

Αυτό είπα σε εκείνη την "μάνα" που είχε δώσει τη σφαλιάρα στο δίχρονο κοριτσάκι. Μου είπε απολογούμενη ότι το κοριτσάκι δεν καθόταν φρόνιμα. Και την ρώτησα αν ο άντρας της όταν διαφωνεί μαζί της, της δίνει τέτοια χαστούκια!!!! :shock::shock::shock::shock:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

yogini,δεν έιδες πουθενά να λέω ότι θα κλέισω φυλακή κανέναν (αν συμβεί θα το έχει κάνει ο εισαγγελέας).Όσο επικύνδυνος είναι ο φανατισμός (και συμφωνώ μαζί σου) είναι και ο ωχαδερφισμός επίσης.

Δε σε κρίνω σαν" person" γιατί δεν σε ξέρω,κάνω αντιπαράθεση στην άποψή σου όπως και σύ στη δική μου και αυτό σημαίνει διάλογος μεταξύ άλλων.

Όσο για τις κατηγορίες αν πάς λίγο πιό πίσω θα δείς ότι παρ'όλο που πλαγίως δέχτηκα κατηγορίες και υπαινυγμούς δεν απάντησα καν :)

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Το δικαίωμα τους το δίνει ο τρόπος που μεγάλωσαν. Αν κάποιος γονιός έχει φάει καμιά ψιλή σαν παιδί, και ο ίδιος με τη σειρά του θα ρίξει μερικές στο παιδί του.... Αυτός είναι ο τρόπος που έμαθε να αντιμετωπίζει προβλήματα σα αυτό.

Οι μεγαλύτεροι σε ηλικία από τους σημερινους γονείς ανατράφηκαν σε μια κοινωνία, όπου οι σχέσεις των ανθρώπων ακολουθούσαν την εξουσία της πυραμίδας: ο πατέρας ηταν η ανώτατη εξουσία , η μητέρα ακολουθούσε και τα παιδιά έπρεπε να υπακούουν και στους δυο. Η κοινωνία ήταν καλά τακτοποιημένη και ο καθένας είχε τη θέση του.

 

Αν η κοινωνία είχε παραμείνει ή ίδια, πολλά απο τα σημερινά προβλήματα

 

δεν θα υπήρχαν..

 

Η κοινωνία όμως δεν έχει μείνει στάσιμη!

Link to comment
Share on other sites

φανατισμος ειναι η τηριση του νομου?????

 

Απίστευτο... πληκτρολογούσα την ίδια πρόταση δευτερόλεπτα πριν. Με πρόλαβες!!

 

Gavrias, δεν πειράζει αλλά μάλλον δεν διάβασες την δική μου αρχική τοποθέτηση 3 σελίδες πριν. Εκεί ανέφερα γιατί προτείνω όντως να πετάμε το νόμο κατάμουτρα σε αυτόν που τον παραβαίνει. Και πάλι δεν πειράζει.. :)

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν η κοινωνία είχε παραμείνει ή ίδια, πολλά απο τα σημερινά προβλήματα

 

δεν θα υπήρχαν..

 

τι εννοείς?? :roll::roll: (αληθεια δεν κατάλαβα, το διευκρινίζω γιατί πολλές φορές ο γραπτός λόγος μπερδεύει...)

 

 

Το δικαίωμα τους το δίνει ο τρόπος που μεγάλωσαν. Αν κάποιος γονιός έχει φάει καμιά ψιλή σαν παιδί, και ο ίδιος με τη σειρά του θα ρίξει μερικές στο παιδί του....

 

δηλαδή εγώ που έχω φάει ξύλο με τη ζώνη από τον πατέρα μου, θα κάνω το ίδιο στο παιδί μου??? ΟΧΙ ΔΑ!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη οι γονεις που κακοποιουν τα παιδια τους θα πρεπει να τιμωρουντε;πως;με φυλακιση;και ετσι θα λυθει το προβλημα και θα εχουμε ευτυχισμενα παιδια;;

Θεραπευτικη παρεμβαση χρειαζεται σε τετοιες περιπτωσεις αλλα ποιος να την κανει;

Το να αρχισουμε να κατακρινουμε τους γονεις αυτους δεν θα βοηθησει σε τιποτα.

 

Ανάπτυξη κοινωνικής πολιτικής που ενισχύει τις οικογένειες χαμηλού εισοδήματος τόσο με προγράμματα γενικά (π.χ. μείωση ανεργίας, οικονομική ενίσχυση στους χαμηλόμισθους γονείς), όσο και με παροχή ειδικότερων υπηρεσιών (π.χ. δημόσιοι βρεφονηπιακοί σταθμοί, κοινοτικά κέντρα συμβουλευτικής και στήριξης).

 

Προγράμματα κοινωνικής ευαισθητοποίησης για την τροποποίηση στάσεων και αντιλήψεων που ενθαρρύνουν την ΠΣΚ (π.χ. αποδοχή σωματικής τιμωρίας, το απαραβίαστο των ενδο-οικογενειακών υποθέσεων, ακόμα και όταν ένα παιδί κινδυνεύει).

 

Προγράμματα οικογενειακού προγραμματισμού για πρόληψη ανεπιθύμητων εγκυμοσύνων που οδηγούν σε ανεπιθύμητα παιδιά με κίνδυνο ΠΣΚ.

 

Ψυχο-εκπαιδευτικά προγράμματα ανάπτυξης γονεϊκών ικανοτήτων για μελλοντικούς ή νέους γονείς ή και νέους, φοιτητές ή μαθητές λυκείων.

 

Εντοπισμός γονέων/οικογενειών "υψηλού κινδύνου" για ΠΣΚ - ακόμα και πριν τη γέννηση του παιδιού - και παραπομπή σε προγράμματα ψυχολογικής στήριξης και ανάπτυξης γονεϊκών ικανοτήτων.

Ευαισθητοποίηση των επαγγελματιών που ασχολούνται με παιδιά (εκπαιδευτικοί, παιδίατροι, κ.α.) στην έγκαιρη αναγνώριση και παραπομπή για βοήθεια των παιδιών και οικογενειών "υψηλού κινδύνου".

 

Τροποποίηση της υπάρχουσας νομοθεσίας προκειμένου: α) να ενισχυθεί η υποχρεωτική αναφορά περιστατικών κακοποίησης στις αρχές και β) να επιλύονται οι υποθέσεις κακοποίησης και γονεϊκής επιμέλειας έγκαιρα από αρμόδιο οικογενειακό δικαστήριο.

 

Ανάπτυξη κατάλληλων εναλλακτικών δομών φιλοξενίας του παιδιού όταν απομακρύνεται από τους βίαιους γονείς (π.χ. θετές οικογένειες, στέγες νέων, κατάλληλα θεραπευτικά κέντρα/κοινότητες, κλπ.)

Γινεται ομως κατι απο ολα αυτα;; :roll:

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε κάτι;;;;;;;;

Πιστεύω ότι κάτι μικρό ή στο ελάχιστο αλλάζει,

μόνο και μόνο που ακούνε μια αντίδραση,

μπορεί η δική σου φωνή να ξανακουστεί στα αφτιά της όταν πάει να το ξανακάνει ή το βράδυ πριν κοιμηθεί...

Αντί για άρθρα, νόμους κλπ. να τους δίναμε το κείμενο του υπέροχου ποιητή;

Χαλίλ Γκιμπράν - Για τα παιδιά

Κάτι μπορεί να αλλάξει...Αν μιλήσουμε στην ψυχή τους;

Όχι στην αδιαφορία --ο κόσμος είμαστε εμείς, εμείς θα τον αλλάξουμε

 

Συμφωνώ, να προσθέσω και το εξής σχόλιο όμως, που μετά από την εξιστόρηση της αντίδρασης μου στο περιστατικό με την σφαλιάρα, άκουσα από κάποια συνάδελφο.

Μου είπε: Εσύ μπορεί να έκανες αυτό που έκανες, δηλαδή της είπες ότι της είπες, αλλά σκέφτηκες ότι αυτή μπορεί να συγχιστεί με όλα αυτο το σκηνικό και στο τέλος, μπορεί πάλι στο παιδί να ξεσπάσει, όντας συγχισμένη; Και αν είναι αυτό τακτική της και στάση της, από μια κουβέντα που θα ακούσει στο δρόμο από μια άγνωστη, θα προβληματιστεί; Πόσοι είναι αυτόί που δέρνουν τα παιδιά τους και δεν τους έχει αγγίξει η παιδική ψυχούλα και εκείνο το παιδικό δάκρυ που τρέχει από τα μάτια και θα τους αγγίξει μια ξένη που θα τους ρίξει ένα χ@@@@@ στο δρόμο;

Μήπως πάλι το παιδί θα την πληρώσει;;; Και γι'αυτό έχω αναρωτηθεί.

Νομίζω ότι ακόμα και η ενημέρωση των γονιών με ένα χαρτί που μπορεί να τους δώσεις στον δρόμο, δεν μπορεί να είναι πλήρης.

Αυ΄τού του είδους οι συμπεριφορές, χρειάζονται θεραπεία, μακρόχρονο διάλογο και πολύ προσπάθεια.

Εμείς που είμαστε ξένοι, μάλλον ελάχιστα μπορούμε να κάνουμε σε τέτοια περιστατικά που συναντούμε. Όσο κι αν έχω μιλήσει, ως θεατής που έχω βρεθεί, κι όσο κι αν πιστεύω, ότι σίγουρα κάποια στιγμή θα ξαναμιλήσω, πιστεύω μέσα μου, ότι αυτοί οι άνθρωποι, θέλουν ΠΟΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ, για να αλλάξουν!!!Δεν είναι κάτι εύκολο και σίγουρα δεν αλλάζει με 5 λεπτά και 5 λέξεις. Όσο τρόμο κι αν τους προκαλέσεις, μόλις κλείσει η πόρτα του σπιτιού τους, θα κάνουν ΔΥΣΤΥΧΩΣ τα ίδια!!

Όπως χρειάζονται προσπάθεια και θεραπεία ένας ναρκωμανής, ένας αλκοολικός, και οποιοσδήποτε άλλος εξαρτημένος και άνθρωπος με πρόβλημα, έτσι χρειάζονται και τέτοιοι γονείς.

Και μακάρι να είναι κάποιοι τουλάχιστον δεκτικοί στο να τη ζητήσουν και με τα χρόνια να αλλάζει προς το καλύτερο αυτό το ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να σας αναφερω κ εγω κατι σχετικο με το θεμα,εγω προσωπικα ειμαι κατα του ξυλου κ της φωνης(αν κ μερικες φορες κ εγω εχω φωναξει στο παιδι μου)στην γειτονια μου υπαρχει μια τρελη, η οποια ειναι προσφατα χωρισμενη κ ολα τα νευρα της τα ξεσπαει στα παιδια της,με ξυλο κ φωνες.Ο αντρας της ταξιδευει κ δεν μπορει να ξερει τι γινεται,πηρα λοιπον εγω σε συνεννοηση με μια γειτονισσα το χαμογελο του παιδιου να τους πουμε την κατασταση που επικρατει στο σπιτι, γιατι Η ΤΡΕΛΗ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΤΟ ΤΕΡΜΑ Κ ΒΑΡΑΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ, οταν τους πηρα τηλ μου ειπαν οτι η ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΜΑΝΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΒΑΡΑΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ Κ ΒΑΖΕΙ ΠΟΥ Κ ΠΟΥ ΤΙΣ ΦΩΝΕΣ Κ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΗΜΑ ΟΥΤΕ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ.

Μου επεσαν τα αφτια,κανεις δεν της κανει τιποτα της τρελης,απλα τωρα περιμενω τον πατερα να γυρισει για να του πω τι συμβαινει μπας κ κανει αυτος κατι

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη γλυκια μου Athena να ρωτησω κατι γιατι θα χαζεψω μαυτα που διαβαζω...Εγω που χτυπαω την παντοφλα στο πατωμα και ο αλλος που δινει μια στον πωπω θα πρεπει να αντιμετωπιστουμε ως βιαιοι γονεις και να αντιμετωπισουμε αυτα που προανεφερες?

PSpyp2.png n6m7p2.png
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη γλυκια μου Athena να ρωτησω κατι γιατι θα χαζεψω μαυτα που διαβαζω...Εγω που χτυπαω την παντοφλα στο πατωμα και ο αλλος που δινει μια στον πωπω θα πρεπει να αντιμετωπιστουμε ως βιαιοι γονεις και να αντιμετωπισουμε αυτα που προανεφερες?
Οταν αναφερομαι στον ορο "κακοποιηση" αναφερομαι σε πραξεις οι οποιες προκαλουν πονο,τραυματισμο ή μονιμη βλαβη.
Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη ΄μου είναι Katd ότι εσύ δεν περιλαμβάνεσαι στα περιστατικά που αναφέραμε. Και νομίζω ότι κανείς δεν εννοεί εσένα, μια που εσύ δεν προκαλείς πόνο στο παιδί. Μπορεί αντί για την παντόφλα που έκανε θόρυβο στο πάτωμα να πατούσες μια φωνή για να μην πλησιάζει. Κάτι που μπορεί να το κάναμε όλοι μας την ώρα που τρομάξαμε μην πάθει κάτι το παιδί και καεί στην κουζίνα.

Δεν νομίζω από τα λόγια σου, όσο έχω διαβάσει τα γραπτά σου να τον έχεις απειλήσει ότι η παντόφλα θα πονέσει και τον ίδιο.

Δεν νομίζω να χρειάζεται να παίρνεις προσωπικά αυτά που λέμε για τους βάρβαρους γονείς.

Εγώ τουλάχιστον δεν σε περιλαμβάνω σ'αυτούς και νομίζω και οι υπόλοιποι εδώ!!! :wink::D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με την aria. καπως ετσι...εδω εφαγα χαστουκι απο γιατρο και οι αλλοι για να κανουν την δουλεια τους δεν ειδαν τιποτα...ο κοσμος δεν αλληλοβοηθιεται...ποιος θα τραβηχτει στα δικαστηρια για κατι που πιθανοτατα το βρισκει λογικο?

οσο γι αυτο που λετε και εγω θελω να σταματησω τον χ τον ψ γονεα και να του την πω αλλα αναρωτιεμαι, θα αλλαξει κατι? η απλα θα με βρισει και θα φυγει. και ειχα δημοσιευσει και ενα παρομοιο ποστ. νομιζω οτι τελικα δεν βγαινει κατι...και να σας πω και κατι ακομα? προτιμω το παιδι να φαει σκαμπιλι παρα να καταληξει στα χερια των κοινωνικων λειτουργων και σε ολους αυτους. τι θα απογινει μετα το παιδι?

ισως παλι να παρεξηγηθω και να καταλαβετε οτι ειμαι υπερ της βιας...ισα ισα, απλα το μη χειρον βελτιστον.

Link to comment
Share on other sites

Στο σπίτι της πεθεράς μου, μαζεμένες δύο γειτόνισες,

συζητούσαν για μια τρίτη στην απέναντι πολυκατοικία

η οποία χτυπάει το παιδί της σχεδόν καθημερινά,

στην αγωνιώδη ερώτησή μου γιατί δεν απευθύνονται σε αρμόδια υπηρεσία

--δεδομένου ότι είναι ήδη τρία άτομα και η καταγγελία θα είχε την ανάλογη βαρύτητα--

η απάντησή τους ήταν ομόφωνη:

θα της πάρουν το παιδί και ''η χειρότερη μάνα είναι προτιμότερη από το καλύτερο ίδρυμα''

Είπατε τίποτα;

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

sofia_nefeli

εν μέρει συμφωνώ εν μέρει οχι...

Μπορεί εγώ να θέλω να τον πλακώσω στο ξύλο τον συγκεκριμένο γονιό και αυτό να έχει να κάνει κυρίως με τον χαρακτήρα μου που δεν μπορώ να κρατήσω την ψυχραιμία μου (δεν το λέω σαν υπέρ αλλά σαν κατά).

Από την άλλη το να φτάσουμε στην περίπτωση του κοινωνικού λειτουργού το θεωρώ τραβηγμένο, ιδιαίτερα εδώ στην Ελλάδα.

Αν, λέω αν, όμως κάθε φορά που βλέπαμε κάτι τέτοιο τους φωνάζαμε τουλάχιστον, τότε θεωρώ ότι την επόμενη θα το σκέφτονταν λίγο περισσότερο (τουλάχιστον σε δημόσιο μέρος, από θέμα ντροπής) και μετά ίσως το σκέφτονταν λίγο περισσότερο και στο σπίτι τους κτλ...

Πέρα από το θεωρητικό, πέρα από την συζήτηση, πέρα από το φιλοσοφικό γιατί, εμένα σαν πολίτη και σαν μητέρα αυτό με πειράζει και απλά θεωρώ υποχρέωση μου τουλάχιστον να τους την πω..

Αν και δεν μ'αρέσει να το λέω γιατί πιστεύω ότι εννοείται...δεν θέλω κανένας από τους συμμετέχοντες στην κουβέντα να πάρει προσωπικά αυτά που λέω

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...