Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Η μ@λ.... του καθένα σε αυτό τον τόπο δεν έχει όρια!!!!!!!και δεν τα παίρνω μόνο με τους κάθε παρανοϊκο που βγάζει την οποιδήποτε σχιζοφρένειά του στα ζώα αλλά με τον κάθε δήθεν φιλόζωο που τα παρατάει στον δρόμο για να τα βρεί το κάθε ρεμάλι!!!!!!!:evil::evil::evil::evil:χ300.000!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Φρίκη στη γειτονιές του Ίλιον

Τελευταία ενημέρωση: 16:34 Δευτέρα 15 Φεβρουαρίου 2010

 

Αναγνώστης της στήλης μας έστειλε επιστολή διαμαρτυρίας, περιγράφοντάς μας τη σκηνή δολοφονίας ενός γατιού που διαδραματίστηκε μπροστά στα μάτια του, αλλά και την αντίδραση της αστυνομίας όταν προσπάθησε να τους καταγγείλει το γεγονός. Τα σχόλια δικά σας.

 

 

Έχω τη βούληση να μοιράζω από λίγη ξηρή τροφή στις αδέσποτες γάτες της γειτονιάς μου. Την Τετάρτη 26 Ιανουαρίου στις 18 και 45 πέρασε ένα αυτοκίνητο με δυνατή μουσική πηγαίνοντας αργά (με προφανή σκοπό να γίνει ενοχλητικός στη γειτονιά σκέφτηκα). Καθώς πλησίαζε στο σημείο που έτρωγαν οι γάτες, εγώ δεν ανησύχησα μιάς και πήγαινε αργά. Οι περισσότερες πετάχτηκαν μάλιστα και κρύφτηκαν κάτω απ' τα σταθμευμένα αυτοκίνητα στο απέναντι πεζοδρόμιο εκτός από ένα γατάκι περίπου έξι μηνών. Πλησιάζοντας το αυτοκίνητο, το γατάκι πετάχτηκε και ρίχτηκε στη μπροστινή ρόδα. Το αυτοκίνητο πήγαινε μεν αργά, αλλά όταν πλησίασε το γατί, δυνάμωσε επίτηδες την ένταση του ήχου (το αυτοκινητο είχε μικρή ταχύτητα, η ένταση αυξήθηκε απότομα). Όταν το είδα να ταράζεται του έκανα νόημα να σταματήσει με το χέρι βγαίνοντας καταμεσής στο δρόμο κραυγάζοντας με όλη μου τη δύναμη μια στιγμή πρίν το συμβάν. Εκείνος ατάραχος συνέχισε την πορεία του χωρίς να πατήσει φρένο (πράγμα που θα είχε σα συνεπεια να κοκκαλώσει το βασανιστικά αργά κινούμενο όχημα). Παρόλη την ψυχική μου φόρτιση, συγκράτησα τον αριθμό του αυτοκινήτου. Μέσα σε λιγότερο από μία ώρα βρισκόμουν μαζί με το άψυχο κορμάκι στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής μου θέλοντας να κάνω καταγγελία για το συμβάν καταθέτοντας την υποκειμενική μεν (ελλείψει άλλων μαρτύρων) πλην όμως σταθερή πεποίθησή μου ότι επρόκειτο για εσκεμμένη δολοφονία. Εκεί αφού άκουσαν την εκδοχή μου, με αντιμετώπισαν με ελαφρότητα λέγοντάς μου ειρωνικά " και τελικώς το γατί απεβίωσεν". Αρνήθηκαν τη σύνταξη καταγγελίας λέγοντας μου προφορικά ότι θα έκαναν συστάσεις στον κάτοχο του αυτοκινήτου. Το άν έγιναν συστάσεις ή όχι όποιος θέλει το πιστεύει. Με ρώτησαν μάλιστα και τι δουλειά κάνω, υπονοώντας προφανώς ότι αν ήμουν "κάποιος" θα δέχονταν κατ' εξαίρεση να τηρηθεί η νόμιμη διαδικασία! Το ότι δεν έγιναν συστάσεις το διαπιστώνει κανείς απ' το γεγονός οτι ο φονιάς περνα κάθε απόγευμαμε την ίδια προκλητική μουσική. Το Σαββατο 30 Ιανουαρίου μάλιστα περνούσε αντιθετα από τη ροή του μονόδρομου. Βγήκα στη μέση του δρόμου να προστατέψω τις γάτες που προσπαθούσαν να διασχίσουν το δρόμο και το έβριζα. Ο αμετανόητος έκανε μάλιστα να παρκάρει για ν' αναμετρηθούμε αγριοκοιτάζοντάς με μάλιστα. Θέλεις η οργή που έβγαζα, θέλεις το γεγονός ότι ήταν παράνομα στο οδόστρωμα, θέλεις το ότι του είπα ψέμματα ότι του έχω κάνει καταγγελία, θέλεις η παρουσία ενός αυτόπτη μάρτυρα-γείτονα που μόλις κατέβαινε απ' το μηχανάκι τον έκαναν να φύγει. Η πάγια στάση της αστυνομίας να μη δέχεται καταγγελίες όταν πρόκειται για φόνους κατοικιδίων αποθρασύνει τα αρρωστημένα υποκείμενα. Η νοοτροπία του " Άσε μη βρεί το μπελά του ο "άνθρωπος" δίνει τη δυνατότητα σε αμετανόητους φονιάδες να συνεχίζουν το έργο τους απτόητοι με τις ευλογίες της Ελληνικής Αστυνομίας.

Link to comment
Share on other sites

Η πάγια στάση της αστυνομίας να μη δέχεται καταγγελίες όταν πρόκειται για φόνους κατοικιδίων αποθρασύνει τα αρρωστημένα υποκείμενα. Η νοοτροπία του " Άσε μη βρεί το μπελά του ο "άνθρωπος" δίνει τη δυνατότητα σε αμετανόητους φονιάδες να συνεχίζουν το έργο τους απτόητοι με τις ευλογίες της Ελληνικής Αστυνομίας.[/u][/b]

 

Καλά είναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο???? Δέ το ήξερα ρε κορίτσια οτι δέν δέχονται καταγγελίες για δολοφονία ζώου. Πού ζούμε ρε γμτ???

Μα καλά δέ μπορούμε να κάνουμε κάτι? Να διαμαρτρυρηθούμε κάπου ρε παιδί μου, να στέιλουμε mail, κ κάτι να ΚΑΝΟΥΜΕ τελοσπάντων!!!!

I LOVE MY LITTLE STARS!!!

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω τι γινεται στην περιοχη σου (μηπως προκειται για το προγραμμα του δημου?) και πολυ λυπαμαι αν ειναι τετοια η κατασταση, αλλα καλο ειναι να μη τους βαζουμε ολους στο ιδιο σακι!

Σε δυο φιλοζωικες της Θεσσαλονικης που εχω παει εγω τα πραγματα ειναι πολυ καλα!

Ας βοηθησουμε ΟΛΟΙ οπως μπορουμε!

Σε μας είναι πολύ χάλια τα πράγματα.Ο δήμος δεν κάνει γενικά τίποτα θα κάνει για την φιλοζωική?Τα άτομα που δουλεύουν εκεί είναι παντελώς άσχετοι με τα ζώα.Περισσότερα σκυλιά δίνονται σε οικογένεις από μια κυρία που βάζει αγγελίες σε τοπική εφημερίδα παρά από την φιλοζωική.Α η δικία μας φιλοζωική είναι δίπλα στα σφαγεία.Από κει να καταλάβεις, ούτε ένα χώρο δεν βρήκαν οι άχρηστοι να βάλουν τα ζωάκια.

Όλος τυχέως σήμερα καθώς πήγαινε ο άντρας μου για δουλειά(cafe) βρήκε ένα γατάκι ημερών πεταμένο μεσα σε κάτι καλώδια.Πήρα αμέσως τον κτηνίατρό μας τηλ - έχω ένα σκυλάκι- μου είπε τι πρέπει να κάνω και το έχω έξω στην αυλή ζεστά μήπως μπορέσουμε κ το σώσουμε.Με ένεση τρώει.

Αν δεν θέλει βρε κύριε να έχεις κι άλλα ζωάκια στο σπίτι σου κάνε μια στύρωση στο κατοικίδιο σου.Αμαρτία να τα πετάς και να πεθένουν από την πείνα.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο με τις στειρωσεις δε μπορω να το καταλαβω! Ειναι μυθος οτι το θυληκο πρεπει να γεννησει! Οπως επισης ειναι μυθος οτι το αρσενικο πρεπει να ζευγαρωσει διοτι ως αντρακλας πρεπει να εκτονωσει τις ορμες του! Τα σκυλια, οι γατες, και τα περισσοτερα ζωα ζευγαρωνουν απο ΕΝΣΤΙΚΤΟ! Αν το στειρωσεις απλα δε θα εχει το ενστικτο! Ουτε θα του λειπει το σεξ, ουτε τιποτα!

Και οσοι δεν ειναι σιγουροι οτι μπορουν να φροντιζουν ενα ζωο για τα επομενα 15 χρονια, ας παρουν ενα λουτρινο να χαιδευουν!

Οσο για το γατακι, συγγνωμη που επεμβαινω, αλλα επειδη εχω φροντισει ορφανα σκυλια και γατια ημερων, καλυτερα να το βαλεις μεσα στο σπιτι! Σε μια κουτα βαλε πετσετες,βαλε και μια πανα για να μη λερωνονται και βαλτο εκει μεσα! Χρειαζεται πολυ ζεστη! Αν μπορεις να βαζεις και ενα μπουλακι με ζεστο νερο μεσα (και να το αλλαζεις ομως οταν κρυωνει) ακομα καλυτερα γιατι θα νιωθει οτι εχει τη μανουλα του!

Α και για τη καταγγελια στην αστυνομια ειναι υποχρεωση τους να τη προχωρησουν!

Απλα βαριουνται και θεωρουν οτι ειναι τζαμπα κοπος-χρονος κτλ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οσο για το γατακι, συγγνωμη που επεμβαινω, αλλα επειδη εχω φροντισει ορφανα σκυλια και γατια ημερων, καλυτερα να το βαλεις μεσα στο σπιτι! Σε μια κουτα βαλε πετσετες,βαλε και μια πανα για να μη λερωνονται και βαλτο εκει μεσα! Χρειαζεται πολυ ζεστη! Αν μπορεις να βαζεις και ενα μπουλακι με ζεστο νερο μεσα (και να το αλλαζεις ομως οταν κρυωνει) ακομα καλυτερα γιατι θα νιωθει οτι εχει τη μανουλα του!

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.Ήδη το βράδυ το βάζω μέσα.Το πρώτο βράδυ που έμεινε έξω είχε παγώσει το καημένο.Το προλάβαμε στο τσαφ.Το είχα πόση ώρα μέσα στα χέρια μου για να αλλάξει η θερμοκρασία του.Το πρωί έχει καλό καιρό και το έχω στην αυλή.Επειδή έχω και ένα μικρό σκυλάκι,αυτό θέλει να πάει να το παίξει και όλη τι ώρα είναι έξω από την πόρτα και κλαίει.Δεν γίνεται να την έχω έτσι όλη την μέρα.Για να πω και την μαύρη αλήθεια φοβάμαι λίγο με τις τρίχες μην πάει καμία στο μωρό.Αμαρτία μου αλλά προσπαθώ όλα να τα έχω οκ.

Ήδη το καλό μου έχει πάρει τα πάνω του...Σε λίγο καιρό θα το έχω κι αυτό στην οικογένειά μας αφού πρώτα πάμε μια βόλτα στον κτηνίατρο..:-P

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ειναι το πρόστιμο κακοποιησης ή φόνου ζωου?

 

Νόμος 1197/1981. Η κακοποίηση, ο βασανισμός και η δολοφονία ζώου είναι πλημέλλημα και τιμωρείται με φυλάκιση έως 5 μήνες ή χρηματική ποινή από 300 έως 1500 ευρώ ή και με τις δύο ποινές.

 

 

Σοβαρή ποινή!!!:evil: Και ένας νόμος που δεν είδα τουλαχιστον εγώ να εφαρμόζεται. Αν κάνω λάθος διαψεύστε με.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή το πλημμέλημα δεν αρκεί για τέτοιου είδους βασανιστηρίων υπάρχει και ομάδα δρασης:

 

http://www.facebook.com/group.php?gid=239863948073

 

 

Όσες πεισσότερες συμμετοχές τόσο μεγαλύτερη η φωνή μας ενάντια στην κακοποιήση των ζώων!

 

 

 

Άμεση μετατροπή της κακοποίησης ζώου από πλημμέλημα σε κακούργημα

 

 

Προς

Υπουργό Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων

Κα. Κατερίνα Μπατζέλη

Υφυπουργό Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων

Κο Μιχάλη Καρχιμάκη

 

Κοινοποίηση

Πολιτικοί Πασοκ

Βουλή των Ελλήνων

Υπουργός Δικαιοσύνης

Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης

 

Θέμα: Άμεση μετατροπή της κακοποίησης ζώου από πλημμέλημα σε κακούργημα

 

Αξιότιμοι Κύριοι

Γράφετε την πόλη σας 14 – 01- 2010

 

Με αυτή την επιστολή σας εκφράζω την αγανάκτηση που νιώθω παρακολουθώντας τις κακοποιήσεις ζώων που λαμβάνουν χώρα σε κάθε πόλη της χώρας μας. Τα περιστατικά κακοποίησης ζώων είναι πλέον καθημερινά. Προκύπτουν μέσα σε ένα γενικό κλίμα αδιαφορίας και ατιμωρησίας των αρμόδιων αρχών. Οι ισχύουσες ποινές είναι πολύ χαμηλές ( Νόμος 3170/2003 Άρθρο 8.1/2/3. Οι παραβάτες των διατάξεων του άρθρου 1 παράγραφοι 1,2,3 και 4 τιμωρούνται με φυλάκιση μέχρι έξι μήνες ή με χρηματική ποινή από τριακόσια μέχρι χίλια πεντακόσια ευρώ ή και με τις δύο ποινές.) Αυτές δε οι ποινές ελάχιστα εφαρμόζονται στην πράξη καθώς λίγες είναι οι καταγγελίες εξαιτίας ακριβώς των χαμηλών ποινών και της έλλειψης γνώσης των πολιτών για τα δικαιώματα τους. Το γεγονός αυτό ανεπανόρθωτες συνέπειες στην εικόνα της Ελλάδας προς τις χώρες του εξωτερικού.

Ως έλληνας πολίτης, θεωρώ απαραίτητο να ληφθούν μέτρα ώστε να διορθωθεί άμεσα η κατάσταση που περιλαμβάνει :

- Υπερπληθυσμό των αδέσποτων ζώων, σκύλων και γατιών στην χώρα μας

- Έλλειψη εφαρμογής προγράμματος ελέγχου γεννήσεων και στειρώσεων, κτηνιατρικής παρακολούθησης των αδέσποτων ζώων από την πλειοψηφία των δήμων, αρμόδιων για τα αδέσποτα σκυλιά και γατιά

- Έλλειψη συνειδητοποίησης της αναγκαιότητας της στείρωσης για την αποφυγή δημιουργίας αδέσποτων, από τους ιδίους τους πολίτες κάτοχους ζώου.

Αποτέλεσμα αυτής της κατάστασης είναι ο συνεχώς αυξανόμενος αριθμός αδέσποτων και η καθημερινή κακοποίηση Αδέσποτων και κάθε είδους ζώων από μη φιλόζωους, ασυνείδητους ή ψυχοπαθολογικούς πολίτες.

Ακολουθούν μορφές κακοποίησης που προβλήθηκαν από τα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης (τύπος, τηλεόραση, διαδίκτυο) που τράβηξαν την προσοχή μου:

- Πνίξιμο σε σακούλα ή πέταμα σε ρέματα συστηματικά κουταβιών ή γατιών που γεννήθηκαν ανεπιθύμητα από δεσποζόμενα ζώα τα οποία ανήκουν σε πολίτες,

- Διατήρηση πλήθους ζώων από ιδιώτες και ανεξέλεγκτης αναπαραγωγής τους είτε είναι συλλέκτες ζώων είτε ιδιώτες που επιδιώκουν το κέρδος αναπαράγοντας ζώα σε άθλιες συνθήκες ( ιδιωτικά κολαστήρια- παράνομα εκτροφεία),

- Εγκατάλειψη και βάναυση κακοποίηση δεσποζόμενων ζώων από τον ιδιοκτήτη τους λόγω έλλειψης επαρκών γνώσεων, αδιαφορίας ή και ψυχοπαθολογίας : κάψιμο, διατήρηση σε στενό μπαλκόνι ακινητοποιημένο, ακρωτηριασμός, δέσιμο με λουρί μέχρι τραυματισμού.

- Κακοποίηση αδέσποτων ζώων με : πυροβολισμό, κρέμασμα, πνίξιμο, δέσιμο σε βαρέλια ή κρέμασμα από τσιγκέλι μέχρι θανάτου, δηλητηρίαση με φόλες, χρησιμοποίησή τους για ανθρώπινη κατανάλωση κρέατος ή για την παρασκευή τροφής για ανθρώπους ή ζώα,

- Χρήση βίας σε ζώα που χρησιμοποιούνται στο χώρο του θεάματος ή για εργασία ή για τροφή με σκοπό το κέρδος.

 

Τα περιστατικά είναι καθημερινά πλέον και συνεπώς χρειάζονται μέτρα ώστε να σταματήσει άμεσα η κατάσταση που συνδέεται άμεσα με την ανθρώπινη βία. Έρευνες πλέον αποδεικνύουν :

α. ότι όλοι οι «διάσημοι » δολοφόνοι είχαν ξεκινήσει με χρήση βίας σε ζώα

«Ερευνητές όπως και το FBI και άλλες αρχές επιβολής του νόμου στην επικράτεια έχουν κάνει την σύνδεση μεταξύ της βίας προς τα ζώα κι της ενδοοικογενειακής βίας, της βίας προς ανηλίκους, τους "δολοφόνους κατά συρροή" και το πρόσφατο κύμα φόνων από παιδιά σχολικής ηλικίας σύμφωνα με τονDr. Randall Lockwood, vice president of Training Initiatives for The Humane Society of the United States (HSUS)».

 

β. ότι όποιος ασκεί βία σε ζώα αποτελεί δυνητικό αυτουργό σε περιστατικά κακοποίησης ανθρώπων ή παιδιών.

«Σε έρευνα βασισμένη σε 57 οικογένειες που βρίσκονταν σε θεραπεία για κακοποίηση , το 88% εξίσου κακοποιούσε ζώα. Στα τρία τέταρτα των περιπτώσεων ήταν ο κακοποιητικός γονέας που είχε δολοφονήσει η τραυματίσει άσχημα τα ζώα αυτά προκειμένου να ελέγξει να επιβληθεί στο παιδί. Στο ένα τρίτο το παιδί είχε κακοποιήσει τα ζώα χρησιμοποιώντας τα σαν μοναδική διέξοδο για τον εγκλωβισμένο θυμό του. (Quoted from The American Humane Association)»

 

Ζητώ από εσάς να προβείτε στην αναθεώρηση του νόμου 3170/2003 έτσι ώστε η μετατροπή της κακοποίησης σε κακούργημα να αποκτήσει ανασταλτική δράση και να αποτραπούν μελλοντικά τα περιστατικά κακοποίησης ζώων που συνδέονται με δυνητική βία προς τους ανθρώπους. Ως πολίτης, περιμένω από εσάς τους οποίους τίμησα με την ψήφο μου δράσετε άμεσα διότι η παρούσα κατάσταση δεν τιμά ούτε εμένα ούτε τη χώρα μας και θέτει τις βάσεις για μελλοντικά περιστατικά κακοποίησης ανθρώπων και παιδιών.

 

Με εκτίμηση

 

Το όνοματεπίθετό σας

Διεύθυνση (πόλη, ΤΚ)

Ηλεκτρονική διεύθυνση

ΟΜΑΔΑ ΔΡΑΣΗΣ Facebook

ΘΕΛΩ Η ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΖΩΟΥ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΠΟ ΠΛΗΜΜΕΛΗΜΑ ΣΕ ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑ

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά με χαρά μεγάλη είδα ότι υπάρχει στο φόρουμ ισχυρη ζωοφιλική ομάδα. Τα αδεσποτα για μένα είναι ενα θέμα που παντα με πλήγωνε... Δυστυχώς είμαστε χώρα χωρίς καθόλου παιδεία και ποσο μάλλον στο θέμα αυτό. Προσωπικά πιστεύω οτι οποιος κακοποιεί ενα ζωο θα μπορούσε να κακοποιησει και ανθρωπο απλά στην πρώτη περίπτωση γνωρίζει οτι θα μείνει ατιμώρητος.

Για το θέμα της στείρωσης που αναφέρθηκε συμφωνώ και εγώ. Οσες γατούλες ταιζα στην γειτονιά τις στείρωσα και για την δική τους υγεία αλλά και μήπως με την γέννα τους μεγαλώσουν τον "γατοπληθυσμό" της γειτονιάς και προκαλέσουμε τον υπανθρωπο που υπάρχει παντα....:( καπου γύρω...

Χαίρομαι που κάποιες είστε ήδη μητέρες και αυτή την αγάπη για τα ζωάκια θα την περάσετε και στα μωράκια σας. Εγω ακόμη παιδάκι δεν έχω αλλα όταν θα αποκτήσω θα μεγαλώσει με τα ήδη 2 υιοθετημένα και μαζεμένα απο το δρόμο γατιδάκια μου... (πάντως για γατάκια όποιος χρειαζεται συμβουλες ή οτιδηποτε αλλο υπαρχει και αυτό http://www.mycat.gr)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΖΩΩΝ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ!!!!!!

 

"Εδώ και αρκετό καιρό υπήρχαν υποψίες ότι ζευγάρι Βουλγάρων που κατοικεί μόνιμα στο Μεγάλο Μοναστήρι Λάρισας υιοθετεί για την υποτιθέμενη φύλαξη της αμφιβόλου νομιμότητας "επιχείρησης τους" σκύλους τους οποίους κακοποιεί συστηματικά. Συγκεκριμένα δένουν σε διάφορα σημεία του σπιτιού σκύλους οι οποίοι είναι κατά κανόνα μικρόσωμοι -ανήκουν στην κατηγορία των σκύλων συντροφιάς και όχι σκυλιά φύλακες...

αφήνοντας τους χωρίς νερό και τροφή έως ότου τελικά καταλήγουν. Εάν είναι «τυχεροί» το μαρτύριο τελειώνει σύντομα, διαφορετικά υποφέÏ! �ουν μήνες… Μόλις ένας σκύλος δεν αντέξει τον βασανισμό τον αντικαθιστούν με νέο σκύλο. Το περασμένο καλοκαίρι υπήρξε καταγγελία ότι εγκαταλείψανε για κάποιες ημέρες σκυλάκι δεμένο το οποίο πέθανε από έλλειψη νερού. Οι υποψίες επιβεβαιωθήκανε με το χειρότερο τρόπο όταν την προηγούμενη Κυριακή βρέθηκε κακοποιημένος και υποσιτισμένος μικρόσωμος σκύλος- ο οποίος σύμφωνα με επιβεβαιωμένες πληροφορίες τους ανήκει- σε κοντινό σημείο από την οικία τους. Τον εγκαταλείψανε σε άθλια κατάσταση (σκελετωμένος με πεσμένο τρίχωμα, σοβαρό πρόβλημα στην όραση και πρόβλημα στο ποδαράκι του πιθανόν από χτύπημα).

Θα παρακαλούσα λοιπόν πολύ να δημοσιευτεί αυτό το κείμενο για την διαπόμπευση αυτών των υπανθρώπων οι οποίοι είναι για μας πλέον ανεπιθύμητοι και διασύρουν τον τόπο μας.

 

Οι ευαισθητοποιημένοι κάτοικοι του χωριού."

 

http://troktiko.blogspot.com/2010/03/blog-post_8338.html

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

Σοκ: Κρέμασε τα σκυλιά για παραδειγματισμό!

 

Πρώτη καταχώρηση: Δευτέρα, 8 Μαρτίου 2010, 09:00

 

Ένας τσοπάνης στην περιοχή Αφάντου της Ρόδου κρέμασε και τελικά έπνιξε δύο σκυλιά για παραδειγματισμό των κυνηγών! Οι δύο αγροφύλακες που πέρασαν το μεσημέρι της Κυριακής από το περιοχή μόλις αντίκρισαν τα δύο άτυχα ζώα πάγωσαν.

 

Υποκρινόμενοι άλλη ιδιότητα, προσέγγισαν τον τσοπάνη, που βρίσκονταν εκεί κοντά, και κείνος παραδέχτηκε ότι προέβη σ΄αυτήν την φρικτή πράξη γιατί δεν επιθυμούσε στην περιοχή αυτή, που βόσκει τα πρόβατά του, να την επισκέπτονται κυνηγοί.

 

Οι αγροφύλακες στη συνέχεια του αποκάλυψαν την ιδιότητά τους, τον συνέλαβαν και κρατείται στο Α.Τ. Αφάντου ενώ στις 12:00 θα οδηγηθεί στον εισαγγελέα για τα περαιτέρω. Μέλη Ζωοφιλικών Σωματείων από κάθε πλευρά της Ελλάδας θα παραβρεθούν έξω από το κτίριο της Εισαγγελίας για να διαμαρτυρηθούν και αναμένουν το τι τελικά θα αποφασίσει η δικαιοσύνη καθώς είναι μάλλον η πρώτη φορά που κάποιος παραδέχεται ότι εγκλιμάτισε με τέτοιο βάναυσο τρόπο σε βάρος των ζώων.

 

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=111817&cid=17

 

:confused::mad::evil::-(

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντα πίστευα και πιστεύω ότι όποιος βασανίζει ζώα, θα μπορούσε να κάνει άνετα ή έχει κάνει το ίδιο και σε άνθρωπο. Δεν μπορεί να αντλείς ικανοποίηση από το βασανισμό ενός πλάσματος και να εκτιμάς την ανθρώπινη ζωή,απλά δεν γίνεται. Το ζώο είναι εύκολος στόχος για να βρει διέξοδο η βαρβαρότητα του άλλου.

Link to comment
Share on other sites

Σε 9 μήνες φυλάκιση χωρίς αναστολή καταδικάστηκε ο βοσκός στην Ρόδο !

 

 

skuliaa.jpg

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ

 

Ποινή φυλάκισης 9 μηνών , χωρίς αναστολή και μετατρέψιμη προς 10 ευρώ την ημέρα, όπως επίσης και η χρηματική ποινή ύψους 1500 ευρώ , επιβλήθηκε στον 62 χρόνο βοσκό που εκτέλεσε τα δυο σκυλιά στην Ρόδο. Ο εισαγγελέας της έδρας χαρακτήρισε την πράξη ως ιδιαιτέρως ειδεχθή ενώ μεταξύ άλλων είπε πως η πράξη αυτή του κατηγορουμένου ήταν άκρως άνανδρη και τίποτε άλλο πέρα...

 

από δείγμα δειλίας . Μεγάλη ήταν η κινητοποίηση των φιλόζωων του νησιού που βρεθήκαν εντός κ έκτος του δικαστικού μεγάρου .. Χαρακτηριστικό δε ! Ήταν το γεγονός πως στο άκουσμα της απόφασης , οι παριστάμενοι ξέσπασαν σε χειροκροτήματα. Μακάρι η παραδειγματική τιμωρία του 62χρονου να πιάσει τόπο ! Όχι μόνο για το νησί της Ρόδου , που δυστυχώς τα φαινόμενα αυτά είναι αρκετά συχνά και κάνουν τον γύρω του κόσμου ! Αλλα και για την υπόλοιπη Ελλάδα .Αξίζει να σημειωθεί , πως η συγκεκριμένη περιοχή που έλαβε χώρα ο βασανισμός και η εκτέλεση των δυο ζώων είναι εγκεκριμένη περιοχή για εκγύμναση κυνηγετικών σκυλιών .

 

http://troktiko.blogspot.com/2010/03/9_09.html

 

κάτι ειναι κ αυτο:)

ας ελπισουμε ότι γίνετε μια καλή αρχή!!!

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Η νεα μοδα των Κινεζων...μα δεν ειναι τερατωδες?Βαζουν μικρα γατακια μεσα σε μπουκαλια και μεγαλωνουν εκει μεσα παιρνοντας το σχημα του μπουκαλιου!!!! Δεν ειναι τερατα???

 

 

 

:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι να πω εναν θελω να πιασω και να τον φολιασω .εχω αγανακτησει πια παω εξω με το παιδι και καθε φορα σχεδον μαυριζει η ψυχη μου.καποιο καιρο πριν βρηκα ενα σκυλακι που καποιος ειχε ριξει σε ασβεστη σε οικοδομη και δεν μπορεσα να το σωσω αργησα γιατι οταν προσπαθουσα να το σηκωσω τραβιοταν το καμμενο δερμα του απ τον ασβεστη τελικα ηρθε γιατρος και του εκανε ευθανασια ,τα γατια τα φολιαζουν μεχρι και ενα απο τα δικα μου.πριν απο καποιες μερες ενας παλιανθρωπος ετρεξε με το αμαξι και εκανε ζικ ζακ για να πατησει ενα μικρο γατακι.τι εχουν παθει οι (ανθρωποι????)δεν ξερω αλλα με κανουν και ανυσηχω που τρεφουν τετοιο μισος

Link to comment
Share on other sites

ειναι ορισμενοι που δεν τα θεωρουν οτι ειναι ψυχες αλλα τα βλεπουν σαν αντικειμενα αυτο ειναι οτι χειροτερο μακαρι να αλλαξει ο νομος εχει προγραματισθει διαμαρτυρια στις 4 οκτωμβριου εξω απο την βουλη στις 11 το πρωι οσοι πιστοι προσελθετε εαν θελετε τα παιδια σας να μην βλεπουν τα ζωακια μονο μεσα απο της φωτογραφιες

Link to comment
Share on other sites

το ακουσα και εγω και λεω να παω με την μικρη μαζι .δεν αντεχεται πια η ιστορια με τις φολες ελεος.αντε να δουμε τι θα γινει.αλλα λεω εναν να τσακωσω να του την δωσω να την φαει.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ ΣΤΙΣ 4 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2010 ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΑΘΜΟΣ ΜΕ ΤΗΝ

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΙΣ ΦΟΛΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΖΩΩΝ

ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΒΟΥΛΗ, ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ http://www.facebook.com/note.php?created&&note_id=424385768041#!/event.php?eid=129438013759916&ref=ts.

ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΟΛΩΝ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ ΤΩΝ ΖΩΟΦΙΛΩΝ.

ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ!!! ΔΙΠΟΔΟΙ ΚΑΙ ΤΕΤΡΑΠΟΔΟΙ, ΜΙΚΡΟΙ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟΙ, ΘΑ ΦΩΝΑΞΟΥΝ

ΚΑΙ ΘΑ ΓΑΥΓΙΣΟΥΝ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ

ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ. ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΙΣ ΦΟΛΕΣ, ΤΗΝ

ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ, ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ, ΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΓΟΥΝΑΣ, ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΗΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ

(ΚΤΕΛ) ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΤΑ ΖΩΑ ΣΑΝ ΑΠΟΣΚΕΥΕΣ, ΣΤΑ ΤΣΙΡΚΟ, ΤΟ

ΔΕΛΦΙΝΑΡΙΟ ΣΤΟ ΑΤΤΙΚΟ ΠΑΡΚΟ. ΑΓΩΝΙΖΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ

3170/2003. ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ Η ΣΥΜΒΟΛΗ ΟΛΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΗΘΟΥΝ ΤΑ

ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟ EVENT.

ΑΥΤΟ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ,

ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΚΑΙ ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΤΑ ΖΩΟΦΙΛΙΚΑ

ΣΩΜΑΤΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑ SITES ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗΣ

ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΑΔΟΘΕΙ ΣΤΟΥΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΠΟΥ

ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΜΑΖΕΥΤΕΙ ΣΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΜΟΡΦΗ (PETITION), Η ΜΠΟΡΟΥΝ Ν'

ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΜΑΖΕΥΟΝΤΑΙ ΑΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΟΛΗ, ΑΠ' ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΚΑΛΥΨΗ

ΚΑΙ ΠΡΟΒΟΛΗ ΑΠΟ ΤΑ ΜΜΕ, ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ ΚΑΙ BLOGS. ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ

ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΕΧΕΙ ΩΣ ΕΞΗΣ: ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΣΤΙΣ ΣΤΗΛΕΣ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΟΥ ΔΙΟΣ

ΣΤΙΣ 11.00 ΠΜ ΚΑΙ Θ' ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΠΟΡΕΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΚΑΙ ΓΥΡΩ ΑΠΟ

ΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΟΠΟΥ ΘΑ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙ ΥΛΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ

ΚΑΤΑΛΗΞΟΥΜΕ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΒΟΥΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ ΤΟ

EVENT. ΣΤΗΡΙΖΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΔΙΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΙΧΤΗ

ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΠΡΟΤΑΣΗ. ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΡΙΤΣΑ ΑΝΕΣΤΟΠΟΥΛΟΥ

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ ΣΤΙΣ 4 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2010 ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΑΘΜΟΣ ΜΕ ΤΗΝ

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΙΣ ΦΟΛΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΖΩΩΝ

ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΒΟΥΛΗ, ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ http://www.facebook.com/note.php?created&&note_id=424385768041#!/event.php?eid=129438013759916&ref=ts.

ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΟΛΩΝ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ ΤΩΝ ΖΩΟΦΙΛΩΝ.

ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ!!! ΔΙΠΟΔΟΙ ΚΑΙ ΤΕΤΡΑΠΟΔΟΙ, ΜΙΚΡΟΙ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟΙ, ΘΑ ΦΩΝΑΞΟΥΝ

ΚΑΙ ΘΑ ΓΑΥΓΙΣΟΥΝ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ

ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ. ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΙΣ ΦΟΛΕΣ, ΤΗΝ

ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ, ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ, ΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΓΟΥΝΑΣ, ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΗΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ

(ΚΤΕΛ) ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΤΑ ΖΩΑ ΣΑΝ ΑΠΟΣΚΕΥΕΣ, ΣΤΑ ΤΣΙΡΚΟ, ΤΟ

ΔΕΛΦΙΝΑΡΙΟ ΣΤΟ ΑΤΤΙΚΟ ΠΑΡΚΟ. ΑΓΩΝΙΖΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ

3170/2003. ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ Η ΣΥΜΒΟΛΗ ΟΛΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΗΘΟΥΝ ΤΑ

ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟ EVENT.

ΑΥΤΟ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ,

ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΚΑΙ ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΤΑ ΖΩΟΦΙΛΙΚΑ

ΣΩΜΑΤΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑ SITES ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗΣ

ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΑΔΟΘΕΙ ΣΤΟΥΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΠΟΥ

ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΜΑΖΕΥΤΕΙ ΣΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΜΟΡΦΗ (PETITION), Η ΜΠΟΡΟΥΝ Ν'

ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΜΑΖΕΥΟΝΤΑΙ ΑΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΟΛΗ, ΑΠ' ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΚΑΛΥΨΗ

ΚΑΙ ΠΡΟΒΟΛΗ ΑΠΟ ΤΑ ΜΜΕ, ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ ΚΑΙ BLOGS. ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ

ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΕΧΕΙ ΩΣ ΕΞΗΣ: ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΣΤΙΣ ΣΤΗΛΕΣ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΟΥ ΔΙΟΣ

ΣΤΙΣ 11.00 ΠΜ ΚΑΙ Θ' ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΠΟΡΕΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΚΑΙ ΓΥΡΩ ΑΠΟ

ΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΟΠΟΥ ΘΑ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙ ΥΛΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ

ΚΑΤΑΛΗΞΟΥΜΕ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΒΟΥΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ ΤΟ

EVENT. ΣΤΗΡΙΖΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΔΙΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΙΧΤΗ

ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΠΡΟΤΑΣΗ. ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΡΙΤΣΑ ΑΝΕΣΤΟΠΟΥΛΟΥ

 

 

Συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία σας!

Ελπίζω να γίουν ανάλογες ενέργειες κι εδώ, στη Θεσσαλονίκη, όπου δυστυχώς όποτε έχω απευθυνθεί σε φιλοζωική για αδέσποτο έχω απογοητευτεί πάρα πολύ...

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αssociated Press: Στο διαδίκτυο τα ονόματα-βασανιστών ζώων

Δημοσιεύθηκε: 19.10.10 05:20

 

Πρωτοποριακή νομοθεσία για την προστασία των ζώων θα υιοθετήσει η Νέα Υόρκη, σε μια προσπάθεια να καταπολεμήσει τα αυξανόμενα περιστατικά κακοποίησης. Σύμφωνα με το ειδησεογραφικό πρακτορείο Associated Press, η κομητεία Suffolk, στο ανατολικό Long Island, αυτή την εβδομάδα αναμένεται να αναρτήσει στο Διαδίκτυο τον πρώτο ηλεκτρονικό κατάλογο με τα ονόματα, τη διεύθυνση και τη φωτογραφία των ανθρώπων που έχουν καταδικαστεί για κακοποίηση ζώων. Όσοι από τους καταδικασθέντες δεν εγγραφούν στον κατάλογο, θα έρθουν αντιμέτωποι με υψηλά πρόστιμα ή ακόμα και ποινή φυλάκισης.

«Γνωρίζουμε ότι υπάρχει πολύ στενή σχέση μεταξύ κακοποίησης ζώων και οικογενειακής βίας» τόνισε σε δηλώσεις του ο νομοθέτης του Suffolk, Jon Cooper.

«Σχεδόν όλοι οι κατά συρροή δολοφόνοι ξεκινούν με τον βασανισμό ζώων, οπότε κατά μια έννοια θα μπορούσαμε με αυτό τον τρόπο να προστατεύσουμε ανθρώπινες ζωές», προσέθεσε.

Όπως προαναφέρθηκε, η ηλεκτρονική λίστα θα αναρτηθεί στο Διαδίκτυο οπότε οι ιδιοκτήτες κατοικίδιων θα μπορούν να γνωρίζουν αν κάποιος από τους γείτονές τους έχει καταδικαστεί για περιστατικό κακοποίησης ζώου.

Σημειώνεται ότι κάποιοι από τους ανθρώπους που βασανίζουν ζώα συνηθίζουν να κλέβουν τα κατοικίδια των γειτόνων τους. Με τη νέα νομοθεσία που προωθείται, όσοι είναι εγγεγραμμένοι στον κατάλογο θα απαγορεύεται να αγοράζουν ζώα από pet shop, ή να τα υιοθετούν αδέσποτα από καταφύγια. Οι οργανώσεις προστασία των ζώων ελπίζουν ότι ο νόμος που πέρασε ομόφωνα την Τρίτη στην κομητεία της Νέας Υόρκης θα λειτουργήσει ως παράδειγμα για τις κυβερνήσεις σε όλο τον κόσμο. Υπενθυμίζεται ότι το 2009 η Νέα Υόρκη συγκλονίστηκε από τη σύλληψη της Sharon McDonough, η οποία κατηγορείται ότι έθαψε γατάκια και περίπου 42 σκύλους στην αυλή της. Οι γείτονές της που είχαν χάσει τα κατοικίδιά τους φοβόντουσαν ότι τα είχε σκοτώσει ωστόσο όπως διαπιστώθηκε η διεστραμμένη McDonough αγόραζε τα κατοικίδια από pet shops ή τα έπαιρνε από καταφύγια αδέσποτων ζώων.

 

http://www.gossip-tv.gr/story/60345/associated-press-sto-diadiktuo-ta-onomata-basaniston-zoon

Link to comment
Share on other sites

ειναι κριμα να τα βαζουμε με αθωες ψυχες....εχω κι εγω ζωακια και δεν μπορω να φανταστω πως το κανουν βρε παιδια......σκοτωνουν μια ψυχη η οποια ζει στο δρομο και ταλαιπωρειται για την επιβιωση της.τι να πω.....ο θεος βλεπει...ευχομαι να τιμωρηθουν με τον ιδιο τροπο....!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μια Ελβετίδα κάτοικος στην Ελούντα, κατήγγειλε στον Φιλοζωικό Σύλλογο Χανίων έναν ακόμα εγκληματία βοσκό, σύμφωνα με δημοσίευμα στο adespoto.gr. Ο βοσκός «έβγαλε» τα μάτια σε ένα από τα σκυλιά του, με ένα αιχμηρό αντικείμενο, γιατί του έφαγε μια από τις κότες του.

Το άτυχο σκυλί μεταφέρθηκε στο γιατρό, πλήρως τυφλό και με αιμορραγία και δυστυχώς του έγινε ευθανασία. Τόσος πόνος και βαναυσότητα γιατί απλά ακολούθησε τα ένστικτά του…

Ενημερώθηκε άμεσα το Αστυνομικό Τμήμα της περιοχής.

Οι αστυνομικοί εντόπισαν το βοσκό, ο οποίος στην απολογία του στο τμήμα υποστήριξε ότι το ζώο ήταν χάλια γιατί ήταν χτυπημένο από αυτοκίνητο.

Μάλιστα σύμφωνα με πληροφορίες, ο βοσκός έπραξε το έγκλημα αυτό μπροστά στα μάτια του 16χρονου γιού του…

Ευτυχώς η γνωμάτευση του κτηνιάτρου τον διαψεύδει, καθώς αναφέρει πώς το ζώο τυφλώθηκε από ανθρώπινο χέρι και υπάρχει και μάρτυρας, που θα καταθέσει.

Η εισαγγελέας όρισε τακτική δικάσιμο στις επόμενες μέρες.

 

 

καλό ταξίδι ψυχούλα μου,τελείωσε το μαρτυριό σου....

 

 

χρόνο να μη βγάλεις βοσκέ,ΤΥΦΛΟΣ!!!!!

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...