Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

MargaritaM,

συγνώμη για την παρέμβαση, αλλά μήπως μπορείς να γράφεις Ελληνικά;

πολύ ενδιαφέρον έχει η συζήτηση και δυσκολεύομαι πολύ να διαβάσω, ευχαριστώ

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 810
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ε,ρε κολλημα οι γιαγιαδες με το μπουκωμα,εχουν μεινει επι κατοχης.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Ε,ρε κολλημα οι γιαγιαδες με το μπουκωμα,εχουν μεινει επι κατοχης.

 

αυτο το βλέπω απο την πεθερά μου και με τα ανήψια του αντρα μου. Είναι κάθε λεπτο της μερας με κατι φαγωσιμο στα χερια και κυνηγαει τα παιδια. "Βρε γιαγια δεν θελω" " ελα φατο θα στεναχωρηθει ο παππους" και αλλα τετοια ωραια. το κακο ειναι οτι με την συμπεριφορα της αυτη δημιουργει αγχος στην κορη της οτι τα παιδια δεν τρωνε οσο πρεπει και αλλα τετοια. ελεος δηλαδη. Όσο σκεφτομαι οτι μπορει να κανει το ιδιο και στα δικα μου παιδια...μλπιαχ :evil:

Link to comment
Share on other sites

emeis pali den kynhgame alla ta'xoume panta aplwmena se koinh 8ea... kai monimws fwnazw ths giagias na ta krybei... e, afou ta blepei... ti ta blepei... an ta baleis pshla sto ntoulapi 8a ta dei?

kai ennoeitai pws o mikros 8a dei to'na, 8a dei t'allo, xara h giagia pou to paidi trwei kai den to zwrizoume na faei -pragma pou pote den 8a'kana... 8es paidi mou na fas? fae. den 8es? otan peinaseis...- ti kako afto pia me to fai... 8a faei afta pou prepei... ayta pou 8elw... oxi oti brei kai oti na'nai gia na mhn mas klapsourizei... to klama einai to oplo... ti na kanoume... na to taizw olh mera mhn stenaxorietai? kai sta 5 tou 8a anebasei xolhsterinh...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν λέω εχει ζουμι η συζητηση αλλα καλο θα ηταν να περιοηστούμε στα θεματα σωματικης και λεκτικης τιμωρίας παιδιων!

και συνοψίζω:

εμενα οτι κι αν μου εχουν κανει , οποιος κι αν μου το εχει κανει ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΣΠΑΣΩ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ και αυτη ειναι η σταση μου!

Link to comment
Share on other sites

Kαι καλα θα κανεις,απλα προσπαθουμε να βρουμε τροπους να βοηθησουμε,γι'αυτο δεν ειμαστε εδω :?: .

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε παιδι μου δεν λεω οχι αλλα μην παμε τωρα την κουβεντα στο τη κανουν τα πεθερικα της κοπελας ...προφανως σε πολλα δεν συμφωνουν οκ ... αλλα αυτο ειναι το θεμα μας? ή οτι οτι κι αν της κανουν δεν πρπει να ξεσπαει στο παιδι???/ :?:

τωρα θα κατσουμε να θαψουμε με τις ωρες τα γεροντια και να καταληξουμε στα κλασσικα δικιο εχεις λουλα μου δικιο εχεις κουλα μου? δεν συμφωνω!

οκ ειπαμε δικιο εχει αλλα τι κανει να το αλλαξει ? βαζει όρια? τα καταπηνει και μετα αντε να κανεις καλα το παιδι !! και σιγα μην το κανεις καλα ΚΙ ΕΔΩ ΕΡΧΕΤΕ Η ΦΑΠΑ!

 

υ.σ

δεν ειμαστε μονο για να βοηθησουμε αλλα και βοηθηθουμε και να μαθουμε και να ανταλαξουμε αποψεις

Link to comment
Share on other sites

Μωρε συμφωνω,γιατι κι αλλες μαμαδες εχουν το ιδιο προβλημα με την γιαγια,αλλα δεν το αντιμετωπιζουν ετσι.Τουλαχιστον παραδεχεται οτι ειναι λαθος.Εγω περιμενω να γραψει καποια μαμα που το θεωρει σωστο για να βγαλω τα γαντια του μποξ.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

MargaritaM περνάς μια δύσκολη περίοδο και πρέπει να διατηρήσεις την ψυχραμία σου. Οι ορμόνες, η πεθερά, τα νάζια του παιδιού κλτ ειναι ολα κατά σου ΑΛΛΑ πρέπει να καταλάβεις οτι υπάρχουν κι άλλες μέθοδοι πέραν της ξυλιάς και του ουρλιαχτού για τις αταξίες (μιλάω γενικά και δεν αναφέρομαι σε σένα). Δες αυτή τη σειρά στο ΣΚΑΙ με τις νταντάδες και το πως διαχειρίζονται τα απαιτητικά παιδιά (για να μην τα χαρακτηρίσω χειρότερα :lol: ) και πίστεψε με θα πάθεις πλάκα. Το παιδί θέλει ενα πρόγραμμα και μια κοινή γραμμή αντιμετώπισης απο τους ανθρωπους που το φροντίζουν. Ειναι απλές τακτικες που θα κάνουν τη ζωή σας ευκολότερη, πιο ήρεμη και θα σου δώσουν το περιθώριο να απολαύσεις και την εγκυμοσύνη σου.

Ελπίζω να τα καταφέρεις :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

άλλος ένας λόγος που είμαι υπέρ του σταθμού και κατά των γιαγιάδων για φύλαξη του παιδιού όταν η μαμά δουλεύει. δεν τηρείται καμία κοινή γραμμή, οι γιαγιάδες κάνουν τα δικά τους, με αποτέλεσμα να την πληρώνουν τα παιδιά που δεν φταίνε σε τίποτα....

 

σόρρυ εκτός θέματος, παρακαλώ συνεχίστε ....

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Yogini κι'εγω πριν την νταντα εβλεπα,καταπληκτικη ειναι αυτη η σειρα.Παντως και οι παιδικοι σταθμοι επιφυλασσουν κινδυνους.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Yogini κι'εγω πριν την νταντα εβλεπα,καταπληκτικη ειναι αυτη η σειρα.Παντως και οι παιδικοι σταθμοι επιφυλασσουν κινδυνους.

 

<off topic>

1. χθες είδα την νταντά και τρόμαξα πάρα πολύ με το παιδί που προσπαθούσε να συνετίσει...ένα κοριτσάκι που ήθελε να πεθάνει η μαμά της και της το φώναζε κατάμουτρα...φρίκαρα έγκυος γυναίκα...

 

2. οικογενειακή μας φίλη διευθύντρια δημοτικού παιδικού σταθμού μου είπε τις προάλλες ότι μέχρι 3 ετών χίλιες φορές η γιαγιά παρά ο παιδικός... :!: με προβλημάτισε πολύ επειδή το είπε αυτή...φυσικά εμείς δεν θα έχουμε άλλη λύση από τον παιδικό...

 

χίλια συγνώμη για το οφ τοπικ...

</off topic>

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

fetos einai h prwth mas xronia ston paidiko... nomizw pws ki ekei pantws kapoia stigmh ola ta paidakia ginontai asygrathta!

thn ntanta 911 prospa8w na thn blepw ka8hmerina kai pairnw polles idees... kai enas logos pou ksekinhsa na grafw edw htan sto na brw kapoia typou ntanta na mou pei kati allo apo ayto pou skeftomai... pantws ta paidia pou analambanei einai apistefta!!!!!!

sigoura to na kathgoroume ta pe8erika einai ektos 8ematos -kai den 8elw na elafrynw th 8esh mou- apla einai oti kapou mplekontai kai ayta mesa kai ginetai koubari h ypo8esh...

pantws eimai se fash "apotoxinwshs" apo ths popoudies! elpizw... :D

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο,κουκλα μου,να τις βρεχεις στον συζυγο,αντρας ειναι,δεν παθανει τιποτα.Πλακα κανω :!: .

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καταρχας δεν εχει νακανει η γνωμη μου ειναι με ποιος κρατα το παιδι παιδικος γιαγιαδες ...εχει να κανει με την δικη μας σταση .δεν φταινε παντα οι αλλοι για τις δικες μας πραξεις ...αν θες να το προχωρησω χωρις να θελω να σε πληγωσω παλι εσυ φταις μαργαριτα ...

δλδ η γιαγια δεν σε ακουει και δεν συμβιβαζετε με τα θελω σου (αν τα λες) το παιδι αφηνιαζει ,μετα το βαρας....

απο οπου κι αν το πιασεις....εσυ εισαι λαθος ....

ενα δεν εισια αυστηρη με τα θελω σου και τις επιθυμιες σου (αφηνεις να σε καβαλανε)

δυο καταπιεζεσαι

τρια ξεσπας αδικος πανω στο παιδι σου ΓΙΑ ΛΑΘΗ ΑΛΛΩΝ!!!

τεσσερα στεναχωριεσαι

πεντε εχεις ενοχες

εξι επαναλαμβανεις τον κυκλο...

 

 

για να ληξει απο μεριας μου η gavrias ειχε παραθεσει καποια βιβλια λιγες σελιδες πριν, καλο ειναι τωρα που εισαι και εγγυος ν α τα μελετησεις , υπάρχει επισης πλουσια βιβλιογραφια για γονεις και εκπαιδευτικους πως να μεγαλωνουν και να εκπιδευουν παιδια ΧΩΡΙΣ ΧΡΗΣΗ ΒΙΑΣ.....

σορι αλλα στον πλανητη μου ειναι αδιανοητο να χρησημοποιοω προσβολες και σωματικη βία σε κατωτερο μου (σε μεγεθος )

αληθεια αν ανοιγαμε ποστ ...ΒΑΡΕΣΑ ΠΑΡΑΠΛΗΓΙΚΟ θα υπηρχε κανεις να γραψει οτι ναι το εκανα αλλα ειχα νευρα ? δλδ εσεις δεν το κανετε?

και πλιζ μην αρχισετε αλλο αυτο αλλο εκεινο ....πλίζ το ιδο ειναι ακριβως (απλα ο παραπληηκος θα μπορουσε ανετοτατα να μας στολησει με κοσμητηκα ενω το παιδι ουτε κι αυτο δεν θα μπορει να κανει γιατι θα το σαπισουμε ακομα πιο πολυ )

Μargarita M ευχομαι καλη συνεχεια στην εγγυμοσυνη σου και να ξερεις οτι αν το θες και το καταλαβεις καλα δεν θα χρειαστει ποτε ξανα να συκωσεις ουτε καν τον τονο της φωνης σου απενατι στο παιδι σου!!!!

απλα δεν μπορω να δεχτω και για αυτο το εντονο υφος μου σαν αποδεκτη συμπεριφερα τη βια απεναντι σε παιδια ΣΥΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΩ

Α Δ Υ Ν Α Τ Ο Ν

Link to comment
Share on other sites

Aria,μου αρεσει ο πλανητης σου και θελω να μετακομισω εκει.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

η γνωμη μου ειναι οτι ο μονος κακος γονιος ειναι αυτος που ποτε δεν αναρωτιεται αν ειναι κακος !

και στη τελικη καλη μου τη σημασια εχει τη λεω εγω ?....σημασια εχει τι λεει ο γιος σου για αυτον μιλαμε ......

και ξεκολα με τις ενοχες αν συνεχισεις να τις εχεις παλι τα ιδια θα κανεις

κοιτα πως πανε οι ενοχες:

ειμαι αχρηστη τον βαρεσα παλι αποψε

μα δεν αντεχα

αχρηστη ειμαι γαμωτο μου παλι σκ@τ@ τα εκανα

μετα απο λιγη ωρα το παιδι κανει παλι κατι που σε θυμωνει εχεις απορηψει καιτον ευατο απο πριν και λες μετα παλι...

ειμαι που ειμαι αχρηστη σαν μανα θα του χωσω μια να σκασει γιατι ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ και μετα ενοχες που τον βαρεσες και που τον πληγωσες και μετα παλι ο εωτερικος διαλογος .....

ξεκολα !

Link to comment
Share on other sites

πανω σε αυτο που λες (κανω κι ενα τσιγαρο και παω να κανω μπανιο το παιδι μου)

ειδα μια σειρα οπου ενας τυπας θα εβαζε σε πληστιριασμο λεει ενα παιδι (αφου το ειχε εκμεταλευτει σεξουαλικα πρωτα μεσω διαδηκτιου μεγαλωσε και θα το ππουλαγε)

στο ντου τον μπατσων λοιπον και στο τσακ που ειχε βαλει δλδ το παιδι σε ενα μπαουλο στο πορτ μπαγκαζ του αμαξιου ...το ανοιγουν για να το σωσουν και το παιδι ουρλιαζε μπαμπα θελω τον μπαμπα μου

τι ειχε γηνει:

ο τυπος το ειχε απαγαγει οταν ηταν το παιδι ενος ετους το εκμευταλευοταν σεξουαλικα το κακοποιουσε σωματικα και λεκτικα αλλα το απιδι αυτον ηξερε για πατερα ΑΥΤΟΝ ΑΓΑΠΟΥΣΕ ΓΙΑ ΓΟΝΙΟ

το παιδι μας οτι και να του κανουμε θα μας αγαπα ...εμεις οτι και να μας κανουν θα αγαπαμε τον αλλον?

αγαπαμε το απιδι μας στο οποιο εχουμε ΠΛΗΡΗ ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΑΥΤΗς για οποιονδηποτε λογο ....????

αυτα

και χαιρομαι που κανεις προσπαθεια ....

απ την αλλη ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ το απιδι μας θα μας αγαπα οτι κι αν του κανουμε ΔΥΣΤΗΧΩς .... και κατεμε ευτυχως θα υπαρξει απορηψη αλλα θα ειναι αργα και θα εχουε ειδη στηγματισει εναν πολιτι αυτης της κοινωνιας ...

και παλι λεω δεν ειναι προς εσενα ολα αυτα ...αληθεια απλα εχω κ εγω αυαισθητες χορδες το ουφο τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=2164&postdays=0&postorder=asc&start=0

Από την αρχή,

το ίδιο το τόπικ,

έχει εξαιρετικά ενδιαφέρουσες απόψεις για την σωματική τιμωρία, ακόμα και την πιο ήπιας μορφής.

Όσο για το ποιος είναι καλός γονιός...μόνο η ιστορία μπορεί να το δείξει φαντάζομαι...

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανω λαθος αυτο που εκανες κουοτ ειναι στην πρωτη σελιδα τελευταια δημοσιευση .... διαβασε και το υπολοιπο και με χαρα να συνομιλησουμε εχει αναπτυχθει το θεμα αρκετα αυτο θελω να πω ...!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν γράφω σε λάθος θέμα, αλλά σήμερα ο γιος μου γυρνώντας από το κολυμβητήριο μου λέει μέσα στο αυτοκίνητο: "Μαμά δεν θέλω να ξαναπάμε κολυμβητήριο", τον ρωτάω γιατί, αφού μέχρι τώρα δεν είχαμε πρόβλημα και του άρεσε, και μου είπε πως ένας κύριος εκεί (ο γυμναστής των μεγάλων από ότι κατάλαβα) τους είπε να κάνουν ό,τι τους λέει διαφορετικά θα τους τραβήξει το αυτί. Στο γιο μου κάνουν μάθημα δύο πολύ καλές γυμνάστριες αλλά σήμερα λόγω ενός προβλήματος στη μεγάλη πισίνα, ήρθε και ο γυμναστής των μεγάλων στη μικρή πισίνα όπου στο βαθύ τμήμα της πισίνας είχε τα μεγαλύτερα παιδιά. Όταν λέμε μεγάλα μιλάμε για 6 ετών και πάνω περίπου. Και προφανώς τον άκουσε να τους λέει αυτό. Του είπα ότι δεν έχει δικαίωμα κανείς να τον πειράξει, ότι απαγορεύεται, αλλά κατάλαβα ότι τρόμαξε γιατί μου το ξαναείπε τρεις φορές πριν πέσει για ύπνο. Τότε του είπα και εγώ για να ελαφρύνω το θέμα και να κοιμηθεί ήρεμα ότι 'μη φοβάσαι εσύ φοράς σκουφάκι και δεν φαίνονται τα αυτιά σου, αυτός πρέπει να φοβάται που δεν φοράει σκουφάκι και τα έχει ελεύθερα για τράβηγμα'. Η αλήθεια είναι ότι αυτό έπιασε γιατί άρχισε να γελάει και κοιμήθηκε με τραγουδάκια. Τι να πω τώρα σε αυτόν τον άνθρωπο; Θα καταλάβει...;;;

6WqHp3.pngUVK9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...