Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Σ ευχαριστώ christine αύριο πας για υπερηχο? ευχοαμι να δεις την πιο όμορφη εικόνα που θα σε γεμίσει χαρα και μη μου αγχωνεσαι όλα θα είναι όπως πρέπει !!!

 

Σάννα μου ναι αύριο....

θα σας τα πω μετά αφού γυρίσω...

φοβάμαι λίγο...

αλλά κατά βάθος δεν σας κρύβω ότι πλέω στα ουράνια...

περιμένω και τις δικές σας χαρές...:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια συγνωμη για το ξεσπασμα στο μηνυμα του Καλοκαιριου.

Μετανιωσα που το εστειλα και θα το διαβασατε ολες εσεις που εχετε ξεκινησει προσπαθειες, που ειστε εγκυες, που ειχατε προσφατα μια αποτυχια. Θα επρεπε να της στειλω ενα πμ.

Δεν ξερω τι να πω ηταν μεγαλη βλακεια, δεν προκειται να ξαναφερθω τοσο επιπολαια.

Ολες πονατε αλλα σιγουρα δεν μπαινετε εδω για να πεφτετε ψυχολογικα.

Παρακαλω αγνοηστε το. Σας φιλω και αγωνιω μαζι σας!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια συγνωμη για το ξεσπασμα στο μηνυμα του Καλοκαιριου.

Μετανιωσα που το εστειλα και θα το διαβασατε ολες εσεις που εχετε ξεκινησει προσπαθειες, που ειστε εγκυες, που ειχατε προσφατα μια αποτυχια. Θα επρεπε να της στειλω ενα πμ.

Δεν ξερω τι να πω ηταν μεγαλη βλακεια, δεν προκειται να ξαναφερθω τοσο επιπολαια.

Ολες πονατε αλλα σιγουρα δεν μπαινετε εδω για να πεφτετε ψυχολογικα.

Παρακαλω αγνοηστε το. Σας φιλω και αγωνιω μαζι σας!

 

Ελπίδα χαλάρωσε καλή μου...

όσες είμαστε εδώ να είσαι σίγουρη δεν έχουμε έρθει τυχαία...

φαντάζομαι αν κρίνω από τον εαυτό μου, όλες κουβαλάμε μεγάλη ιστορία στις πλάτες μας... και ο πόθος για να γίνουμε μητέρες είναι αβάσταχτος... όλες μα όλες έχουμε μακρύ φορτίο πίσω μας... το μνμ σου στο καλοκαίρι είναι πολύ ευαίσθητο και πολύ γλυκό.... σου στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά :)

Link to comment
Share on other sites

Ελπίδα χαλάρωσε καλή μου...

όσες είμαστε εδώ να είσαι σίγουρη δεν έχουμε έρθει τυχαία...

φαντάζομαι αν κρίνω από τον εαυτό μου, όλες κουβαλάμε μεγάλη ιστορία στις πλάτες μας... και ο πόθος για να γίνουμε μητέρες είναι αβάσταχτος... όλες μα όλες έχουμε μακρύ φορτίο πίσω μας... το μνμ σου στο καλοκαίρι είναι πολύ ευαίσθητο και πολύ γλυκό.... σου στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά :)

 

Σ'ευχαριστω γλυκεια μου ειχα αναγκη να το ακουσω αυτο γιατι ειχα πολλες τυψεις αφου το εστειλα.

Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να παρεις αυριο την πρωτη φωτογραφια απο τα σπορακια σου και ο γιατρος να σου πει οτι ολα ειναι τελεια!

Σε φιλω και θα σε σκεφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

Ελπιδακι δεν χρειάζεται να στεναχωριεσαι που ανοιξες την καρδιά σου, δεν γίνεται να είσαι πάντα υποστηρικτική με τους άλλους , πρέπει να κανεις το ίδιο και με τον εαυτό σου. Γιαυτο έχουμε μαζευτεί εδώ για να στηρίζουμε η μια την άλλη και κυρίως ψυχολογικά όπως εγραψες σε κάποιο απο τα προηγούμενα μηνύματα σου.:) :)

Μια μεγάλη αγκαλιά απο μένα και μη το βάζεις κάτω θα ρθει και η σειρά μας, να είσαι σίγουρη γιαυτο. Θα τα καταφέρουμε αγάπη.θα δεις!

 

 

 

Δεν είδες εγω ποσα ακαταλαβίστικα και μπερδεμενα έγραψα σήμερα.... Παλι καλα που υπαρχεται κι εσείς!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελπιδακι δεν χρειάζεται να στεναχωριεσαι που ανοιξες την καρδιά σου, δεν γίνεται να είσαι πάντα υποστηρικτική με τους άλλους , πρέπει να κανεις το ίδιο και με τον εαυτό σου. Γιαυτο έχουμε μαζευτεί εδώ για να στηρίζουμε η μια την άλλη και κυρίως ψυχολογικά όπως εγραψες σε κάποιο απο τα προηγούμενα μηνύματα σου.:) :)

Μια μεγάλη αγκαλιά απο μένα και μη το βάζεις κάτω θα ρθει και η σειρά μας, να είσαι σίγουρη γιαυτο. Θα τα καταφέρουμε αγάπη.θα δεις!

 

 

 

Δεν είδες εγω ποσα ακαταλαβίστικα και μπερδεμενα έγραψα σήμερα.... Παλι καλα που υπαρχεται κι εσείς!!!!

 

Σ'ευχαριστω Sanna μου ηδη με κανατε να αισθανομαι καλυτερα! Να πανε ολα καλυτερα και απ'οτι φανταζεσαι! Σε φιλω με πολλη πολλη αγαπη και ζεστασια!

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα πια κλαψα Ελπιδακη μου μονο εσυ ολες το ιδιο νωθουμε. Πιστευω οι περισσοτρες απο εδω μεσα εχει κουραστει ποναει ειναι απογοητευμενη κι εγω μια απο τα ιδια. Δεν θελω να ξανακουσω συγνωμη γιατι εκφραζεσαι αυτο ειναι και υγειες. Απλα δεν το βαζουμε κατω λεμε ειμαστε απτοειτες κι ασ μας πηγαινει να μην πω τωρα θα θεωρηθω ακαταληλη. Που θα παει θα ερθει και η δικη μας σειρα να χαμογελασουμε επιτελους μετα απο τα οσα εχουμε περασει περναμε θα γινει. Χαιρομαστε με την Κριστινα σημερα αυριο με την Σαννα και παει λεγοντας. Θελω να πιστευω πως η Κριστινε Αν εσπασε την γκαντεμια μας και παμε ολες για τα καλυτερα.

Σαννα δεν τον καταλαβαινω τον Γιατρουδακο σου οτι κι αν εχει συμβει μεταξυ σας δεν εχει κανενα δικαιωμα να σου το κανει αυτο. Απαγορευεται να ξερεις τη δοτρια.

Σου ευχομαι συντομα να κανεις και την εμβρυομεταφορα και ολα καλα θα πανε θα δεις. φιλακια και αγκαλιτσες σε ολες σας.

Καλοκαιρι σε ευχαριστουμε πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Sanna, καταρχην, δεν μπορεις να ανεβεις Θεσσαλονικη ωστε να μην χασεις το ωαριο αυτου του μηνα? βεβαια, ειναι λιγο μπλεξιμο γιατι εαν πετυχει η προσπ με τα δανεικα τοτε παει αρκετα αργ η προσπαθεια με του φυσικου κυκλου. Αλλα κρατανε χρονια ουτως η αλλως.

οσον αφορα, το θεμα με τη δοτρια το θεωρω πολυ ανωριμο εκ μερους του ιατρου σου. παντως οι αντρες θελουν να βλεπουν τη δοτρια νομιζω. αλλα εαν του την εδειξε για να κανει τον καλο, δεν επρεπε να σου το πει. και εγω θα στενοχωριομουνα νομιζω. Τι βλακεια! καλυτερα να την εδειχνε σε εσενα. Η καθολου που ειναι και το νομιμο.

14 ειναι πολυ καλα. για καταψυξη προτιμουνται τα εμβρια 1ης ημερας-γονιμοποιημενα ωαρια, ετσι δεν ειναι? Η θα δειτε πρωτα πως πηγαινει το ενδομητριο?

Link to comment
Share on other sites

Isis κι εγω θα ήθελα να πάω για ωοληψια η οποία είναι κανονισμενη για Παρασκευή πρωί αλλα αυτη τη στιγμή είμαι Αθήνα και περιμένω να δω πως θα παει μέχρι την ωορηξια το ενδομητριο που την υπολογιζω για Δευτέρα.

Σήμερα φο μεσημερακι θα μάθω ποσα γονιμοποιηθηκαν και θα τα προχωρήσουν μέχρι το Σάββατο. Έτσι είπε η εμβρυολογος. Σάββατο θα τα καταψυξουν και αν όλα πανε καλα μπορει να τα αποψυξουν απο Δευτέρα.... άντε να δούμε τι θα δούμε......

 

Διάβασα τα χθεσινά μηνύματα που έγραψα και έβγαλα μια άκρη;) . Εντάξει δεν έκανε κανένας κάτι για να συγχρονιστουμε οπότε αναμανομενο ήταν να καταψυχθουν τα εμβρυα σύμφωνα με το αρχικό σχέδιο. Άρα τσάμπα αγωνομαι. Το ότι κάποιος δεν πετυχενει το λαχείο δεν είναι λόγος στεναχωριας , σωστά?

 

Γενικά είμαι ψύχραιμος άνθρωπος αλλα όταν πρόκειται για εξωσωματικης έχω χάσει πια την ψυχραιμία μου. Απο τα μήνυματα που έγραψα εχθές μπόρεσα και διέκρινα τα λάθη μου. Θα έπρεπε να είχα ενημερώσει τον γιατρο ότι προσπαθω με δικα μου για να μη γίνει αυτο το μπέρδεμα. Αλλα ο άντρας μου με πίεσε να προλάβουμε να κάνουμε δυο προσαπθειες μέχρι τον Μάιο - Ιούνιο κι εγω η χαζη πιεστικα και το αποτέλεσμα το είδαμε. Όπως λέει και ο λαός δυο καρπούζια σε μια μασχαλη δεν χωράνε. :)

 

Christina an περιμένουμε νέα για να χαρούμε κι εμείς!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλές μου κοπέλες!!

Πόσο μα πόσο συγκινούμαι!!

Μπαίνω κρυφά από τη δουλειά και δεν μπορώ να πω πολλά!!

Να πω μόνο ότι το μόνο που μπορεί να μας κρατήσει αυτές τις ΄δυσκολες συνθήκες είναι η αγάπη!! αγάπη για τον συνάνθρωπό και για τον εαυτό μας!. Με αυτά τα "μειονεκτήματα" μου έχουμε (υπογονιμότητα) πρέπει να τον αγαπήσουμε τον εαυτό μας και να τον αποδεχτούμε, ο Θεός στέλνει σε όλους μα όλους τους ανθρώπους κάποιες δυσκολίες, για μας ήταν αυτό!

Μέσα από τις δυσκολίες γινόμαστε πιο ταπεινοί, δεν είμαστε τέλειοι, κανένας δεν είναι! Μαθαίνουμε να αγαπάμε περισσότερο, και περισσότερους!!

Καταλαβαίνουμε ότι μέσα από τον πόνο θα έρθει η μεγάλη χαρά!

Ναι !!δεν μπορούμε με τα δικά μας ωάρια, ..άλλοι άνθρωποι δεν μπορούν να δουν με τα δικά τους μάτια, άλλοι δεν μπορούν να περπατήσουν με δικά τους πόδια, άλλοι δεν μπορούν να ζήσουν με την δική τους καρδιά!! ΚΑΙ τι έγινε! Ζούμε όμως όλοι και πρέπει να ζούμε καλά και να αγαπάμε περισσότερο και όλους!!

Μετά τι γέννα, πέρασσα ακόμα ένα γολγοθά(δεν είναι του παρόντος, μέχρι σε κατάθλιψη έπεσα, βαριά!),

Το αποτέλεσμα, τώρα έιμαι ένας άλλος άνθρωπος; λέω αυτό που σκέφτομαι, έγινα εξωστρεφής, κάνω το σταυρό μου, έγινα λιγότερο "νοικοκυρά", γελάω και λέω αστεία, ξεσπάω και λέω δεν μπορώ να το κάνω αυτό, έχω στο μυαλό μου μόνο τα παιδάκια μου και όσο μπορώ κοιμάμαι!!

Ελπιδάκι σε καταλαβαίνουμε ΟΛΕΣ ΜΑΣ, Κριστίνα έχεις την καλύτερη εγκυμοσύνη, , Σαννα, Ισις Αννελι, και σε όλα τα κορίτσια....με το καλό σε όλες σας, να λέτε αυτό που νιώθετε και πιστεύετε πολύ!!

Φιλάκια στα μαλλάκια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα σε ολες.ειμαι η κυβελη και ειμαι 30 χρονων.παρακολουθω καιρο το θεμα σας και συμπασχω με τις αγωνιες σας.εγω βρισκομαι στην αντιθετη πλευρα απο εσας?τι εννοω..εμεις δεν εχουμε καθολου σπερμα και θα χρειαστει να παρουμε απο δοτη.μεσα μου ειναι ολα μπερδεμενα.χρειαζομαι συμαπρασταση και δεν ξερω που θα την βρω.απο το μυαλο μου περνανε χιλιαδες σκεψεις και δεν ξερω πως μπορω να τις βαλω σε ταξη.δεν μπορω να γραψω αλλο.....συχωρεστε με.....

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλες μου μπαίνω από την δουλειά, σας παρακολουθώ αλλά πραγματικά νιώθω ότι είναι τόσο παράξενη η περίπτωσή μου που αισθάνομαι σαν να μην ξέρω τί πρέπει να σας πω. Ο γιατρός είπε ότι 1/1000 είναι η περίπτωσή μου. Το μόνο που εύχομαι είναι να πάνε όλα καλά για όλες μας.

Εμείς βρήκαμε ένα πολυποδάκι που το αφαιρέσαμε, μου έκανε και μια πλαστική μήτρας με την ευκαιρία γιατί είχε ελαφρύ τοξοειδές σχήμα μου είπε και έχω ξεκινήσει αντισυλληπτικά. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μου άλλαξε τα οιστρογόνα με γιασμίν. Αν ξέρει κάποια ας με ενημερώσει. Είπαμε μετά το Πάσχα να γίνει η εμφύτευση αφού συγχρονιστεί και ο κύκλος της δότριας.

Έχει πάρει κάποια τα εν λόγω χάπια? Πρέπει να περιμένω κάποια αλλαγή στο σώμα μου???

Ελπίζω να έχω κάποια απάντηση γιατί πραγματικά νιώθω σαν χαμένη σε αυτόν τον νέο κόσμο που μπαίνω.

Christine σου εύχομαι να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη!!!!

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες.ειμαι η κυβελη και ειμαι 30 χρονων.παρακολουθω καιρο το θεμα σας και συμπασχω με τις αγωνιες σας.εγω βρισκομαι στην αντιθετη πλευρα απο εσας?τι εννοω..εμεις δεν εχουμε καθολου σπερμα και θα χρειαστει να παρουμε απο δοτη.μεσα μου ειναι ολα μπερδεμενα.χρειαζομαι συμαπρασταση και δεν ξερω που θα την βρω.απο το μυαλο μου περνανε χιλιαδες σκεψεις και δεν ξερω πως μπορω να τις βαλω σε ταξη.δεν μπορω να γραψω αλλο.....συχωρεστε με.....

 

Κυβέλη καλωσόρισες!

 

Αρχικά θα ήθελα να σου πω ότι εδώ θα βρεις άπλετη συμπαράσταση καθώς πολλές πληροφορίες.

Τί σε μπερδεύει με το εν λόγω ζήτημα? Ο σύζυγός σου είναι σύμφωνος με την διαδικασία αυτη???

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα πια κλαψα Ελπιδακη μου μονο εσυ ολες το ιδιο νωθουμε. Πιστευω οι περισσοτρες απο εδω μεσα εχει κουραστει ποναει ειναι απογοητευμενη κι εγω μια απο τα ιδια. Δεν θελω να ξανακουσω συγνωμη γιατι εκφραζεσαι αυτο ειναι και υγειες. Απλα δεν το βαζουμε κατω λεμε ειμαστε απτοειτες κι ασ μας πηγαινει να μην πω τωρα θα θεωρηθω ακαταληλη. Που θα παει θα ερθει και η δικη μας σειρα να χαμογελασουμε επιτελους μετα απο τα οσα εχουμε περασει περναμε θα γινει. Χαιρομαστε με την Κριστινα σημερα αυριο με την Σαννα και παει λεγοντας. Θελω να πιστευω πως η Κριστινε Αν εσπασε την γκαντεμια μας και παμε ολες για τα καλυτερα.

Σαννα δεν τον καταλαβαινω τον Γιατρουδακο σου οτι κι αν εχει συμβει μεταξυ σας δεν εχει κανενα δικαιωμα να σου το κανει αυτο. Απαγορευεται να ξερεις τη δοτρια.

Σου ευχομαι συντομα να κανεις και την εμβρυομεταφορα και ολα καλα θα πανε θα δεις. φιλακια και αγκαλιτσες σε ολες σας.

Καλοκαιρι σε ευχαριστουμε πολυ.

 

Σ'ευχαριστω κοριτσι μου για τα καλα σου λογια και σου ευχομαι αυτο να ειναι το τελευταιο σου Πασχα χωρις μωρακι! Σε φιλω!

Link to comment
Share on other sites

Καλές μου κοπέλες!!

Πόσο μα πόσο συγκινούμαι!!

Μπαίνω κρυφά από τη δουλειά και δεν μπορώ να πω πολλά!!

Να πω μόνο ότι το μόνο που μπορεί να μας κρατήσει αυτές τις ΄δυσκολες συνθήκες είναι η αγάπη!! αγάπη για τον συνάνθρωπό και για τον εαυτό μας!. Με αυτά τα "μειονεκτήματα" μου έχουμε (υπογονιμότητα) πρέπει να τον αγαπήσουμε τον εαυτό μας και να τον αποδεχτούμε, ο Θεός στέλνει σε όλους μα όλους τους ανθρώπους κάποιες δυσκολίες, για μας ήταν αυτό!

Μέσα από τις δυσκολίες γινόμαστε πιο ταπεινοί, δεν είμαστε τέλειοι, κανένας δεν είναι! Μαθαίνουμε να αγαπάμε περισσότερο, και περισσότερους!!

Καταλαβαίνουμε ότι μέσα από τον πόνο θα έρθει η μεγάλη χαρά!

Ναι !!δεν μπορούμε με τα δικά μας ωάρια, ..άλλοι άνθρωποι δεν μπορούν να δουν με τα δικά τους μάτια, άλλοι δεν μπορούν να περπατήσουν με δικά τους πόδια, άλλοι δεν μπορούν να ζήσουν με την δική τους καρδιά!! ΚΑΙ τι έγινε! Ζούμε όμως όλοι και πρέπει να ζούμε καλά και να αγαπάμε περισσότερο και όλους!!

Μετά τι γέννα, πέρασσα ακόμα ένα γολγοθά(δεν είναι του παρόντος, μέχρι σε κατάθλιψη έπεσα, βαριά!),

Το αποτέλεσμα, τώρα έιμαι ένας άλλος άνθρωπος; λέω αυτό που σκέφτομαι, έγινα εξωστρεφής, κάνω το σταυρό μου, έγινα λιγότερο "νοικοκυρά", γελάω και λέω αστεία, ξεσπάω και λέω δεν μπορώ να το κάνω αυτό, έχω στο μυαλό μου μόνο τα παιδάκια μου και όσο μπορώ κοιμάμαι!!

Ελπιδάκι σε καταλαβαίνουμε ΟΛΕΣ ΜΑΣ, Κριστίνα έχεις την καλύτερη εγκυμοσύνη, , Σαννα, Ισις Αννελι, και σε όλα τα κορίτσια....με το καλό σε όλες σας, να λέτε αυτό που νιώθετε και πιστεύετε πολύ!!

Φιλάκια στα μαλλάκια

 

Καλοκαιρι μου τα λογια σου μας δινουν πολυ δυναμη στον αγωνα μας! Ονειρευομαι τον εαυτο μου να ξαναγινει ενας ανθρωπος που χαιρεται τη ζωη με τα παιδακια μου!!!

Ελπιζω σ'αυτα που ειπες οτι καποια μερα θα αλλαξει η ζωη μας, θα μας γελασει η τυχη μας!

Ειναι πραγματικα πολυ συγκινητικο το μηνυμα σου και σ'ευχαριστουμε!

Σε φιλω με πολλη αγαπη, να χαιρεσαι την ομορφη οικογενεια που εφτιαξες με τοσες θυσιες και πονο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλές μου κοπέλες!!

Πόσο μα πόσο συγκινούμαι!!

Μπαίνω κρυφά από τη δουλειά και δεν μπορώ να πω πολλά!!

Να πω μόνο ότι το μόνο που μπορεί να μας κρατήσει αυτές τις ΄δυσκολες συνθήκες είναι η αγάπη!! αγάπη για τον συνάνθρωπό και για τον εαυτό μας!. Με αυτά τα "μειονεκτήματα" μου έχουμε (υπογονιμότητα) πρέπει να τον αγαπήσουμε τον εαυτό μας και να τον αποδεχτούμε, ο Θεός στέλνει σε όλους μα όλους τους ανθρώπους κάποιες δυσκολίες, για μας ήταν αυτό!

Μέσα από τις δυσκολίες γινόμαστε πιο ταπεινοί, δεν είμαστε τέλειοι, κανένας δεν είναι! Μαθαίνουμε να αγαπάμε περισσότερο, και περισσότερους!!

Καταλαβαίνουμε ότι μέσα από τον πόνο θα έρθει η μεγάλη χαρά!

Ναι !!δεν μπορούμε με τα δικά μας ωάρια, ..άλλοι άνθρωποι δεν μπορούν να δουν με τα δικά τους μάτια, άλλοι δεν μπορούν να περπατήσουν με δικά τους πόδια, άλλοι δεν μπορούν να ζήσουν με την δική τους καρδιά!! ΚΑΙ τι έγινε! Ζούμε όμως όλοι και πρέπει να ζούμε καλά και να αγαπάμε περισσότερο και όλους!!

Μετά τι γέννα, πέρασσα ακόμα ένα γολγοθά(δεν είναι του παρόντος, μέχρι σε κατάθλιψη έπεσα, βαριά!),

Το αποτέλεσμα, τώρα έιμαι ένας άλλος άνθρωπος; λέω αυτό που σκέφτομαι, έγινα εξωστρεφής, κάνω το σταυρό μου, έγινα λιγότερο "νοικοκυρά", γελάω και λέω αστεία, ξεσπάω και λέω δεν μπορώ να το κάνω αυτό, έχω στο μυαλό μου μόνο τα παιδάκια μου και όσο μπορώ κοιμάμαι!!

Ελπιδάκι σε καταλαβαίνουμε ΟΛΕΣ ΜΑΣ, Κριστίνα έχεις την καλύτερη εγκυμοσύνη, , Σαννα, Ισις Αννελι, και σε όλα τα κορίτσια....με το καλό σε όλες σας, να λέτε αυτό που νιώθετε και πιστεύετε πολύ!!

Φιλάκια στα μαλλάκια

 

καλοκαιρι, ΥΠΕΡΟΧΟ ΜΗΝΥΜΑ! σε ευχαριστουμε πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλες μου μπαίνω από την δουλειά, σας παρακολουθώ αλλά πραγματικά νιώθω ότι είναι τόσο παράξενη η περίπτωσή μου που αισθάνομαι σαν να μην ξέρω τί πρέπει να σας πω. Ο γιατρός είπε ότι 1/1000 είναι η περίπτωσή μου. Το μόνο που εύχομαι είναι να πάνε όλα καλά για όλες μας.

Εμείς βρήκαμε ένα πολυποδάκι που το αφαιρέσαμε, μου έκανε και μια πλαστική μήτρας με την ευκαιρία γιατί είχε ελαφρύ τοξοειδές σχήμα μου είπε και έχω ξεκινήσει αντισυλληπτικά. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μου άλλαξε τα οιστρογόνα με γιασμίν. Αν ξέρει κάποια ας με ενημερώσει. Είπαμε μετά το Πάσχα να γίνει η εμφύτευση αφού συγχρονιστεί και ο κύκλος της δότριας.

Έχει πάρει κάποια τα εν λόγω χάπια? Πρέπει να περιμένω κάποια αλλαγή στο σώμα μου???

Ελπίζω να έχω κάποια απάντηση γιατί πραγματικά νιώθω σαν χαμένη σε αυτόν τον νέο κόσμο που μπαίνω.

Christine σου εύχομαι να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη!!!!

 

Linaki τα γιασμιν τα εχω παρει και εγω σε δυο προσπαθειες με μακρυ πρωτοκολο με δικα μου ωαρια. Καμια αλλαγη στο σωμα μου. Ειναι η πρωτη σου εξωσωματικη και ρωτας για τη διαδικασια? Οσο για τον κοσμο που μπαινεις μη φοβασαι ειμαστε πολλες. Μπορει στον κοινωνικο μας περιγυρο να νιωθουμε μειονεκτικα αλλα εδω μεσα θα βρεις πολλη κατανοηση και συμπαρασταση! Οτι θελησεις στη διαθεση σου!

Link to comment
Share on other sites

Linaki τα γιασμιν τα εχω παρει και εγω σε δυο προσπαθειες με μακρυ πρωτοκολο με δικα μου ωαρια. Καμια αλλαγη στο σωμα μου. Ειναι η πρωτη σου εξωσωματικη και ρωτας για τη διαδικασια? Οσο για τον κοσμο που μπαινεις μη φοβασαι ειμαστε πολλες. Μπορει στον κοινωνικο μας περιγυρο να νιωθουμε μειονεκτικα αλλα εδω μεσα θα βρεις πολλη κατανοηση και συμπαρασταση! Οτι θελησεις στη διαθεση σου!

 

Elpida μου αυτά με τα πρωτόκολλα δεν τα αντιλαμβάνομαι ακριβώς.

Όπως έχω αναφέρει δεν έχω ωοθήκες (αφαίρεση λόγω κύστεων) οπότε εξ αρχής κάναμε έναν έλεγχο και πάμε σε δανεικά. Ευτυχώς το σπέρμα του συζύγου καλό και ξεκινάμε. Από τα 17 μου παίρνω οιστρογόνα και βλέπω κύκλο. Αυτό βοήθησε να είναι το σώμα μου φυσιολογικό και όχι μαραμένο (είπε ο γιατρός...εγώ να σου πω τα μισά καταλάβαινα αλλά ευτυχώς έκανα ότι μου έλεγαν και μου βγήκε σε καλό, μην νομίζεις ότι είχα καταλάβει τί είχα πάθει)! Τώρα ο γιατρός μου είπε να παίρνω τα γιασμιν χωρίς καμια διακοπή (τα οιστρογόνα τα διεκοπτα 1 βδομαδα κάθε μήνα) μέχρι να μου πει τί να πάρω για να συγχρονιστώ με τον κύκλο της δότριας!!!Ελπίζω να τα λέω κατανοητά.

 

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες.ειμαι η κυβελη και ειμαι 30 χρονων.παρακολουθω καιρο το θεμα σας και συμπασχω με τις αγωνιες σας.εγω βρισκομαι στην αντιθετη πλευρα απο εσας?τι εννοω..εμεις δεν εχουμε καθολου σπερμα και θα χρειαστει να παρουμε απο δοτη.μεσα μου ειναι ολα μπερδεμενα.χρειαζομαι συμαπρασταση και δεν ξερω που θα την βρω.απο το μυαλο μου περνανε χιλιαδες σκεψεις και δεν ξερω πως μπορω να τις βαλω σε ταξη.δεν μπορω να γραψω αλλο.....συχωρεστε με.....

 

Κυβελη καλη μου τι σε βασανιζει? Μπορει η περιπτωση σου να ειναι απο την πλευρα του αντρα σου αλλα αν εκεινος το εχει αποδεχτει και προχωρατε τοτε μαλλον εισαι στην ιδια θεση με μας.

Πες τις σκεψεις σου και να εισαι σιγουρη οτι θα εχεις οση συμπαρασταση και βοηθεια χρειαζεσαι.

Δεν ξερω την ιστορια σου αλλα σ'αυτες τις καταστασεις ολοι μπερδεμενοι ειμαστε ανδρες, γυναικες και αισθανομαστε και αδυναμοι απλα εμεις οι γυναικες αμα θελουμε τα βαζουμε ολα σε ταξη. Οταν εισαι ετοιμη μιλα μας, πιστεψε με δεν κουραζεις κανενα. Αν διαβασεις πιο πανω το χθεσινο μου ξεσπασμα! Ολα τα κοριτσια ομως με στηριξαν και σημερα ειμαι καλυτερα. Να εισαι καλα. Φιλακια!

Link to comment
Share on other sites

Elpida μου αυτά με τα πρωτόκολλα δεν τα αντιλαμβάνομαι ακριβώς.

Όπως έχω αναφέρει δεν έχω ωοθήκες (αφαίρεση λόγω κύστεων) οπότε εξ αρχής κάναμε έναν έλεγχο και πάμε σε δανεικά. Ευτυχώς το σπέρμα του συζύγου καλό και ξεκινάμε. Από τα 17 μου παίρνω οιστρογόνα και βλέπω κύκλο. Αυτό βοήθησε να είναι το σώμα μου φυσιολογικό και όχι μαραμένο (είπε ο γιατρός...εγώ να σου πω τα μισά καταλάβαινα αλλά ευτυχώς έκανα ότι μου έλεγαν και μου βγήκε σε καλό, μην νομίζεις ότι είχα καταλάβει τί είχα πάθει)! Τώρα ο γιατρός μου είπε να παίρνω τα γιασμιν χωρίς καμια διακοπή (τα οιστρογόνα τα διεκοπτα 1 βδομαδα κάθε μήνα) μέχρι να μου πει τί να πάρω για να συγχρονιστώ με τον κύκλο της δότριας!!!Ελπίζω να τα λέω κατανοητά.

 

 

Linaki εγω δεν εχω κανει ακομα με δανεικα οποτε αυτα περι πρωτοκολων ξεχνατα για να μην σε μπερδευω. Νομιζω και θα το επιβεβαιωσουν τα κοριτσια που εχουν κανει, οτι στην περιπτωση των δανεικων τα μονα φαρμακα που παιρνεις ειναι για την προετοιμασια του ενδομητριου. Γλυτωνεις δηλαδη τις ορμονες με μορφη ενεσεων για να μπορεσεις να παρεις οσα πιο πολλα ωαρια γινεται. Αυτα στην περιπτωση των δανεικων τα κανει η δοτρια.

Δεν ξερω αν σε βοηθησα λιγο γιατι δεν τα ξεω και καλα, δεν εχω ξεκινησει ακομα, παντως να σκεφτεσαι θετικα και μακαρι να πετυχεις με την πρωτη!

Link to comment
Share on other sites

Linaki εγω δεν εχω κανει ακομα με δανεικα οποτε αυτα περι πρωτοκολων ξεχνατα για να μην σε μπερδευω. Νομιζω και θα το επιβεβαιωσουν τα κοριτσια που εχουν κανει, οτι στην περιπτωση των δανεικων τα μονα φαρμακα που παιρνεις ειναι για την προετοιμασια του ενδομητριου. Γλυτωνεις δηλαδη τις ορμονες με μορφη ενεσεων για να μπορεσεις να παρεις οσα πιο πολλα ωαρια γινεται. Αυτα στην περιπτωση των δανεικων τα κανει η δοτρια.

Δεν ξερω αν σε βοηθησα λιγο γιατι δεν τα ξεω και καλα, δεν εχω ξεκινησει ακομα, παντως να σκεφτεσαι θετικα και μακαρι να πετυχεις με την πρωτη!

 

Ελπιδάκι μου είναι έτσι οπως τα λες. Εγώ ενέσεις δεν θα πάρω. Κάτι για το ενδομήτριο μου είπε και εμένα. Μετά λέει θα αλλάξω αγωγή για να έχω ίδιο κύκλο με την δότρια και μετά εμφύτευση και σε 14 μέρες θα ξέρουμε (εδώ λογικά μπαίνει το ζήτημα της χοριακής που όλο την ακούω και δεν έχω αντιληφθεί και τί κάνει :D:D:D:D:D).

Γενικά είμαι αισιόδοξη. Όχι γιατί είναι η φύση μου αλλά γιατί δεν έχω άλλη επιλογή. Άλλωστε μέσα στην ατυχία μου έχω το προτέρημα ότι δεν επιβαρύνω τον οργανισμό μου!!!Και αποτυχημένη να είναι η προσπάθεια στο καπάκι (έτσι μας είπαν: στο καπακι) μπορώ να την επαναλάβω!!!

Ο γιατρός μετά και την πλαστική μήτρας μας δίνει 75% πιθανότητα θετικής έκβασης. Ο μαιευτήρας - γυναικολόγος μου (που συνεργάζεται με τον γιατρό της εξωσωματικής) μου έχει κλείσει ήδη ραντεβού για Ιούνιο γιατί θα θέλει λέει να με παρακολουθεί και δεν έχει κενά....τί να πω! Είτε με δουλεύουν όλοι μαζί και θα απογοητευτούμε, είτε είναι λίγο πιο απλά τα πράγματα εδώ....όποια έχει εμπειρία ας μας πει!!!

 

Ελπιδάκι μου ελπίζω σύντομα να έχεις και εσύ το αποτέλεσμα που όλες επιθυμούμε. Σε παρακολουθώ και σε νιώθω. Αλλά οι άνθρωποι δεν πρέπει να το βάζουν κάτω. Την ανηφόρα δεν μπορείς να την ανέβεις γέρνοντας την πλάτη, πρέπει να προτάξεις τα στήθη, να πάρεις μια βαθιά ανάσα και να βγεις στο τέρμα της!!!

 

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα. Ήθελα να πω κι εγω ένα ευχαριστω στην Θάλασσα και στο Καλοκαίρι για τα ομορφα μηνύματα του, για το οτι αυτές πρώτοξεκινησαν αυτη τη συζήτηση και για το κουράγιο που μας δίνουν!!!!!

 

Κυβελη μου καταλαβαίνω τα συναισθήματα σου, είναι δύσκολο ειδικά στην αρχή να το συνειδητοποιησεις αλλα όταν θα μείνεις έγκυος με το καλο και θα κανεις το παιδάκι σου , τότε θα τα έχεις αφήσει πίσω αυτα και ούτε που θα τα σκέφτεσαι. Εφόσον τα ωαρια σου είναι καλα, θα τα καταφέρετε πολυ γρήγορα και δεν θα ταλαιπορηθειτε.

 

Να σας πω και τα δικα μου νέα. Απο τα 14 ωαρια τα 11 ήταν ώριμα και γονιμοποιηθηκαν τα 9! Πολυ καλο ποσοστό αν σκεφτείτε ότι έχουμε και μικρόβιο στο σπέρμα. Η εμβρυολογος είπε ότι το σπέρμα μας ήταν σαν την άλλη φορα δηλ φλεγμωνοδες. Αυτο το ξέραμε απο πριν κι εμείς και ο γυναικολογος αλλα είχε πει ότι θα προχωρήσουμε με Μικρογονιμοποιηση και έτσι θα λυθούν όλα δια μαγείας. Το ήξερε και ο άντρας μου και του είχα πει να κάνει θεραπεία πρώτα αλλα επέμενε κι αυτός να προχωρήσουμε. Τώρα η συνεχεία έχει ως εξής: αφηνουν τα εμβρυα να εξελιχθούν ως το Σάββατο, την ίδια μέρα πάω κι εγω για υπερηχο. Καταψυχονται τα εμβρυα και αφού κάνω ωορηξια ,,πάνω κάτω την Δευτέρα , τότε μάλλον θα ξεπαγωσουμε δυο- τρία εμβρυα και θα κάνουμε μεταφορά. Ο Θεός βοηθός γιατί απο πουθενά αλλού δεν περιμένω βοήθεια. Δεν έχω πολλές ελπίδες μέσα μου ότι θα τα καατφερω. Το είπα και στον σύζυγο πριν ξεκινήσουμε ότι με μικρόβιο μειωνωνται οι πιθανότητες και καλύτερα να το έχουμε στο νου μας παρα πάλι να καταρακωθουμε και οι δυο. Και μου είχε πει εντάξει.

Το καλο στην όλη υπόθεση είναι ότι μετα απο δική μου πίεση δεν έχω πάρει καθόλου φάρμακα όπως νταροντα , που ήθελε ο ΓΙΑΤΡΟΣ να πάρω για κανένα μήνα πάλι κι έτσι οργανικά τουλαχιστων θα είμαι ξεκουραστη. Ξεκινάει κι ο σύζυγος αντιβιωση και μακάρι να φύγει αυτο το κ...μικρόβιο γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα.

 

Μην αρχισετε να μου λέτε να είμαι πιο αισοδοξη κλπ γιατί καλύτερα να κρατάω μικρό καλάθι κι αν έρθει με το καλο το ευχάριστο, τότε θα πετάξω απο την χαρα μου, αλλα να είμαι αισιόδοξη και πάλι να φάω την πατάτα αυτο δεν μπορώ να το ξαναπερασω.

Link to comment
Share on other sites

Linaki ο γιατρος σε βάζει σε ήπια καταστολή με τα αντισυλιπτικα. Αν είχεςκανονικό κύκλο απο Μονή σου τότε θα επερνες κανονική καταστολή με ενέσεις. Όταν ξεκινήσει η δοτρια την διέγερση θα ξεκινήσεις ΕΣΥ τα σικλακουρ για να παχυνει το ενδομητριο.

Αυτη είναι η μια σχολή γιατρών . Η αλλη δίνει αντισυλιπτικα στην δοτρια και ξεκινάει διέγερση με την αρχή του κύκλου της ληπτριας και έτσι συγχρονιζονται πάλι. Για μένα η δεύτερη σχολή είναι η καλύτερη. Γιατί το σώμα της ληπτριας είναι πιο ξεκουραστο.

 

 

Τέλος πάντων καλη επιτυχία μέσα απο την καρδιά μου κοριτσάκι μου να είσαι αισιόδοξη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάρες μου καλησπέρα!

σας ευχαριστώ όλες για τις πολύ γλυκές σας ευχές!!!

 

λοιπόν τα νέα μου είναι ότι είμαι 5 εβδομάδων και 5 ημερών (όπως μου είπε η μαία) οπότε είδαμε μόνο 1 σάκο και ένα σποράκι μέσα. σε μία εβδομάδα θα ξαναπάμε για να ακουσουμε καρδούλα :)

 

Κυβέλη, αν ο σύζηγος σου δεν έχει ταμπου με το θέμα και συ το θέλεις πραγματικά, τότε κορίτσι μου κάντο! θα σας δώσει μεγάλη χαρά!!!

 

Λινάκι εγώ έχω πάρει τα γιασμίν πρόσφατα κιόλας προσπαθούσα να θεραπεύσω μία κύστη στην ωοθήκη μου. Δεν είδα καμία αλλαγή στο σώμα μου. ας μην σε απασχολούνε αυτά. είσαι νέο κορίτσι το ενδομήτριό σου σίγουρα είναι σε καλή κατάσταση οπότε όλα θα σου πάνε κατ'ευχήν!!!! να'σαι σίγουρη γι'αυτό!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα. Ήθελα να πω κι εγω ένα ευχαριστω στην Θάλασσα και στο Καλοκαίρι για τα ομορφα μηνύματα του, για το οτι αυτές πρώτοξεκινησαν αυτη τη συζήτηση και για το κουράγιο που μας δίνουν!!!!!

 

Κυβελη μου καταλαβαίνω τα συναισθήματα σου, είναι δύσκολο ειδικά στην αρχή να το συνειδητοποιησεις αλλα όταν θα μείνεις έγκυος με το καλο και θα κανεις το παιδάκι σου , τότε θα τα έχεις αφήσει πίσω αυτα και ούτε που θα τα σκέφτεσαι. Εφόσον τα ωαρια σου είναι καλα, θα τα καταφέρετε πολυ γρήγορα και δεν θα ταλαιπορηθειτε.

 

Να σας πω και τα δικα μου νέα. Απο τα 14 ωαρια τα 11 ήταν ώριμα και γονιμοποιηθηκαν τα 9! Πολυ καλο ποσοστό αν σκεφτείτε ότι έχουμε και μικρόβιο στο σπέρμα. Η εμβρυολογος είπε ότι το σπέρμα μας ήταν σαν την άλλη φορα δηλ φλεγμωνοδες. Αυτο το ξέραμε απο πριν κι εμείς και ο γυναικολογος αλλα είχε πει ότι θα προχωρήσουμε με Μικρογονιμοποιηση και έτσι θα λυθούν όλα δια μαγείας. Το ήξερε και ο άντρας μου και του είχα πει να κάνει θεραπεία πρώτα αλλα επέμενε κι αυτός να προχωρήσουμε. Τώρα η συνεχεία έχει ως εξής: αφηνουν τα εμβρυα να εξελιχθούν ως το Σάββατο, την ίδια μέρα πάω κι εγω για υπερηχο. Καταψυχονται τα εμβρυα και αφού κάνω ωορηξια ,,πάνω κάτω την Δευτέρα , τότε μάλλον θα ξεπαγωσουμε δυο- τρία εμβρυα και θα κάνουμε μεταφορά. Ο Θεός βοηθός γιατί απο πουθενά αλλού δεν περιμένω βοήθεια. Δεν έχω πολλές ελπίδες μέσα μου ότι θα τα καατφερω. Το είπα και στον σύζυγο πριν ξεκινήσουμε ότι με μικρόβιο μειωνωνται οι πιθανότητες και καλύτερα να το έχουμε στο νου μας παρα πάλι να καταρακωθουμε και οι δυο. Και μου είχε πει εντάξει.

 

Σάννα μου τα νέα σου είναι υπέροχα!!!!

μπράβο κοριτσάκι έτσι θα έχεις για 2 προσπάθειες λαι που ξέρεις??? μπορεί και για 2 εγκυμοσύνες!!!! σε φιλώ γλύκά!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...