Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Ναι οκ το καταλαβαινω και προσπαθω, αλλα ειναι αυτο το αλλα. παντος δεν το ξερει κανεις οτι εχω κανει εξωσωματικη με δανεικα και οι πιο πολλοι δεν ξερουν καν οτι εχω κανει εμβρυομεταφορα. Κι ετσι πιστευω ειναι καλυτερα. οποτε βλεπω και μιλαω με ανθρωπους που ειναι πολυ θετικοι.

Σ'ευχαριστω Ελπιδα μου. Κι εγω το ευχομαι να ειναι θετικη η χοριακη. Μια βδομαδα εμεινε που θα παει θα περασει. Καλη επιτυχια σε ολες μας .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι οκ το καταλαβαινω και προσπαθω, αλλα ειναι αυτο το αλλα. παντος δεν το ξερει κανεις οτι εχω κανει εξωσωματικη με δανεικα και οι πιο πολλοι δεν ξερουν καν οτι εχω κανει εμβρυομεταφορα. Κι ετσι πιστευω ειναι καλυτερα. οποτε βλεπω και μιλαω με ανθρωπους που ειναι πολυ θετικοι.

Σ'ευχαριστω Ελπιδα μου. Κι εγω το ευχομαι να ειναι θετικη η χοριακη. Μια βδομαδα εμεινε που θα παει θα περασει. Καλη επιτυχια σε ολες μας .

Καλησπέρα annelie,

Σου εύχομαι μέσα απ την καρδιά μου να σου έρθουν όλα καλά.

Η άνοιξη και το φετινό Πάσχα να είναι από τα πιο ευτυχισμένα σου.

Όσον αφορά τώρα τα συμπτώματα περιόδου, μία γνωστή μου που είχε κάνει εξωσωματική, είχε τέτοια συμπτώματα και ήταν έγκυος σε δίδυμα.

Οπότε μην τα σκέφτεσαι καθόλου.

Εγώ κανόνισα να προχωρήσω σε εμβρυομεταφορά μετά το Πάσχα.

Φιλιά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Ορτανσια να'σαι καλα μακαρι να μου σθμβει κι εμενα το ιδιο οπως της γνωστης σου να δεις μια ευτυχια που θα εχωωωωω!!!! Σου ευχομαι καλη επιτυχια και να σου πανε ολα καλα. φιλακια

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια,εχθες το βραδυ δεν ειχα υπνο και διαβασα σχεδον ολο το θεμα σας.Καταρχην υποκλινομαι μπροστα στη δυναμη σας και την επιμονη σας...ειμαι εξω απο το χορο...εχω τα παιδια μου...ειχα προβληματα να συλλαβω λογω πολυκυστικων ωοθηκων και συμφυσεων σαλπιγγων αλλα ειχα συμμαχο τα νιατα μου και τα καταφερα τρεις φορες χωρις καμια ιατρικη παρεμβαση,μονο 3 μηνες αντισυλληπτικα για να φυγουν οι κυστες και να τονωθει η ωορρηξια.Και οι σαλπιγγες?οι γιατροι μου εδιναν ελαχιστες πιθανοτητες οταν κοιτουσαν τη σαλπιγγογραφια ,η μια σαλπιγγα εντελως φραγμενη η αλλη ανοιχτη αλλα χωρις επαρκη κινητικοτητα λογω συμφυσεων...και ομως.. κοβωντας τα χαπια 3 φορες συνελαβα σε χρονο ντε τε.Αυτα για να δωσετε ελπιδες στον εαυτο σας..

αλλο ομως με παρακινησε να γραψω στο θεμα σας.Συμβαινει κατα το ημισυ η οικογενεια μας να ειναι ρωσοφωνη και συχνα στο σπιτι περνουμε εφημεριδες που τυπωνονται εδω αλλα ειναι στα ρωσικα.Έχω δει λοιπον αγγελιες που ζητουν κοπελες για να γινουν δοτριες ωαριων!δεν εγραφε ακριβως ποσα χρηματα αλλα ηταν σαφες οτι θα ηταν επ'αμοιβης.Οι κοπελες που ζητουσαν- ως 35 ετων αν δεν κανω λαθος - θα ειναι κοπελες που ζουν στην ελλαδα,μεταναστριες.Καποιες απ'αυτες πιθανον -σκεφτομαι εγω - θα ειναι και μονιμα εγκαταστημενες εδω και θα εχουν και φυσικα παιδια δικα τους(για τις κοπελες απο ανατολικη ευρωπη ειναι πολυ συνηθες να αποκτουν παιδια ως 25 χρονων)...επισης σκεπτομαι οτι σιγουρα μια νεα ,υγιης γυναικα ,μετα την ορμονικη διεγερση θα παραγει αρκετα ωαρια

που πιθανον να εμφυτευτουν σε παραπανω απο μια υποψηφιες μανουλες.

Δηλαδη μπορει στην ιδια πολη να γεννηθουν συνομιληκα παιδια που ειναι ετεροθαλη αδερφια ,οπως ετεροθαλη αδελφια θα ειναι και με τα παιδια της δοτριας που διολου απιθανο να ζουν κι αυτα στην ιδια πολη...εμενα θα με εβαζε σε σκεψεις αυτο...το λεω αυτο με πραγματικα καλη προθεση και οχι για να χαλασω τη διαθεση καποιας κοπελας...μπορει η συλλογιστικη μου να ειναι λαθος ή κατι να μη γνωριζω..

επισης το οτι δε θα σας μοιαζουν τα παιδια φυσικα δεν ειναι θεμα...ομως αν επικρατησουν τα γονιδια της δοτριας πιθανον το παιδι να εχει σλαβικα χαρακτηριστικα που ειναι πανεμορφα αλλα κανουν μπαμ απο μακρια...σηκωτες μυτες,πεταχτα μηλα και ελαφρως σχιστα ματια ...καποιες αδιακριτες ερωτησεις δηλαδη πιθανον να μην τις αποφυγετε...

προσωπικα θα προτιμουσα με τα 1000 την υιοθεσια...γινεσαι μανουλα και ανθιζει κι ενα παιδακι που χωρις εσενα θα μαραζωνε..εχοντας ζησει 3 φορες την εγκυμοσυνη με το χερι στην καρδια σας λεω πως δεν την αισθανθηκα σαν κατι το τοσο πια μαγικο και ανεπαναληπτο..μια ευχαριστη προσμονη..ολη η μαγεια αρχιζε απο τη στιγμη που εγω και τα παιδια μου κοιτουσαμε και αγγιζαμε ο ενας τον αλλο.. καλη επιτυχια σε ολες..

Link to comment
Share on other sites

Πιγκουινακι μου, οτιδηποτε κανουμε στη ζωη μας εχει καποιο αντικτυπο. Εχεις δικιο σε πολλα απο αυτα που λες. ειναι πιθανο τα παιδια που προκυπττουν απο "δωρεα" ωαριων να εχουν ετεροθαλη αδερφια. Πιστευω οτι ολες οι γυναικες που μπαινουν σε αυτη τη διαδικασια το γνωριζουν. Επιθυμητο για μια δοτρια ειναι να εχει δικα της παιδια για να ειναι σιγουρα γονιμη. Επισης βαση Ελληνικης νομοθεσια η δοτριες πρεπει να ειναι κατοικοι ελλαδος. Συνηθως μια δοτρια δεν δινει μονο μια φορα ωαρια. Δινει σε μια κλινικη μεχρι τρεις φορες (ετσι μου ειπε ο γιατρος μου). Απο τις τρεις φορες δεν προκυπτουν παντοτε παιδακια. Συνηθως τα ωαρια απο μια διεγερση μοιραζονται σε δυο ζευγαρια. Τα ζευγαρια αυτα δεν ειναι παντα απο την ιδια πολη. Η κλινικη στην οποια η δοτρια εδωσε ηδη τρεις φορες δεν μπορει να τσεκαρει αν εδωσε και σε αλλες κλινικες. Αυτη ειναι η λογικη. Ομως δεν μπορω να πιστεψω οτι μια γυναικα μπαινει στην διαδικασια να παρει ολα αυτα τα φαρμακα που δινονται στην εξωσωματικη, αν δεν υπαρχει σοβαρη αναγκη (οικονομικη) και φανταζομαι οτι ειναι η τελευταια της λυση , οποτε δεν μπορει να δινει ασταματητα ωαρια αυτη η κοπελα. Ομως σκεψου οτι παλαιοτερα ή και ακομη και τωρα ποσα παιδια εξωγαμα ειναι ετεροθαλη αδερφια και δεν το γνωριζουν μπορει να μενουν και στην δια γειτονια οχι απλος στην ιδια πολη. Το να φερεις ενα μωρο στον κοσμο ειναι κατι ιερο. Ενα μωρο που αν δεν το γεννουσες εσυ δεν θα ερχοταν ποτε στον κοσμο.

 

Τωρα οσον αφορα τα χαρακτηριστικα η δοτριες ταυτιζονται με τις ληπτριες. Δηλ εχουν ιδια χρωματα και σωματοτυπο. Εκτος αν αποφασισει η ληπτρια οτι δεν την νοιαζει , πραγμα σπανιο. Περισσσοτερο ενδιαφερονται για να μοιαζουν τα χαρακτηριστηκα , παρα να εχουν και οι δυο την ιδια ομαδα αιματος. Αν εχουν την ιδια ομαδα αιματος το παιδι ειναι δυσκολο να ανακαλυψει οτι προηρθε απο δωρεα ωαριων. Και στην τελικη αν γεννησεις ενα ομορφο παιδακι τι πειραζει που δεν θα σου μοιαζει, ειναι σιγουρο οτι αν ηταν απο δικο σου ωαριο θα σου εμοιαζε? τα χαρακτηριτικα μπορει να τα παρεις απο 7 γενειες πισω δηλ ψαξε -βρες.

 

Η υιοθεσια ειναι ιερο πραγμα και εφοσον διαβασες ολη τη συζητηση θα εχεις διαβασει και την γνωμη των περισσοτερων απο εμας που ειμαστε θετικες αλλα υπαρχουν αλλοι λογοι που δεν μπορουμε να το κανουμε τουλαχιστων ως τωρα.

 

Να εισαι καλα και να χαιρεσαι τα παιδακια σου!!

 

 

Ορτανσια αντε μπραβο ,περασε ο χρονος!!! Ευχομαι αυτη η φορα να ειναι η τυχερη σου!!!! Καλη επιτυχια!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κι απο μενα εγω συμφωνω με τη Σαννα και επισης θα ηθελα να πω στο Πιγκουινακι με πολυ καλη προθεση οτι μιλας εκ του ασφαλους αν δεν μπορουσες να εχεις τα παιδακια σου να τα χαιρεσαι κι ολας, εισαι σιγουρη οτι θα υοθετουσες; Ξερεις ποσο χρονοβορο ειναι; Ασε το τι ζητανε για να σου δωσουν παιδι. Και υστερα η δωρεα ωαριων ειναι αλλιως εσυ του δινεις ζωη και το προστατευεις απο την πρωτη στιγμη. Δεν πιστευω σε αυτο που λες οτι στην διαρκεια της εγκυμοσυνης απλα ειναι μια ομορφη περιοδος πιστευω οτι ειναι τα παντα να το νιωθεις να του μιλας να το βλεπεις να μεγαλωνει μεσα σου σιγα σιγα! Εγω θελω να τα ζησω ολα αυτα. Και πιστευω πως δεν ειμαι η μοναδικη.

Αυτη ειναι η αποψη μου κι ελπιζω να μην παρεξηγηθω ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο μενα εγω συμφωνω με τη Σαννα και επισης θα ηθελα να πω στο Πιγκουινακι με πολυ καλη προθεση οτι μιλας εκ του ασφαλους αν δεν μπορουσες να εχεις τα παιδακια σου να τα χαιρεσαι κι ολας, εισαι σιγουρη οτι θα υοθετουσες; Ξερεις ποσο χρονοβορο ειναι; Ασε το τι ζητανε για να σου δωσουν παιδι. Και υστερα η δωρεα ωαριων ειναι αλλιως εσυ του δινεις ζωη και το προστατευεις απο την πρωτη στιγμη. Δεν πιστευω σε αυτο που λες οτι στην διαρκεια της εγκυμοσυνης απλα ειναι μια ομορφη περιοδος πιστευω οτι ειναι τα παντα να το νιωθεις να του μιλας να το βλεπεις να μεγαλωνει μεσα σου σιγα σιγα! Εγω θελω να τα ζησω ολα αυτα. Και πιστευω πως δεν ειμαι η μοναδικη.

Αυτη ειναι η αποψη μου κι ελπιζω να μην παρεξηγηθω ευχαριστω

Καλησπέρα,

Συμφωνώ απόλυτα με την annelie και τη sanna. Δε μπορώ να φανταστώ εννέα μήνες να μην αισθάνθηκες όλη τη μαγεία της εγκυμοσύνης και μάλιστα 3 φορές.

Όσον αφορά την υιοθεσία εγώ προσωπικά έχω κάνει αίτηση, τώρα εγκρίθηκε, περιμένουμε τον αρμόδιο από το ΠΙΚΠΑ Πεντέλης και η αναμονή είναι τουλάχιστον τέσσερα χρόνια.

Φιλιά σε όλες και καλή επιτυχία να έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Πιγκουινακι σ'ευχαριστουμε πολυ και μονο που ασχοληθηκες με το θεμα μας γιατι ολα αυτα που γραφεις δειχνουν καλοπροαιρετα και αλλωστε δε θα ειχες και αλλο λογο να το κανεις αλλα ειλικρινα και χωρις παρεξηγηση αν δεν εισαι μεσα στο χορο δεν μπορεις απολυτα να καταλαβεις την κατασταση.

Καταρχην σε παλαιοτερα μηνυματα το θεμα της υιοθεσιας το εχουμε εξαντλησει και περιληπτικα θα σου πω οτι οι περισσοτερες απο εμας δεν εχουν συμμαχο το συζυγο σ'αυτο. Το γιατι ισως στη θεση που εισαι δεν μπορεις να το καταλαβεις αλλα γενικα οι αντρες πιο δυσκολα οδηγουνται εκει. Επισης και στην περιπτωση της υιοθεσιας δεν μπορεις να ξερεις ποσα ετεροθαλη αδελφια μπορει να εχει το παιδακι που θα παρεις, ειδικα αν το συγκεκριμενο ειναι εκτος γαμου ειναι αδυνατο να γνωριζεις τι ζωη εχουν κανει οι βιολογικοι του γονεις.

Οσο για τα δανεικα ωαρια πολλες γυναικες βαζουν στην ακρη τον εγωισμο τους να αποκτησουν το δικο τους γονιδιακα παιδι γιατι δινουν αλλη μια ευκαιρια μηπως μπορει ετσι να ικανοποιηθει ο συντροφος που μπορει να μην εχει προβλημα. Επίσης εχεις αλλη μια ευκαιρια να ζησεις ολο αυτο για το οποιο καθε μια μας νιωθει οτι ειναι προορισμενη.

Οσο για μενα καθε τροπος που θα επιλεξεις για να αποκτησεις ενα παιδι ειναι ιερος!

Για αλλη μια φορα σ'ευχαριστουμε για την ευγενικη σου παρέμβαση!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχω ενα τρομερα ευχαριστο νεο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Η κατατμηση του αντρα μου επεσε στο25%!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ας ειναι καλα τα ροδια που εστηβα καθε μερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δοξα το Θεο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

(βρεθηκε βαβαια ενα μικροβιο, ο εντεροκοκκος, ο οποιος οπως μου ειπαν και απο την αναζητηση που εκανα και μονη μου, δεν ειναι τεραστιας σημασιας, δηλ δεν προκαλει αποβολες κλπ)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω Annelie μου!

 

Πιγκουινακι ο καθενας απο εμας δικαιουται να εχει μια γνωμη αλλα καμια φορα πρεπει να προσεχουμε πως, ποτε και που την εκφραζουμε, τωρα βεβαια εσυ μιλησες καλοπροαιρετα, οπως εγραψες αλλα σε ευχαριστουμε, δεν θα παρουμε.

Συμφωνω με τις απαντησεις ολων των κοριτσιων προς το μηνυμα σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Annelie μου!

 

Πιγκουινακι ο καθενας απο εμας δικαιουται να εχει μια γνωμη αλλα καμια φορα πρεπει να προσεχουμε πως, ποτε και που την εκφραζουμε, τωρα βεβαια εσυ μιλησες καλοπροαιρετα, οπως εγραψες αλλα σε ευχαριστουμε, δεν θα παρουμε.

Συμφωνω με τις απαντησεις ολων των κοριτσιων προς το μηνυμα σου.

με στεναχωρησε το ποστ σου!δε νομιζω οτι δεν εκφραστηκα προσεκτικα ,καθε αλλο...οσο για το πού το εγραψα νομιζω εγραψα τη σκεψη μου στο σωστο τοπικ και οχι καπου ασχετα...ουτε ειχα κανενα συμφερον να φαω μια ωρα για να γραψω αυτο το ποστ και μετα να φυγω σαν την παλαβη για τη δουλεια...το εκανα μονο γιατι μου εχει συμβει κι εμενα σαν ανθρωπος οταν καιγομαι για κατι να υποβαθμιζω σημαντικες πλευρες της καταστασης...κι επειδη επισης μου εχει συμβει,ειρησθω εν παροδω, να φλερταρω στο παρελθον με καποιον που αποδειχθηκε δευτερος ξαδερφος μου που δεν τον γνωριζα:shock: μου φανηκε φοβερο αν δυο εν αγνοια τους ετεροθαλη αδερφια απο τα πολλα που θα προκυψουν κατ' άυτον τον τροπο, τυχει να γνωριστουν...βιοηθικη λεγεται αυτο που εγω τοσο απλοικα καταλαβαινω..μπορει να λεω και πραγματα που εσεις που ασχολειστε τα εχετε σκεφτει πολυ καιρο πριν και τα εχετε ξεπερασει..αλλα απο αυτα που διαβασα υπαρχουν κοπελες που αμφιβαλλουν και το σκεφτονται ακομη...και σε ενα ανοιχτο φορουμ ο καθενας εχει δικαιωμα να εκφραζει την αποψη του -οσο δε χανει τους καλους του τροπους και οσο ακολουθει τους κανονες!Στα πλαισια λοιπον αυτα ,η φραση ''ευχαριστουμε δε θα παρουμε'' μου φανηκε λιγο επιθετικη.

 

οσο για την υιοθεσια ειναι πραγματικα λυπηρο που γραφειοκρατειες ή και σκοπιμοτητες κανουν τοσο κακο και στα παιδακια και στους υποψηφιους γονεις...τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

[quote=ELPIDA;2328647Οσο για τα δανεικα ωαρια πολλες γυναικες βαζουν στην ακρη τον εγωισμο τους να αποκτησουν το δικο τους γονιδιακα παιδι γιατι δινουν αλλη μια ευκαιρια μηπως μπορει ετσι να ικανοποιηθει ο συντροφος που μπορει να μην εχει προβλημα.

 

ο αντρας σου θα πρεπει να ειναι πολυ περηφανος που εχει τετοια γυναικα στο πλευρο του!εγω σε σοβαρα ζητηματα δε βαζω ποτε σαν προταιρεοτητα να ικανοποιησω καποιον.Κρινω συνολικα τι θεωρω το ποιο σωστο και καλο για ολους να γινει.πολυ λεπτο ζητημα

 

Οσο για μενα καθε τροπος που θα επιλεξεις για να αποκτησεις ενα παιδι ειναι ιερος!

ετσι ειναι

QUOTE]

ευχομαι ολα να πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Πιγκουινακι κακως παρεξηγηθηκες με τη Sanna ειναι και αυτη μια γυναικα οπως και ολες μας εδω μεσα που ταλαιπωρειται χρονια και αγωνια για ενα θετικο αποτελεσμα και υποβαλλεται σε πληθος εξετασεων για να βγαλει μια ακρη. Σιγουρα δεν ηθελε να σε προσβαλει ή να σε αποτρεψει να λες τη γνωμη σου. Αυτο που νομιζω θελει να σου μεταφερει οτι ειναι δυνατον ολες εμεις να μην τα εχουμε σκεφτει αυτα? Καλως εκανες και τα ειπες αλλα ειμαι σιγουρη οτι στη θεση μας θα εκανες τα ιδια πραγματα. Αν παλι εισαι τοσο σιγουρη οτι θα ειχες τη δυναμη να στερησεις απο τον εαυτο σου αυτη τη χαρα καθε γνωμη ειναι σεβαστη και στο κατω κατω δικη σου ειναι η ζωη. Οσο για την υιοθεσια αν διαβασες το μηνυμα μου επειδη λες οτι αυτο θα εκανες οι πιθανοτητες να υπαρχουν ετεροθαλη αδελφια ειναι οι ιδιες και μπορει και περισσοτερες γιατι εκει και οι δυο γονεις του υιοθετημενου παιδιου μπορει να εχουν κανει μια τοσο ανεξελεκτη ζωη που αν ειναι να σκεφτεσαι αυτα θα ζεις παντα με το φοβο.

Αν λοιπον το θεμα μας ειναι τα ετεροθαλη αδελφια και στις δυο περιπτωσεις δεν μπορεις να εισαι σιγουρος, ελπιζεις μονο να μην συμβει γιατι σκοπος σου ειναι να δωσεις αγαπη και ολο σου το ειναι για να αναθρεψεις μια ψυχουλα.

Κανεις λαθος αν νομιζεις οτι πεσαμε ολες πανω σου να σε φαμε επειδη ειπες τη γνωμη σου και να συνεχισεις να τη λες. Αλλα επειδη εισαι γυναικα κατσε και σκεψου αν ο Θεος δεν σου ειχε δωσει τα αγγελουδια σου θα σταματουσες να επιμενεις σε μια εποχη που δινονται αλλες ευκαιριες?

 

Sanna μου χαρηκα παρα πολυ για το αποτελεσμα της εξετασης! Ολο χαρουμενα νεα σου ευχομαι απο εδω και περα!

Link to comment
Share on other sites

[quote=ELPIDA;2328647Οσο για τα δανεικα ωαρια πολλες γυναικες βαζουν στην ακρη τον εγωισμο τους να αποκτησουν το δικο τους γονιδιακα παιδι γιατι δινουν αλλη μια ευκαιρια μηπως μπορει ετσι να ικανοποιηθει ο συντροφος που μπορει να μην εχει προβλημα.

 

ο αντρας σου θα πρεπει να ειναι πολυ περηφανος που εχει τετοια γυναικα στο πλευρο του!εγω σε σοβαρα ζητηματα δε βαζω ποτε σαν προταιρεοτητα να ικανοποιησω καποιον.Κρινω συνολικα τι θεωρω το ποιο σωστο και καλο για ολους να γινει.πολυ λεπτο ζητημα

 

Οσο για μενα καθε τροπος που θα επιλεξεις για να αποκτησεις ενα παιδι ειναι ιερος!

ετσι ειναι

QUOTE]

ευχομαι ολα να πανε καλα!

Ευχαριστω!

Και εγω και ο αντρας μου εχουμε πληγωθει πολυ στο περασμα του χρονου και μου αναγνωριζει αυτα που περναω,

αλλα και παλι πιστευω οτι οταν προσπαθεις χρονια και θελεις πολυ ενα παιδι και δεν ερχεται προσπαθεις να τα κανεις ολα. Δηλαδη δεν ειμαι εγω η τελεια, ειμαι γυναικα που το βιολογικο μου ρολοι εχει χτυπησει εδω και χρονια. Εγω ακομα με δανεικα δεν εχω κανει ουτε μου το εχει προτεινει γιατρος αλλα ψαχνω, ρωταω γιατι κανενας γιατρος δεν μου δινει απαντηση για τις αποτυχιες. Καπως ετσι με διαφορετικες ιστοριες ειναι ολες εδω μεσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

25%!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αυτη η ανοιξη θα ειναι η τυχερη μας κοριτσια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Παλεψα 2,5 χρονια για να δω αυτο το αποτελεσμα!!!

 

Προφανος ο καθενας μπορει να γραψει οτι του κατεβει σε ενα φορουμ. Δεν αισθανομαι ασχημα γιαυτα που εγραψα και δεν παιρνω πισω τα λογια μου.

Μια αποψη που στεναχωρει τα μελη μιας δημοσιας σηζητησης που ως κοινο εχουν ενα σοβαρο κοινο ματαξυ τους προβλημα αλλα αυτοαποκαλειται εκ των προτερων "καλοπροαιρετη" δεν πιστευω να πειθει κανενα.

Το να παρει μια γυναικα δανεικα ωαρια ειναι μια πολυ δυσκολη και μια πολυ σκληρη αποφαση που σιγουρα το εχει μετρησει απο καθε πλευρα και μονο εμεις που το εχουμε ζησει μπορουμε να το καταλαβουμε και δεν χρειαζεται να απολογουμαστε σε κανενα και να απανταμε σε κανενα.

Φυσικα αυτες οι αντιληψεις ειναι που μας οδηγουν να το εχουμε κρυφο οτι πηραμε "δανεικα" ωαρια, η μη αποδοχη. Ποσο διαφορετικα θα ηταν αν μπορουσαμε να το πουμε χωρις να θεωρηθει μεμπτο και για μας και για το παιδι με οτι αυτο συνεπαγεται και ποσο πιο υγειες θα ηταν. Οταν ανοιξουν κι αλλο τα μυαλα τον ανθρωπων θα γινει κι αυτο. πριν λιγα χρονια μεμπτο θεωρουταν και η ομολογη εξωσωματικη.

 

Δεν προσπαθησαμε ποτε να πεισουμε καμια να παρει"δανεικα". Το αντιθετο καναμε. Οταν ομως μια κοπελα δεν εχει αλλη επιλογη την νιωθω και την στηριζω, παρολο που δεν την ξερω και δεν θα την γνωρισω ποτε. Ετσι, ανθρωπινα.

 

Το μονο που προσπαθησα ως τωρα μεσα απο αυτη τη συζητηση ειναι να εμψυχωσω κοπελες που βρισκονται σε αυτη τη θεση , να βοηθησω και να βοηθηθω.

 

Γραφω λοιπον κι εγω ελευθερα τη γνωμη μου και κραταω μονο αυτα που θεωρω εγω καλοπροαιρετα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!τρελαινομαι να μπαινω και να διαβαζω ευχαριστα αποτελεσματα!!! Μπραβοοοο Σαννα!!! καλη συνεχεια...σε ολα τα κοριτσια.

Οσο για το κειμενο απο το πιγκουινακι, θα πω οτι μπορει η σκεψη να ειναι καλοπροαιρετη αλλα τα λογια αυτα στο συγκεκριμενο θεμα δεν ειναι και τα πιο καταλληλα...και γιατι το λεω...

Το οτι υπαρχουν ατομα τα οποια μπορει να ειναι αντιθετοι ή να εχουν ενδοιασμους ή να ειναι τελειως αρνητικοι με κατι τετοιο το ξερουμε και γι' αυτο, οπως ειπαν τα κοριτσια, δεν το λεμε σχεδον πουθενα.Καποια κοριτσια που ειναι σε φαση χωριακης ή παιρνουν τα τελευταια φαρμακα ή περιμενουν αποτελεσματα (τα γραφω τοσο αναλυτικα γιατι ειναι ολα αυτα πολυ σημαντικες φασεις της ολης πορειας) δεν εχουν αναγκη απο αμφιβολιες, ουτε απο αγχος, ουτε απο ασκοπες συζητησεις που δεν οδηγουν πουθενα.

Χρειαζονται ηρεμια και στηριξη...

Οχι οτι κανεις δεν θα πει γνωμη οπως το πιγκουινακι(σεβαστη φυσικα) αλλα δεν μας ειναι απαραιτητη μια τετοια γνωμη εφοσον εχουμε αποφασισει κατι τετοιο.

Ατοπο λοιπον το κειμενο απο το πιγκουινακι...σεβαστη η γνωμη....

Τωρα θα ηθελα να πω την γνωμη μου περι ετεροθαλων αδερφων...

Η πραγματικη εννοια ετερωθαλων αδερφων ειναι να δωσω σε μια αλλη γυναικα να γεννησει ενα παιδι για μενα.Εγω συγγνωμη αλλα θα συμφωνησω κατα μια εννοια γιατι δεν δινουμε καθολου σημασια οτι το παιδι μεγαλωνει ΜΕΣΑ ΜΟΥ,ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΙΜΑ, ΤΟ ΔΙΚΟ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ, ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΟΡΓΑΝΑ. Το μονο που ειναι διαφορετικο ειναι το ωαριο,το οποιο μπορει να εχει το διαφορετικο γονιδιο μεσα του αλλα δεν υπερισχυει παντα το 100%. Να σας πω κι αυτο!! Ο ενας μου ο γιος ειναι φτυστος εγω οταν ημουν στην ηλικια του, 1 χρονων!!!!!!! Εχω ακουσει πολλες τετοιες περιπτωσεις.

Τιποτα δεν παιζει ρολο γιατι αυτο που γινετε ΜΕΣΑ ΜΑΣ ειναι ΜΑΓΙΚΟ!

Ακομη και με την υιοθεσια και εκει παλι παιρνεις καποιου αλλου το παιδι....ναι αλλα δεν σκεφτεσαι αυτο οταν πας να το κανεις σκεφτεσαι οτι το παιδι αυτο δεν εχει γονιο και εγω θα το βοηθησω...

Για να καταληξω.... εφοσον παιρνουμε την αποφαση ο δρομος ειναι ενας και η σκεψη ΜΟΝΟ ΘΕΤΙΚΗ.-

Link to comment
Share on other sites

25%!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αυτη η ανοιξη θα ειναι η τυχερη μας κοριτσια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Παλεψα 2,5 χρονια για να δω αυτο το αποτελεσμα!!!

 

Προφανος ο καθενας μπορει να γραψει οτι του κατεβει σε ενα φορουμ. Δεν αισθανομαι ασχημα γιαυτα που εγραψα και δεν παιρνω πισω τα λογια μου.

Μια αποψη που στεναχωρει τα μελη μιας δημοσιας σηζητησης που ως κοινο εχουν ενα σοβαρο κοινο ματαξυ τους προβλημα αλλα αυτοαποκαλειται εκ των προτερων "καλοπροαιρετη" δεν πιστευω να πειθει κανενα.

Το να παρει μια γυναικα δανεικα ωαρια ειναι μια πολυ δυσκολη και μια πολυ σκληρη αποφαση που σιγουρα το εχει μετρησει απο καθε πλευρα και μονο εμεις που το εχουμε ζησει μπορουμε να το καταλαβουμε και δεν χρειαζεται να απολογουμαστε σε κανενα και να απανταμε σε κανενα.

Φυσικα αυτες οι αντιληψεις ειναι που μας οδηγουν να το εχουμε κρυφο οτι πηραμε "δανεικα" ωαρια, η μη αποδοχη. Ποσο διαφορετικα θα ηταν αν μπορουσαμε να το πουμε χωρις να θεωρηθει μεμπτο και για μας και για το παιδι με οτι αυτο συνεπαγεται και ποσο πιο υγειες θα ηταν. Οταν ανοιξουν κι αλλο τα μυαλα τον ανθρωπων θα γινει κι αυτο. πριν λιγα χρονια μεμπτο θεωρουταν και η ομολογη εξωσωματικη.

 

Δεν προσπαθησαμε ποτε να πεισουμε καμια να παρει"δανεικα". Το αντιθετο καναμε. Οταν ομως μια κοπελα δεν εχει αλλη επιλογη την νιωθω και την στηριζω, παρολο που δεν την ξερω και δεν θα την γνωρισω ποτε. Ετσι, ανθρωπινα.

 

Το μονο που προσπαθησα ως τωρα μεσα απο αυτη τη συζητηση ειναι να εμψυχωσω κοπελες που βρισκονται σε αυτη τη θεση , να βοηθησω και να βοηθηθω.

 

Γραφω λοιπον κι εγω ελευθερα τη γνωμη μου και κραταω μονο αυτα που θεωρω εγω καλοπροαιρετα.

 

Sanna μου χαρηκα παρα πολυ που ξεκινας με εναν ακομη συμμαχο, αυτο το καλο αποτελεσμα απο την πλευρα του αντρα σου. Αυτο μπορει να ειναι ο ενας καλος οιωνος για τη συνεχεια της προσπαθειας σου. Σου ευχομαι τα καλυτερα και να μην ξαναπαιδευτεις αλλο.

Καλη νεα αρχη με ενα μοναδικο αισιο τελος τα μωρακια στην αγκαλια σου!

Link to comment
Share on other sites

Σαννα,

και απο εμενα πολλες ευχες. η κατατμηση επεσε πολυ, η ψυχολογια σας εχει ανεβει φανταζομαι-νομιζω οτι θα ερθει και μια θετικη χοριακη!!! ευχομαι πολυ θετικη!!

Link to comment
Share on other sites

25%!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αυτη η ανοιξη θα ειναι η τυχερη μας κοριτσια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Παλεψα 2,5 χρονια για να δω αυτο το αποτελεσμα!!!

 

Προφανος ο καθενας μπορει να γραψει οτι του κατεβει σε ενα φορουμ. Δεν αισθανομαι ασχημα γιαυτα που εγραψα και δεν παιρνω πισω τα λογια μου.

Μια αποψη που στεναχωρει τα μελη μιας δημοσιας σηζητησης που ως κοινο εχουν ενα σοβαρο κοινο ματαξυ τους προβλημα αλλα αυτοαποκαλειται εκ των προτερων "καλοπροαιρετη" δεν πιστευω να πειθει κανενα.

Το να παρει μια γυναικα δανεικα ωαρια ειναι μια πολυ δυσκολη και μια πολυ σκληρη αποφαση που σιγουρα το εχει μετρησει απο καθε πλευρα και μονο εμεις που το εχουμε ζησει μπορουμε να το καταλαβουμε και δεν χρειαζεται να απολογουμαστε σε κανενα και να απανταμε σε κανενα.

Φυσικα αυτες οι αντιληψεις ειναι που μας οδηγουν να το εχουμε κρυφο οτι πηραμε "δανεικα" ωαρια, η μη αποδοχη. Ποσο διαφορετικα θα ηταν αν μπορουσαμε να το πουμε χωρις να θεωρηθει μεμπτο και για μας και για το παιδι με οτι αυτο συνεπαγεται και ποσο πιο υγειες θα ηταν. Οταν ανοιξουν κι αλλο τα μυαλα τον ανθρωπων θα γινει κι αυτο. πριν λιγα χρονια μεμπτο θεωρουταν και η ομολογη εξωσωματικη.

 

Δεν προσπαθησαμε ποτε να πεισουμε καμια να παρει"δανεικα". Το αντιθετο καναμε. Οταν ομως μια κοπελα δεν εχει αλλη επιλογη την νιωθω και την στηριζω, παρολο που δεν την ξερω και δεν θα την γνωρισω ποτε. Ετσι, ανθρωπινα.

 

Το μονο που προσπαθησα ως τωρα μεσα απο αυτη τη συζητηση ειναι να εμψυχωσω κοπελες που βρισκονται σε αυτη τη θεση , να βοηθησω και να βοηθηθω.

 

Γραφω λοιπον κι εγω ελευθερα τη γνωμη μου και κραταω μονο αυτα που θεωρω εγω καλοπροαιρετα.

Χαίρομαι και γω πολύ με το αποτέλεσμα sanna.

Επιτέλους μετά τόσον αγώνα ένα καλό αποτέλεσμα.

Τώρα για όλες τις "καλοπροαίρετες" συμβουλές ευχαριστούμε αλλά, θα προτιμούσα σε ένα τόσο ευαίσθητο θέμα, αν είμαστε έξω από το χορό, όπως το πιγκουινάκι είπε, να μην καταθέτουν τη γνώμη τους έτσι μόνο για να πουν κάτι.

Φιλιά.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα και απο μενα!

Και εγω παρακολουθω το θεμα σας καιρο.. και θα ηθελα να γραψω και εγω τη γνωμη μου!

Ειμαι της αποψης οτι αν δεν ζησεις κατι.. δεν μπορεις να ξερεις τι θα εκανες και πως θα ενιωθες.Εξω απο το χορο πολλα τραγουδια λεγονται ισχυει και το λεω πρωτα για μενα.Πριν ερθω αντιμετωπη με την υπογονιμοτητα.. ημουν και πιο μικρη.. τα εβλεπα ολα αυτα με στραβο ματι.Δεν μιλαω μονο για τα δανεικα ωαρια..(τοτε δεν ηξερα καν αυτη την προοπτικη) αλλα μιλαω για την εξωσωματικη.Ελα ομως που παντρευτηκα τον Μαιο του 2006 και εγκυος δεν εμενα με τπτ.Καταλαβαινετε λοιπον τι ακολουθησε!.Εξετασεις κλπ.. εκανα μια σπερματεγχυση και μια εξωσωματικη αποτυγχυμενη.Επιασα λιγους μηνες μετα την εξωσωματικη φυσιολογικα!Εμεινα εγκυος τον Δεκεμβρη του 2010!

Μεσα σε ολο αυτο το διαστημα(4,5 χρονια δηλ) ξεπερασα ολα τα ταμπου που ειχα.. και ειδα τα πραγματα απο αλλη σκοπια.Και οχι μονο εγω αλλα και η μανα μου.. που σαν γυναικα παλιας σχολης.. οταν ηθελε να κατηγορισει καποια που μαλιστα δεν ειχε παιδια ελεγε"ΑΑααα αυτη ειναι ατεκνη"!!!Τωρα ακουμε με τη μητερα μου ζευγαρια που προσπαθουν καιρο και δεν εχουν ακομα παιδακι.. και αναρωτιομαστε.. στεναχωριομαστε κλπ κλπ!

Εγω τελικα ημουν απο τις τυχερες και εμεινα εντελει φυσιολογικα αφου πρωτα ειχα χαλασει ποσα χρηματα (ευτυχως γτ δεν ειχα αλλα)..ειχα περασει ποση στεναχωρια κλπ.. ειμαι σιγουρη οτι καταλαβαινετε.Στη θεση σας κοριτσια .. θα εκανα ακριβως το ιδιο παντως.Θα το εψαχνα προς τα εκει αν δεν υπηρχε αλλη λυση.Η εγκυμοσυνη ειναι ενα θαυμα και αξιζουμε ολες να το ζησουμε!Μην σας μπαινουν σκεψεις αλλες.. αλλα παραμεινετε στον στοχος σας και θα ερθει ο καιρος που θα γινει.Ειμαστε τυχερες που γεννηθηκαμε σε μια εποχη που η επιστημη βοηθαει.. αλλιως μερικα χρονια πισω ισως να ημασταν καταδικασμενες να μην ζησουμε το θαυμα της ζωης!Αρα πρεπει να το εκμεταλλευομαστε στο επακρο!

Οσον αφορα τα ετεροθαλη αδελφια που μπορει να προκυψουν.. θα συμφωνισω με τα κοριτσια οτι και στην υιοθεσια δεν ξερεις ποσα αδελφια μπορει να υπαρχουν ακομα και στην ιδια πολη.Επισης στα δανεικα εστω και κατα το ημισι το παιδι ειναι δικο σου και του αντρα σου!Αρα καρπος αγαπης!Δεν νομιζω να διαφερει σε κατι απο το δικο μου παιδι!

Αυτα ηθελα να πω.. κοριτσια να ειστε δυνατες,.. να προχωρησετε οπως εσεις κρινετε οτι θα φερει το αποτελεσμα το επιθημητο .. και να θυμαστε οτι ο στοχος ειναι ιερος.. και το θαυμα σιγουρα θα το ζησετε!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχω αγχωθει πολυ. Πλησιαζουν οι μερες για τη χοριακη και εχω γινει ουτε κι εγω δεν ξερω πως. Εχω και πονους περιοδου και κοντευω να τρελλαθω αφου λεω τωρα θα ερθει η ατιμη αλλα μεχρι στιγμης τιποτα. κι ελπιζω να μην εμφανιστει. Επισης μιλησα και με τη γυναικολογο μου και με ρωτησε αν εχει πρηστει το στηθος αλλα δεν!! μονο μια ελαφρια ευαισθησια νιωθω τιποτε αλλο, μου ειπε οτι ειναι νωρις ακομα. Τωρα και εγω δεν ξερω τι να πω. Αντε να ερθει η Δευτερα να τελειωνει αυτη η αγωνια.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα καινούργια στην παρέα σας

και γω με δανεικά ωάρια 2η προσπάθεια

έκανα την 1η χοριακή που βγήκε 590 μονάδες

και κάνω την 2η χοριακή αύριο και έχω μεγάλη αγωνία...

η οιστραδιόλη μου όμως είναι χαμηλή και μου αυξήσανε τα σικλακουρ και αυτό γενικά είναι ανησυχητικό....

έχετε κάποια ανάλογη εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...