Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σου astrogea. Αν πατήσεις πάνω στο δικό μου θα σου ανοίξει τη σελίδα, ή μπορεις να γραψεις lilypie και σε πάει επίσης.

Thia και xristia αφού τα άλλα κορίτσια το βλέπουν κι εσείς όχι, μαλλον πρεπει να πατε να πατήσετε επάνω στο ψευδώνυμό σας, στην οθόνη επάνω δεξια, έπειτα ρυθμίσεις λογαριαμου, υπογραφη και εκεί έχει μια επιλογή που γραφει Show other's people signature alongside their content. Μαλλον αυτό είναι απενεργοποιημένο τωρα.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Georgia,εχει παρα πολλα για καθε περιπτωση!

Ευχαριστω πολυ!

Κοριτσια ειναι αυτη η εικονα που βγαινει κατω απο την λεξη παραθεση!

Xristia ολα καλα,απλα δεν εχω νεα ακομα.

Μονο την πεμπτη θα παω στο γιατρο να κανω την εξεταση του νικα!Επανελεγχο δηλαδη για να δουμε αν θεραπευτηκε η λοιμωξη.Εσυ πηγες?

Τριτη και πεμπτη ειπες!

Πονεσες?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , astrogea είπε:

 

 

Xristia ολα καλα,απλα δεν εχω νεα ακομα.

Μονο την πεμπτη θα παω στο γιατρο να κανω την εξεταση του νικα!Επανελεγχο δηλαδη για να δουμε αν θεραπευτηκε η λοιμωξη.Εσυ πηγες?

Τριτη και πεμπτη ειπες!

Πονεσες?

Α ωραια οποτε τα χριστουγεννα ελευθερη.Ναι πηγα αλλα πρεπει να παω το δειγμα στο ΝΙΚΑ, προς το παρον ειναι στο ψυγειο μου.Δεν πονεσα καθολου μια μικρη ενοχληση ,μου πηρε και αυτος δειγμα για καλλιεργεια.Εσυ την αντιβιωση δεν την πηρες απο το στομα λογω στομαχου;     

 

πρίν από 27 λεπτά , Georgia72 είπε:

 

Thia και xristia αφού τα άλλα κορίτσια το βλέπουν κι εσείς όχι, μαλλον πρεπει να πατε να πατήσετε επάνω στο ψευδώνυμό σας, στην οθόνη επάνω δεξια, έπειτα ρυθμίσεις λογαριαμου, υπογραφη και εκεί έχει μια επιλογή που γραφει Show other's people signature alongside their content. Μαλλον αυτό είναι απενεργοποιημένο τωρα.

Eμενα ειναι ενεργοποιημενο ,της Καντι το βλεπω ,δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει ,μαλλον δεν με χωνευει.

πρίν από 12 λεπτά , Georgia72 είπε:

:) Καλά αποτελέσματα κορίτσια στην εξέτασή σας!

Ευχαριστουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοεις την αντιβιωση της θεραπειας?

Γιατι εκανα ενδομητριες εγχυσεις αντιβιωσης ciproxin και την ιδια επαιρνα ταυτοχρονα σε χαπια.Δεν ειχα προβλημα με το στομαχι!

Τωρα θα περνω vibramicine μεχρι την εμβρυομεταφορα που θα κανω για να ειμαστε σιγουροι οτι δεν θα επανελθει η λοιμωξη ή οποιαδηποτε  αλλα μικροβια! Αυτη την εβδομαδα θα περνω utrogestan και νιωθω απο σημερα σαν αλκολικη!Βαδιζω και παραμιλω!

Εν αναμονη λοιπον των αποτελεσματων της εξετασης του νικα!

Georgia, αυτο το τικερακι προχωραει μονο του ή το αλλαζεις εχωντας βαλει την ημερομηνια του τοκετου?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , astrogea είπε:

Εννοεις την αντιβιωση της θεραπειας?

Γιατι εκανα ενδομητριες εγχυσεις αντιβιωσης ciproxin και την ιδια επαιρνα ταυτοχρονα σε χαπια.Δεν ειχα προβλημα με το στομαχι

Δηλαδη η αντιβιωση ειναι υποχρεωτικα και ενδομητρια;Να ειναι μονο απο το στομα δεν γινεται;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , xristia είπε:

Δηλαδη η αντιβιωση ειναι υποχρεωτικα και ενδομητρια;Να ειναι μονο απο το στομα δεν γινεται;

Εχει καλυτερα και πιο γρηγορα αποτελεσματα!

Φαντασου οτι εγω ειχα ηπια λοιμωξη.Αν ειναι πιο σοβαρα κραταεξ περισσοτερο η θεραπεια και προσθετουν και αλλα φαρμακα αναλογως τι εδειξε το δειγμα

Link to comment
Share on other sites

Xristia μου αν θες στειλε ενα μηνυνα στον administrator. Δεν είναι σοβαρο το θέμα, αλλα έτσι, απο περιέργεια.

Astrogea, τα utrogestan είναι το φάρμακο που θα κου λείψει! Είχα μια χαλάρωση απίθανη και χαμογελούσα συνεχώς. Χαχαχα! Το τικέρακι προχωραει μονο του. Βάζεις την προβλεπόμενη ημερομηνια τοκετου και την τελευταια σου περίοδο και αρχιζει και μετραει.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα Georgia καλημερα κοριτσια.Αν και ξυπνησα με τρομερο πονοκεφαλο θα παμε μια βολτα μιας και ειναι ανοιχτα τα μαγαζια και λεμε να φαμε εξω.Φιλια σε ολες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πρώτη γνωριμία με το forum. Δεν ξέρω αν θα φθάσει σωστά το μήνυμα, αλλά προσπαθώ.

Θα ήθελα να ξέρω αν γνωρίζει κάποιος / κάποια: όταν ενδιαφέρεσαι να κάνεις εξωσωματική με δωρεά γενετικού υλικού (γονιμοποιημένο ωάριο), το κέντρο σε ενημερώνει για κάθε φάση μέχρι την εμφύτευση ή απλά περιμένεις για κάποιους μήνες στην άγνοια?

Δηλ. ανεύρεση δότριας - δότη / έλεγχος ποιότητας ωαρίων - αποδοχή ή απόρριψη / φάση γονιμοποίησης ή όποια άλλη διαδικασία.

Ενδιαφέρομαι για κέντρα στη Θεσσαλονίκη (assisting nature / embryolab / new life).

Ευχαριστώ.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 16 Δεκεμβρίου 2017 at 1:20 ΜΜ, Georgia72 είπε:

Πολύ όμορφα και ρομαντικά και τα δικά σου Καντι!

Το ξαναέφτιαξα το δικό μου. Νομίζω έφταιγε ένα κενό που έπαιρνε και δεν φαινόταν και το διαβαζε σαν 2η γραμμή. Αλλα ήταν περιεργο που σε μένα φαινόταν!

Είσαι η Κάντι απο το άλλο φορουμ; Από καιρό θέλω να σε ρωτήσω. :)

 

Καλε ναι εννοείτε!

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, proteas είπε:

Καλησπέρα, πρώτη γνωριμία με το forum. Δεν ξέρω αν θα φθάσει σωστά το μήνυμα, αλλά προσπαθώ.

Θα ήθελα να ξέρω αν γνωρίζει κάποιος / κάποια: όταν ενδιαφέρεσαι να κάνεις εξωσωματική με δωρεά γενετικού υλικού (γονιμοποιημένο ωάριο), το κέντρο σε ενημερώνει για κάθε φάση μέχρι την εμφύτευση ή απλά περιμένεις για κάποιους μήνες στην άγνοια?

Δηλ. ανεύρεση δότριας - δότη / έλεγχος ποιότητας ωαρίων - αποδοχή ή απόρριψη / φάση γονιμοποίησης ή όποια άλλη διαδικασία.

Ενδιαφέρομαι για κέντρα στη Θεσσαλονίκη (assisting nature / embryolab / new life).

Ευχαριστώ.  

Καλημέρα proteas και καλώς ήρθες στην παρέα μας. Εγώ σου γραφω απο Αθήνα αλλά φανταζομαι οτι λίγο πολύ όλα τα κέντρα ακολουθουν την ίδια διαδικασία.

Κάνεις το ραντεβου με τον γιατρο του κέντρου και μπαίνεις στη λίστα αναμονής για ανευρεση δότριας. Στο δικό μου κέντρο παίρνει 3-5 μήνες. Μόλις βρεθεί σε ενημερωνουν και ξεκινουν τη λήπτρια φαρμακευτικη αγωγή για να συντονιστει ο κύκλος της με εκείνον της δότριας. Γίνεται η συλλογή και η γονιμοποιηση των ωαριων και ενημερώνεσαι για το πόσα ωάρια προχώρησαν το στάδιο της βλαστοκύστης, συνήθως 5 ημερων. Όταν το ενδομήτριο της λήπτριας είναι ικανοποιητικό γίνεται η εμβρυομεταφορά ή μπορεί και να καταψυχθούν οι βλαστοκύστες και να εμφυτευθουν σε άλλον κύκλο για λόγους που μπορει να προκύψουν. Αν εμφυτευθούν βλαστοκύστες 5 ημερών, σε 9 μέρες θα γίνει η β' χοριακή.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.     Georgia μια χαρα περασαμε,μετα απο depon maximum και ξεματιασμα πηρε τον χρονο του αλλα περασε.   Proteas δεν ξερω πολλα πραγματα το μονο που ξερω απο κοπελια που ειχα συναντησει στην αναμονη του κεντρου ειναι οτι τον δοτη τον ειχε βρει μονη της απο κεντρο στο εξωτερικο και ηξερε χαρακτηριστικα ηλικια μορφωση,και την δοτρια θα κανονιζε το κεντρο που πηγε εδω στην Αθηνα να βρει καποια που να εχει ιδια χρωματα και ιδια ομαδα αιματος.Αφου την βρουν σου κανουν προετοιμασια ενδομητριου της κανουν ωοληψια βγαζουν το σπερμα απο την καταψυξη και γινονται οι γονοιμοποιησεις.Η συγκεκριμενη κοπελα ειχε κανονισει να παρει 5 ωαρια.και το συγκεκριμενο σπερμα δεν ξερω αν δινουν περισσοτερα ή λιγοτερα ωαρια ή αν δινουν και φρεσκο σπερμα.Η γνωμη μου ειναι οτι αυτα πρεπει να τα συζητησεις με το κεντρο που θα αποφασισεις να πας και να ζητησεις να σε ενημερωνουν για καθε βημα.

Link to comment
Share on other sites

Proteas εγω περιμενα ενα μηνα γιατι βρεθηκε δοτρια που εδωσε και .

για καποια αλλη .δεν συγχρονηστηκα με τη δοτρια φωναξαν τον συζηγο μου για να γονιμοποιηθει και μολις εφτασαν  στο σταδιο  της βλαστοκυστης τα 2 και το ενα σε μοριδιο τα καταψυξαμε για 15 ημερες.μετα εκανα την εμβρυομεταφορα και σε 9 ξερες εκανα τη χοριακη αλλα καθε κεντρο εχει τα δικα του πρωτοκολλα

Link to comment
Share on other sites

On 17/12/2017 at 7:43 ΜΜ, proteas είπε:

Καλησπέρα, πρώτη γνωριμία με το forum. Δεν ξέρω αν θα φθάσει σωστά το μήνυμα, αλλά προσπαθώ.

Θα ήθελα να ξέρω αν γνωρίζει κάποιος / κάποια: όταν ενδιαφέρεσαι να κάνεις εξωσωματική με δωρεά γενετικού υλικού (γονιμοποιημένο ωάριο), το κέντρο σε ενημερώνει για κάθε φάση μέχρι την εμφύτευση ή απλά περιμένεις για κάποιους μήνες στην άγνοια?

Δηλ. ανεύρεση δότριας - δότη / έλεγχος ποιότητας ωαρίων - αποδοχή ή απόρριψη / φάση γονιμοποίησης ή όποια άλλη διαδικασία.

Ενδιαφέρομαι για κέντρα στη Θεσσαλονίκη (assisting nature / embryolab / new life).

Ευχαριστώ.  

Καλησπέρα είναι ανάλογα το κέντρο.... Εμένα με ενημερωσαν όταν βρήκαν δωτρια κ εννοείται πόσα ωράρια πήραν την ποιότητα τους, ποτέ έγινε η γονιμοποίηση του ωαρίου και μετά πόσα έφτασαν βλαστοκυστη κ τέλος η ποιότητα των γονιμοποιημένων ωαρίων..... Ευτυχώς σε κανένα από τα τρία κέντρα δεν χρειάστηκε να περιμένω πολύ.... 2 με τρεις εβδομάδες... Βέβαια στο πρώτο βρήκαν αμέσως αλλά έχω την υποψία ότι ήταν κατεψυγμένα κ όχι από παράλληλο συνχρονισμο εμένα κ τις δοτριας..... Γιατί αυτό κ πιστεύω ότι είμαι σημαντικό να βρεις γιατρό που να σου κερδίσει την εμπιστοσύνη κ μετά το κέντρο

Επεξεργάστηκαν by Διδυμα 31+2
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια καλημέρα!!!!

Χιόνια στο καμπαναριό που Χριστούγεννα σημαίνουν...!!!!

Κρύο τσουχτερό αλλά έτσι θα καταλάβουμε ότι έρχονται τα Χριστούγεννα!!!

Τα νεότερα από εμένα είναι ότι η εξέταση του Νίκα έδειξε βελτίωση

του ενδομητρίου-όσον αφορά το ορμονικό- αλλά η φλεγμονή εμμένει.

Δεν με αφήνει να κάνω ΕΤ. Προτείνει επανάληψη αντιβίωσης κι επανέλεγχο.

Ο γιατρός μου έγραψε βαρβάτη αντιβίωση για 20 ημέρες και θα κάνουμε και ενδομήτριες

εγχύσεις.

 Εύχομαι σε όλες, εγκυούλες και μη,

Καλά Χριστούγεννα!!!!!!

και του χρόνου να στολίσουμε το δέντρο μας ,αγκαλιά με ένα μωρούλι!!!!!!!!

Φιλιά πολλά

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...