Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Enet ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!!!!!!!

Υπέροοχα νέα!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τους έβαλες τα γυαλιά είδες?

Τώρα προσοχή λίγο-ασε τα χαλιά και το γενικό καθάρισμα-

και σύντομα θα μας πεις για τα διδυμάκια σου!!!

 

Αντε και στα δικά μας κορίτσια!!!!!!!

Φιλιά πολλά

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Georgia72 είπε:
15 ώρες πρίν, Georgia72 είπε:

Enet! Τι υπέροχα νέα είναι αυτα! Συγχαρητήρια κοπέλα μου! Να έχεις μια τελειόμηνη και ανέφελη εγκυμοσύνη! Και αν κρίνω απο τις τιμες, νομίζω πως έχεις κι εσύ διδυμκια! Έβαλες τα γυαλια σε όλα τα ιατρικα προγνωστικά.

Πρόσεχε όμως κορίτσι μου καλου-κακου. Ασε τις δουλειες, οχι βαρη, να ξεκουραζεσαι και να τρέφεσαι υγιεινα. Πέτυχες κάτι πολύ δυσκολο για τις ηλικίες μας και μάλιστα με την πρώτη γι' αυτο μην ρισκάρεις τίποτε σε παρακαλώ. Πραγματικά, χάρηκα παρα πολυ!

Γεωργία μου καλημέρα και σε ευχαριστώ όπως και όλες σας εδώ μέσα!

Ελπίζω όλα να πάνε καλά και όντως να τους βάλω τα γυαλιά..

Επειδή αναφερθήκατε σε δίδυμα, αυτό από πού προκύπτει γιατί όταν ρώτησα τον γιατρό μου είπε πως η τιμή της χοριακής δεν λέει τίποτα. Αλλες είχαν χαμηλό νούμερο με δίδυμα και άλλες μεγάλο νούμερο με ένα μωρό. Θα δείξει μου είπε μόνο στον υπέρηχο.

Υποθέτω ότι δεν θα πρέπει να τινάζω κουβέρτες και να σηκώνω τον 5κιλο γάτο μου εεεε;;;

 

 

πρίν από 49 λεπτά , marathn37 είπε:

Enet ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!!!!!!!

Υπέροοχα νέα!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τους έβαλες τα γυαλιά είδες?

Τώρα προσοχή λίγο-ασε τα χαλιά και το γενικό καθάρισμα-

και σύντομα θα μας πεις για τα διδυμάκια σου!!!

 

Αντε και στα δικά μας κορίτσια!!!!!!!

Φιλιά πολλά

Marathn37 καλημέρα και σε ευχαριστώ!! Θα ήθελα πολύ να τρίψω τη μούρη εκείνου του γιατρού τα στατιστικά που μου έδειχνε.. Και στα δικά σας κορίτσια όλες, με το καλό :)

14 ώρες πρίν, astrogea είπε:

Enet ,κοριτσι μου τι ευχαριστα νεα!

Μην ανυσηχεις πας για διδυμα!

Ο γιατρος σου δεν σου ειπε να ξανακανεις χοριακη γιατι διπλασιαστηκε οσο επερεπε!Για καλου κακου τοσα εχουμε περασει ,προσπαθησε να μην κουραζεσαι!

Την καλησπερα μου σε ολα τα κοριτσια!

Ποια ειναι θα ειναι επομενη τυχερη?

Astrogea ήρθε η σειρά σου, δεν νομίζεις;; :)

11 ώρες πρίν, Baby1980 είπε:

Enet συγχαρητήρια!!!!Μπραβο!!!Υπεροχα νέα!!!Δινεις κουράγιο σε όλες μας!!!

Baby1980 ελπίζω να το κάνω.. Να βοηθησουμε η μία την άλλη και να μην το βάζουμε κάτω! Καλημέρα!

Επεξεργάστηκαν by enet
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Πως είστε;

Enet μου, κουβέρτες και 5κιλο γατο;;;;  Α πα πα πα πα! Ουτε γεματες κατσαρολες και σακουλες απο σουπερ μαρκετ. Ο αντρουλης σου θα τρεξει λίγο παραπάνω, αλλα χαλαλι. Και να μην έρχεσαι σε επαφη με απορρυπαντικα. Θα βαζεις γαντια, μασκες ή θα κανεις οικολογικο καθαρισμα, ή και αυτα να τα αναλαβει ο αντρουλης σου.

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.  Enet σε ποιο κεντρο εισαι;  Georgia τι εγινε με την εξεταση της ΚΙ;  Roolaki, ναι, εγω θα την εκανα την μιτοχονδριακη δωρεα.Την περιμενα πως και πως και μολις εμαθα οτι ξεκιναει σε ζευγαρια εκλεισα ραντεβου για να προχωρησω αμεσα αυτο που με σταματησε ειναι οτι ο Ψαθας μου ειπε οτι και φαρμακα να παρω δεν προκειται να βγαλω πανω απο ενα ωοθηλακιο και μαλιστα και αυτο δεξια (εμενα η δεξια σε φυσικο κυκλο 3 στις 3 δεν ειχε ωαριο)οποτε η πραγματικοτητα με φρεναρε.Μετα πηγα στον Παντο οπου ειχα ενα γονιμοποιημενο ωαριο και εκανα PRP για ανανεωση ωοθηκων και προς το παρον συνεχιζω ετσι αφηνοντας να παρουν αλλα κοριτσια το βαπτισμα του πυρος στην μιτοχονδριακη δωρεα.Δεν σου κρυβω οτι τρωγομαι για το τι γινεται αλλα δεν μπορω να παω αφου κανω φυσικο στον Παντο και τολμω να πω οτι δεν παει ασχημα.Μπορεις να του στειλεις email απανταει.Εμενα ετσι μου ειπε ποτε ξεκιναει η εφαρμογη για ζευγαρια και μετα του εστειλα το ιστορικο μου και μου ειπε κλεισε ραντεβου για να τα πουμε με λεπτομερειες.Eσυ σε ποια κατηγορια ανηκεις ;Eγω ειμαι προχωρημενης αναπαραγωγικης ηλικιας.  Pktpkt εγω πιστευω οτι η μεθοδος ειναι ασφαλης,αλλα κανενας δεν σου δινει εγγυηση απλα ειναι ενθαρυντικα τα πρωτα αποτελεσματα. Οι επικριτες της βαζουν εντονα το ηθικο ζητημα και λενε οτι ισως το dna απο δυο γυναικες να δημιουργει ατομα που το dna τους θα γερνα πιο γρηγορα.Η καθεμια απο μας αποφασιζει για τον ευατο της και αναλαμβανει την ευθυνη των επιλογων της.Σιγουρα θα περασουν χρονια μεχρι να εχουν μεγαλο δειγμα παιδιων και περισσοτερα στατιστικα αποτελεσματα.Καποιοι λενε ακομα και για την απλη εξωσωματικη οτι ακομα δεν εχουμε επαρκη στοιχεια γιατι δεν ξερουμε πως γερνανε αυτα τα παιδια αφου το μεγαλυτερο ειναι μολις 39 ετων.                                                                                                                                                                     

Πριν από περίπου 15 χρόνια, 17 μωρά γεννήθηκαν με μία μέθοδο εξωσωματικής  γονιμοποίησης ( IVF), η οποία ονομάζεται κυτταροπλασματική μεταφορά και τους έδωσε DNA από τρεις ανθρώπους: τη μητέρα, τον πατέρα και τη δότρια ωαρίων.

Η συγκεκριμένη μέθοδος περιλαμβάνει την αφαίρεση μέρους του κυτταροπλάσματος από ωάριο δότριας και τη μικροέγχυσή του στο ωάριο της μητέρας.

Οι συγκεκριμένες θεραπείες υπογονιμότητας έγιναν από το 1996 έως το 2001 σε ζευγάρια που δεν είχαν συλλάβει ύστερα από πέντε προσπάθειες εξωσωματικής γονιμοποίησης.

Όλα τα παιδιά μεγάλωσαν και έχουν φυσιολογική υγεία και ψυχοκινητική ανάπτυξη, σύμφωνα με τον εμβρυολόγο Δρ Ζακ Κοέν, επικεφαλής της ομάδας που εφάρμοσε τη μέθοδο και αναφέρθηκε στην ανάπτυξη αυτών των παιδιών στην επιστημονική επιθεώρηση Reproductive Biomedicine.  Ένα από αυτά τα παιδιά είναι η 17χρονη σήμερα Εμμα Φόστερ, την οποία βλέπετε στη φωτογραφία.

Παρά τον πολύ μικρό αριθμό των παιδιών της μελέτης, θεωρώ ότι τα αποτελέσματα είναι πολύ ενθαρρυντικά. Στις συγκεκριμένες περιπτώσεις είναι σημαντικό να τονιστεί ότι η μεταφορά κυτταροπλάσματος δεν έγινε για να αποφευχθούν μιτοχονδριακές γενετικές ασθένειες, αλλά για να αυξηθεί το ποσοστό κύησης σε περιπτώσεις ανεξήγητης υπογονιμότητας.

Y.Γ. Συστηματικά  αποφεύγω  τη  φράση «DNA απο τρείς γονείς», αν  και  αρέσει  πολύ  στους  δημοσιογράφους. Είναι  1  ακόμη  άνθρωπος  που  βοηθά  τους  γονείς  να  αποκτήσουν το  παιδί  τους.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Helen δεν με κουραζεις απλα εγω δεν την εχω κανει ακομα.Θα την κανω σε αυτον τον κυκλο.Εγω θα την κανω σε τεχνητο γινεται και σε φυσικο.Θα μου παρουν δειγμα για καλιεργεια και για παραθυρο εμφυτευσης 6η και 8η μερα προγεστερονης αντιστοιχα.Αυριο θα μου δωσουν οδηγιες τι θα παρω και πως.Κοστιζει 400ευρω 200+200.Μπορεις να ρωτησεις οτι θελεις εδω στο forum την εχουν κανει πολλα κοριτσια και θα σου πουν περισσοτερα και για την εξεταση και για το ΝΙΚΑ.Να σε ρωτησω και εγω κατι,τι εννοεις οταν λες δεν προχωρησε ο γιατρος γιατι το ενδομητριο ηταν 9;Και δεν καταλαβα εσυ την εκανες;Eμενα χτες 10η μερα μου ειπαν οτι το ενδομητριο ειναι 9 και οτι ειναι πολυ καλο.Να σου θυμησω οτι εγω εχω κανει PRP ,αναζωογονηση ωοθηκων ,που ειναι για γυναικες με ΠΩΑ και για προεμμηνοπαυσικες γυναικες και δειχνει οτι πετυχε.Mαλλον κατι μπερδεψατε με την Georgia.Kαι δεν καταλαβα ποτε αν πονουσα;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Georgia72 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Πως είστε;

Enet μου, κουβέρτες και 5κιλο γατο;;;;  Α πα πα πα πα! Ουτε γεματες κατσαρολες και σακουλες απο σουπερ μαρκετ. Ο αντρουλης σου θα τρεξει λίγο παραπάνω, αλλα χαλαλι. Και να μην έρχεσαι σε επαφη με απορρυπαντικα. Θα βαζεις γαντια, μασκες ή θα κανεις οικολογικο καθαρισμα, ή και αυτα να τα αναλαβει ο αντρουλης σου.

Αχα! Καλά έκανες και μου τα γράφεις γιατί εμένα όλα εντάξει μου φαίνονται και τελικά δεν είναι

1 hour ago, xristia είπε:

Καλημερα κοριτσια.  Enet σε ποιο κεντρο εισαι;  Georgia τι εγινε με την εξεταση της ΚΙ;  Roolaki, ναι, εγω θα την εκανα την μιτοχονδριακη δωρεα.Την περιμενα πως και πως και μολις εμαθα οτι ξεκιναει σε ζευγαρια εκλεισα ραντεβου για να προχωρησω αμεσα αυτο που με σταματησε ειναι οτι ο Ψαθας μου ειπε οτι και φαρμακα να παρω δεν προκειται να βγαλω πανω απο ενα ωοθηλακιο και μαλιστα και αυτο δεξια (εμενα η δεξια σε φυσικο κυκλο 3 στις 3 δεν ειχε ωαριο)οποτε η πραγματικοτητα με φρεναρε.Μετα πηγα στον Παντο οπου ειχα ενα γονιμοποιημενο ωαριο και εκανα PRP για ανανεωση ωοθηκων και προς το παρον συνεχιζω ετσι αφηνοντας να παρουν αλλα κοριτσια το βαπτισμα του πυρος στην μιτοχονδριακη δωρεα.Δεν σου κρυβω οτι τρωγομαι για το τι γινεται αλλα δεν μπορω να παω αφου κανω φυσικο στον Παντο και τολμω να πω οτι δεν παει ασχημα.Μπορεις να του στειλεις email απανταει.Εμενα ετσι μου ειπε ποτε ξεκιναει η εφαρμογη για ζευγαρια και μετα του εστειλα το ιστορικο μου και μου ειπε κλεισε ραντεβου για να τα πουμε με λεπτομερειες.Eσυ σε ποια κατηγορια ανηκεις ;Eγω ειμαι προχωρημενης αναπαραγωγικης ηλικιας.  Pktpkt εγω πιστευω οτι η μεθοδος ειναι ασφαλης,αλλα κανενας δεν σου δινει εγγυηση απλα ειναι ενθαρυντικα τα πρωτα αποτελεσματα. Οι επικριτες της βαζουν εντονα το ηθικο ζητημα και λενε οτι ισως το dna απο δυο γυναικες να δημιουργει ατομα που το dna τους θα γερνα πιο γρηγορα.Η καθεμια απο μας αποφασιζει για τον ευατο της και αναλαμβανει την ευθυνη των επιλογων της.Σιγουρα θα περασουν χρονια μεχρι να εχουν μεγαλο δειγμα παιδιων και περισσοτερα στατιστικα αποτελεσματα.Καποιοι λενε ακομα και για την απλη εξωσωματικη οτι ακομα δεν εχουμε επαρκη στοιχεια γιατι δεν ξερουμε πως γερνανε αυτα τα παιδια αφου το μεγαλυτερο ειναι μολις 39 ετων.                                                                                                                                                                     

Πριν από περίπου 15 χρόνια, 17 μωρά γεννήθηκαν με μία μέθοδο εξωσωματικής  γονιμοποίησης ( IVF), η οποία ονομάζεται κυτταροπλασματική μεταφορά και τους έδωσε DNA από τρεις ανθρώπους: τη μητέρα, τον πατέρα και τη δότρια ωαρίων.

Η συγκεκριμένη μέθοδος περιλαμβάνει την αφαίρεση μέρους του κυτταροπλάσματος από ωάριο δότριας και τη μικροέγχυσή του στο ωάριο της μητέρας.

Οι συγκεκριμένες θεραπείες υπογονιμότητας έγιναν από το 1996 έως το 2001 σε ζευγάρια που δεν είχαν συλλάβει ύστερα από πέντε προσπάθειες εξωσωματικής γονιμοποίησης.

Όλα τα παιδιά μεγάλωσαν και έχουν φυσιολογική υγεία και ψυχοκινητική ανάπτυξη, σύμφωνα με τον εμβρυολόγο Δρ Ζακ Κοέν, επικεφαλής της ομάδας που εφάρμοσε τη μέθοδο και αναφέρθηκε στην ανάπτυξη αυτών των παιδιών στην επιστημονική επιθεώρηση Reproductive Biomedicine.  Ένα από αυτά τα παιδιά είναι η 17χρονη σήμερα Εμμα Φόστερ, την οποία βλέπετε στη φωτογραφία.

Παρά τον πολύ μικρό αριθμό των παιδιών της μελέτης, θεωρώ ότι τα αποτελέσματα είναι πολύ ενθαρρυντικά. Στις συγκεκριμένες περιπτώσεις είναι σημαντικό να τονιστεί ότι η μεταφορά κυτταροπλάσματος δεν έγινε για να αποφευχθούν μιτοχονδριακές γενετικές ασθένειες, αλλά για να αυξηθεί το ποσοστό κύησης σε περιπτώσεις ανεξήγητης υπογονιμότητας.

Y.Γ. Συστηματικά  αποφεύγω  τη  φράση «DNA απο τρείς γονείς», αν  και  αρέσει  πολύ  στους  δημοσιογράφους. Είναι  1  ακόμη  άνθρωπος  που  βοηθά  τους  γονείς  να  αποκτήσουν το  παιδί  τους.

 

Xristia εγώ είμαι από Θεσνίκη και το κέντρο είναι το Embryolab

Link to comment
Share on other sites

Xristia μου νομιζα πως είχες κανει και την εξεταση σου Νίκα...

Helen συγγνωμη αν σε μπέρδεψα αθελα μου... 

Enet θα σου δωσει οδηγιες και ο γιατρος σου, αλλα μεχρι να τον δεις ας πουμε κι εμεις ο,τι γνωριζουμε, ετσι επιβοηθητικα. Μακρυα απο αδεσποτα γιατι ελοχευει ο κινδυνος να μολυνθεις απο τοξοπλασμα. Λαχανικα και φρουτα πολυ καλα πλυμενα (με ξυδονερα κλπ). Μην σκυβεις, δηλ μην διπλωνεσαι, ουτε για να πλυνεις την μπανιερα. Καλο ειναι να μην τρως γλυκα, ζαχαρη, μελι, στεβια κλπ. Εμενα μου ειπε να ελλατωσω το αλατι και ποτέ ωμο σε σαλατες. Να τρως και γαλακτοκομικα με ολα τους τα λιπαρα, αρκετο νερο και καθολου μεγαλα ψαρια οπως πχ ξιφιας γιατι συγκεντρωνουν πολυ υδραργυρο. Αυτες οι οδηγιες "παιζουν" απο γιατρο σε γιατρο. Ο δικος μου αυτα ζηταει.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Georgia72 είπε:

Xristia μου νομιζα πως είχες κανει και την εξεταση σου Νίκα...

Helen συγγνωμη αν σε μπέρδεψα αθελα μου... 

Enet θα σου δωσει οδηγιες και ο γιατρος σου, αλλα μεχρι να τον δεις ας πουμε κι εμεις ο,τι γνωριζουμε, ετσι επιβοηθητικα. Μακρυα απο αδεσποτα γιατι ελοχευει ο κινδυνος να μολυνθεις απο τοξοπλασμα. Λαχανικα και φρουτα πολυ καλα πλυμενα (με ξυδονερα κλπ). Μην σκυβεις, δηλ μην διπλωνεσαι, ουτε για να πλυνεις την μπανιερα. Καλο ειναι να μην τρως γλυκα, ζαχαρη, μελι, στεβια κλπ. Εμενα μου ειπε να ελλατωσω το αλατι και ποτέ ωμο σε σαλατες. Να τρως και γαλακτοκομικα με ολα τους τα λιπαρα, αρκετο νερο και καθολου μεγαλα ψαρια οπως πχ ξιφιας γιατι συγκεντρωνουν πολυ υδραργυρο. Αυτες οι οδηγιες "παιζουν" απο γιατρο σε γιατρο. Ο δικος μου αυτα ζηταει.

Γεωργία μου σ' ευχαριστώ που τα μοιράζεσαι μαζί μου γιατί κάνω πολλά πράγματα λάθος ... :oops:

Link to comment
Share on other sites

Enet μου γι' αυτο είμαστε εδω. Για να βοηθαμε η μια την αλλη. :)

Xristia μου ξεχασα να σου απαντησω για την ΚΙ. Θα παρουν δειγμα απο τον αντρα μου στο ιατρειο του γυναικολογου κατα την επομενη επισκεψη μας.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 hours ago, xristia said:

Helen δεν με κουραζεις απλα εγω δεν την εχω κανει ακομα.Θα την κανω σε αυτον τον κυκλο.Εγω θα την κανω σε τεχνητο γινεται και σε φυσικο.Θα μου παρουν δειγμα για καλιεργεια και για παραθυρο εμφυτευσης 6η και 8η μερα προγεστερονης αντιστοιχα.Αυριο θα μου δωσουν οδηγιες τι θα παρω και πως.Κοστιζει 400ευρω 200+200.Μπορεις να ρωτησεις οτι θελεις εδω στο forum την εχουν κανει πολλα κοριτσια και θα σου πουν περισσοτερα και για την εξεταση και για το ΝΙΚΑ.Να σε ρωτησω και εγω κατι,τι εννοεις οταν λες δεν προχωρησε ο γιατρος γιατι το ενδομητριο ηταν 9;Και δεν καταλαβα εσυ την εκανες;Eμενα χτες 10η μερα μου ειπαν οτι το ενδομητριο ειναι 9 και οτι ειναι πολυ καλο.Να σου θυμησω οτι εγω εχω κανει PRP ,αναζωογονηση ωοθηκων ,που ειναι για γυναικες με ΠΩΑ και για προεμμηνοπαυσικες γυναικες και δειχνει οτι πετυχε.Mαλλον κατι μπερδεψατε με την Georgia.Kαι δεν καταλαβα ποτε αν πονουσα;

Xristia σε βοήθησε η prp; Σε εμένα που δεν είμαι σε προεμμηνοπαυση αλλά λόγω του ότι είμαι 45 την κάναμε μήπως βοηθήσει,  δεν βοήθησε καθόλου. Δεν είδα περισσότερα ωάρια ούτε καλύτερα.  Δεν ξέρω βέβαια αν έπαιξε ρόλο ότι οι ωοληψιες έγιναν αμέσως μετά την prp. Μακάρι σε εσένα να λειτουργήσει καλύτερα και να έχεις επιτυχία! !

10 hours ago, xristia said:

Καλημερα κοριτσια.  Enet σε ποιο κεντρο εισαι;  Georgia τι εγινε με την εξεταση της ΚΙ;  Roolaki, ναι, εγω θα την εκανα την μιτοχονδριακη δωρεα.Την περιμενα πως και πως και μολις εμαθα οτι ξεκιναει σε ζευγαρια εκλεισα ραντεβου για να προχωρησω αμεσα αυτο που με σταματησε ειναι οτι ο Ψαθας μου ειπε οτι και φαρμακα να παρω δεν προκειται να βγαλω πανω απο ενα ωοθηλακιο και μαλιστα και αυτο δεξια (εμενα η δεξια σε φυσικο κυκλο 3 στις 3 δεν ειχε ωαριο)οποτε η πραγματικοτητα με φρεναρε.Μετα πηγα στον Παντο οπου ειχα ενα γονιμοποιημενο ωαριο και εκανα PRP για ανανεωση ωοθηκων και προς το παρον συνεχιζω ετσι αφηνοντας να παρουν αλλα κοριτσια το βαπτισμα του πυρος στην μιτοχονδριακη δωρεα.Δεν σου κρυβω οτι τρωγομαι για το τι γινεται αλλα δεν μπορω να παω αφου κανω φυσικο στον Παντο και τολμω να πω οτι δεν παει ασχημα.Μπορεις να του στειλεις email απανταει.Εμενα ετσι μου ειπε ποτε ξεκιναει η εφαρμογη για ζευγαρια και μετα του εστειλα το ιστορικο μου και μου ειπε κλεισε ραντεβου για να τα πουμε με λεπτομερειες.Eσυ σε ποια κατηγορια ανηκεις ;Eγω ειμαι προχωρημενης αναπαραγωγικης ηλικιας.  Pktpkt εγω πιστευω οτι η μεθοδος ειναι ασφαλης,αλλα κανενας δεν σου δινει εγγυηση απλα ειναι ενθαρυντικα τα πρωτα αποτελεσματα. Οι επικριτες της βαζουν εντονα το ηθικο ζητημα και λενε οτι ισως το dna απο δυο γυναικες να δημιουργει ατομα που το dna τους θα γερνα πιο γρηγορα.Η καθεμια απο μας αποφασιζει για τον ευατο της και αναλαμβανει την ευθυνη των επιλογων της.Σιγουρα θα περασουν χρονια μεχρι να εχουν μεγαλο δειγμα παιδιων και περισσοτερα στατιστικα αποτελεσματα.Καποιοι λενε ακομα και για την απλη εξωσωματικη οτι ακομα δεν εχουμε επαρκη στοιχεια γιατι δεν ξερουμε πως γερνανε αυτα τα παιδια αφου το μεγαλυτερο ειναι μολις 39 ετων.                                                                                                                                                                     

Πριν από περίπου 15 χρόνια, 17 μωρά γεννήθηκαν με μία μέθοδο εξωσωματικής  γονιμοποίησης ( IVF), η οποία ονομάζεται κυτταροπλασματική μεταφορά και τους έδωσε DNA από τρεις ανθρώπους: τη μητέρα, τον πατέρα και τη δότρια ωαρίων.

Η συγκεκριμένη μέθοδος περιλαμβάνει την αφαίρεση μέρους του κυτταροπλάσματος από ωάριο δότριας και τη μικροέγχυσή του στο ωάριο της μητέρας.

Οι συγκεκριμένες θεραπείες υπογονιμότητας έγιναν από το 1996 έως το 2001 σε ζευγάρια που δεν είχαν συλλάβει ύστερα από πέντε προσπάθειες εξωσωματικής γονιμοποίησης.

Όλα τα παιδιά μεγάλωσαν και έχουν φυσιολογική υγεία και ψυχοκινητική ανάπτυξη, σύμφωνα με τον εμβρυολόγο Δρ Ζακ Κοέν, επικεφαλής της ομάδας που εφάρμοσε τη μέθοδο και αναφέρθηκε στην ανάπτυξη αυτών των παιδιών στην επιστημονική επιθεώρηση Reproductive Biomedicine.  Ένα από αυτά τα παιδιά είναι η 17χρονη σήμερα Εμμα Φόστερ, την οποία βλέπετε στη φωτογραφία.

Παρά τον πολύ μικρό αριθμό των παιδιών της μελέτης, θεωρώ ότι τα αποτελέσματα είναι πολύ ενθαρρυντικά. Στις συγκεκριμένες περιπτώσεις είναι σημαντικό να τονιστεί ότι η μεταφορά κυτταροπλάσματος δεν έγινε για να αποφευχθούν μιτοχονδριακές γενετικές ασθένειες, αλλά για να αυξηθεί το ποσοστό κύησης σε περιπτώσεις ανεξήγητης υπογονιμότητας.

Y.Γ. Συστηματικά  αποφεύγω  τη  φράση «DNA απο τρείς γονείς», αν  και  αρέσει  πολύ  στους  δημοσιογράφους. Είναι  1  ακόμη  άνθρωπος  που  βοηθά  τους  γονείς  να  αποκτήσουν το  παιδί  τους.

 

Ευχαριστώ πολύ xristia.  Το ψάχνω κι εγώ.  Έχω βάλει τον άντρα μου και ψάχνει σε πανεπιστήμια του εξωτερικού να βρει πληροφορίες για το αν υπάρχουν ενδείξεις για πιθανούς κινδύνους στα παιδιά που θα γεννηθούν.  Πόσο θα ήθελα να αποδειχθεί κάποτε πως όλα είναι καλά με αυτή την μέθοδο και καμιά γυναίκα ποτέ ξανά να μην περάσει αυτή την αγωνία που ζούμε. .

13 hours ago, enet said:

 

Marathn37 καλημέρα και σε ευχαριστώ!! Θα ήθελα πολύ να τρίψω τη μούρη εκείνου του γιατρού τα στατιστικά που μου έδειχνε.. Και στα δικά σας κορίτσια όλες, με το καλό :)

Astrogea ήρθε η σειρά σου, δεν νομίζεις;; :)

Baby1980 ελπίζω να το κάνω.. Να βοηθησουμε η μία την άλλη και να μην το βάζουμε κάτω! Καλημέρα!

Συγχαρητήρια enet! Ψάχνω να βρίσκω ευχάριστα νέα σαν τα δικά σου για να παίρνω κι εγώ θαρρος:)  Δεν έχω δει το ιστορικό είμαι καινούργια στην παρέα.  Με δανεικα ή δικά σου ωάρια τα κατάφερες;  

Link to comment
Share on other sites

Roolaki και Ρktpkt βρηκα και αυτο:
      ATHENS24:                                                                                                                                                                                                                                                           
«Άρα οι νέες μέθοδοι μπορούν να βοηθήσουν τα ζευγάρια με κληρονομικά νοσήματα να αποκτήσουν παιδιά υγιή»;

ΕΡΩΣ ΝΙΚΗΤΟΣ..........................Πέρα από όλα αυτά υπάρχει και μία νέα τεχνική, η οποία έχει ξεκινήσει δειλά δειλά και εφαρμόστηκε δύο φορές στο εξωτερικό για πολύ συγκεκριμένους λόγους και υπήρξε εγκυμοσύνη και γέννηση παιδιού. Η νέα αυτή μέθοδος ονομάζεται «Μεταφορά Μητρικής Ατράκτου» (Maternal Spindle Transfer), πολλές γυναίκες μεγαλύτερης αναπαραγωγικής ηλικίας ή γυναίκες που έχουν προβλήματα γυναικολογικά μέχρι πριν λίγο καιρό έπρεπε να στραφούν σε δανεικά ωάρια για να επιτύχουν εγκυμοσύνη, διότι δεν είχαν καλής ποιότητας έμβρυα από την εξωσωματική. Μετά από έρευνα καταλήξαμε ότι αυτό οφείλεται στην ποιότητα του κυτταροπλάσματος μέσα στο ωάριο, λαμβάνοντας υπόψιν την σπουδαιότητα του κυτταροπλάσματος και των μιτοχονδρίων εφαρμόσαμε την νέα αυτή τεχνική. Στην ουσία μεταφέρουμε τα χρωμοσώματα από το ωάριο της μητέρας σε ένα ωάριο μιας δότριας που έχουμε βγάλει τα χρωμοσώματά του και έτσι επιτυγχάνουμε δημιουργία εμβρύων, τα οποία είναι ικανά προς εμφύτευση και χωρίς να χρειαστεί η γυναίκα να κάνει παιδί με ξένα ωάρια. Στο σημείο αυτό να τονίσω ότι η ομάδα μας είναι η μοναδική ομάδα στον πλανήτη που είναι αδειοδοτημένη να διενεργήσει έρευνα γύρω από το θέμα, έχουμε τελειώσει το ερευνητικό κομματι και απο Σεπτέμβρη είμαστε σε θέση να αρχίσουμε να εφαρμόζουμε αυτή την τεχνική σε επιλεγμένα ζευγάρια προκειμένου να βγάλουμε τα πρώτα συμπεράσματα».
Απο συνεντευξη εμβρυολογου του Institute of Life τον Αυγουστο

πρίν από 17 λεπτά , pktpkt είπε:

Xristia σε βοήθησε η prp; Σε εμένα που δεν είμαι σε προεμμηνοπαυση αλλά λόγω του ότι είμαι 45 την κάναμε μήπως βοηθήσει,  δεν βοήθησε καθόλου. Δεν είδα περισσότερα ωάρια ούτε καλύτερα.  Δεν ξέρω βέβαια αν έπαιξε ρόλο ότι οι ωοληψιες έγιναν αμέσως μετά την prp. Μακάρι σε εσένα να λειτουργήσει καλύτερα και να έχεις επιτυχία! !

Ευχαριστώ πολύ xristia.  Το ψάχνω κι εγώ.  Έχω βάλει τον άντρα μου και ψάχνει σε πανεπιστήμια του εξωτερικού να βρει πληροφορίες για το αν υπάρχουν ενδείξεις για πιθανούς κινδύνους στα παιδιά που θα γεννηθούν.  Πόσο θα ήθελα να αποδειχθεί κάποτε πως όλα είναι καλά με αυτή την μέθοδο και καμιά γυναίκα ποτέ ξανά να μην περάσει αυτή την αγωνία που ζούμε. .

Συγχαρητήρια enet! Ψάχνω να βρίσκω ευχάριστα νέα σαν τα δικά σου για να παίρνω κι εγώ θαρρος:)  Δεν έχω δει το ιστορικό είμαι καινούργια στην παρέα.  Με δανεικα ή δικά σου ωάρια τα κατάφερες;  

Ναι νομιζω οτι βοηθησε.Αυριο παω για ωοληψια θα εχω λοιπον νεοτερα την Πεμπτη και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, pktpkt είπε:

Xristia σε βοήθησε η prp; Σε εμένα που δεν είμαι σε προεμμηνοπαυση αλλά λόγω του ότι είμαι 45 την κάναμε μήπως βοηθήσει,  δεν βοήθησε καθόλου. Δεν είδα περισσότερα ωάρια ούτε καλύτερα.  Δεν ξέρω βέβαια αν έπαιξε ρόλο ότι οι ωοληψιες έγιναν αμέσως μετά την prp. Μακάρι σε εσένα να λειτουργήσει καλύτερα και να έχεις επιτυχία! !

Ευχαριστώ πολύ xristia.  Το ψάχνω κι εγώ.  Έχω βάλει τον άντρα μου και ψάχνει σε πανεπιστήμια του εξωτερικού να βρει πληροφορίες για το αν υπάρχουν ενδείξεις για πιθανούς κινδύνους στα παιδιά που θα γεννηθούν.  Πόσο θα ήθελα να αποδειχθεί κάποτε πως όλα είναι καλά με αυτή την μέθοδο και καμιά γυναίκα ποτέ ξανά να μην περάσει αυτή την αγωνία που ζούμε. .

Συγχαρητήρια enet! Ψάχνω να βρίσκω ευχάριστα νέα σαν τα δικά σου για να παίρνω κι εγώ θαρρος:)  Δεν έχω δει το ιστορικό είμαι καινούργια στην παρέα.  Με δανεικα ή δικά σου ωάρια τα κατάφερες;  

pktpkt καλημέρα και ευχαριστώ! Και εμένα λόγω ηλικίας μου μίλησαν από την αρχή για δανεικά αλλά επειδή δεν είχα ξαναπροσπαθήσει για εγκυμοσύνη μου πρότειναν να κάνω μια και μοναδική προσπάθεια με δικά μου και με πολύ χαμηλά προγνωστικά. Αλλά τα πράγματα πήγαν καλά και μπόρεσα τελικά με τα δικά μου να έχω δύο θετικές χοριακές.

πρίν από 3 λεπτά , xristia είπε:

Καλημερα.Ευχαριστω και σε σενα με το καλο η αυχενικη.

xristia καλημέρα και καλή επιτυχία! Αναμένουμε τα ευχάριστα νέα σου! :)

Επεξεργάστηκαν by enet
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , Baby1980 είπε:

Καλημερα κορίτσια!!!Πως είστε?xristia καλή επιτυχία κορίτσι μου!!

Kαλημερα και σε σενα σ'ευχαριστω. Κοριτσια ειστε γλυκυτατες.Ξεκιναω με αισιοδοξια χαρη σε σας γιατι δεν σας το κρυβω εχω μεγαλη αγωνια τι στο καλο ενα θα εχει μεσα ωαριο.Ντυνομαι και φευγω θα σας πω το μεσημερι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα κορίτσια!

Σ' ευχαριστώ xristia μου. Έχω κι εγώ μια μικρή ανησυχία. Μακάρι να είναι όλα καλά...

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Georgia72 είπε:

Καλημέρα κι από μένα κορίτσια!

Σ' ευχαριστώ xristia μου. Έχω κι εγώ μια μικρή ανησυχία. Μακάρι να είναι όλα καλά...

Georgia72 καλημέρα! Εγώ δεν θα ανησυχούσα στη θέση σου. Φρεσκαδούρα είναι τα μωράκια, όλα τέλεια θα είναι :)

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ Enet μου! Μακάρι! Να, καμια φορά φοβαμαι μήπως έχω κάνει αθελα μου κατι κι εγω που δεν επρεπε. Είναι και η ηλικία του άντρα μου που ειναι κλεισμένα 47... Βεβαια δεν ενοχοποιουν τόσο την ηλικια του αντρα, αλλα όλα περνουν απ' το μυαλο καμια φορα.... Εσύ πως είσαι;

Xristia σήμερα είναι και του Αγ. Νικολάου. Βοήθειά μας. Χρόνια πολλά σε όσους και όσες γιορτάζουν. :)

 

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Georgia72 είπε:

Σ' ευχαριστώ Enet μου! Μακάρι! Να, καμια φορά φοβαμαι μήπως έχω κάνει αθελα μου κατι κι εγω που δεν επρεπε. Είναι και η ηλικία του άντρα μου που ειναι κλεισμένα 47... Βεβαια δεν ενοχοποιουν τόσο την ηλικια του αντρα, αλλα όλα περνουν απ' το μυαλο καμια φορα.... Εσύ πως είσαι;

Xristia σήμερα είναι και του Αγ. Νικολάου. Βοήθειά μας. Χρόνια πολλά σε όσους και όσες γιορτάζουν. :)

 

Georgia72 μου, είναι λογικό να έχεις άγχος! Ολες μας είναι λογικό να έχουμε άγχος μιας και της καθεμιάς μας η ψυχούλα ξέρει τί πέρασε και τί περνάει. Να θυμάσαι όμως πως τώρα τα πράγματα είναι σαφώς πιο αισιόδοξα και μέρα με τη μέρα μένουν οι δυσκολίες πίσω. Είμαι σίγουρη σου λέω πως όλα θα είναι τέλεια! :)

Εχω κι εγώ άγχος και μετράω μια μια τις ημέρες, μη νομίζεις.. Κοιμάμαι απίστευτα πολλές ώρες και αν εξαιρέσεις το πρησμένο στήθος, τα πονάκια περιόδου και μια κακοδιαθεσία που νιώθω κατά τα άλλα είμαι καλά :cool:

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια!

Α, Enet! Υπέροχα! Έχουν ξεκινήσει τα συμπτώματα! Τα πονακια περιοδου ειναι επειδη μεγαλώνει η μήτρα σου :). Και τα υπολοιπα φυσικα ειναι της εγκυμοσύνης.  Εγω παραδόξως δεν ειχα ούτε εχω υπνηλίες. Λίγο το μεσημερι με παιρνει κανενα μισαωρο ο υπνος και αυτο ειναι όλο. Το πρωι απο τις 6.30-7.00 ξυπναω. Ίσως επειδη δεν παω στη δουλεια και έχω ξεκουραστει ή ίσως επειδη έχω το μυαλό μου και στις ώρες που θελω να παιρνω τα χαπια; Παντως ξυπναω χωρις ρολοι.

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γυρισα προς το παρον ολα καλα ,ειχανε και τα 4, το σπερμα καλο, αυριο θα μου πουν αν ειναι καλα και αν γονιμοποιηθηκαν.     Georgia φυσικο ειναι να εχεις αγωνια ολα ομως θα ειναι τελεια θα ευχαριστηθεις και το να βλεπεις τα μωρακια σου.      Enet ειναι δυνατον να μην εχεις αγωνια με ολα αυτα που μας λενε,ολα ομως θα πανε καλα θα το δεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...