Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Ευτιχουλις εγω οταν εκανα την χοριακη και περνουσε η ωρα χωρις να με παρουν μου ειπε η γιαγια μικροβιολογος της μικρης που κρατουσα οτι ανεβαινει γι αυτο αργει!

Εφτασε 70!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Απιστευτο.Τι να πω τα λογια φτωχα.Εδω δεν μπορουμε να το διαχειριστουμε εμεις.Δεν βρισκω τροπο να σε παρηγορησω καταλαβαινω οτι για σενα ειναι σαν να ηρθε το τελος του κοσμου, το εχω ζησει,εκεινη την ωρα επιανα το χερι του αντρα μου και επαιρνα δυναμη,σκεψου οτι δεν ειμαστε μονες οσες δυσκολιες και να μας στελνει ο θεος, μας εχει ευλογησει με καλους συνοδοιπορους.Εσεις να ειστε καλα και θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Georgia72 είπε:

Όχι βρε eutuxoulis... Δεν το περίμενα.... Πραγματικα λυπάμαι πάρα πολύ... Μα γιατί;... Θύμησέ μου αν μπορεις, με πόσο ενδομήτριο κανατε εμβρυομεταφορά.

Με 8. Αλλά τι να πεις?  Έπρεπε να το περιμένω με την προχειροτητα  την που είδα. Είχα όμως ελπίδες.  Στην astrogea έγραψα σε πμ τι έγινε εκεί.  Μάλλον πρέπει να το διαβάσετε και οι υπόλοιπες.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.......... 

Εγώ δεν έκανα την εξέταση του νικά.  Δεν μου τη ζήτησε ο ιατρός.  Ούτε καν την ανέφερε και ούτε και εγώ την ήξερα όταν πήγα.  Σε ότι αφορά τη δοτρια εγώ είχα τελευταία περίοδο 16 /9. Με παρακολουθησε  για το ενδομητριο και όταν τα είδε 8 ή 8,1 (περίπου την 11η μέρα του κυκλου) δεν θυμάμαι ακριβώς μου είπε ότι ξεκιναμε.  Από τότε έπαιρνα τρία σικλακουρ πρωί μεσημέρι βράδυ.  Την πρώτη δοτρια την βρήκε περίπου 3 με 4 εβδομάδες μετά και ενώ μας είχαν πει για ωοληψια  και περίμενε ο άντρας μου μας πήραν τηλ αργά το μεσημέρι και μας είπαν ότι δεν του άρεσαν τα ωαρια του ιατρού και ότι έχει προγραμματισμό και δεύτερη οπότε περίμενα άλλες τρεις νομίζω εβδομάδες (γενικώς μας έσπασαν τα νεύρα λιγο)  και εγώ έπαιρνα τα χάπια με τα κουτιά.( μέχρι την μεταφορά δεν μου κοίταξε πάλι το ενδομητριο,  ελπίζω να είχε παραμείνει 8.....).   Κάποια στιγμή μας πήραν τηλ ότι η ωοληψια θα γινόταν Δευτέρα (άντε πάλι άδεια ο άντρας μου από τη δουλειά για να περιμένουμε τηλ για να δώσει σπερμα) τελικά μας παίρνουν από το κέντρο την ίδια μέρα το μεσημέρι  ότι την ωοληψια θα την κάνει τελικά  την Πέμπτη (τόση καθυστέρηση????Και τι είναι το ωαριο για να περιμένει? Αφού την είχαν προγραμματισμό για Δευτέρα) και να πάει την Πέμπτη από το πρωί ως το μεσημέρι να δώσει υλικό.  Εκείνο που μου παραξενεύει είναι ότι χωρίς να κάνει την ωοληψια και να τα δει όπως μας είπαν ότι έκανε την πρώτη φορά μας είπαν να πάει να δώσει υλικό.  Πως ήξερε ότι θα ήταν καλά?   Τελος πάντων.  Πήγε και την την Τρίτη μετά από τόσο καιρό (σκέψου περίοδο 16/9) έκανα μεταφορά.  Αυτό που δεν μου άρεσε είναι ότι μέχρι τελευταία στιγμή κάνεις εμβρυολογος δεν μας ενημέρωσε για το πόσα τελικά  εμβρυα προχώρησαν ως την 5η μέρα που τα έβαλα (και φυσικά πρώτα έπρεπε να πληρώσουμε στο ταμείο).  Το μάθαμε λίγο πριν μας τα βάλουν και αυτό επειδή εμείς το ζητήσαμε.  Η δοτρια έκανε 6 προχώρησαν τα 4 αρχικά και στο τέλος έμειναν μόνο δύο μια καλή βλαστοκυστη και άλλο ένα στο στάδιο του μοριδιου. Κατάψυξη κανένα.  Απογοητευτηκα λίγο να σου πω την αλήθεια.  Το θεϊκό????  Την ημερα της μεταφοράς ήμουν εκεί από τις 7:30 του έτυχε γέννα μου τα έβαλε στις μια το μεσημέρι ( νεύρα κουρελια)  και το κλου ένα έμβρυο (το καλό)  κόλλησε μάλλον στο σωλήνα ή δεν το είχε τραβήξει καλή η εμβρυολογος (ουτε που μαθαμε) και πάνω που ήταν έτοιμος ο ιατρός να φύγει από το δωμάτιο έρχεται αυτή τρέχοντας και του λέει ότι έχει ένα έμβρυο ακόμα και μου έκανε πάλι μεταφορά.  Κουφαθηκα!!!!!  Τώρα τι έγινε ο Θεός και η ψυχή τους πάντως η όλη φάση δεν μας άρεσε καθόλου.  Δεν ξέρω σε τι κατάσταση ήταν το έμβρυο μετά την καθυστέρηση.    Δεν σου κρύβω ότι ανυσηχω.  Αλλιώς τα περίμενα.  Και 5000 ευρώ(που ένας θεός ξέρει με τι θυσίες τα είχα μαζεψει)  για μόνο δύο έμβρυο μου φαίνονται πολλά.  Ελπίζω να έχουν πάει όλα καλα και να είμαι εγώ ή υπερβολική.  Τι να πω?????   Ελπίζω όλες αυτές οι πατάτες που έγιναν να μην επηρεάσουν το αποτέλεσμα που με τόση λαχτάρα περιμένουμε.  

Να σε ρωτήσω για τη βιοψια τώρα?   Γράφει μέσα το χαρτί εκτός από αλοιωσεις (αν υπαρχουν)  αν υπάρχουν και μικρόβια η άλλες μολυνσεις?  Γιατί αν ναι και έχω κάτι από την βλακεια  τους που την έχασαν μπορεί η προσπάθεια να πάει στραφεί.  Δεν αντέχω άλλο περνάνε πολλά από το μυαλό μου και έχω πατήσει οικονομικά. Ανησυχω η αλήθεια είναι.  Θα δούμε.  Καλό βράδυ.  

................ 

 

Κορίτσια αυτό το μήνυμα έστειλα πριν λίγες μέρες στην astrogea μιας και έχουμε τον ίδιο ιατρό.  Και αυτό όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά γιατί μου είχαν χάσει την βιοψια της υστεροσκοπισης που είχα κάνει το καλοκαίρι και μέσα στην αγωνία μου φανταζε μεγάλο. Δεν έχω ούτε τη δύναμη ούτε τα χρήματα φίλες μου για να κάνω κάτι άλλο.  Θα σταματήσω εδώ.  Πολύ λυπάμαι...... 

Το μόνο που έμαθα για τη δοτρια από την εμβρυολογο όταν επιτέλους μας ενημέρωσε λίγο πριν την μεταφορά ήταν ότι ήταν 26 χρόνων.  Τόσο μικρή και μόνο τόσα ωαρια?  Και κακά από ότι φαίνεται.  Εγώ στα 47μου και έβγαζα 5. Τότε έλεγε ο ιατρός ότι δεν προχωρούν γιατί είναι γερασμενα.  Τώρα τι φταίει?  Baby1980 τον πήρα τηλ.  Δεν μπορούσε να μου μιλήσει γιατί είχε ιατρείο.    Μου έδωσαν όπως πάντα μια μαια για να μου πει να κόψω τα φάρμακα.  Μου είπε ότι κάποια στιγμή θα με πάρει?  Σήμερα,  αύριο δεν ήξερε και αυτή.  Να δούμε τώρα τι θα μου πει.  

 

Επεξεργάστηκαν by eutixoulis
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια ειναι πως πιστευω κι εγω πως είναι πολλά τα φαουλ. Κυρίως εκείνη την κρίσιμη ώρα της εμβρυομεταφορας. Τι θα πει "κόλλησε στον σωλήνα;;;" Και 5.000 ευρω και καμια αιματολογικη μεσα;... Και είχε γεννα και σε αφησε;! Δεν έχει συνεργάτες;! Εμένα συνεργατης του γιατρου έκανε την εμβρυομεταφορα γιατι ο ιδιος ηταν σε συνεδριο. Τι να πω;...

Πάντως κι εγώ έτσι ένιωθα πριν ένα χρόνο. Και τα οικονομικα μας τραγικα... Τελικα βρεθηκε μια ακρη και πηρα δανειο. Πάρε τον χρόνο σου να ηρεμήσεις, να ανακαμψεις και με καλύτερη ψυχολογια ίσως να θελήσεις να παρεις και μια άλλη γνώμη από άλλο κέντρο αργότερα. Αν δεν σε κουράζω γραψε μου σε ποιο κεντρο ήσουν.

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο τα χιλια δηλ.Δεν μας φτανει ο πονος μας δινουμε και ενα σκασμο λεφτα.Το κακο με το κεντρο ειναι οτι εχουν πολυ κοσμο και αυτο που και γω φοβαμαι ειναι απο την κουραση τους το ανθρωπινο λαθος.Ηρεμησε και αυριο θα τα δεις με αλλο ματι,θα πουμε πολλα.Παντως να ξερεις οτι ειναι εντιμο κεντρο και ο γιατρος θα σε βοηθησει και οικονομικα και σιγουρα θα τα δωσει ολα και η επομενη θα ειναι η τυχερη.Μην μου πεις οτι δεν θα υπαρξει επομενη φυσικα και θα βρεθει τροπος και θα ειναι η τελευταια και τυχερη.       

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , xristia είπε:

Εχεις δικιο τα χιλια δηλ.Δεν μας φτανει ο πονος μας δινουμε και ενα σκασμο λεφτα.Το κακο με το κεντρο ειναι οτι εχουν πολυ κοσμο και αυτο που και γω φοβαμαι ειναι απο την κουραση τους το ανθρωπινο λαθος.Ηρεμησε και αυριο θα τα δεις με αλλο ματι,θα πουμε πολλα.Παντως να ξερεις οτι ειναι εντιμο κεντρο και ο γιατρος θα σε βοηθησει και οικονομικα και σιγουρα θα τα δωσει ολα και η επομενη θα ειναι η τυχερη.Μην μου πεις οτι δεν θα υπαρξει επομενη φυσικα και θα βρεθει τροπος και θα ειναι η τελευταια και τυχερη.

Xristia δεν ξαναπάω σε αυτούς.  Είναι η τρίτη φορά που πάω σε αυτό το κεντρο.  Τις δύο προηγούμενες ήταν με άλλο ιατρό αλλά και εκεί τα ίδια.   

Επεξεργάστηκαν by eutixoulis
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα εσυ θα αποφασισεις.Μην σου περναει απο το μυαλο οτι τους υπερασπιζομαι η οτι δεν σε καταλαβαινω ,εχω δει και γω λαθη αλλα και στο προηγουμενο κεντρο μην φανταστεις μια απο τα ιδια και σε ενα αλλο που πηγα τον Μαιο εκει να δεις αντιμετωπιση και εκμεταλευση.Πιστευω οτι στα μεγαλα κεντρα κανουν οτι μπορουν αλλα ειναι τοσα που δεν ξερουν,δεν ειναι θεοι,και ας το παιζουν,και κανουν και λαθη που τα πληρωνουμε εμεις. 

Link to comment
Share on other sites

Ευτιχουλις μου,το πιστευεις οτι δεν ηθελα να μπω να διαβασω τα αποτελεσματα για να μη στεναχωρηθω αν ηταν αρνητικα!

Οπως σου εγραψα και εγω να πας και να του πεις να κανεις αλλη μια χωρις χρηματα!Ειμαι σιγουρη οτι θα δεχτει!

Θα κανέις και αλλη μια,εγω δεν θα σε αφησω ησυχη θα στο λεω συνεχεια!

Εχεις περασει τοσα πολλα ,θα συνεχισεις θες δε θες ,με το ζορι!!

Να κανεις και την εξεταση του νικα!

Αν δεν ειναι ενταξει το ενδομητριο 20 χρονων ωαρια να παρεις δεν γινεται εμφυτευση!

Και εγω πονηρευτηκα με το ενδομητριο οταν εκανα με τα δανεικα και μονη μου την εκανα στο σακκα πριν παω στο γιατρο μας!

Θα το ξεπερασεις και θα πας παρακατω!και αν δεν επρεπε να δωσω και εγω 5000 € θα σε βοηθουσα και εγω οσο μπορουσα πραγματικα για να μνν το βαλεις κατω!

Τωρα μην το αφησεις γιατι περναει ο καιρος!

Link to comment
Share on other sites

Astrogea μου ειδα τι σου συνεβη σήμερα. Πρόσεχε κοπέλα μου την υγεία σου. Μήπως πρεπει να κανεις καποιες συνεδριες με ειδικο για να μαθεις να διαχειρίζεσαι καλυτερα το άγχος σου; Αφου ζεις σε ενα τοσο στρεσογονο περιβαλλον καλο θα ηταν να κανεις ο,τι μπορεις ωστε να σε επηρεαζει το λιγοτερο δυνατον. Θα σε τρελανουν εκει μέσα!

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Με πνιγει η αδικια georgia γιατι δεν μιλαω ασχημα για κανεναν στη δουλεια και σημερα που ειχα παει να βοθησω σε αλλο σχολειο η μια ειπε στην αλλη και φιλη μου οτι της ειπα να μην της εχω εμπιστσυνη γιατι λεει ψεμματα!Δεν ξερω γιατι λεει ψεμματα,εγω σκεφτηκα οτι επειδη το παιδακι που υοθετησε ειναι αθιγγανος κατα βαθος δεν το θελει,αλλα αυτο ειναι απλα δικη μου σκεψη γιατι λεει οτι ειναι πολυ κουραστικος!

Ευτυχω μιλησαμε σημερα και μου το ειπε και με πιστεψε γιατι δεν της εχω πει κουβεντα για αλλον παρολο που εκεινη σαν πιο παλια που τους γνωριζει μιυ  λεει αρκετα!

Δεν το εχω σκεφτει να παω σε ψυχολογο γιατι δεν εχω χρηματα και γιατι δινουν φαρμακα τα οποια δεν προκειτε να παρω!

Ομως ειμαι υπερ ,αν γνωριζα καποιον καλο θα ηθελα καποια στιγμη να παω να μιλησουμε!

Αυτο που πρεπει να μαθω ειναι να πρωτα απ ολα να απανταω πιο επιθετικα και να μην υποχωρω τοσο ευκολα!

Η προυσταμενη μου μου ειπε να μιλαω και να με φοβουνται οχι απλως να δειχνω οτι δεν συφωνω μαζι τους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Astrogea μου οι ψυχολόγοι δε δίνουν φάρμακα. Εγώ θα σου πρότεινα να πας να μιλήσεις. Δεν ξέρω που μένεις αν Θελεις στείλε μου μην να σου συστήσω κάποια. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, eutixoulis είπε:

Xristia δεν ξαναπάω σε αυτούς.  Είναι η τρίτη φορά που πάω σε αυτό το κεντρο.  Τις δύο προηγούμενες ήταν με άλλο ιατρό αλλά και εκεί τα ίδια.   

 

Βρε κορίτσι ποσο κρίμα! Δεν εχω λόγια να σε παρηγορήσω. Το μόνο που θα σε συμβουλεύω ειναι να ζητήσεις ραντεβού με τον γιατρο για να κανει αξιολόγηση της κατάστασης και του αποτελέσματος. Εκεί λοιπόν θα εχεις την δυνατοτητα να εκθέσεις ολα αυτα που σκέφτεσαι, να δεις τι εχει να σου πει και στην τελική ο ίδιος πως το βλέπει απο μια 25αρα να μένεις με δυο ωάρια. Που και αυτο ειναι αναπόφευκτο να συμβεί σε κάποιες περιπτώσεις, αλλα ποσο δίκαιο ειναι αυτο τελικα για εσένα?

Link to comment
Share on other sites

Astrogea απ' οσο γνωριζω απο την κουμπαρα μου υπαρχουν και ψυχολογοι σε προγραμματα των Δήμων και φυσικα στον ΕΟΠΠΥ, αλλα μηπως είναι μονο πρωινες ώρες που δουλευεις;... Αυτο δεν ξερω.... Οι ψυχολογοι όντως δεν δίνουν φαρμακα. Τωρα που ετοιμαζεσαι για παιδι δεν κανει να παρεις.

Eutuxoulis να ξέρεις πως εισαι συνεχως στο μυαλο μου... Όπως φανταζομαι και στο μυαλο και των υπολοιπων κοριτσιων. Θα έρθει και το δεκα το καλο! Που θα παει! Πάρε τον χρόνο σου και ξεκουρασου ψυχικα και σωματικα.

Καλή σας νύχτα κορίτσια....

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια υπομονη, θα τα καταφερουμε... Στην τελικη ολα για καποιον λογο γινονται.  Βεβαια θα μου πεις γιατι να παιδευομαι? κι εγω τι να πω... μεχρι στιγμης παιδευτηκα για να διοριστω, ταλαιπωρηθηκα με ενα προβλημα μυοσκελετικο, ταλαιπωρηθηκα για να παντρευτω, για να εχω μια σχετικα καλη υγεια το προσπαθω ακομα... και τωρα αυτο. Αλλα θελω να σκεφτομαι οτι παρα τις αντιξοες συνθηκες ειμαι νικητρια.

Link to comment
Share on other sites

Eutixoulis ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!!

Πίστευα πραγματικά ότι θα τα κατάφερνες!!

Οτι και να πούμε τα λόγια είναι λίγα!!!

Μην το βάζεις κάτω!!!

Να ζητήσεις εξηγήσεις αλλά και άλλου είδους αντιμετώπιση γιατί

με τόσα λεφτά που έδωσες δεν μπορεί να σου δίνει μόνο 4 ωάρια!!!

Στο λέω γιατί αν θυμάσαι έχω κάνει 3 προσπάθειες με δανεικά , από 2 δότριες,

και δεν έδωσα  τόσα λεφτά. Την 1η φορά έδωσα 3500 και πήρα 6 ωάρια -4 βλαστοκύστες

και τη 2η έδωσα 4100 με τα φάρμακα και πήρα 10 ωάρια -4 βλαστοκύστες+1 μορίδιο.

Βέβαια δεν πέτυχα , στην 1η μόνο πήρα θετική χοριακη που υποχώρησε και μετα την τελευταία

αποτυχία έκανα την εξέταση του Νίκα και βρήκα ότι το ενδομήτριο ήταν κρανίου τόπος.

ΕΠίσης ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να κάνεις την εξέταση του Νίκα.

Μπορεί όλα αυτά να σου φαίνονται βουνό αλλά μετά τόσους κόπους πιστεύω ότι σου αξίζει αλλά

και σε όλες μας να αποκτήσουμε ένα παιδάκι!!!

Καλή δύναμη!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marathn37 είπε:

Eutixoulis ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!!

Πίστευα πραγματικά ότι θα τα κατάφερνες!!

Οτι και να πούμε τα λόγια είναι λίγα!!!

Μην το βάζεις κάτω!!!

Να ζητήσεις εξηγήσεις αλλά και άλλου είδους αντιμετώπιση γιατί

με τόσα λεφτά που έδωσες δεν μπορεί να σου δίνει μόνο 4 ωάρια!!!

Στο λέω γιατί αν θυμάσαι έχω κάνει 3 προσπάθειες με δανεικά , από 2 δότριες,

και δεν έδωσα  τόσα λεφτά. Την 1η φορά έδωσα 3500 και πήρα 6 ωάρια -4 βλαστοκύστες

και τη 2η έδωσα 4100 με τα φάρμακα και πήρα 10 ωάρια -4 βλαστοκύστες+1 μορίδιο.

Βέβαια δεν πέτυχα , στην 1η μόνο πήρα θετική χοριακη που υποχώρησε και μετα την τελευταία

αποτυχία έκανα την εξέταση του Νίκα και βρήκα ότι το ενδομήτριο ήταν κρανίου τόπος.

ΕΠίσης ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να κάνεις την εξέταση του Νίκα.

Μπορεί όλα αυτά να σου φαίνονται βουνό αλλά μετά τόσους κόπους πιστεύω ότι σου αξίζει αλλά

και σε όλες μας να αποκτήσουμε ένα παιδάκι!!!

Καλή δύναμη!!!

 

 

Δεν υπήρχαν 4ωαρια. Τελικά έμεινε μονο μια βλαστοκυστη και ένα μοριδιο σχετικά καλό μας είπαν.   Τίποτε άλλο.  Αυτά μου έβαλε και αυτά πλήρωσα 5000€. Και φυσικά έμαθα για τον αριθμό και την ύπαρξη τους μόνο αφού πλήρωσα.  Μέχρι τότε δεν με είχε ενημέρωση ο ιατρός(που θα έπρεπε)   και όταν ρωτούσα  στο κέντρο μου ελεγαν οτι δεν ήξεραν και να ρωτήσω τον ιατρό.  Όταν λοιπόν (και αφού φυσικά είχα πληρώσει) μου έφεραν να υπογράψω ένα χαρτί (30' πριν την μεταφορά) που έλεγε τον αριθμό τους και ότι έχω πλήρως ενημερωθεί από τον ιατρό τους είπα ότι δεν το υπογράφω αν δεν με ενημερώσει κάποιος.  Εκεί είδα για πρώτη φορά πόσα ήταν και έπαθα σοκ.  Όταν ρώτησα δε τη νοσοκόμα που μου το έφερε για υπογραφή αν έχω μόνο αυτά αυτή που είπε ότι δεν ξέρει τίποτα.  Της είπα να φωνάζει μια εμβρυολογο η οποία δεν ήρθε και αναγκάστηκα να βγω από το δωμάτιο που περίμενα ώρες για μεταφορά και να πάω στη γραμματεία και να απαιτησω  να με ενημερώσει κάποιος.  Αυτά τα ωραία. 

Επισης κορίτσια προσοχή (ένα ένα τα θυμάμαι τώρα που ηρεμω)  όταν πήγε ο άντρας μου να δώσει σπέρμα πήραν το δείγμα χωρίς να κολλήσουν ταμπελακι με το όνομα πάνω.  Το είδε και ζήτησε από τη νοσοκόμα να του φέρει ταμπελακι για να της γράψει το όνομα.  Της το έγραψε και πάλι πάει να φύγει χωρίς να το κολλήσει.  Τα παίρνει τότε και αυτός και της λέει γιατί δεν το κολλατε μπροστά μου,  κάτι που έκανε αυτή μετά.  Ξέρετε την απάντηση της: μην ανησυχείτε δεν έχουμε άλλον τώρα (και είπε και λάθος και το όνομα μου) .  Να τους πείτε να προσέχουν και να απαιτούν να είναι τα στοιχεία τους γραμμένα μπροστά τους.  Εγώ πια δεν εμπιστεύομαι ΚΑΝΈΝΑΝ.  

Marathon 37τι εννοείς ότι το ενδομητριο σου είναι κρανίου τόπος?  Τι έχεις? Δεν φτιάχνει?  Που έκανες την εξέταση?  

Επεξεργάστηκαν by eutixoulis
Link to comment
Share on other sites

Eytixoulis εγω θα το παρω πολυ σοβαρα υποψιν μου και καλα εκανες και μας τα ειπες γιατι παρολο που εχω ακουσει καξ απο αλλες κοπελες για τετοια λαθη δεν τα πηρα πολυ σοβαρα γιατι δεν μου ετυχε κατι ανυσηχητικο εμενα!

Δεν χρειαζεται παντα να παθεις για να μαθεις!

Εγω πηγα πρωι-πρωι και αργησε μια ωρα γιατι ειχε μαιευτηριο αλλα μου φανηκε ανεμενομενο αφου αναλαμβανει και εγκυμοσυνες!

Μου εδωσε καφε cyclacur για να αδιαθετησω και θα κανω την εξεταση του νικα παλι για να τσεκαρουμε αν εφυγε η λοιμωξη!

Να την κανεις και εσυ!

15 ώρες πρίν, Κάντι είπε:

 

Βρε κορίτσι ποσο κρίμα! Δεν εχω λόγια να σε παρηγορήσω. Το μόνο που θα σε συμβουλεύω ειναι να ζητήσεις ραντεβού με τον γιατρο για να κανει αξιολόγηση της κατάστασης και του αποτελέσματος. Εκεί λοιπόν θα εχεις την δυνατοτητα να εκθέσεις ολα αυτα που σκέφτεσαι, να δεις τι εχει να σου πει και στην τελική ο ίδιος πως το βλέπει απο μια 25αρα να μένεις με δυο ωάρια. Που και αυτο ειναι αναπόφευκτο να συμβεί σε κάποιες περιπτώσεις, αλλα ποσο δίκαιο ειναι αυτο τελικα για εσένα?

Καντι εσυ τι κανεις δε μας ειπες?

Σε σκεφτομουν γιατι δεν ξεραμε τι εγινε και δεν πετυχε?

Σε τι οφειλετε β αρνητικη χοριακη?πβς το δικαιολογησε ο γιατρος μας?

Αν θελεις βεβαια μας λες!

Και ανυσηχω επειδη εζεις κανει την εξεταση του νικα! 

15 ώρες πρίν, Georgia72 είπε:

Astrogea απ' οσο γνωριζω απο την κουμπαρα μου υπαρχουν και ψυχολογοι σε προγραμματα των Δήμων και φυσικα στον ΕΟΠΠΥ, αλλα μηπως είναι μονο πρωινες ώρες που δουλευεις;... Αυτο δεν ξερω.... Οι ψυχολογοι όντως δεν δίνουν φαρμακα. Τωρα που ετοιμαζεσαι για παιδι δεν κανει να παρεις.

Eutuxoulis να ξέρεις πως εισαι συνεχως στο μυαλο μου... Όπως φανταζομαι και στο μυαλο και των υπολοιπων κοριτσιων. Θα έρθει και το δεκα το καλο! Που θα παει! Πάρε τον χρόνο σου και ξεκουρασου ψυχικα και σωματικα.

Καλή σας νύχτα κορίτσια....

Georgia σου εστειλα π.μ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , astrogea είπε:

Eytixoulis εγω θα το παρω πολυ σοβαρα υποψιν μου και καλα εκανες και μας τα ειπες γιατι παρολο οου εχω ακουσει ασχημα για το κεντρο δεν τα πηρα πολυ σοβαρα γιατι δεν μου ετυχε κατι ανυσηχητικο.

Δεν χρειαζεται παντα να παθεις για να μαθεις!

Εγω πηγα πρωι-πρωι και αργησε μια ωρα γιατι ειχε μαιευτηριο αλλα μου φανηκε ανεμενωμενο αφου αναλαμβανει και εγκυμοσυνες!

Να προσέχεις   astrogea γιατί έχεις και εσύ ταλαιπωρηθει πολύ.  Σου εύχομαι από καρδιάς κάθε επιτυχία.  

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ κοριτσι μoυ και για αυτο επειδη σε καταλαβαινω μην τα παρατας,σε παρακαλω πολυ!

Αλλιως πανε ολα χαμενα!

Μπορεις να πας και σε ενα δημοσιο νοσοκομειο οπως η thia!

Georgia ξεχασα να σου πω πτι απο εχτες (και μεχρι τα χριστουγεννα σιγουρα )πηγα σε εναν αλλο παιδικο που xρειαζονται βοηθεια λογω χειρουργειου μιας δασκαλας και περναω φανταστικα!

Μου ειπαν οτι θελουν να με κρατησουν και χαρηκαν ακομη και τα αυτια μου!

Επισης με πηρε η μια κοπελα απο την ταξη μου και μου ειπε και εκεινη και τα πακδια με ζητανε!

Χαρηκα αφανταστα σα μικρο παιδι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.

Τώρα καταφερα να ξεκουραστω και μπηκα να δω τα νεα σας και φυσικα να δω πως είναι το κοριτσι μας. Η eutuxoulis. Κορίτσι μου σου έχω πει τη γνωμη μου απο χθες και εδω και σε πμ.

Astrogea μου χαίρομαι πολύ που το νεο σου περιβαλλον ειναι καλο και μακαρι να μπορεσεις να μεινεις! Θα ηρεμήσεις!

Psipsinela, παρατηρω πως ανήκεις κι εσυ στο κλαμπ των πολυβασανισμενων! Σου εύχομαι μόνο χαρές απο εδώ και πέρα κορίτσι μου!

Εγώ κορίτσια ημουν απο το πρωι στο νοσοκομειο για να δώσω τελικα απλως τα στοιχεια μου για να παρω άδεια, να πάρω καποια φάρμακα και να θεωρήσω κάποιες εξετασεις που έχει ζητήσει ο γιατρος να κάνω. Διαπίστωσα για ακόμη μια φορά πως η γραφειοκρατία είναι απίστευτη!!! Με έτρεχαν για μια-μια σφραγιδα απο το φαρμακειο στη γραμματεια γυναικολογικου ούτε και ξέρω ποσες φορες.

Μετα, στον έλεγχο εγινε ό,τι φανταζομουν πως θα γινει. Δεν μου διακαιολογησαν καμια εντολη για να υποβαλω τις δαπανες και να παρω έστω καποιο μικροποσο πισω. Έπρεπε να τις κανω όλες λεει στο νοσοκομειο. Πως να τις έκανα αφού ο γιατρός δεν με άφηνε να μετακινηθω και μάλιστα τις ήθελε σε συγκεκριμένους χρόνους ενω του νοσκομειου τα αποτελεσματα σχεδόν ποτε δεν είναι στην ώρα τους;;;

Τουλάχιστον μπόρεσα να παρω τα φαρμακα και την άδεια αν και απο τη διαδικασια καταλαβα πως θα μπορουσα να μην ειμαι και παρουσα για να την παρω. Μονο τα στοιχεια μου ηθελαν που αυτα με ενα τηλεφωνο στον γιατρο δινονταν. Αλλα ο γιατρος ήθελε πάλι να μην μετακινηθω και όλα τα παραπανω να τα κάνει ο άντρας μου. Έχει τρέξει τόσο καημένος απο τη φάση της εξωσωματικης μέχρι και τώρα και έχει λείψει από τη δουλεια τους τοσες φορες που στο τελος φοβαται μην τον διωξουν! Έτσι αφου τωρα πια με αφηνει ο γιατρος να περπαταω 30'-40' την ημερα, πολυ χαλαρα όμως, αποφασισα να παω μονη μου στο νοσοκκομειο. Πηρα 2 συγκοινωνιες για να παω. Έπειτα έπρεπε να παω και στο ΠΑΣΤΕΡ να πληρώσω το avidity test που τους ειχα πει τηλεφωνικως να προχωρήσουν και μετα να γυρισω παλι με 2 συγκοινωνιες. Απο τις 09.00 το πρωι γυρισα σπιτι στις 14.00 περίπου. Περπάτησα για μια εβδομάδα!

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...