Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ! ΣΗΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ...ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΛΑΙΩ ΑΠΟ ΤΗ ΧΑΡΑ ΜΟΥ. ΩΣΤΟΣΟ ΤΟ ΔΕΞΙ ΜΟΥ ΣΤΗΘΟΣ ΠΟΝΑΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ (Η ΘΗΛΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ). ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΣΧΙΣΤΕΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΒΑΖΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!! ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΚΟΥΜΠΑΩ ΠΟΝΑΩ.ΕΒΑΛΑ ΠΑΝΩ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΛΑΝΟΛΙΝΗ. ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΑΠΟΤΕΣΜΑΤΙΚΟ ΥΠΑΡΧΕΙ?ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΑΘΩ ΜΑΣΤΙΤΙΔΑ. ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ.ΠΑΛΕΥΩ ΜΕ ΚΑΘΕ ΜΕΣΟ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΚΟΨΩ. Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΗΘΕΛΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΠΑΘΑ ΜΑΣΤΙΤΙΔΑ ΝΑ ΔΙΑΚΟΨΩ ΘΗΛΑΣΜΟ.ΕΓΩ ΕΠΕΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.ΒΟΗΘΕΙΑ!!!ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΠΑΘΕ ΚΟΛΙΚΟΥΣ.ΑΥΤΟ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΟ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΜΑΣΤΙΤΙΔΕΣ ΔΕΝ ΕΔΙΝΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΑΛΑ ΑΛΛΑ ΩΣ ΕΠΙ ΤΟ ΠΛΕΙΣΤΟΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ?ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΝΥΠΟΜΟΝΗΣΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ....ΚΑΤΕΡΙΝΑ Τ

 

Κατερινά καλησπέρα. Πέρασα κι εγώ μεγάλο λούκι με τις θηλές στην αρχή του θηλασμού. Ευτυχώς τώρα είμαι πολύ καλά. Αυτό που έκανα εγώ μετά από κάθε θηλασμό είναι κομπρέσες (έβαζα τους δίσκους ντεμακιγιαζ) με αλατόνερο για 10 δευτερόλεπτα, μετά κομπρέσες με χαμομήλι για 5-10 λεπτά και τέλος έβαζα την κρέμα purelan 100. Είχα στο κομοδίνο μου 2 ποτηράκια με αλατόνερο και χαμομήλι κι έτσι μέσα σε 6 μέρες και σε συνδυασμό με σωστό πιάσιμο της θηλής από τη μικρή μου κατάφερα να ξεπεράσω το πρόβλημα.

eNortjKzUjI0NDI1N1GyBlwwFW8C0Q,,31.png

Ο μεγάλος αντρούλης μου γεννήθηκε 12-6-2006.

Ο μικρός αντρούλης μου γεννήθηκε 19-3-2008.

Η μπουρμπουληθρα μου γεννηθηκε 10-11-2009.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κατερίνα ελπίζω να διάβασες τα λινκ που σου έβαλα…. Αν σε πονάει και το στήθος μέσα εκτός από τη θηλή και δεν έχεις πυρετό ούτε κοκκινίλα μπορεί να είναι καντιντίαση. Πρόσεξε λίγο τα συμπτώματα και μας λες. Για τις θηλές μια πολύ καλή κρέμα είναι η Lansinoh βάζεις λίγο γάλα στις θηλές αφήνεις να στεγνώσει και μετά βάζεις τη κρέμα. Επίσης προσπάθησε να αφήνεις το στήθος να αερίζεται όσο γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΡΧΟΜΑΙ ΣΑΝ ΤΟ ΚΛΕΦΤΗ ΣΤΕΛΝΩ ΜΗΝΥΜΑ ΚΑΙ ΦΕΥΓΩ. ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΤΡΕΧΩ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΤΗ!

ΟΤΑΝ ΠΙΕΖΩ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΠΟΝΑΩ.ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΝΑΕΙ Η ΘΗΛΗ ΚΑΙ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗ ΘΗΛΗ. ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΣΠΑΡΑΖΩ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΚΟΠΕΙ Η ΘΗΛΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΜΩΡΟ.ΤΙ ΕΧΩ?ΚΑΝΤΙΝΤΙΑΣΗ?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αντιμετώπισα το σκίσιμο στις θηλές με αερισμό...Με κάτι φοβερές θήκες, που τις φορούσα μέσα από το σουτιέν, αυτές

http://www.ebuy-shops.gr/product_info.php?cPath=334_336&products_id=3620

 

Πίστεψε κάνουν πολύ δουλειά, γιατί όλη μέρα οι θηλές αερίζονται και δεν ακουμπάει τίποτα...Παιδευόμουν με κρέμες ένα σωρό, για πόσες μέρες και μου το πρότεινε ένας παιδίατρος με πιστοποίηση θηλασμού και σε 2 μέρες, ήμουν περδίκι!Και να φανταστείς, δεν μπορούσα ούτε νερό να ακουμπήσει πάνω τους από τον πόνο!Προϋπόθεση είναι το σουτιέν να είναι μεγάλο, για να μη σου πιέζει το στήθος και πονάς!

 

Δε θα σχολιάσω το γιατρό σου..Ένα θα σου πω...θήλαζα αποκλειστικά, μαγείρευα, αλλά μη φανταστείς και ότι έκανα τρελλές καθαριότητες και δεν είχα ΚΑΝΕΝΑΝ, εκτός συζύγου, και μια χαρά τα κατάφερα...Μην ακούς κανέναν!

 

Όταν βάζεις το μωρό να θηλάσει, αν ο πόνος συνεχίζεται για πάνω από 1 λεπτό, πάει να πει δεν πιάνει καλά (μου το είχε πει ο σύμβουλος θηλασμού)-αλλά εσύ θήλαζες 35 μέρες και ξέρεις πώς είναι να πιάνει...Εμένα τρέχαν αίμα και όταν την έβαζα στο στήθος, έκλαιγα, τσίριζα και δάγκωνα τον άντρα μου-το δεχόταν αβίαστα, ήταν δίπλα μου και με στήριζε απόλυτα και αυτό με βοήθησε πιο πολύ από όλα..Δεν την έβγαζα και μετά από λίγο περνούσε ο πόνος-δύναμη χρειάζεται (που εσύ έχεις μπόλικη!) και θα τα καταφέρεις μια χαρά!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΤΡΕΧΩ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΤΗ!

 

Φιλική συμβουλή, όσο προσπαθείς και παλεύεις να επαναφέρεις τον αποκλειστικό θηλασμό, κόψε τις επισκέψεις, πολύ ευγενικά, συγκεντρώσου στο στόχο σου και μη δίνεις σημασία στα σχόλια που ίσως ακούσεις...Το κάνεις για το μωρό σου!Μετά, θα έρθουν όλοι, τώρα σημασία έχει να καταφέρεις αυτό που θέλεις...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα! Το όνομά μου είναι Δήμητρα και απέκτησα ένα υγιέστατο κοριτσάκι στις 10/01, 3000Kgr με φυσιολογικό τοκετό. Ξεκίνησα θηλασμό από την πρώτη ημέρα, και τις πρώτες 5 ημέρες έδινα και συμπλήρωμα, από τότε μόνο μητρικό. Τις τελευταίες 2 ημέρες όμως παρατήρησα ότι το μωρό θέλει συνέχεια να θηλάσει, μετά από λίγο πιάνει, αφήνει και τραβάει συνέχεια τη θηλή σαν να ψάχνει για γάλα αλλά να μη βρίσκει άλλο. Όταν πιέζω το στήθος με το χέρι βγαίνει γάλα, αλλά και όταν θηλάζω από το ένα από το άλλο βγαίνει γάλα. Επίσης το στήθος μου έγινε πολύ μαλακό, μόνο το βράδυ γίνεται λίγο πιο σκληρό αλλά όχι όπως γίνονταν τις προηγούμενες ημέρες. Το βράδυ ξυπνάει περίπου ανά δίωρο όπως και πριν αλλά την ημέρα δεν κλείνουμε ούτε ώρα χωρίς φαγητό. Δεν έχω δώσει ακόμη ξένο αλλά φοβάμαι ότι δεν φτάνει το γάλα και ότι δεν πρόκειται να το αποφύγω. Μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος??

Link to comment
Share on other sites

Δήμητρα, μην πτοείσαι,

έτσι κάνουν τα μωρά, είναι φυσιολογικό. Αφού το βλέπεις το γάλα να τρέχει τι άλλη απόδειξη θες; Μήπως συμβαίνει το αντίθετο κι έχεις πολύ γάλα στην αρχή και πνίγεται;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχήν ευχαριστώ για την ανταπόκριση mamacita! Όντως στην αρχή τρώει πολύ λαίμαργα και μετά μου φαίνεται ότι περισσότερο παίζει και χαζεύει με το στήθος. Πνίγεται τελευταία συχνά όταν την έχω σηκωμένη για να ρευτεί, όταν δεν θηλάζει! Απλώς ανησύχησα με την αλλαγή συμπεριφοράς της κατά το θηλασμό και τη διαφορά στο στήθος που είναι πιο μαλακό. Ξεκίνησα να μετράω τις λερωμένες πάνες της, 4 στο σύνολο, άρα σύμφωνα και με τα λεγόμενα στο forum πρέπει να τρώει καλά...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα! Το όνομά μου είναι Δήμητρα και απέκτησα ένα υγιέστατο κοριτσάκι στις 10/01, 3000Kgr με φυσιολογικό τοκετό. Ξεκίνησα θηλασμό από την πρώτη ημέρα, και τις πρώτες 5 ημέρες έδινα και συμπλήρωμα, από τότε μόνο μητρικό. Τις τελευταίες 2 ημέρες όμως παρατήρησα ότι το μωρό θέλει συνέχεια να θηλάσει, μετά από λίγο πιάνει, αφήνει και τραβάει συνέχεια τη θηλή σαν να ψάχνει για γάλα αλλά να μη βρίσκει άλλο. Όταν πιέζω το στήθος με το χέρι βγαίνει γάλα, αλλά και όταν θηλάζω από το ένα από το άλλο βγαίνει γάλα. Επίσης το στήθος μου έγινε πολύ μαλακό, μόνο το βράδυ γίνεται λίγο πιο σκληρό αλλά όχι όπως γίνονταν τις προηγούμενες ημέρες. Το βράδυ ξυπνάει περίπου ανά δίωρο όπως και πριν αλλά την ημέρα δεν κλείνουμε ούτε ώρα χωρίς φαγητό. Δεν έχω δώσει ακόμη ξένο αλλά φοβάμαι ότι δεν φτάνει το γάλα και ότι δεν πρόκειται να το αποφύγω. Μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος??

 

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ!ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΣΟΥ!ΚΙ ΕΓΩ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ. ΓΑΛΑ ΕΧΕΙΣ ΜΠΟΛΙΚΟ. ΔΩΣΕ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΟΥΣΙΑ ΣΟΥ-ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΟΜΟΡΦΟ,ΥΓΙΕΣ ΚΑΙ ΘΕΛΗΜΑΤΙΚΟ ΣΑΝ ΤΗ ΜΑΜΑ ΤΟΥ!ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΔΩΣΕΙΣ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ.ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΠΟΣΟ ΤΥΧΕΡΗ ΕΙΣΑΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΓΑΛΑ. ΕΓΩ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΟ ΓΑΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ (40ΗΜΕΡΩΝ ΑΓΟΡΑΚΙ) ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΑΚΟΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΣΟ ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ. ΕΠΙΣΚΕΦΘΗΚΑ ΚΑΙ ΜΑΣΤΟΛΟΓΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕ ΠΕΡΙΤΡΑΝΑ.ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ... ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ. ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΛΕΩ ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΤΟ. Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΘΑΥΜΑΣΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ, ΔΩΡΟ ΘΕΟΥ ΠΟΥ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΗΦΘΕΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ Η ΜΑΜΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΕΙ ΚΑΙ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ..ΚΑΤΕΡΙΝΑ Τ

Link to comment
Share on other sites

Δήμητρα, ήθελα να γράψω κι άλλα, αλλά δεν προλαβαίνω!! Το στήθος, όταν το μωρό θηλάζει πολύ συχνά, δε σκληραίνει, παραμένει μαλακό, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχεις γάλα. Όσον αφορά τις πάνες πρέπει να είναι 6-7 βρεγμένες με τσίσα και 2 λερωμένες με κακά το 24ωρο για να ξέρεις ότι τρώει καλά. Δηλαδή, να παρακολουθείς ότι έχει ουρήσει 6-7 φορές το 24ωρο, όχι να γεμίσει τις πάνες. Αυτό σημαίνει ότι για να το παρακολουθήσεις, πρέπει να την αλλάζεις πολύ συχνά και να βλέπεις αν έχει έστω λίγα τσίσα η πάνα μέσα. Κι επειδή η πάνα είναι πολύ απρροφητική και τα τσίσα λίγα, μπορείς να βάλεις ένα κομματάκι χαρτί μέσα στο παμπερς κι αν μετά μια ώρα την αλλάξεις και το δεις βρεγμένο, πάει να πει κατούρησε! Πάντως, δε νομίζω να χρειάζεται να μπεις σ' αυτή τη διαδικσία. Κι εγώ μια φορά το παρακολούθησα ένα 24ωρο για να μου φύγει η υποψία και να ηρεμήσω!!

Φιλιά πολλά!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ mamacita και Κατερίνα Τ! Τελικά μάλλον αγχώθηκα άδικα γιατί από πάνες δεν προλαβαίνουμε...Για κάποιο λόγο είχε ανησυχία τις τελευταίες ημέρες αλλά να μη τη ματιάσω από σήμερα το απόγευμα έχει επανέλθει στις παλιές καλές συνήθειες, φτου-φτου!!!

Κατερίνα ψάξτο λίγο ακόμη, στο forum υπάρχουν ανάλογες περιπτώσεις και στις οποίες κατάφεραν τη συνέχιση του θηλασμού, η Αγλαΐα (να είναι καλά!) σε κάποια από τα post της αναφέρεται σε αυτό και μπορεί να σε βοηθήσει!!

Πάντως πριν θηλάσω νόμιζα ότι γνώριζα κάποια πράγματα περί θηλασμού, τελικά μαύρη ήταν η νύχτα στα βουνά!!! Το forum είναι καταπληκτικό με απαντήσεις σε πολλά, διαβάζοντάς τα αποκομίζεις πολλές γνώσεις και δεν πέφτεις έρμαιος των κάθε άσχετων ή "καλοθελητών"...!!!

Πραγματικά ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους όσους συμμετέχουν σε αυτό!

Πιστεύω ότι ο αποκλειστικός θηλασμός δεν είναι τόσο διαδομένος στην Ελλάδα γιατί υπάρχει άγνοια και το χειρότερο είναι ότι νομίζουμε ότι δεν έχουμε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ mamacita και Κατερίνα Τ! Τελικά μάλλον αγχώθηκα άδικα γιατί από πάνες δεν προλαβαίνουμε...Για κάποιο λόγο είχε ανησυχία τις τελευταίες ημέρες αλλά να μη τη ματιάσω από σήμερα το απόγευμα έχει επανέλθει στις παλιές καλές συνήθειες, φτου-φτου!!!

Κατερίνα ψάξτο λίγο ακόμη, στο forum υπάρχουν ανάλογες περιπτώσεις και στις οποίες κατάφεραν τη συνέχιση του θηλασμού, η Αγλαΐα (να είναι καλά!) σε κάποια από τα post της αναφέρεται σε αυτό και μπορεί να σε βοηθήσει!!

Πάντως πριν θηλάσω νόμιζα ότι γνώριζα κάποια πράγματα περί θηλασμού, τελικά μαύρη ήταν η νύχτα στα βουνά!!! Το forum είναι καταπληκτικό με απαντήσεις σε πολλά, διαβάζοντάς τα αποκομίζεις πολλές γνώσεις και δεν πέφτεις έρμαιος των κάθε άσχετων ή "καλοθελητών"...!!!

Πραγματικά ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους όσους συμμετέχουν σε αυτό!

Πιστεύω ότι ο αποκλειστικός θηλασμός δεν είναι τόσο διαδομένος στην Ελλάδα γιατί υπάρχει άγνοια και το χειρότερο είναι ότι νομίζουμε ότι δεν έχουμε!!!!!

αγαπητη φιλη να σου ζησει. και εγω γεννησα στις 15/01 το δευτερο παιδακι μου. θηλαζω αποκλειστικα,και σημερα που πηγαμε στο γιατρο εχει παρει μισο κιλο. εσεις στο γιατρο πηγατε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσει και σενα bil! Πήγαμε στις 29/01 και είχε πάρει 700gr, πολύ καλά δηλαδή. Μετά άρχισε αυτά που περιέγραψα πιο πάνω και με έβαλε σε σκέψεις, αλλά τώρα έχω ησυχάσει...μετράω πάνες!!!

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ...Σε ό,τι μπορώ να βοηθήσω, θα χαρώ...

ΓΕΙΑ ΣΟΥ BABYSTAR! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΟΥ! ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ ΓΑΛΑ!ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ (ΚΑΤΑΧΑΡΗΚΑ ΕΓΩ!!!) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΤΙΠΟΤΑ. 50ML KAI AN... ΔΙΝΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΙΝΑΕΙ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΑΛΑ...ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ ΓΕΥΜΑ! ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ???

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έκανα εγώ μετά από κάθε θηλασμό είναι κομπρέσες (έβαζα τους δίσκους ντεμακιγιαζ) με αλατόνερο για 10 δευτερόλεπτα, μετά κομπρέσες με χαμομήλι για 5-10 λεπτά και τέλος έβαζα την κρέμα purelan 100.

Πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ τον πόνο που ένιωθες με το αλατόνερο! Δεν έχω ακούσει κάτι πιο βάρβαρο απ' αυτό: αλάτι σε πληγή;!!!

Επειδή πέρασα κι εγώ απ' το λούκι των πληγωμένων θηλών, λίγο γάλα μετά τον θηλασμό ή κρεμούλα, στέγνωμα μόνες τους στον αέρα (ή με το πιστολάκι των μαλλιών στο χαμηλότερο, αν βιαζόμουν) και απαλά βαμβακερά ρούχα (και πίστη ότι σύντομα θα περάσει ο πόνος ;))

Link to comment
Share on other sites

Kalispera kai apo emena!

 

Tha ithela na rotiso to exis. Pos boro na eimai sigouri oti to diko mou gala ftanei sto moro kai oti den ypositizetai? Episis opote exo kanei thylastro, synithos vgazo 20-25ml apo to kathe stythos, ektos apo mia mera pou evgala 70ml... auto einai deigma oti den exo arketo gala? Na anafero oti to moraki mas einai 2 evdomadon kai apo tote pou eimaste spiti den exei faei pote xeno gala. Sas parakalo diafotiste me giati exo ena monimo agxos ean to moraki troei arketa.

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα Τ, δεν είμαι ειδική, απλά αυτό που ξέρω (από όσα έχω διαβάσει αλλά και από την εμπειρία μου) είναι ότι δεν έχει σημασία πόσο γάλα βγάζεις με το θήλαστρο. Ακόμα και το καλύτερο θήλαστρο δεν μπορεί να βγάλει όσο βγάζει το μωρό...Με τον πόνο πώς πας?Γιατί δεν τη βάζεις στο στήθος?Συνέχεια, να προκαλέσεις ξανά παραγωγή γάλακτος...Μην της δίνεις ξένο, να θηλάζει από το στήθος σου. Νομίζω υπάρχει και ανάλογο θέμα για τον επαναγαλακτισμό...Μην αγχώνεσαι για το ότι πεινάει. Δοκίμασε να τη θηλάζεις-προφανώς θα χρειαστεί συνέχεια για κάποιες μέρες...Δυστυχώς, έχω την εντύπωση ότι όσο και να βγάζεις με το θήλαστρο, το γάλα σιγά σιγά κόβεται με την άντληση.

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Bijoux, να σου ζήσει το μωράκι!!!

 

auto einai deigma oti den exo arketo gala?

 

ΟΧΙ!Μη συγκρίνεις το θήλαστρο με το θηλασμό του μωρού σου, τα αναφέρω και για την Κατερίνα παραπανω...

 

Πόσες πάνες γεμίζει τη μέρα?Με κακάκια (αυτά τα μουσταρδί)? Αυτό είναι το κριτήριο και φυσικά το πόσο βάρος παίρνει. Μη δώσεις ξένο και συνέχισε κανονικά με το θηλασμό. Καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σου, αλλά μην πέσεις στην παγίδα και βγάζεις συνέχεια με το θήλαστρο για να ελέγχεις και τελικά μειώσεις εσύ την παραγωγή σου. Ακόμα είναι πολύ νωρίς, δεν έχει εδραιωθεί καν η γαλουχία. Συνέχισε χωρίς άγχος, χωρίς να βλέπεις το ρολόι, ακολούθα το μωρό σου και τους ρυθμούς του και όλα θα πάνε καλά!!!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, προσωπικά λέω τις εμπειρίες μου και από αυτά που διάβασα...Καταλαβαίνω τους προβληματισμούς σας και για αυτό στέλνω εδώ τις απαντήσεις μου, γιατί ο θηλασμός είναι κάτι μαγικό που αξίζει να το ζήσει και η μαμά και το μωρό και θέλω αν μπορώ κάτι να προσφέρω από αυτά που πέρασα εγώ, να το προσφέρω για να καταφέρετε όσο πιο πολύ μπορείτε να θηλάσετε το μωρό σας...

 

Υπάρχουν ειδικοί στη σελίδα που μπορούν να βοηθήσουν και μη διστάσετε να τους ρωτήσετε για κάτι τόσο σημαντικό!Εγώ δεν είμαι ειδικός, μια μανούλα είμαι που λατρεύει τον θηλασμό..

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Kalispera kai apo emena!

 

Tha ithela na rotiso to exis. Pos boro na eimai sigouri oti to diko mou gala ftanei sto moro kai oti den ypositizetai? Episis opote exo kanei thylastro, synithos vgazo 20-25ml apo to kathe stythos, ektos apo mia mera pou evgala 70ml... auto einai deigma oti den exo arketo gala? Na anafero oti to moraki mas einai 2 evdomadon kai apo tote pou eimaste spiti den exei faei pote xeno gala. Sas parakalo diafotiste me giati exo ena monimo agxos ean to moraki troei arketa.

 

 

 

Όπως είπε και η babystar ο μόνος τρόπος να ξέρεις αν το γάλα σου είναι αρκετό είναι το

  • ΒΑΡΟΣ (0- 6 εβδομάδων) είναι φυσιολογικό τα μωρά να χάνουν το 5-7% του βάρους γέννησης τις πρώτες 3-4 μέρες. Μέσα σε 2 εβδομάδες θα πρέπει να έχει ανακτήσει το βάρος γέννησης. Το βάρος που πρέπει να παίρνει το μωρό είναι 155-200 γρ την εβδομάδα. Σε κάποιες περιπτώσεις είναι αποδεκτές και λιγότερες τιμές (113-142γρ)Σε γενικές γραμμές μέχρι τον 6 μήνα διπλασιάζουν το βάρος γέννησης και μέχρι το έτος το βάρος είναι 21/2 ή 3 φορές πάνω .
  • ΒΡΕΓΜΕΝΕΣ ΠΑΝΕΣ πρέπει να είναι 5-6 μετά την πρώτη εβδομάδα. Όταν λέμε βρεγμένες για να κατλάβεις το βάρος θα ρίξεις 45μλ(3 κουταλιές) νερό σε μια καθαρή πάνα . Επίσης τα ούρα δεν πρέπει να μυρίζουν έντονα ή να είναι σχούρα. Εδώ θα αναφέρω και έναν άλλο τρόπο, ότι θα πρέπει να είναι 7-8 τις πρώτες 6εβδομάδες απλά βρεγμένες χωρίς δηλ να μετράμε τη ποσότητα. Επειδή είναι πολύ απορροφητικές οι πάνες μπορείς να βάλεις ένα χρωματιστό χαρτάκι στην πάνα για να ελέγξεις ότι το παιδί έχει βραχεί.
  • ΛΕΡΩΜΈΝΕΣ ΠΑΝΕΣ μετά την 4 μέρα πρέπει να είναι 3-4 ημερησίως για 6 εβδομάδες. Μετά μπορεί να είναι 1-2 αλλά και πάλι δεν ανησυχούμε αν το μωρό δεν έχει κένωση για 1έως 7 μέρες εφόσον κατά τα άλλα δείχνει οκ. Το μέγεθος της κένωσης πρέπει να είναι όσο ένα κέρμα. Το χρώμα είναι συνήθως μουσταρδί με κόκκους (σαν φακή) στην υφή μαλακά.

κανένα θήλαστρο δεν θα σου δείξει πόσο γάλα έχεις και συμφωνώ απόλυτα ότι για τις πρώτες 40 μέρες δεν το χρησιμοποιούμαι εφόσον το μωρό θηλάζει ικανοποιητικά. μόνο αν το μωρό δεν θηλάζει καλά αντλούμαι με θήλαστρο νοσοκομειακό για να δώσουμε στο στήθος αρκετό ερέθισμα αλλά και το μωρό να πάρει συμπλήρωμα μητρικό γάλα. καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ τον πόνο που ένιωθες με το αλατόνερο! Δεν έχω ακούσει κάτι πιο βάρβαρο απ' αυτό: αλάτι σε πληγή;!!!

Επειδή πέρασα κι εγώ απ' το λούκι των πληγωμένων θηλών, λίγο γάλα μετά τον θηλασμό ή κρεμούλα, στέγνωμα μόνες τους στον αέρα (ή με το πιστολάκι των μαλλιών στο χαμηλότερο, αν βιαζόμουν) και απαλά βαμβακερά ρούχα (και πίστη ότι σύντομα θα περάσει ο πόνος :wink:)

 

Sonar μην ανησυχεις. Μεσα στα 10 δευτερα που αφηνα την κομπρεσα στο στηθος δεν προλαβαινα να νιωσω πονο. Αλλωστε ο πονος των πληγωμενων θηλων ηταν πολυ μεγαλυτερος!!! Το αλατονερο ανεκαθεν το χρησιμοποιουσαν για την αμεση επουλωση τραυματων. Δεν ξερω μπορει οντως σε καποια αλλη κοπελα να ειναι πολυ βαρβαρο αυτο. Εμενα παντως με βοηθησε να επανελθω γρηγορα. Τη δικη μου εμπειρια κατεθεσα μονο...

eNortjKzUjI0NDI1N1GyBlwwFW8C0Q,,31.png

Ο μεγάλος αντρούλης μου γεννήθηκε 12-6-2006.

Ο μικρός αντρούλης μου γεννήθηκε 19-3-2008.

Η μπουρμπουληθρα μου γεννηθηκε 10-11-2009.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...