Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

2/3 3040

7/3 2960

20/3 3100 περίπου

4/4 3300 Η μέρα που μπήκαμε στο νοσοκομείο

8/4 3500

11/4 3600

17/4 3650 Η μέρα που βγήκαμε από το νοσοκομείο

21/4 3700

28/4 3820

 

Από την ημέρα εξόδου ως την ημέρα νοσηλείας το βάρος που έπαιρνε το μωρό σου δεν ήταν πολύ καλό. Ίσως βέβαια να φταίει το μικρόβιο που είχε.

Τις ημερες νοσηλείας (2 εβδομάδες) το μωρό σου πήρε 350γρ. που είναι πάνω από το μ.ο. Αυτό είναι καλό αν σκεφτούμε ότι ήταν σε νοσοκομείο και ήταν σε ανάρρωση.

Από την ημέρα εξόδου από το νοσοκομείο μέχρι σήμερα (11 μέρες) έχει πάρει 170γρ. που είναι σχετικά καλό. Αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι είναι μετά από ανάρρωση που ο οργανισμός είναι εξασθενημένος. Αφού λες ότι οι πάνες είναι οκ και το μωρό κοιμάται το βράδυ αρκετή ώρα τότε δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος άμεσης ανησυχίας. Κοίτα πως θα εξελιχθεί τις επόμενες μέρες. Μέτρα το βάρος κάθε βδομάδα, πρέπει να παίρνει το minimum 150γρ. Αν θες μπορείς να το θηλάζεις κοιμισμένο το βράδυ που κοιμάται 5 ώρες. Το θήλαστρο δεν λέει τίποτα για την παραγωγή σου. Δεν δείχνει το πόσο αντλείς το τι παραγωγή έχεις.

Αυτά από μένα. Καλή συνέχεια και να μας λες πως τα πάτε!!

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Pipi μου σε ευχαριστώ για το κουράγιο που μου δίνεις. Για να είμαι ειλικρινής έχω μπει στον πειρασμό, αφού και όλοι γύρω μου εχουν φαγωθεί, να δώσω λίγο ξένο για να πάρει τα πάνω του. Θα περιμένω και αυτή τη βδομάδα και θα δω. Πάντως σε ευχαριστώ και πάλι.

.png
Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα, με δεδομένη τη νοσηλεία και την ουρολοίμωξη που πέρασε, δεν είναι τόσο τραγικά. Μπορείς να περιμένεις 1-2 βδομάδες ακόμα αλλά θα πρέπει να προσέχεις πολύ τις πάνες. Το τονίζω αυτό γιατί είναι το πιο σημαντικό για να γνωρίζεις αν τρέφεται αρκετά το μωρό.

Καλή συνέχεια γλυκιά μου!!

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!Συγνώμη προσπάθησα να διαβάσω όλα τα προηγούμενα που έχουν ειπωθεί αλλά μου φαίνεται κάθε περίπτωση διαφορετική για να βγάλω συμπέρασμα...

Γέννησα πρίν μια βδομάδα, έχω ξεκινήσω τον θυλασμό και κάνω τα εξής:

Με το που ξυπνήσει την βάζω στο στήθος μου 15 στο ένα και σπάνια κάθεται 15 και στο άλλο με την ίδια ένταση την έχει πάρει για τα καλά ο ύπνος, μπορεί να χορτάσει και να κοιμηθεί άλλοτε 3 ώρες και άλλοτε ούτε 1 ώρα (???) Αν δώ ότι δεν χορταίνει με τίποτα και κλαίει ασταμάτητα της δίνω συμπλήρωμα (βέβαια έχει περάσει και η ώρα και έχει ταλαιπωρηθεί και αυτή και εγώ) και εκεί πάλι θα φάει το πολύ 40 με 50ml και είτε που θα κοιμηθεί 3-4 ώρες ή που θα ξυπνήσει στη 1 ώρα..............

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνει αυτό , δηλαδή δεν χορταίνει και ξυπνάει γρήγορα στη 1 ώρα και λιγότερο ας πούμε?υποτίθεται ότι με το συμπλήρωμα τα μωρά βαραίνουν....

Και επίσης την αφήνω μόνη της να ξυπνήσει όποτε θέλει και δεν την ξυπνάω ανα 3ωρο για τους λόγους που είπα πριν ότι δεν κοιμάται πάντα μετα τα γεύματά της δηλαδή..ΤΙ ΛΑΘΟΣ ΚΑΝΩ?Μήπως είναι νωρίς να βγάλω συμπέρασμα? Α! Κάποιες φορές που δεν χορταίνει στον θυλασμό την κρατάει η μαμά μου και εγώ αντλώ ώστε να της το δώσω μαζεμένο και να χορτάσει πιο έυκολα και να κοιμηθεί...ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΚΑΤΕΒΑΤΟ ΑΛΛΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΩ 5 ΩΡΕΣ ΞΥΠΝΙΑ ΚΑΙ ΝΗ ΜΗΝ ΤΗΣ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙ....

.png img1238z.jpg
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ααα! ευχαριστώ για την διευκρίνηση..

λοιπόν οι απαντήσεις παρακάτω..

 

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

γεννηθηκε 5/2 με βαρος 3010

στις 11/2... 2980 γραμμ

23/2 3580 γραμμ

14/3 4300 γραμμ

7/4 5150 γραμμ

24/4 5450 γραμμ

 

 

Kαλά βρε spacebaby, να ανησυχούν οι άλλες μαμάδες το καταλάβαίνω, αλλά κι εσύ - πού πήρατε 2,5 κιλά σε 2,5 μήνες; Το παιδί σου μεγαλώνει με το γάλα σου μια χαρά- το γεγονός ότι νιώθεις το στήθος σου άδειο οφείλεται ότι έχει ρυθμιστεί η παραγωγή σου και το γάλα παράγεται ακριβώς τη στιγμή που θηλάζει το μωρό.

Και ότι το πίνει μονορούφι με το μπιμπερό μη σε ανησυχεί - το μπιμπερό έτσι λειτουργεί (δυστυχώς)

Σε ό,τι αφορά την αντλία, προσπάθησε να είσαι χαλαρή, να σκέφτεσαι συντριβάνια γάλακτος και το μωρο σου (υπάρχει ένα τόπικ καπου εδώ μέσα) ή αν τα καταφερεις προσπάθησε να αντλείς ενώ θηλάζεις από την άλλη

Καλή συνέχεια!

 

Επίσης, να πω ότι το μωρό σου μεγαλώνει και αλλάζει συνεχώς. Το ότι είναι ανήσυχο δε σημαίνει ότι πεινάει (θα κοιτάς να βρέχει καθημερινά 5-6 πάνες) - πιστεύω η καθημερινή βολτίτσα το απογευματάκι θα βοηθήσει πολύ την κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

lillypro, να σου ζήσει το μωράκι!

 

Απάντησε σε παρακαλώ σε αυτές τις ερωτήσεις για να έχουμε συνολική εικόνα

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

Και πριν οτιδήποτε άλλο, να σου πω να ξεχάσεις τα 15λεπτα ή τα 3ωρα ( είναι οδηγίες αποθηλασμού και δυστυχώς τις δίνουν όλοι οι επαγγελματίες υγείας)

Περιμένουμε τις απαντήσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!Συγνώμη προσπάθησα να διαβάσω όλα τα προηγούμενα που έχουν ειπωθεί αλλά μου φαίνεται κάθε περίπτωση διαφορετική για να βγάλω συμπέρασμα...

Γέννησα πρίν μια βδομάδα, έχω ξεκινήσω τον θυλασμό και κάνω τα εξής:

Με το που ξυπνήσει την βάζω στο στήθος μου 15 στο ένα και σπάνια κάθεται 15 και στο άλλο με την ίδια ένταση την έχει πάρει για τα καλά ο ύπνος, μπορεί να χορτάσει και να κοιμηθεί άλλοτε 3 ώρες και άλλοτε ούτε 1 ώρα (???) Αν δώ ότι δεν χορταίνει με τίποτα και κλαίει ασταμάτητα της δίνω συμπλήρωμα (βέβαια έχει περάσει και η ώρα και έχει ταλαιπωρηθεί και αυτή και εγώ) και εκεί πάλι θα φάει το πολύ 40 με 50ml και είτε που θα κοιμηθεί 3-4 ώρες ή που θα ξυπνήσει στη 1 ώρα..............

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνει αυτό , δηλαδή δεν χορταίνει και ξυπνάει γρήγορα στη 1 ώρα και λιγότερο ας πούμε?υποτίθεται ότι με το συμπλήρωμα τα μωρά βαραίνουν....

Και επίσης την αφήνω μόνη της να ξυπνήσει όποτε θέλει και δεν την ξυπνάω ανα 3ωρο για τους λόγους που είπα πριν ότι δεν κοιμάται πάντα μετα τα γεύματά της δηλαδή..ΤΙ ΛΑΘΟΣ ΚΑΝΩ?Μήπως είναι νωρίς να βγάλω συμπέρασμα? Α! Κάποιες φορές που δεν χορταίνει στον θυλασμό την κρατάει η μαμά μου και εγώ αντλώ ώστε να της το δώσω μαζεμένο και να χορτάσει πιο έυκολα και να κοιμηθεί...ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΚΑΤΕΒΑΤΟ ΑΛΛΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΩ 5 ΩΡΕΣ ΞΥΠΝΙΑ ΚΑΙ ΝΗ ΜΗΝ ΤΗΣ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙ....

 

Να σου ζήσει το μωράκι σου!!

 

Η τακτική 15 λεπτά από το ένα, 15 λεπτά από το άλλο και μετά συμπλήρωμα αθ σε οδηγήσει σε αποθηλασμό.

 

Αν δεν υπάρχει λόγος να δίνεις αντλημένο (δεν λείπεις, δεν δουλεύεις) θα σου συνιστούσα για τις πρώτες 40-50 μέρες να βάζει το μωρό να θηλάσει μόνο. Τα μπιμπερό κι οι πιπίλες προκαλούν σύγχιση θηλής. Άρνηση στο στήθος και προτίμηση του μπιμπερό.

Θα δίνεις ένα στήθος για όση ώρα θέλει κι αν χάνει το ενδιαφέρον του θα δίνεις και το άλλο. Αν το πάρει καλώς, αν δεν το πάρει πάλι καλώς. Στο επόμενο γεύμα ξεκίνα από το στήθος που έφαγε λιγότερο (αν έχει φάει κι απ' τα δύο).

Πες μας επίσης πόσες πάνες βρέχει και λερώνει το 24ωρο.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Pipi μου σε ευχαριστώ για το κουράγιο που μου δίνεις. Για να είμαι ειλικρινής έχω μπει στον πειρασμό, αφού και όλοι γύρω μου εχουν φαγωθεί, να δώσω λίγο ξένο για να πάρει τα πάνω του. Θα περιμένω και αυτή τη βδομάδα και θα δω. Πάντως σε ευχαριστώ και πάλι.

 

 

Kωνσταντία, για να σου δώσω κι εγώ κουράγιο, να σου πω ότι είχαμε μεγάλο θέμα με το βάρος , αλλά ακόμα θηλάζουμε και με το καλό θα συνεχίσουμε. Καλή συνεχεια και σε σένα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!!!

Καλή συνέχεια σε όλες ,στον θηλασμό.Θηλάστε κάθε φορά που ζητάει το μωρό ,ζητήστε βοήθεια από ειδικούς,μην δίνετε συμπλήρωμα και σίγουρα όλα θα πάνε καλά!!!

 

Ας έρθω όμως στο δικό μου πρόβλημα.Όταν σου είχα στείλει πμ Aglaia μου,ήταν λίγες ώρες πριν κάνω πυρετό 39,4 λ'ογω μαστίτιδας.Φοβεροί πόνοι ,αλλά συνέχιζα τον θηλασμό.Ο γυναικολόγος μου ,μου ειπε να πάρω 1 depon kαι να δούμε πως θα πάει.Ο πυρετός έπεσε μετά το depon,αλλά έκανα μια φουσκίτσα στην θηλή με πύον.Είχα και άλλη μια φουσκίτσα που ήταν άσπρη (κλεισμένος πόρος?).Το μωρό μου θήλαζε κανονικά και εξαφανίστηκαν οι φουσκίτσες κι ο πόνος.Χθες όμως,παρατήρησα ότι στο ίδιο στήθος αισθάνομαι λίγο πόνο και έχω πάλι στο ίδιο σημείο την άσπρη φουσκίτσα.Τί πρέπει να κάνω Aglaia μου?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Δεν ξέρω αν πρόκειται για το ίδιο πράγμα, αλλά μια τέτοια μικρή λευκή φουσκίτσα, η σύμβουλος θηλασμού και παιδίατρος μού την "έσκασε" με βελόνα (από ένεση - μιας χρήσης) δεν πονάει καθόλου μα καθόλου και όταν ξαναέγινε το έκανα μόνη. Πάντως αφού το μωρό την εξαφάνισε την πρώτη φορά, μάλλον θα το ξανακάνει. Να επισημανω ότι εγώ δεν είχα καθόλου πόνο στο στήθος παρουσία φουσκίτσας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτή η φουσκίτσα είναι φραγμένος πορος, λέγεται milk blister και είναι παγιδευμένο γάλα πάνω στη θηλή. Φεύγει με ζεστή κομπρέσα και μαλάξεις και κατόπιν θηλασμός του μωρού από εκείνο το στήθος. Βοηθάνε και τα ζεστά μπάνια με το νερό να τρέχει πανω στο στήθος.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ που μου απαντήσατε γρήγορα μου δίνετε κουράγιο, δεν μου είναι και δύσκολο να μπίξω τα κλάμματα αυτές τις μέρες..λοιπόν

Α.Γεννήθηκε στην 38η εβδομάδα

Β.είναι κορίτσι

Γ.Φυσιολογικός τοκετός

Δ. Δεν έκανε ίκτερο

ε. Δεν ννοσηλέυτηκε

1.Βγήκαμε την Κυριακή 2580 γρ.

2.Την ταϊζωγύρω στις 7-8 φορές

3.Ξεκινάμε σε όλα με θυλάσμό και όπου δεν χορταίνει 3-4 φορές την ημέρα πρόσθετο γάλα

4.Το μέγιστο συμπλήρωμα που έχει φάει ήταν 50ml δηλαδή συνολικά μέσα στην μέρα να τρώει περίπου 150ml

5.Αντλήσεις κάνω μόνο όταν έχει πρηστεί το στήθος, πλησιάζει κάποιο γεύμα και βγάζω πριν την θηλάσω και της το δίνω αν είναι γύρω στα50-60 όμως, αν είναι λιγότερο πρώτα την θήλάζω και μετά της το δίνω και αυτό που έβγαλα...

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητή???

Το θέμα είναι τι κάνω λάθος και τι σωστό τελικά γιατί έχω μπερδευτεί τελείως και πάνω από όλα ανησυχώ όταν δεν έχει χορτάσει και ξυπνάει στο λιγότερο της ώρας?εκεί τι κάνω?πάλι θηλασμό ή ξένο?και αν και με το ξένο ξυπνήσει σε μια ώρα τι της δίνω?????????

Και κάτι τελευταίο η θυλή μου και οι δυο βασικά έχουν κάνει σε μια άκρη κάτι σαν κακαδάκι λέτε να μου έκανε ζημιά το θήλαστρο

.png img1238z.jpg
Link to comment
Share on other sites

συγνώμη είναι της medela ένα ηλεκτρικό παλιό όμως μου τοέδωσε η θεία μου που το είχε για τα δίδυμα της πριν μια 10ετία ακριβώς δεν έχω το κουτί γι'αυτό δεν ξέρω το μοντέλο στα σίγουρα...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

.png img1238z.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τα μωρά είναι φυσιολογικό να είναι στο στήθος 23 ώρες το 24ωρο.

Αυτό που κάνεις λάθος είναι να αλλάζεις στήθος σε 15 λεπτά. Θα αφήνεις το μωρό να θηλάσει όσο θέλει στο ένα στήθος κι αν το βαρεθεί να το βάζεις και στο άλλο. Αν αποκοιμηθεί τότε μόλις ξυπνήσει (ότι ώρα κι αν είναι αυτό, ακόμα και μετά από 20 λεπτά) τότε θα το βάλεις στο άλλο στήθος. Το συμπλήρωμα δεν χρειάζεται ούτε και τις αντλήσεις. Να βάζεις συνέχεια το μωρό στο στήθος για να εδραιώσεις σωστά και καλά τη γαλουχία σου.

 

Το κακαδάκι πως είναι; Μήπως πληγώθηκε κάπου και είναι η πληγή που έχει κλείσει;

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι συγνώμη δεν ήμουν επαρκής...αλλάζω 5-6 πάνες ΄την ημέρα οι περισσότερες είναι με εκκενώσεις κίτρινες προς το καφέ και 1-2 είναι μόνο κατούρημα...

.png img1238z.jpg
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι αυτό ακριβώς είναι το κακαδάκι..σαν πληγή που έκλεισε..

Να σε ρωτήσω κάθε φορά που κλαίει δηλαδή το σωστό είναι στο στήθος και αν κοιμηθεί τελικά έτσι δεν την ξυπνάω εγώ αλλά όποτε θελήσει και πεινάσει εκείνη σωστα?? Για να μου φύγει πλέον το άγχος της ώρας του ρολογιου κτλ Και πρόσθετο καθόλου ε? Φοβάμαι μήπως η ποιότητα του δικού δεν έιναι καλή ή και η ποσότητα και γι'αυτό κλαίει μην την υποσιτίσω κιόλας...γιατί μου το είπαν και αυτό...........

.png img1238z.jpg
Link to comment
Share on other sites

Η Πιπη μας σου τα είπε μια χαρά! Με πρόλαβε όπως πάντα.

Παράτα το συμπλήρωμα - στην αρχή είναι λίγο ζόρικα τα πράγματα, αλλά σύντομα φτιάχνουν. Καλή επιτυχία και καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό ακριβώς είναι το κακαδάκι..σαν πληγή που έκλεισε..

Να σε ρωτήσω κάθε φορά που κλαίει δηλαδή το σωστό είναι στο στήθος και αν κοιμηθεί τελικά έτσι δεν την ξυπνάω εγώ αλλά όποτε θελήσει και πεινάσει εκείνη σωστα?? Για να μου φύγει πλέον το άγχος της ώρας του ρολογιου κτλ Και πρόσθετο καθόλου ε? Φοβάμαι μήπως η ποιότητα του δικού δεν έιναι καλή ή και η ποσότητα και γι'αυτό κλαίει μην την υποσιτίσω κιόλας...γιατί μου το είπαν και αυτό...........

 

Σκέψου ότι ο θηλασμός υπάρχει πολύ πριν υπάρξουν ρολόγια.

 

Δεν υπάρχει μητέρα της οποίας το γαλα δεν είναι καλής ποιότητας. Της κάθε μητέρας το γάλα είναι ιδανικό για το παιδάκι της. Το μωρό κλαίει γιατί σε χρειάζεται είτε για φαγητό είτε για αγκαλίτσα. Πίστεψε στον εαυτό σου και στο ένστικτό σου και άσε όλους τους άλλους να λένε ό,τι θέλουν. Έχεις το καλύτερο γάλα για το παιδί σου. Να προσέχεις μόνο να αφήνεις το μωρό αρκετή ώρα στο ένα στήθος όπως είπε η Πίπη (μέχρι δηλαδή να δυσανασχετήσει το ίδιο) ώστε να παίρνει και το πλούσιο σε λιπίδια γάλα που παράγεται λίγο αργότερα από την έναρξη του θηλασμού.

Link to comment
Share on other sites

Αχχχχ σας ευχαριστώ πολύ πολύ..θα πάω νακοιμηθώ ήσυχη σήμερα και για τις επομενες εξελίξεις θα μπώ να σας ενημερώσω...είχε δίκιο τελικά η γιαγιά μου στήθος και πάλι στήθος..!!! Να σας ζήσουν και σας τα αγγελούδια σας!!!

.png img1238z.jpg
Link to comment
Share on other sites

Kαλά βρε spacebaby, να ανησυχούν οι άλλες μαμάδες το καταλάβαίνω, αλλά κι εσύ - πού πήρατε 2,5 κιλά σε 2,5 μήνες; Το παιδί σου μεγαλώνει με το γάλα σου μια χαρά- το γεγονός ότι νιώθεις το στήθος σου άδειο οφείλεται ότι έχει ρυθμιστεί η παραγωγή σου και το γάλα παράγεται ακριβώς τη στιγμή που θηλάζει το μωρό.

Και ότι το πίνει μονορούφι με το μπιμπερό μη σε ανησυχεί - το μπιμπερό έτσι λειτουργεί (δυστυχώς)

Σε ό,τι αφορά την αντλία, προσπάθησε να είσαι χαλαρή, να σκέφτεσαι συντριβάνια γάλακτος και το μωρο σου (υπάρχει ένα τόπικ καπου εδώ μέσα) ή αν τα καταφερεις προσπάθησε να αντλείς ενώ θηλάζεις από την άλλη

Καλή συνέχεια!

 

Επίσης, να πω ότι το μωρό σου μεγαλώνει και αλλάζει συνεχώς. Το ότι είναι ανήσυχο δε σημαίνει ότι πεινάει (θα κοιτάς να βρέχει καθημερινά 5-6 πάνες) - πιστεύω η καθημερινή βολτίτσα το απογευματάκι θα βοηθήσει πολύ την κατάσταση

 

Ist και πάλι ευχαριστώ για την απάντηση! με τις πάνες καλά τα πάμε..

λοιπόν άντλησα χθες βράδυ περίπου 110 ml μετά από 1.5 ώρα.. πάντα τόσο πολύ ώρα χρειάζεται??

και σήμερα έχω ξεκινήσει αλλά μέχρι τώρα με διακοπές γιατί ήθελε παρείτσα η μπέμπα..

τώρ κοιμήθηκε και θα ξανα προσπαθήσω...

 

επίσης, το παιδί έφαγε το βράδυ κανονικά.

μου κανει εντύπωση που τρώει και από τα 2 στήθη. έτσι γίνεται όταν μεγαλώνουν?

μέχρι πρότινος έτρωγε μόνο από το ένα.. ή μήπως τελικά όντως δεν της φτάνει??

 

συγνώμη αν γίνομαι κουραστική...

Link to comment
Share on other sites

επίσης, το παιδί έφαγε το βράδυ κανονικά.

μου κανει εντύπωση που τρώει και από τα 2 στήθη. έτσι γίνεται όταν μεγαλώνουν?

μέχρι πρότινος έτρωγε μόνο από το ένα.. ή μήπως τελικά όντως δεν της φτάνει??

 

Αφού έχεις 2 στήθη...όταν (και αν) το 1 δεν της φτάσει υπάρχει και το άλλο;) Άρα της φτάνει:lol:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω κι εγώ τον πόνο μου τώρα?

Είμαστε αισίως 22 ημερών και θηλάζουμε αποκλειστικά από την αρχή.

Αν και 2ο μωρό κατάφερε και αυτή να μου πληγώσει τις θηλές. Με αρκετό κόπο καταφέραμε να διορθώσουμε το πιάσιμο της θηλής και έτσι τώρα το μεν αριστερό στηθος είναι μια χαρά, το δε δεξί είναι πολύ καλύτερα μεν -έχει φύγει η πληγή από την κορυφή της θηλής τελείως αλλά το σκίσιμο περιμετρικά δεν έχει κλείσει ακόμα εντελώς.

Το πρόβλημα είναι ότι ενώ όταν θηλάζει κανονικά πιάνει σωστά το στήθος και δεν με πονάει, όταν αρχίζει να την παίρνει ο ύπνος της ψιλοφευγει από το στόμα (παρόλο που προσπαθώ να της υποστηρίζω το κεφαλάκι για να μην συμβαίνει) και μου παταει κάτι δαγκωνιές που πετάγομαι πάνω:? και δεν κλείναι και η πληγή.

Σκέφτομαι για 1 24ωρο να βγάζω γάλα από το πονεμένο στήθος μόνο με θήλαστρο, για να κλείσει η πληγή και να ησυχάσω. Να το κάνω? ή θα κάνω καμιά ζημιά στην παραγωγή γιατί είναι νωρίς?

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις 2 στήθη...όταν (και αν) το 1 δεν της φτάσει υπάρχει και το άλλο;) Άρα της φτάνει:lol:

 

 

τελικά λέτε αγχώθηκα χωρίς λόγο???

η αλήθεια είναι πως χθες βράδυ και σήμερα άντλησα 200 ml..

και η μικρή τρώει δε λέω, τρώει.. άρα έχω γάλα? ε?!! :)

 

αντε να έρθει η παρασκευή να την ζυγίσω, ουφ..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...