Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες έχουν βιώσει μια παλίνδρομη κύηση;


Recommended Posts

Αχ βρε κορίτσι μου! Μη γεμίζεις την ψυχή σου και τις σκέψεις σου με ενοχές!

Εσύ, ειδικά στη δική σου περίπτωση, τι άλλο μπορούσες να κάνεις;

Και να μην λες τέτοια λόγια! Είναι πολύ νωρίς ακόμα, αλλά θα αρχίσεις να συνέρχεσαι. Όλες όσες χάσαμε μωράκι (τις πρώτες εβδομάδες, σε προχωρημένη εγκυμοσύνη ή ακόμα και μετά το τοκετό) και έχουμε μιλήσει εδώ μέσα σε αυτή τη μεριά στο φόρουμ κάποια στιγμή προχωρήσαμε. Ο χρόνος έχει αποδειχτεί ο καλύτερος γιατρός. Δεν θα ξεχάσεις ό,τι έγινε, δεν θα λησμονήσεις τη μικρούλα σου, απλά θα προχωρήσεις, έχοντάς την πάντα μέσα στο μυαλό σου.

Εγώ σου εύχομαι να μείνεις πάλι σύντομα έγκυος, γιατί πιστεύω ότι η μία νέα εγκυμοσύνη θα σε βάλει σε ένα καινούριο κύκλο της ζωής σου. Αυτή τη στιγμή σκέφτεσαι συνέχεια τα ίδια και τα ίδια και είναι λογικό να νιώθεις διαρκώς χάλια.

Σου εύχομαι να γίνεις σύντομα μαμά με γεμάτη αγκαλιά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 454
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ βρε κορίτσι μου! Μη γεμίζεις την ψυχή σου και τις σκέψεις σου με ενοχές!

Εσύ, ειδικά στη δική σου περίπτωση, τι άλλο μπορούσες να κάνεις;

Και να μην λες τέτοια λόγια! Είναι πολύ νωρίς ακόμα, αλλά θα αρχίσεις να συνέρχεσαι. Όλες όσες χάσαμε μωράκι (τις πρώτες εβδομάδες, σε προχωρημένη εγκυμοσύνη ή ακόμα και μετά το τοκετό) και έχουμε μιλήσει εδώ μέσα σε αυτή τη μεριά στο φόρουμ κάποια στιγμή προχωρήσαμε. Ο χρόνος έχει αποδειχτεί ο καλύτερος γιατρός. Δεν θα ξεχάσεις ό,τι έγινε, δεν θα λησμονήσεις τη μικρούλα σου, απλά θα προχωρήσεις, έχοντάς την πάντα μέσα στο μυαλό σου.

Εγώ σου εύχομαι να μείνεις πάλι σύντομα έγκυος, γιατί πιστεύω ότι η μία νέα εγκυμοσύνη θα σε βάλει σε ένα καινούριο κύκλο της ζωής σου. Αυτή τη στιγμή σκέφτεσαι συνέχεια τα ίδια και τα ίδια και είναι λογικό να νιώθεις διαρκώς χάλια.

Σου εύχομαι να γίνεις σύντομα μαμά με γεμάτη αγκαλιά!!!

 

 

 

 

Περιμένω να περάσει λίγο ο καιρός κ να ξεκίνησε τις προσπαθειες νιώθω την αναγκη να ξανά αγαπήσω τον εαυτό μου κ θα το ξανά αγαπήσω μονο αν ερθει ενα παιδι θέλω ένα λογο για να ζω,για να με προσέχω ξανά κ αυτο θα γίνει μονο όταν έχω ξανά μια καρδουλα να χτυπάει μέσα μου...τη μέρα που μου τη πήρανε πήρανε κ τη ζωή μου μαζι...τη μέρα που έφυγε η καρδουλα της απο μέσα μου ξεριζωσαν κ τη δική μου... Θέλω να συν έλθω κ να κανω όνειρα όμως πιστεύω οτι στην επόμενη εγκυμοσύνη δεν θα τη χαρώ...αν με αξιώσει ο θεός να το ξανά ζήσω αυτό πράγμα που ακούει στο όνομα δώρο θεού κ ευλογία θεού ..μετα απο αυτό που εκανα....εύχομαι να πάνε όλα καλά για όλες μας κ να μας αξιώσει να δουμε κ να αγκαλιάσουμε τα παιδιά μας...εσένα ποια είναι η ιστορία σ;

Link to comment
Share on other sites

Dimitras2367, εμένα η δική μου ιστορία, μπροστά σε αυτό που έζησες εσύ, φαντάζει παιχνιδάκι. Ήμουν τυχερή μέσα στην ατυχία μου και απέβαλα νωρίς (μόλις 6η εβδομάδα) και χωρίς απόξεση.

Έμεινα έγκυος πάλι, και τώρα έχω ένα μωράκι 6,5 μηνών.

Να σου πω, καταλαβαίνω απολύτως αυτό που λες για την επόμενη εγκυμοσύνη. Κι εγώ στην αρχή της δεύτερης είχα τεράστιο άγχος και ένιωθα πολύ φόβο (όπου έβρισκα ευκαιρία, όπου κι αν ήμουν κατέβαζα το εσώρουχο να δω αν έχω αίμα - γιατί έτσι ξεκίνησε η αποβολή μου - μιλάμε για κωμικοτραγικές καταστάσεις), αλλά όσο κυλούσαν οι εβδομάδες λίγο χαλάρωνα, και νομίζω ότι μετά είχα το άγχος που έχει μια οποιαδήποτε έγκυος (που δεν έχει βιώσει την απώλεια).

Σου ξαναλέω, ειδικά στην δική σου περίπτωση τι καλύτερο μπορούσες να κάνεις; Λες ότι δεν δημιουργήθηκε ο φλοιός του εγκεφάλου; Θα προτιμούσες να γεννούσες και μετά, τι;

Αν πιστεύεις στο Θεό, και νομίζεις ότι εκεί μπορείς να βρεις παρηγοριά, κάνʼ το.

Θα αξιωθείς να ξαναμείνεις έγκυος! Όλες τα ίδια πιστεύαμε όταν χάσαμε μωρό. Ότι δεν θα τα καταφέρουμε ποτέ, και τελικά όλες τα καταφέραμε, και κάναμε παιδάκι. Αν διαβάσεις τις ιστορίες εδώ μέσα, αυτό θα δεις.

Προσπάθησε να ανασυγκροτηθείς και να προχωρήσεις μπροστά! Σου εύχομαι ειλικρινά τα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Όχι εγώ αλλά μια πολύ καλή μου φίλη έκανε απόξεση το Νοέμβριο. Εϊχε κάνει υπέρηχο στην 7η εβδομάδα, άκουσε καρδιά αλλά της είπαν πως το μωρό φαίνεται μικρό για τις εβδομάδες που είναι. Επανέλαβε τον υπέρηχο την 9η βδομάδα και η καρδιά είχε σταματήσει να χτυπάει.

Η κοπέλα είναι 42 χρονών έμεινε έγκυος σχεδόν αμέσως και πετούσε σε πελάγη ευτυχίας με την τύχη της...αλλά δυστυχώς προσγειώθηκε πολύ ανώμαλα.

 

Στα μέσα Φλεβάρη είχε τελευταία περίοδο, μέσα Μαρτίου κάνει τεστ θετικό, αργεί να κλείσει ραντεβού τελικά πάει για υπέρηχο 9η βδομάδα και της βρίσκουν κενό σάκο, χοριακή 25,000 και προγεστερόνη 8 που είναι υπερβολικά χαμηλή για έγκυο. Ταυτόχρονα έχει αίμα καθημερινά.

 

Ο δικός μου γιατρός όταν του είπα αυτά τα δεδομένα μου λέει δυστυχώς αποβολή έγινε πάλι και δεν πρέπει να πάρει προγεστερόνη για να μη συντηρήσει αυτή την αποτυχημένη εγκυμοσύνη και έτσι ίσως αποβάλλει μόνη της και δε χρειαστεί 2η απόξεση!

 

Ο δικός της γιατρός όμως ενώ και τη 10η βδομάδα δεν είδε τίποτα στο σάκο της έδωσε άδεια 1 βδομάδα και προγεστερόνη (μόνο 2 όμως την ημέρα) και της φούσκωσε και τα μυαλά λέγοντας της ότι η εγκυμοσύνη υπάρχει! Εντάξει λέει δε βλέπουμε μωρό αλλά ότι είσαι έγκυος είσαι!

 

Έχω τρελαθεί και φυσικά δεν μπορώ να μιλήσω για να μην την αναστατώσω. Τι νόημα έχει να της δίνει ελπίδες και να παρατείνει μια ιστορία που μόνο πόνο θα φέρει??

Έγκυος είμαστε αν υπάρχει έμβρυο με καρδιακή λειτουργία και αν δεν υπάρχουν αυτά στη 10η βδομάδα τότε μόνο ένα θαύμα σε σώζει! Έχει ακούσει καμία κοπέλα τέτοια περίπτωση?

Dw9Ap2.pngUbgpp2.png

Link to comment
Share on other sites

Dimitras2367, εμένα η δική μου ιστορία, μπροστά σε αυτό που έζησες εσύ, φαντάζει παιχνιδάκι. Ήμουν τυχερή μέσα στην ατυχία μου και απέβαλα νωρίς (μόλις 6η εβδομάδα) και χωρίς απόξεση.

Έμεινα έγκυος πάλι, και τώρα έχω ένα μωράκι 6,5 μηνών.

Να σου πω, καταλαβαίνω απολύτως αυτό που λες για την επόμενη εγκυμοσύνη. Κι εγώ στην αρχή της δεύτερης είχα τεράστιο άγχος και ένιωθα πολύ φόβο (όπου έβρισκα ευκαιρία, όπου κι αν ήμουν κατέβαζα το εσώρουχο να δω αν έχω αίμα - γιατί έτσι ξεκίνησε η αποβολή μου - μιλάμε για κωμικοτραγικές καταστάσεις), αλλά όσο κυλούσαν οι εβδομάδες λίγο χαλάρωνα, και νομίζω ότι μετά είχα το άγχος που έχει μια οποιαδήποτε έγκυος (που δεν έχει βιώσει την απώλεια).

Σου ξαναλέω, ειδικά στην δική σου περίπτωση τι καλύτερο μπορούσες να κάνεις; Λες ότι δεν δημιουργήθηκε ο φλοιός του εγκεφάλου; Θα προτιμούσες να γεννούσες και μετά, τι;

Αν πιστεύεις στο Θεό, και νομίζεις ότι εκεί μπορείς να βρεις παρηγοριά, κάνʼ το.

Θα αξιωθείς να ξαναμείνεις έγκυος! Όλες τα ίδια ύαμνα όταν χάσαμε μωρό. Ότι δεν θα τα καταφέρουμε ποτέ, και τελικά όλες τα καταφέραμε, και κάναμε παιδάκι. Αν διαβάσεις τις ιστορίες εδώ μέσα, αυτό θα δεις.

Προσπάθησε να ανασυγκροτηθείς και να προχωρήσεις μπροστά! Σου εύχομαι ειλικρινά τα καλύτερα!

 

 

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τη στήριξη σου ..κ εγώ ετσι ξεκίνησα πρωτα μια μικρή αποκόλληση μετα χαμηλός πλακούντας όταν έφτιαξε το θέμα με τον πλακούντα μετα απο αρκετή ξαπλα ουτροτζεσταν κ τέτοια έφτιαξε ήρθαν οι συσπάσεις έφτιαξε αυτό μετά ήρθε το Η1Ν1 πέρασε κ αυτό ήρθε το β επιπέδου πρόβλημα αμνιοπαρακέντηση πέρασε αυτό πήγε κ αλλου ξ διάταση έγινε η μαγνιτικη κ όλα τελείωσαν εκεί...δεν προλάβαιναν να δήλωση κεφάλι... Χωρια το τιε βρήκε απο τη μέρα που τελείωσε το χειρουργείο..θέλω να το βάλω κάτω να τα Βάσω μαύρα να κλαίω να μην τρώω να μην πίσω να κοιμάμαι.. Ο ως δε μπορω χάρη για τον άντρα μου που με έχει στηρίξει κ με στηρίζει ακόμα πολύ πάθαινε κρίσεις πανικού ήθελε να

Παει σε ψυχολόγο να πάρει φάρμακα κ αναγκαστικά για να μην πάθουμε χειροτςρη ζημιά προχοραω μπροστά... Μέσα μ όμως είμαι ακόμα πίσω...να το χαίρεσαι το παιδάκι σου να στο κρατάει ο θεός γερο δυνατό κ να του προσφέρει όλα τά καλά του κόσμου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω κοριτσια. Η αληθεια ειναι πως λεω οτι δεν μπορει να χασω και αλλο μωρο, δεν θα μου το κανει αυτο ο θεος. Αλλα απο την αλλη εμαθα πια να μην ενθουσιαζομαι και να περιμενω το χειροτερο για να ειμαι προετημασμενη. Βεβαια δεν θα το βαλω κατω, θα προσπαθησω ξανα και ξανα. Την τριτη θα μαθω τι θα γινει τελικα, μακαρι να πανε ολα καλα!

μακαρι ν ακουσεις τα καλυτερα αποτελεσματα!:D:D καλη τυχη!

[sIGPIC][/sIGPIC]Αγκάλιασε όλα σου τα συναισθήματα ακόμα κι αυτά που σε κάνουν να νιώθεις άβολα..τότε μόνο θα πάψουν να σε στοιχειώνουν..

Link to comment
Share on other sites

Dimitras2367 πιο κατω γραφω τη δικια μου ιστορια, αλλα τωρα θα την αναλυσω λιγο για να δεις οτι εγω πραγματικα εφταιγα, εγω θα μπορουσα να εχω σωσει το μωρο μου ενω εσενα δεν ηταν στο χερι σου. Λοιπον το πρωτο μωρο το εχασα στις 6 εβδομαδες, "ανώδυνα" (συμφωνα με το πως εχασα το επομενο). Στο δευτερο εμεινα εγκυος μετα απο 6 μηνες. Στην αρχη ημουν λιγο μαζεμενη αλλα μολις περασε το 1ο τριμηνο πηρα τα πανω μου. Ολα καλα πηγαιναν μεχρι που πηγα για το ντοπλερ και μου λεει ο γιατρος οτι ο πλακουντας ειναι γερασμενος αλλα να μη φοβαμαι γιατι εχω φτασει ηδη στο τελος. Ομως μετα απο εκει το μωρο σταματησε να κουνιεται. Καθε δευτερη μερα επαιρνα τον γιατρο μου και του ελεγα οτι δεν ακουω το μωρο και πηγαινα για υπερηχο. Ολα καλα παντα μου ελεγε και η καρδια του χτυπαει μια χαρα, βεβαια δεν παιρνει κιλα, θα περιμενουμε να παρει καποια γραμμάρια ακομα και θα παμε για γεννα. Αυτο κρατησε 2 εβδομαδες.. 2 εβδομαδες δεν ακουγα το μωρο και αντι να αλλαξω γιατρο η να απαιτησω να παω να γεννησω, καθόμουν και ακουγα τι μου ελεγε αυτος.. Την ημερα που γεννησα πηγα για να δουμε παλι το μωρο και μου ειπε οτι δεν χτυπαει η καρδια του. θελεις και το καλυτερο; επειδη ηταν 37 εβδομαδων ειναι πια σχηματισμενος ανθρωπος και πρεπει να γινει κανονικα ταφη. Μολις βγηκα απο το χειρουργιο ηρθαν απο το γραφειο τελετων για να κανονισουμε τα της ταφης, ενω ο συζυγος ετρεχε για πιστοποιητικα γεννησης και θανατου ταυτοχρονα. Τωρα τον ιουνιο κλεινει 3 χρονια και πρεπει να παμε για την εκταφη. Βεβαια να σου πω οτι την επομενη μερα κιολλας αποφασισαμε οτι θα προχωρησουμε και οτι δεν θα μας παρει απο κατω και ετσι και εγινε. Τωρα εχουμε ενα κοριτσακι 20 μηνων και ειμαι εγκυος 8 εβδομαδων, αλλα δεν παει και πολυ καλα αυτη η εγκυμοσυνη γιατι την προηγουμενη εβδομαδα που πηγα ειδαμε οτι το μωρο ειναι 1 εβδομαδα πισω και ειχε μονο 80 παλμους. Ομως και παλι δεν θα το βαλουμε κατω. Το μωρο που εχασες, οπως και αυτα που εχασα εγω, δεν θα το ξεχασεις ακομα και αν κανεις 10 παιδια, ομως η ζωη συνεχιζεται, το παρελθον δεν αλλαζει, αλλα ειναι στο χερι σου να κανεις το μελλον σου καλυτερο..

Link to comment
Share on other sites

Dimitra θέλεις το χρόνο σου...έχασα το κοριτσάκι μου 22ημερών.γεννηθηκε στις 29εβδομάδες.προσευχηθηκα να φυγει,ζητήσαμε από τους γιατρούς να κάνουν ότι μπορούν για να μην ταλαιπωρειται άλλο.η ευθανασία απαγορεύεται βέβαια.δεν θέλαμε ένα μωρό με προβλήματα.δεν το αξίζει κανένα παιδάκι κ κανένας γονιός.και μην νομιζειςπαλεψα γι αυτό το παιδί.3εβδομάδες στο νοσοκομείο σε απολυτη ακινησια...ουτε πλευρό δεν άλλαζα.μην νιώθεις άσχημα.πιστευεις στο Θεό...καλό είναι αυτό.εγω απομακρυνθηκα..είμαι στη φάση ότι αν υπήρχε δεν θα μου διελυε τη ζωή.ηταν το πρώτο.τιποτα δεν θα είναι ίδιο... ειλικρινά.ειμαι 11εβδομαδων...περιμένω πως κ πώς να είναι κοριτσάκι.ζηλευω όλες τις γυναίκες που θυμούνται την πρώτη τους γέννα και χαίρονται.εγω θα πρέπει να πάθω αμνησία.γεννησα φυσιολογικά.εχω ξεσπάσματα ακόμη.κανω κ κακό στο μωρό.εχω γίνει κακις άνθρωπος.μετραω σχεδόν 1χρόνο από τη ρήξη των υμενων...από τη μέρα εκείνη όλα είχαν χαθειαπλως δεν το είχα καταλάβει έγκαιρα.μην βιαστείς για άλλο μωρό.δεν θα αντικαταστησει το πρώτο είναι το μόνο σίγουρο.καθε μέρα κλαιω.ευχομαι να συμβεί κάτι μαγικό κ να ξεχαστούν όλα.να μοιάζουν μεκακο όνειρο.

ΕΛΙΖΑ...ΑΝΝΑΛΙΖΑ...ΙΣΑΒΕΛΛΑ...

Link to comment
Share on other sites

Dimitras2367 πιο κατω γραφω τη δικια μου ιστορια, αλλα τωρα θα την αναλυσω λιγο για να δεις οτι εγω πραγματικα εφταιγα, εγω θα μπορουσα να εχω σωσει το μωρο μου ενω εσενα δεν ηταν στο χερι σου. Λοιπον το πρωτο μωρο το εχασα στις 6 εβδομαδες, "ανώδυνα" (συμφωνα με το πως εχασα το επομενο). Στο δευτερο εμεινα εγκυος μετα απο 6 μηνες. Στην αρχη ημουν λιγο μαζεμενη αλλα μολις περασε το 1ο τριμηνο πηρα τα πανω μου. Ολα καλα πηγαιναν μεχρι που πηγα για το ντοπλερ και μου λεει ο γιατρος οτι ο πλακουντας ειναι γερασμενος αλλα να μη φοβαμαι γιατι εχω φτασει ηδη στο τελος. Ομως μετα απο εκει το μωρο σταματησε να κουνιεται. Καθε δευτερη μερα επαιρνα τον γιατρο μου και του ελεγα οτι δεν ακουω το μωρο και πηγαινα για υπερηχο. Ολα καλα παντα μου ελεγε και η καρδια του χτυπαει μια χαρα, βεβαια δεν παιρνει κιλα, θα περιμενουμε να παρει καποια γραμμάρια ακομα και θα παμε για γεννα. Αυτο κρατησε 2 εβδομαδες.. 2 εβδομαδες δεν ακουγα το μωρο και αντι να αλλαξω γιατρο η να απαιτησω να παω να γεννησω, καθόμουν και ακουγα τι μου ελεγε αυτος.. Την ημερα που γεννησα πηγα για να δουμε παλι το μωρο και μου ειπε οτι δεν χτυπαει η καρδια του. θελεις και το καλυτερο; επειδη ηταν 37 εβδομαδων ειναι πια σχηματισμενος ανθρωπος και πρεπει να γινει κανονικα ταφη. Μολις βγηκα απο το χειρουργιο ηρθαν απο το γραφειο τελετων για να κανονισουμε τα της ταφης, ενω ο συζυγος ετρεχε για πιστοποιητικα γεννησης και θανατου ταυτοχρονα. Τωρα τον ιουνιο κλεινει 3 χρονια και πρεπει να παμε για την εκταφη. Βεβαια να σου πω οτι την επομενη μερα κιολλας αποφασισαμε οτι θα προχωρησουμε και οτι δεν θα μας παρει απο κατω και ετσι και εγινε. Τωρα εχουμε ενα κοριτσακι 20 μηνων και ειμαι εγκυος 8 εβδομαδων, αλλα δεν παει και πολυ καλα αυτη η εγκυμοσυνη γιατι την προηγουμενη εβδομαδα που πηγα ειδαμε οτι το μωρο ειναι 1 εβδομαδα πισω και ειχε μονο 80 παλμους. Ομως και παλι δεν θα το βαλουμε κατω. Το μωρο που εχασες, οπως και αυτα που εχασα εγω, δεν θα το ξεχασεις ακομα και αν κανεις 10 παιδια, ομως η ζωη συνεχιζεται, το παρελθον δεν αλλαζει, αλλα ειναι στο χερι σου να κανεις το μελλον σου καλυτερο..

 

 

 

Τι Μου λες δεν το πιστεύω έχω ανατριχιασει ολόκληρη κ με έχουν . Πιασει τα κλάματα....χωρίς πολλά.λογια κάνε μ μια χάρη σε παρακαλώ!! Είναι ενα μοναστήρι του αγίου Ραφαήλ στο άνω Σούλι πηγαινε να προσκυνησεις αν δεις την ομορφιά που κρύβεται εκεί μέσα θα χαζεψεις εγώ προσωπικά δεν ήθελα να φύγω απο κει...είναι προστάτης για τα μωρακια πήγαινε κ ζητα να σ δώσουν σε ένα βαμβάκι λίγο λαδακι απο το καντήλι σταυρωσε κάθε μέρα τη κοιλιά σ κ πες με όλη σ τη πίστη αγιε Ραφαήλ προχωρά εσύ μπροστά κ μετα εμείς... Αργότερα εμαθα για την ιστορία αυτής τη προσευχής που σ λέω τώρα...ήταν μια κοπέλα εγκυος κ βρήκαν κ σε αυτηνης το μωρακι κοιλιομεγαλια στον εγκέφαλο της είχαν πει διακοπή κύησης δεν το εκανε σταυρωνε κάθε μέρα τη κοιλιά της με αυτό τι βαμβάκι κ έλεγε άγιε Ραφαήλ προχωρά εσύ μπροστά κ όταν γεννήθηκε αυτό το κοριτσάκι η Κοιλιομεγαλια είχε εξαφανιστεί κ γεννήθηκε με ενα σταυρό στο κεφαλι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Dimitra θέλεις το χρόνο σου...έχασα το κοριτσάκι μου 22ημερών.γεννηθηκε στις 29εβδομάδες.προσευχηθηκα να φυγει,ζητήσαμε από τους γιατρούς να κάνουν ότι μπορούν για να μην ταλαιπωρειται άλλο.η ευθανασία απαγορεύεται βέβαια.δεν θέλαμε ένα μωρό με προβλήματα.δεν το αξίζει κανένα παιδάκι κ κανένας γονιός.και μην νομιζειςπαλεψα γι αυτό το παιδί.3εβδομάδες στο νοσοκομείο σε απολυτη ακινησια...ουτε πλευρό δεν άλλαζα.μην νιώθεις άσχημα.πιστευεις στο Θεό...καλό είναι αυτό.εγω απομακρυνθηκα..είμαι στη φάση ότι αν υπήρχε δεν θα μου διελυε τη ζωή.ηταν το πρώτο.τιποτα δεν θα είναι ίδιο... ειλικρινά.ειμαι 11εβδομαδων...περιμένω πως κ πώς να είναι κοριτσάκι.ζηλευω όλες τις γυναίκες που θυμούνται την πρώτη τους γέννα και χαίρονται.εγω θα πρέπει να πάθω αμνησία.γεννησα φυσιολογικά.εχω ξεσπάσματα ακόμη.κανω κ κακό στο μωρό.εχω γίνει κακις άνθρωπος.μετραω σχεδόν 1χρόνο από τη ρήξη των υμενων...από τη μέρα εκείνη όλα είχαν χαθειαπλως δεν το είχα καταλάβει έγκαιρα.μην βιαστείς για άλλο μωρό.δεν θα αντικαταστησει το πρώτο είναι το μόνο σίγουρο.καθε μέρα κλαιω.ευχομαι να συμβεί κάτι μαγικό κ να ξεχαστούν όλα.να μοιάζουν μεκακο όνειρο.

 

 

 

Ετει ακριβως κ εγώ θα θυμάμαι την πρωτη μου γέννα κ κλαίω...άκουγα τις γυναίκες δίπλα μου να κλαίνε κ να φωνάζουν απο τον πόνο κ εκείνο το δευτερόλεπτο κιόλας άκουγαν το κλάμα των μωρών τους το ίδιο άκουγα κ εγώ πιστέψτε με αυτος ο ήχος έκανε πολύ καιρό να φύγει από το κεφάλι μου κ εγώ γέννησα 17 ώρες ήμουν μέσα έφαγα πονους γεννας ...πονάς υποφέρω θέλω να μείνω έγκυος κ παρακαλώ το θεο να μ δώσει πίσω το κοριτσάκι μου....το λέω κ πονάει η ψυχη μου.....όλες μας τελικά περάσαμε δύσκολα αλλες σε πολύ χειροτερο βαθμο ο αλλες σε πιο "απαλό" .....ποναμε το ίδιο όμως....είμαστε όλες μαμαδες κ ας μην έχουμε τα μωρά μας στην αγκαλιά μας τα έχουμε στη καρδιά μας κρυμμένα

Link to comment
Share on other sites

Τι Μου λες δεν το πιστεύω έχω ανατριχιασει ολόκληρη κ με έχουν . Πιασει τα κλάματα....χωρίς πολλά.λογια κάνε μ μια χάρη σε παρακαλώ!! Είναι ενα μοναστήρι του αγίου Ραφαήλ στο άνω Σούλι πηγαινε να προσκυνησεις αν δεις την ομορφιά που κρύβεται εκεί μέσα θα χαζεψεις εγώ προσωπικά δεν ήθελα να φύγω απο κει...είναι προστάτης για τα μωρακια πήγαινε κ ζητα να σ δώσουν σε ένα βαμβάκι λίγο λαδακι απο το καντήλι σταυρωσε κάθε μέρα τη κοιλιά σ κ πες με όλη σ τη πίστη αγιε Ραφαήλ προχωρά εσύ μπροστά κ μετα εμείς... Αργότερα εμαθα για την ιστορία αυτής τη προσευχής που σ λέω τώρα...ήταν μια κοπέλα εγκυος κ βρήκαν κ σε αυτηνης το μωρακι κοιλιομεγαλια στον εγκέφαλο της είχαν πει διακοπή κύησης δεν το εκανε σταυρωνε κάθε μέρα τη κοιλιά της με αυτό τι βαμβάκι κ έλεγε άγιε Ραφαήλ προχωρά εσύ μπροστά κ όταν γεννήθηκε αυτό το κοριτσάκι η Κοιλιομεγαλια είχε εξαφανιστεί κ γεννήθηκε με ενα σταυρό στο κεφαλι

Μου εχουν φερει λαδακι απο τον αγιο Εφραιμ και βαζω συνεχεια. Δεν ηξερα για τον αγιο Ραφαηλ, θα παω καποια στιγμη, δυστυχως δεν προλαβαινω τωρα γιατι την τριτη θα δουμε πως παει το μωρο και εγω δουλευω και αυριο και τη δευτερα και την τριτη. Ελπιζω ο αγιος Εφραιμ να κανει το θαυμα του

Link to comment
Share on other sites

Μου εχουν φερει λαδακι απο τον αγιο Εφραιμ και βαζω συνεχεια. Δεν ηξερα για τον αγιο Ραφαηλ, θα παω καποια στιγμη, δυστυχως δεν προλαβαινω τωρα γιατι την τριτη θα δουμε πως παει το μωρο και εγω δουλευω και αυριο και τη δευτερα και την τριτη. Ελπιζω ο αγιος Εφραιμ να κανει το θαυμα του

 

 

 

Αχ μακάρι να πάνε όλα καλά...ο θεός να βάλει το χερι του να είναι ενα υγιές μωρακι.... Σε παρακαλώ όλα καλά θα πανε..μη στςναχωριεσαι να είσαι αισιόδοξη!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ μακάρι να πάνε όλα καλά...ο θεός να βάλει το χερι του να είναι ενα υγιές μωρακι.... Σε παρακαλώ όλα καλά θα πανε..μη στςναχωριεσαι να είσαι αισιόδοξη!!

 

Οδό αφορα τον πλακούντα που ηταν γηρασμένος καπνιζες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ μακάρι να πάνε όλα καλά...ο θεός να βάλει το χερι του να είναι ενα υγιές μωρακι.... Σε παρακαλώ όλα καλά θα πανε..μη στςναχωριεσαι να είσαι αισιόδοξη!!

Να μη στεναχωριεμαι δεν γινεται αλλα εχω πει οτι δεν θα με παρει απο κατω. Ειμαι προετημασμενη για τα χειροτερα για να μη μου ερθει αποτομα.

Link to comment
Share on other sites

Να μη στεναχωριεμαι δεν γινεται αλλα εχω πει οτι δεν θα με παρει απο κατω. Ειμαι προετημασμενη για τα χειροτερα για να μη μου ερθει αποτομα.

 

 

 

Τ να πω κ εγώ ακριβως το ίδιο νιωθω..ας ελπίζουμε όμως κ.να προσευχηθούν να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Μου εχουν φερει λαδακι απο τον αγιο Εφραιμ και βαζω συνεχεια. Δεν ηξερα για τον αγιο Ραφαηλ, θα παω καποια στιγμη, δυστυχως δεν προλαβαινω τωρα γιατι την τριτη θα δουμε πως παει το μωρο και εγω δουλευω και αυριο και τη δευτερα και την τριτη. Ελπιζω ο αγιος Εφραιμ να κανει το θαυμα του

 

 

καλησπέρα σε σκέφτομαι συνέχεια... Τ έκανες τελικά πηγες στο γιατρό;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια για το ενδιαφερον. Πηγα χθες στο γιατρο αλλα δεν χτυπουσε η καρδουλα του και σημερα πηγα για αποξεση. Καλυτερα απ'οτι περιμενα ειμαι, το ειχα παρει αποφαση απο την προηγουμενη εβδομαδα, ημουν σιγουρη οτι δεν θα παει καλα. Εχω και το συζυγο που μολις μας ειπαν οτι δεν ζει γυρναει και μου λεει " αγαπη μου αν ειχαμε ολα τα παιδια που εχουμε χασει θα φτιαχναμε ποδοσφαιρικη ομαδα". Οπως καταλαβαινετε πλεον μας φαινεται φυσικο να χασουμε μωρο.. Το να το γεννησουμε και να ειναι ολα καλα ειναι το περιεργο

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια για το ενδιαφερον. Πηγα χθες στο γιατρο αλλα δεν χτυπουσε η καρδουλα του και σημερα πηγα για αποξεση. Καλυτερα απ'οτι περιμενα ειμαι, το ειχα παρει αποφαση απο την προηγουμενη εβδομαδα, ημουν σιγουρη οτι δεν θα παει καλα. Εχω και το συζυγο που μολις μας ειπαν οτι δεν ζει γυρναει και μου λεει " αγαπη μου αν ειχαμε ολα τα παιδια που εχουμε χασει θα φτιαχναμε ποδοσφαιρικη ομαδα". Οπως καταλαβαινετε πλεον μας φαινεται φυσικο να χασουμε μωρο.. Το να το γεννησουμε και να ειναι ολα καλα ειναι το περιεργο

Συμφωνω απολυτα και λυπαμε πολυ. Πραγματικα δεν ξερω "γιατι" σε καποιους ευκολα και σε αλλους τοσο δυσκολα. Ειναι αδικο και κριμα. Και με πνιγει μερικες φορες αλλα το ξερω πως δεν πρεπει να σκεφτομαι ετσι. Κι εγω με δυο ενδομητριους θανατους και δυο αποξεσεις, πια μονο το κακο περιμενω να συμβει παρα καλο. Δυστυχως εχει χαθει ο ενθουσιασμος για εμας..

Σηκω.. προσπαθησε πολυ αλλα σηκω!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα και λυπαμε πολυ. Πραγματικα δεν ξερω "γιατι" σε καποιους ευκολα και σε αλλους τοσο δυσκολα. Ειναι αδικο και κριμα. Και με πνιγει μερικες φορες αλλα το ξερω πως δεν πρεπει να σκεφτομαι ετσι. Κι εγω με δυο ενδομητριους θανατους και δυο αποξεσεις, πια μονο το κακο περιμενω να συμβει παρα καλο. Δυστυχως εχει χαθει ο ενθουσιασμος για εμας..

Σηκω.. προσπαθησε πολυ αλλα σηκω!

εννοειται, σε 1 μιση μηνα ξεκιναμε παλι.. οχι δεν το βαζω κατω, θα προσπαθω ξανα και ξανα και οσο καιρο παρει, εχω υπομονη και επιμονη

Link to comment
Share on other sites

εννοειται, σε 1 μιση μηνα ξεκιναμε παλι.. οχι δεν το βαζω κατω, θα προσπαθω ξανα και ξανα και οσο καιρο παρει, εχω υπομονη και επιμονη

 

Μπραβο! Το κοριτσακι σου θα σου δωσει δυναμη και θεληση να συνεχισεις. Εγω εχω τον αντρα μου που ειναι η ζωη μου μου δινει αγαπη, ερωτα, τρυφεροτητα, δυναμη και αισιοδοξια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Προσπαθώ να μην σκέφτομαι τη δική μου εμπειρία αλλά κάποιες φορές είναι αναπόφευκτο να μπαίνω στη διαδιακασία να λέω..τώρα θα ήμουν τόσων μηνών...σε λίγο καιρό θα γεννούσα...Δύσκολη εμπειρία. Η εγκυμοσύνη ήρθε απρόσμενα τελείως. Σαν ταρακούνημα για να μας επιβεβαιώσει το πόσο τελικά το θέλαμε. Και σταμάτησε το ίδιο απρόσμενα, χωρίς καμία προειδοποίηση. Το μάθαμε τη στιγμή που πήγαμε να κάνουμε την αυχενική. Μεγάλη απογοήτευση. Και τώρα πάμε πάλι από την αρχή. Τώρα προσπαθούμε συνειδητά πια. αλλά φοβάμαι πως τώρα που το θέλουμε δεν θα έρθει.. Αυτό θα πρέπει να παλέψουμε όμως. τον φόβο.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δεν πρεπει να απελπιζεστε. Αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι αφου καταφερα να μεινω εγκυος ολα καλα θα πανε, απλα ειχα μερικες ατυχες στιγμες. Το γιατι ειναι τοσες πολλες οι ατυχες στιγμες μου δεν το ξερω αλλα απο το να μη μπορουσα να μεινω εγκυος μου φαινεται καλυτερο. Ξεκινησαμε για παιδακι το 2011 και μετα απο τοση ταλαιπωρια τα καταφεραμε το 2014. Δεν το βαλαμε ομως ποτε κατω. Ολα καλα θα πανε, καθε εμποδιο για καλο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...